i. i. nmiiL "Pelterij-Magazijn. BOA's, MOFFEH.IOHTMUTSEI. De Tweelingzusters, Dames- en Kinderhoeden. tttUMTi V I) FEUILLETON. Laatste Berichten. 379ste Staatsloterij Adverfeiitiëïi» W 4 9 8f MIN1MAX WINKELJUFFROUW. rains Tiiieaiii H. LOOIS. Wegens opheffing der Hoedenzaak Mej. illllIB., langs Walsbaat Buitenlandsclie berichten. Marktberichten. Christel. Geref. Kerk Glacisstraat. Godsdienst-Oefening GROOTST GESORTEERD D. DIJKSTRA. door hij de firma Hollenkamp aldaar oplichtte. Een dergelijk kaartje, ten name v8n luitenant R... is ook gevonden in [,et bezit van een der vreemdelingen. Eenige maanden geleden heeft in da Koninginnestraat te Breda een vreemdsoortige diefstal plaats gehad. Er was uit een schrijfbureau geld ontvreemd, ponder dat ergens sporen van inbraak te vinden waren. De verdenking viel toen op de dienstbode, die door de marechaussee herhaaldelijk in verhoor genomen werd, zonder dat zij nadere inlichtingen kon geven. De op haar rustende verdenking kwelde haar echter zóó, dat zij zich van het leven beroofde. Haar lijk werd 's morgens opgehaald uit den vijver in het Wilhelminaperk. 't Is nu gebleken dat men een on schuldige verdacht heeft. De marechaus sees hebben de hand gelegd op 8., die destijds met de dienstbode kennis had, en er bestaan zeer grondige redenen om te vermoeden, dat 8. de bedrijver van den diefstal is geweest. Toen de gebroeders Wagenaar uit de Driehoekstraat te Amsterdam de vorige week voor de rechtbank aldaar terechtstonden, bleek uit het requisitoir van den officier van justitie, dat de beklaagden, ongeacht den moord op de weduwe Oerlijn, nog onder ernstige verdenking stonden van een ander mis drijf, destijds te Amsterdam gepleegd, Kaar het „Hdbl." verneemt, werd hiermede bedoeld de belangrijke diefstal bij den heer M. Noach in de Amstel- straat, bij wien, naar men zich herin neren zal, een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen werd ontvreemd. Bij een der vele huiszoekingen in de woning der Wagenaars de politie onderzocht iederen dag één etage, om zoo nauwkeurig mogelijk te werk te gaan werden beleeningsbriefjes ge vonden, waarop voorwerpen waren be leend, afkomstig uit den winkel van den heerNoach.Zoodoende kwam men op het goede spoor. Het onderzoek in deze zaak moet reeds zoover gevorderd zijn, dat vermoedelijk binnenkort, de beide broeders opnieuw zullen worden ge- Verder verneemt het „Hdbl." dat daarmede hun rekening denkelijk nog niet is afgeloopen. Er staan nog geno teerd een rijwieldiefstal en een diefstal van manufacturen, in welke zaken het onderzoek eveneens nog gaande is. Terwijl hij bezig was om een spoorwagen te haken aan een anderen spoorwagen, die achter een locomotief stond aan de Rijnhaven Hz. te Rotter dam is een rangeerder, doordien hij te kat uitweek, tusschen de buffers van beide wagens beklemd geraakt. Zijne borstkas werd ingedrukt, tengevolge waarvan hij op de plaats dood bleef. Het lijk van den man, door kolen damp gestikt in de kelderverdieping van het nonnenklooster op het Afrika nerplein aldaar, is herkend als dat van een 21-jarige man te Utrecht woon achtig. -Van den te Vlaardingen bin nengekomen logger VI. 94 „Admiraal de Ruijter", is bij den jongsten storm i/ln ~-.rt4-v.rtna TTollavOAf-Hlllis ongetwijfeld de meest gevreesde ziekte niet eene die zich af en toe vertoont, maar die voortdurend alom tallooze slachtoffers eischt. In Frankrijk maakt zij er jaarlijks honderdvijftigduizend. In andere landen is dat gelukkig niet zoo erg, het ergst in Zwitserland en ïruisen. Ons eigen land maakt in de statistiek geen ongunstig figuur. Toch is negen duizend per jaar niet zoo heel weinig. 