Vrijdag 6 October. No. 235, 43e Jaargang. 1005, miners, 1S S S T Binnenlandsclie berichten FEUILLETON. LIKENS El Ei VLOED. Meid. 1 POLL. ypeditie- en en J. V AN ïoofd-Agent collectie jzen, bij ERGEH, 209. t zich aan tot s-Hypo. G, Badhuis- 1 November delburg v.v, imise:) v.m, en) 5.50. - 5, 9.30, 11.-, 2*45, 3.30, 0, a40, 9.30, Z 8 i 1 m a r k t 0". 8.40, 10.15, 05, 2.50, 3.35, 5, 8.45, 9.35, echts tot de EIDIEMST. 6.20, 7.-, 10.20, 10.40, 0,1.—*, 1.25*, 25, 4.50, 6.10, m. 6,10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 40, 4.10, 4.35, 8.30. Zondags uit. CB3LDB. 1,23 en 6,10 c) 3,50 en 6,40. a) en 4,45. 23 en 6,10 c)f) na het vertrek euzen vm. 8,30 en Neuzen ten n wachten, ia, Borssele en 14 Seple.&'ia'v VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden f 1.30. ïftaneo p& posi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Ui tg®v er P. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfda advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote lettere en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonoumiiier 10. Aboiinements-Advertentiën op zeer vooi'deelige voorwaarden. Grondwetsherziening. De bekende ïïaagscbe briefschrijver ran de „Zutph. Ct." bespreekt de ver klaringen van den heer Van Karnebeek in de Tweede Kamer en schrijft, dat het zou verwonderen als zelfs de meest conservatieve, heftigste tegenstanders yan het nieuwe bewind zouden onder schrijven de stelling van den heer Van Karnebeek, dat het getuigt van autori tair en kras optreden, als een regeering, die voornemens is in deze vierjarige periode een grondwetsherziening, al thans in eerste instantie tot stand te brengen, met de benoeming eener com missie, die haar over die herziening moet voorlichten, niet wil wachten, tot dat de Kamer over de benoeming van een dergelijke commissie haar oordeel zal hebben uitgesproken. Wat de minister De Meester daar omtrent zeide, was m, i. ook constitu- volkomen correct. De instelling dergelijke commissie praejudicieert bovendien niets omtrent die grondwets herziening. Zij zal zuiver adviseerend zijn en de regeering verbindt zich vol strekt niet haar voorstellen over te nemen. En voorzoover de regeering die yoorstellen accepteert, is niet de com inisaie maar de regeering zelf tegenover de Kamer verantwoordelijk. De Kamer kan toch niet aan de regeering voor schrijven, langs welken weg zij zich moet laten voorlichten om te komen tot de indiening van belangrijke voor stellen. Is een regeering, die zich dat recht niet uit de handen laat nemen, autoritair, dan hebben wij tot nu toe geen andere dan autoritaire regeeringeu Maar werd in de praetijk het van den heer Van Karnebeek gevolgd, dan bleef er van de zelfstan digheid der regeerders niets over. De vraag mag echter worden gesteld wat wilde de heer van Karnebeek met dat uitstel bereiken Dat hij daarmede vertraging beoogde, ontkende hij, of schoon toch, als zijn advies was gevolgd, vertraging onvermijdelijk zou zijn ge weest. Maar in zijn laatste rede kwam duidelijk uit, dat hij nog meer beoogde en dat hij gaarne zou zien, dat de regeering maar voor goed van de geheele grondwetsherziening afzag. Het grenst echter aan beleediging te onderstellen, dat de regeering de Koningin deze zinsnede zou hebben laten uitspreken, zonder het voor en tegen ernstig te hebben overwogen en tot de besliste overtuiging te zijn gekomen, dat zij in 's lands belang verplicht is met een grondwetsherziening te komen. Als de heer Van Karnebeek zoozeer overtuigd is, dat er in deze Kamer toch geen meerderheid voor te vinden zal zijn, waarom maakt hij zich dan zoo onge rust? De regeering beeft goeden moed, dat zij zal kunnen komen met een zoo danig samenstel van bepalingen, dat zelfs leden, die op zichzelf tegen een blanco-artikel bezwaar hebben, met het Voorstel van wet zullen kunnen mee- Naar het Duitsch. 