SfUlSIIK Somatose iet Triscuit fm^\ BuitenlandscLe berichten. Laatste Berichten. Advertentiën. er fflaatsch „Tot Nat van 't Alpmeen." GEEFT ACHT, C. SNOEP-VAN SPANJE. ZeeQwsGhe Stooiwamlerii, Ctwcts WassGherü en Mm „DG VOLHARDING", Dit tarwebrood Geeft, welbeschouwd, Oneindig meer Dan havermout. Ned. Delicatessenhandel GEBR. DAAMEN, Rotterdam. Importeurs voor Nederland en Koloniën -■ Do schrijver heeft daarua de plant in het donker gezet en toen bevonden, dat zij dan ook riekend werd, welke eigen schap ZÜ onmiddellijk verloor als zij weder door het daglicht werd bestraald. Wordt zij gezet in een kamer, die op het noorden uitziet, zoodat zij door het zonlicht niet kan worden bestraald, dan ziju de bloemen der Crassula ook over- jao- eenigszins welriekend. Het is bekend, dat ook de kamper foelie eerst tegen den avond begint te geuren. Dood in de Woest ij n" Sedert de ontdekking van rijke goud velden in de woestenij van Nevada (Ame- rika) zijn weer talrijke gevallen bekend geworden van goudzoekers en andere zwervers, die een ellendigen dood gevon den hebben door versmachten. Men vindt daar, in 't Z. W. der Ver- eenigde Staten, een uitgestrektheid van 600.000 vierkante kilometers, waar een gemiddelde zomerwarmte heerscht van 36 a 38 graden Celsius, d. i. nog geen een of twee graden hooger dan in de bekende „gloeiovens" aan de Roode Zee. Evengoed als de Sahara wordt deze Amerikaansche woestenij geteisterd door zandstorm. In Juli 1902 woedde er een, die drie dagen lang duurde, bij een temperatuur van 52 graden Celsius, en een kunstmatig bevloeide oase geheel verwoestte. Maar zelfs zonder die buitengewone uitbarstingen maakt de woestijn hare offers. Het zal wel altijd een geheim blijven, hoevelen er den dood vinden, die afdwa len in de woestenij, begeerig zoekend naar het tot waanzin brengende goud. Een enkele heeft geluk, zooals de Cowboy Scott, die in het Oalifornisch „doodendal" een prachtigen goudader ontdekte. Hij bevrachtte een muildier met zijn aanvankelijken buit, stortte zich nog eenmaal in de beschaving, wierp het geld weg als een dolleman en reisde toen van New-York weer Westwaarts, om zijn vondst verder te exploiteeren. Tegenover een zoo'n gelukkige staan honderden, die een prooi der aasvogels worden. Het Westen is vol verhalen van verloren goudmijnen", wier ont dekkers ellendig omkwamen, eer ze hun geheim prijsgaven. In Februari 1904 werd bericht, dat 20 a 30 man, die aan den San Pedro Silt Lake-spoorweg hadden gewerkt, van het eindpunt dier lijn waren opge broken om in Zuidwestelijke richting den Santa-Fé-spoorweg te bereiken, een afstand van 140 kilometer. Zij werden later door landverkenners halverwege gevonden, allen dood in den waanzin vau den dorst hadden zij zich van al hun kleeren ontdaan hun naakte lijken werden gevonden in de nabijheid van een ondrinkbaar water, de beruchte „Doodemansbron". Slechts een derde van hen, die den zelfden tocht ondernamen, kwam aan het einde." Niet ver van deze plek vond men in Juni 1904 vijf goudzoekers in een toe stand van zinsverbijstering zij werden gelukkig in veiligheid gebracht op een kleine oase, waar zij herstelden. Uit Los Angelos kwam een paar maanden geleden het bericht, dat in drie weken negen man in de woestijn van Nevada waren omgekomen. De thermometer had in dien tijd de onge loofbare hoogte van 60 graden Celsius bereikt. j^De Amerikaansche professor, mr. Gee, die voor geologische onderzoekingen den zomer doorbrengt op de grens van Ari zona en Mexico, kent het ieven in de woestijn, en heeft treffende beschrijvin gen gegeven van de vijl stadiën der verdorsting. In 't derde stadium is de tong geheel verstijfd en kleverig, de lippen zijn verwrongen, het hoofd als in een ijzeren band gekneld, nek en rug doen pijn als waren ze geheel ge wond, de hartslag gaat schokkend door bet lichaam, de oogleden bewegen zich niet sneer. In 't vierde stadium wordt de tong gebarsten, in de mondholte ont staan zweren, waaruit bloed vloeit. In 't laatste stadium komt krankzinnig heid de ongelukkigen drogen uit en vallen eindelijk neer, levenloos, een prooi der gieren. Het vredesverdrag tusschen Rusland sn Japan is geteekend. De