a l F. HAARSMA. Een gebloemd Satinet lapon 3 3 r r r American-IktapiidÉi, J. ff. E. mier leer, Wlatopeeoschipncodigis. Het Katholieke Stuiversmagazijn ♦- Buitenlandsche berichten. r Marktberichten. Advertenties!* id kwam zij in zw 1 thuis. Wat J wilde Zondag m weer bij haar p08. kin het was reed geen verander;J advies is zij daar0n overgebracht. c dingen heeft Dlfl„ „Berl. Lok. A„2J van den Bond Va met een uitsluit;"" met tot uitvoerin? „vóór dien tijd d leden op het gebied industrie tot over gekomen zijn. ff te firma's van jm aantal kleinere n het uitsluiting i vrede leven j iet van plan zijn Ins op eleetriciteitfc ie verstoren, kringen is men van et dreigen van den ijn om de arbeidera ■men. Zoo ziet een Ipunt, hoopvol de van christelijke heeft besloten de (te steunen, het lend dat wegena snkele honderden in slachtoffers g8. an een Bngelsche Huil, welke den ,arde, verhaalt een I zich gedurende Zaterdag in de van het eiland langs den Noot- I welke in wrak- verkeerde. Niet- zeeën werd van water gelaten, i roeide, waarop Deze en de (ig in de boot ng het schuwe, srukte en weer wist te komen, het vluchtende hij de kat had en het wrak in inde schepselen ipend e. Saterdagmiddag rie op cholera eu een sterf- In Polen werden ïholerage vallen met den dood. Oalabrië, reeds vordt dagelijks getroifen. De dagen hebben doen instorten, ■oote brand de ih gelegd, bevolking, die dakloos is, een getracht de af te breken, worden her- n Zwitserland olge van 'slag zijn de over deAlpen c het met het jaar zeer de nog gebruikt hoogste top- n liggeu eeu uw. Wanneer en nog eens men moeten pvallenden en staan bijna 1:t eenige we- unstige weer ie in minder e verkeeren, gen kan heb- t e 1 u k. arre-Buffiére, ms, heeft een giere- en een De sneltrein 17 van Tou- aterdagmor- aangekomen. ode stations ien weg door ne. Van het 133 een goe- let den pas- :ebben, wan- id. Nu reed wissel, ter- it de passa- en liep op |iar op. Door omver ge uit Parijs (terwijl haar at bij haar let, Twos waeens bleven in de rails en eenige passagiers daarvan bekwamen minder ernstig® kwetsuren. Te Praag en te Olmütz hebben Zondag betoogingen plaats gehad van de Tsjechen naar aanleiding van de ge beurtenissen te Briinn. Te Praag trok ken ongeveer duizend Tsjechische soci alisten na een opgewonden vergadering door de straten. Zij werden echter door politie spoedig uiteengedreven. Des trachtte een bende opgeschoten een relletje uit te lokken, maar zij werden spoedig verdreven. Te Olmütz kwam het tot ongeregeldheden, gier hadden overdag Tsjechen en Duit- schers reeds betoogingen gehouden, waar bij niets voorviel. Dés avonds echter kwam het tot een hotsing tusschen de beide vijandige partijen waarbij de troe pen tusscben beide moesten komen. Vele personen worden gewond. Onlusten teTiflis. Op verschillende plaatsen in de stad werden gisteren bommen geworpen. Een daarvan sprong voor de kazerne bjj het paleis van den Btadhouder, waarbij een kozak werd gedood en elf werden gewond. In de nabijheid van een andere kazerne vierden zes hommen geworpen, waarvan vier ontploften. Drie kozakken werden gewond. Verder werd op deze plaats bet lijk gevonden van een Georgiër die door een kogel was gedood. Andere Georgiërs werden in hechtenis genomen onder verdenking de bomaanslageu te hebben gepleegd. Bij een derde kazerne sprongen drie bommen, waardoor drie soldaten werden gedood. Een gewonde Armeniër werd als vermoedelijke dader gevangen genomen. Uit de vensters van twee huizen werd gisteren geschoten, waardoor een