57.) Met oogen stralend van geluk verliet do ritmeester met zijne bruid de woning van de doktersvrouw, die ditmaal geene diepe huigingen spaarde en zich ver baasde, dat in haar huis zulk eene ge beurtenis had plaats gehad. Wat de geliefden, na zooveel jaren 'an scheiding elkander te vertellen len, behoeven wij hier niet mede te Ook het oude Hannchen nam van We deel in haar geluk, ofschoon elke blik op Martha haar herinnerde aan den °tder zooveel lijden gestorven broeder ®aar zij wist ook dat Martha hem eene gaan. Vergist de regeering zich daarin, dan zal dat later kunnen blijken, maar wat baat het dienaangaande op dit oogenblik in voorspellingen te treden Wat men ook aan de regeering kunne verwijten, zeker niet, dat zij bij haar eerste ontmoeting met de Tweede Ka mer geen klare wijn heeft geschonken. Van alle kanten werd gezegd wij moe ten weten wat wij aan deze regeering hebben. Welnu de minister van fi nanciën stelde er blijkbaar prijs op geen sluier te laten hangen, maar zoo duide lijk mogelijk te zeggen wat op dit ge wichtige punt haar voornemen is. Gisteren las ik in een dagbladde minister De Meester is eigenlijk nog te eerlijk voor de politiek. Al was het misschien niet zóó bedoeld, grooter lof kon hem moeielijk worden gegeven. Moge de uitkomst leeren, dat ook hier toepasselijk is het spreekwoord eerlijk duurt het langst Op den kap zetten. In een driestar onder dit opschrift schrijft „de Stand." Tot heden gold het als goede consti tutioneels en parlementaire regel, dat althans gepoogd werd door de strijdende partijen, om over en weer bij de stem- lus tot eenstemmigheid te komen. Het lukte wel niet altijd, maar het ernstige streven was er toch. Het ernstige streven om tegenover het program van het ministerie, dat men uit het zadel wilde werpen, een eigen program te stellen, opdat de kiezers wisten wat na den strijd kon worden verwacht. Program tegenover program. Ons docht, dat zoo iets heel eenvoudig, heel natuurlijk was. Im meis spreekt het vanzelf, dat wanneer rechts aan links het regeerkasteel betwist, of omgekeerd, alsdan rechts of links precies, althans in hoofdzaak, weet wat aan te vangen, wanneer de overwinning aan de stem bus wordt behaald. Dat alles is, meenden wij in onze onnoozeiheid, het a. b. c. van de constitutioneele en parlementaire zeden en gewoonten, gelijk die sinds 1848 op gezag ook van mannen als Thorbecke, Groen van Prinsterer, Buys en anderen zijn in eere gehouden. Het „Handelsblad" schijnt nu een geheel anderen weg op te willen gaan. De redactie breekt radicaal met alles wat Thorbecke ons op dit stuk geleerd heeft en zegt nn „Dat is het mooie geweest van den strijd, zooals de linker zijde dien heeft gestreden, dat niemand, van mr. Tydeman of tot mr. Troelstra toe, de vrijheid heeft ingeboet om na de verkiezingen zijn eigen godragslijn te bepalen." Toen we dat lazen, sloten we even de oogen. We kunnen niet begrijpen, dat zoo iets afgedrukt stond in één der hoofdorganen van de liberale partij, die Torbecke als haar leider heeft ge- bad. En toch, het stond er zwart op wit. De gedragslijn moet niet, als in de dagen vau ouds, toen Groen en Thorbecke tegenover elkander stonden, vóór den strijd bepaald worden. Dat is ouderwetseh, dat is uit den tijd. trouwe gade was geweest en hare beste krachten had ingespannen om, zooveel in haar vermogen was, zijn levenspad met bloemen te versieren. Zes