2.) „Laat ons die oude portretten van uwe voorvaders beschouwen. Zie eens Zij werd geboren te Heester, den 17 Maart 1805 en genoot tot aan haren dood nog steeds eene goede gezondheid. Er zijn verschillende teekenen die er °p wijzen,schrijft de „Köln.Ztg.", dat een uitbreiding van de uitsluiting, waarmede de bond van metaal-industrieelen dreigt, den leiders van de metaal-bewerkers- wganisaties zeer onwelkom is, en dat !lj daarom hun best doen de door de staking in de electriciteit-industrie op geroepen geesten te bezweren. Morgen 2a' de groote beslissing moeten vallen. De electrieiteits firma's hebben intus- seben met hare verklaring dat zij, wan neer de stakers den arbeid willen her aten, geen wijziging zullen brengen in de concessies gedaan vóór het uit breken der staking, der wereld meege deeld. dat het niet aan hun onwil ligt, als de beweging uitgebreid wordt tot nog 20,000 arbeiders. Onder deze om standigheden mag men rekenen op het zeer spoedig sluiten van den vrede. Gistermiddag vergaderde het hoofd bestuur van den bond van Berlijnsche metaalindustriëelen met de leiders van de metaal-arbeiders-organisatie en de leiders van de electriciteits beweging. Namens de arbeiders werd gevraagd om inwilliging van enkele eisehen. Hierop werd echter niet ingegaan. "Wel her haalden de vertegenwoordigers der werk gevers de verzekering dat zij zich hou den zouden aan de concessie den schroe- venmakers beloofd. Gaan deze aan het werk, dan zullen alle uitgeslotenen weer teruggenomen worden. De arbei ders-vertegenwoordigers deelden mee dat zij hedenmiddag te vier uur het antwoord zouden geven. Is dit antwoord gunstig, dan vervalt vanzelf de bedrei ging van de metaal industrieelen en is de uitsluiting afgeloopen. Te Berlijn heeft eene vrouw te recht gestaan, die den dood van haren man had veroorzaakt. Het 9jarig huwelijk van vrouw, nu weduwe, Wenzel met dien man bleek op de terechtzitting allerongelukkigst te zijn geweest. Hij had zijn goede zaak, een hotel, laten verloopen, misdroeg zich voortdurend, was aan den drank verslaafd, verbraste het geld, dat hij als reiziger verdiende en kwelde haar op allerlei manieren. Toen hij het eens weder zeer bont had gemaakt en, zonder op hare drin gende vertoogen te letten, onder allerlei sarrende opmerkingen in bed ging lig gen, wierp de vrouw, buiten zichzelf van drift, hem een flesch onverdunde carbol over beenen en onderlijf. Zij had on middellijk berouw en trachtte met olie de brandwonden te verzachten maar de man was zoo gewond het lichaam had denkelijk ook wel niet veel weerstandsvermogen - dat hij na ver loop van 5 dagen in het ziekenhuis overleed. De vrouw verzekerde voor het gerecht onder tranen, niet te hebben geweten, dat de vloeistof in de flesch zóó ge vaarlijk was. De verdedigers gaven in hartroerende bewoordingen eene beschrijving van het lijden der vrouw, en ten slotte ver klaarden de gezworenen haar voor niet- schuldig, zoodat zij is vrijgesproken. Bij eene Fransche jury is zoo iets niets ongewoons, maar voor eene Berlijnsche is het geval eene opmerkelijke uitzon dering. In een postkantoor te Berlijn trachtte iemand gisteren een brutale diefstaf te plegen. Een dienstmeisje wilde 300 mark voor de postspaarbank brengen en had drie biljetjes van 100 mark voor het loketje neergelegd, toen plotseling een jongen van 'n jaar of twintig met snellen greep de briefjes naar zich toe haalde en toen zelf aan den haal ging. Het meisje en de post ambtenaren zetten hem achterna, al schreeuwende „Houdt den dief!" Hulp vaardige handen grepen hem ten slotte en de brutale jongeling werd ongeveer murw geslagen, 't Geld werd uit zijn