particulier werd gewond. Te middernacht waren nog vijftien per sonen in hechtenis genomen. Dierenbescherming in den oorlog. In buitenlandsche bladen leest men, dat de Vereeniging tot bescherming van dieren aan de re geeringen het verzoek zou hebben gedaan om op de aanstaande Vredesconferentie voor te stellen, dat in de Conventie van Genève een bepaling zal worden opge nomen ten gunste van de paarden, ezels en olifanten, die bij de legers voor oorlogsdoeleinden worden gebruikt, De opruiming van de „Chatham" is dan geschied en het verkeer door het Suezkanaal is hervat. Men herinnert zich dat er bij een aanvaring in het kanaal brand aan boord ontstond. Men liet het schip met zijn gevaarlijke lading toen zinken op 19 KM. afstands van fort Said op den Aziatisehen oever van let kanaal. De lading bestond uit ijzer, cokes en superfosfaten, benevens 3000 kiBten dynamiet (150,000 Eng. ponden), 600 kisten nitro-glycerine (30,000 Eng. ponden) en 112,000 Eng. ponden de tonators. Eerst ging het verkeer langs het gezonken schip nog door, althans 'b nachts, maar ten slotte moest het gestaakt worden, omdat men geen ander middel wist om het schip op te ruimen, dan het met de lading te laten sprin gen, Iemand van de No bel-maatschap pij te Glasgow met twee helpers heeft het ituk volbracht. Er werd een hoeveel heid dynamiet en nitro-glycerine gelegd in het voorschip, waar de gevaarlijke lading geborgen was daaraan verbonden ïerd een kabel van 5 KM. Het zoet waterkanaal, dat Port-Said van drink water voorziet, werd met pijpen een groote KM. verlegd, omdat het anders licht door het opgespoten water uit het I rcheepvaartkanaal verontreinigd zou I worden. Den 28en September, 's ochtends, had de ontploffing plaats. liet water spoot bijna 900 M. de hoogte in en duizenden vifischen werden gedood. In den Azia- l tischen oever werd een gat geslagen 'van 70 M. breed en een kleine 20 M. its. In den bodem ontstond 1 een diepe krater, die zich gedeeltelijk vulde met de wrakstukken van het schip. Die stukken vielen echter ook I ten eind ver weg in het kanaal, zoo- dit mede door het opgeworpen zand, I tusschen den 18en en 19en KM.-paai I gtootendeels onbevaarbaar was. De wrakstukken konden met kranen I verwijderd worden, maar eenige van de moest men opnieuw laten 'pringen. Er zijn geen eigendommen esschadigd. Te Port-Said werd de schok slechts zeer licht gevoeld. Een New-Yorker, die zich make- laar noemt, heeft in New-Yorksche Waden een huwelijks-loterij geadver teerd. Hij zelf fungeert als eerste prijs eu iedere dame, die beschaafd en wel opgevoed is, een gezond gestel en goed humeur bezit, heeft tegen betaling van pond de kans hem te winnen. Hij heeft een bepaald getal opgeschre ven, hetgeen hij onder zegel bewaart, 1 de vrouw, die het cijfer raadt, dat e' dichtBt bij het oorspronkelijke komt, ''rijgt hem als echtgenoot. De makelaar stelt de zaak zeer aan- Devnelijk voor en zonder twijfel is menig dwaas vrouwtje er op ingegaan. Hij beschrijft zich zelf als zijnde van een flink karakter, sympathiek in elk opzicht, en verklaart, dat hij tot nu toe geen gelegenheid beeft gehad om te trouwen, omdat hij voor invalide ouders heeft moeten zorgen. Hij wenscht onder de „hoogere standen" te leven, hetgeen geld kost en hij hoopt, dat de loterij hem dat verschaffen zal. De eventueele bruidegom eindigt zijn advertentie met de woorden „Wie wil mij hebben Waar de politie op zal antwoorden, want de man schijnt de loterij wetten te hebben overtreden. De milliardair Rockefeller zegt, dat in