Kerk- en Schoolnieuws. Gemengd Nieuws. Éénheid van tijd Aan de Koningin en aan den minister van binnenlandsehe zo kon is een adres gezonden door het bestuur van den Nederlandschen Bond van Vereenigingen van den Handeidrijvenden Middenstand waarin, naar aanleiding van de con- clusiën, genomen in de algemeene ver gadering van afgevaardigden van de by den bond aangesloten vereenigingen van den handeidrijvenden middenstand, ver zocht wordt bij de Staten-Generaal in te dienen een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld over te gaan hier te lande als den algemeen geldenden tijd den midden Europeeschen tijd in te voeren en maatregelen worden geno men waardoor het mogelijk wordt, dat van uit 's Rijks sterrenwacht te Leiden naar de verschillende plaatsen des lands tjjdseinen worden gezonden om de tijds aanduiding in de verschillende plaatsen te kunnen controleeren. H. M. de Koningin heef't, blijkens een sckrjjven van den minister van waterstaat, den wenseh te kennen ge geven, dat haar voortaan zoo spoedig mogelijk van een ongeval of ramp, Vallende binnen het ressort van genoem den minister, telegrafisch mededeeling worde gedaan met een nauwkeurige omschrijving van het geval. I Uit het hoofdstuk oorlog der Staats- begrooting voor 1906 blijkt dat uitbrei ding van de militaire slachterij te Mid delburg noodig is, in verband met de vermeerdering der troepen te Bergen 1 op-Zoom, Ylissingen en Middelburg. Men schrijft ons uit Middelburg In de Zaterdag gehouden vergadering van het polderbestuur van "Walcheren werd goedgevonden over te gaan tot het maken van een nieuwe glooiing op het eiland te Ylissingen, waarvan de i kosten zijn geraamd op f 50.000. Yoor I deze werken zal een leening worden aangegaan tot voormeld bedrag, aflosbaar in 10 jaar. Yerder zal nog een nieuw plankierhoofd aan den "Westkapelschen dijk worden gemaakt, welk werk een uitgaaf van f 60.000 zal vorderen. Voor gewoon onderhoud is noodig f 60.400. Het pantserdekschip „KoniDgin Wil- helmina der Nederlanden",dat op 's rijks werf te Amsterdam de noodige herstel lingen heeft ondergaan, kwam Vrijdag middag ter reede van Texel aan en stoomde onmiddellijk naar 's rijks werf te Willemsoord, om aldaar verder voor den dienst gereedgemaakt te worden_ "Vlissingen3 Oct. De stoomboot „Westerschelde" welke voor rekening van de provincie Zeeland in aanbouw is bij de firma I. en K. Smit te Kinderdijk, heeft de volgende afmetingen lengte 49 M., breedte 6.6 M. en holte 3.3 M. Wij hebben reeds gemeld dat de „Westerschelde" met goed gevolg is te water gelaten. De boot is, zooals bekend bestemd voor den prov. stoombootdienst op de Westerschelde. Aan het centraal telefoon-bureau alhier werden gedurende de maand Sep tember 5824 aansluitingen tot stand gebracht. Gisterenmiddag kwam alhier op de haven de Belgische sleepboot „Amerika" met den baggermolen „Beverwijk I" op sleeptouw, beide bestemdnaar Alexan- drië. De baggermolen had averij aan de machine en zal alhier repareeren. De Engelsche stoomschepen „The President" en „The Countess" zijn beide bevracht om alhier een lading cokes in te nemen met bestemming naar Millom (Engeland). In de Walstraat alhier is gisteren een Belgische loods plotseling in elkaar ge zakt. De man moest onmiddellijk naar zijn woning worden vervoerd, alwaar hij korten tijd later is overleden. Aan het postkantoor Vlissingen werd gedurende de maand September 1905, in de rijkspostspaarbank ingelegd f28583,31. Terugbetaald f25424,22. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 7245. Lijst van de aan het postkantoor te Vlissingen en de daaronder behoorende hulpkantoren gedurende de tweede helft der maand September ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Briefkaarten J. Rentmeester, Mid delburg Schwerzel en P. Meerman, Rotterdam. Uit het buitenland terug ontvangen Export Boekhandel, Berlin Elisa Eisen- wiend, Halle. Briefkaarten B. Dolmans, Antwer pen Baron de la Cuwalière, Bad Bas- ciniJ. K. Grevott, Munchen. In ons vorig nummer meldden wij dat de sergeant-majoor Verhage van het 4e bat. alhier, op 9 October wordt overgeplaatst als sergeant-schrijver bij het 1 reg. vesting-artillerie te Utrecht. Dit moet zijn als sergeant-ma- j o o r-schrijver. Op het station Bergen op Zoom is Zaterdag een goederenwagen omgekan teld. Hierdoor was een der lijnen ver sperd en moesten de treinen van af Woensdrecht op verkeerd spoor rijden. Hierdoor ontstond groote vertraging en kwamen de avondtreinen hier Zaterdag avond ongeveer drie kwartier te laat aan. De afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw hield hedenmorgen te Middelburg een vergadering, onder voorzitterschap van den heer P. J. Boogaert. Ruim 40 leden woonden de vergade ring bij. In de eerste plaats werd mededeeling gedaan van verschillende ingekomen stukken, welke voor kennisgeving wer den aangenomen. Van de afdeeling Zeeland der V. P. N. was een schrijven ingekomen waarin inlichtingen worden verzocht aangaande de wijze waarop de marktzetter voor de boter en eierenmarkt te Middelburg werkzaam is. De afdeeling doet dit ver zoek wijl ook op de Markt te Goes toestanden bestaan, die verbetering eischen. De voorzitter deelde mede dat de secretaris de verlangde inlichtingen had gegeven. Hij meende uit dit verzoek te kunnen opmaken dat ook daar het aanstellen van een marktzetter wordt wenschelijk geacht en dus het nut ook te Goes wordt ingezien. Goedgevonden werd, bij voldoende deelneming een cursus in hoefbeslag te houden in deze afdeeling, waarvan de kosten op f 5 per leerling worden geraamd. Om den cursus te doen doorgaan moeten zich minstens 8 leerlingen aan melden. Op voorstel van den voorzitter werd het bestuur diligent verklaard om met het bestuur der Isr. gemeente onder handelingen te voeren voor het huren van een gebouw in de Heerenstraat om daar de verschillende cursussen van de afdeeling Walcheren te kunnen houden. Door den voorzitter werd vervolgens verslag uitgebracht van de hoofdbe stuursvergadering in Juni te Cortgene gehouden. Een der leden maakte na het uit brengen van dit verslag de opmerking dat aan de op de algemeene vergadering behandeld wordende onderwerpen te weinig aandacht wordt geschonken. Deze onderwerpen worden dikwijls als het ware afgerammeld, dat komt wijl de tijd doorgaans te kort is, omdat de rijtoer op zulk een uur aanvangt dat een degelijke behandeling der onder werpen hieronder lijdt. De belangen van de Maatschappij worden daardoor dikwijls opgeofferd aan plezier en hij zou er daarom wel voor zijn den rijtoer af te schaffen. Van andere zijde werd hiertegen aan gevoerd dat vele leden de algemeene vergadering bezoeken juist voor den rijtoer en het nut van zulk een tocht door het land werd gesteld tegenover de opmerkingen van het bovenbedoelde lid. De Voorzitter meende dat het aan beveling zou verdienen dat het hoofd bestuur de te behandelen onderwerpen wat beperkte en dus niet te veel hooi op zijn vork nam. Nog enkele leden namen aan deze discussie deel en voor het afschaffen van den rijtoer vond het eerste lid nog al steun en werd goedgevonden dat aan den