Dinsdag 3 October. 43e Jaargang. 1S05. FEUILLETON. Ho, 232. Binnenlandsche berichten. SC 111 If! COURANT Prijs per drie maanden 1.30» Imieo fiei' post Jr 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfda advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend, Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonnummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Staatsbegroting 1906. Aan hoofdstuk marine der Staatsbe groting voor 1906 ontleenen wij het De minister betoogt in zijn toelichting tot de marinebegrooting, dat het hem aangenaam zou geweest zijn, wanneer tij dit ontwerf konde doen vergezeld gaan van eene volledige uiteenzetting zijner denkbeelden aangaande de sa menstelling en organisatie der zeemacht, zooals die tot richtsnoer zouden moeten strekken zoowel voor den aanbouw van materieel als voor de recruteering en opleiding van het personeel en andere organieke maatregelen ten opzichte daarvan te nemen, maar dat de tijd voor raadpleging van tal van gegevens, welke alleen bij het departement van marine aanwezig zijn, sedert 's ministers op treden klaarblijkelijk vaak tekort is geweest. Hierbij teekent de minister aan, dat het programma of werkplan voor den aanbouw van de vloot met de daarop steunende organisatieplannen voor het personeel, bij 's ministers op treden niet zoodanigen vorm had aan genomen dat daarop door hem zou kun nen worden voortgebouwd. Te minder kan op het oogenblik een uitgewerkt plan worden medegedeeld, aangezien de taak der zeemacht met die der land hij de verdediging der Neder- zeegaten en kusten, in belang rijke mate in elkander grijpt en derhalve de aan de zeemacht voor dit doel te ttellen eischen niet volledig kunnen worden vastgesteld zonder te gelijk den aard en den omvang der onder het departement van oorlog ressorteerende verdedigingsmiddelen te bepalen, om trent welk hoogst belangrijk onderwerp uit den aard der zaak in den korten tijd sedert 's ministers optreden niet de noodige overeenstemming met oorlog kon worden verkregen, zij het ook, dat beide ministers beschikken over het advies der oom missie inzake samen werking van land- en zeemacht. Het voor nieuwen aanbouw aange vraagd bedrag strekt uitsluitend tot voortzetting van den houw van een pant- terschip, hoofdzakelijk bestemd voor de verdediging van het rijk in Europa, tot welken bouw bij de behandeling der begrooting van het loopende dienstjaar werd besloten. Hoe gaarne nu ook de minister reeds dadeljjk op deze begrooting gelden zou bebbea aangevraagd voor het in aan bouw brengen van ander materiaal, laat de toestand van 's lands financiën op het oogenblik een dergelijke aanvraag niet toe. In een enkel opzicht wenscht de minister op het algemeen plan eenigs- ans vooruit te loopen door aan te kon- digen dat thans naar zijne overtuiging, welke ook die was van zijn voorganger, Naar het Duitsch. 54.) En terwijl hij zoo daeht en morde en ajn ziel met rouw werd vervuld, viel bij onwillekeurig op de knieën en het 'oboone, zoo trotsch gedragen mannen- boofd boog zich naar de bloemen op het 8'afvan het meisje,datrhem zoo grenzen b°os had bemind, otschoon zij zelve b>arvan onbewust was geweest. Hij gaf ®j" gemoed lucht in een gebed, en Mndelijfc verdween het bang gevoel dat ziel bezwaard had. Toen hij zich, 1111 niet meer met zichzelven ontevreden, Wchten wilde, werd eensklaps een op zijn schouder gelegd, en bijna inde in smartelijk zuchten, fluis- hem eene zachte stem in het oor >0) ik zou ook gaarne sterven, Kurt, om door u zóó betreurd te worden! dit zult gij immers niet I Kurt met de (tot dusver uitgestelde) geleide lijke opruiming van het verouderde defensie-materieel een aanvang kan wor den gemaakteensdeels zal wel niemand zich meer voorstander toonen van een verdedigingsstelsel, waarin een zoo groot aantal monitors en kanonneerbooten plaats vindt, als thans nog aanwezig zijn, zoodat van vervanging van al dat materieel bij de reconstructie der vloot geen sprake behoeft te zijnanders- deels moet in het oog worden gehouden, dat de defensie van het rijk in Europa door den bouw van torpedobooten in de laatste jaren niet onbelangrijk ia vooruitgegaan en binnen enkele jaren over het thans in aanbouw zijnde pant- sersohip voor dat doel zal kunnen wor den beschikt, zoodat hiermede feitelijk voor een deel in de vervanging van het verouderde defensie-materieel is voor zien. Bij de uiteenzetting van zijn meening ten opzichte van kazerneering aan den wal