I Verecnfffisff Voor de Jtnust, American - Vruchtenpadding, De Boetvaardige lagdalena, ZOMERSPROETEN, Buitenlandsclie berichten. AANBESTEDING Assurantiën- 379ste Staatsloterij Marktberichten. Advertentiën. Maandag den 16 October 1905, Stokpaardjes-Leliënmelkzeep, W. U. BEKAK ü^p ■open teneinj6 Ianoeuvres eet, >rde regeeri,, zVin geregdj de staats- ea Schappijen e> dat H zijn g voortduren^ C bij t0eu hij rde, bemerkte eumbronnen ia bestrijding de, haar versla» ie behandeling tedend, medisch el te. Bovenaan rstrekken van u 13,000 ]£g. en tabakswin. ld in den vorm ir of chocolade, koorts geleden 400 mgr. (v0l. g. (kinderen) gn werden aldus .arenboven wer- ssingen van ki- 'es voor onder- Irjjgbaar gesteld, Anopheles ver. nden in cultuur ooral het volk ;aken, de voor. mdeling van de '.a is nu gedaald tot de helft. In ten ruim gedekt ;en in de hospi- jmaatschappijen iSiciliaansche en rvinden in eene hunner admini- ivloed der maat- iging genomen, de crinoline (als ehttiende-eeuw- uitvinding mag is te Chateau- een modemaga- enkbeeld kwam talen veeren te et tweede Kei- g kwamen, van uitvinding ond voor 4000 ij het modevak de Oosterspoor- na Mackay, een ter wereld millioen dollars, van een der ge- New Tork. 'larence Maokay, ke lieden liever scholen moeten ïn aan bijzondere lerwijs en dat ren reeds vroeg en met anderen lorhistoriseh dier staat Wyoming oor twee Aas de hh. Reed en rsiteit van Wyo- ilijkt het enorme l, maar wijkt toch (zichten van dat Het bijzondere in de lengte van maar tien meter, ■rs van 25 meter ,a. de iguanodon ië. Maar met het rin de overblijf- 'ijnt men hier toch 'storisch zoogdier ,n alle tot heden een nieuwe Bar- zooals men weet, cht te verstoppen |r groot misbaar, denis van jaar geleden in de Ver in meisje, Lizie bosch geworgd ■e Storling, een vermoedelijke geno en en on us ook ter dood rste bewijs tegen dat hij droeg en an Lizie stonden, dagen in Dakota rzig gestorven en men een brief, dat bij het was, nbacher vermoord had de gewetens- iet rust gelaten bij verlaten om eld zijner misdaad n het beruchts opgelost. Herzig den moord tegen- voorgesteld va» „uengoed te verwisselen, wat Störliug, die er een goeden ruil in zag, gaarne Achteraf echter blijkt wel, dat men [oCh verstandiger doet zijn linnengoed straat niet met dat van een ander 0iu te ruilen. Men loopt gevaar ter- dood veroordeeld te worden, behoudens de kans op nog eenige andere onaan- dingen meer. Vier Chineesche hoofdofficieren, Tsjatsji, kolonel Wei, majoor fsjunch en de korvetkapitein Tsjeng, hebben Zaterdag, met machtiging van den Keizer, de marinewerf te Kiel, bezocht, Daarop werden de werven Qermania" en „Ilowaldt" in bijzon derheden bezichtigd. De vier gedelegeerden staken het niet onder stoelen en banken dat hun land, a l'instar van Japan, ook een zeemo gendheid eerste klas wil worden en zjj van hun gouvernement in last heb- hen eenige slagschepen en kruisers in Duitsohland te bestellen. Een en ander natuurlijk met den innigen, nu nog verborgen wensch om zich te eeniger tijd van alle Europeanen te ontdoen, Bngelschen daaronder begrepen. Keizer Vilhelm schijnt zijn plaat van het „gele gevaar" heelemaal te hebben weggeborgen. Het viermast barkschip „Octavia" vaa de „Rhederei A. G. van 1896" te Hamburg, vertrok 25 Mei onder bevel van kapt. Smit met 1116 ton kolen van Hamburg. De reis verliep aanvan kelijk goed, doch op 33 gr. Z. Br., werd in het scheepsruim een warmte van 38 graden waargenomen, die lang zaam hooger steeg. Daar deze tempera tuurtoename de zelfontbranding der