wijze waarop de uitwisseling der bekrachtigingen ge schiedt wordt als volgt geschetstDe Japansche gezant Takahira deelt aan het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken mede, dat keizer Moetsoehito het verdrag te Tokio heeft ouderteekend. Het departement van bui tenlandsche zaken deelt dit den Ameri kaanschen gezant te Petersburg mede, die op zijn beurt het Russische ministerie van buitenlandsche zaken bericht geeft. Dit laatste deelt nu aan het Fransche departement van buitenlandsche zaken door bemiddeling van den Russischen gezant te Parijs mede, dat Tsaar Niko- laas zijn exemplaar van het verdrag heeft onderteekend. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken bericht dit den Franschen gezant te Tokio en deze deelt het aan het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken mede. FRANKRIJK. De Parijsehe corres pondent van de „Neue Freie Presse" zegt van iemand die nu nog een staat kundig ambt bekleedt en van alle ge beurtenissen goed op de hoogte is, Eet volgende vernomen te hebben over het geval Delcassé De'cassé had in Maart 1905 het denkbeeld van een verbond met Enge land opgevat, dat ongetwijfeld tegen Duitschland gericht zou zijn. Hij bereikte echter niets meer, dan de belofte die Frankrijk reeds jaren te voren van Rusland verkregen had indien Frank rijk aangevallen werd, zou de andere partij te hulp komen. Engeland heeft zich tot niets anders verbonden, maar het heeft weinig gescheeld of Delcassé had deze belofte tot grondslag genomen van een uittartende, voor den vrede zeer gevaarlijke politiek. Frankrijk zou daarom Duitschland geen opheldering geven over deze afspraak, evenmin als het Duitschland vroeger had ingelicht over het verbond met Rusland. Jaurès, die heusch niet de eenige is, wien de „Matin"-onthullingen aanleiding geven tot internationaal politieke ver- toogen, maar bij wien dit onderwerp althans in zeer bevoegde handen berust, maakt in „l'Humanité" de opmerking, dat de onthullingen de waarlijk vrede lievende gevoelens van Frankrijk be wezen hebben. Als het een revanche- oorlog had gewild zou sedert 35 jaar geen zoo gunstige gelegenheid zioh heb ben voorgedaan. De vereenigde vloten en legers van Engeland en Frankrijk konden voor Duitschland zeker een ern stig gevaar zijn in Italië was er sym pathie voor het optreden van Engeland en Frankrijk in elk geval had Frank rijk de kans kunnen wagen. Rusland was machteloos geslagen. De Engelsche torypartij had het oogenblik uitnemend gekozen om Delcassé in verzoeking te brengen. Doch Frankrijk's politiek heeft immer aangestuurd op een vredestoestand, die niets vernederends inhield, maar een loyaal karakter droeg. BELGIË. De rechterzijde der Volks vertegenwoordiging heeft Zaterdagmid dag een vergadering gehouden teneinde den politieken toestand te onderzoeken. Zij hoorde verschillende uiteenzettingen van de betrokken ministers aan betref fende de plannen over het systeem van verdediging en de marinewerken van Antwerpen. De voorstellers van een in te stellen enquête en van het maken van een kanaal en een haven zetten daarna hun zienswijze uiteen. De re geering verklaarde bereid te zijn op alle critiek en alle bezwaren, die te berde zullen worden gebracht, te antwoorden. Men besloot geen verandering in de agenda te vragen bij het hervatten der parlementaire werkzaamheden, zoodat de debatten "Woensdag zullen worden her opend. ENGELAND. De regeering heeft weer een leelijk echec geleden. Bij de verkiezing voor een lid van het Lagerhuis in het district Barkston on Sea werd de liberaal gekozen met 4316 stemmen, terwijl de conservatief er slechts 4148 verkreeg. Bij de twee vorige verkiezingen werd een conservatief zonder tegencandidaat herkozen. Het onverwachte resultaat van deze verkiezing is een ernstige ne derlaag der regeering. ZWEDEN en NOORWEGEN. Bij de groote debatten in de Storthing over de overeenkomst van Karlsbad zijn enkele onbekende gebeurtenissen over deze zoo in 't geheim gevoerde onderhandelingen bekend geworden, speciaal in verband met de houding der mogendheden tijdens de crisis en Zwe- dens houding tegenover de arbitrage quaestie. De leider der oppositie, de gewezen