f No. 244. De Tweelingzuster Gemengd Nieuws. Buitenlandse!)e Berichten. Burgerlijke Stand, 3798te Staatsloterij G-evonden gedeponeerd bekendmaking. Binnenlandsche Bericli FEUILLETON storm af, waarvan de heer Hennequin heeft gesproken. Nog een andere klacht over een slechte dienstregeling werd ter sprake gebracht. Het betrof nu echter niet Zeeuwsch-Vlaanderen, doch het even eens geisoleerd liggende Schouwen. De hoer Fokker wees nl. op de zeer slechte communicatie, welke de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij op baar traject BrouwershavenSteenbergen onder houdt. De verbinding met den vasten wal is allerbedroevendst. Alles wordt hier gedaan om te trachten het passa giers-vervoer ovar Rotterdam te leiden. Iljj hoopte dat Gei. Staten zoo mogelijk bij dedirectiederRotterdamsche Tramweg-maatschappij op verbetering zullen aandringen. Namens Ged. Staten werd door den heer Fruijtier deze medewerking toe- De andere hoofdstukken gaven geen aanleiding tot discussies en werd de geheele begrooting ten slotte goedge keurd en vastgesteld op een bedrag van f 556,334,37.x/s in ontvang en uitgaaf met een post van onvoorziene uitgaven ad f 15,033,79. De opcenten werden bepaald als volgt 36 op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen, 28 voor de gebouwde en 21 op het personeel. De najaarsvergadering werd hierna door den Commissaris der Koningin in naam der Koningin gesloten. In den sneltrein die Donderdagavond 6,55 van hier vertrok, stapten te Rozen- daal 5 dronken zeelieden in. Deze maakten tusschen Rozendaal en Ouden bosch veel lawaai en werden ten slotte handgemeen. Zij grepen elkaar bij de keel en dreigden bovendien met messen. De mede-passagiers achtten het daarom noodig van de noodrem gebruik te te maken, zoodat de trein tusschen Rozendaal en Zevenbergen tot stil staan werd gebracht. Een en ander gaf vrij geruimen tijd oponthoud, zoodat de trein te laat te Rotterdam aankwam. De mede-passagiers hadden te Rozen daal reeds bezwaar gemaakt tegen het opnemen van deze beschonken kerels, doch het protest mocht niet baten. Een dezer „hoeren" verkeerde in zulk een abnormalen toest .nd dat hij in den trein moest gedragen worden. Een moordaanslag. Gisterenavond even over tienen heeft zich in de Frangois Yalentijnstraat te 's Gravenhage een tooneeltje afgespeeld, dat naar den opzet deed denken aan een groot liefdesdrama, doch naar de uitkomst eer thuishoorde in een opéra bouffe. Een verstooten minnaar wachtte nl. zijn geliefde op, die dienstbode was en boodschappen deed, op de stoep ba rer woning. Onder voorwendsel dat bij haar nog even spreken wilde, sloop hij mee naar binnen en loste daar vier schoten met een revolver op haar, ech ter zonder haar te raken. Vervolgens richtte hij het vuurwapen op zichzelf, doch verschrikt door het schrammetje aan de onderlip, dat het eerste schot hem toebracht, bedacht hij zich, zette het op een loopen en eindigde met zichzelf te gaan aangeven aan het poli tiebureau Nieuwe Haven. Wat het geurtje der opéra bouffe aan het heele geval geeft, is intusschen het feit, dat het wapen, waarmee de aanslag gepleegd werd, een zóó klein, onschuldig revol- vertje was, dat het wel leek uit de 30 cents tazar, en dat het geladen was met zes flaubertpatroontjes als hagel korrels De dader, zekere M., is een kantoor bediende te 's Gravenhage die eenigen tijd geleden verkeerihg had met het slachtoffer, mejuffrouw R., thans dienst bode bij de dames V. Daar zij echter niet van zijn liefde wilde weten, verbrak zij de verkeering. Hij vertrok daarop naar Parijs en Lyon, vanwaar hij schijnt te zijn teruggekeerd om den aanslag te plegen. Gelijk gemeld bevindt het slachtoffer zich in blakenden welstand. De dader is natuurlijk in hechtenis. Woensdag heeft er op den weg naar