kolen deed vreezen, werden alle moge lijke veiligheidsmaatregelen getroffen. De kolen in 4 benedenruimen werden verwerkt, maar trots dit alles steeg de temperatuur steeds hoogerop 2 Aug. bedroeg zij 74 graden Celsius en aan het grootluik in het tussehendek stegen dampen uit het benedenruim op. Den volgenden dag drong de rook uit alle luiken naar boven. Alle scheepspompen werden nu in werking gesteld en dag en nacht in gang gehouden, maar de toestand werd steeds gevaarlijker en de kapitein zag zich genoodzaakt koers te zetten naar Bahia Blanca. Den 6 Aug. kwam de „Octavia" in de nabijheid van het aldaar liggende vuurschip. De hitte in het laadruim was reeds zoo erg ge worden, dat ieder oogenblik een ont ploffing te vreezen stond. Kapitein Smit liet daarom de reddingsbooten uitzetten en de geheele bemanning verliet het schip. Tien minuten later volgde reeds de ontploffing. Kruis en groote mast sloegen over boord, het achterdek ge raakte in brand en in korten tijd stond het geheele schip van voor tot achter in lichtelaaie. Daar niets meer te redden viel, roeide men naar het vuurschip waar de schipbreukelingen liefderijk werden opgenomen. De „Octavia" brand de geheel uit en het wrak werd later door een regeeringsstoomer binnenge- De schipbreukelingen werden Bahia Blanca gebracht, waar 19 hunner afmonsterden en ander werk vonden, terwijl de overigen met het poststoomscbip „Cap Verde" naar Ham burg terugkeerden. De „Octavia" werd in 1894 op de werf van Reid Co., te Glasgow van staal gebouwd en was bruto 2433 re- gisterton groot. In sigarenfabrieken in New-York is een nieuwigheid ingevoerd, die op Cuba reeds lang in vigeur is. De werk lieden, die daar met het rollen van sigaren bezig zijn, huren onder elkander een voorlezer, die hen dagelijks onge- Teer 3 uur uit de krant of uit boeken voorleest. Over deze gewoonte in Ha vanna wordt gemeld De voorlezer zit dan aan een soort lessenaar te midden der werklieden. 11/2 uur worden gewijd aan de nleuwjes van den dag, die uit ke bladen worden voorgelezen, de andere 11/1 uur dienen tot het voor lezen van novellen of populaire weten schappelijke werkjes. De voorzitter en de secretaris van zulk een groep taba- gueros zien te voren de couranten door en wijzen aan wat gelezen moet worden en bespreken met de collega's welke boeken gelezen worden. Iedere sigaren maker moet 15 cents in de week betalen on als er een achterstallig blijft, wordt het voorlezen gestaakt en de wanbetaler fabriek uitgewerkt. De iectuur schijnt dus nog niet erg beschavend te werken. De „Times" laat zich een lange be schouwing uit St. Petersburg seinen °ver den indruk, die het Japansch- Sritsche verdrag daar gemaakt heeft, welke beschouwing blijkbaar moet die "sa om Rusland van een toenadering 'ot Duitsohland af te houden en tot een entente met Engeland af te brengen. Met instemming wordt de „Nowosti" geciteerd die schreef, dat het verbond Rusland geen kwaad zou doen, mits het zich maar niet op het glibberig pad van een anti-Russische coalitie zou begeven. Volgens den „Times"-man zou de Russische regeering erkennen, dat tijd, geduld en wederkeerige goede wil den weg zullen banen tot een vergelijk tus sohen de beide landen over hun belangen in Azië. Alle hooge kringen erkennen de wenschelijkheid van zulk een ver gelijk. Rusland zou volgens dit gekleurd be richt bereid zijn „eieren voor zijn geld te kiezen" en te onderhandelen, mits Engeland blijk gaf geen booze bedoe lingen in Perzië te hebben. Rusland zou niet voornemens zijn de spoorweg plannen