afgevaardigde op de eerstvolgende algemeene vergadering zal worden op gedragen dit punt te bespreken. Hierna was aan de orde een door den heer Welleman voorgestelde wijzi ging van de statuten der Maatschappij, waarop door het hoofdbestuur advies is uitgebracht. Enkele leden waren er niet voor de voorgestelde wijzigingen aan te nemen, omdat deze slecht zullen werken op den financieelen toestand der vereeniging en voorgesteld werd dan ook door een lid deze wijzigingen niet in behandeling te nemen. De bezwaren tegen het voorstel waren vooral tegen het vormen van kringen en ten slotte werd met bijna algemeene stemmen aangenomen een voorstel van den heer Maas om de wijziging der statuten niet te behandelen. Over de restauratie van de Koorkerk te Middelburg, schrijft R. in de „Nieuwe Zondagsbode" (orgaan voor de Ned Herv. gemeenten in Zeeland) o. a. het volgende In den loop der eeuwen is er al heel wat aan en in deze kerk gebroken en geheeld, gekramd en weer geschonden maar meest het laatste en toch weer niet zoo, of er bleef genoeg over om te zien hoe het geweest is. Bij de ontgraving van den vloer, die op voorstel van den rijksarchitect dr. Cuypers, door den minister van binnenlandsehe zaken, dr. Kuyper, gelast was, kwam de Mozaïk vloer hier en daar voor den dag en werden ook blootgelegd de basementen van een reeks muurversieringen die aan den zuidelijken en noordelijken muur tot halverwege de kerk voortliepen en in den vijfhoek elkander ontmoetten Daartusschen bevindt zich de graftoog boven het graf van graaf Willem II, Roomsch-Koning en ook die van gravin Ada. Beide waren geschonden en zijn of worden nu hersteld, tegelijk met de rijke muurversiering, onder ieder raam van de kerk te vinden. Tusschen de ramen zullen naar boven oploopen tot aan de geboorte der gewelfribben, 8 colonets van eenvoudig geprofileerden steen. De roode steen steekt tegen de lichtgrijze pleistering zeer schoon af en alleen deze colonets zullen de eentonig heid der groote muurvlakken weldadig breken. Aan de Noordzijde zijn vroeger nog 3 ramen geweest. Oorspronkelijk was het plan deze weer te herstellen. Later kwam men daarop terug en komen nu de spiegelB met de omlijstingen (zgn, blinde ramen.) De ramen zijn oorspron kelijk ook veel lager geweest. Het plan bestaat wel die verlaging te doen plaats hebben en de oude raaminvoeging terug te brengen, maar de kosten voor een dergelijk werk beloopen zooveel, dat kerkvoogden zonder steun dien arbeid niet op zich nemen. Hooger op naar de gewelven Daar is heel wat gebeurd en versterkt. Het slechte vervangen door nieuw. De vlak ken werden gepleisterd in hetzelfde straks genoemde zacht grijsde ribben hebben hun gewone steenkleur weer terug, nadat ze eerst van kalk en daarna van een zwarte verflaag waren ontdaan. Langs de gewelfribben zijn op de vlak ken donkere biezen getrokken, wat de sierlijkheid van het gewelf zelf verhoogt. Op de knoopen der gewelfribben zijn ornamentstukken aangebracht van ge houwen steen. Deze stukken zijn zgn. culots, waarvoor de plaats ruim 300 jaren open gebleven is en voldoen zeer goed. Voor de verbetering van het kanaal van Gent naar Ter Neuzen komt op de Staatsbegrooting voor 1906 een be drag van f 2,000,000 voor. Zooals be kend worden de kosten voor deze wer ken door den Belgischen staat betaald. Men schrijft ons uit Ter Neuzen Door het bestuur van den Lievens- polder worden sedert een paar jaar aan ruim 100 personen aanslagbiljetten van polderlasten thuis gestuurd. Dit betreft perceeltjes in de kom gelegen en de aanslagen