Woensdag 4 October. No. 233. 43e Jaargang. 1905. Gemeentebestuur. FEUILLETON. kwm E8 tl vim Binnenlandsche berichten. Gemeenteraad van Ylissingen. VLISSITOSUIE COURANT. Prijs per drie maanden 1=30» Franc© par post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren. Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- AD YERTENTIËN: van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliaoiiiiummer 10. Abonnements-Advertentiön op zeer voordeelige voorwaarden. opgaaf letter au DE v.m. 50. 11.-, 3.30, 3, 9.30, ia rkt 10.15, 3, 3.35, 5, 9.35, tot de 0, 7.-, 10.40, 1.25*, 0, 6.10, 1, 6.30, 10.30, 12.45, 0, 4.35, sQB. 6,10 c) 6,40. ,45. 10c)f) vertrek a. 8,30 en teil en. ele en OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Vrijdag 6 October 1905, des namiddags ten 2 uur. A. Beëediging en installatie van het herkozen raadslid den heer J. H. Blum. B. Mededeelingen. C. Over te leggen stukken. D. Te verleenen ontslag 1. aan den heer J. Loois als Regent j jver het Burger-Weeshuis. 2. aan den heer J. G. van Niftrik esp. als lid der commissie van toezicht ip het lag6r onderwijs, op het middel jaar onderwijs en der commissie tot wring van schoolverzuim. 3. aan den heer C. M. J. Koorevaar I als lid der commissie van toezicht op iet lager onderwijs. 4. aan mej. M. M. Broek als onder wijzeres in de nuttige handwerken voor neisjes aan school B. 5. aan den heer H. A. Kamermans ils onderwijzer aan school D. E. Benoemingen 1. van een lid der commissie voor le fabricage. 2. van een hoofd van school D. lïoordraeht: 1. F. Sterringa, hoofd I ier Bchool te Sloten (N.-H.)2. P. Schip per, le onderwijzer school 3 te Alk- maar3. J. Vreeken, hoofd der school ie Biggekerke. 3. van een gemeente-archivaris. 4. van een lid en plaatsvervangend lid der commissie van aanslag voor de iMrijfsbelasting. I 5. van J. Kooreman tot tijdelijk leeraar in het lijnteekenen aan de Bur- r Avondschool. 6. van een tijdelijk leeraar in de na- Itiiur- eu werktuigkunde aan de Burger Avondschool. 1. van een Regent over het Burger Ifeeshuis. Aanbeveling P. C. Tielrooy A. Huson. van twee leden in de commissie Ini toezicht op het lager onderwijs. Ilsnbevelingenvac. KoorevaarA. Nu de Sande en A. J. van Ockenburg Jr. ut: Van Niftrik B. O. A. van Ren- tigbem en W. F. Druijvesteijn. 9. van een lid der commissie tot we- ii»g van schoolverzuim. Aanbeveling I. de Neef en P. G. Jobse. 10. van een lid der commissie van |toezicht op het middelbaar onderwijs. F. Te behandelen punten 1, Verkoop van gemeentegrond. 2. Voorstel van Burg. en Weth. naar Inleiding van een adres van het R.-K. en weesbestuur, betreffende het gemeente-rekening opnemen van hiënten in het R.-K. Weeshuis. JU Idem tot goedkeuring der begroo- ^'"gen voor 1906 van a. het algemeen rb. het Gasthuis e. het tb-ït Naar het Duitsch. lad zich met een scheermes den '-™r afgesneden. Vóór hem op den '™aar lag naast den geopenden brief den ritmeester een verzegeld schrij - 'i dat, zooals later bleek, eene vol- '89 bekentenis van zijne misdaad jaren waren sedert verloopen, toen dag op het verhuurkantoor evrouwde doktersweduwe Wittgen iep gesluierde, treurende jonge verscheen. De dienstbode liet haar dellijk de receptie-kamer binnen- en verzocht beleefd een weinig te oefenen, daar mevrouw elk verwacht kon worden. De een hooge, voorname verschij- tte zich op den haar aangeboden Burger Weeshuis; d. de Kamer van Koophandel. 