daar door te zettende Kau- kasisehe troebelen maken dat bovendien geheel ^onmogelijk, want Rusland's in vloed is daardoor in Perzië enorm ge daald. Wil Engeland in Perzië wat toegeven, dan zou Rusland tot oen entente niet ongenegen zijn, aldus ongeveer de cor respondent, die wel eenigszins gelooft wat hij hoopt. (FRANKRIJK. De ministerraad heeft Zaterdagmiddag vergaderd, onder voor zitterschap van president Loubet. De opening der Kamers werd bepaald op Maandag 30 October. Minister-president Rouvier gaf een overzicht van de onderhandelingen be treffende de Marokkaansche quaestie en de Duitsch Eransche overeenkomst. Hij deelde verder mede dat de Russische regeering Frankrijk heeft uitgenoodigd tot eene nieuwe conferentie in Den Haag. Frankrijk heeft deze uitnoodiging aangenomen. De minister van binnenlandsehe zaken Etienne deed mededeelingen over den toestand in het stakingsgebied van Long- wy. De arbeid is gedeeltelijk in de fabrieken hervat, en er is alle grond om te hopen, dat spoedig weer overal het werk opgenomen zal worden. Volgens de „Gil Bias" is te Londen een vereenigiDg opgericht, die zichten doel stelt, de subsidies der Fransche regeering, welke na het afkondigen der wet op de scheiding van Kerk en Staat niet meer aan de kerk in Frank rijk ten deel vallen, te haren laste te nemen. Men stelt zich voor, onder rijke Engelschen een bedrag bijeen te bren gen dat die vervallen subsidies geheel vervangt. De vereeniging staat onder bescherming van zeer invloedrijke En gelsche en Fransche katholieken. Te Saint-Etienne heeft gisteren het aangekondigde feestmaal plaats gehad, ter eere van Briand, den bekwamen rapporteur over het wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat. Gérault Richard hield de eerste politieke rede voering waarin hij aandrong op een democratische politiek. Briand zelf be toogde de noodzakelijkheid van een nauwen band tusschen de republikeinen, waardoor de handgrepen van de reactie geen effect zullen hebben. De socialis tische partij, zoo vond Briand verder, heeft het recht, zich van de republi- keinsche te scheiden beider verleden verzet zich daartegen en bij beide het belang der republiek hoog houden. RUSLAND. De „Russische Korre- spondenz" heeft uit Petersburg het be richt ontvangen, dat de commissie, welke onder voorzitterschap van graaf Solski arbeidt, het ontwerp voor een wet tot invoering van de rijksdoema, benevens bepalingen voor de verkiezin gen heeft uitgewerkt. Het wetsontwerp bestaat uit 53 para grafen en moet de laatste illusie ver storen, dat eenige vrijheid, bij bet kiezen, in den eigenlijken zin van het woord, zal worden toegestaan. De politie behoudt voor haar op treden volkomen de vrije hand. Het zelfde karakter draagt het door een andere commissie opgestelde ontwerp voor een tijdelijke wet op de politieke vergaderingen. Paragraaf 3 van dit ontwerp luidt „Een vergadering, waarvan doel en onderwerp van behandeling bij de wet verboden zijn of waardoor, met het oog op bijzondere plaatselijke toestanden, ontwijfelbaar de openbare orde en veiligheid bedreigd worden, wordt door de politie verboden. Van zulk verbod moet met vermelding van de reden hem, die de vergadering voorbereidt, 24 of 48 uren voordat de vergadering geopend wordt, worden kennisgegeven. In paragraaf 9 wordt de leider der vergadering verplicht, de vergadering te sluitenle. als deze van de orde van den dag afwijkt2e. als rede voeringen gehouden worden, welke het eene deel der bevolking tegen het andere opzetten 3e. als der regeering