I Woensdag 18 October. De Tweelingzustere. No. 245. 43e Jaargang. 1605. .-25 Herhalingsonderwijs. pr 1 FEUILLETON. ëinnenlandsche berichten. Land- en Tuinbouw, rdara. berichten I) 18en en' elburg zal Dames te te spreken adres, be- in prijs en Wy kun. Ie gewone voor het he huizen, eaties, op ORDELS 2.50 tot ifel e." a. Rechi- looging. VLINSIMiSCIIE (AMANT. Prijs per drie maanden l»80o Franco pg;.- posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, ©root# letter» en cliché's naar plaatsruimte. Verschuilt dagelyks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliooniiummer 10* Abonnements-Adrertenti^ii op zeer voordeelige voorwaarden. Was een vijftig jaar geleden het onderwijs vooral voor de meergegoeden, rijl de eenvoudige burger zich toen behelpen met de kruimkens, die mmm mmm ARD. 1%, i H S T üturg v.r .se:) v,m, 5.50. - .30, 11.-, 2^45, 3.30, 8.40, 9.30, lilmarkt ,40,10.15, 2.50, 3.35, 1.45, 9.35, tot ds lïESSf. .20, 7.-, 20, 10.40, 1.25*, .50, 6.10, ,10, 6.30, .0, 10.30, 0, 12.45, .10, 4.35, ga uit. i 6,10 c) i 6,40. 4,45. L,10c)f) vertrek lm. 8,30 zen ten ten. isele en iemUaf ysn de taiel vielen, in de laatste jaren ia die toestand geheel veranderd. Ambachtsscholen, burgeravondscholen, huishoudscholen, kookscholen zijn en worden allengs meer opgericht. De meest verbreide van deze inrich tingen van onderwijs zijn ontegenzeglijk de burgeravondscholen. Zij hebben overal een voldoend aantal leerlingen en leveren hierdoor het bewijs, dat zij in eene werkelijke behoefte voorzien. Nochtans heeft de regeering terecht dat, hoe groot het nut ook moge, hetwelk door de burger avondscholen gesticht wordt, töoh nog behoefte bleef bestaan aan een ander soort van onderwijs. En dit is ook inderdaad zoo. We moeten ons vaak verbazen over de onbeholpenheid van vele menschen, «li ze een brief moeten schrijven. In zeer vele gevallen, die het dagelijkscb leven telkens aanbiedt,- staan menigeen de handen geheel verkeerd. "Wissels, ichuldbekentenissen, borgstelling, een voudige boekhouding 'tzijn zaken, die voor velen volslagen onbekende grootheden genoemd moeten worden. Toch is de onbekendheid hiermee een groot ongerief, en velen betreuren het, dat hun de gelegenheid steeds ontbroken beeft om er ook maar eenigszins mee vertrouwd gemaakt te worden. Om nu o. a. hierin te voorzien zjjn de Herhalingsscholen in het leven ge roepen ook daar, waar reeds eene burgeravondschool bestond. De burgeravondschool toch, hoe ver dienstelijk ook, is voornamelijk voor ben, die timmerman of bankwerker Boeten worden minder voor aanstaande ithoenmakers, kleermakers, horloge- Bakers, boekbinders, boekdrukkers, be- hangera, winkeliers, enz. En inzonderheid voor dezen nu is I ie Herhalingsschool. Is de burgeravond- "Li uitsluitend gericht op de beoefe- van het ambacht,de Herhalings- nhool tracht te geven zoodanig onder- »jjs, waardoor kennis wordt aangebracht <sa al die zaken, welke in het gewone praotiaoh® leven telkens en telkens '«komen. Hetkunnen voeren van correspondentie i' een onafwijsbare eisch in ieder, die, o De koude grijze morgen verspreidde ash over de zee en de met schuim (stepte golven woelden en klotsten, als 'Mrteeken van een stormachtigen dag. De oude Brahm, die warme koffie en beschuit aan Lady Eglantine bracht, '«schrikte toen zij het gelaat van haar "WeÜDg zag en opmerkte hoe bleek en 10e»t zij er uitzag en rond de oogen '"h toode kringen vertoonden. Ademloos vroeg zij, wat haar scheelde p zitten, min"," zeido Eglantine, ®e®ch, ?Q-ij alleen