Woensdag 11 October. No. 239 43e Jaargang. 1905. ■Kxuijsse. otterdam, liên atschappij wMumi, Bïnnenlandsche berichten. DIERS? Gemeentebestuur. FEUILLETON. (hoeden niet tt KRUIDE- teai) en p Gewaarborgde ippij, in stukken ar bij den Heet mi en Cognaci EUddelburg v.r. Remise:) v.m, agen) 5.50. 7.55, 9.30, 11.-, 2.—, 2"45, 3.30, 7.50, 8!40, 9.30, n. Zeilm arkt .20*. 8.40, 10.15, 2.05, 2.50, 3.35, '.55, 8.45, 9.35, slechts tot da 5.—, 6.20, 7-, 10.20, 10.40, .30, 1.—*, 1.25*1 4.25, 4.50, 6.10, Tm. 6,10, 6.30, 50, 10.10, 10.30, i. 12.10, 12.45, 3.40, 4.10, 4.35, 8.30. Zondags uit. 3C93LQS. 3,23 en 6,10c) 3,50 en 6,40. 5 a) en 4,45. 3,23 en 6,10c)f) na het vertrek Henzen vm. 8,30 en Neuzen te" en wachten, ma, Borssele e» 14: 8ept?3*bet VLtssiiksnii mmm Prijs per drie maanden lo30o Franco jlev post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTÏËNvan i4 regels 0.4:0, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephftonmunmer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Benoeming vaste commissiën uit den Raad. Burgemeester en Wethouders van Tlissingen maken bekend dat in de raadsvergaderingen van den 2 September en van den 6 October jl. benoemd zijn tot leden der onder scheidene vaste commissiën uit den ge meenteraad a. in de commissie voor de verorde ningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, waarvan de burgemeester ambtshalve voorzitter is, de heeren J. W. Jacobze, W. L. Winkelman, W. H. Rottier en B. Stofkoper, leden b. in de commissie voor de belastin gen de heer C. A. Kalbfleisch, voor zitter, de heeren P. Lucieer, M. Geel hoed, H. J. van der Meer en W. N. Rottier, leden o. in de oommissie voor de financiën de heer C. A. Kalbfleisch, voorzitter, de heeren P. Lucieer, A. J. van Oeken- burg, EL J. van der Meer en Jos. van Raalte, leden. d. in de commissie voor de fabricage de heeren J.G.van Niftrik, G. L. P. Elor- sehütz, Mr. J. Smit, W. N. Rottier en Jos. van Raalte e. in de commissie voor den reinigings dienst de heeren J. G. van Niftrik en W. N. Rottier in de commissie voor de badplaats de heeren A. J. van Ockenburg, M. öeelhoed en J. W. Jacobzeen g. in de commissie voor de oudheid kundige verzameling de heeren C. A. Kalbfleisch en P. E. Auer. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 10 October 1905. Burg. en Weth. voornoemd, YAN DOORN TAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEYEEN. Dg tien opcenten. Naar aanleiding van het ook door ons overgenomen bericht van den hoefijzer- correspondent van het „Hbld." verzekert de „Arnh. Ct." ten stelligste, dat in de afdeelingen der Tweede Kamer ook ter linkerzijde bet voorstel tot heffing van opcenten op de vermogens- en de be drijfsbelasting verre van algemeene in stemming heeft gevonden. Banosmingsn door justitie. Men schrijft uit Den Haag aan „de Tijd" Op een openbare vergadering onlangs te 's Gravenhage gehouden, voerde de Door GRACE RICHMOND. Yertaald nit 't Bngelsch door T. 3.) En toen Billy naar voren leunde en nog eens naar boven keek, helderde het gezicht van den student-roeier op en sprak hij weer tot zijn neefje zooals deze het gewoon was. „Beneden, is it half 11, en de kust L vrij. Goed, oude jongen, sta maar op. Ik zou niet in jou plaats willen zijn. Billy, zeg maar ik heb honger. Laten we maar naar beneden gaan en den dwerg voederen." Hij zwaaide het triomfeerende kind °p zijn schouder, en liep met hem naar de provisiekamer. Hier stak hij de lich ten op en keek met voldoening de planken langs. „Bud zei, dat ik den gersten dag van mijn vacantie alles op- heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, 't woord over het onderwerp „Nieuwe mannen met nieuwe