zak gehaald en, evenals de jongeling zelf, in verzekerde bewaring gebracht. Te Moskou ia de stakingsbeweging nu aan het afnemen. Bakkers en zetters maken zich gereed tot hervatting van den arbeid. Met andere bedrijven echter is het weder minder gunstig gesteld, en als reden daarvoor wordt opgegeven, dat de staking een staatkundigen ondergrond heeft, wijl de arbeiders stem verlangen in de aanstaande verkiezingen voor de Rijks-Duma. Officieel wordt volgehouden, dat bij de botsingen geen dooden zijn gevallen, maar in andere berichten wordt gewaagd van engehoord ruw optreden der over heid, en vooral van nieuwe geweldena rijen der kozakken. In sommige provinciesteden, waar ook gestaakt wordt, heeft de menigte de Staatsbrandewijnwinkels geplunderd. De vele noodlijdende boeren, die naar de Russische steden vluchten, verhalen hartroerende bijzonderheden omtrent de ellende, welke ten plattenlande heerscht. Duizenden ongelukkigen, die uit hun woningen zijn gezet wegens wanbetaling, zwerven rond over velden en wegen en lijden gebrek aan alles. Op vele plaat sen maken epidemieën van pokken en typhus een groot aantal slachtoffers, en er is gebrek aan geneeskundige hulp. Er is minstens een millioen ton graan noodig om de noodlijdende boeren te helpen en nog ongeveer 2.50.000 ton om te zaaien. Het hof van assisen te Parijs heeft gisteren iemand vrijgesproken, die met opzet op een medemensch het volle half dozijn schoten van een revolver heeft afgevuurd en dat niet zonder succes, twee kogels waren raak. De j vrijgesprokene is een werkman, Ferdi nand Brunet, het doelwit van zijn schie ten was een zekere Fay, meesterknecht in de fabriek, waar de vrouw van Bru net in dienst is als arbeidster. Ferdinand Brunet is een door en door oppassend man. Hij is trouw aan zijn gade, een flink werkman, zuinig en overleggend. Maar de huisvrouw van Brunet was met dien voortreffelijken echtgenoot niet tevreden sedert Fay haar voor spiegelde, dat zij met hem een veel gelukkiger leven zou leiden dan met den oppassenden Brunet. Zij bezweek voor de vleitaal van Fay en liet haar wettelij- ken echtgenoot alleen zitten in de ech telijke woning. De wonden van Fay waren niet van zeer ernstigen aard. De verleider was voldoende hersteld om gisteren aanwezig te zijn in de rechtzaal, toen de jury als haar oordeel te kennen gaf, dat Brunet geen straf verdiende. Fransche torpedojagers. "Vanwege de Fransche marine is dit jaar de kiel gelegd voor 15 torpedoboot- jagers, waarvan er 7 gebouwd worden op de Rijkswerven en 8 bij particuliere scheepsbouwinrichtingen. De nadeelen van het bestaande type van torpedo- bootjagers zijn voornamelijk de onmo gelijkheid om bij hooge zee veel vaart te loopen, en het feit dat zij, vooral wat machines en ketels betreft, zoo slecht beschermd zijn tegen het vijan delijke vuur, daar het kleinste projec tiel reeds in staat is om groote schade aan te richten. Het is duidelijk, dat wanneer men een voldoende bescherming kan aan brengen, zulks van het grootste ge wicht zal zijn, en zal dit nu bij de nieuwe vaartuigen trachten te ver krijgen. Twee der nieuwe jagers worden over machines, ketels, en de meest gevoelige deelen voorzien van pantser, dat waar schijnlijk bestaan zal .uit 5 cM. dikke hardstalen platen. Hierdoor worden de vaartuigen op de beschermde plaatsen bestand tegen vuur uit snelvuurkanonnen van 4,7 en 5,7 °cH. kanonnen, en dat wel op alle afstanden waarop het vuur wordt af gegeven, terwijl de projectielen van het 7,6 cM. op 2500 M. en groote afstan den geen uitwerking hebben. Tengevolge van deze pantsering zal de waterverplaatsing moeten worden opgevoerd tot 450 