J Gemengd Nieuws. Buitenlandse!)e berichten Tot een vereeniging kwam het pas in 1815. Maar een duurzame vereeni- ging zou slechts mogelijk zijn, wauneer aan de zuidelijke provinciën volstrekte autonomie werd toegestaan. België wilde leven onder haar eigen instellin gen. Hoe kon het echter anders, of het eens zoo machtige Noord-Nederland moest zich tegenover het langverdrukte, oubeteekenende Zuiden de meerdere voelen Dat gevoel van meerderheid is menschelijk en verklaarbaar, maar voor België onverdraaglijk, zooals het voor Hongarije onverdraaglijk is, de meerder heid van Oostenrijk, voor Noorwegen, de meerderheid van Zweden te erkennen. De scheiding volgde, maar het was een bittere scheiding, omdat daarmede het ideaal te loor was gegaan, dat eeuwen lang de edelste mannen van het Belgische volk hadden gekoesterd. Het was te voorzien, schrijft Baie, dat het nieuwe regeeringsstelsel van België, zoo bevorderlijk voor den eeo- nomischen vooruitgang, de energie van het Belgische volk niet zou richten op een maatschappelijk ideaal, maar dat stelsel het volk op den duur zou leiden in het moeras van een gevaarlijk epicurisme. En zoo is het ook geloopen. Het enkele feit dat men bezig is rjjk te worden, is niet voldoende om een volk zedelijk te schragen. Slechts een ideaal kan een volk verheffen tot de hoogte van zjjn verlangens. Eugène Baie is stellig overtuigd, dat de samenwerking van België en Neder land op economisch gebied, aan beide volken een invloed zou geven, die zij afzonderlijk nooit zouden kunnen uit oefenen, ja die samenwerking acht hjj een gebiedenden eiseh van den tegen- woordigen toestand. De vroeger aangekondigde identiteita- plaatjes voor de landmacht zjjn thans ingevoerd. Zjj zijn van celluloid ver vaardigd. Het identiteitsplaatje behoort tot de uitrusting van den man en is bestemd, om door hem, bjj mobilisatie, om den hals en op het bloote lichaam te worden gedragen. De plaatjes worden verstrekt aan het personeel, officieren hieronder begrepen, behoorende tot de staven, korpsen, enz. van het actieve leger en landweer op voet van oorlog. De plek waar zijn wieg etend. Den 29 October a.s. zal door notaris Steehouwer te Maassluis publiek worden verkocht, een huis, staande aan de Zuidvliet N.Z., in de wandeling ge noemd „het Domineehuis." Yolgens ouden van dagen moet dit de woning zijn, waarin 68 jaren ge leden op den 29n dezer, onze oud minister dr. A. Kuyper het levenslicht aanschouwde. Aldus deelt de a.-r. „Rotterdammer" mede. 'Vlissixigen, 18 Oct. Maandagavond ten 8 uur vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter behandeling van ingekomen stukken. Hedenmiddag omstreeks 12 uur had vrouw H., wonende in de Korte Noord straat, het ongelijk dat bij het aanma ken der kachel haar kleederen vlam vatten. Door den schrik ijlde de vrouw eerst naar boven, toen naar beneden op een achterplaats. De buren snelden ter hulp en doofden de vlammen. De vrouw had echter ernstige brandwonden be komen en moest terstond geneeskundige hulp worden ingeroepen, die verleend werd door dr. van Maanen, die de vrouw verhond. Het Engelsche stoomschip „the Sul tan" is bevracht om alhier een lading cokes in te nemen met bestemming naar Millom. Door de voetbal-vereeniging „Olym- pia" te Middelburg zijn tegen Zondag verschillende wedstrijden uitgeschreven, waaraan zoowel voetbal- als gymnastiek verenigingen, mits in deze provincie gevestigd, kunnen deelnemen. De wed strijden zullen bestaan in estafette-loop, loopwedstrijden, personeele wedstrijden, gymnastische oefeningen en voetbalsport. De prijzen bestaan uit medailles. Reeds