vijandige proclamaties en geschriften rondgedeeld worden4e. als de orde gestoord wordt door der regeering vijandige uitroepen, door lofredenen op politieke misdagers, door aauspore» tot verzet legen de overheid 5e. als in de vergadering personen verschijnen, wien de toegang verboden is 6e als zonder bijzonderegoedkeuring geldinzamelingen worden gehouden; 7e. als de vergade ring openlijk de openbare rust en veiligheid bedreigt. Generaal Trepow, gouverneur van St. Petersburg, zette nog door dat de woorden„met het oog op bijzondere locale toestanden," en „met opgave van de reden" uit het bovenstaande geschrapt werden, zoodat de politie de macht heeft, elke vergadering eenvoudig tegen te gaan. Het voornemen bestaat, een bevel nit te vaardigen, waarbij de autoriteiten er tegen gewaarschuwd worden, invloed op de verkiezingen uit te oefenen, maar het behoeft niet betwijfeld te worden, dat den elementen der oppositie de deelneming aan de verkiezingen belet zal worden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De voorzitter van het Hongaarsche Magua- tenhuis, een eerljjk en ernstig politieus, hoewel door de ultra-oppositioneele bla den als een geheim bondgenoot van Fejervary voorgesteld, is Zaterdag bij keizer Frans Jozef op audiëntie ge weest. Voor zoover het besprokene be kend is geworden, heeft Zaky den Kei zer afgeraden om opnieuw met de coalitie te onderhanden, daar men toch tot geen overeenstemming zou kunnen komen. Voorts moet Zaky als zijn meening hebben uitgesprok en, dat het hervormingsprogramma van Fej'er- vary en speciaal het algemeen kiesrecht geen bijzondere gevaren voor Hongarije opleverden. Zaky kreeg dan ook geen opdracht van den Keizer en vertrok uit Weenen direct naar zijn landgoederen in W. Hongarije. Het exorbitante gerucht, dat Fejer vary opnieuw tot premier zal worden benoemd, wint dus aan waarschijnlijk heid. Men zegt, dat deze benoeming binnen enkele dagen is te verwachten tevens zou dan een koninklijk rescript worden openbaar gemaakt, waardoor Fejervary's hervormingsprogram een kraohtigen moreelen steun zou krijgen. Fejervary moet deze berichten niet hebben tegengesproken en voorts heb ben verklaard, dat hij volmacht had ontvangen om zoo noodig het Parle ment te ontbinden. Ook loopen er geruchten, dat voor de nieuwe verkiezingen Frans Jozef het algemeen kiesrecht zou inwilligen om meer kans te hebben de coalitie te verslaan. ZWEDEN. De Rijksdag is heden door den minister-president geopend met een troonrede, waarin hij zeide dat het doel van deze bijeenkomst was te beraadslagen over den ernst van de tegenwoordige omstandigheden.Hij sprak vervolgens over de besluiten genomen op de conferentie te Carlstadt, om met deze woorden te besluiten „Het is mijn oprechtste wensch dat, wanneer de Rijksdag en de Storthing het voorstel aannemen, dit een vermindering mee zal brengen het gevaar en de moeilijk beden, welke zouden kunnen ontstaan tengevolge van de ontbinding der Unie. MACEDONIË. De Porte heeft op een door den Servischen gezant in Konstan- tinopel overhandigde nota, waarin eischen werden gesteld naar aanleiding van de jongste- voorvallen aan de Servische grens, geantwoord, dat de Turksche gezant in Belgrado de opdracht heeft gekregen, namens de Porte te verklaren dat deze het gebeurde met groot leed wezen had vernomen en dat ze aan de bevoegde autoriteiten had opgedragen, de soldaten, die zich aan de ongepaste handelingen hadden schuldig gemaakt, te bestraffen en tevens, dat er maatre gelen waren genomen, om een herhaling van