hij bedankt voor zijn lidmaatschap van den gemeenteraad. De Voorzitter zeide dat ofschoon hij den door den heer Louis gedanpn stap kon begrijpen, hij toch zijn leedwezen moest uitspreken, dat wij hem in het vervolg niet meer in ons midden zullen zien. Sedert October 1882 maakte hij deel uit van den raad en werd in Maart 1902 tot wethouder benoemd. Door zijn 23 jarige ervaring als raadslid verkreeg bij een groote kennis van personen en toestanden in onze gemeente. Met de hem geschonken gaven heeft, hij gewookerd en met ijver en volhar ding gewerkt aan de belangen die hem waren toevertrouwd. Voor alles wat hij in het belang der gemeente gedaan heeft, wensch ik hem hier een woord van welgemeenden dank te brengen en zijn besluit eerbiedigend, wensch ik hem toe dat het hem en zijn gezin ook verder wel moge gaan. De leden gaven blijken van instem ming met het gesprokene. Overgelegd werd de begrooting van den gemeente-reinigingsdienst voor 1906, bedragend in ontvang en uitgaaf f 11325, Waaronder een suppletie van de gemeente ad f6815. Deze zal behandeld worden bij de ge- meente-begrooting. Verder werd Dog overgelegd een adres van H. van den Heuvel, kaas- en vischhandelaar, waarin hij verzoekt om Zaterdagsavonds van 6 tot 10 uur met een kraampje op de Oude Markt te mogen staan. Eenzelfde verzoek door hem tot het dagelijkseh bestuur gericht is afgewezen. Dit adres werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Hog is ingekomen een adres van A. Botting, aannemer van de levering van aardappelen voor het gast- en weeshuis voor f 2.94 per H.L., verzoekende in verband met de ziekte in de aardap pelen f3.50 per H.L. te mogen decla- reeren. Dit adres werd gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. Aan den heer J. Loois werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als regent van het burger weeshuis, met dankbetuiging voor de in die betrek king bewezen diensten. "Wegens vermeerdering van bezig heden heeft de heer J. G. van Niftrik ontslag verzocht als lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwjjs en lid der com missie tot wering van schoolverzuim. Het gevraagde ontslag werd, op voor stel van B. en W. op de meest eer volle wijze verleend, met dankbetuiging voor de belangrijke diensten in die be trekkingen bewezen. Toorts werd nog ontslag verleend aan den heer 0. M. J. Koorevaar, als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijsmej. M. M. Broek, als 3e onderwijzeres in de nuttige hand werken voor meisjes aan school B (met ingang van 1 October) en aan den heer H. A. Kamermans, als onderwjjzer aan school D zulks met ingang van 1 Nov. De heer Blum heeft wel eenig be zwaar tegen den datum waarop het ontslag van den heer Kamermans wordt voorgesteld. Hij meende dat een verzoek om ont slag 3 maanden van te voren moet plaats hebben. Hij ontwikkelde de bezwaren die hij tegen het verzoek van den heer Kamer mans had, vooral waar hij nog zoo kort in de gemeente werkzaam is en boven dien wijl ook met 1 November het hoofd van de school vertrekt. Met het oog hierop zou hij wel willen voorstellen de bepaling in dit geval te handhaven en het ontslag dus te doen in gaan 3 maanden na het gevraagd ont slag. De Voorzitter wees er op dat de heer Kamermans naar Middelburg gaat, wijl hij daar de kostwinner van zijn moeder kan zijn, daar zijn vader kort geleden is overleden. Hij gevoelde overigens veel voor het door den heer Blum aangevoerde, doch zou in dit geval genade voor recht willen doen gaan. De heer Blum wist de omstandig heden niet die den heer Kamermans hadden bewogen zoo spoedig ontslag aan te vragen. Hij zou er wel voor zijn hem verlof te verleenen tot 3 maanden na den tijd waarop zijn ontslag