L Kerk- en Schoolnïeuws., Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Buitenlandse!]e be Dit denkbeeld droeg ook de sympathie weg van H. M. de Koningin, die voor het beoogde doel een bijdrage van f 1000 beschikbaar stelde. Er vormde zich een commissie om het plan tot uitvoering te brengen en wier streven het.was door middel van een nationale collecte een kapitaal bijeen te brengen, waarvan de rente de jaarlijksche uitgaven konde dekken. Daartoe werd noodig geacht eene som van f 400.000. Gisteren kon de Nederlandsche Zen dingsschool geopend worden. Deze opening had gistermiddag te 2 uur, in het gebouw Rechter Rottekade no. 50, plaats in tegenwoordigheid van den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, dr. G. J. v. d. Klier, van bevriende zending-eorporaties en andere genoodigden. De voorzitter, prof. J. J. P. Yale- ton Jr. opende de samenkomst met het lezen van een gedeelte van Rom. 10 en gebed en verwelkomde daarna de gasten, in het bjjzonder den vertegen woordiger van H. M., wien hjj verzocht den diepgevoelden dank van het bestuur Voor H. M.'s belangstelling aan de Koningin te willen overbrengen. Hjj richtte een woord van welgemeen- den dank tot de commissie voor de nationale collecte, wier werk in- tusachen nog niet is afgeioopen, zoodat het resultaat van haar arbeid niet vol ledig kan worden medegedeeld. Daarna gaf spr. een uiteenzetting van hetgeen tot oprichting der Zendingsschool heeft geleid en er mede wordt bedoeld. Hij begroette den reetor, dr. H. M. van Res, en den director en zijne echtge- noote, den heer en mevrouw Gunning en eindigde met den wenseh dat onder Gods zegen de verwachtingen die van dit werk worden gekoesterd, verwezen lijkt mogen worden. Nadat nog dr. Yan Nes het woord had gevoerd, sprak de heer Gunning een kort woord over de wijze, waarop hij en zjjne echtgenoote hun taak in het internaat wenschen op te vatten. Hierna erlangde dr. v. d. Plier het woord hij gaf opnieuw de verzekering van de belangstelling van H. M. in de oprichting der Ned. Zendingsschool, waarvan zijn komst een bewijs is. H. M. wensoht het bestuur Gods zegeningen toe en spreekt de beste wenschen uit voor den bloei der school. Vervolgens sprak ds. W. L. "Weiter, namens de commissie tot de zaken der Protestantsche kerken in Ned. Oost- Indië en West-Indiëde heer H. A. van Baak, namens de Ned. Zendings- vereeniging ds. M. A. Adriani ais af getreden director secretaris der Utrecht- sche Zendingsvereeniging ds. Breidel, namens het Zeister Zendelingengenoot schap en ds. W. Lamers, als voorzitter van het hoofdbestuur van het Ned. Zendelinggenootschap. Met dankgebed, onder voorgang van ds. H. Zeydner en het zingen van Ge zang 26, werd de samenkomst gesloten. Vlissingen, 3 Oct. De gemeenteraad te Westkapelle heeft in zijn gisterenavond gehouden zitting tot gemeente-secretaris benoemd den heer L. J. den Hollander, ambtenaar ter secretarie alhier. Er waren voor deze betrekking 11 sollicitanten. Het hulpkantoor der posterijen te Oostburg zal met ingang van 1 Novem ber a.s. tot postkantoor verhoogd worden. Te Sluis is in den nacht van Zondag op Maandag zekere J. G. van onder de gemeente Retranchement in het kanaal geraakt en verdronken. De ongelukkige was ongehuwd eu 86 jaar oud. Naar wordt gemeld verkeerde hij Zondagavond in beschonken toestand. De gemeenteraad te Sas van Gent heeft aan den heerP. Bruijnsma op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als gemeente geneesheer en werd in zijn plaats be noemd de heer J. Timmermans te IJzendijke. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn aan den oever van den Oud-Noord- bevelandpolder te Colijnsplaat een 50 tal balken aangespoeld, van 6 tot 71/,, Meter lang bij een breedte van 2 a 3 d. M. De balken zijn waarschijnlijk van een of ander schip afkomstig. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Rotterdam door dr. H. Th. Obbink te Middelburg. Aangenomen het beroep te Zierikzee door ds. P. de Haas te Leur. Met een rede, naar aanleiding van 1 Tim. 3 1 werd Zondagmorgen ds. A. de Yisser van Wolfaartsdjjk te Gro ningen als predikant bij de Ned. Herv' gemeente bevestigd door ds. Schulte aldaar. Den bevestigde werd Psalm 20 1 als zegenbede toegezongen. Des avonds verbond ds. de Yisser zich aan zijn nieuwe gemeente met een rede over 1 Tim. 1 14. Hem werd Psalm 134: 3 toegezongen. Ger. Kerken. Bedankt voor Scherpen- zeel door ds. J. Tholen te Zaamslag. Ger. Gem. onder 't Kruis. Beroepen naar Charlois ds. G. H. van Kersten te Meliskerke. De officier van justitie te Middelburg heeft heden hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij L. P., koopman te Hulst, werd veroordeeld tot f 100 boete wegens eenvoudige beleediging van den heer V. W., bij de jongste verkiezingen voor leden van den gemeenteraad aldaar. Het O. M. eisohte één maand gevan genisstraf. De Hooge Raad verklaarde gister niet-ontvankelijk het cassatieberoep van een landbouwer te Noordweile, door de rechtbank te Zierikzee veroordeeld tot f 10 boete of 4 dagen hechtenis wegens jagen zonder acte. De Hooge Raad overwoog dat het vonnis was uitgesproken 20 April, ter wijl het cassatieberoep was ingesteld op Dinsdag 25 April. Nu was weliswaar de 24e April tweede Paaschdag, doch deze dag behoort niet tot de dagen waarop de griffier bevoegd is de griffie te sluiten, daar deze bevoegdheid be perkt is tot den Zondag. Op 25 April waren derhalve de drie vrije dagen ver streken die de wet aan den veroordeelde toekent tot het instellen van beroep in - De gewoonte om met een bordje „afwezig", „niet thuis" of „uit de stad" aan dieven en inbrekers mede të deelen dat zij gerust hun gang kunnen gaan, had een paar jongens reeds vroeger veroordeeld verlokt om in Augustus j.l. een bezoek te brengen aan een woning in de 3e Yan den Boschstraat te 's Gravenhage. De dieven waren over het tuinhek geklommen, hadden met een ijzer, dat zij in den tuin hadden gevonden, de deuren van de serre ge forceerd, eenmaal binnen de deuren van een suite opengebroken en alles gestolen wat waarde had en draagbaar was tafelzilver, Bieraden, een muziekdoos, sigaren enz. enz. Heel kalmpjes hadden zij alles in een kussensloop gedaan, dat zij van de meidenkamer hadden gehaald en waren met den buit naar een café gegaan waar zij werden gearresteerd vóór zij nog iets hadden kunnen verkoopen en gisteren stonden zij voor de Haagsche rechtbank terecht wegens diefstal met inklimming en braak. De subs, officier van justitie vorderde voor ieder der beklaagden vier jaren gevangenisstraf. De verdediger refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Gisterenmiddag is een looper van een der groote kantoren te Amsterdam, de dupe van picpoekets geworden. De man had aan de Associatie-Cassa op de Heerengracht bij de Driekoningenstraat, geld in ontvangst genomen en dat ge borgen in een portefeuille. Op het Singel, eeDige huizen van laatstgenoemde straat af, werd hij aan gegrepen door vijf personen, die hem de portefeuille ontrukten en daarmede aan den haal gingen, zich in