staatsraad Konow, die aan de geheime zitting van het Storhing had deelge nomen, gaf te verstaan, dat men wel genoodzaakt is geweest, op de Zweedsche voorwaarden in te gaan, omdat de mogendheden stonden op een vergelijk met Zweden, o.a. in zake het sloopen der vestingen. Michelsen verklaarde toen, dat de afgevaardigden van Noorwegen ver langd hadden dat de quaestie der grens vestingen door arbitrage zou worden uitgemaakt, hetzij door bemiddeling van het Iiaagsche Hof, 't zij door een Europeesch vorst (koning Christiaan of door president Roosevelt. De Zweedsche afgevaardigden wezen dit voorstel af, daar het hun onprac- tisch voorkwam om de geheele IJnie- quaestie nu weder aan een buiten de staand scheidsgerecht te onder werpen, waarbij dan ook de rechtma tigheid van de afzetting van den Koning op 7 Juni zou moeten worden besproken. De Noren trokken hun voorstel toen in, maar lieten het in het protocol op nemen, wat de Zweden insgelijks deden met hun weigerend antwoord. Deze verklaringen verwekten veel opzien. Men verweet Konow zijn onbe scheidenheid, waardoor Michelsen wel genoopt was geweest, Noorwegens toe geven op dit gebied wereldkundig te maken. SPANJE. Echegaray, de minister van financien, bevindt zich tegenwoordig in een dergelijken toestand als Yillaverde in 1902. Yillaverde weigerde als minis ter van financiën, goedwillig den sleutel van de schatkist af te geven aan de ministers van oorlog en marine. Hij ging heen, liever dan het evenwicht der be grooting in gevaar te brengen door mee te werken aan belangrijke uitgaven voor leger en vloot. Echegaray staat voor dezelfde moei lijkheid. De liberale ministers van oorlog en marine hebben eveneens hun hooge eischen als die van het conser vatieve ministerie van 1902. De minister president is bevreesd, dat de ministers van oorlog en marine Echegaray tot ontslag zullen dwingen, en daar het ontslag van den minister van financiën het gezag van het ministerie veel kwaad zou doen, doet Montero Rios zijn best de beide ministers van het zwaard tot matiging hunner eischen te bewegen en althans voor de begrooting van 1906 niet aan te dringen op verhooging van de posten voor leger en vloot. Over 't algemeen is de pers op de hand van Echegaray, en vooral in finantieele kringen vindt hij krachtigen steun. HONGARIJE.MinisterFejervary had met Keizer Franz Jozeph een bespre king, die twee duren duurde. De Keizer nam nog geen beslissing. Echter zou het wel vaststaan dat Fejervary opnieuw tot minister-president zal worden be noemd en een nieuw Kabinet zal moe ten samenstellen. In dit geval zouden in het Hongaar- sche Kabinet eenige veranderingen plaats grijpen. De minister van landbouw György zou als zoodanig aftreden en tot minister van financiën zou Ladislaus Lakacs benoemd worden. De regeering zal dan zoodra mogelijk met haar pro gram, waarin talrjjke economische en sociale hervormingen opgenomen zijn, wiet middelpunt: het algemeen kiesrecht uitmaakt, voor den dag komen. Van ongrondwettelijke middelen zal door dit ministerie dan geen gebruik meer gemaakt worden, het zal integen deel zoeken de oplossing der crisis te vinden door een meerderheid te ver krijgen bij de nieuwe verkiezingen. RUSLAND. De rector van de uni versiteit te Moskou is, zooals werd ge meld, geheel onverwacht te Petersburg gestorven. Wel was de prins vermoeid en voelde hij zich niet volkomen wel, toen hij te Petersburg kwam, de gebeurte nissen aan de universiteit hadden hem zeer aangegrepen en van zijn physieke en moreele kracht veel gevergd doch dat zijn einde zoo ras komen zou, kon niet worden vermoed. Vorst Troebetzkof was naar de hoofd stad gereisd om den minister van open baar onderwijs rapport uit te brengen over den toestand aan de universiteit, Een lang onderhoud had tusschen beiden plaats gehad, waarna de minister den vorst uitnoodigde, deel te nemen aan de zitting van de commissie, die de nieuwe universitaire statuten in bewerking heeft. De vorst ging mede en nam een le vendig aandeel aan de beraadslagingen Plotseling verbleekte hij en viel achter over tegen de leuning van zijn stoel. Hij was bewusteloos en men legde hem opeen rustbed in 'n aangrenzende