de jaren 1907 en 1908 de Vereen. Staten een periode van overproduc tie tegemoet gaan, die duizenden arbei ders broodeloos zal maken. Hij wil, dat de staat tegen dien tijd wegen laat aan leggen om de menschen aan het werk te houden. FRANKRIJK. In ons vorig nummer maakten wij melding van het artikel van de Matin", waarin onthullingen worden gedaan over het geen aan de Duitsch Fransche Marokkaansche over eenkomst voorafging. In het „Matin - nummer van Zondag, worden deze ont hullingen die blijkbaar van Delcasse zelfals antwoord op de interviews van v. Billow afkomstig zijn, voort gezet. Het verhaal komt hoofdzakelijk daarop neer, dat Rouvier en de Fransche onderhandelaars, die meenden na het opofferen van Delcassé aan de Duitsehe legerliefde, dat nu verder, in gevolge de verzekeringen van v. Bülow, alles van een leien dakje zou gaan, gedurende de onderhandelingen moesten ondervin den, dat de Duitsehe regeering al haar beloften brak en telkens nieuwe moeilgk- heden veroorzaakte. De heer v. Bülow bracht niet alleen de Duitsehe officieuse pers, maar een aantal Fransche dag bladen in beweging om de Duitsehe eischen, die t lkens hooger en vrij moediger werden te verdedigen. Ien slotte, toen de besprekingen over de grenspolitie werden geopend, dreigde een oogenblik, dat.de onderhandelingen toch nog zouden worden afgebroken en dat het oorlog zou worden. Want in strijd met v. Bülow's stellige verklaring, dat Duitsohland er niet aan dacht de uitsluitende bevoegdheid der Fransche regeering om in de Marokkaansche grensprovincies politietoezicht te oefenen in twijfel te trekken, begonnen de Duitsehe onderhandelaars ook voor Duitschland zulk een politietoezicht te eischen. Toen bleef Rouvier op zijn stuk staan en v. Bülow gaf toe. En de „Matin" eindigt haar artikel aldus. Ondanks alles is de Duitsehe toe- leg mislukt. Hij is mislukt omdat de regeering en haar leider ten slotte tot beter inzicht zijn gekomen. Hij is mis lukt omdat er in de pers ten minste één man gebonden werd, de heer Ole- menceau, die zoodra hij de waarheid vermoedde een veldtocht begon, die tot eeuwigdurende eer van de Fransche journalistiek zal strekken. Hij is mis lukt, omdat zelfs iu de rijen der op posite de zonderlinge vriendelijkheden vriendelijkheden van sommigen zijn afgestuit op een onwrikbare vaderlands liefde van een Déroulède, een Cochin, een Habert. Natuurlijk zal Duitschland morgen opnieuw beginnen. Hij begint zelfs thans alweer. De middelen veranderen, het doel blijft betzelfde. Maar elk uur dat verloopt maakt zijn taak moeilijker. En wanneer de heer v. Bülow zich er over beklaagt, dat men Duitschland wil isoleeren, behoort hij zich af te vragen of het niet Dnitschland zelf is dat zich door zijn machinaties afzondert van het overige Europa. Zij die dit wantrouwen dezen argwanenden haat, waardoor het Duitsehe rijk dagelijks dichter wordt omgeven, hebben gezaaid zij heeten niet Delcassé, Lansdowne, Eduard Vil of Roosevelt, maar zij heeten Bismarck en Moltke, Wilhelm en v. Bulow. Niemand dan zij zijn de scheppers van dit iizergepantserde rijk, dat onhandel baar, prikkelbaar en prikkelend Europa met een uitdadigenden blik aankijkt en dat ten slotte noodwendig ook door Europa moet worden gadegeslagen. Zg zijn het die, door eiken dag het „Ver- pruisingsproces" van Duitschland wat te bevorderen, dit land de sympathie hebben doen verliezen, welke eertijds zijn werkzame wetenschap en zijn be scheiden ernst omgaf; zij zijn het, die gemaakt hebben, dat de daar heerschen- de