5/6. steden hoeden Vrijdag 13 October. 43e Jaargang. 1905. October el SING: FEUILLETON. No. 241. ES. AlDlEftST HAFS10IENSL B-SCBBLQB. Binnenlandsche berichten. i oh ten, dat nd, Hoogachtend, J—iran. Hiist MYKADE II Il9 ER en WETHOlI SSINGEN, zullen 2 ureten Raa(J, ente in het an STESNKO. dere BBAND- ten dienste der de Gemeente, tiën en scho- gedurende den 5—1906. liggen vanaf Maan- ter inzage ter Ge- (Bureau Bevolking), tober 1905. h. van Ylissingen, N KOUDEKERKE. e Secretaris, ITEYEEN. in de moderne 3 is begonnen. Zij, "eel wenschen ven zieh aan te mel- Naereboutstraat 84, hooi. nbevelend, EO WÖHLER plotna en Zilveren derne Dames coupe. grove EACHELKC- H. DOMMISSE. ve dagen. Adres 0, (boven.) n-Middclburg v.v. (Remise:) v.m. erkdagen) 5.50. .m. 7.55, 9.30, 11.-, .15, 2.—, 2j45, 3.30, -, 7.50, 8.40, 9.30, G (n. Zeilmarkt 5*, 6.20*. 8.40,10.15, .20, 2.05, 2.50, 3.35, "5, 7.55, 8.45, 9.35, 'den slechts tot de vm. 6.6.20, 7.—, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25*, 4.25, 4.50, 6.10, is: vm. 6,10, 6.30, 5, 9.50, 10.10, 10.30, Hm. 12.10, 12.45, .10, 3.40, 4.10, 4.35, 8.—, 8.30. allen Zondags uit. nm. 3,23 en 6,10 c) nm. 3,50 en 6,40. 1,55 a) en 4,45. nm. 3,23 en 6,10 c)f) uten na het vertrek e n. Neuzen vm. 8,30 e en Neuzen ten inuten wachten, reskens, Borssele en mat 14 Sep'x'rtt YLISSIICSriE COURANT Prijs per drie maanctea 1.39» ÏVaaeo por posi f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zieh bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepïioonnumuier 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Verzoening. Onder dezen titel schrijft „De Stan daard" een artikel, waarvan het slot luidt als volgt Gij dwaalt, mijne heeren, als ge meent, dat daarover één oogenblik in ernst is gedacht. Integendeel, de zegen dien God ons tot heden in zoo rijke mate gaf op den principieelen strijd tegen het liberalisme en tegen het socialisme, heeft ons krachtig versterkt in de over tuiging, dat in Groen's leuze „Tegen de Revolutie het Evangelie" het behoud lag van de beginselen, die zonder ern stig gevaar voor land en volk niet mogen verloochend worden. En vooral in deze dagen, nu het socialisme door het anarchisme, en het liberalisme door het socialisme gedreven worden om al minder rekening te houden met de christelijke beginselen, die de Schrift en de historie ors doen kennen voor een rustig en ordelijk samenwonen van menschen en menschen vooral in deze dagen is het zoo noodig de banier, waaronder Groen ons opriep in den strijd tegen revolutie en ODgeloof, hoog te houden. Geen verzoening alzoo door verloo chening van wat ons heilig en dierbaar is. Maar daarom juist verstaan we niet, wat de overzijde met haar verzoenings gezindheid bedoelt. Wenschen onze wederpartijders, van wie we, om onze beginselen, door een ondempbare klove zijn gescheiden, voortaan ook rekening te houden met de rechten en de vrij heden van dat deel van het Nederland- sche volk, dat vasthoudt aan de Open baring niets zal ons aangenamer zijn. Indien dan ook het ministerie-de Meester de school wet-Kuyper loyaal uitvoert, indien de vrijzinnigen van alle kleur het ernstige voornemen mochten hebben om alle exclusivisme voortaan als uit den booze te haten, dan zouden we dat ongetwijfeld van harte toejuichen. Dat toch zou wel niet het motief voor onzen strijd, maar dan toch het scherpe en het onaangename van dien strijd kunnen wegnemen. Verstaan de vrij zinnigen dat onder verzoening, dan maar ook dan alleen, willen wij dat woord aanvaarden. Het kabinet. Volgens de „Prov. Gron. Ct." is het standpunt der regeering ten aanzien van de Grondwetscommissie het eenig juiste. In de Troonrede is een Grondwetsher ziening ten behoeve van het kiesrecht aangekondigd, met voorafgaand onder zoek naar andere mogelijke wijzigingen Nu zou deze commissie