verschil lende richtingen verspreidend. De looper, na van den schrik bekomen te zijn, maakte alarm en rende al schreeuwende van „Houdt den diefeen hunner na. Er schoten voorbijgangers te hulp en na een geweldigen race gelukte 't dezen te grijpen. Gelukkig voer juist op dat oogenblik de nieuwe politieboot daar ter plaatse door het Singel. De bemanning, het opstootje ziende, stuurde naar den wal en nam den arrestant van de burgers over. Hij werd eeret naar den politie post in de Molsteeg en vandaar naar het bureau St. Pietershal gebracht. De gestolen portefeuille, welke f 800 aan bankpapier bevatte, werd niet bij hem gevonden. Daarmede waren zijn confra ters er vandoor, van wie 't tot heden niet gelukt is een spoor te ontdekken. De aangehoudene, die een Engelschman of Amerikaan bleek te zijn, althans hij sprak Engelsch en verklaarde zich niet op andere wijze verstaanbaar te kunnen maken, ontkende natuurlijk aan den roof medeplichtig te zijn, al kon hij niet ophelderen, waarom hjj op de vlucht was geslagen. Men heeft hier blijkbaar dus alweer met buitenlandsche zakken rollers te doen. Alle vijf zagen er, vol gens den beroofde, als heeren uit. Deze aanranding op klaarlichten dag het geval speelde ongeveer te twee uur in het hartje van de stad, is zeer zeker een allerhrutaalst stukje, al dus merkt het „N. v. d. D." zeer terecht op. Een nieuwe stempelma- chine. Aan het postkantoor te 's Gravenhage werd de „N Ct." in de gelegenheid gesteld, de nieuwe Colum bia stempelmachine in oogenschouw te nemen, die een aanzienlijke besparing van tijd belooft te geven. Yanaf Januari werd aan het post kantoor aldaar gewerkt met de Bicker- dike-macbine, die van 100 a 120 brie ven in de minuut de postzegels van een stempel voorziet. Dat lijkt wellicht den leek nogal een vlugge manier van werken, doch inderdaad was ze voor de post nog lang niet vlug genoeg, daar een geoefende hand aan de hand stempelmachine wel 200 zegels per mi nuut voor verderen dienst onbruikbaar maakt. De Dieuwe Columbia stempelt af... 640 brieven en briefkaarten in de mi nuut, of meer dan 10 stuks per seconde. De politie te Hoorn heeft Zater dagnacht twee blijkbaar gevaarlijke individuën gearresteerd. Een agent be merkte voor een perceel onraad en bij zijne nadering liepen eensklaps twee mannen hard weg. Bij den wedloop die nu volgde, mocht het den agent gelukken één der mannen te grijpen en naar het politie-bureau over te brengen. Men toog toen op weg om den ander te zoeken, die men eindelijk ontdekte op het terrein van een steenkooper, waar hij zich achter steen hoopen ver borgen hield. Toen men hem wilde aanvatten, sprong hij eensklaps in de stadsgracht, die hij trachtte over te zwemmen aan den overkant wachtte echter nog een agent hem op, en moest hij van twee kwaden het beste kiezen verdrinken of zich gewonnen geven. Hij kt os het laatste. Na een verhoor te hebben ondergaan voor den commis saris van politie, werden beide mannen Zaterdagavond zwaar geboeid naar Alk maar getransporteerd. Aan het station te Heerenveen kreeg een veekoopman twist met den hoofdconducteur, die hem zijn kilome terboekje ter controle vroeg. De koop man weigerde dithet gevolg daarvan was dat bij uit den trein zou gezet worden. Hij wachtte dit niet af, greep den hoofdconducteur aan en wilde hem de keel dichtknijpen. Er kwam hulp, de hoofdconducteur werd ontzet en de veekoopman koos het hazenpad. De hoofdconducteur moest verder mee naar Zwolle, gaf een signalement van den veekoopman en deelde mede, dat diens