plan nen." Wij teekenden toen uit zijn mond de verklaring op: „dat de kinderwetten nog niet werden uitgevoerd wegens de kwestie der benoemingen." Op kondschap uitgegaan zijnde, moch ten we 't volgende vernemen. Minister Loeff had de lijst van alle benoemingen in betrekking tot de kin derwetten opgemaakt. Deze lijst was met mr. Loeff's bekende groote onpar tijdigheid opgemaakt. Hij dreef de kieschheid zoover, dat hij van zijn recht tot benoeming geen verder gebruik maakte, maar het aan zijn opvolger overliet. Minister Borgesius deed inder tijd anders met zekere gewichtige be noemingen aan de Rijksverzekerings bank. Dit tusschen haakjes. De opvolger van mr. Loeff, mr. van Raalte, vervangt zijn opvolger aan het departement op het Plein. En is hij loyaal genoeg om de benoemingen van zijn voorganger uit te voeren Geen kwestie van. Z.Exc. vraagt de lijst der voorloopig benoemden op. Vervolgens het gansche dossier der stukken van solliciteerenden. Met zorg wordt alles nagegaan. Inmiddels is 't verbazend druk op audiëntiedagen. En 't gevolg Een heele razzia onder de eerste gelukkigen. Welke richtingen van de lijst af vielen en welke er opgezet kwamen, valt licht te raden. De uitkomst zal onze inlichtingen waar maken en doen inzien, dat althans mr. van Raalte van de z.g. verzoenings politiek, ten minste op 't gebied der benoemingen, niet veel moet hebben. De Geldersohe Eerste-Kamer-verkiezïng. De „Standaard" komt in haar num mer van gisterenavond tot de erkenning, dat haar tegenspraak van het bericht der „Zutph. Ct." „niet zoo kras had mogen luiden". Het anti-rev. orgaan schrijft o. a. Het „van a tot z verzonnen", zooals men ons schreef, is blijkbaar te sterk geweest. En hoewel wij alle reden had den, om in dezen het woord van onzen zegsman, die volkomen op de hoogte kan zijn, over te nemen zooals hij ons schreef, dient erkend, dat de voorstel ling van de „Zutphensche" die qualifi catie niet verdiende. Wat niet de er kentenis in zich sluit, dat de door de „Zutphensche" gegeven voorstelling van a tot z juist zou wezen. Wij aarzelen dan ook in het gegeven geval niet, het scherpe woord terug te nemen, waarmee we de voorstelling van de „Zutphensche" hebben geteekend. Dr. Kuyper 6n do Eerste Earner. In de Haagsche correspondentie van „De Standaard", lezen wij de volgende beschouwingen heb wat er in huis was", on derrichtte hij Billy, „maar ik wil wed den dat haar hoofd omliep. Ik zie niet in dat er iets is aan die gebraden gans noch aan de resten van die kreeftsalade die we aan de lunch hadden. Ik begrijp niet waarom ik er wat van overgelaten heb. Misschien heeft ze niet alles op tafel gezet, die slimmerd. Ha, daar zijn nog wat van die kleine pronkerige Bambury-pasteitjes die de keukenmeid maakt en een pot roomkaas hm, Billy het geluk is met ons, hoor." Hij droeg zijn kleinen last naar de eetkamer, en zette hem voorzichtig in zijn hooge stoel, alle voorzorgen om trent zijn wollen deken en naakte voetjes vergetend. Maar Billy scheen er geen acht op te slaan. Hij strengelde zijn beentjes om de pooten van zijn stoel en lachte. Julius rende heen en weer tusschen de provisiekamer en de tafel van de eetkamer en had spoedig een koninklijk maal aangericht, waarbij hij nieuwe artikelen voegde, al had hij alles een oogenblik te voren compleet gedacht. Eindelijk trok hij zijn stoel bij en ging zitten. Hij vulde zijn bord tot den rand, hield dan op en keek naar Billy, die Wat 'n drukte over de verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer door de Staten van Gelderland, in verband met de beweerde mislukte candidatuur van dr. Kuyper. Dat de vrijzinnige per zich daarvoor warm maakt, is overigens begrijpelijk. 