variëeren van 1/3 tot een paar centen. De ontvanger-griffier woont te Hoek, waar natuurlijk de betaling moet plaats hebben, en deze zendt die aan slagbiljetten als brief per post toe, ver leden jaar a 5 cent, nu in Ter Neuzen gepost voor 3 cent. Erg voordeelig voor dien polder, verondersteld nog dat al die halfjes en centen voldaan worden. Zondag werd door den inspecteur van politie van hier te Hulst gearres teerd een dansorgeldraaister, wonende in België. Deze heeft gedurende de kermis alhier van de dienstbode in een bierhuis waar zij werkte een horloge ontvreemd. Zij bekende den diefstal. Het horloge is evenwel in andere han den in België. Men schrijft ons uit Stoppeldijk De zitting van den gemeenteraad van Vrijdag gaf tot levendige discussiën aanleiding. In de zitting van 5 Sep tember was nl. de gemeente secretaris voor een maand geschorst, omdat hij zonder verlof de raadzitting niet bij woonde. De Voorzifter stelde nu voor den secretaris definitief niet eervol te ontslaan, wijl het gebleken is dat ge- durendedezen schorsingstijd deseeretaris zich nog voordurend in herbergen op houdt en veel misbruik maakt van sterken drank en hij daardoor zijn werk nietnaar behooren verricht, wat duidelijk blijkt uit de herhaaldelijk daarover in komende klachten. Verschillende leden waren het niet eens met den Voorzitter op wiens handelingen als hoofd der gemeente zij ook nog al wat aan te merken hadden en wilden daarom den secretaris nog niet ontslaan doch het nog eens aanzien. Het eind van de discussiën was dat eerst het voorstel om den secretaris weder voor een maand te schorsen om-daarna over te gaan tot definitief ontslag, werd verworpen met 4 tegen 3 stemmeD, waarna werd aangenomen het voorstel van een ander lid, waarin besloten werd dat de raad bij het minste verzuim door den secretaris gepleegd hem onmiddellijk definitief zal ontslaan Ger. Kerken. Aangenomen het beroep te Oostkapelle door den heer J. B. Ne telenbos, cand. te Amsterdam. Drietal te Akselds. N. H. Boukema te Zweeloo, ds. W. Oosterheert te Kiel- windeweer en ds. G. H. A. van Vegte te Dirkshorn. Ds. A. Littooij, predikant bij de Ger. Kerk A te Middelburg, de oudste der predikanten aldaar, herdacht giste ren zijn 40jarig ambtsjubileum. Namens den kerkeraad en degemeente werd dit feit gisterenmorgen in de Gast huiskerk herdacht door ds. J. H. Donner uit Nieuwedorp, die dit deed in een rede naar aanleiding van 1 Tim. 1 12. Gisterenavond trad de jubilaris zelf op. Hij had tot tekst gekozen Deut. 2 7, terwijl ook nog gesproken werd door zijn ambtgenooten Bouma en Wa genaar, beiden uit Middelburg, Bij beide gelegenheden was de Gast- huiskerk door een overtalrijke schare gevuld. Men schrijft onsZaterdagnamiddag werd te Breskens in de bewaarschool van wege de onderwijzers-vereeniging in het arrondissement Vlissingen eene vergadering gehouden welke door een 40-tal onderwijzers(essen) bijgewoond werd. De voorzitter, de heer J. G. Ger ritsen, opende de vergadering en riep den aanwezigen het welkom toe. Na lezing der notulen die onveranderd werden goedgekeurd, ging men over tot de verkiezing van een penningmeester in plaats van wijlen den heer K, de Graaf, aan wiens nagedachtenis een woord van hulde gebracht werd door den voorzittter. Op voorstel van dezen werd tot penningmeester benoemd de heer J. K. Orucq, hoofd der school te Groede, die deze benoeming aanvaardde. Nadat dit punt afgehandeld was, zou volgens het convocatiebiljet de heer G. L. P. van Ham, te Oostburg, eene lezing houden naar aanleiding van Ellen Key's „De Eeuw van het Kind." Genoemde heer was wegens een lichte ongesteldheid verhinderd deze vergade ring bij te wonen en ging deze voor dracht niet door. Door den heer C Kole te Nieuwvliet, werd nu een lezing ge houden „Dr. Cox en't Lager onderwijs" welke met aandacht werd gevolgd en waarvoor de inleider den dank der ver gadering ontving. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Zevenaar is benoemd de heer G. Blij denstij n te Hontenisse. Do heer Domela Nieuwenhuis is Vrijdagavond ruim 10 uur te Hilver sum aangekomen. Hij heeft na zijne invrijheidstelling nog alleen door Keulen gewandeld. Van een in ontvangst nemen aan de grenzen is geen sprake geweest. Om 4 uur des middags heeft Domela Nieuwenhuis de gevangenis verlaten en heeft tot het vertrek van den trein te 6 uur, geheel alleen vrij in Keulen rondgeloopen. Advocaat Schrammen, niet wetende, dat zijn cliënt reeds vrij was, was in de tram, op weg naar de gevangenis, toen hij Domela Nieuwen huis op straat zag loopen. Een „Crimi- nalbeambter" was aan het station en zag alleen toe of Domela Nieuwenhuis inderdaad een kaartje naar Nederland nam en in den trein stapte. Domela Nieuwenhuis heeft dus ge heel alleen het land verlaten. Van in ontvangst nemen door de Nederlandsche autoriteiten was dan ook geen sprake Als reden zijner tweede gevangen neming werd aan Domela Nieuwenhuis opgegevenhet afwachten der onder handelingen over zijn over de grenzen zetten. Het kwam hem vreemd voor, daar tusschen over de grenzen zetten en uitleveren nogal verschil bestaat en voor zijn uitzetting toch geen onder handelingen behoeven gevoerd te worden. "Woensdagheeft Domela Nieuwenhuis, na de uitspraak der rechtbank, schrifte lijk bewijs ontvangen, dat hij ontslagen was. Toen hij in de gevangenis in zijn cel waB teruggekeerd, waar men hem reeds geluk wenschte met zijn vrijheid, kwam telefonisch bericht, dat men hem als politie-gevangene opnieuw moest vasthouden. Domela Nieuwenhuis heeft dien dag èa aan den Nederlandschen consul èn aan zijn advocaat een brief geschreven, docb het „Polizei-prasidium" heeft deze niet aan het adres bezorgd. Domela Nieuwenhuis heeft Vrijdag die brieven terug ontvangen. Dit is dan ook de reden, waarom advocaat Schram men zijn cliënt reeds vertrokken waande. Hij vernam uit de Keulsche bladen den volgenden dag, dat Domela Nieuwen huis opnieuw gevangen genomen wasj hij is hem toen dadelijk gaanoi en zond een telegram aan dent van binnenlandsehe zaken te E? met het bekende gevolg. Gedurende September 1905], men den Nieuwen Waterweg kl 758 schepen, metende 777,908 5? reg. ton, waarvan 20 zeilschepen 51 7580 notto reg. ton en 17 zeelicht 1 met. 10,590 netto reg. ton. terdam waren hiervan bestemd schepen, met. 748,600 netto reg t' Bovendien legden 9 inkomende e„ °:l uitgaande stoomschepen aan dea fi 'f van Holland aan. In September 1904 kwamen j Nieuwen Waterweg binnen 712 schen metende 739,904 netto reg. ton, Ja.1 van 22 zeilschepen, met. 11,723 ne,i. reg. ton, en 12 zeelichters, met. fgi-j netto reg. ton. Voor Rotterdam w„f hiervan bestemd 693 schepen, Ji 725,510 netto reg. ton. Sedert 1 Januari van dit jaar wsJ voor den Nieuwen Waterweg bei 6463 schepen, metende 6,407,258 reg. ton, tegen 5819 schepen, metaal 5,912,456 netto reg. ton in de 9 mi den van 1904. Alzoo voor den Nieuwen Waterwe,| een vermeerdering van 644 schepenj van 494,802 notto reg. ton, en v0o, Rotterdam eene vermeerdering van 3), schepen en van 347,666 netto reg. ton Van den heer O. Hoogendijk J, I te Archangel ontving „Artis" ten gJ schenke