is ge vraagd. Evenwel wilde hij hiervan geen voorstel maken en legde hij zich dus neer bij het voorstel van B. en W. Hierna waren aan de orde verschil lende benoemingen. In de eerste plaats van een lid van de commissie voor de fabricage. Benoemd werd de heer Jos. van Raalte, die de benoeming aannam. Vervolgens van een hoofd van school D, waarvan de voordracht bestaat uit de heeren F. Steringa te Sloten, P. Schipper te Alkmaar en J. Vreeken te Biggekerke. De heer Geelhoed betreurde het dat geen enkele VlissiDgsche onderwijzer op de voordracht voorkwam, temeer daar toch vroeger wel een der sollicitanten op een voordracht stond, en wel als no 5. Hij zou gaarne wel eenige inlichtingen willen krijgen van den heer Blum. De heer Blum wees er op dat hij wel eenige inlichtingen wilde geven nu men hem het vroeg, hoewel niet vergeten mag worden dat hij hier als raadslid zit en niet als districts-schoolopziener. Hij wilde pr op wijzen dat geen enkel Vlissingsch onderwijzer moeite doet om ergens hoofd te worden, alleen de heer Avenarius heeft dat gedaan. Hij vond het vreemd dat zij wachten tot een vacature in de stad hunner inwo ning ontstaat. Doordat zij naar geen enkele plaats aolliciteeren bewijzen zij dat zij het hoofdschap niet ambitioneeren. De heer Geelhoed was niet bevredigd door het antwoord van den heer Blum. Hij wees er op dat als zij naar een dorp soliiciteeren, zij hierdoor hun positie dikwijls niet verbeteren; hun doel isvoor- uit te komen. De heer Blum antwoordde den heer Geelhoed dat hij niet gezegd heeft dat Vlissingsche onderwijzers niet naar dor pen soliiciteeren, doch dat zij dit in het geheel niet doen. Hierna werd totstemming overgegaan. Bij eerste stemming verkregen de heeren Sterringa en Vreeken ieder 7 stemmen, terwijl 1 stem blanco was. Een tweede vrije stemming moest dus plaats hebben. Benoemd werd nu de heer Sterringa met 9 stemmen, terwijl de heer Vreeken 6 stemmen verkreeg. De datum van infunctietreding werd bepaald op den dag dat de benoemde zijn betrekking zal aanvaarden. Tot gemeente-archivaris werd op voor stel van B. en W. benoemd de heer P. K. Dommisse, emeritus-predikant alhier, zulks op een jaarwedde van f 100, die ook door zijn voorganger werd genoten en tevens op de bestaande of nader vast te stellen instructie. De datum van infunctietreding werd bepaald op 16 October. Voor den tijd van 4 jaar, ingaande 1 Januari 1906, werd benoemd tot lid der commissie van aanslag in de be drijfsbelasting de heer P. I. Mortier. Als zijn plaatsvervanger werd aan gewezen de heer J. M. Stuart. In de vacature voor lid en regent van het gasthuis, waarvoor een aanbe veling was ingekomen bestaande uit de heeren P. C. Tielrooij en A. Huson werd voorzien door de benoeming van den heer Tielrooij met 10 stemmen. Verder verkreeg de heer L. Taat 5 stemmen. Tot leden van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs werden be noemd de heeren A. van de Sande en B. C. A. van Renterghem Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd gekozen de heer J. de Neef met 13 stemmen. De heer P. G. Jobse, die mede was aanbevolen, verkreeg 2 stemmen. Ten slotte moest nog voorzien wor den in de vacature van lid der com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs. De aanbeveling bestaat uit de heeren G. H. Vroeg en J. P. Vermaas. Eerst genoemde werd gekozen met 13 stem men. De heer Vermaas had 2 stemmen. Vervolgens kwamen ter tafel voor stellen van Ged. Staten tot verkoop van gemeentegrondlo. aan W. Anker, een stuk ter breedte van 6,80 M. en ter diepte van gemiddeld 25,25 M., gelegen aan de Verlengde Coosje Bus- kenstraat, tegen den prijs van f5 per Ms. voor de eerste 136 M3 en van f4 voor de volgende f35,70 