4. Idem tot het verleenen van een opdracht aan Burg. en Weth. om aan de regeering te verzoeken art. 45, le lid der Landweerwet op de schutterij dezer gemeente toe te passen. 5. Idem naar aanleiding van een adres van gerechtigden tot pensioen uit het fonds der Zeemans- en Vischers- Beurs. 6. Vaststelling verordeningen op het middelbaar onderwijs. 7. Idem le suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag dienst 1905. Da GelderscRe lerita Kamer-verkiezing. De „Stand.," die de mededeelingen van de „Zutph. Ot." van a tot z ver zonnen noemde, zegt in haar nummer van gisterenavond, dat zij het met haar zegsman blijft houden. Het blad hand haaft de tegenspraak en plaatst tegen over de bewering der „Zutph. Ct." de „ontkenning van onzen volkomen ver trouwbaren en hoogstaanden zegsman." Intusschen komt de „N. Rott. Ct." het bericht van de „Zutph. Ct." bevesti gen. Van twee zijden ontving het Rot- terdamsche blad die bevestigingvan de eene zijde onder mededeeling van den naam van een r.-k. lid der- Prov. Staten van Gelderland, die het bevestig de van de andere zijde onder bereid verklaring aan de redactie den naam te noemen van een „onverdacht" Statenlid, die mededeelingen had gedaan van de zelfde strekking als de „Zutph. Ct." Het „Vad." verneemt,dat mr. iE.Mac- kay er over denkt, zijn benoeming tot stoel neder en wachtte. Overigens werd haar geduld niet lang op de proef ge steld. Mevrouw de doktersweduwe, die zich pas een half jaar geleden uit eene groote Oostenrijksche stad hier gevestigd had, kwam zeer spoedig te voorschijn. Zij was eene kleine, elegante veertig jarige dame, met zeer deftige salon manieren. Met de uiterste beleefdheid groette zij de vreemde, van wier hoogen stand zij zeker meende te zijn en werd reeds iets koeler, toen zij bij de voor stelling slechts een korten, burgerlijken naam hoorde. „En wat is uw verlangen, madame vroeg zij. De vreemde haalde diep adem en zuchtte. „Ik heb mij, nadat ik drie jaren geleden na eene zeer korte echt- vereeniging weduwe was geworden, voortdurend in Parijs opgehouden, waar ik als onderwijzeres aan een instituut werkzaam was. Maar het verlangen naar mijn vaderland was mij te machtig, ik kwam weder hierheen naar uw huis, mevrouw, om u te verzoeken mij eene betrekking op Duitschen grond te ver sohaffen." De doktersvrouw had, hoe verder de vreemde in haar verhaal kwam, steeds lid van de Eerste Kamer niet te aan vaarden, omdat hij wegens den gezond heidstoestand van zijn vrouw eenigen tijd in het buitenland zal doorbrengen. "Waarschijnlijk zal in dit geval de oud commissaris te Utrecht, de heer Schim- melpenninck van der Oye, zijn opvolger worden, tenzij de Róomsche leden be sluiten kunnen de mislukte candidatuur van dr. A. Kuyper ditmaal te doen doorgaan, wat niet waarschijnlijk is. BRANDWEER. Loting voor de ingeschrevenen bij de Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Ylissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat de loting der in dit jaar voor de brandweer ingesehevenen zal plaats hebben ten Raadhuize op Woensdag 11 Oct. 1905, des namiddags ten 2 ure dat zij, die verlangen den dienst niet in persoon waar te nemen, een plaats vervanger kunnen stellen of hun dienst kunnen afkoopen, wanneer zij, inge volge artikel 420 van bovengenoemde verordening voor den dienst worden opgeroepen en dat bewijzen tot het bekomen van vrijstelling binnen 8 dagen na de loting, ter Secretarie der gemeente (Bureau Bevolking) moeten ingeleverd worden. Ylissingen, 3 October 1905. Burg. en