tegenover het gebruik vaD logement schepen, noemt de minister het een legende dat de thans nog in gebruik zijnde wacht- en logementschepen be krompen en bedo mpte wöongelegenhe- den zijn, die den gebiedenden eisoh doen ontstaan dat deze schepen zoo spoedig mogelijk verlaten moeten worden door het zeevolk dat dan kazernes op den wal moet betrekken. De minister kondigt echter zijn voor nemen aan, zoo spoedig mogelijk de ge gevens te verzamelen welke zekerheid kunnen verschaffen omtrent de vraag of woongebouwen door hun meerdere duurzaamheid zooveel minder kosten aan onderhoud, herstelling en vernieu wing, dat de kosten van den bouw, zooveel hooger dan die voor de ver timmering van oude oorlogschepen tot logementschepen, daardoor op den langen duur worden teruggewonnen. De min. is geneigd zich aan te sluiten bij hen die dit laatste meenen. Maar het juiste oogenblik voor het besluiten tot den bouw eener kazerne zal eerst gekomen zijn wanneer de toestand van bestaande wacht- en logementschepen in dat sta dium is getreden, dat men voor de keus staat of een gebouw te stichten, öf op nieuw een of meer oude schepen tot logementschepen in te richten. Op het oogenblik is dit niet het geval. Ook uit anderen hoofde acht de minister het huidig tijdstip minder geschikt; voor het maken yan definitieve plannen voor kazerneering, en wel omdat verschil lende vraagstukken die daarop van in vloed kunnen zijn, nog in overweging moeten worden genomen, o. a. de kwes tie in hoeverre de behoefte aan huis vesting voor het korps mariniers in de toekomst nog zal bestaan en of, met het oog op de samenstelling der vloot, in de toekomst, zooveel verschil lende van die in de laatste tientallen jaren, niet wijziging- noodig zal blijken in de sterkte en de wijze van oefening der zeemilitie. Rümming weent slechts op het graf van een engel, zooals deze Amata wasmaar het graf van „petit diable", die hem zoo dikwijls ergernis gaf, zal hij koel voorbij gaan. En toch, toch" zij kon zich niet langer bedwingen, want de harts tocht, die voor het eerst in vollen gloed in haar blaakte, dreigde haar hart te doen barsten dus sprak zij gejaagd, terwijl de tranen telkens opnieuw te voorschijn kwamen, „en toch, Kurt, en toch heeft het zachte bleeke meisje, daar in de groeve beneden, u u niet meer kunnen beminnen dan ik!" Snel richtte de jonge man zich op, omsloot haar in zijne armen en voelde haar hart stormachtig kloppen. „Dus is het toch waar, dat gij mij liefhebt P" zeide hij bewogeD, terwijl hij haar tot zich trok op den bloemrijken heuvel, „laat ons hier aan het graf van Amata den band sluiten, die ons voor het leven vereenigt, zij kent geene aardsehe wensohen meer en zal ons De ritmeester was zeer gelukkig over de verloving zijner dochter met Kurt. Hij gaf ook gaarne zijne toestemming, want hij had zich immers geen beteren De minister heeft niet beschikt over de gelden op de loopende begrooting uitgetrokken en vraagt ook op de onder- werpelijke begrooting geen gelden voor den bouw van een woongebouw voor de adspirant machinisten, in opleiding te Hellevoetsluis, aangezien bij de vraag nader wenscht te overwegen of het wel gewenscht mag heeten de opleiding van het hoogere maohinekamerpersoneel in die marine-directie, door de stichting van zoodanig gebouw te bestendigen. De Eerste Kamer-verkiezing in Gelderland. j Naar aanleiding van de besliste tegen spraak, door „De Stand." gegeven op het bericht van de „Zutph. Ct.", dat de anti-revolutionairen dr. Kuyper wilden doen verkiezen als Eerste Kamerlid van j de Staten van Gelderland, schrijft thans de „Zutph. Ct.", dat de waarheid van het bewuste bericht zelfs door Staten leden is bevestigd, terwijl voorts ook van andere niet minder achtenswaardige zijde de volkomen juistheid van het bericht werd erkend. Intusschen willen we ter nadere be vestiging nog wel mededeelen, zegt de „Zutph. Ct." verder, dat, toen in de liberale Staten-club van het plannetje werd gehoord, daar het denkbeeld ge opperd werd, dat, indien de anti-revo lutionairen en chr. historischen vast hielden aan de candidatuur-Kuyper, de liberale leden allen op baron Mackay zouden stemmen. Dit denkbeeld verviel, toen de room- sche leden niet met de candidatuur- Kuyper wilden meegaan. "Verder schrijft onze eerste bericht gever ons nog, dat langdurige vergade ringen van de rechtsche groepen noodig zijn geweest, alvorens het punt van geschil was weggenomen en overeen stemming was verkregen. Meer