M3., alzoo voor een som van f822,80 benevens f 167,96 voor trottoirkosten 2o. een stuk aan D. Bijl, ter breedte van 6 en ter diepte van 120 M. gelegen aan de Verlengde Kolvenierstraat, tegen den prijs van f 6 per M3., alzoo voor een som van f720, benevens f63,60 voor trottoirkosten. Deze voorstellen, gunstig geadviseerd door de commissies voor de fabricage en financiën, werden zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Naar aanleiding van het om advies in handen van B. en "W. gesteld adres van het R. Kath arm- en weesbestuur, houdende verzoek om patiënten die thans voor het ondergaan eener operatie op kosten der gemeente naar elders worden gezonden, in den vervolge in het R. Kath. weeshuis te doen opne- nemen en de kosten van verpleging en chirurgische behandeling in genoemde inrichting van gemeentewege te ver goeden, deelen B. en W. mede dat zij omtrent gemeld verzoek het gevoelen hebben ingewonnen van de beide ge neeakundigen. Hieruit blijkt vooreerst dat het ?eval, dat patiënten op kosten der gemeente tot het ondergaan eener operatie naar elders moeten worden gezoi den, zich betrekkelijk zelden voordoet en tevens, dat voor dergelijke patiënten steeds gratis plaatsing in een Academisch Ziekenhuis kon worden verkregen. Op grond hiervan zijn B. en W. van oordeel, dat het geen aanbeveling ver dient om op het verzoek van het R. Kath. arm- en weeshuis in te gaan, dat uit een financieel oogpunt niet in het belang der gemeente is. Burg. en Weth. stellen daarom voor om op het adres afwijzend te beschikken. De heer Blum zeide tegen het voor stel van B. en W. te zullen stemmen en wilde dus zijn stem motiveeren. Hij had verwacht dat het advies van de heide geneeskundigen zou genomen zijn op medische gronden, doch dat is niet het geval. Hun advies berust op financieele gronden. "Waar het hier een zaak van betrek kelijk zoo weinig financieel belang geldt, had de zaak wel eens van een anderen kant bekeken kunnen worden. In den breede toonde de heer Blum aan hoe wenschelijk het zou zijn dat een patient die hier geopereerd moet worden, deze operatie werkelijk hier kan ondergaan. Vooral waar het naaste Academisch Ziekenhuis hier nog al ver van verwijderd is De heer Vermaas maakte den heer Blum er op attent dat hier in het gast huis wel degelijk gelegenheid bestaat om patiënten te opereeren, evenals in het R. kath. weeshuis. De heer Blum zeide dat wat hier gevraagd wordt een categorie van kran- ken betreft die niet in het gasthuis wor den verpleegd. Hij bleef aandringen om aan het verzoek van adressanten te voldoen. De heer Rottier, kon in zijn quali- teit van voorzitter van het algemeen armbestuur verklaren, dat het vervoer van patiënten naar academische zieken huizen zoo geregeld mogelijk plaats heeft. Steeds ondervindt hij de meeste medewerking van de doctoren en de spoorwegambtenaren. De heer Smit is er wel voor om de operatiekamers in het gasthuis in orde te brengen, dat is een plicht van de gemeente, doch om hierin particulieren te helpen, ziet hij de noodzakelijkheid niet van in. De heer Florschutz zeide voor het voorstel van B. en W. te zullen stem men. Hetgeen het R. K. armbestuur verzoekt betreft meer om steun voor haar inrichting te verkrijgen. Hij meen de zich te moeten houden aan het advies van de beide geneeskundigen. De heer Blum was nog niet overtuigd door de verschillende opmerkingen en hij bleef er met kracht op aandringen het verzoek toe te staan. De heer Vermaas meende den heer Blum er op te moeten wijzen dat uit een medisch oogpunt de operatiekamer in het gasthuis evengoed is als die van het weeshuis. Het voorstel van B. en W. werd ver volgens, nadat de heer Lucieer het ad vies van de commissie voor de