een jong ijsbeertje, af konufo I van Nova-Zembla, ongeveer even o«|l en even groot als het jonge dier, dm I het Genootschap dit voorjaar hei moeten verliezen. Een Parijsche dame heeft bij politie te 's Gravenhage aangifte geda_, van de vermissing van 4 kostbare gouden I ringen, bezet met grootere en diamanten, saphier, roodachtige i enz. Zij had achtereenvolgens gelogeerd I in het Hotel Bellevue te 's Gravenhage I Bellevue te Dordrecht en Nieuwe Doelen te Middelburg. Zij ontdekte den dief. stal bij aankomst te Parijs. Een optocht zooals wellicht in om land nooit eerder heeft plaats zullen op Maandag 23 October straten van Leiden te zien geven. Het bestuur der vereeniging van bezoldigde politieagenten te Leiden heeft nl. aan alle politiemannen in Nederland een uitnoodiging gericht tot deelneming aan een optocht met vaandels en banieren, voorafgegaan door een Haagsch politie- muziekcorps. De deelnemers moeten allen in uni form zijn. Nadat de voornaamste straten zijn doorgewandeld zal o.m. in de Stads gehoorzaal prof. dr. L. Knappert, hoog- 'eeraar aan de universiteit te Leidon een voordracht houden over „De Leid. sche politie in oude dagen." Den volgenden dag zal in genoemde zaal weder een bijeenkomst worden ge houden, waartoeook verschillende autori teiten en leden van den gemeenteraad uitgenoodigd zullen worden en waarde heer C. A. Slierings, secretaris van den bond van gemeente-politiebeambten in Ned., zal spreken over: „Deontwikke ling van den eenvoudigen politieman, zijn hinderpalen en gebreken" en de heer G. van Putten, voorzitter van ge noemden bond en voorzitter van de Leidsche vereeniging, een en ander zal mededeelen „over onze vakbeweging." Een en ander geschiedt ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan der Leidsche politievereeniging. In een cementfabriek te Alkmaar geraakte Zaterdag een werkman door onvoorzichtigheid met de hand in een der vulkasten, met het gevolg dat de geheele hand er werd afgerukt. De man werd onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen. Bij het lossen van een stoomschip te Amsterdam is een werk man in het ruim gevallen. Met zware inwendige kneuzingen werd hij opge nomen. Te Kranenburg aan de Duitsche grenzen bij Nijmegen, is een baanwachter der Hollandsche spoor, die te laat naar zijn werk liep, uit vrees van te laat te komen, in zijn wacht huisje plotseling in elkaar gezakt en weinige oogenblikken later overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Duitsche barmhartig heid. Hoe weinig consideratie ds Duitsche politie met in haar oogea „lastige Auslilnder" heeft, bleek in de jongste dagen weer opnieuw. Een Hol lander, die reeds 25 jaar in Duitschland woont en al dien tijd voor zich den kost had verdiend, werd ten vorigen jare ziek waardoor hij genoodzaakt was eene kleine ondersteuning te vragen. Die kleine som, die de man ontving, scheen de Duitsche politie voldoende te zijn, hem als armlastig over de grenzen te zetten, zegt de „N. A. Ct." Bij het te water laten van het stoomschip „Amsterdam" der Holland- Amerika-ljjn, op de werf der firma Harland Wolf te Belfast, ie een on» _eluk gebeurd, waardoor de werkli ternauwernood aan een ernstig ge ontsnapten en groote schade werd oorzaakt. De „Amsterdam", een van 17,000 ton, werd te water gel terwijl er een krachtige wind st Daardoor geraakte het Bchip ui richting en kwam het met de br zijde te water, in plaats van met voorsteven. Een boei, waartegen schip aanvoer, zonk. Het schip klaarblijkelijk aan den grond ger doch kon worden losgemaakt, was