weet mijn geheim, a moet u vertrouwen. O, help mij, Jt' mij toch. AD gij mij niet helpt, "ist ik sterven." bu Yoor de verschrikte oude vrouw knieën vallende, boog zij haar 'ctsoh hoofd tot in het stof. dikwijls had "de oude vrouw hare in die houding gezien l Hoe ook al zijn 't maar kleine, zaken doet ook eenvoudige boekhouding, evenals alles wat met den handel in betrekking staat. En juist omdat dit voor ieder een eene wezenlijke behoefte is, houdt het Herhalingsonderwijs er zich mee bezig. Zoo wprdt ligt rekenonderwijs gegeven, alleen voor zoo ver het geëischt wordt door de praktijk van het leven. En dat zulk rekenonderwijs noodig heeten mag, zal stellig wel niemand betwisten de onbedrevenheid van vele menschen op dit punt is voldoende bekend. Op deze wijze zouden we ook de an dere leervakken even kunnen bespreken. We achten dit echter niet noodig. De bedoeling is slechts om de aandacht te vestigen op de gelegenheid, die ook in onze gemeente bestaat om herhalings onderwijs te ontvangen. Wij meonen namelijk dat velen hiermede onbekend zijn, en doelen daarom nog het volgende mede. Alhier bestaan twee herhalings cursussen één voor jongens en één voor meisjes. Zij zjjn toegankelijk voor hen, die het gewoon lager onderwijs hebben doorloopen. De cursus voor jongens wordt ge houden in school B (Hooikade) op Maandag, Dinsdag, Donderdag en "Vrijdag van 68 uur, aanvangende 1 November. De cursus voor meisjes wordt ge houden in school D (Groots Markt) op Woensdag en Zaterdag van 25, even eens aanvangende 1 November. Wij gelooven een goed werk te doen door de aandacht op de herhalingscur sussen te vestigen, die naar onze over tuiging méér gewaardeerd zouden wor den, indien zij maar beter gekend wer den. Ten slotte maken we er op attent dat zij, die deze cursussen wenschen te volgen, zieh nog slechts gedurende deze week kunnen aanmelden ten raad- huize, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Se Rijksmiddelen. De maand September is weer met ruim een half millioen gulden boven haar naamgenoot van het vorig jaar gestegen, zoodat weer van een „goede" maand kan gesproken worden. Gelijk nader zal blijken, hebben de meeste middelen tot dit resultaat me degewerkt. Vergeleken met September 1904 heb ben meer opgebrachtde bedrijfsbelas ting f 7 6,000, de vermogensbelasting vaak had zij geluisterd naar dezelfde snikken en zuchten als zij nu hoorde. Lady Eglantine vertelde haar alles wat zij te vragen had en wachtte zwijgend op het antwoord. „Wilt gij mij helpen fzeide zij ten laatste. „Dat wil ik", zeide de oude vrouw, plechtig. „Gij kunt mij den brief zenden, lieve. Het arme schaap zal niet lang meer op de wereld zijn. God sta haar bij I Maar dat is het ergste van alles, Lady Egtantine. Ik zou gaarne alles willen doen wat in mijn vermogen is om u tot zijn vrouw te maken als het arme schaap hem nog eenmaal kon zien, voor zij sterft!" HOOFDSTUK IV. In het begin der lente kwam er eene treurige tijding op Oedar Hall. Lady Eglantine was gestorven De tijding kwam met een brief van de gravin Arabelle. Haar teerbeminde tweelingzuster was plotseling te Napels overleden aan de gevolgen van een hartaderbreuk. De oude trouwe bedienden waren diep terneergeslagen en verbaasd tevens, want toen Eglantine hen verliet, was zij f 9000, de invoerrechten f 63,000, de aujkeraccijns f 96,000, de wijnaccijns f 4000, het gedistilleerd f 4000, de zout- aeeijna f 8000, het geslacht f 22,000, gouden en zilveren werken f1500, ze gelrechten f 3000, registratierechten