Weth. voornoemd, YAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De SeeretariB, J. H. DOMMISSE. L. S. Finsncieele plannen. Naar verzekerd wordt, bereidt de heer De Meester een samensmelting van de vermogens- en bedrijfsbelasting voor. („Centr.") De opcenten op verslagens- en bedrijfsbelasting. De „Arnh. Ct.," die met vertrouwen van den minister van financiën de fi- nanciëele maatregelen tegemoet ziet i waardoor 's rijks middelen blijvend moe- ten versterkt worden, heeft echter geen symphatie voor de heffing van opcenten op de vermogens- en de bedrijfsbelas ting bij wijze van tijdelijken maatregel. Nadat het blad opgemerkt heeft, dat het moeielijk is te vatten, waarom wel een tekort van 31/,,, maar niet een van 4!/3 millioen ongedekt kan blij ven, zegt het over de opcenten het volgende Het leggen van opcenten op bestaande belastingen is in strijd met het beginsel van belasting naar draagkracht, omdat de kleine zoowel als de groote aanslagen met een gelijk percentage worden ver hoogd en dus de zwaarste last gelegd wordt op de zwakste schouders. Er is geene belasting, zoo schreven wij ongeveer een jaar geleden en van de juistheid dezer opmerkingen zijn wij ook nu nog overtuigd of in de toe passing leidt zij tot onbillijkheden en tot onevenredigen druk, en dit is eene der redenen, waarom aan een samenstel van verschillende soorten van heffingen de voorkeur moet gegeven worden boven een impót unique. Aan dit algemeen gebruik ontsnappen natuurlijk ook niet de bedrijfs- en vermogensbelasting, en nu ligt 't voor de hand dat door eene heffing van opcenten de onbillijkheden nog grooter en de ongelijkmatige druk nog zwaarder wordt. Daarbij komt bo vendien het niet te miskennen gevaar, dat als eenmaal met het heffen van opcenten begonnen is, juist omdat de regeling en de inning zoo buitengewoon gemakkelijk zijn, bij latere behoeften der schatkist zoo licht op den eenmaal ingeslagen weg wordt voortgeschreden en die opcenten van lieverlede worden de sluitpost der begrooting. 't Is hier mede inderdaad „ce n'est que le pre mier pas qui coute." Daarom hoede men zieh voor dien eersten stap. Yoor deze waarschuwing bestaat thans zelfs nog meer grond, nu de minister de Meester, niet als zijn ambtsvoorgan ger, met een bescheiden verhooging een minder deftig gezicht getrokken, en nam nu zelfs een trotsche houding aan „Ei, ei," zeide zij geheel uit de hoogte, „'t spijt mij voor het oogenblik is er geene betrekking open op den qersten dag van het kwartaal zijn er vele plaatsen opgeruimd geworden. Ge moet even geduld hebben, mijne waarde als ge er niet toe besluiten kunt in eene ondergeschikte betrekking op te treden er wordt b. v. eene bonne gevraagd. Wat dunkt u daarvan De vreemde bloosde. „Dat zou ik niet gaarne doen een zoo ondergeschikte betrekking heb ik nooit vervuld Maar is er dan niets geschikter» voor mij te vinden wordt er niet iemand gevraagd, die de vrouw behulpzaam kan wezen in het huishouden of in hare plaats de honneurs kan waarnemen De kleine doktersvrouw legde, een oogenblik zich bezinnende, de kleine, met veel ringen getooide hand tegen haar voorhoofd. „Ach", zeide zij opeens, alsof zij ver blijd was, dat ik daar niet vroeger aan gedacht heb ik heb nog iets uitste kends op de lijsteen rijke landedelman die voor zijn voornaam huis een dame beschaafd genoeg om ten allen van 5 pet. voor den dag komt, maar alle aanslagen terstond met yl0 wenscht verhoogd te zien. Hierdoor wordt op heldere wijze de juistheid aangetoond