financiën nog nader had uiteengezet, in stemming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heerBIum, Goedkeuring werd verleend aan de begrootingen voor 1906 van het alge meen armbestuur, sluitend in ontvang en uitgaaf op f 9881.911/3 met een ge meentelijke subsidie van f 6300het gasthuis, bedragende in ontvang en uitgaaf f 23,443,89 en een subsidie van f 17,500 van gemeentewege het bur gerweeshuis f 10,826,04 in ontvang en uitgaaf, met een subsidie van f 8120 van de gemeente en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken ad f 400 in ontvang en uitgaaf met een gemeente lijke subsidie van f 327,81x/a. Door Burg. en Weth. werd voorge steld hun college te machtigen tot het indienen van een verzoekschrift aan H. M. de Koningin om art. 45, le lid der Landweerwet toe te passen op de dd. schutterij, zoo mogelijk met ingang van 1 Januari 1906. ZeemanS" en Tisschersbeurs. Naar aanleiding van een adres van G. C, But e.s., waarin verzocht wordt om verandering te brengen in den voor de deelhebbers bestaanden nadeeligen toestand, herinneren B. en W., onder overlegging van het ingewonnen advies van de commissie voor de Zeemans- en Visschersbeui's, dat reeds herhaaldelijk adressen van dergelijke strekking bij den raad zijn ingekomen en afgewezen. Waar evenwel in het wiskundig ad vies van prof. Van Pesch van 1895 de raad gegeven wordt om de 5 of 10 jaren wederom een advies in te winnen en er thans 10 jaren na het eerste advies verstreken zijn, daar kunnen B. en W. zich zeer goed vereenigen met het denkbeeld der commissie om thans wederom prof. Van Pesch te raadplegen. B. en W. stellen derhalve voor hun college te machtigen om voor reke ning van het fonds een nieuw wis kundig advies bij voornoemden profes sor in te winnen. De commissie voor de financiën ad viseert tot aanneming van het voorstel, doch geeft in overweging aan den prof. Van Pesch te verzoeken ook een on derzoek in te stellen afgezien van de bepalingen van het reglement of door het voortdurend (onrechtmatig vergrooten van het kapitaal, onrecht gedaan is aan hen, die nu gekort wor den op hunne uitkeering. Zij zag boven dien gaarne ook aan den professor op gegeven de hoegrootheid van het kapi taal van de Beurs toen zij werd gere organiseerd. De heer Blum zou gaarne zien dat voldaan werd aan het verzoek van een lid van de commissie voor de financiën, uiteengezet in het rapport van de com missie. De heer Kalbfleisch zeide als Voor zitter der oommissie voor de financiën, dat een lid van meening was dat het onrechtmatig is geweest het standkapi taal te vergrooten. Hierop meende hij even te moeten wijzen. De heer Lucieer merkte op dat het de bedoeling is om zooveel mogelijk licht over de zaak te laten schijnen, daarop werd vooral in de commissie voor de financiën aangedrongen. Hierna werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Het voorstel van B. en W. tot vast stelling van verordeningen op het mid delbaar onderwijs werd nog aangehou den in verband met een nog te wachten advies van de commissie van toezicht op dat onderwijs. De openbare zitting ging vervolgens over in eene met gesloten deuren. Na heropening werd vastgesteld het le suppletoir kohier van den hoofde- lijken omslag, dienst 1905, tot een be drag van f 2169,68. Eindelijk komt nog ter tafel een voor stel van B. en W. om, overwegende dat het wenschelijk is vak q (handteekenen) als leervak te schrappen voor de scholen A, B en F, de onlangs vastgestelde ver ordening, regelende het aantal scholen en den omvang van het openbaar onder wijs in dien geest te wijzigen. De raad vereenigde zich met dit voorstel Hierna werd de vergadering na rond vraag gesloten. Vlisslngen, 3 Oct. Burg. en Weth. hebben