zeden, welke men verzacht waande, aanleiding geven tot barbaarsche be- dreigingen en brutale hartstochten. Beter dan iemand anders moet Keizer Wilhelm bet verhaal kennen van die Litthausche boerin, die aan haar kinderen, toen zij deze alleen op de boerderij moest laten, den volgenden raad gafv Als er iets gebeurt, roep dan niet houdt den dief 1 Want dan zal niemand komen, omdat jullie alleen in gevaar zijn. Maar roept brand, brand dan zal ieder een komen aanloopen, want de brand zou het geheele dorp in de asch kuunen Heel Europa is bang voor het vuur, dat zonder ophouden te Berlijn blijft smeulen, en uit voorzorg organiseert het het blusschingswerk. Dat is al ENGELAND. De „militaire mede werker" van de „Portsmouth Evening Nowb" schrijft aan zijn blad het vol gende over legerorganisatieplannen De Legerraad heeft een plan in over - weging genomen, strekkende tot invoe ring van een nationaal leger ter sterkte van een kwart millioen man, waarvan de tegenwoordige bataljons „geregelden" zullen deel uitmaken.Verder worden in het verband opgenomen de militietroe pen en vrijwilligers, die bereid zijn buitenslands te dienen. De bataljons „geregelde troepen welke zich in de verschillende dee- len des lands bevinden, zullen als het ware, het geraamte vormen, waarom heen de nieuwe leger-divisies zullen groeien, welke bestemd zijn voor den dienst in den vreemde. Het nieuwe leo-er krijgt een naam met patriottischen klank, om het aan meer populariteit te helpen. De recente wijziging in de keu ring voor den militairen dienst staat mede in verband tot de nieuwe leger- organisatie. Het plan van den legerraad zal tot in bijzonderheden worden medegedeeld bij de indiening der legerbegrooting. De bedoeling is, dat dit nationale leger in de eerste plaats zal bestemd zijn voor den dienst buitenslands. Ver- der stelt men zich voor, de verdediging van Groot-Brittannië voornamelijk op te dragen aan een uitstekend geoefend vrijwilligersleger, dat zal samenwerken met de Yeomanry. Yoor de kustverde diging zal een kustartillerie-korps wor den gebezigd, dat door samenwerking met afdeelingen infanterie-vrij willigere en Yeomanry voldoende sterk zou moe ten zijn om ieder mogelijk vijandelijk expeditiekorps, dat een landing zou beproeven, het hoofd te bieden. HONGARIJE. Heden werd de zitting van den Rijksdag weder geopend. En nog altoos is de keizer er met in geslaagd een oplossing te vinden voor den merkwaardigen toestand van verwarring. Zoo zal dan baron Fejervary nog als minister-president „in toestand van demissie" voor den Rijksdag moeten verschijnen. Wat wel bet gevolg zal hebben, dat opnieuw een keizerlijke boodschap, be helzende het besluit tot verdaging der zitting, zal worden voorgelezen. Op die wijze is het bijeenroepen van het parle ment een zonderlinge formaliteit. De grondwet schrijft de bijeenroeping van het parlement voor. In de eerste zitting komt een besluit tot verdaging ter tafel. Zoodra de daarin aangegeven termijn geëindigd is, en de Rijksdag dus weder bijeenkomt, wordt opnieuw eeu verdagingsbesluit afgekondigd. Maar het is de vraag, of de Rijksdag zich nu voor de derde maal zal laten verdagen. Reeds op de eerste bijeen komst bestond neiging de vergadering voort te zetten. Sterker bleek dat op de tweede bij eenkomst, toen een aantal leden de voorstellen, om Fejervary in staat van beschuldiging te stellen, in behandeling wilden nemen. Enkele invloedrijke leden wezen toen op het onbehoorlijke van het voeren van beraadslagingen nadat het koninklijk besluit tot