1 Zij heeft na het weinig schitterend sue- ces, dat de partijen Links bij het adres- debat hadden, wel een afleiding noodig. En ze maakt nu van dit Geldersche zaakje een dankbaar gebruik. Mij heeft die. Geldersche quaestie in 't geheel niet warm gemaakt. Ja, ik moet zelfs eerlijk bekennen het meer met de r.-katholieke Statenleden, dan met hun anti-revolutionaire collega's eens te zijn. Als „De Gelderlander" goed is ingelicht, zou de anti-revolu tionaire Statenclub de candidatuur van dr. Kuyper hebben aanbevolen bij de andere leden van Rechts op grond, dat de afgetreden minister een eereherstel noodig had na de onwaardige bejege ning, waaraan deze geniale staatsman als minister heeft blootgestaan." Nu begrijp ik niet waartoe zoo'n eerherstel noodig was. Moesten de christelijke partijen, zooals ze in Gelre's Staten vertegenwoordigd zijn, 't nog toonen, niet veranderd te zijn in hun overtui ging omtrent het beleid van het minis terie Kuyper Maar vóór en na de Juni-stembus. hebben de christelijke partijen in alle provinciën, en ons ook in Gelderland, toch waarlijk niet een onzeker geluid op dit punt gegeven. Alle bladen van Rechts staan nu nog precies als ze stonden voor de Juni- stembus. Inderdaad zou het, ook naar mijn meening, iets van ongewilde ver scherping der partij-tegenstelling hebben gehad, indien de Stat n-leden uitslui tend om de reden, door de anti-revolu tionaire leden aangegeven, dr. Kuyper hadden gekozen, die trouwens, gelijk i bekend is, heeft geweigerd om nu reeds in de Tweede Kamer zitting te nemen. Als hier van eerherstel kon worden gesproken wat ik betwist, want dr. Kuyper heeft dat niet noodig, allerminst na de troonrede en na het adres-bebat dan zou m. i. het lidmaatschap voor de Tweede Kamer en niet dat van de Eerste Kamer een welkom middel zijn geweest om het te verkrijgen. Een „eer herstel", als waarvan hier sprake is, wordt uiteraard veel beter gegeven, door een Kamerdistrict, waar de kiezers zich hebben uit te spreken, dan door een anti-liberale Statenclub van eenige leden. Overigens kreeg ik geheel afge scheiden van het zoogenaamd en totaal overbodig „eerherstel" den indruk, dat de samenwerking van de christelijke partijen in de Geldersche Staten ten opzichte van benoemingen niet is als in andere provinciën. Ben ik wel inge licht, dan nemen de samenwerkende partijen over en weer de candidaten over, zonder beoordeeling, met vertrou wen de verantwoordelijkheid voor den naast zijn elleboog zat. „Wel, 't ziet er naar uit, alsof jij vergeten wordt" zei hij nadenkend. „Wat wil je hebben Wat eet je ge woonlijk Hm, melk meestal, en bouil lon en zacht gekookte eieren. Dieet voor een zieke. Billy hm wat zou je moeder zeggen als ik je eens wat(Zijn schitterende oogen keken onderzoekend over de tafel) wat kreeftsalade gaf Hij schudde treurig het hoofd. „Ik zal het lot niet in ver zoeking brengen oude jongen, maar ik zie niet in waarom je niet een Bambury- pasteitje zou eten. Niets anders is er dan aardbeienjam, en dergelijke dingen. Hier, leer nu maar eens wat eigenlijk voedsel is voor mannen, toekomstige „half backs", Billy." Het veertienmaandsch oude lid van de partij greep verlangend naar het Bam- bury pasteitje en plantte vroolijk acht melkwitte tandjes midden in. Julius keek belangstellend en voldaan-lachend naar hem. „Lekker oude jongen vroeg hij, met welgevallen met zijn hoofd schuddend en smakkende lippen. „Hm, dat geloof ik, hè. Smeer je er maar heelem&al mee in. Pak aan, hier is ja slabbetje, het hangt op. den te stellen candidaat overlatende aan de christelijke partij, die aan de beurt ia om een candidaat aan te wijzen. Mij