dergelijke voorvallen te voorkomen, terwijl zij tevens de verwachting uit sprak, dat Servië van zijn kant maat regelen zou treffen, om de rust aan de grenzen te handhaven. De Turksche gezant in Servië, Tewfik Pasja, heeft de vorige week den Ser vischen minister van buitenlandsche zaken een bezoek gebracht en toen door mededeeling van het bovenstaande, zich gekweten van zijn opdracht. Over de schadevergoeding voor de slachtoffers van de bandeloosheid der Turksche soldaten, wordt nog onderhandeld. Het Turksche bataljon, dat lag op de plaats van de schending der grens, is door een ander vervangen. MAROKKO. De „Temps" ontvangt in een telegram uit Madrid den tekst van het program der Marokko-eonferen- tie, dat Frankrijk zal toezenden aan de mogendheden die de conventie van Madrid hebben onderteekend. Deze tekst luidtde beide regeerin gen zijn overeengekomen aan den Sul tan het volgende ontwerp-program voor te stellen De politiedienst met uitzondering van die in de grensdistricten, zal bij inter nationale overeenkomst worden geregeld. Een overeenkomst zal worden getrof fen ten einde het toezicht op en de onderdrukking van smokkelarij van wapenen in de grensdistricten te orga- niseeren. De uitvoering van deze over eenkomst zal opgedragen blijven aan Frankrijk. Aan den Maghzen zal geldelijke hulp worden verleond, ten einde de oprichting van een Staatsbank mogelijk te maken, welke bank een gezonde regeling der geldmiddelen in het leven zal roepen. De bedragen ter beschikking van den Maghzen gesteld zullen besteed worden aan de uitrusting en de betaling van bet politiekorps en aan de verbetering der havens. VEREENIGDE STATEN. Men zegt dat het marinebestuur bij het Congres zal aandringen op wjjziging in het plan van de twee groote oorlogsschepen welker bouw den vorigen winter door het Congres toegestaan is in plaats van 16,000 ton wil men dat ze 18,000 ton meten. Het spreekt van zelf dat de „New-York Herald" dit toeschrijft aan de beweging, gewekt door het onder houd van baar medewerker met admi raal Dewey over de noodzakelijkheid van groote oorlogsschepen met zware bewapening. Hoe dat zij, Zaterdag is nog een „betrekkelijk klein" slagschip van stapel geloopen de „Mississippi", die slechts 13,000 ton meet. Het is een van de twee schepen van die tonnen- maat, in 1893 door het Congres toe gestaan, na een langduring debat over de type-quaestie. Hale voorzitter van de maritieme commissie in den Senaat, zelf voorstander van kleine schepen, wist toen door te drijven dat er, tegen over drie schepen van 16,000 ton, twee van gemiddelde grootte werden besteld. De „Mississippi" behoeft slechts 17 mijl te loopen. Een en ander maakt dat het schip, nog voordat het gereed is, volstrekt verouderd genoemd wordt. Trekking van 2 Oct. 9e trekk. 5e kl. Prijzen van f 100 en hooger. Nos. 1762, 7478, 7715, 8324, 9002, 12593, 12665, 13005, 13073, 14032, 14563, 14895, 15653, 17104, 18265, 20953, ƒ100. Nos. 2005,8368,14748,18988/200. Nos. 6823, 12590, 13286, 400. Nos. 4963, 7020, 1000. Vlissingen, 3 Oct. Boter f 1.35 k f 1.30 p. K.G. Eieren f 5.60 a f 0.00 p. 104 st. ROTTERDAM, 2 October. Granen. Binnenlandsehe. Tarwe was in de beste kwal. iets beter te verkoopen en bracht in deze soort f 9,50 tot f 9,70 per 100 kilo op. Overige soorten waren moeielijk van f 8,50 tot f 9,25 per 100 kilo naar kwal. te plaatsen. Rogge bij kleine toevoer, prijshou dend, per Heet. f 5,25 tot f 5,75, zuivere zaaisoorten daarboven. Gerst, Winter? per 100 Kilo f 7,50 tot f 8. Zomer- niet getoond. Cheva lier per 