Meerssen een automobielongeluk plaats gehad. Een fabrieksjongen, die voor een fiets wilde uitwijken, kwam daardoor onder een aankomende auto mobiel, met het ongelukkig gevolg, dat de dood onmiddellijk volgde. In een perceel op het Oude Kamp te Utrecht is gisteren een ernstig ongeluk gebeurd. Bij een daar wonenden zekeren O. was diens 72jarige zuster uit Haarlem sedert ■2 dagen gelogeerd. De oude vrouw schijnt de gaslamp te veel naar omlaag te hebben getrokken en is in het gas gestikt. De beide dochters van O. hebben in groot gevaar verkeerd, maar zijn thans herstellende. Te Velp is onder ver dachte omstandigheden een vrouw dood in een kelder gevonden. Te Tilburg scbijDt in sommige afgelegen wijken de veiligheid wél iets te wenschen over te laten. Zekere J. de W., des avonds omstreeks 9 uur op den Iloevenscheweg huiswaarts keeren de, werd onverhoeds door onbekenden aangevallen en zoodanig mishandeld dat hij den volgenden dag te bed moest blijven. En eeuige uren later werden op denzelfden weg twee personen, S. en H., eveneens aangehouden eerstgenoemde werd op den grond geworpen en getrapt, zoodat twee ribben gebroken zijn, terwijl II. bijkans geworgd werd. Beiden zijn thans onder geneeskundige behandeling. Al deze aanrandingon geschiedden zonder eenige voorafgaande aanleiding. Te Marche les Dames, nabjj Namen, io de 18-jarige dochter van een land bouwer op het erf van haar vader door een losgebroken stier aangevallen. Het woedende dier boorde zijn horens diep in de borst der ongelukkige, die terstond dood was. Gisterenavond hebben de gemach tigden uit de werkstakers en uitgeslo ten werklieden der electriciteitsfabrie- ken enz. te Berlijn, vergaderd bij ge heime stemming werd met 326 tegen 147 besloten, hervatting van den arbeid aan te bevelen. Vanavond zullen de stakers daarover beslissen. De direction hebben zich niet tot verdere tegemoetkomingen laten vinden, en tot het laatst toe nadrukkelijk ver klaard dat zjj niet verder zullen gaan dan hetgeen zij vóór het uitbreken der staking hadden beloofd. Zij hebben echter ook beloofd dat bij hervatting van den arbeid geen maatregelen van weerwraak genomen zullen worden, én geen vreemde werklieden aangesteld zullen worden voordat, naar gelang van de behoefte, de stakers en uitge stotenen hun oude plaatsen weer in genomen zullen hébben. De onderhan delingen hebben er voorts toe geleid dat de tegemoetkomingen van de direc- tiën nauwkeuriger omschreven zijn, volgens een wat ruimere uitlegging. De langste soldaat bij het Duit- sche leger is op het oogenblik de re- cruut Joseph Schippers, uit Gladbach, in Westfalen. Hij haalt 2 Meter 39 en wordt bij het eerste garde-regiment ingedeeld. De toestand in Moskou. Onder de beambten van het stedelijk bestuur is een manifest in omloop waarin zij worden opgewekt, met het oog op de dubbelzinnige houding van het ste delijk bestuur en den burgemeester, zich gezamenlijk aan te sluiten bij de staking der arbeiders. De zetters van de drukkerijen van de „Roeski Listok" en „Moskowski Listok" hebben onder bescherming der militairen den arbeid hervat.Stakers, die hun den arbeid wilden beletten, werden verdreven. Militairen bewaken de elee trische centrale van de maatschappij voor stadsverlichting. In Duitschland rooken zooveel dames in den laatsten tijd, vertelt de „Petit Bleu". Ze steken haar sigaretje en sigaartje niet alleen binnen de muren van den buiselijken haard op, maar wandelen, kunstig den rook blazend door den neus, over 's Heeren straten. Gaan er mee op reis, zitten in den coupé te dampen, dat het een aard heeft. Altijd volgens de „Petit Bleu". Daar er echter ook nog dames over gebleven zijn, die geen behagen schep pen in het „toeback-suyghen", en het dientengevolge evenmin aangenaam vin den als de voor haar