dunkt, zulk een wijze van samenwer king is het meest practisch en voor komt alle moeilijkheden. De positie der rechts-liberalen. De „N. Ct." heeft verklaard dat de organen der rechterzijde volkomen eens gezind blijven in hun bijna dagelijksche pogingen om de groep der vrije liberalen op alle mogelijke wijzen te prikkelen en op te stoken tegen het ministerie. Hiertegen komt de „Ned." op, die zegt dat de „N. Ct." zich vergist. Niet dat opstoken is het doel. Laten de rechts- liberalen gerust onder het Caudijnsche juk doorgaan. Laten zij uit de handen van het kabinet-Borgesius aanvaarden al wat dit hun biedt. Laat hen de zweep van Troelstra kussen. Laten zij, „dank- baar" omdat zij bij de verkiezingen met links hebben mogen meedoen (stijl- j „Zaanl. Ct."), geen enkelen wanklank i mengen in de schoone harmonie door die verkiezingen in het leven geroepen. Wij zullen er niet door verrast worden, daar wij gedurende het afgeloopen jaar reeds een groot deel van het geloof, dat ons in de rechts-liberale politiek was overgebleven, hebben verloren. En het landsbelang zal er waarschijnlijk op den duur niet al te zeer door geschaad worden, daar het de oogen kan openen van die velen, die zich nog steeds door rechts-liberale paradeleuzen laten ver blinden. Niet opstoken is het doel. De bedoe ling is slechts om ons volk duidelijk te maken, van welke verregaande kortzich tigheid de rechts-liberale voorlichting heeft blijk gegeven. Dag in dag uit heette het toen, dat een overwinning van links niet anders zou beteekenen dan„Kuyper weg". De socialisten zouden niet deel uitmaken van een regeeringsmeerderheid. Het concentratie-program zou niet leiddraad voor de regeering worden. Het blanco artikel zou onherroepelijk van de baan wezen. De rechts-liberalen zouden niet in de positie geraken van hulpcorps van een op de socialisten steunende en door de zweep van Troelstra beïnvloeide ministerieele combinatie. De „Ned." vergelijkt daarmede den werkelijken toestand en bespreekt de eigenlijke houding der rechts-liberalen, die het blad dubbelzinnig noemt en zegt dat deze liberalen zich ten slotte in allerlei opzicht op sleeptouw laten ne men, ja als was laten kneden door de radicale elementen en het chr. historisch orgaan vervolgt dan Ook de gaafste denkbeelden, die geen weerstandsvermogen hebben en die vóór- bestemd zijn om op nonactiviteit gezet te worden zoodra zij in het gedrang komen, zijn waardeloos voor ons volk. Wijlen de heer Beelaerts van Blokland sprak eens in de Kamer van menschen, rug van je stoel. Doe het maar liever aan Billy, je lieve moeder is in staat de jam te zien op je nachtjapon en zal je een standje geven. Hier, ga nu maar weer door, net als ik." En ze gingen door. Er is een groote bekoring in die heimelijke nachtelijke feesten, wat aan de geoorloofde bezadigde feestmalen ontbreekt. Billy at hetBambury-pasteitje op, dat wat nï. niet op het tafelkleed of zijn slabbetje en zelfs op zijn eigen bloote voetjes viel. Julius verwerkte tot het laatste kruimeltje van zijn zelf toe bereid maal, leunde dan achterover in zijn stoel, maakte het witte vest los, dat hij vergeten had uit te doen toen hij zich verkleedde voor het gastmaal. „Dit is nu je eerste slemppartij, oude jongen", zei hij vroolijk tot zijn neefje, „en 't was goed ook. 