bet licht niet Door GRACE RICHMOND. Vertaald uit 't Engelsch door T. 5.) Toen hij zich over zijn neefje boog en diens krullend hoofdjestreelde,terwijlhet in de schemering die door de open deur viel, geleek alsof hij er geheel in op ging, Miss Meredith te helpen met Billy in slaap te sussen, drukte hij plotseling zijn warme lippen op de hare, fluiste rend„Vergeef me, maar je bent on weerstaanbaar vanavond." „Laten we een wiegeliedje voor hen zingen", opperde het nichtje van de Meredith's uit Chicago. Zachtjes zette ze een liedje in en allen vielen in. Billy, die op Sally's schoot zat, zijn oom die er naast knielde en zijn hoofdje streelde, Sally wier zwart haar zich vermengde toet Billy's blonde krulletjes allen luisterden naar de aardige melodie waar de grappige woorden van een Culair liedje opgezet waren, onderbro- door een gesis van onderdrukte mogen zien vóór de Kamer zich heeft uitgesproken over het nut harer ge boorte en den omvang harer werkzaam heid". Nu zou het met „de parlemen taire practijk" niet strooken, dat de re geering vóór den afloop van het alge meen begrootingsdebat uitvoering geeft aan een voornemen, waarvan de vol voering behoort tot hare niet betwiste bevoegdheidVóór- en tegenstanders der Grondwetsherziening moeten gelij kelijk het hoofd schudden over deze bewering. Voorbeelden van deze „parlementaire practijk", waarvan de heer Van Kar- nebeek in de Kamer sprak, werden door hem niet bijgebracht. Zeker, de goede verstandhouding tussehen regeering en Kamer, waarvan hij sprak, is veel waard. Maar nog meer komt het hierop aan, dat de regeering weet wat zij wildat ij, ja, de Kamer geeft wat de Kamer toekomt, maar niet tot haar speelbal en gewillig werktuig zich verlaagtkort en goed hierop, dat de regeering leidt, maar niet geleid wordt. En het strekt het nieuwe kabinet tot niet geringe eer, dat het van dit besef onmiddellijk bij zijn samentreffen met de Staten-Generaal getuigenis heeft afgelegd. „Dat is van goede belofte. Geen beter middel om hare stelling te versterken dan dit. Vooral als daarbij komt het besef van hetgeen zij aan haar zelfstan digheid is verschuldigd, dat zoo luide heeft geklonken in haar tóurnooi met den Utrechtsehen coryphée der oud- liberale groep. Zeker zulk standpunt kan haar misschien stemmen kosten, die zij niet kan ontberen. Maar stemmen verkregen tot den prijs van hare volle vrijheid van beweging en van haar recht en plicht om wetgeving en besturen te leiden in de banen, die zij zelve voor de juiste houdt, zijn te duur gekocht. Zij doemen tot een leven waarhoven ver en ver de voorkeur is te geven aan den dood." Benoemingen door Justitie. „Het Vaderland" bevat een onder schrift onder het ook door ons mede gedeelde bericht uit „De Tijd," be treffende benoemingen in verband met de kinderwetten. „Het Vad." maakt eerst de opmer king, dat door minister Borgesius geen benoemingen aan de rijksverzekerings bank zijn gedaan, zooals in „De Tijd gezegd werd, maar door minister Lely, onder wien de bank ressorteerde, en dan vervolgt het blad Maar de correspondent had het over de benoemingen bij j ustitie en beweert, dat minister VanRaalte de met mr. Loeff's bekende groote onpartijdigheid opge maakte" lijsten van voordrachten, „met zorg heeft nagegaan." Alsof iemand iets anders verwacht had. YVelke minister vroolijkheid. Ze zongen het liedje over en over, zachter en zachter en steeds langzamer, trotsch, dat ze voor den eersten keer in hun leven een kind in slaap susten. In de kinderkamer, zat Billy met schitterende oogen en keek hoe de hand van zijn oom oen ingewikkelden omweg maakte en dit verschillende keeren herhaalde. De hand ging over zijn hoofd, langs zijn oor naar beneden, waar een kleinere hand die van Billy vasthield, streek zacht en liefkozend over die hand, soms weer naar bovengaand