ton, en de snelheid zal verminderen tot 25 mijl, welke vaart men bij matige zee hoopt te kunnen volhouden. FRANKRIJK. In een telegram uit Berlijn aan de „Kölnische Ztg." wordt uiteengezet, dat de onthullingen over Delcassé ernstig zijn op te vatten en dat men ze niet als belachelijke fantasieën kan behandelen. Het zou weinig gescheeld hebben, of de inzichten van Delcassé, welke klaar blijkelijk de grondstellingen van zijn politiek vormden, hadden Europa in een verschrikkelijken oorlog gestort. Het antwoord op de vraag, hoe het mogelijk was, dat Delcassé tot een overtuiging kwam, welke nu door het grootste ge deelte van de Engelsche pers als onhoud baar wordt aangeduid,kan Engeland door Frankrijk duidelijk gegeven worden. Dat antwoord zou in elk geval ver rassender zijn dan de nu welgevallige handelwijze, om de juistheid der ont hullingen eenvoudig' .te loochenen. DUITSCHLAND. Prins Eitel-Fritz leerde zijn verloofde, hertogin Sophie Charlotte von Oldenburg, kennen ter gelegenheid van het huwelijk van zijn broeder, den kroonprins. Later ontmoet ten zij elkaar bij de „Kieler Woche". In den loop van den zomer had het paar dikwijls gelegenheid zich te over tuigen van de sterker Wordende weder zij dsche toegenegenheid. In September waren de ouders het reeds eens over de verloving hunner kinderen, welke bekend gemaakt zou worden op den verjaardag van de keizerin. Prins Eitel-Fritz had echter liever dat dit thans geschiedde, omdat door de feestdagen in Glücksburg, in verband met het huwelijk van den hertog van Siksen, het geheim toch niet bewaard kon worden. ENGELAND. De Parijsche „Times"- correspondent wijst met voldoening op hetgeen hij het mislukken noemt van Duitschlands pogingen, een drievoudige entente met Rusland en Frankrijk tot stand te brengen en op hetgeen de Russische pers daarover schrijft. „Elke overeenkomst met Duitschland" (aldus bijv. het Nowoje Wremja") „zou in de Slavische landen een pijnlijken indruk maken, en beschouwd worden als het voorspel van gebeurtenissen gelijk het lot bepaalde van Bosnië en Herzegowina, Duitsch-Polen en zooveel andere stukken Slavisehen grond, die wij ontruimden". De „Nowosti" merkt opDe uitden kers van nieuwe politieke combinatiën trachten Rusland bang te maken doer te spreken van Engelands territoriale eerzucht in Azië. Indien de Russische diplomatie besluit, zich van de oude vooroordeelen los te maken en oprecht en eerlijk een beslisten stap te doen naar een toenadering tot een entente met Engeland, zullen de vrede van Europa en het staatkundige evenwicht, zoowel in Europa als in Azië langen tijd verzekerd zijn". Naar aanleiding hiervan betuigt de „Times" in een hoofdartikel met ver trouwen een groote verbetering tegemoet te zien in Engelands betrekkingen met Rusland, hoewel er ongetwijfeld langen tijd overheen zal gaan vóór een entente mogelijk wordt als die met Frankrijk, ZWEDEN en NOORWEGEN. Voor de nieuwe zitting van het Noorsche Storting is Thorne tot voorzitter ge kozen, en Berner, tot nog toe voor zitter, tot ondervoorzitter. In het Odels- ting werd Prebensen voorzitter en Abraham Berge ondervoorzitter, in het Lagting Bohn voorzitter en Holsen ondervoorzitter. De vorige zitting werd na eenige ernstige woorden van Berner, die de gewichtige gebeurtenissen van de afge loopen zitting in herinnering bracht, met krachtig hoera-geroep gesloten. Minister Micbelsen heeft in het Stor ting ook nog het aanbod van de Noorsche kroon aan een Zweedschen prins in herinnering gebracht. Dat aanbod, zeide hij, werd gedaan om den goeden wil van Noorwegen te toonen. Blijkens uit latingen van koning Oscar is er echter een geheel