Donderdag 12 October. No, 240 43e Jaargang. 1905 Van week tot week. FEUILLETON. Binnenlandsche berichten» VLISSIllKiSCHE COURANT Prijs per drie maanden f L3& Fiasco pat posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 oent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- AD VERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.4:0. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaoiiii timmer 10. Abonnenients-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Twee zaken trekken in de Oosten- rijksehHongaarsche monarchie als om strijd onze aandachtde kiesrechtquaes- tie en de loswikkeling der beide hoofd- Wat de kiesrechtquaestie betreft, deze staat tot de Hongaarsche niet in een onafscheidelijk verhand. Men weet zelf niet hoe de beweging in den laatsten tijd zulk eene uitbreiding heeft verkre- maar zooveel schijnt wel zeker, dat zij niet meer tot staan kan worden gebrachtdat de vraag in den een of anderen zin zal moeten worden opgelost dat de democratische gevoelens daar door in Oostenrijk ook meer tot hun recht zullen komen en dat een en ander op de lotgevallen der monarchie een beduidenden invloed kan hebben. Van den hoogbejaarden en weinig democratisch aangelegden vorst, kan men moeilijk verwachten dat de beweging zijne sympathie zal hebben, of dat hij niet zou opzien tegen al de drukte, waarmede kiesrechthervorming gepaard gaat of de veranderingen die er nood wendig uit moeten voortvloeien. Men behandelt zulke dingen nu eenmaal niet met den eenen voet in 't graf. Wat Hongarije betreft schijnt even wel tusschen de beide quaesties toch wel een tamelijk nauw verband te be staan, in zooverre als het extra-parle mentaire kabinet van generaal Fejervary zonder algemeen stemrecht geen lust heeft om aan het hoofd van den nooit gereinigden Augias-stal te blijven staan. Natuurlijk is het absoluut niet om het kiesrecht te doen maar wel om een daarvan verwacht laatBte redmiddel den wassenden stroom der af- ddingsbeweging. "Wij voor ons zijn overtuigd dat het middel erger blijken dan de kwaal des te beter want wanneer het toch tot eene uitbarsting komen moet, dan hoe eerder hoe beter. De Hongaren hebben niets aan de regeeringsverzekeringen in de Oosten- rijksche Kamer, dat men geen inbreuk wil maken op de Hongaarsche nationale rechtende onverzettelijke wil des konings is het groote feit waarmede men rekening te houden heeft en dat Door GRACE RICHMOND. Vertaald uit 't Engelsch door T. 4.) Hij liep haastig naar de gang en wierp de deken om zijn neefje heen, met het kunstenmakerige gevolg van een mannelijke poging om een kind in te wikkelen, zoodat Billy's teentjes uit zijn deken staken. „Houd je kalm, oude jongen", mom pelde Julius terwijl hij naar de deur liep. „We zullen zoo onschuldig moge lijk kijken. Klok een beetje tegen je moeder en leid zoo de aandacht van anj af, wil je? dan ben je een goede jongen 1 Ze worden gek en ik moet Hij wierp de deur open. Een gelach in zeven verschillende tonen van stem, drie diepe en uitbundige en vier hooge en juichende, vervulden de gang. Julius stond voor de gasten van de partij die den avond bij de Meredith's doorge bracht hadden. „O", begon bij, maar woorden ontbraken hem. Maar de gasten onderhielden het gesprek onder elkaar, de agitatie doet voortduren en de on vermijdelijke scheuring voorbereidt. Merkwaardig is in deze de houding der socialisten, die op hun beurt strijd voeren tegen de onafhankelijken, niet omdat zij geene afscheiding of meerdere zelfstandigheid wenschen, maar omdat de onafhankelijken hun voor het tegen woordige nog niet ver genoeg gaan. Werd die strijd niet gevoerd, wellicht ware de zaak reeds tot eene beslissing gekomen. Kossuth moet dan ook gezegd hebben dat het uur nadert, waarop de geheele natie zich verzamelen moet om het vaandel der onafhankelijkheid, en er moet ook sprake wezen van het vor men van een comité voor openbare veiligheid, daar men voor een plotse ling gewelddadig optreden van Oosten rijk vreest. Het zijn slechts teekenen, maar, op de teekenen te letten is altijd verstandig. - Men mag er van zeggen wat men wilmen mag den