aan den heer L. J. den Hollander, benoemd tot ge meente secretaris te Westkapelle, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 16 dezer, eervol ontslag verleend als ambtenaar ter gemeente-secretarie. Gisterenavond heeft op de reede al hier een treurig ongeluk plaats gehad. Bij het bemannen van een stoomschip door een sloep van het Belgisch loods wezen, geraakte een roeier, genaamd D. d. W., verward in de lijn welke van boord van het schip naar de sloep geworpen werd. Door de deining werd de roeier door het verwarde touw uit de boot gelicht. Dadelijk werd de lijn binnenboord gehaald, en bleek het dat de W. nog aan deze lijn hing. De man had een been gebroken en was reeds overleden, want de terstond aangewende pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet gelukken. De on gelukkige werd dadelijk naar den wal gebracht, alwaar inmiddels reeds de hulp van een geneeskundige was inge roepen. Dr. Beijers was dadelijk ter plaatse, doch ook hij kon niets dan den dood eonstateeren. Het lijk van den man werd naar zijn woning op de Bellamykade vervoerd, Het stoomschip „Wilhelm Colding", dat Woensdag van de werf der naam- looze vennootschap Scheepswerf te AI- blasserdam met goed gevolg is te water gelaten, zal de volgende week naar de werf der Kon. Maatseh. „do Schelde" worden overgebracht tot het innemen van machines en ketels, welke reeds in de werkplaatsen gereed staan. De kor oesterboot „Jan Hendrik Cor nells" arriveerde gisterenavond alhier, komende van lerseke en werd heden morgen in het droogdok opgenomen om een lek in het schip te stoppen. Door de directie der marine te Hel- levoet8luis is, in één perceel, aanbesteed de levering gedurende het jaar 1906 van versch vleesch en rundvet ten be hoeve van Hr. Ms. zeemacht te Viis gingen. Hiervoor was ingeschreven heeren M. Bosman te Rotterdam f 65.85 voor bet vleesch en fgg het vet, beide per 100 K.G., M. (f schalk voor f 65 en f 40, P. de Yj.fe voor f 64 en f 60 en J. Hakker f 62 en f 40. Tot deurwaarder der directe be]ai tingen voor hef district Middelburg, J vattende de gemeenten Middelburg Vlissingen, is met iDgang van 15 j vember benoemd de heer J. L. Te) thans in gelijke betrekking te Qoes In de Lange Noordstraat te Midj, burg is een oude vrouw door een senden slagersjongen aangereden, v? door zij zulke verwondingen opliep haar opneming in het gasthuis nooi, zakelijk bleek. Men schrijft ons uit Oostburg In den nacht van 4 op 5 dez_, bij de winkelierster de weduwe A, V* op den hoek van den straatweg j Zuidzande eene groote glasruit met stuk ijzer stukgeslagen. Door de ning zijn eenige huishoudelijke vo», werpen ontvreemd. De kommies A,s' die des morgens te 5 uur op dien; ging, zag nabij zijn woning een mi persoon op straat liggen en scheen slapende te zijn. Aan zijn verzoek op te staan voldeed hij niet, de oom. mies ging hierop in zijn woning terui om een stok te halen en porde daarmede wakker. Onderwijl was collega van den oommies gearrive Naar de herkomst van een theepotji en een paar blikken koffiekannen ft hij bij zich had vragende, gaf de bekende man ten antwoord deze stolen te hebben op een hoek der straat, Na deze mededeeling gingen de com, miezen in de buurt eens op onderzoet en bleek zijn opgave juist te zijn, Spoedig ging men hom na deze out dekking achterna en bracht men bij de marechaussee. Ondervraagd den brigadier gaf hij op W. gei te zijn, geboren te Hulst en was m te voet het laatst gekomen van Sn van. Gent. De diefstal had hij gep! naar hij zeide om onderdak te komen, terenavond te 6 uur is hij gevanki naar Middelburg overgebracht. Hij pas uit Veenhuizen ontslagen, waarhi 21/, jaar had vertoefd. Men schrijft ons uit Ter Neuzen In de