JEUGDIG FRISSCÜE 's LtVENS El El Ho» 232 Buitenlandsclie berichten. Laatste Berichten. Burgerlijke Stand, 379ste Staatsloterij DRUIVEN BORSTRONIG Binnenlandsche berichten] FEUILLETON PL \ATSING Huis-, Genot-, Voedings- en Grachtmiddel sTOGMWASSCBËllSJ BLE1ERIJ ■HOGE Et OPGEDANE WINCHES op 't einde der vorige week een puistj' aan zijn onderlip. Daar hij zich tevens koortsig gevoelde, riep hij geneeskun dige hulp in. De dokter constateerde bloedvergiftiging. Niettegenstaande alle aangewende middelen overleed de onge lukkige patiënt reeds eergisteravond na een zeer smartelijk lijden. Do overledene was nog slechts betrekkelijk korten tijd in functie. Te Nieuw-Weerdinga (D: is een jongmensch in het kanaal geraak en verdronken. Ben 28 jarige hout zaagmolenaar te Rijswijk, wordt sedert eenige dagen vermist. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen, daar hij dien dag zich naar Den Haag had begeven om zijn meisje te bezoeken, doch aldaar niet is aangekomen. Een dienstbode te Nieuwer Amstel, had het ongeluk van een trap te vallen, waar door zij waarschijnlijk op het hoofd terecht kwain met het diep treurig gevolg dat zij een oogenblik later over leed. De toestand van v. G., te Breda, die Zondagavond bjj een vechtpartij een steek in de zij opliep, is van dien aard, dat men voor het behoud van het leven vreest. In den namiddag van den 28 September 1905, is in de Buitensingel - gracht nabij het Nassauplein te Amster dam drijvende gevonden het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, gewikkeld in bruin papier, voorzien van touw en steen, welk lijkje klaarblijkelijk slechts korten tijd te water heeft gelegen. Met de tram, die 's avonds te 7.55 (Gr.) van Joure naar Sneek vertrekt, had Donderdagavond een treurig ongeluk plaats. Even buiten Joure maakte zekere K., van Leeuwar den, die van de jaarmarkt te Joure te rugkeerde, ruzie met medepassagiers en wel zoo erg, dat hij met een mes begon te zwaaien. Medepassagiers waren o. m de familie L. uit Oppenhuizen, die van een bezoek bij familie te Langezwaag terugkeerden. De 63 jarige vrouw van den heer L. met haar kleindochter van 5 jaar werd het te angstig in den wagen, waarom zij en ook anderen een goed heenkomen zochten op het balkon van den tramwagen. De conducteur had het sein tot stoppen gegeven, toen eensklaps met angst werd vernomen, dat de vrouw van den heer L. met hare kleindochter van het balkon onder de tram waren gevallen. Het meisje werd gelukkig ongeleerd onder de tram weggehaald, maar met de vrouw was het treuriger gesteld, zij was zwaar aan het hoofd gewond. Het gouden oorijzer was totaal verbrijzeld, terwijl het eene oor er bijna af was. De politie van Joure was spoedig ter plaatse en legde de hand op IC. Hij werd uit de tram verwijderd en maakte de reis natuurlijk niet verder mede. De zwaar gekwetste vrouw ging met de tram mede naar Sneek, waar zij werd vervoerdnaar het St. Antonie-ziekenhuis. Hier verleende een dokter spoedig heel kundige hulp. De toestand van de be jaarde vrouw is zorgwekkend. De directeur der Hamburg-Ame- rikalijn, de heer Ballin, die deze week een proeftocht medemaakte op de eerste turbine-stoomboot, welke voor de Allg. Electr. Ges. op de werf Vulcan" te Stettin is gebouwd, beeft aan de directie dier maatschappij het volgend telegram uit zee gezonden„Voor zooveel wij tot dusver hebben kunnen nagaan, is deze turbine-toepassing een groot, on misbaar succes. Het schip paart aan een snelheid die grooter is dan bedon gen was, het voordeel, voor de passa giers van zooveel beteekenis, dat het volstrekt niet vibreert. "Wij loopen thans een vaart van 20 zeemijlen in het uur, zonder de geringste schudding te bemerken, wat bij booten met andere machines nog iets onbereikbaars is. Ook het sturen schijnt onberispelijk te gaan". Degeheimzinnigemoord. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den noodlottigen dood van miss Money, wier lijk in de Mersthamtunnel bij Lon den gevonden werd, is gebleken, dat zij twee jongelieden onder haar kennis sen had, zekere Erank Butler, van Brentford, en Charles Bellehambers, van Harrow. Met laatstgenoemde was zij verloofd. Beiden hebben kunnen aantoonen, dat zij niet met miss Money op Zondag avond in gezelschap zijn geweest. Bell Chambers was buiten zich zelve van smart, toen hij in de bladen las, dat de gevonden vrouw zijn aanstaande was. Er was wel een afspraak voor Zondag geweest voor een ontmoeting tusschen beide gelieven, maar die was verplaatst op Woensdag. Zondag had Bellchambers een tocht op een motorfiets gemaakt in gezelschap van een vriend, Bert Morman. Zij gingen naar Berkhamsted en kwamen even na 11 uur terug. De Engelsche bladen maken natuur lijk veronderstellingen omtrent de oor zaak van den dood van Miss Money. Een er van is, dat zij met een kennia een Zondagsuitstapje gemaakt zou heb ben, en dat deze misbruik zon hebben willen maken van het ongestoord samen zijn dat daarop een worsteling is gevolgd en dat de man daarna het meisje uit den trein heeft geworpen. In een tunnel zijn kreten geslaakt in een coupé, in een andere coupé niet hoorbaar. Alleen komt tegen deze ver onderstelling op het fait, dat het portier van den waggon in de tunnel niet geopend kan worden bij gebrek aan ruimte. De justitie heeft nog geen verlof tot begraven gegeven. Een moorddadigegekin een spoorwegstation. Te Milaan werd een zekere Pompée Rossi, die uit Duitschland naar zijn vaderland Italië terugkeerde,, in het station plot seling krankzinnig. Hij stortte zich, gewapend met een reusachtig mes, op het publiek en stiet allereerst een spoor beambte neer, die doodelijk gewond liggen bleef. Toen ging hij een jong mensch, zoon van den afgevaardigde Zavattari te lijf en doodde den jongen man op de plaats met een messteek in het hart. Yan alle kanten kwamen menschen toesnellen om den gevaar lijken krankzinnige te ontwapenen, maar dit gelukte eerst nadat nog tal van andere personen gewond waren. Op het politiebureau verklaarde Rossi, dat hij aan het moorden gegaan was, uit vrees dat men hem beletten zou, naar zijn moeder te gaan. Te Cleveland heeft een gezelschap van 400 personen den dag gevierd, waarop voor 52 jaren de tegenwoordige millionnair Rockefeller, op klompen, naar men zegt, naar New-York kwam. Er werden verscheidene redevoerin gen gehouden, waarop de jubilaris ant woordde met de verklaring, dat geld- winnen goed is maar geen hoofdzaak mag wezen, daar men vooral arbeiden moet voor de verbetering der mensch heid. D e b o m-a a n s 1 ag t e P eki n g. De pleger van den aanslag op de oom missie, welke naar Europa eu Amerika moest reizen om dé parlementaire toe standen te bestudeeren, moet een aan hanger zijn van Kangjoewei, den Chi neesehen hervormer, die in Amerika vertoeft. De gouverneur-generaal van Tsjili Joeantsjikai moet een dreigtelegram ontvangen hebben van Kangjoewei we gens zijn weigering den boycot van de Amerikaansche waren te ondersteunen. Voor Joeantsjikai zijn in het paleis en op