kilometerboekje door de worsteling er erg verkreukeld uitzag. De chef gaf van 't voorgevallene kennis aan de mare chaussee, die 's middags scherpe controle hield. Eindelijk kwam een veekoopman met een verkreukeld kilometerboekje. Zijn naam werd opgeschreven en het bleek dat men den rechten man gevon den had, waarna proees-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Diepe ellende. Een zeer vervuilde familie, vroeger te Naarden woonachtig, doch wegens onbewoonbaar verklaring van het hok, waarin zij huis den, naar Bussum vertrokken, is dezer dagen in laatstgenoemde plaats uit haar woning gezet en huist thans des nachts onder den blooten hemel te Naarden. De 5 kinderen, waarvan het jongste éen jaar oud, huilen 's nachts erbarmelijk van de koude. Op het gemeentehuis wordt hun geen nachtverblijf geschonken. Een metselaar die de vorige week te 's Gravenhage van een steiger is ge vallen en naar het ziekenhuis werd vervoerd, is aan de gevolgen overleden. Een 28jarige dienstbode in den Zwarten Polder (N.H.) is van een trap gevallen met het gevolg dat zij bijna onmiddellijk dood was. Te Standaard buiten (N.Br.) is een 45jarige landbou wer door een automobiel met onbekend nummer zoodanig overreden, dat hij na een kwartier is overleden. Een 76- jarige weduwe te "Waspik is bij het waterputten in den put gevallen en ver dronken. Gisterenmorgen is te IJ- muiden, bij het bergen van zeilen, aan boord van een schip een matroos van een ra gevallen, waardoor hij acht rib ben brak en een hoofdwonde bekwam. Zijn toestand is zorgwekkend. Te Kampen is Zondag door een blazerschuit binnengesleept de ledige praam „Avon tuur" van schipper H. van Dijk uit Haarlem. Dit vaartuig bevond zich Za terdagavond in de Zuiderzee ter hoogte van Urk, toen bij hevigen stormwind mast en zeilen overboord sloegen, waarbij een knecht uit Meppel, vader van 3 kinderen, door de giek een been stuk geslagen werd. Den man werd bij aan komst dadelijk geneeskundige hulp ver leend, en naar het Stadsziekenhuis ver voerd. Te Klein Overveld (N.Br.) raakte een 67jarige schoenmaker, bij het aanmaken van de kachel in brand. De man snelde de straat op, waar buren de vlammen doofden, doch de ongeluk kige man had reed» zulke hevige brand wonden bekomen, dat hij er gisteren onder hevige pijnen aan is bezweken. Uit de sloot langs het Malieveld te 's Gravenhage is het lijk opgehaald van een circa öOjarigen man, die vermoede lijk zich aan den kant te slapen had gelegd. Uit het kanaal nabij den Leidsehendam is het lijk opgehaald van een 23jarigen houtzaagmolenaar, die sedert 22 September vermist werd. Aan boord van een Engelsch stoomschip, liggende in de Maashaven te Rotterdam, werd gisterennacht een ernstige misdaad gepleegd. Twee Griek- sche matrozen van dit schip hadden in de Zandstraat ruzie gekregen over een geldkwestie. De matroos T. kwam het eerst aan boord. Toen de tweede, H. aan boord kwam, daagde hij T. uit om aan dek te komen, waarna hij hem aanviel en een ernstigen steek in den buik toebracht, zoodat de ingewanden uit het lijf hingen. Na aan boord ver bonden te zijn, werd de gewonde in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. De dader werd in hechtenis genomen en gistermorgen in tegenwoordigheid der justitie in het ziekenhuis met den gewonde geconfron teerd. Dame (wenkt een agent van politie om even binnen te komen). Agent"Wat is er, mevrouw Een ongeluk Dame Dat niet, maar ik wou wel, dat u even aan de keukenmeid ging zeggen, dat ze het eten niet moet laten aanbranden. Ik