gereserveerde coupé's doortrokken zijn met rook, is verzocht dat in de zoogenaamde „dames- coupé's" het rooken verboden zou wor den, in het vereischte aantal talen. De rooksters hebben nu dames-ooupé's geëischt, voor rooksters gereserveerd, en wachten in spanning het besluit van de administratie der spoorwegen. Een bloedig liefdesdrama is afge speeld in het dorp Ujpert, nabij Boeda pest. Een jonge werkman aldaar, Rodolph Westermayer, was sedert eenigen tijd verloofd met een mooi jong naaistertje, Rosa Virag en het huwelijk zou zeer spoedig plaats hebben. Een paar buur vrouwen van het meisje gingen echter den jongen man opzoeken en vertelden hem „in zijn eigen belang", allerlei leelijks van haar. Des avonds ging Ro dolph naar zijn meisje en vroeg haar opheldering. Met verontwaardiging wees Rosa al die praatjes als laster af, maar niettemin verklaarde Rodolph, dat hij niet meer met haar trouwen wilde. Te trotsch om den jongen man te vragen zijn woord gestand te doen, wees Rosa hem de deur, doch toen kreeg hij berouw, knielde voor haar neer en smeekte ver giffenis. Nu wees zij hem echter stand vastig af en ten slotte haalde hij een revolver uit zijn zak, die hij op het meisje afvuurde. Het schot trof de ongelukkige in de borst en zij viel dood neer. De jonge man keerde nu het wapen tegen zichzelf, maar buren, die op het geraas toesnelden, wendden zijn arm af, zoodat hij zich slechts een onbeduidende wond in den schouder toebracht. Na verbonden te zijn werd hij terstond gearresteerd. Om de galanterie der NewYor- kers op de proef te stellen, zond het blad „Evening Word" eene jonge dame mede met de tram over de Brooklyn brug in het drukste tramuur, om te zien of een der mannelijke passagiers haar zijn zitplaats zou aanbieden, in welk geval zij hem een banknoot van 10 dollars als beloonirg moest geven. De jonge dame deed acht ritten staande mede, tot eindelijk een kleer makersgezel de belooning verdiénde. Op die New-Yorksche train gebeuren meer merkwaardigheden. Een tooneelspeelster, wier voornaam ste bekoorlijkheid in een guitig wang kuiltje bestond, heeft bij een botsing in die tram zich de wang dermate be zeerd, dat gezegd kuiltje zoo goed als verdwenen is. Zij heeft nu de Maatschappij om schadevergoeding aangesproken, 12.000 gulden Nederlandsch. FRANKRIJK. Ook aan den „Echo de Paris" heeft Delcassé een zooge naamde tegenspraak gegeven als zouden de onthullingen welke dit blad in eenigs- zins anderen vorm gelijktijdig met den „Matte" publiceerde, van hem afkomstig zijn„Tot dusver, zeide hij, heb ik stelselmatig gezwegen over alle tegen mij gerichte aanvallen. Wat men mij vooral verweten heeft, is juist, geen babbelaar te zijn. Wat heeft men op dit stuk al niet gezegd En ik zou deze gelegenheid gekozen hebben, om geweld te doen aan mijn bescheiden aard? Dit nu is voorzeker onzinnig en niet waard onderzocht te worden". De „Echo de Paris" beschouwt deze verklaring als een formeel dementi van de onthullingen van den „Matin". In diplomatieke kringen zoo zegt het blad oordeelt men overigens, dat Delcassé niet zou kunnen onthullen hetgeen niet bestaat. Als Engeland werkelijk het voorstel gedaan had, een vloot naar Kiel en 100.000 man naar Sleeswijk-PIolstein te zenden, zou dat naar het ministerie van buitenlandsche zaken gezonden en in diplomatieke kringen bekend geweest moeten zijn. Aan het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen (zegt alweer de „Echo") weet men niets van een formeel aanbod van dergelijken aard. Wat de tegenspraak van Delcassé in 't bijzonder betreft, de „Frankf. Ztg." merkt terecht op, dat niemand in zijn woorden een wederlegging zal lezen, maar integendeel een bevestiging van de onthullingen van den „Matin". Het aanhangig gemaakte marineplan omvat een totaal van 