der opmerking, welke wij naar aanlei ding van mr. Harte's voorstel maakten, dat de heffing van opcenten zoo gevaar lijk is, omdat ze zulk een gemakkelijk middel tot verhooging der inkomsten is en geen hoofdbreken kost, wat wel 't geval is als de eenig juiste en billijke weg gevolgd wordt, indien verhooging van bestaande belastingen onvermijdelijk is, n.l. dat ook voor de verhooging althans de aangenomen progressie-schaal in acht genomen wordt. Ten vorige jare zag de min. Harte zich door den aandrang van letterlijk alle partijen in de Kamer, bij monde van de heeren Heemskerk, Kolkman en Roëll, genoodzaakt zijn voorstel tot heffing van opcenten op de vermogens- en de bedrijfsbelasting terug te nemen. Daarom te meer moet men er zich over verbazen, dat dit jaar de minister De Meester met gelijk voorstel weder voor den dag komt, zelfs tot heffing van het dubbele bedrag. Hoe hij zich daarvan succes heeft kunnen voorstellen, is ons een raadsel. Absente Kamerleden. „Begint het alweer vraagt het „Huisgezin." Dinsdag was het de eerste belangrijke vergadering van het nieuwe zittingjaar. Aan de orde was de behandeling van het ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede. Die behandeling was toch meer dan een formaliteit. Belangrijke politieke vraagstukken kwamen daarbij aan de orde. Door den heer Troelstra was zelfs een amendement voorgesteld. Ware dit in stemming gekomen, dan had het er kunnen spannen voor het nieuwe minis terie indien de rechterzijde trouwer ware opgekomen. Want van de 48 leden, die zij telt, ontbraken er 18 9 katholieken en 9 van de overige groepen. Terwijl er op de 52 leden der linkerzijde maar 4 man keerden. Compleet is het 52 links tegen 48 rechts Dinsdag was het 48 links tegen 30 rechts. Zóo kan het ministerie- De Meester eene mooie meerderheid hebben. Het absenteïsme ter rechterzijde de groote bondgenoot van het nieuwe Kabinet dat ware een curieus geval 1* Se oud- liberalen. Volgens het „Utr. Dbl." ia bij het Adresdebat in de Tweede Kamer de heer Yan Karnebeek als leider der oud liberalen opgetreden. Inderdaad, het lijkt er naar. Hij was de eenige van deze groep, die sprak, en hij verklaarde mede namens andere leden der linkerzijde te spreken. Die andere zullen natuurlijk oud-liberalen zijn ge weest onzeker is alleen of het alle oud liberalen waren. I tijde behoorlijk de honneurs te kunnen waarnemen en toch zoo practisch, dat 1 zij tevens het huishouden kan waarne men. Gevoelt ge u daartoe in staat Overigens is er een rijk salaris aan verbonden. Herr .von lieve hemel, op het oogenblik ontschiet mij de naam, biedt een jaarlijksch honorarium van vier honderd thaler aan." Het gelaat der vreemde helderde op en hare oogen glinsterden van blijdschap. „Dat is juist iets voor mij", zeide zij. „Eene betrekking, waarin ik veel plichten te vervullen heb, neem ik het liefste aan." j „Nu, goed dan De doktersweduwe stond op. „Laat als het u belieft uwe stukken hier en kom dan binnen een paar uren terug. Het is nu di'ie uren om vijf uren van middag komt mijn heer zelf hier om bescheid te halen, dus tot wederziens, ma bonne De vreemde kreeg hierop haar af scheid en was zeker vernederd door de wijze waarop zij behandeld was gewor den, want met een droevigen glimlach om den schoonen mond verliet zij het statige huis en bevond zich weldra in de schaduwrijke lanen der voorstad, waar men. de kerkhoven aantrof. Zij Nog het vorig jaar was dit anders toen was, na de ziekte van