Donderdag gehouden v ring van den gemeenteraad werd aan den inspecteur van poiitie, die de ten heeft onderricht, en aan de "Witte en Van Koeveringe, die diploma van den politiebond elk f 15 toegekend. Aan den heer C. J. Berwald, die huis wenscht te herbouwen doch over te beperkte ruimte beschikt om zooveel open erf te behouden als de bouwver- ordening voorschrijft, werd in dit geval voor herbouw vergund van den eisoh af te wijken. Herbenoemd werd tot lid der missie van fabricage de heer A. Vissei en benoemd tot lid der oom missie tol wering van schoolverzuim te Sluiskil heer A Nijssen. Vastgesteld werd eene nieuwe echo geldheffing, vroeger loopende van f 0, tot f 1,00, thans van f 0,20 tot f 0,1 Daar de kostende prijs voor de gemeei beneden f 1 per kind loopt, moet 1 maximum verlaagd worden. Voor 1 m. u. 1. o. werd het tarief verhoog! o.m. het maximum van f 2,50 tot f3, terwijl daarvoor geen reductie vooi meerdere kinderen wordt De verordening op heffing en invor dering van keurloon werden onveran derd opnieuw vastgesteld. In geheime zitting werden talrijke reclames behandeld, die deels werdei toe-, deels afgewezen. Kerk» m SclioolmeuwH. Ger. Kerken. Viertal te Koudekerks: J. C. Dagevos te Zuid Beierland, M. Meijering te Wildervank, J. B. Netelen bos, cand. te Amsterdam en A. Voogel te Waarde. Aan de universiteit te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op „Stellingen" de heer J- A. de Wilde, geboren te Goes. De rechtbank te Middelburg heden veroordeeld wegens 1 a n d 1 o o p e r ij M. R., 45 timmerman, zonder vaste thans te Middelburg in hechtenis tot dagen hechtenis en 6 maanden plaats in eene rijkswerkinrichting mishandeling: R. "V., 43 j: arbeider te Sint Kruis en M. d. M... jaar, arbeider te Aardenburg ieder tot 6 maanden gevangenisstrafK. L., Is jaar, glaspersjongen te Middelburg tof 3 maanden gevangenisstrafE. E., 23 jaar, slager te Hontenisse tot f 15 k 15 dagen h arbeider te O dagen hechteni een v o u d 'P. P., 21 jaar, s tot f 10 b- 8- C. S., 36 jaar, W., zonder h f 3 b. s. 3 dag vrijgespr 27 jaar, poelit gint Jansteen, ling en A. J. maker te Vliss veroorzaken va A. M. v. nende te 'e i Nieuwerkerk 1 geteekend tege bank te Zieril poging tot oplii een aangeteeke waarde, welke pieren bevatte) maanden geva: Gremeii; In de haver te IJmuiden is een wachtman Vermoedelijk i| zware weer o overledene was overleed aan hr kindje, dat ee een fietsrijder St. Andries (N 6jarig zoontje Snijders, een h denden haard, i dat de patroo tal van kogel waardoor het Gisteravond is meisje dat in de nog in bew onder de tram lottig gevolg, werden afgerei ongeluk heeft de grenzen ge 51jarig werkirfe merkende dat haperde, daar? en met zijn hat machine viel, i armen verbrijz werklieden lie chine stilstaan bij geroepen noodzaakt de be De gewonde i 5 kinderen. Zij In het Zie gebracht een v een schip met een lijn geraa stormweêr op haar bij den Uit de Fil Gouda, vlak bi het water opj 60jarigen De K vermist werd. een slagerskne 's Gravenhage reden. Ernstig winkel binne chauffeur werd Een voei-n zjjn kar liep, i eigen kar overr armen totaal ernstig ongelu Kerkhof te Grc lSjarige timmf steiger voor ee 10 meter b' aan het we dien de eene korter was dan heeft misgestaj rig gevolg, dat aan hoofd en Omtrent I hoven deelt d het volgende heeft op de mijD een allertreurig ■Men is daar van schacht H »Aufbruch" mc ken in verbind Tijdens het wanden raakt; afvallende stee; water, dat ni< gelegen pompe Wilhelmina ko snel steeg. Met het oog het water onde druk de verspe een eatastrop Lu werk op de en begonnen n dam, die bij "et water zou Men was ine doorbraak plaa Drie mannei den dood. Tw

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 2