34 slagschepen, 18 pantserkruisers le kl. 18 pantserskrui sers 2e kl.6 eskader éelaireurs; 109 torpedovernielers; 170 torpedobooten; 131 onderzeebooten. Na aftrek van de reeds bestaande schepen blijven er nog aan te bouwen: 11 slagschepen; 10 pantserkruisers le kl.6 pantserkrui sers 2e kl. 6 éelaireurs66 torpedo- bootvernielers 50 torpedobooten 90 onderzeebooten, welke de minister voor stelt bij gedeelten van 3 schepen op stapel te zetten,zoodanig,dat het program ma in 1919 geheel voltooid zal zijn. Dank zij dezen betrekkelijk langen termijn, zal het mogelijk zijn deze plan nen te volvoeren, zonder het budget te verhoogen. ENGELAND. Reuter is in staat, be treffende de laatste opzienbarende ont hullingen der Fransche pers, uit zeer gezaghebbende bron te melden, dat Duitschland door Groot Britannië ver wittigd is, dat de quaestie van een Britschen bijstand aan Frankrijk zich nooit heeft voorgedaan, dat Frankrijk nooit om bijstand gevraagd en dat En- géland dien nooit aangeboden heeft. Bij navraag in Britsche regeerings- kringen heeft Reuter vernomen dat do Engelsche regeering in deze quaestie geen mededeeling zal doen. DUITSCHLAND. Het gebeurt niet dikwijls dat in den Rijksdag de betrek kingen met het buitenland besproken worden. Dit geschiedde Woensdag bij de beraadslagingen over de begrooting. De woordvoerder van de regeerings- partij, Nielsen, zei dat, wanneer de verhouding tusschen Denemarken zich moest blijven ontwikkelen in vriend schap, er verandering diende te komen in de wijze, waarop Deensche onder danen aan de grens door de Duitsche politie behandeld worden. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Ruben, zei aan het slot„De politieke verhoudingen zijn in de laatste jaren overal rijk aan veranderingen geweest en hebben ook Denemarken tot nadenken gestemd. Ons streven is steeds geweest de goede betrekkingen, in welke wij leven met andere staten, te handhaven, en ik hoop ons dit gelukt is. Ik meen te kunnen zeggen dat onze verstandhouding met den zuidelijken buur verbeterd is, en ik wil, zonder mij verder over iets uit te laten, den wensch uitspreken dat weldra de goede vruchten van deze betere verstandhouding geplukt mogen worden." Deze ministers-verklaring werd met aandacht gehoord en vormde na het sluiten der zitting, overal het onderwerp van het gesprek. Ook de pers heeft het er druk over en verklaart onopgewonden dat het eindelijk tijd wordt dat de Prui sische politiek in Noord Sleeswijk wat gematigder wordt, opdat de eenige hin derpaal voor een Deensch-Duitsche vriendschap uit den weg worde geruimd. SPANJE. In de officieele kringen te Madrid wordt thans bevestigd, dat tus schen de ministers van oorlog en marine, die groote bedragen meer verlangen en dén minister van financiën die op de begrooting een overschot wil houden, een conflict is ontstaan. De minister van financiën wil niet toegeven, daar hij een vermeerdering der uitgaven zonder diepgaande hervormingen ver derfelijk acnt. In den ministerraad, vergaderd onder voorzitterschap van den Koning, hoeft de heer Montero-Rios medegedeeld, dat zeer waarschijnlijk de Marokko-confe- rentie in den loop van December, of althans in het begin van Januari zal plaats hebben. RUSLAND. Het Russische Telegraaf- agentschap meldt Gistermorgen was te Petersburg aan gekomen de rector van de Moskousche Universiteit, JprinsJ Troebetskoi, die 's avonds bij een conferentie aan het de partement van onderwijs door een plot selinge ongesteldheid werd overvallen. Tegen middernacht is hij overleden aan bloeduitstorting in de hersenen, In prins Sergius Troebetskoi verliest Rusland een zijner bekwaamste, geleerd ste en ernstigste mannen. Hoewel hij door zijn vooruitstrevend en beslist op treden tijdens de politieke crisis, die het land thans