fll,000, hypotheekrechten f1500, suc cessierechten f 189,000, domeinen f5000, posterijen f57,000, rijkstelegraaf f26,000, jacht- en vischakten f2000 en loods gelden f22,000. Minder leverden opde grondbelas ting f21,000, het personeel f 15,000 en de accijns op bier en azijn f 6000. Het totaal over September 1905 was f 12,083,188.58, tegen f 11,525,119.08 in September 1904. Over de eerste negen maanden van dit jaar werd meer ontvangen dan over gelijk tijdperk van verleden jaar van de grondbelasting f174,000, de perso- neele belasting f255,000, de bedrijfsbe lasting f 514,000, invoerrechten f471,000, suikeraccijns f 72,000, wijnaceijns f3000, het geslacht f240,000, gouden en zil veren werken f 14,000, zegelrechten f397,000, hypotheekrechten f15,000, successierechten f 1,326,000, posterijen f 483,000, rijkstelegrafen f 239,000, jacht- en vischakten f 4000 en loods gelden f104,000. Minder werd in genoomde drie kwar talen ontvangen vande vermogensbe lasting f 78,000, het recht op de mijnen f7000, het gedistilleerd 1461,000, den zoutaecijns f16,000, den bieraccijns f 30,000, de registratierechten f 146,000, de domeinen f 25,000 en de Staatsloterij f 7000. Daar degeheele opbrengst o verde eerste negen maandenvanl 905f108,034.514.13* en die over dezelfde maanden van 1904 f 104,492,723.178 bedroeg, is dus het totaal dit jaar reeds f 3,541,790.96 hoo- ger dan verleden jaar. („N. Ct.") Se Kinderwetten en benoemingen. Het „Weekblad van het recht", mel ding makende van het ook door ons opgenomen schrijven in „De Tijd", zegt dat daarin een zeer ernstige besehul diging wordt uitgesproken tegen den nieuw opgetreden minister, welke niet had mogen zijn gedaan, tenzij degene, die haar uitsprak, de volle zekerheid had van haar juistheid, een zekerheid waarvan in deze moeilijk quaestie kan zijn. Zoo er ooit bij benoemingen met volstrekte onpartijdigheid en objectivi teit moet worden te werk gegaan, dan is het hij de samenstelling der voog dijraden, die om hun gewichtig werk naar behooren te vervullen door het vertrouwen der geheele natie moeten worden gedragen. De minister, die zich daarbij door partijbelangen zou laten leiden, zou de wetgeving, waarvan hij de behoorlijke toepassing moet verze keren, in haar grondslag aantasten. Wij vertrouwen, dat minister Van Baalte er niet aan zal denken dien gevaarlijken weg op te gaan. Nu hij goed gezond. Niet zij was lijdende, maar de jonge gravin. Zij waren echter blijde, toen zij hoorden, dat het verblijf in vreemde landen hare gezondheid versterkt had en zij haar op een nader te bepalen tijdstip in Mei zouden mogen verwelko men in hun midden. Lord Vivian was diep getroffen, toen bij bij zijne komst op de kleine villa hoorde, dat de arme Eglantine slechts drie uren te voren was overleden. Hij werd door de schoone, beminne lijke gravin zelve ontvangen en zij ver zocht hem met hare droevige door het weenen gezwollen oogen het lijk van hare zuster te komen zien. Onbeschrijfelijk was het gevoel der valsche gravin, toen Lord Vivian haar aan zijn borst klemde met de teedere, hartstochtelijke liefde, die zij wist dat behoorde aan dat door den dood ver stijfde lichaam, waaraan hij zoo weinig aandacht schonk. Zij wrong wanhopend de handen bij de gedachte: „O, als ik hem krijg, (wat ik niet verdien) zal elke druk van zijn hand, elke kus van zijne lippen, elke glimlach en elk woord van teedere liefde, altijd voor Arabelle, nimmer voor mij zijn l Ja, zelfs in den de verantwoordelijkheid voor de benoe mingen draagt, is