bekwamen Fran- schen oud-minister Delcassé van na- pleiten beschuldigen, en van onaange name dingen op te halen, geheel noode- loos nu door het tot stand gekomen verdrag betreffende de Marokko-confe- rentie een gevaar is afgewend men mag toch evenmin over het hoofd zien dat de oud-minister opmerkingen maakt, die men met den besten wil niet voor onjuist kan verklaren. Delcassé heeft zich bij de leiding der buitenlandsche aangelegenheden als een vriend des vredes doen kennen hij heeft Frank rijk de vriendschap van Engeland ver zekerd en het kan er hem nooit om te doen geweest zijn, zich in een tweeden oorlog met Duitschland te wikkelen. Het eenigszins brutaal optreden van de Duitsche regeering in de Marokkaan- sche aangelegenheden zou ook wel ach terwege zijn gebleven, wanneer Frank rijk op dat oogenblik niet was geal lieerd geweest met een land, waarvan Napoleon III, als het verbond toen nog had moeten worden gesloten, zou gezegd hebben „on ne se lie pas avec un cadavre*. Dat de Fransche regeering in deze moeilijke zaak niet al te best ge weten heeft wat ze wilde, valt moeilijk te ontkennen evenmin dat er nu een leelijk precedent gesteld wordt, door Iu 1866, na den slag bij Königgratz. „Kijk eens naar den familievader." „Kijk, de trouwe jongen op zijn post. Er moet hem bepaald een eervolle ver melding toegekend worden." „"Wel, wel, je zal een beroerte krijgen in die jas, oude jongen." „Nog nooit heb ik een wit vest en een badjurk samengezien. Ontzettend nieuw en verrukkend gezicht." „Mr. Braighton, laat ze je niet voor den mal houden. Ik rind het juist zoo vriendelijk van U om zoo op uw kleine neefje te passen." Julius boog voldaan tot het nichtje van de Meredith's dat in Chicago woonde. „'t Is heel goed, hoor Julius zei Sally Meredith. „O, iemand moet bepaald een kiekje van hen nemen, met Billy in zijn armen. En dit is de „half-back" van de 1ste klasse. Kijk eens naar het gezicht van het kind. Je moet zijn slabbetje de volgende keer beter aandoen, nurse 't Was de aanvoerder van het clubje uit de klas. „Geef Billy aan mij", fluisterde Sally Meredith in Julius' oor „dan kan jij naar boven gaan en wat anders aandoen." Julius gaf dankbaar Billy aan Sally over en liep naar de trap, zoo iets zeggend van binnen een minuut terug te zijn, maar drie forsche leden van het Yale clubje en het cricketspel vielen hem aan en voorkwamen dit. een gesloten verdrag aan de discussie van derden te onderwerpen, een prece dent dat wel eens tengevolge kon heb ben, wat Delcassé voorspelt, dat men ook in 't vervolg zal moeten handelen zooals nu gehandeld is. Dat de eerlang te houden conferentie don vrede redt, willen wij niet tegenspreken, maar dat Frankrijk, er heen gaanae, eenigermate het voorbeeld volgt van zeker iemand, die naar Canossa ging, zal wel voor weinig tegenspraak vatbaar wezen. De pas gesloten vrede schijnt voor- loopig voor de binnenlandsche toestan den van het groote Russische rijk gun stige gevolgen te zullen hebben, wel duren de onlusten voort, en ze zullen ook wel blijven duren, omdat in de staatsrechterlijke ongelijkheid en het bureaucratisch wanbestuur geen de min ste verbetering komt maar, laat het dan nog maar op het papier zijn, het her vormingsbeginsel heeft dan toch een overwinning behaald. Witte, de handige vredestichter, de gunsteling des keizers, triomfeert, en nu kan men er zich op voorbereiden dat er van de rijksver tegenwoordiging nog wel zooveel zal terechtkomen als men redelijkerwijze verwachten kan van een caricatuur van een volksvertegenwoordiging. Zeker is het altijd hoogst gevaarlijki wanneer gunstelingen regeeren, want zij gelijken in zooverre op den Maart- schen wind dat ze niet lang de baai zijn. Zoodra de invloi i van de reac tionaire elementen op den weifelenden alleenheerscher weer groot genoeg is voor een frontverandering, valt de gun steling van het verheven standpunt en het volk is dupe Wij mogen ten slotte de aandacht wel eens vestigen op de anti-militaris tische beweging, welke zich in den laatsten tijd op toenemende wijze in Frankrijk en Zwitserland openbaart. Vooral voor Zwitserland is de