verschillende vereenigingen hebben zieh voor deze wedstrijden aangemeld. In het garnizoen te Middelburg komen enkele gevallen van typhus voor. Er worden uitgebreide maatregelen geno men ter voorkoming van uitbreiding dezer gevaarlijke ziekte. Men schrijft ons Toen gisterenmiddag ongeveer half twaalf trein 101 het station Krabben dijke passeerde, stonden twee wagens der zoogenaamde peeëntrein niet veilig. De machinp, een bagagewagen en een 3e klas-rijtuig koDden net voorbij, doch de zooveel breedere A B rijtuigen kwa men ermee in aanraking. Alle hand vaten, en kleine opstapplanken werden afgerukt en eenige ruiten daardoor ver brijzeld. Het gevolg hiervan was, dat de reizigers in Goes en Middelburg aan den verkeerden kant moesten uitstappen. In de jongste zitting van den gemeen teraad te IJzendijke werd door een der leden opgemerkt dat hij gehoord had dat het voornemen bestaat het telegraaf kantoor op te heffen. De burgemeester zeide dat hem hier niets van bekend was. Toch werd goedgevonden om, zoo het plan werkelijk moest bestaan, bij de bevoegde autoriteiten stappen te doen, dat dit niet ten uitvoer zal worden gebracht. De Duitsohe motorboot „Lotte", kapt. Kwik, geladen met stukgoederen, van Antwerpen naar Duitschland, kwam, bij het uitvaren der haven van Wemeldinge in aanvaring met het ledige sleepslip „Genius". De „Lotte" kreeg aanzienlijke averij, maar geen lek. De schade aan de „Genius" is onbeduidend. Aan het strand te Haamstede en de zeedijken te Duivendijke, Borrendame, Wissenkerke en Cats zijn tal van balken, delen, schrooten, battings, ribben en verschillende andere voorwerpen aange spoeld, afkomstig van schepen die in de jongste stormen een gedeelte van hun deklast hebben verloren. Het parket uit Gent is te Moerbeke geweest tot het instellen van een onder zoek naar aanleiding van den te Koe wacht gepleegden moordaanslag. Kerk» en Sckooliiieuws. Geref. Kerken. Aangenomen het be roep te Grand Rapids door ds. C. Pie- neman, predikant bij de ger. gem. onder 't Kruis te Rotterdam. Voor de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek zijn gisteren te Breda geslaagd de heeren Sandee te Wolfaarts- dijk en Yermeulen te Goes. Tot onderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Goor is benoemd de heer C. de Haan te Zierikzee. Rechtszaken» De Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering te Utrecht deed gisteren uitspraak in het hoogor beroep van C. D. te Rotterdam, tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij hem is ontzegd zijne vordering tot toekenning ecner blijvende rente wegens het gemis van den top van zijn linker wijswinger. Door de Bank werd hem ter zake van dat ongeval genees- en heelkundige behandeling toegekend en eene tijdelijke uitkeering van 70 percent van zijn dagloon, welke uitkeering hij heeft ontvangen tot 25 Februari 1905, toen hem verdere schadeloosstelling is ge weigerd. Ook de Raad is van oordeel dat getroffene weer geheel geschikt is tot werken. De Centrale Raad bevestigde de bestreden uitspraak. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 37 jarigen E., die door de Amsterdamsche rechtbank was veroor deeld tot 12 jaren gevangenisstraf we gens doodslag door verdrinken van een 17 jarig jongmensch, wegens gebrek aan wettig bewijs vrijgesproken. Omtrent den twist met noodlottigen afloop te Rozendaal wordt nader gemeld De marechaussees zijn er in geslaagd den dader iin hechtenis te nemen. Hij is een ruim 20-jarig grondwerker, die zeer slecht bekend staat. Ook de ge troffene genoot een niet al te beste reputatie. Het parket uit Breda kwam gisterenmiddag