kamer Doctoren werden geroepen, bloedver wanten van den zieke kwamen haastig aan. De vorst kon niet meer spreken en eenige uren later stierf hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Het stoffelijk overschot zal naar Moskou worden vervoerd om aldaar ter aarde besteld te worden. In liberale kringen is de droefenis om dit overlijden groot. De liberale parti verliest haar grootsten leider iD hem. En de 19e Juli, toen de vorst aan het hoofd van een deputatie van Zemstwo's den tsaar het door hem opgesteld request overhandigde, en hem duidelijk maakte, dat de eenige uitweg tot be vrij ding van Rusland lag in de onmid dellij ke instelling van een volksverte- genwoording, ligt nog versch in herinnering. Er wordt gevreesd, dat de begrafenis aanleiding zal geven tot revolutionaire manifestaties. Per Telegraaf. 's GRAYENHAGE. Heden werd voor de rechtbank alhier de zaak behandeld tegen den kastelein in de Boekhorst straat, die eenigen tijd geleden een lastigen bezoeker doodschoot. De eisch van het O. M was 2 jaar. De ver dediger verzocht onmiddellijke invrij heidstelling, die door de rechtbank werd ingewilligd. De uitspraak werd bepaald op 30 October. UTRECHT. Gisterenavond heeft aan het station de Bilt bij Utrecht een droevig ongeluk plaats gehad. Mej. G. v. d. B., in gezelschap van haar ver loofde wilde uit den trein stappen, vóór deze stilstond. Zij viel, raakte onder de wielen en was oogenblikkelijk een lijk. TOKIO. Baron Komoera, de Japan-- sche vredesonderhan delaar, kwam heden te Tokio aan. De straten waren door politie en troepen streng bewaakt. k=- Vrijdag 20 October hopen j|£ -•p onze geliefde Ouders J B. J. DANCKAERTS 611 it: N. B. BRABER It! hun 30-jarige Echtvereeni- *&>- ging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, jg»- :g L DANCKAERTS. gt K. J. DANCKAERTS. gl J. B. DANCKAERTS. g- iS L. DANCKAERTS. |t van het departement Ylissingen, De Commissie van bovengenoemde Spaarbank geeft hiermede kennis, dat voortaan de gelegenheid zal bestaan, om, behalve op de bekende avonden aan het Hoofdkantoor in de Nieuwttraat, ook gelden in te brengen aan de on derstaande Bijkantoren 1°. in de Joost de Moorstraat M 72a, eiken Dinsdag avond van 78 uur. 2°. in de Glacisstraat N 279, eiken Y r ij d a g avond van 78 uur, terwijl ook aan de Bijkantoren, evenals aan het Hoofdkantoor, op eiken zit-avond be dragen van hoogstens 25.kunnen worden terug ontvangen. Namens de Commissie, C. A. KALBFLEISCH, Voorzitter. O. N. J. DE YEY MESTDAGH, Secretaris. J. SIEGERS, Thesaurier. SIGAREN van B o e 1 e. TABAK van D o b b e 1 m a n 01- denkot Zwartend yk THEE van Van N e 11 e. KOFFIE van Van Rossom. Verkrijgbaar bij ondergeteekende. De soliditeit dezer van ouds bekende en wereldberoemde firma's waarborgt de kwaliteit. Verder verkrijgbaar Ansichten, Par- fumeriën, Chocolade Wijnen, Li keuren, Tabaks-, Sigaren- en Siga- rettenpij en. Alle artikelen zijn van uitmuntende hoedanigheid, tegen matige prijzen. De bediening correct. Zich minzaam aanbevelend, KLEINE MARKT F 82, (b./d. ingang St. Jacobstraat.) Let op het Adres 1 TE VLISSINGEN beveelt zich aan voor het leveren van geheel opgemaakte, droge en ratte waa- schtn. Ook speciaal li gericht voor uit- stoomen, Chemisch wasschen en verven van all er 1 si artikelen. ©en uit vleesch bereid reuk- en smakeloos Voortreffelijk Versterkingsmiddel wekt in hooge mate den eetlust op. Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer Co., Elbarfeld. Sluit verzekeringen tegen Brand, Inbraak Transporten en op het leven. Neemt gelden k Deposito. Vertegenwoordiger van de Noord Ne- derlandsehe Hypotheekbank te Gronin gen, voor de uitgifte van 4 percents pandbrieven en bezorging van Hy potheken. Kantoor Vlasmarkt K 146, te Middelburg. is de STERKSTE, de VOOR DEELIGSTE van alle bestaande BREISAJET. Iedere knot is voorzien van -Si nevenstaand *5 handelsmerk. -a o- -•a Verkijjgbaar bij' hEBINQS SAJET P. 8. LAERNOES, Walstraat. E Shredded Wheat §38" ie^eren degeljjken COMESTIBLES- en KRUIDE NIERSWINKEL verkrijgbaar in tweeërlei vorm als broodje (Shredded Whole Wheat) en als aneedje (Triscuit.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 3