verdaging was voorgelezen. Thans komt voor de derde maal dezelfde vraag in denzelfden vorm aan de orde. Opnieuw zal de geheele coalitie moeite doen, om de regeering van Fejer vary in staat van besehuldiging te stellen, en met te meer aandrang, daar zij, na alles wat voorviel, moet vreezen dat Fejervary de invoering van het algemeens kiesrecht thans zal door zetten. De president van het Huis zal wel pogen de debatten over het voorstel der coalitie te voorkomen. NOORWEGEN. De Storthing keurde gisteren met 101 tegen 16 stemmen de overeenkomst, te Karlstadt door de Zweedsche en Noorweegsche gedelegeer den tot stand gebracht, goed. MACEDONIË. Bij aankomst te Sa lonika van de internationale financieels commissie voor Macedonië vertrok Hilmi pacha, de Turksche inspecteur- generaal die het hervormingswerk leidt naar Uskub om toch vooral niet de kans te loopen de internationale pot kijkers, die de Porte niet erkent, te ontmoeten. Maar de commissie ging er, zeker om den heer Hilmi pacha te pla gen, zelf ook heen. De gezanten hebben opnieuw een nota tot de Porte gericht om deze te verzoeken, de commissie officieel te installeeren. De „Temps" zoekt de verantwoorde lijkheid voor den strijd, die er nu tus schen Rumenië en Griekenland ontbrand is, in laatsten aanleg bij de mogendhe den die Macedonië in staat van voort durende wanorde laten. Daar, in de botsing van belangen en eerzucht der nationaliteiten, ligt de oorzaak van het kwaad. Yan dien chaotischen toestand is het geoolg geweest, dat de Sultan op aandringen van Rumenie de Rumeen- sehe gemeenten in Maeedonie van den Griekschen patriarch onafhankelijk heeft verklaard. Dit is de aanleiding geworden tot al de onaangenaamheden die Rume nie en Griekenland elkaar hebben aan gedaan. Nu is het tot een breuk geko men de Grieksche vertegenwoordiger is zonder afscheid te nemen van zijn post te Bucharest vertrokken, de Ru- raeensche heeft Athene verlaten. Rume nie heeft Griekenland het handelsver drag opgezegd en gaat de Grieken in zijn land en de Grieksche schepen die in zijn havens komen, zwaar belasten en plagen. Griekenland zal natuurlijk maatregelen van tegenweer nemen. Tot een oorlog komt het niet, maar intus- schen kunnen de twee landen elkaar ernstig benadeeelen en hinderen. En het moeilijke van het geval is, dat, ook al wordt deze twist bijgelegd, de grief, die in Macedonië ligt, blijft. Europa heeft het in de hand om het kwaad voor goed te verhelpen. Het stelle orde op de zaken iu Macedonië. Baron von Marschall, Duitsch am bassadeur te Konstantinopel, is Donder dag door Koning Carol op het slot te Senaïa in audiëntie ontvangen. Naar men gist, hebben de Koning en de am bassadeur over de quaestie met Grie kenland verhandeld. Baron von Mar schall staat daar niet geheel buiten. Hij ondersteunde de Rumeensche regee ring, toen deze den Sultan verzocht, de Kutzo-Wallachen in Macedonië als zelfstandige nationaliteit te erkennen. De Sultan, steeds bereid om het Duitsehe rijk van dienst te zijn, vaardigde toen een irade ten gunste van de Kutzo- Wallachen uit. Ylissingen, 10 Oet. Boter f 1.30 a f 1.10 p. K.G. Eieren f 6.