doormaakt, in West- Europa eerst meer algemeen bekend is geworden, had hij reeds vóórdien een grooten naam in de geleerde wereld als professor in de filosofie sinds eenige maanden rector aan de universiteit te Moskou. Hij had, zij het ook min of meer onder den invloed van den Russischen filosoof Solowiëf, een eigen idealistisch wijsgeerig stelsel ontworpen en gaf een zeer bekend tijdschrift uit, de te Moskau verschijnende Psycholo gische en filisofische vragen. Zooals men weet heeft hij op de verschillende Zemstwo-congressen een leidende rol gespeeld en was de woord voerder van de Zemstwo-commissie, die in Juni jl. door den Tsaar werd ont vangen zijn vrijmoedige rede baarde toen in Rusland en daarbuiten groot opzien. Troebetskoi, die ook geregeld hoofd artikelen in Russische bladen schreef, o. a. voor het uitbreken van den oorlog over „het gele gevaar", helde eerst langzaam over tot de liberale richting en stond allengs aan de zijde der de mocratische Zemstwomannen, zonder evenwel een aanhanger der Doema- boycotbeweging te zijn. Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE. Blijkens een bij het departement vaD koloniën ontvan gen telegram van den gouverneur- generaal is naar West-Oeram een tweede militaire colonne gezonden, met het doel om orde en rust afdoende te herstellen en ons gezag aldaar blij vend te bevestigen. STOCKHOLM. Koning Oscar van Zweden aanvaardde heden wederom zelf de regeering. Een aanslag. WARSCHAU. Heden had op een villa bij Warschau een aanslag plaats, doordat een bom geworpen werd in een huis2 huisbedienden werden gedood. Op hun vlucht schoten de daders 2 hen achtervolgende politiemannen dood en ontkwamen zelf. van Vlissingen Van 1114 October. ONDERTROUWD: C. van Zweeden, jro. 22 ,j., en 1[ van Zweden, jd. 22 j. J. Leijnse jm. 20 j., en J. Becker, jd. 21 j. BEVALLEN: A. Mallie, geb. Schoonenboom, 6 T. P. Griep, geb. Ossel, d. j' Osté, geb. Cornelis, d. A. Roelss geb. van den Broeke, z. levenl. O VERLEDEN: A. A. M. de Groen, d. 2 w. TT I Trekking van 13 Oct. 16e trekk. 5e kl, Prijzen van 100 en hooger. Nos. 1578, 1586, 2970, 5117, 6246 18862, 19944, 10121, 100. Nos. 3141,8863,11342,13314,17755 ƒ200. Nos. 1349, 1441, 2677, 35 1 3, 4828 8061, 12361, 14481, 20284' 400. Nos 1573, 4366, 13824, 1000. No. 12135, 2000. No. 2083, 1000 met premie van f 30,000. Aan het bureau van politie zijn ali gevonden gedeponeerd de volgende voor werpen een Zilveren Armband, een Hals- bont, een doos waarin een Mof, Sleutel, een wollen Muts, een Schort, Aangifte van leerlingen voor de Herhalingscursussen. Burg en Weth. van Vlissingen brengen ter keunis van belangheb- bende ouders of voogden, die hunne kinderen of pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalings cursussen in deze gemeente dat van af Maandag 9 October e. k, tot en met Zaterdag 21 Oct. d. a. V. uitsluitend ter gemeente-secretarie (Grif fie) iederen werkdag van des voprmid- dags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aan gifte van leerlingen vóór die cursussen gegeven wordt dat ingeschreven kunnen worden, zij, die het gewoon lager onderwijs genoten hebben en dat de cursussen zullen aanvangen dqn len November a.s. en eindigen den len April d.a.v. Zij vestigen voorts de aandacht qp navolgende artikelen der „Verordening tot regeling van het herhalingsonderwiji in de gemeente Vlissingen." Artikel 1. In deze gemeente worden ten minste twee afzonderlijke herhalings cursussen in verschillende openb schoolgebouwen gehouden, één voor jongens en één voor meisjes, teneinde hen, die het gewoon lager onderwijs hebben doorloopen, in de gelegenheid te stellen tot bevestiging en voortzetting van het geleerde in de vakken, die voor het maatschappelijke leven van groote waarde zijn te achten. Indien daaraan