andere uitlegging aan ge geven. Deze quaestie, voegde Michelsen er bij, lijkt overigens buiten de politiek van het oogenblik te liggen. Daarmede gaf hij duidelijk aan, dat de quaestie van een Bernadotte op den Noorschen troon is. Bij de opening van de nieuwe zitting van het Storting las minister Michelsen uit naam van het Noorsche ministerie een openingsrede voor, waarin als hoofd taak voor het opnieuw bijeengekomen Storting de stichting en bevestiging van een nieuw Noorwegen genoemd werd. Noorwegen treedt nu officieel in de rij van volkomen onafhankelijke staten en moet zijn diplomatieke en consulaire vertegenwoordiging regelen. Daarvoor is een wetsontwerp inge diend, benevens ontwerpen voor een belastingwet, een handelswet en een wet op nieuwe legerinrichting. IIONGARIJE.Woensdagochtend had te Boedapest een ministerraad plaats daarna reisde Fejervary weer naar Wee- nen. Te Weenen is men van oordeel, dat het gebeurde in het Hongaarsche parle ment de scheiding tusschen kroon en volksvertegenwoordiging nog heeft ver groot te Boedapest spreekt men in denzelfden zin van een moreele over winning der coalitie toch gelooft men niet dat Fejervaay en zijn kabinet door Frans Jozef herbenoemd zullen worden, veeleer, dat zij als demissionair kabinet de loopende zaken zullen afdoen en zullen trachten de oppositie „uit te hon geren". Als zij het geduld der oppositie maar niet uitputten en haar tot de revolutie dwingen. Per Telegraaf. Provinciale Staten. MIDDELBURG. Bij de behandeling der begrooting werd door den heer Hennequin geklaagd over de gebrekkige wijze waarop de stoombootdienst op de "Wester Schelde plaats heeft, waarop de heer Rompu antwoordde, dat de oorzaak ligt bij het Staatsspoor De geheele begrooting werd goedgekeurd en vervol gens de najaarszitting gesloten. Lr li reddingsboot omgeslagen. Bij den inspectietocht der Z. H Mij. tot redding van schipbreukelingen, is de reddingsboot van Monster in de bran ding omgeslagen. 11 der opvarenden wisten zich te redden, één echter geraak te in de lijn verward. Toen hij aan wal gebracht werd, heeft men alle pogingen aangewend om de levensgeesten weder op te wekken, maar vruchteloos, hij bleek overleden te zijn. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Trekking van 12 Oct. 15e trekk. 5e kl. Prijzen van 100 en hooger. Nos. 13, 3291, 7502, 8267, 11505, 14259, 15625, 16476, 20818, 20992, 100. Nos. 3609,9458,15487,16063,17369, 17926, 18546, ƒ200. Nos. 3385, 11253, 12180, 14645, 20968, 400. Nos. 10275, 12224, 15787, 16441, 18046, 18282, 20863. 1000. Ylissingen, 13 Oct. Boter f 1.10 a f 1.05 p. K.G. Eieren f 0.00 k f 0.00 p. 104 st. ZONDAG 15 OCTOBER, 's morgens 9y3 en 's avonds 6 uur. Stud. DE BUIJNE. Burgemeester en Wethouders van Ylissingen roepen sollicitanten op voor de betrekking van TIJDELIJK LEERAAR in het Lijnteekenen aan de Burger Avondschool, gedurende den Cursus 1905/6. Stukken in te zenden aan den Bur gemeester, voor den 21 October aanst. U voor waardelooze namaak Het echte Handbrandblusoh- apparaat is verkrijgbaar bij de Firma A. G. ZOETHOUT ZOOM, Telef. 140. MIDDELBURG. Zoo spoedig mogelijk gevraagd een flinke Zij, die in het vak werkzaam geweest zijn, genieten de voorkeur. Brieven fr. letter S, Bureau van dit blad. wegens plaatsgebrek, van eene partij BEELDEN, KOLOMMEN en BLOEM POTTEN. Tevens Koopjes in verschillende BESCHADIGDE ARTIKELEN. Zie de Etalage. G0MMABE1 VIJGEN ƒ0.13 p. 5 ons. FLEURVIJGEN ƒ0.20 en 0.226 p.5 ons. (geen zieken) 0.25 per 5 kop, 3.80 per H.L. Voor de zak wordt 0.10 terug betaald. Aanbevelend, Lange Walstraat, I 181. YAN

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 3