dan één Statenlid van rechts heeft tegenover hem de waarheid van het door ons medegedeelde erkend. Het adresdebat. De „Yrijzinnig-Democr." schrijft Onze indruk van dit eerste samentref fen met de regeering is beslist gunstig. Wie mocht hebben verwacht, dat de regeering om de hoofdzaken maar wat zou heenpraten en met uitvluchten en slagen om den arm den tijd zou rek ken om van de moeilijkheden af te komen, is bedrogen. Te verwonderen is het daarom niet, dat er sedert Dins dag veel mopperaars zijn waar te nemen en zelfs dreigementen zijn gehoord. Dat heeft ieder die ronduit zijn meening zegt, te wachten van hen, die er anders over denken. Zullen de mopperaars zich verplicht zien, deze bewindslieden om den ge- toonden moed en oprechtheid af te ma ken, dat zij hun gang gaan. Wij win nen het met woeker terug. schoonzoon kunnen wensohen. Toch trad het geluk van zijn kind weder snel op den achtergrond door hetgeen hij nooit vermoed had van Kurt te zullen ver nemen. De kommerzienrath een bedrieger 1 Er bestond geen Georg Hollander meer, hij was niet de zoon van zijn vader uit diens eerste huwelijk en hem, hem alleen behoorde het rijke erfgoed toe De beide mannen hadden een gan- schen voormiddag met elkander beraad slaagd, welke houding zij tegenover den misdadiger moesten aannemen en waren eindelijk tot het resultaat gekomen, dat de ritmeester het best zou doen, als hij de zaak eerst privatum aanvatte en den kommerzienrath door een schrijven in kennis stelde, dat hij geheel en al met het geheim bekend was Zooals het beraamd was, werd bet ook uitgevoerd en vier en twintig uren later was het schrijven van den heer Von Rümming reeds in handenvan den kommerzienrath. De oude man zat alleen in zijn stu deervertrek hij had juist een zeer stormachtig onderhoud tusschen vier oogen met zijne gemalin gehad en scheen nog niet tot zijne gewone bedaardheid teruggekeerd, toen zijn kamerdienaar Tijdens de kabinetscrisis schreven wij, dat het land behoefte had aan mannen uit één stukniet aan weifelaars en proevennemers. Deze eerste dag van debat doet ons vertrouwen, dat wij zijn op den goeden weg. Mr. Van Esalte sn het opeentenstelsel. „De Rotterdammer" heeft er de „Handelingen" van 1904 eens op na geslagen en is tot de merkwaardige ontdekking gekomen, dat mr. van Raalte den 8sten December 1904 (in dertijd afgevaardigde voor Rotterdam V) bij het begrootingsdebat in de Tweede Kamer een kras vonnis velde over het opcentenstelsel. Het opcentenstelsel, aldus sprak de geachte afgevaardigde, is, naar mijn inzicht, reeds in beginsel als middel tot dekking van tekorten niet aan te be velen. Ik beschouw als karaktertrek van het systeem van opcenten, dat het is ondeugdelijk en gevaarlijk. Ondeug delijk omdat het alle fouten, gebreken en onbillijkheden, die in de belasting zelf liggen, vermeerdert in evenredig heid van het aantal opcenten. En het is gevaarlijk, omdat bet zulk een gemakkelijk en verleidelijk middel is. Met andere woorden, wanneer men eenmaal met het heffen van opcenten begint, zal men allicht geneigd zijn om de opeenten allengs tot hooger bedrag op te voeren." De „Rotterdammer" merkt bierbij het volgende opHet opcentenstelsel was dus volgens dezen vrijzinnigen afgevaardigde ondeugdelijk en gevaar lijk. Sinds werd echter mr. van Raalte minister. En nu Nu komt het minis terie-De Meester, waarin ook mr. van Raalte zitting heeft, meteen voor stel tot het heffen van niet vijf, maar tien opcenten op de bedrijfs- en Thans is zeker het stelsel wel deug delijk en niet gevaarlijk 1 Ten derden male als het niet zoo droevig was, dan zouden wij er om lachen. Yelen zullen hierin een nieuw bewijs vinden, dat onze bewindslieden vóór hun optreden zich niet de moeite gaven of den noodigen tijd misten om hunne plannen rustig en ernstig te overwegen. De opmerking van de „Groene", be treffende de overhaastige-samenstalling van de Troonrede schijnt ook te gelden voor de financiëele plannen der regee ring, aldus merkt „de Tijd" op. De begrooting van oorlog. Yan eene bezuinigingscommissie ver wacht de minister geen nuttig resul taat. De minister is dan ook van oor deel, dat wanneer een ernstig onderzoek zijnerzijds dat hij voornemens is in te stellen hem de noodzakelijkheid, of ook maar de wenschelijkheid, zal doen gevoelen van voorlichting van on ongegeneerd binnenkwam en 'hem den brief van den ritmeester met deze woor den overhandigde „Emmerich, daar is iets voor jou." De kommerzienrath