aan en heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. Uit Den Helder meldt men aan „Het Volk", dat de voorzitter van den Matrozenbond, de matroos 2e klasse G. Yenema, Maandag uit den zeedienst ontslagen is wegens „wange drag in verband met anti-militaire ka raktereigenschappen". Bij de teraardebestelling, gister middag op de algemeene begraafplaats Crooswijek te Rotterdam, van het stof felijk overschot van een hoofdagent van politie, deed zieh een schokkend inci dent voor. Een aantal politie-agenten stonden op een houten grafstelling rond de groeve, die, daaromtrent ge vraagd, sterk genoeg werd geacht om die personen te dragen. Juist toen een eollega een toespraak zou houden, begaf zich de stelling en vielen de doodgraver en een zestal hoofdagenten en briga diers in de geopende groove. De mees ten hunner bezeerden zieh aan de boe nen en knieën doch geen hunner be kwam overigens ernstig letsel, wat daar aan te danken was, dat slechts één kist in het ruime graf stond, waardoor de mannen meerendeels in de zandkuil terecht kwamen. De vijf gezinnen te Wageningen, die in April uit hunne woningen wer den gezet en sedert in door hen zelf opgetrokken keeten aan den openbaren weg huisden, zijn thans, onder borg stelling der gemeente voor de te beta len huurpenningen van woningenvoor zien. Het bouwen van nieuwe, voor deze gezinnen bestemde huisjes zal vermoedelijk niet voor het voorjaar geschieden, daar de rijkssubsidie daar voor tot dusver, althans officieel, nog niet werd verleend. Maandag had in een café te Acht (N.Br.) door bewoners van een huis wagen zulk hevig verzet tegen de politie plaats, dat de maréchaussées uit Eindhoven moesten ontboden wor den. Deze aangekomen zijnde, werden de woestelingen, die met messen ge wapend optraden, overmand en proces verbaal opgemaakt. De politie moest gebruik maken van -de vuurwapenen. Te Blitterswijk (Limburg) kreeg dezer dagen de 54-jarige schilder M. S. bericht, dat een neef van hem in Amerika was overleden en hem f 60,000 had nagelaten. De man wond zich hierdoor zoo op, dat hij 's avonds aan een beroerte is overleden. In de Alexanderstraat te Yelp werd de hulp van de politie ingeroepen door een 26 jarige vrouw, die -hare woning ontvlucht was, omdat haar man getracht had haar te worgen blauwe striemen aan haren hals getuigden van de booze bedoelingen van haar echtgenoot, die ter kalmeering in het arrestanten lokaal werd gebracht. De Puttensehe tijdquaes- e s t i e. Het ongerief is opgeheven. Partijen hebben een accoord getroffen. Het tijdbedekkend plakkaat is van de klok aan het postkantoor verdwenen en een plaat onder de klok vertelt nu der burgerij, dat deze den plaatselijken tijd vermeldt. Het bord, waarop de uren van buslichting enz. staan aangekondigd wordt nu in dien zin gewijzigd, dat plaatselijke tijd en spoortpd er vredig naast elkaar, een plaatsje zullen krijgen. Onlangs kreeg iemand een kist uit Indïë. Op het cognossement stond vermeld, dat de vracht ginds betaald was. In blauwen stempeldruk stond er nl. „freight paid". Denk nu eens aan: een Nederlander zendt uit een Neder- landsehe kolonie met een Nederlandsche reederij (de Rotterdamsche Lloyd) een kist naar een Nederlander in Nederland en de reederij zet op het cognossement, dat verder in het Nederlandsoh is ge steld, de mededeeling, dat de vracht betaald is, in het Engelsch. Is het niet raar („Neerlandia".) De Fransche stoomboot „Yille de Bordeaux" bestemd voor Algiers, kwam Zondag te Lissabon aan om kolen in te nemen en de maehineriën te herstellen. Yolgens den correspondent van de „St. James Gazette" echter