het zijn plicht zich zooveel mogelijk omtrent de geschikt heid van de voor te dragen personen op de hoogte te stellen. Mogelijk is het, dat hij omtrent enkele personen tot andere uitkomsten geraakt dan zijn voorgangerondenkbaar lijkt het ons, dat hij niet als deze zich enkel zou laten leiden door het streven om in de voogdijraden de meest geschikte per sonen te roepen van verschillende rich ting. Wij betreuren daarom ten zeerste de verdachtmaking, welke in het be richt van „De Tijd" gelegen is en die in staat zou kunnen zijn reeds bij voorbaat de werkzaamheid der voog dijraden te bemoeilijken. Eendrachtige samenwerking van alle partijen en richtingen is noodig, wil de nieuwe Kinderwetgeving niet, in plaats van zegen, tweedracht brengen en oneenig- heid. Door het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers Genootschap is aan de besturen der afdeelingen een schrijven gericht over het herhalingsonderwijs, dat niet overal in den lande voldoende is geregeld,niettegenstaande de gemeente besturen verplicht zijn de gelegenheid tot herhalingsonderwijs te geven. Om standigheden, onafhankelijk van den wil dier besturen, oefenen daarop dikwijls invloed uit. Het hoofdbestuur wil gaarne den omvang van het kwaad kennen met de oorzaken er van, voorzoover die te vinden zijn. Het wil dan middelen be ramen om verbeteringen aan te brengen. Daarom vraagt het hoofdbestuur te willen berichten vóór 31 October a. s. of er zich moeilijkheden bij de inrich ting van het herhalingsonderwijs voor doen en daarbij op te geven a. of de wet wordt nageleefd b. of de werktijd invloed heeft op het bezoek en e. alle» wat verder voor het hoofdbestuur in deze zaak van belang kan zijn te weten. Reservekader. De minister van oorlog heeft aan de inspecteurs der betrokken wapens de bevoegdheid verleend, ontheffing te ver- leenen van de verplichting, opgelegd aan de vrijwilligers van het reserveka der, die den rang van reserve sergeant nog niet hebben bereikt, om deel te nemen aan de plaatselijke militaire op leiding, welke gedurende ten hoogste zes maanden per jaar en niet meer dan vier uren per week, wordt gehouden. De minister teekent hierbij aan, dat het in algemeenen zin zijne bedoeling is, dat verzoeken tot het verkrijgen van vorenbedoelde ontheffing van kaderre servisten, die hunnen eersten oefenings- tijd hebben volbracht, worden ingewil ligd, wanneer het niet verwerven van een rang bij goed gedrag en veel ijver, het gevolg is van het ontbreken van den aanleg tot het bekleeden van een rang, een en ander ter beoordeeling dood is zij verreweg de gelukkigste Dat kwam Deloraine echter niet te wetende sohoone, blanke hals werd nimmer ontbloot en de uitwendige gelijkenis was, behalve de door de ziekte ontstane veranderingen, volmaakt. Hij woonde de begrafenis van zijne verloren geliefde bij en wist niet dat de schoone tweelingzuster, Eglantine, die hij oogenschijnlijk in het graf in den vreemde had zien liggen, niemand anders was dan zijne beminde Arabelle. HOOFDSTUK Y. Het huwelijk van lord Vivian Delo raine met de gravin, zijne schoone jeugdige nicht, werd uitgesteld wegens twee sterfgevallen in de familie (want zijn oom was slechts eenige dagen, nadat hij in het noorden van Europa was gekomen, overleden), en op den dag zei ven, toen de oude lord begraven werd, was de jonge graaf naar Italië ontboden. Het jeugdig paar keerde samen naar Engeland terug en de valsche gravin werd te Cedar verwelkomd door haar bedienden, die haar met hartelg ke be tuigingen