blikte hem strak in het gelaat. Het was reeds jaren ge leden, dat zijn dienaar het gewaagd had hem bij dezen naam en met het vertrou- lijke „jij" aan te spreken. Hij wilde hem berispen, den ellendigen kerel, dien hij haatte als eene niet te verdrijven her innering aan het verleden met al zijn ellende, maar een plotseling opkomende inwendige angst deed zijn tong verlam men en benam hem de vrijheid zijner bewegingen. Op hetzelfde oogenblik had zich ook de dienaat, de medeweter van al zijn geheimen, verwijderd en Hollan der was alleen alleen met den brief van den ritmeester in zijne hand. Zijn dunne, kleurlooze lippen waren vast op elkander gesloten en in de groenachtige, glinsterende oogen vlamde een wild, verterend vuur. Hij had op dit oogen blik geheel het voorbomen van een waanzinnige, en dus scheurde hij met een plotselinge beweging den brief open en verdiepte zich in den gewiohtigen inhoud. ,Hij heeft mg verradenkreunde hg, partijdige deskundige zijde, hij veel beter en zelfs ook meer in de bedoeling der volksvertegenwoordiging zal hande len door niet ééne maar verschillende oommissiën in te stellen. Gaarne geeft de minister de verze kering dat hij bij het samenstellen van die commissiën geheel onpartijdig zal te werk gaan. Teneinde althans eenigszins tegemoet te komen aan de wenschelijkheid tot verlaging, is f 25,000 minder aange vraagd voor de oefeningen van het ac tieve leger. Dientengevolge zal het ver moedelijk niet mogelijk zijn in het jaar 1906 groote manoeuvres te houden. In verband met het thans bestaande incompleet aan officieren van het leger hier te lande, meer in het bijzonder voor zooveel het wapen der artillerie betreft, ligt het in de bedoeling, in 1906 een zoodanig aantal plaaten voor de Kon, mil. acad. op te stellen, dat het aantal cadetten zoo mogelijk zal worden ge bracht op 350. Door den minister van marine is een nieuwe regeling ontworpen, waarvan de bedoeling is aan de weduwen of recht verkrijgenden van alle in dienst over leden militairen uitgezonderd van hen die bij eenige inrichting van de marine aan boord of aan don wal in eerste opleiding waren eene uitkee- ring te kunnen doen van een vaste som afhankelijk van den rang door den overledene laatstelijk bekleed, maar on afhankelijk van den datum van het overlijden. En wel in deze voegematroos 3e kl. en lager f 20 matroos 2e kl. f 24, matroos 1 kl. f30 (ook de hiermede gelijkgestelde), korporaal f 36 sergeant f48, sergeant-majoor f56, adjudant onderofficier f 65 j adjunct-machinist f80; machinist f100; hoofd-machinist f 150 adelborst le kl. f 180 luit. t.z. 2e ki. f200; luit. t.z. le kl. f300; kapitein-luitenant t.z. f 450kapitein t.z. f 600 schout-bij-nacht f 800, vice- admiraal f 1000. "Wanneer deze regeling tot stand mocht komen, zullen de vaste tracte- m enten slechts worden uitbetaald tot en met den dag waarop door het over lijden de dienstbetrekking tusschen den Staat en den marine-schepeling ophoudt. Landweer- De minister van oorlog is voornemens te beginnen met het volgend jaar de vrijwilligers en dienstplichtigen van de landweer voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen te roepen. Bij deze gelegenheid zal bij zonder worden nagegaan of de door sommige leden der Tweede Kamer in bet voor- Ioopig verslag geuit vrees, dat door den korten duur deze oefeningen weinig waarde zullen hebben, bewaarheid wordt. „de schelm, hij heeft mij in het verderf gestortI" Hij sprong op; als een wild dier rende hij de kamer rond. „Alles voorbij", knarste hij tusschen de tanden, „en niets blijft mij voor mijn eenzamen ouderdom over dan schande maar neen, ik wil niet ellendig zijn na zooveel eer en glans." En moede, doodmoede, kroop hij terug naar zijn stoel en bleef ge- ruimen tijd als versteend in de zachte kussens leunen. Maar plotseling ver toonde zich weder een diabolische glans in zijn oogen, zijn bleek gelaat kleurde zich, bij stond op, opende het geheime vak in zijn lessenaar, zijne groote handen woelden in de papieren, maar wat zij zoo angstig zochten, vond hij nietHet bewijs, waarin de overste Yon Wilden zichzelven aanklaagde, lag daar niet meer het was hem ontstolen „Ook dat nog", kermde hij, „thans sta ik geheel machteloos, overal niets, overal slechts de verafschuwde, de mis dadiger, ik die geheerscht heb als ge bieder Een uur later vond men den kommer zienrath levenloos voor zijne schrijftafel liggen. 1Krwlyd..)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1