— a f 0.00 p. 104 st. ROTTERDAM, 9 October. Granen. Binnenlandsche. Tarwe was meer dan voldoende ter markt. Puike bracht vorige prijzen op, doch wat te hoog werd gehouden bleef om deze reden onverkocht. Overige soorten waren tot vorige prijzen slechts gedeeltelijk te verkoopen. Puike f 9.50 tot f9.75, overigens f8.40 tot f9.20, alles per 100 Ko. Rogge schaars en goed prijshoudend. Per Heet. f 5.40 a f 5.85. Gerat. Winter- per 100 Ko. f 7.60 tot f 8. Zomer- en Chevalier- niet ter markt. Haver door schaarste hooger, per 100 ko. f 7.50 a f 7.90. Witte boonen door gering aanbod hooger. Per Heet. f 11.25 tot f 12.75. Bruine boonen hoogar. Per Heet. f 9.50 tot f 10.50, extra puike daarboven. Blauwe Erwten minder gevraagd en van f 8 tot f 9 per Heet. naar deugd verkocht. Meel. De markt opende vast op vorige prijzen welke in den loop der week hoo ger gehouden werden, de verhooging is thans algemeen en zeer belangrijk, in middels blijft er weinig omgaan. Heden vast. Noteering per 100 kilo netto of bruto voor netto, incluis baal Prima Inlandsch 11.50 k 13. le kwal Inlandsch 11.11.50 Prima Amerik Patent 13.13.50 le kw Amerik Straight, 11.25 12.75 2e kw Amerik Bakers 10.75 11.25 Extra puike kw Hong 15.16. Prima Duitsch 13.13 50 Prima kwal Belgisch 11.75 13. Eerste kwal Belgisch „11.11.50 Iulandsche Roggebloem 10.50 11.50 Duitsehe Roggebloem 10.75 12. -**9 I -^S -•$9 Den 27 October aanst. hopen onze Broeder en Zuster JOHAN A. ANEMAET, (Hoofdmacbinist S.-S.,) en CORNELIA C, STEOHER hunne 25 jarig® Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van ons allen. Uit aller naam, A. ANEMAET. ®+- uitsluitend, voor de Fijne Tafel. Verkrijgbaar in alle goede Comestibleazaken, 12 verscfiillende smaken. - 20 ets. per pakket. A. J. POLAK, Fabrikant, GRONINGEN. om to koken IS GEARRIVEERD BIJ St. Jaeobstraat, F 80. CADEAU. Een groote partij zeer mooi zacht wit FLANEL, breed 70 cM., dat aan den zelfkant eeu weinig be schadigd is, in het gebruik er ech ter even goed om, wordt tegen den uiterst lagen prijs van slechts f 5,70 per stukje k 30 el direct aan particulieren tegen fabrieks prijzen verkocht, prima qualiteit f 6,90. Stalen op aanvraag franco. Bij elk stukje ontvangt men Cadeau 10 el keurig gebloemd Satinet voor een Japon of 2 Blouses. Hengelo, (O.) Bij bestelling per postwissel er alleen maar opzetten „voor Flanel." Wonderdadige geneeskracht van den Kloosterbalsem, Kloos ter Sancta Paulo. HENDRIK VERMEER was ma troos op een Vlaardingsehe logger. Op zekeren dag in het want ge klommen zijnde, om iets te repa- reeren, gleed hij uit en bezeerde zijn armen en beenen zoodanig, dat hij lag te kermen van de pijn, Een zijner collega's herinnerde zich, dat hij bij zijn vertrek uit Vlaardingen eenige potten Klooster balsem had medegenomen. Hij haalde het voor zijn makker te voorschijn, wreef met platte hand de bezeerde plaatsen en den vol genden dag was Janmaat even prettig als vroeger. De Klooster-balsem Klooster Saneta Paulo geneest oude en nieuwe wondenbrand- en snij- wondenrheumatiek, kneuzin gen, stramheid in de ledematen, verstuikingen le"d npijn, pijn in den rug, spierverrekkingen winterhanden en wintervoeten. Prijs per pot 35 cent-, 75 cant, f 1.20 en f 2.50. LET OP I Alleen de echte KLOOSTERBALSEM geneest deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de hand- teekening L. I. AKKER, Rotter dam, voorkomt, alle andere is namaak. Verkrijgbaar te Vlissingen bij A. 0. BENIEST, Lepelstraat 124; W. HUBREGTSE, Middelburg; GEBRs. MULDER, Goes. Maandschrift v. h. Katholieke Volk Prijs per kwartaal 65 cent. Er bestaat geen Tijdschrift, dat voor zoo weinig geld zooveel boeiende en interessante lectuur aanbiedt en tevens in handen kan komen van iedereen, zonder gevaar voor godsdienst of goede zeden. Zich te abonneeren bij eiken Boekhandelaar of bij den Uit gever P. STOKVIS-WATER- REUS, 's-Bosth.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 3