van smart over het verlies dat zij. geleden had, ontvingen. Het van de onmiddellijke chefs van den be langhebbenden kaderreservist. Yerzoeken, tot het verkrijgen van vorenbedoelde ontheffing, zullen mitsdien aan de betrokken inspecteurs moeten worden ingediend door tusschenkomst der korpscommandanten. De bevoegdheid is verleend naar aan leiding van een daartoe strekkend voor stel van den inspecteur der infanterie. Het monument van dr. Schaepman te Essie. Men meldt aan „Het Centrum" Met voldoening zullen onze landge- nooten, die het grafmonument van mgr. Schaepman op hét Duitsche Campo Santo te Rome, zagen, vernemen, dat hierin weldra een gunstige verandering mag worden tegemoet gezien. Tijdens zijn verblijf in de Eeuwige Stad heeft mgr. de aartsbisschop van Utrecht aan onzen daar woonachtigen landgenoot Pier Pander de opdracht verleend, om een nieuwe buste van dr. Schaepman te modelleeren, die in marmer zal wor den uitgevoerd en op het grafmonument de plaats van het nu aangebrachte eon- terfeitsel zal innemen. Is de dnif nuttig of schadelijk? Over deze vraag is door vogelkenners en landbouwers al heel wat getwist, Ze moet natuurlijk worden opgevat in dezen zin, of het nut de schade dan wel de schade het nut overtreft. Dat de duiven op de bezaaide velden schade aanrichten, is niet te loochenen of deze echter zoo groot is, dat de duiven nood zakelijk in den zaaitjjd moeten worden vastgezet, meenen we te mogen betwij felen, vooral, wanneer het zaad diep is ondergeëgd. Dat de duif evenwel veel onkruid zaden verorbert, is bekend, waarom in sommige streken, in België b.v., midden tusschen de akkers groots duivenkooien worden geplaatst. In het verdelgen der onkruiden bestaat dan ook het grootste nut van de duif, terwjjl als zoodanig in de tweede plaats genoemd mogen worden het lekker gebraad en de mest, die zij levert. Een half dozijn vogels wegen 4 pond, en 8 tot 10 paar duiven leveren 140150 jongen. De mest heeft een zoodanige waarde inzonderheid voor de groenten- en ooft-teelt, dat de dui- venhouderg in Japan en België hoofd zakelijk daarom geschiedt. In verhand met bovenstaande zijn belangrijk de mededeelingen van pastoor Snell in Oohenstein (Nassau) die langen tijd zorgvuldige waarnemingen en on derzoekingen deed omtrent het voedsel zijner duiven, die dagelijks de omlig gende velden ijverig bezochten. Zjjn conclusie geven we hier verkort weer Het lievelingsvoedsel der duiven be- Btaat uit het zaad dar in het wild scheen dat al die eerlijke betuigingen op een hart van steen vielen, indien hare met tranen gevulde oogen dit denkbeeld niet wederspraken, want het schoone gelaat van Eglantine was koud en bleek als marmer. Zij zag niets dan den fleren jongen graaf, die bij haar stond en draalde om haar te verlaten, omdat hg wist dat zijn terugkeer naar haar huis, haar ten zeerste zou bedroeven. Hij wist nooit hoe het gelaat van haar gestorven zuster haar in elke kamer als het ware te gemoetkwam hoe de rozen zelfs van Arabelle schenen te spreken 1 En hare verhitte verbeelding zag dat schoone gelaat blikken vol zelfverwjjt op haar richtten, vooral als de graaf haar in zijn armen nam, of haar een kus op de lippen drukte, die bestemd was voor hare gestorven zuster. Zagen niet in de portretten-galerij de trotsche gezichten van hare fiere voor ouders toornig neder op hunne afge dwaalde afstammelinge, totdat hunne sprekende blikken Eglantine bijna krankzinnig maakten Wordt vervolyd.}

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1