zei het gisteren zelf, maar ik durf het niet weer doen Het is ten slotte toch oorlog ge worden in de electrische nijverheid te Berlijn. Zaterdagmiddag hebben de firma's, die het eens waren geworden over een algemeene uitsluiting van hunne werklieden, hun bedrijf stil laten zetten. Yan de 33,000 arbeiders mogen er 3000 in dienst blijven, om de werk plaatsen op orde te houden. Het is echter de vraag, of zij dit zullen willen. De Berlijners wachten nu met span ning af, of de arbeiders in de groote electrische centrales voor licht en kracht gemeene zaak zullen maken met hunne uitgesloten kameraden, door hun werk bij wijze van protest neer te leggen. Het stakingscomité heeft die werklieden reeds in strooibiljetten aangemaand dien weg in te slaan. Het heette Zaterdag avond dat het personeel van een station in de Pallisaden-straat, aan die aan sporing gevolg had gegeven, maar een bevestiging van het gerucht was niet te krijgen. De directie van de Berlijnsche centrales heeft intusschen hare maat regelen genomen. Zij heeft zich met de politie in verbinding gesteld voor de oprichting van vliegende politie-vendels en verder lokalen laten inrichten voor het herbergen van de goedgezinden. Men denkt wel dat het bedrijf met behulp van ingenieurs, beambten, spoorweg troepen en geniesoldaten aan den gang te houden zal wezen. Daartoe zjjn in het geheel 700 man noodig. Bovendien verwacht men dat lang niet alle werklui naar de stakers zullen overgaan. Het stakingscomité maakt bekend dat de pogingen tot bemiddeling, welke in de laatste dagen beproefd zijn, zonder zijn opdracht of goedvinden zijn gedaan. De eigenlijke onderhandelingen tusschen patroons en arbeiders zouden gisteren ochtend beginnen. Het geheim van de Merst- ham-tunnel. Volgens de laatste berichten heeft zekere heer D. Morris, Stationroad, Hampton, aan de Londensche politie verklaard, dat hij op den avond van het vinden van miss Money's lijk aan het Yictoria-station een jong meisje, waarvan het signalement volkomen overeen kwam met dat van miss Money, in druk gesprek heeft gezien met een man van ongeveer dertig jaar. Het meisje had een voile of sluier om haar hoed en hals. Het jonge paar bleet bij voorkeur in de schaduw van een boeken winkel tje. Dejaartelling verkeerd. Professor Herz uit Weenen heeft op het Natuurkundig Congres te Weenen getracht aan te toonen, dat onze jaar telling op een fout berust. Hij zegt ontdekt te hebben, door de vergelijking van kalenders bij astronomische waar nemingen, dat Christus tien jaren voor de Christelijke jaartelling geboren werd en dat het jaar 1905 dus 1915 moet zijn. De Petersburgsche correspondent van den „Matin", Gaston Leroux, heeft de reis gemaakt van Bakoe naar Peters burg met de afgevaardigden van de voornaamste petroleumfirma's, die bin nenkort een conferentie zullen hebben "met den minister van financiën. Dezen hebben hem medegedeeld, dat ze met kracht zullen eischen dat de vrijheid van den arbeid beschermd wordt, opdat er een eind kome aan de economische crisis. Ze willen verder aan de regeering verzoeken voor één jaar alle beschik bare petroleum op te koopen teno daardoor aan de beursmanoeuvres einde te maken en waardoor de tevens in staat zoude zijn brandstof te leveren aan de staats particuliere spoorwegmaatschappijen Yerder deelt hij mede, dat bij zs. vertrek uit Bakoe er nog voortduren werd geschoten en dat hij, toen k Balachani voorbij spoorde, bemerkie dat weer nieuwe petroleumbronuen j,j brand stonden. De vereeniging ter