100 Kilo t 8.25 tot f 8,80. Haver hooger en weinig aangeboden, per 100 kilo f 6,75 tot f 7,75. Witteboonen waaronder zich betere partijtjes bevonden dan vorige week, vonden naar kwal. van f 9,50 tot f 12,40 per Heet. plaatsing. Bruineboonen hooger, per Heet. f 9.25 tot f 10,25, uitgezochte partijtjes daar boven. Blauwe Erwten hooger, per Heet. f 8 tot f 9, naar kook en kwaliteit. Meel. Weinig zaken kwamen de af- geloopen week tot stand. Buitenlandsche offerten waren opnieuw hooger terwijl ook de molens hier te lande meer vroegen. Heden vast, prijshoudend a 1/i hooger. Noteering per 100 kilo netto of bruto voor netto, incluis baal Prima Inlandsch 11.50 a 12.50 le kwal Inlandsch 10.50 11.25 Prima Amerik Patent 13.50 15. 2ekw Amerik Straight, 12.12.75 lekw Amerik Bakers 10.75 11.25 Extra puike kw Hong 14.50 16. MIDDELBURG. Tentoonstelling van Schilde rijen, Teekeningen en Litho- graphien van S. MOULIJN te Laren (N.-H.) van 8 tot 15 October in de Sociëteit „Sint Joris", Balans, Mid delburg. Dagelijks geopend van 14 uur. 's Zondags van 114 uur. Leden op vertoon van lidmaatschaps kaart vrijen toegang. Entree voor niet-leden 25 en IO ct. Ondergeteekende beveelt zich minzaam aan tot het opmaken van natte en droge wasschen Was- scherij, Bleekerij en Strijkinrich- tirig. A. J. KOK, Lange Geere K 243, Middelburg. uitsluitend voor de Fijne Tafel. Verkrijgbaar in alle goede Comefltiblessaken 12 ïKsoMUenie smaken. - 20 ets. per pakket. A. J. POLAK, Fabrikant, GRONINGEN- Schouwburgzaal Stolhoper, Nieuwe Nei Tooneelvereeniging VAN AMSTERDAM. ZONDAG 8 OCTOBER 1905 1 enkele Buitengew. Tooneelvoorstelling Tooneelspel in 4 bedrijven uit het Eng. door WILLY COLLINS. Sensatiestuk van alle groote Theaters in Nederland. MEECY MEEEEIE Mevr. Math Kiehl. JULIAN GrEAY dHr. B. Delmonte. Het stuk speelt gedurende den Fransch- Duitsehen Oorlog 187071. Bureau 7 uur. Aanvang S uur. Entrée le Rang f 1.2e Rang f 0.75, 3e Bang f 0.50. Plaatsbespreking Zondag van af 11 uur a 10 cents. Het succes door dit Gezel schap met de 1.1. Kermis alhier behaald, geeft ons de hoop, met een druk bezoek vereerd te zullen worden. Aanbevelend, DE DIRECTIE. De CHEF van het Militatr Hospitaal te Vlissingen, daartoe gemachtigd hij aanschrijving van het Departement van Oorlog, d.d. 27 September 1905, YIe afdeeling N 182, bericht, dat op des middags te 12 UEE, eene openbare zal worden gehouden voor het wasschen van linnen- en Wollen Goederen, met uilzondering van Wollen Dekens, en van Lakens, die kleedingstukken, ten be hoeve van het Militair Hos pitaal te Vlissingen, voor het lijd valt van i Januari 1906 tol en met 51 De cember 1910. Nadere inlichtingen omtrent soort en aantal der goederen, zoomede inhoud van de voorwaarden, enz., kunnen wor den verkregen in het Hospitaal, op het Bureel van den Chef, De Chef van het Hospitaal, ZIEGELER. Puisten. Bioedv ekjes Vetwormp- jes, verdwijnen bij een Getrouwd: H. KALBFLEISGH en Th. H. DOMMISSE, die, mede namens wederzijdsche fa milie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling bij gelegen heid van hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 3- October gebruik van van BERGMANN Co., Radebeul, echte fabrieksmerk „Stokpaardjes," k 50 cent per stuk. Verkrijgbaar bij ANTON SALET, Nieuwendijk en P. DE LANGE, Walstraat. Ondergeteekende beveelt zich aan voor het bezorgen van ASSURANTIËN, op Beurspolis te Rotterdam, op Huizon Inboedels, Koopmansgoederen, Schepen en Land-, Rivier- en Zeetransporten.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 3