dr. Mees, mr. Tydeman aan den rechtervleugel der linkerzijde de aangewezen leider en stemde, gelijk vroeger reeds, de heer Van Karnebeek herhaaldelijk met reohts tegen links. Mocht thans de heer Tydeman hebben geabdiceerd en de heer Van Karnebeek in zijn plaatB zijn getreden, dan zou deze persoonsverwisseling voor de rech terzijde een reden tot verheugenis zijn, voor het overig deel der linkerzijde echter het uithangen van den stormbal. („Vad Staatsbegroting voor 1906. Ter aanvulling van vacatures in het korps ingenieurs der marine bestaat het plan aan een of meer studenten aan de technische hoogeschool, wier studiën reeds ver genoeg gevorderd zijn, ge durende een of twee jaren eene toelage tot voltooiing hunner studiën toe te kennen. Het ligt in het voornemen eene uni forme regeling voor alle departementen te treffen, voor de ter zake van het bij het doen van dienstreizen gebruik maken van een eigen rijtuig of rijwiel, toe te kennen vergoedingen. De standplaats van den inspecteur van het loodswezen enz. in het 2e distriet zal worden verplaatst van Terschelling naar Harlingen. Bij Kon. besluit zijn de kapiteins ter zee H. Backer en P. C. Swaan, resp. commandant van Hr. Ms. pantserschepen „Piet Hein" en „Evertsen", met den 3en October a s. eervol van het bevel over die bodems ontheven en is het bevel over Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein" met gemelden datum opgedragen aan den kapitein ter zee P. C. Swaan voornoemd, terwijl met het bevel over Hr, Ms. pantserschip „Evertsen" ge durende het tijdvak van 3 tot 19 Oct. a.s. is belast de luit. ter zee le klasse C. Kastelijn, eerste officier aan boord van dien bodem. Ingevolge gemeld besluit wordt Hr. Ms. pantsersehip „Evertsen" met den 19en October a.s. te "Willemsoord uit dienst gesteld. Plechtige opening van de Nederlandsehe Zendingsschool. Had de ervaring der laatste jaren steeds duidelijker aan het licht doen treden de wenschelijkheid om te komen tot een degelijker en minder kostbare opleiding van zendelingen en hulppre dikers dan die tot nu toe geschiedde in de afzonderlijke zendingshuizen van het Nederlandsehe Zendelinggenootschap en de Utrechtsche Zendingsvereeniging, men meende daarvoor een oplossing te kunnen vinden in de vereeniging dier beide zendingshuizen en de gemeenschap pelijke oprichting van een Nederlandsehe Zendingsschool, te vestigen te Rotterdam. deed het hooge ijzeren hek van het eerste open en betrad den godsakker. Eene wonderbare stilte kwam haar tegemoet, vermengd met bloemengeur en eene zachte, verkwikkende koelte. Hier was het schoon, liefelijk en vreedzaam. Hare gelaatstrekken namen eene onuitspre kelijk zachte, weemoedige uitdrukking aan, toen zij door de breede dreef van krachtige vlierboomen voortwandelde, welke den akker der dooden in twee bijna gelijke deelen scheidde. Telkens viel haar oog links en rechts op een nieuw gegraven graf, want er waren er veel, zeer veel, zoodat zij er zich bijna over verbaasde, hoe het den dood mo gelijk was geweest, zoovelen in de drie jaren, die zij ver van haar geboortestad had doorgebracht, als zijne slachtoffers te vellen. Maar haar weg voerde haar steeds verder, naar een schaduwrijk plekje, waar de donkere naar beneden hangende takken van een treurwilg zich bogen over een met mos begroeid heu veltje, dat door bloemen en een mar meren steen was versierd. De vreemde boog de knieën en verborg het hoofd in de bloemen.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1