bestrijding4, malaria in Italië heeft haar versla» over 1904 uitgebracht. De behandeld bestond uit een voorbehoedend, mediae' en een mechanisch gedeelte. Bovenaan staat het kosteloos verstrekken van kinine ten bedrage van 13,000 Ki- Deze werd in de zout- en tabakswij! kels verkrijgbaar gesteld in den vort# van tabletten met suiker of chocolads Wie het vorig jaar aan koorts had kreeg iederen dag 400 mgr. wassenenen) of 200 mg. Zeventigduizend personen werden preventief behandeld. Daarenboven wer. den gesteriliseerde oplossingen van nine in kleine flesschjes voor om huidsche inspuiting verkrijgbaar gesteld, Waar het kon ia de Anopheles ver. nietigd en zijn woeste gronden in cultus gebracht, voorts werd vooral het volk onderwezen in de oorzaken, de voor. behoeding en de behandeling van malaria. De sterfte aan malaria is nu van 15,000 per jaar tot de helft, In Rome worden de onkosten ruim door de mindere onkosten in de talen en ook de spoorwegmaatschappijen vooral de Adriatische, Siciliaansche Oost-Sieiliaansche ondervinden in eane belangrijke bezuiniging hunner admini stratie den heilzamen invloed der maat. regelen, door de vereeniging genomen, De uitvinder van de crinoline die hernieuwing van de achttiende-eeuw sche hoepelrokken een uitvinding heeten), August Person, is te Chateau- sur-Marne overleden. Hij was bediende in een mi zijn, toen hij op het denkbeeld de hoepelrokken van stalen veeren maken, welke tijdens het tweede E zerrijk zoozeer in zwang kwamen. Hij nam een brevet van uitvinding en verkocht het terstond voor 4001) francs. Daarna verliet hij het modevak en werd teekenaar bij de Oosterspoor- wegmaatschappjj. De kleine Catarina Mackay, een der rijkste erfdochters ter wereld zij bezit ongeveer 50 miüioen dollars, is thans leerling van een der meentelijke scholen te New York. Hare moeder, mevr. Clarence is van oordeel, dat rijke lieden liever hun geld aan openbare scholen moeten geven dan het te besteden aan bijzondere inrichtingen van onderwijs en dat daarenboven de kinderen reeds moet leeren te werken en met anderen om te gaan. Van een nieuw voorhistorisch dier is te Lamarie, in den staat Wyoming het skelet opgegraven door twee Ame- rikaansehe geleerden, de hh. Reed en Trumbull, van de universiteit van Wyo ming. In 't algemeen lijkt het enorme dier op een dinosaurus, maar wijkt toch ook weer in vele opzichten van dat voorwereldlijke type af. Het bijzondere van de vondst zit niet in de lengte van het dier, want deze is maar tien meter, terwijl er reeds monsters van 25 meter lang gevonden zijn, o.a. de iguanodon van Bernissart in België. Maar met het oog op het terrein waarin de overblijf selen ontdekt zijn, schijnt men hier toch met een ander voorhistorisch zoogdier te doen te hebben dan alle tot heden bekende soorten. Als er maar weer geen nieuwe Bar- num in 't spel is, die, zooals men weet, eerst de beenderen tracht te verstoppen om ze dan later, onder groot misbaar, „toevallig" te vinden. De geschiedenis van een hemd. Dertig jaar geleden werd in den staat Ohio in de Ver- eenigde Staten een meisje, Lizie Grombacher, in een bosch geworgd gevonden. Een zekere Storling, een landlooper, werd als vermoedelijke moordenaar gevangen geno en en on danks zijn ontkentenis ook ter dood veroordeeld. Het zwaarste bewijs tegen hem was een hemd, dat hij droeg en waarop de voorletters van Lizie stonden, Nu is echter dezer dagen in Dakota een zekere Karl Herzig gestorven en op zijn borst vond men een brief, waarin hij meedeelde, dat hij het