ontdekten de havenbeambten, dat de lading van het schip uit wapens en munitie bestond, die men blijkbaar in Marokko wilde trachten binnen te smokkelen. Des nachts zijn de bemanning en de officieren van het schip gevlucht. Indien het schip niet wordt opgeëischt zal het ter be schikking worden gesteld van de Fran sche autoriteiten. De Engelsche onderzeesche boot A 4 is gisteren bijna voor Portsmouth verongelukt. Er was zout water in de accumulstoren gedrongen en zoodoende waren er choordampen ontstaan, die de bemanning half verstikten. Het vaar tuig raakte onklaar, maar kon nog net de oppervlakte van het water bereiken. De opvarenden konden toen door den commando-toren ontsnappen. Maandag is het gerechtelijk voor onderzoek van coroner en jury, be treffende de vermoedelijke doodsoorzaak in de tragedie van mej. Money het slachtoffer van het tunnelmysterie te Londen tot een eind gebracht. Na ampele verhooren en verklaringen van deskundigen concludeerde de jury met algemeene stemmen dat mej. Money was gestorven tengevolge van ver scheiden zware verwondingen, veroor zaakt door aanrakingen met een trein maar dat de beschikbare bewijzen niet voldoende waren om uit te maken, of zij uit den trein was gevallen, dan wel geworpen. De mededeelingen der gehoorde ge tuigen waren zeer belangwekkend, daar zij er met groote eenstemmigheid op schijnen te wijzen, dat mej. Money de voor haar zoo noodlottige reis maakte in gezelschap van een heer, die in een station, na den tunnel, de trein alleen heeft verlaten. Yerder was door een conducteur op gemerkt, dat een man en een vrouw in den bewusten trein met elkaar worstelden. Yreemd genoeg heeft de beambte het niet noodig geoordeeld, zich met die worsteling en de worstelende personen nader in te laten. Op de Germania-werf te Kiel- Gaarden, van de firma Fried. Krupp, „Actiengesellschaft", is Zaterdag een voor de Hamburg-Amerika-lijn gebouwd passagiers- en vrachtstoomschip, ge naamd „Kronprinzessin Cecilie",te water gelaten. Het volgens de hoogste klasse van Germaanschen „Lloyd" voor lange vaart gebouwde schip heeft eene lengte van 143,25 M., eene grootste breedte tus- sehen de spanten van 16,78 M. en een zijhoogte van 10,04 M. De draagkrachten bedraagt bij 7,98 diepgang 7300 ton van 1000 K.G. en heeft een gewicht van 14,150 ton, dus bijna 1000 ton meer aan dat der Duitsche linieschepen. Twee viervoudige expansiemachines, welke te zamen 6000 P.K. ontwikkelen, zullen de „Kronprinzessin Cecilie" eene ge middelde Oceaan snelheid van 14,5 zee mijlen verleenen. De passagiersinrichtingen zijn bere kend voor 220 passagiers le klasse, 50 passagiers 2e klasse en 1000 tusschen- Met het oog op de Mexico-vaart is het promenadedek van het schip buiten gewoon hoog gebouwd, waardoor bij zonder hooge en luchtige salons ont staan zijn, waarvan de uitrusting even sierlijk is, als bjj de stoomschepen van gemiddelde grootte der Hamburg-Ame- rika-lijn het geval is. Onder de inrichtingen voor het ge mak der passagiers zijn in het bijzonder vermeld de zaal met de eleetriseh ge dreven toestellen voor heilgymnastiek. Voor het transport van vleesch en ooft is eene groote laadkoelruimte aan gebracht. Overigens is het schip met alle hulpmachines als anker- en sebeeps- lieren, stoomkranen, enz., zoo modern en rijk mogelijk uitgerust. De „Kronprinzessin Oecilie" is de derde groote handelsstoomboot, die in een tijdsbeloop van 8 maanden van de „Germaniawerf" van stapel loopt, welke zich tot voor korten tijd nog bijna uit sluitend toelegde op den bouw van oorlogsschepen. Toestand in Rusland. Volgens een particulier bericht