naar Billy'i hoofdje, door zijn krullen, weer naar beneden over zijn oor, en zoo rond. Het was allerinteressants. Het geritsel van den sleutel in de deur beneden klonk. Niemand hoorde hot. Mrs. en Mr. Jack bleven een ondeelbaar oogenblik in de gang beneden. Toen sprong de eene, en de andere vloog den trap op. „Gerechte hemel!" barstte Jack los. verstomd voor de groep op den grond buiten de deur, starend. Mrs. Jack bleef niet staan om eerst vragen te doen zinneloos rende ze de kinderkamer bin Den, angstig hijgend „BillyHaar broer Julius keek verbijsterd naar haar, Sally Meredith lachte geruststellend Billy keek langs zijn oom's hand die op dat oogenblik juist door zijn krullen zou benoemingen eontrasigneeren, die hij niet met zorg onderzocht had. Maar dan insinueert de Ilaagsche corres pondent verder, dat een heele razzia onder de eerste gelukkigen is gehouden, dat licht te radeii valt „welke richtingen van de lijst afvielen en welke er opgezet kwamen." Dit is een beschuldiging, die de correspondent niet zonder afdoend be wijs had mogen neerschrijven. De mi nister zou dus, want dit staat in de door ons aangehaalde woorden te lezen bekwame mannen om hun richting van de lijst geschrapt hebben om er andere om hun richting op te brengen. Dit nu had hij moeten bewijzen, wil hij niet als lasteraar aan de kaak ge steld worden. De „N. Ct." schrijft naar aanleiding van het zelfde bericht Het komt ons voor, dat dit schrijven meer door partijzucht is ingegeven dan door belangstelling in de zaak, die het geldt. Dat minister Loeff met de lijst van benoemingen voor de verschillende betrekkingen welke de kinderwetten in het leven riepen, een heel eind ge vorderd was, staat vastgelijk men weet, was zelfs de datum van 1 Sep tember voor de difinitieve inwerking treding der wetten, schoon niet beloofd, toch als mogelijk in uitzicht gesteld. Dat voorts bij het opmaken van de lijsten de heer Loeff onpartijdig te werk is gegaan, mag door degenen, die dezen oud-minister kennen, ondersteld worden, en wordt zeker verondersteld door ons, die wel eens in de gelegenheid zijn geweest te vernemen, hoe onbillijk de beschuldigingen waren, tegen dit lid van het vorige ministerie ter zake van benoemingen gericht, en dat ook des tijds hebben uitgesproken. Er bestaat evenwel, naar ons voor komt, evenzeer reden om dezelfde onder stelling ten aanzien van de van minister Van Kaalte te verwachten benoemingen te koesteren, zoolang deze, gelijk het geval is, nog niets heeft gedaan, waar uit zijn partijdigheid zou kunneu blijken. Tegen dezen bewindsman pleit zeker niet, dat hij de lijst fan zijn voorgan ger niet klakkeloos heeft overgenomen, maar zich eerst nauwgezet van de aan- der sollicitanten vreesde. Dat bij de samenstelling van die colleges thans bepaalde „richtingen" de voorkeur zouden genieten, is dus een door niets gestaafd vermoeden van partijdigheid en onverstand, dat door de uitkomst wel geloochend zal worden. heeft gegeven, alvorens benoemingen te doen, waarvoor thans de verantwoorde lijkheid alléén op hem rust. Overigens zij hier herinnerd, dat, wat de voogdijraden onbezoldigde be trekkingen, behalve de secretaris, betreft, de heer Rethaan Macaré dezen zomer met klem op een uitstel van eenige maanden ter nauwgezette over weging van de geschiktheid der ge gadigden heeft aangedrongen, niet om dat hij partijdige, maar omdat hij over ijlde vervulling van die betrekking Be Rijkspostspaarbank in 1904. Aan het verslag van de Rijkspost spaarbank over 1904 ontleenen wij het volgende Op 31 Deo. 1904 waren 1,111,590 boekjes in omloop, tegen 1,035,527 op 31 December 1903, zjjnde een vermeer dering van 7.3 pCt. Het aantal nieuwe inlagen in 1904 was 1,539,335, tegen 1,420,098 in 1903 en het bedrag der inlagen f 58,011,554, tegen f 51,549,182. Het gemiddeld