behoefte blijkt te staan kan het getal cursussen worden vermeerderd. Artikel 3. De vakken waarin onder wijs wordt gegeven, zijn a. voor jongensde Nederlandaohe taal, het rekenen, de kennis der natuur en de handelsaardrijkskunde. b. voor meisjesde Nederlandsche taal, het rekenen, de kennis der natuur en de nuttige handwerken. Artikel 6. Het onderwijs wordt geven o. aan den cursus voor jongens Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij dag, des avonds van 6 tot 8 uur; b. aan den cursus voor meisjes Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2 tot 5 uur. Ouders en voogden worden er op attent gemaakt dat de herhalingscursus sen van veel belang zijn voor jongelieden die zich willen voorbereiden voor kleinhandel en winkelne ring. Vlissingen, den 7en October 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, De Secretaris, WITTEVEEV Prijs per j Afzonderlijke nuu 1 handelarenPost' F. VAN DE VEI. Verscliflnt dagelijks, uil De zweep van Troelstra. Het „Vad." schrijft: Zij wor werktuig double usage, de „zwei Troelstra." Haar eigenaar laat ze suizei de lucht, om het kabinet en zijn den te houden in het democ: spoor en daarop voort te jachten De rechterzijde, met het instr reeds- nauwelijks minder dan mr. atra zelf vertrouwd, laat ze striei de ruggen der onzen, juist om hitsen tegen den heer Troelstra zijnen. De aanhangers van het kabinet k hierover niet dan tevreden zij? eene zweep-gebruik heft het ande de klappen van links vinden evei in de slagen van rechts, het woi mogelijk iets anders te begaan d juiste middenpad. Hun politieke r bovendien zijn breed uiteraard, e in dr. Kuyper erkennen zij hun me in pachydermia niet. Het blad wil dan ook het z lustig laten knallen, van links i rechts, enkel oplettend af ei of geen misverstand wordt aangek en postvat. Want dat gevaar a< niet denkbeeldig. Inconsequente sociaal-democrat gjj, zoo heet het sinds jaren var! revolutionairen en roomsohen schaamt u toch niet voor uw nal oude stumperds, plaagt mr. Tro Van twee kanten dus een pogi verwantschap vast te Btellen tu vrijzinnigen en sociaal-democrate ook het tweezijdig gebruik va sociaal-democratische handkarwat raadt telkens weer deze zelfde bed< Nu wil het blad niet opnieu toogen, dat geen andere dan histo verwantschap, gelijk die ook tu; vrijzinnigen en rechtzinnige protest gelijk die ook tusschen prostestan roomsch-katholieken is aan te v bestaat tusschen vrijzinnigen en st democraten. Het zal wel spoedig b meent zij, dat de relatie tussche kabinet-de Meester en de sociaal cratische Kamerfractie geene is bestaat in banden des bloeds. Principieel verschil, zegt „Het zal op meer dan één punt aa licht treden. Het Kabinet zal bv. komen m voorstel tot verplichte invaliditei ouderdomsverzekering, met bij van arbeiders, werkgevers en oo den staat. Het is te voorzien, meerderheid der rechterzijde in bi daartegen niet opponeeren zal. de oud liberalen wier manifi het gebied der arbeidersverzel niet dan schroomvallig bew zich een keuze immers tusschen vrijv en verplichte verzekering doet h. zich jegens dergelijk voorstel: 3.) De tijd ging voort en Lord "V kreeg tijding van de tweelingzu die nu gehuisvest waren in een sc kleine villa, welke uitzag op de b" wateren van de golf van Napels. Het was een liefelijk, stil plek do gravin bracht er met hare s vele gelukkige uren door, terwi oude min Brahm haar gestadig me: zorgen omringde. Eglantine had dadelijk aan hare i rerzocht haar minnaar te schrijve h{j zich omtrent hare gezondheic ■noest ongerust maken. Arabelle was maar al te genege ®'t te doen. Zij had, schreef zij koude gevat en de dokter haar en zuster een warm klimaat voor den w Een in Februari van Lord V ontvangen brief meldde haar, dat

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 6