werden de personen, die de bijzetting van prins Troebetzkoi hadden bijgewoond, toen ze weder naar de stad terug wilden keeren, door politie en kozakken, die de Kamennyi-brug bezet hielden, daarin verhinderd. Het publiek wierp met steenen. Daarop deden de kozakken een aanval met de blanke sabel en wondden een groot aantal personen. Tien gekwetsten werden in de stedelijke ziekenhuizen opgenomen en vele lichtgewonden keer den naar hunne woningen terug. Twintig personen werden gevangen genomen. Tijdens het opstootje tussehen burgers en militairen voor het Nikolai-station werden in de paniek zes mensehen dood gedrukt. Zestien personen kregen arm en beenbreuken. Het aantal gewonden is nog niet precies vastgesteld. Later had voor het universiteits-gebouw weel een vechtpartij plaats tussehen studenten, werklieden en militairen, waarbij twintig gewonden op de straat bleven liggen. De studenten verklaren dat het re volverschot, tijdens de begrafenis van prins Troebetzkoi, afgevuurd werd door een politieagent. Dit schot was het toe ken voor een aanval der Kozakken en politie tegen de volksmenigte. Steeds komen er meer teekenen, die er op wijzen dat de toestand ernstiger wordt. Zondag vergaderden 2000 zetters te Petersburg en besloten na lange debat ten, uit sympathie voor de zetters in Moskou en Saratof, drie dagen lang te staken, zoodat Petersburg, evenals in de Januari-dagen zonder kranten is. Een algemeene spoorwegstaking wordt voorbereid. In de arbeiderswijken is het rustig, al is er gisting te merken. Pa trouilles rijden weer door de straten. In do kazernes is bevel gegeven klaar te zijn voor direct uitrukken. De „Gil Bias" doet mededeelingen over een samenspanning tegen het leven van koning Alfonsus en president Lou bet, die nog bijtijds is uitgekomen. De aanslag zou den 24stea dezer, tussehen drieën en vieren 's middags gepleegd worden. Een Fransch politie-agent die met drie collega's aan de stations te Madrid een oog in 't zeil houdt, had een aantal kisten uit Barcelona opge merkt, welke versche bloemen moesten bevatten. Hij liet een van de kisten openbreken en vond onder de bloemen een aantal zorgvuldig toegebonden pak jes met dynamiet. De politie nam een van de mensehen gevangen, aan wien de bezending geadresseerd was j het was een koopman in een afgelegen wijt van Madrid. Er is dadelijk een stren» onderzoek ingesteld. Het koninkrijk Servië bezit thana ook zijn universiteit en wel te Belgian De opening had dezer dagen plaats groote praal, maar van geestdrift ff9s weinig te bespeuren ook de pers Lat zich heel koel uit over dezen temp,.] der wetenschap en geeft de vrees te kennen, dat de inrichting niet aan het doel zal beantwoorden, vooral niet, waat men hoopt, dat za een centraal pun( zal vormen voor de wetenschap ook ten bate van de Serviërs uit andere landej dan het koninkrijk. Toen onlangs het stoomschip Ver. sailles van Martinique te Colon aankwam met 650 arbeiders voor de Panama- kanaalwerken aan boord, weigerden die arbeiders aan land te gaan, omdat zij hadden vernomen dat de toestand der werklieden daar ellendig en ondx-agelijk was. Met moeite haalde men 500 mannen over om zich aan wal te begeven. Maar de 150 anderen wilden het schip niet verlaten ook niet toen de politie kwam met geweren en bajonetten. Men gaf hun twee uren bedenktijd en toen zij, na verloop daarvan, nog bleven weigeren, sloeg de politie met stokken op hen in. Yelen der. manschap, pen werden bloedend neergeveld. Ver scheidene vluchtten in den mast. 50 sprongen over boord en konden slechts met moeite worden gered. En toen zij eindelijk, voor