bedrag der inlagen is voortdurend stijgende en was f 37,68x/3, tegen f 36,30 in het vorige jaar. Terwijl de inlagen beneden f 10 in verhouding afgenomen zijn, wijzen de hoogere eene betrekkelijke groote vermeerdering aan. i De terugbetalingen beliepen in het geheel f50,026,283, tegen f46,279,859 in 1903, zijnde eene vermeerdering van f3,746,423. De uitgekeerde en bijgeschreven rente bedroeg f2,925,619, tegen f2,664,798 I in 1903, dus f260,821 meer. "Wegens belegging van gelden werd f3,673,222 rente verkregen, zoodat er f747,602 meer rente ontvangen dan uitgegeven werd. In 1903 bedroeg het overschot f831,894, dus in 1904 f 84,292 minder. Het totaal tegoed der inleggers was uit. Deo. 1904 f 120,434,591, tegen f109,523,700 op 31 Dec. 1903, dus f 10,910,890 meer. De gemiddelde ge kweekte rente was 3,26 pCt. tegen 3,34 in de beide voorgaande jaren. In tegenstelling met het, in 1903 geconstateerde, boek verlies, op het effec tenbezit, groot- f 1,980,256, is tenge volge van de veelal gunstiger noteerin gen der fondsen, waarin de gelden der Rijkspostspaarbank belegd zijn, thans verkregen een boekieinst van f 1,207,323. Behalve deze Zoe&winst is voorts te wijzen op een werkelijke winst groot f 793,649, voornamelijk voortgesproten a. uit het gunstig verschil, ten be drage van f 748,445, tussehen de renten, genoten ten gevolge der beleggingen en die, tegoed gedaan aan de inleggers uit welker Bom, volgens art. 17 der wet op de Rijkspostspaarbank, moeten be streden worden de kosten der Bank, over 1904, blijkens de Staatsbegrooting geraamd op f 465,168, en b. uit de gunstige koersverschillen welke, ter gelegenheid der uitloting van effecten, aan de instelling voordeel schonken; zulks ten bedrage van f61,317 De boekwaarde van het directiege bouw werd dit jaar door afschrijving mei f16,153 (ruim 2 pOt.) verminderd en komt dientengevolge op de balans streek, sprong op in Sally's schoot en kraaide. „Nu, wij moeten gaan", zei de aan voerder va.nJ3.et clubje taktvol. „O, 'tis niets, Mrs. Elliot, 't Is altijd prettig om een klasgenoot bij te staan in moeilijk heden. Yale mensehen zijn daar voor bekend, weet U. De oude jongen hield zich dapper, maar hij werd overweldigd in den strijd, wij zagen den toestand bijtijds en verzamelden ons om hem. Nog een paar minuten, en we zouden uw zoon in slaap gekregen hebben. Goeden avond, U mag v xn geluk spreken dat U in dezen storm thuis bent ge komen." „Goeden nacht Mrs. Elliot." Toen Julius een half uur later zachtjes weer in huis sloop, nadat hij Miss Meredith thuisgebracht had, werd hij dadelijk doorzijn zuster geconfronteerd, die op dat oogenblik de trap afkwam. Jack lanterfantte voor het vuur in de gang, dat uit ging. „Hè, een vinnige nacht", merkte Julius op, zijn overjas uittrekkend, ter wijl hij schuin naar zijn zuster keek om haar stemming waar te nemeu. „Jullie mogen heusch blij zijn, veilig thuis te ziju gekomen. Wilden jullie er een nacht voor nemen? 't Is al half een." „Julius", zei Mrs. Jack streng, „had Billy buikpijn?" „Ik denk 't niet", antwoordde haar voor tot een bedrag van f735,500. De vergoeding aan de postambtena ren, voor hunne bemoeiingen met be trekking tot den dienst der Rijkspost spaarbank, beliep in 1904 f87,074 of 0,07 pCt. van het saldo-tegoed aan het einde van dat jaar een percentage, gelijk aan- dat van 1903. Als gewoonlijk wordt in het verslag weder eene opgaaf gedaan, aantoonen- de, dat de inlagen in Januari het ge middelde der andere maanden belangrijk overschreden. In Januari 1904 bedroegen de inlagen f 5,723,490, tegen gemiddeld f 4,753,455 in de overige maanden. In 1904 werd ten behoeve van 423 inleggers tot een gezamenlijk nominaal bedrag van f372,800 inschrijvingen Grootboek of obligatiën NationaleSchuld aangekocht. Sedert 1896, toen de ge legenheid tot die aankoopen