maanden later voerde de ritmeester zijne lieftallige bruid naar het altaar van de kerk te Bümmingsfelde. Ook Wanda en Kurt waren overgekomen om de bruiloft van het gelukkige paar bij te wonen, ja, het kleine bevallige vrouwtje had zelfs haar eerstgeborene medege bracht en proeste het uit van het lachen, dat Martha, die schoon als eene konin gin en in den bloei der jeugd voor het altaar stond, nu niet alleen moeder, maar ook grootmoeder was geworden. De eerste die het pasgehuwde paar op den trap van het nieuwe kasteel met diepe buigingen ontving, was de oude Liesbeth. „O, lieve heertje, wie zou dat gedacht hebben", zeide zij en wischte zich de tranen uit de oogen, maar zoo is het goed, heel goed, en ik wensch het nieuwe paar van ganseher harte alle mogelijke heil en zegen toe." Het plechtige bruiloftsmaal was ten De gedragslijn moet nu na den strijd bepaald worden. Dat is modern en dat is het mooie zegt het „Handelsblad." Naar ons oordeel echter is zoo iets het op den kop zetten van de dingen, die door Torbecke en Groen rechtgezet waren. Maar wij zijn ouderwetseh Vrouwelijks ambtenaren bij den Post en Telegraafdienst. Het volgend adres is aan de Tweede Kamer gericht De Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw, te Botterdam, overtuigd, dat geen volksvertegen woordiging mag dulden, dat ambtenaren in staatsdienst, op grond van maat regelen door de regeering genomen, het slachtoffer worden van grove onbillijk heden, meent de aandacht van Uwe Vergadering te moeten vestigen op de nadeelen, die het Kon. besluit van 2 Maart 1904 voor de vrouwelijke ambtenaren bij den post- en telegraaf dienst ten gevolge heeft. Niet alleen dat genoemd Kon. besluit dezen ambtenaressen in geval van huwelijk haar broodwinning ontneemt en haar daardoor dus reeds in de on gunstigste conditiën plaatst, maar, in dien het huweljjk vóór bet 55e of 65e levensjaar wordt aangegaan, wat toch in den regel wel het geval zal zijn en in het algemeen belang ook wenschelijk is, verliezen zij daardoor het recht op pensioen, op wachtgeld en op teruggave der gestorte gelden, hoewel eervol ont slag anders eiken ambtenaar aanspraak geeft, respectievelijk zoowel op het een als op het ander. Overwegende, dat het Kon. besluit van 2 Maart 1904 derhalve voor een groep ambtenaressen, zonder eenige schuld of tekortkoming harerzijds, grove onbillijkheden in het leven heeft ge roepen, gelijkstaande met de gevolgen van ontzetting van een ambt bij rech terlijke uitspraak of van ontslag uit hoofde van wangedrag, onzedelijkheid, verregaande achteloosheid of plichtver zuim (zie art. 8 der wet van 9 Mei 1890), is adressante van oordeel, dat door genoemd Kon. besluit eeu toestand is geschapen, die in een land, waar ver kregen rechten geëerbiedigd worden, niet mag worden bestendigd en roept zij derhalve de tusschenkomst van Uwe Vergadering in, om tot een rege ling te komen, waarbij genoemde grove onbillijkheden zullen zijn opgeheven. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter kennis, dat met den trein van 7.1 m. van Amsterdam naar Antwerpen, van 4 October tot en met 13 November e.k., eiken Maandag en Woensdag gesloten brievenmalen I zullen worden gezonden aan het oorlogs- schip „Friesland" te Port Mahon (Balea- rische eilanden), en van 15 Nov. toten met 5 Dec. e.k., eiken Dinsdag, Woens- dag, Vrijdag en Zaterdag aan dat oor logsschip te Algiers, j Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemd oorlogsschip te verzenden brievenmalen wenschen opgenomen te zien, worden zij uitgenoodigd ze te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het ge heele