beweging des te merkwaardiger te noemen, wijl dit het land van het hoog geroemde volksleger is. Het is trouwens zeer begrijpelijk, dat men in republieken dergelijke verschijn selen het meest opmerkt, omdat de regeeringsvorm uiteraard een democra tisch karakter heeft. „Neen, doe dat niet", riepen ze, „het heeft meer van een onthaal als we onzen gastheer zoo gekleed zien, dan zooals hij zelf zou willen. Kom maar weer terug, je kan niets dragen, dat meer geschikt is dan dit blauw-grijze klee dingstuk. Julius ging gelaten op de onderste trede zitten. „Jullie zullen het hebben zooals je wilt", zei hij kalm, „je kan alles belachelijk maken watje wilt, maar 't is jullie zaak om dat kind weer in slaap te krijgen voor zijn lieve ouders thuiskomen. Ze zullen nu den kelijk wel over een paar minuten komen." „Ik zal naar boven gaan en hem probeeren in slaap te krijgen", zei Sally Meredith. Julius keek dankbaar naar haar. Sally zag er buitengewoon aardig uit uit dien avond. De wandeling in den storm en de daarbij gevoegde inspanning met Billyhad haar gezicht roze gekleurd, waarboven een witte „Tan'o shanter" op een massa zwart haar een levendige aantrekkelijke kleurschakeeringaanbood. Maar Julius' dankbaar gezicht veran derde in verbazing, toen zijn vrienden protesteerden. „Ze zal niet naar boven gaan en het kind in bed leggen, 't Is grappig, hè Billy Elliot Kijk eens naar zijn krullebol. Hij is ontzettend in zijn schik. „Laat ze hem nu maar meenemen", stelde de voorman van het universiteits Alleen doet ook hier de uiting van het beginsel pijnlijk aan. Ook hier wordt b.v. dienstweigering verheerlijkt en ziet men voorhij dat met hetzelfde recht alle tucht- en bandeloosheid kan worden verheerlijkt en daarmede de anarchie is ingehaald. Men leert er weer uit hoe moeilijk het is, een snelvlietenden stroom binnen de oevers te houden en toch is dat zoo noodig, zal hij geene schade aan richten De tien opcenten. De Haagsche briefschrijver van de „Zutph. Ot." noemt voorbarig de bere keningen in verschillende bladen, hoe- vele leden zullen stemmen vóór en hoe veel leden zullen stemmen tegen de voorgestelde opcenten op vermogens- en bedrijfsbelasting. Yoorbarig, „omdat het van zelf spreekt, dat in dezen veel zal afhangen van den stand der financiën en de nadere inlichtingen der regeering, op het oogenblik, dat de Kamer geroepen wordt tot stemming over te gaan. Na tuurlijk zal niemand zonder dringende noodzakelijkheid medewerken tot het opleggen van nieuwe lasten, maar kan de minister in December aantoonen, dat de toestand van dien aard is, dat zelfs tijdelijke voorziening niet kan worden gemist, dan zou de Kamer een groote verantwoordelijkheid op zich nemen door wel de genoopte uitgaven toe te staan, maar de vereischte middelen te weigeren. Daarom acht ik het meest aanneenilijk, dat velen zich nog hun stem hebben gereserveerd. Zoo is het. Een bij de Middelenwet gedaan voorstel tot tijdelijke heffing van belasting, draagt altoos en noodzakelijk een voorloopig karakter, daar in de maanden, die verstrijken tusschen de indiening en de behandeling der Mid delenwet, 's lands financieele vooruit zichten zich belangrijk kunnen wijzigen. Het is dus denkbaar, dat het opeenten- voorstel overbodig zal blijken. Toch blijft het een goede, een kloeke daad. Het was een principieel partij kiezen tusschen directe en indirecte belastingen ten gunste der eerste. En dat hier op opcenten een overigens slechte vorm van belasting de keuze viel, vond voldoende verontschuldiging in het beslist tijdelijk karakter dezer heffing. De Troonopvolging. Nu sommige bladen in de laatste dagen de troonsopvolging hier te lande hebben ter sprake gebracht en de autoriteit van mr. Farncombe Sanders daarbij is ingeroepen, moge hier her innerd worden aan wat de heer San ders bij de behandeling der Grondwets herziening van 1887 in de Tweede Kamer, met instemming van den mi nister Heemskerk, constateerde omtrent de orde, waartoe volgens de Grondwet de verschillende geroepenen tot den troon geroepen zullen worden „In de eerste plaats, prinses Wilhel- mina, dochter deB Konings, tenzij