is openge steld, is in het geheel tot een bedrag van f 1,849,300 aangekocht. Het gemiddeld saldo-tegoed der in leggers beloopt over 1904 f 108,341/j, tegen f105,761/, over 1903. Het ver meerderde derhalve met f2.58. Tengevolge van het stellen van val- sche handteekeningen,ter verkrijging van terugbetaling (feiten, welke na straf rechterlijke vervolging tot veroor deeling der betrokken personen leidden) moet als verliespost worden geboekt een bedrag van f 44. Langs zoodanigen weg werd mede de terugbelaling verkregen van eene som, groot f 45. Op grond van ontoerekenbaarheid, bleef hij, die daartoe de handteekening stelde, buiten strafrechterlijke vervol ging. Aangezien de postambtenaar, door wien de betrekkelijke uitbetaling is ge daan, verplicht werd, tot een bedrag van f 20 in de schade te dragen, bleef voor de Rijkspostspaarbank slechts een verlies-post over van f25. broer vroolijk, zijn handen voor het vuur warmend. „Waar is Mary „Dat moet je mij niet vragen." „Je bedoelt toch niet dat ze niet thuis is." „Ik heb haar tegenwoordigheid niet kunnen ontdekken", zei Julius kalm „Is de keukenmeid dan niet thuis Zij weet hoe ze op Billy moet passen en ze houdt erg veel van hem. Waarom heb je haar dan niet geroepen als Billy buikpijn had „Billy had geen buikpijn, zeg ik je" verklaarde Julius weer, geprikkeld. „Hij werd doodeenvoudig juist wakker. Hij gilde toen om de dienstboden ik wilde juist uitgaan. De meisjes Meredith vroegen of ik komen wilde", legde hij op een beleedigden toon uit, „en ik was al geheel gekleed om te gaan." „Je ziet er wel naar uit", merkte Jaek op, naar Julius' kleeding ziende „Een mooi vest heb je aan, je ziet er wel naar uit om zoo te gaan. Je zag er roerend uit in je kamerjapon met dat vest." Julius bekeek zichzelf haastig. Hij had de kamerjapon met een huisjasje verwisseld toen hij uitging. De jas viel nu wijd open en stelde een wit vest ten toon met een donker jamkleurig indruksel van vijf kleine vingertjes, als een wapenrok of decoratie. In het afgeloopen kwartaal keerden 95 militairen beneden den rang van officier met de stoomschepen der Rotter- damsche Lloyd in Nederland terug. Daarvan waren 37 bestemd voor de koloniale reserve, 13 behoorden tot het Nederlandsche leger, die, na eindiging der detacheering, in het genot worden gesteld van groot verlof, terwijl 45 het leger verlieten, waarvan 15 met paspoort en 30 met voortdurend gagement. Aan laatstgenoemden werden gratificatiën verstrekt, waarvan de hoogste f 975 (een korporaal) en de laagste f160 bedroeg. Het gagement beliep van f 100 tot f 380 'sjaars. Aan zeesoldij werd uit betaald f1039, aan verlofsoldij f 18,95, aan gagement voohet loopeude kwar taal f 1043,78, aan gratificatiën f 10,830, d. i. voor de 30 gegageerde militairen „O", begon Julius, maar Mrs. Jack keek wantrouwend naar hem. „Op Billy's nachtjapon waren zulke vreemde vlekken", zei ze verwijtend, „en toen ik naar beneden ging om wat melk voor hem te halen zag ik de tafel in de eetkamer. Julius, wat heb je hem gegeven „O, niets bijzonders", zei Julius met gewilde onverschilligheid, waardoor hij juist bijzonder schuldig keek. „Ik kreeg zelf honger, dat is alles." „Julius, zeg dadelijk wat Billy heeft gegeten. Heb je hem brood en jam gegeven, en dat 's nachts „'t "Was een soort brood en jam", stemde Julius toe, naar de trap gaande. „Goeden nacht", ik zal maar nair bed gaan, als het jullie hetzelfde is." „Julius Braighton, was het brood en jam En Julius, denk je niet dat het een heel vreemd gezicht was, zooals je daar knielde in je kamerjapon aan Sally Meredith's voeten in het donker van de kinderkamer P" „Goeden nacht, goeden nacht," riep de Yale student terug, om de kromming van het portaaltje op den trap ver dwijnend. EINDE*

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1