adres, loopende van den eenen hoek naar den anderen, i Brieven en andere stukken voor meergenoemd oorlogschip, welke niet van deze aanwijzing voorzien zijn, zullen langs den gewonen weg naar hunne bestemming worden verzonden, Aan de vereeniging Het Nederlandsch Gesticht voor behoeftige en minvermo- gende ooglijders te Utrecht is een som i van f 10,000, vrij van rechten en on- kosten, gelegateerd door nu wijlen mej. B. E. Dijk, gewoond hebbende te Velp. gloeiende roet terecht, wat tengevolge had dat ook dit in brand geraakte. De politie slaagde er in met een slang op de waterleiding den brand vrij spoedig te blusschen, hoewel er nog j heel wat schade is aangericht, vooral door de groote massa water. In de opgaaf van de door notaris W. S. Bosch Dinsdag 11. geveilde on roerende goederen meldden wij, dat het huis en erf met plaats en tuin aan de Joost de Moorstraat voorwaardelijk toe gewezen werd aan den heer B. Leidek kers. Dit is, naar ons verzocht wordt te melden, onjuist, aangezien bedoeld perceel niet is verkocht geworden. Vlissingen5 QeA Van de werf der naamlooze vennoot schap „Scheepswerf", voorheen Jan I Smit Czn. te Alblasserdam, is gisteren met goed gevolg te water gelaten het stoomschip „Wilhelm Colding". Dit schip zal naar de werf der Kon. Mij. I „de Schelde" alhier worden overge- bracht, alwaar de machines en ketels j worden vervaardigd. i O' - De Belgische sleepboot „America", die Zondag wegens slecht weer met den baggermolen „Port Sudan" alhier binnenkwam, is naar de werf der Kon. Mij „de Schelde" overgebracht tot het ondergaan van enkele herstellingen. De minister van waterstaat heeft be- dat het goedkeuringswerk, ge- durende het jaar 1906 te bezigen zal zijn bij den ijk en herijk van maten en gewichten de letter q in den ge- j wonen schrijfvorm bij den ijk en herijk I van gasmeters de Koninklijke kroon, s Als merk bij eerste stempeling wordt aan het ijkkantoor te Middelburg het cijfer 12 gebezigd. 1 De Engelsche schoener „Fanny Cross- field", kapt. King, van Lancaster naar Antwerpen bestemd, is gisteren ter hoogte van Bath gestrand. Sleepboot- assistentie is derwaarts vertrokken. De nachtmailboot „Koningin Wilhel- mina" is hedenmiddag van hier naar Botterdam vertrokken om in het dok aldaar te worden opgenomen en ge schilderd te worden. Eapporteurs. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben gekozen tot rapporteurs over de koloniale huishoudelijke begrooting voor Curagao, dienst 1906, de heeren Bos, Van Kol, De Waal Malefijt, graaf van Limburg Stirum en IJzerman en tot rapporteurs over de hoofdstuk ken der Staatsbegrooting I (Huis der Koningin), II (Hooge Collegiën), VIIA (Nationale Schuld), XII (onvoorziene uitgaven) en de Wet op de Middelen de heeren Smidt, Van Gijn, Okma, Boessingh en Goeman Borgesius. De sergeant Felix van het 4e bat. alhier wordt op den 9en dezer over geplaatst als sergeant-schrijver bij het lie reg. inf., met bestemming als zoo danig werkzaam te worden gesteld ten I bureele van de Permanente Militaire spoorwegcommissie. Men schrijft ons uit Sas van Gent Een zevenjarig knaapje kreeg gister namiddag van een paard, dat zich uit den stal had losgerukt, een zoo hevigen slag, dat het eene groote wonde boven het hoofd bekwam. Een dadelijk ont boden geneesheer constateerde dat de wonde zeer gevaarlijk was. -Thans is het beetonvervoer in vollen gang. Beide fabrieken zijn volop in werking. Er komen onophoudelijk beetentreinen aan. Het beschot is goed evenals bet suikergehalte. Voor de arbeiders is dit seizoen ook het beste, 't Is te hopen dat de cam pagne lang zal duren, want de winter is daarna nog