ket tegen de werf der firma Spe stootte en belangrijke schade ver zaakte. Zoo lag het schip dwars den stroom en stremde gedurende an half uur het verkeer. Toen eerst slai men erin het aan de kade vast te mee Degeheimzinnigemo De Engelsche detectives hebben geen ontdekking gedaan in verband den verschrikkelijken dood van Money het meisje, waarvan het de vorige week Zondagavond in Merstham tunnel bij Londen op de gevonden is. De heer Bellchambers, aanstaande, heeft nog medegedeeld bij niet voor dien Zondag, maar den vorigen Zondag een afspraak haar had gemaakt, maar hij was o steld geworden en zoo was er nieti gekomen. De afspraak was geweest, dat z kander zouden ontmoeten te Rich: aan de spoorweglijn tusschen "Wat en Windsor. Zij zou een zekeren nemen en hjj zou zich bij haar vo De heer Bellchambers verhi: zijnde, kon zijn aanstaande echter schrijven voor Zondag, dus deed h Maandag d, a. v. Zij schreef hem op 22 September. Het lijk van het meisje is nog nader onderzocht zijn microscopische en chemische nemingen gedaan, waarvan hel res: echter geheim gehouden wordt, Er worden, zooals dat gewoonlijl zulke gevallen geschiedt, allerlei vi derBtellingen en mededeelingen aal politie gedaan, welke echter van nerlei waarde zijn. Te Londen is aangekomen zekere Mark AU, 72 jaar oud, di voet sedert 6 Augustus 1900 een tr van 73,500 K.M. heeft afgelegd, legde af zes reizen de Britsche eila rond, een marsch door Frankrijk, serland, Duitschland, Nederland, T Spanje en Portugal. Deze onverm „vieux marcheur" had gewed, da uitsluitend met behulp van het na lijke vervoermiddel 100,000 K.M. schen 6 Augustus 1900 en 31 Dece: 1907, d. i. circa 14,000 K.M. per of 40 K.M. per dag zou afleg Waarschijnlijk zal hij winnen, wai is zelfs vóór, gerekend naar den ge delden af te leggen afstand. Ru en Siberië zijn nu aan de beurt. Bekend is het, dat vermind van het zienvermogen bij kinderen aan den invloed van het schoo wordt toegeschreven. Merkwaard daarom de mededeeling, in het pai schenen jaarverslag der schoolartsl| Neurenberg voorkomende, dat hu het onderzoek van 5733 kindere voor 't eerst op school kwamen, gebl is dat bij 2003 het zienvermogen op een of op beide oogen benede: normale was. Het onderzoek leer- dit opzicht geen verschil van betee tusschen jongens en meisjes. Gebreken aan het oor werden 2oo vaak niet bevonden. Het vi waarschuwt dus tegen de onjuii om gebreken die reeds vóór den si plichtigen leeftijd bestaan, aan de s toe te schrijven. Uit Napels wordt gemeld thans de Vesuvius weer begint ti ken tot groote onsteltenis van d volking. De directeur van het vatorium vreest, dat tengevolge vL menigvuldige openingen die i laatsten tijd op de flanken va: krater zijn ontstaan, vooral aan de van Napels, de geheele kegel wei sou kunnen instorten. Zeker zou het schouwspel van oon instorting zeer indrukwekkend maar de bevolking van de omlig, dorpen zou van dat spectakel, da osns zeer gevaarlijk voor lev- oigendommen zou kunnen worden, verstoken blijven, Van de vernieling van het si schip „Chatham", dat in het Suez' gezonken was, valt nog het volgei vermelden Er heeft wel eenige vrees b< over wat er gebeuren zou, als de dynamiet, welke het stoomschip bi '°t ontploffing werd gebracht, maa: een vernuftigen aanleg van tegenin Werd de omvang van de ontpl vooveel mogelijk beperkt. Een aantal journalisten woond ontploffing op een afstand van mijlen bij. Volgens den correspi Van de „Mat'in" zagen zij een wai inn 1000 M., gemeten met een si

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 2