wat, die indertijd Lize Grombacher vermoord had. Dertig jaren lang had de gewetens wroeging hem niet met rust gelaten; vrouw en kind had hij verlaten zwervend het schrikbeeld zijner te vergeten. De geschiedenis van hot beruchte hemd werd nu ook opgelost. Herzig was Störling kort na den moord tegen- en had hem voorgesteld van linnengoed te verwisselen-, wati die er een goeden ruil in za; Achteraf echter blijkt wel toch verstandiger doet zijn li p straat niet met dat van 0ni te ruilen. Men loopt g( jood veroordeeld te worden je kans op nog eenige ande gename dingen meer. Vier Chineesche hoofd generaal Tsjatsji, kolonel We Psjuncb en de korvetkapitei hebben Zaterdag, met macht den Keizer, de marinewer bezocht. Daarop werden de Germania" en „Howaldt derheden bezichtigd. De vier gedelegeerden stake onder stoelen en banken dat d l'instar van Japan, ook e. gendheid eerste klas wil i zij van hun gouvernement in ben eenige slagschepen en b Duitschland te bestellen. Eer natuurlijk met den inniger verborgen wenseh om zich tijd van alle Europeanen ti Engelschen daaronder begrep Wilhelm schijnt zijn plaaj „gele gevaar" heelemaal weggeborgen. Het viermast barkschip van de „Rhederei A. G. van Hamburg, vertrok 25 Mei o van kapt. Smit met 1116 van Hamburg. De reis verlii kelijk goed, doch op 33 werd in het scheepsruim e van 38 graden waargenomen zaam hooger steeg. Daar de: tuur-toename de zelfontbrai kolen deed vreezen, werden lijke veiligheidsmaatregelen De kolen in 4 benedenruim verwerkt, maar trots dit alk temperatuur steeds hooger bedroeg zij 74 graden Cels het grootluik in het tusseher dampen uit het benedenrui volgenden dag drong de ro luiken naar boven. Alle sche werden nu in werking gest en nacht in gang gehoude: toestand werd steeds gevaar] kapitein zag zich genoodzaal zetten naar Bahia Blanoa. E kwam de „Octavia" in de na het aldaar liggende vuursch: in het laadruim was reeds worden, dat ieder oogenbli ploffing te vreezen stond. Ka liet daarom de reddingsboote en de geheele bemanning schip. Tien minuten later v de ontploffing. Kruis en sloegen over boord, het i raakte in brand en in korte het geheele schip van voor in lichtelaaie. Daar niets me- viel, roeide men naar het waar de schipbreukelingen werden opgenomen. De „Octa de geheel uit en het wrak door een regeeringsstoomei sleept. De schipbreukeling naar Bahia Blanca gebracl hunner afmonsterden en vonden, terwijl de overige poststoomschip „Cap Yerde" burg terugkeerden. De „Octavia" werd in werf van Reid Co., te G staal gebouwd en was brul gisterton groot. In sigarenfabrieken in is een nieuwigheid ingevo! Cuba reeds lang in vigeur i lieden, die daar met het sigaren bezig zijn, huren on een voorlezer, die hen dag: veer 3 uur uit de krant of voorleest. Over deze gewo vanna wordt gemeld De vi dan aan een soort lessenaai der werklieden. 11/i uur wi aan de nieuwjes van den plaatselijke bladen worden 1 de andere 1 ï/t uur dienen i lezen van novellen of popui schappelijke werkjes. De v de secretaris van zulk een gueros zien te voren de coi en wijzen aan wat gelezen i en bespreken met de coll| boeken gelezen worden. Ie< maker moet 15 cents in de en als er een achterstallig blij voorlezen gestaakt en de de fabriek uitgewerkt. 1 schijnt dus nog niet erg be Werken. De „Times" laat zich ee schouwing uit St. Peters ever den indruk, die het firitache verdrag daar gei Welke beschouwing blijkbai nen om Rusland van een tót Duitschland af te houdt

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 2