lang. Doch gelukkig is het met het kanaal water niet zoo gesteld als andere jaren, dat steeds bedorven werd door de Bel gische fabrieken die er hun vuil water in uitloosden. Door die vervuiling van het kanaal water hadden vooral de visschen veel te lijden. Bij duizenden zag men de koppen boven komen om adem te halen. De meeste stierven, doch werden eer het zoover met hen gekomen was met schepnetten bij massa's opgehaald. Dit jaar echter blijft de visch onder en zal het dus dezen zomer heel wat plezie riger zijn om te hengelen. eindede ritmeester had zich, hoe on gaarne ook, gedwongen gezien met zijne mannelijke gasten een onderhoud te voeren zijne bruid daarentegen zat in den kring der dames. Menigeen nam wel is waar eene koele houding aan tegen over de voormalige gouvernante, maar niemand waagde het haar eene verne dering toe te voegen, zooals zij daar, vol aangeboren majesteit, met den langen afhangenden sluier over de zwarte plooien van hot witte atlaskleed, met de krans van oranjebloesems op het koninklijke hoofd stond, en toch lag er weder zoo veel deemoedigheid in het edele gelaat. Thans echter helderde het op door een vroolijk lachje, want Wanda was haar zachtkens genaderd en had den arm om haar heen geslagen. „Gij zijt heden schoon als een fee", fluisterde de jonge vrouw „en weet ge, mama", zij had reeds hondermaal dat zoete woord gebezigd, „dat ik nu eerst volkomen gelukkig ben want", zij legde haar hoofd tegen den schouder van Martha en zag haar met de sehoone Gisterenavond omstreeks half acht ontstond door onbekende oorzaak een i schoorsteenbrand in het bovenhuis van het perceel hoek Lange Nieuwstraat en Walstraat. Daar deze schoorsteen slechts loopt tot aan het plafond van de benedenwoning kwam daarop het oogen, die alle trots afgelegd hadden, vol liefde aan „want thans eerst weet ik, dat ik een allernaarst schepsel was, toen ik zoo brandend jaloersch op u was. Ook nog gedurende uwe eerste echt was ik het. Maar dat is nu alles overwonnen. Gij zijt toch eindelijk aan het rechte adres gekomen." „Wat praat „petit diable" daar!" Kurt Biimming was de beide dames genaderd en had glimlachend de beken tenis van Wanda aangehoord. Zij vertrok hare lippen. „Petit diable" herhaalde zij. Maar reeds bad hij een warmen kus op haar mond gedrukt„Ik schertste maar, klein moedertje," sprak hij vol liefde, „de kleine duivel, die mij dik wijls het vuur zoo na aan de scheenen legde, is,niet waar, lieve Martha? reeds lang mijn goede engel ge worden EINDE. Overslag was tot dusver de eenige gemeente in de provincie Zeeland waar geen vergunning bestond voor den ver koop van sterken drank. Men kon dan telkenjare deze gemeente zien opgeno men in een desbetreffende opgaaf. Thans is echter krachtens de nieuwe drankwet, ook daar officieel de gelegenheid geopend een glaasje te drin ken want er is een vergunning ver leend „tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter De exportslagerijen voor varkens te Zuiddorpe en overslag zijn begonnen te werken. Echter gaat het niet zoo gemakkelijk voortdurend de noodige krulstaarten op te koopen, want er worden uitsluitend varkens beneden de 100 K.G. geslacht, die allen naar En geland worden gezonden. De prijzen die betaald worden loopen thans uiteen van 40 tot 45 cent per K.G. Kerk- en Schoolnieuws. Het vermoedelijk bedrag door het rijk over 1905 uit te keeren aan de bijzondere scholen als bijdragelo. voor de onderwijzers en 2o. in de kos ten om te voorzien in de behoefte aan schoollokalen, bedraagt voor district Middelburg f 40.480 en. 4062, totaal

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1