het geweld zwichtend aan land gingen, was schier geen enkele President Roosevelt en de negers. Men stelt in Amerika veel belang in president Roosevelt's aanstaande reis naar de zuidelijke staten, vooral ten aanzien van zijn houding tegenover de neger e. De negers in New- Orleans waren uitgesloten van de plech tigheden van de ontvangst van den president. Nu komt uit Jacksonville, Florida, het bericht, dat daar is inge- komen een schrijven van president Roosevelt's particulieren secretaris, mel dende, dat de commissie van ontvangst de negers zal moeten erkennen. De president moet van plan zijn hen toe te spreken, naar aanleiding van een klacht, door hen ingediend. Bj de Japansche legatie te 's Graven- hage is het volgend telegram uit Tokio ontvangen Tegelijk met de ratificatie van het vredesverdrag tussehen Japan en Rus land, heeft de keizer van Japan een proclamatie uitgegeven van den vol genden inhoud „Wij hebben het steeds als een grond beginsel van onze internationale politiek beschouwd den vrede in het Oosten te bewaren en de veiligheid van ons Rijk te verzekeren, en de bevordering van deze gewichtige onderwerpen is daarom ons voortdurend doel geweest. Maar verleden jaar werden wij om redenen, door de noodzakelijkheid van zelfbehoud geboden, ongelukkigerwijze gedwongen tot vijandelijkheden met Rusland. Ons leger en onze vloot hebben zich behoorlijk toegerust voor de verdediging van ons land en militaire voorbereid selen in het Rijk getroffen, terwijl zij allerlei ongemakken doorstonden in veld tochten buitenslands en zoodoende een roemrijke zege wisten te bevechten. Onze burgerlijke ambtenaren kweten zich, in overeenstemming met onze Volksvertegenwoordiging, ijverig van hun plicht tot uitvoering van onzen wil. Alle maatregelen voor de voortzetting van den oorlog en voor het beheer van binnenlandsche en buitenlandsche zaken zijn behoorlijk genomen zooals de eiscken van het oogenblik die vorderden. Ons volk, sober en wijs, droeg opge wekt den zwaren last van de uitgaven voor het vaderland en heeft edelmoedig bijgedragen in de gelden voor den oorlog, eensgezind het gezag en de waardigheid van den Staat te bevorderen en te handhaven. De uitslag is grooten- deels te danken aan goede geesten onzer voorouders en aan toewijding van onze civiele en militaire autoriteiten en de zelfverloochenende vaderlandsliefde van geheel ons volk. Na twintig maanden van oorlog is de positie van het Rjjk versterkt en zijn de belangen van het land bevorderd en waar wij nimmer hebben geweifeld in onzen wensck om den vrede te bewaren, is het tegen onzen wil, dat de vijandelijkheden zonden worden verlengd en ons volk zonder noodzaak worden blootgesteld aan de gruwelen van den oorlog. Toen de president der Vereenigde Staten, in het belang van vrede en menschelijkheid, voorstelde dat de regeeringen van Japan en Rusland vredesvoorwaarden zouden vaststellen, hebben wij, ton volle de waarde beseffende van zijn vriendelijk heid en welwillendheid, zjjn voorstel het na' innig enomen en gevolmachtigden nid om met Tan ®-uslan|d D°derhandelen. De gevolmachtigden v| lli&e RÜkt)n Mjn herhaaldelijk bijer komen om te onderhandelenI |6 aaische gevolmachtigden hebben ti tenid in voorstellen van onze gev tuchtigden, ,je hoofdzaak betroffi !f ar wj aanleiding tot den oorlog t behoud van vrede in het Oos' llden, en hebben zoodoende de oprec van hun verlangen naar vri "Wij hebben de voorwaart "nderzocht, waaromtrent de gevolmai Lden bei waren eens geworden, en, oeheel en al in overeenstemming pebben bevonden met onzen wil, heb e ze aangenomen en bekrachtigd, de