't Is alleen jam mer dat je te jong bent om 't je te herinneren. De herinnering zal niet pijnlijk zijn, tenminste als je niets krijgt in de volgende uren. Als je vanavond buikpijn krijgt, zal oom Julius nooit meer pret met je maken. Billy, wees dus verstandig en verberg je gevoelens, als je die hebt tenminste. Wat nog meer Neen, baasje, je kan nieta meer krijgen, er is niet meer. Wil je die er mooie eigen koetspaarden op nahouden, maar die, zoodra het op uitrijden aankomt, steeds de huurpaarden van een ander gebruiken. De rechts- liberale groep van onze dagen doet j daar in menig opzicht aan denken, j Wie zou b.v. voor eenige jaren nog gedacht hebben, dat de rechts-liberalen het zouden wraken wanneer een anar chistisch avontuur als van 1903 als een „misdadige woeling" werd gesig naleerd. Toch werd deze uitdrukking uit de Troonrede van 1903, tijdens de jongste verkiezingen, door een rechts- liberalen spreker uit Rotterdam gehe keld en gegeeseld niet aanhaling van woorden van mr. Troetetra,onder applaus der socialisten. Wij wil) en allerminst de hoop opgeven, dat dit ministerie zal werkzaam zijn in een geest, die het den steun ook van de onzen op vele punten waardig maakt. Niets zal ons zelfs liever zijn dan dat. Ook om die reden bestaat tot „opstoken" thans voor ons hoegenaamd geen aan leiding. Maar dit staat onzes inziens vast, dat wanneer het ministerie den goeden koers uitgaat en zich van ultra- links op den duur onafhankelijk houdt, niet de rechts-liberalen, maar de rech terzijde-groepen daartoe het hunne zul len hebben bijgedragen. De eersten stellen zich telkens weer in een positie, waarvan weinig kracht uitgaat en waarin geen tegenwicht tegen ultra radicaal „porren" kan liggen. De krachtige rechtsche minderheid in de Tweede en de meerderheid in de Eerste Kamer, schijnen ons meer bemoedigende symp tomen, dan de schuehter-meegaande, maar dan toch ook de radicalen weten dat wel immer rechts-liberalen. Gelukkig daarom voor ons volk ook voor hen, die nog wat goeds zien in de eigen denkbeelden der gematigd liberalen dat het de groep van de „N. Ct." niet gelukt is, de rech terzijde dit jaar nog verder terug te dringen dan het geval was, of haar j verleden jaar te overwinnen bij de Sta- i tenverkiezingen. De voorgestelde gaikerbelasting. Door tal van te Amsterdam, 's Gra venhage en Rotterdam gevestigde Indi sche Cultuurmaatschappijen enz., alle belanghebbenden bij de suikerindustrie op Java is aan de Tweede Kamer een adres gericht om op te komen tegen de, uit de memorie van toelichting op de begrooting van Ned.-Indië blijkende, invoering van een belasting, die speciaal de suiker-indu3trie op Java zal treffen. Adressanten meenen, dat het onbillijk is de suikerindustrie, die na een reeks van slechte jaren met groote kosten en opofferingen in een tijd van herademing is gekomen, nu aanstonds te gaan treffen, waar de cultures van tabak, kina en thee benevens de petroleum-industrie, die in een lange reeks van jaren groote win- j bij me komen Zeker maar laten I we naar de badkamer gaan, en de vlek ken uit den strijd afwasschen. Bljjf met je handen van mijn vest af. Wat nu weer. Hij hoorde het gekletter en de slag van de buitenste vestibule-deur. I Julius k ;ek ontevreden naar de Zwit- schersche klok op den schoorsteenmantel van de eetkamer. „Billy", fluisterde hij, „we zijn ge vangen. Uitleggingen heb ik al klaar. Waar is je deken In de gang, Billy, ze zal haar het eerste zien." De electrische bel ging hard over, en. belde toen nog eens. Er was een geluid van veel voetstappen. „Zeker den sleutel van de deur ver geten", bromde Julius. Het zal me be nieuwen of ik den moed zal hebben om hen te laten wachten tot ik het kind in bed gelegd heb. „Hoe, nul" toen de bel opnieuw overging en het ongeduld van degenen die buiten waektten aan toonde. „Houd me goed vast, laat ik mijn hootd goed bij elkaar houden. We zullen je gauw je dekentje omslaan, Billy, voor we moeder zien," Wvrdl 8cstc44»)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1