haar een broeder mocht geboren worden. In de tweede plaats, de zusters die haar nog mochten geboren worden naar recht van eerstgeboorte. „Vervolgens wanneer die rechte lijn mocht ophouden, de prinses Sophia, groothertogin van Saxen-Eisenach, en de drie uit haar bestaande lijnen, die van haren zoon en die van hare beide dochters, mede naar recht van eerst geboorte. „Daarna de drie lijnen uit wijlen prinses Marianne lo. prins Albert van Pruisen en zijne lijn, 2o. de lijnen uit de vooroverleden prinses Charlotte en 3o. de prinses Alexandrine en hare lijn. „Vervolgens de lijnen van de beide dochters van wijlen prins Frederik, de eene lijn uit wijlen prinses Louise, koningin van Zweden, de tweede lijn uit prinses Marie van Wied." clubje voor. „Wij gaan ook naar boven en kijken of ze hem goed toedekt, Ze is zoo handig." Terwijl verschillende voorstellen om trent Billy werden gedaan, beproefde Sally. Meredith ongemerkt naar boven te sluipen, maar de anderen zagen het en volgden. Julius werd opgedragen de achterhoede te vormen. Ze werden bij de deur tegengehouden door Sally. „Daar moeten jullie blijven staan", commandeerde ze, „en jullie moeten je heel stil houden. Stel je eens voor wat Mrs. Jack zal zeggen als ze thuiskomt en ons hier allemaal vindt. „Ze komt. nog niet thuis", stelde de „half-back" gerust. „Als hun trein heelemaal doorgaat, zal hij toch uren te laat zijn. Alles is in de war, met dezen storm. Wayne Griffin moest met den trein van kwart over 9 komen en hij kwam maar niet, hij kan niet tot hier komen." Sally draaide de lamp in de kinder kamer laag, vond een schommelstoel en ging er in zitten met Billy in haar armen. Ze begon zachtkens te zingen, j Maar Billy was ongeloofelijk helder wakker. Hij bleef kaarsrecht op Mrs. Meredith's schoot zitten, met zijn hoofdje opmerkzaam naar de deur gericht, waar oen kring menschen op den grond zaten, precies zooals Julius voorgesteld had Mrs. Jack's bedienden in het begin van den avond te arrangeeren. Een gemur- Bij Kon. besluit van 6 dezer is, in- gevolge de burgerlijke pensioenwet aan mr. J. J. I Harte van Tecklenburg, minister van financien, een pensioen ver leend van f 4000. Provinciale Staten. De Staten der Verschillende provin ciën vergaderen dit najaar vroeger dan voorheen, toen zij krachtens een wettelijke bepaling op den eersten Dins dag van November bijeenkwamen. Dooi de wet van 17 Juni j.l. is hierin echter wijziging gebracht. De tijd van de. zo- merzitting is gehandhaafd en begint ook voortaan met den eersten Dinsdag in Juli, maar voor de najaarszitting is het aan Ged. Staten overgelaten den tijd van opening te bepalen, mits op een Dinsdag tusschen 1 October en 31 De cember. Een der voornaamste redenen van deze wijziging is de verandering die is ge bracht in de vaststelling der provinciale begrooting. Deze bestond tot dusver uit twee gedeelten, waarvan het eene de uitgaven bevatte van enkel provincialen aard, en het andere die voor „rijksbe stuur." De laatste werden dan be houdens de noodig geachte wijzigingen op de Staatsbegrooting gebracht. Um mei van pratende stemmen en slecht onderdrukt gelach hield Billy opgewon den wakker. „Julius, jij zult moeten komen en het nogeens probeeren", riep Sally ten laat ste. De gasten hielden zich wat in. Julius verwijderde zich van hen en ging door een andere deur de kinderkamer binnen. „Je bent een engelfluisterde hij in Sally's oor, terwijl hij zich over hun beiden boog in zijn kamerjapon. „Dat weet ik", antwoordde ze. „'t Komt omdat ik het zoo aardig van je vind om bij Billy te blijven." „Ja, ik bleef bij hem", stemde Julius zedig toe. „Iedereen zou dat doen. 't Is niet gemakkelijk om van hem weg te gaan, evenmin als van jou." „Ik begrijp niet wat je daarmee meent", fluisterde Sally Meredith naar hem opziend, met lachende oogen. Ju lius' haar was in erge wanorde, zijn hals zonder boord toonde de kracht van zijn bouw en zijn oogen schitterden, 't Was erg te laken wat hij toen deed, maar in zijn vreemde kleeding kon men hem nauwelijks toerekenbaar noemen. Wordt veroplyd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1