roem van den vrede aldus verzeb is zijn wij verheugd, de zegening hunnen inroepen van de goede geesi onzer voorouders en in staat c~ vruchten van deze groote daden a: nageslacht na te laten. Het is ons erns vetlangen om te deelen in den ro< Yan ons volk en lang te genieten i de zegeningen van den vrede met a volkeren. Rusland is weder de vrie van Japan geworden en wij verlang ernstig dat de betrekkingen van goi buurschap, die nu weder hersteld z: en vriendschappelijk worden, eeuw, nu er geen vertraging is den vooruitgang der wereld, moet mj niet ophouden met pogingen om beheer der landszaken, inwendig en betrekking tot het buitonland, te v beteren, terwijl de weerkracht ook tijd van vrede op volle sterkte m worden gehouden. Ernstig moet er n gestreefd worden om succes te beha in vredelievende ondernemingen op in gelijke mate de welvaart van land moge gehandhaafd worden en voortdurende vooruitgang verzeke Wij waarschuwen onze onderdanen teg manifestaties van ijdelen overwinnin trots en bevelen hen aan zich te wij aan hun wettige werkzaamheden en a te doen wat in hun macht is om Rijk te versterken". FRANKRIJK. In de Matin" gisteren neemt de hoofdredacteur phane Lauzanne, voor het eerst na beruchte onthullingen, in een hoofc tikel weer het woord, om, nu de weging, door deze onthullingen verc zaakt, ietwat bedaard is, eens duide te zeggen, wat hij er mede heeft wil bereiken. ïïet doel vnn deze onthullingen niet zoozeer zegt Lauzanne bet publiek in Frankrijk op de hoo te stellen van eenige historische feit als wel om de eigenaardige rol aan licht te brengen, welke Dnitschlam de Marokkaansche kwestie gesp beeft. Het doel van Duitschland, zijn tegelijk slim en behendig, wond Ijk en onverdragelijk optreden, - niet om in Marokko zijn belangen verdedigen, maar om Frankrijk te s len voor het alternatief: „onze bo genoot of onze vijand Daartoe werden alle mogelijke mae niaties in het werk gesteld. Daartoe werd Parijs overstroomd i allerlei personen, die de regeering het groote publiek moesten doen ge! ven, dat men aan den vooravond een oorlog stond. Henschel, Donnersmach, Rosen, pi Radolin, dr. Hamman en anderen, k men op het bericht dat de onderh delingen op haar meest kritieke p waren gekomen, te Parijs, om d vleiergen en bedreigingen press oefenen op de regeering. Aan een redacteur van het Fransj blad Armé et Marine, die Lotharin| bezocht, werd door Duitsclie officie met grooten ophef een bevel getoo waarbij hem gelast werd, om, inge van mobilisatie, zich terstond naar Na. te begeven. Door het Duitsohe legerbestuur w plotseling een groote bestelling van logsbehoeften aan een Fransche fii opgedragen, en deze bestellingen wer met groot vertoon, ten aanschouwe het publiek, in Fransche spoorwagl naar Duitschland vervoerd.... Dit alles geschiedde, naar Lauza. meent, om pressie te oefenen op Fransche politiek. ENGELAND. De liberale parti log lang niet uitgejuicht over de n verwachte overwinning te Barkston-i een overwinning te sterker omdai voorzien was dat vele katholieken, all uit onderwijs-overwegingeu, hun s aan den conservatieven oandidaat zou geven. Merkwaardig is dan ook, bij hernieuwd vertrouwen der libe partij, de verbetering die Gerald Bali in het verslag van een redevoering c hem kort vóór de verkiezing gehom laat publiceeren. Gerald Balfour toen volgens het verslag gezegd de regeering er niet aan dacht a ireden, zoolang niet gebleken was zij niet meer het vertrouwen bezat do „kiezers" maar nu komt Bal: on zegtneen „niet van de kiez keb ik gezegd, maar van het „La,

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 2