straat uitgebreide voorzorgsmaatre gelen genomen. De aanslag heeft een diepen indruk gemaakt en de reis der commissieleden is voorloopig uitgesteld. De regeering, het spoorwegbestuur en Joeantsjikai hebben hooge prijzen gesteld op de aanwijzing van den mis dadiger. Yelen schrijven den aanslag toe aan naijver van Japanners, omdat Japan inChina allen invloed voor zich verlangt. Rusland schijnt, anders dan gevreesd werd, aan Engeland zijn nieuw verdrag met Japan toch niet kwalijk te nemen. Althans de Londensche „Standard" ontvangt van zijne gunstig bekenden berichtgever te Moskou het volgend veelbelovend verslag van een onder houd, 't welk den directeur Engelsche Eli-Bank te St.-Peterburg door Graaf Lamsdorff, den Russischen minisiter van buitenlandache zaken, werd bewil ligd. In dat onderhoud dan gaf de heer Lamsdorff den wensch te kennen naar eene hetere verhouding, eene entente cordiale met Engeland, vooral ook met nauwe handelsbetrekkingen, waardoor over de geheele wereld de vrede zou worden verzekerd. De Czar, voegde graaf Lamsdorff er bij, was het met deze zienswijze ge heel eens. En wat hem persoonlijk be treft betreurde hij het diep, dat weder- zijdsche misverstanden, geheel onnoodig, tusschen beide landen zooveel onaange naamheden hadden teweeggebracht. De offieieele mededeeling van het verdrag aan Rusland en het betrekkelijk rondborstig begeleidend schrijven van minister Lansdowne hebben blijkbaar hunne uitwerking niet gemist. Aan Duitschland blijkt de mededee ling van het verdrag geschied te zijn door Japan. Yan 's heeron Witte's onderhoud met keizer Wilhelm heet het, dat het geloopen heeft over eene Russische aansluiting in het Yerre Oosten. FRANKRIJK. De „Temps" bevat de nota, waarin de overeenstemming tus schen Frankrijk en Duitschland aan gaande de netelige Marokkaansche con ferentie is neergelegd. Wij ontleenen hieraan het volgende Het programma der conferentie om vat organisatie der politie, regeling van het toezicht op wapensmokkelhandel, financieele hervorming door het oprich ten van een staatsbank, bestudeering van de opbrengst en werking der be lastingen en het scheppen van nieuwe inkomsten en vaststellen van zekere beginselen van economische vrijheid. De grenspolitie zal, aldus wordt uit drukkelijk bepaald, bij voortduring worden geregeld direct en uitsluitend tusschen Frankrijk en den Sultan. In de Fransche grensstreken zal ook het smokkelen van wapens een zaak zijn tusschen die beide machten. De leenings- en de haven-quaesties zijn als volgt geregeld Er is een over eenkomst gesloten tusschen de reeds bij de leening betrokken Duitsohe ban kiers en een Eransoh consortium om de leening uit te geven. Deze leening behoudt haar karakter van tijdelijkheid en haar bijzondere waarborgen en zal uit een nieuwe groote leening of door de te scheppen staatsbank kunnen worden terugbetaald. De Duitsche firma behoudt het reeht van uitvoering der havenwerken te Tanger, tenzij de Fransche maatschappij, die de zaak eveneens in studie heeft, betere voorwaarden aanbiedt. Het ontwerp-programma en het voor stel omtrent de plaats der conferentie zullen onverwijld door de beide regee ringen aan de goedkeuring van den Sultan en de overige mogendheden van de Madridsche conventie worden onderworpen. Zoodra dit is geschied, zullen de Duitsche en de Fransche missiën Fez verlaten en naar Tanger terugkeeren. ENGELAND. De „Standard" geeft een vergelijking van de zeemachten van de nieuwe bondgenooten, Engeland en Japan, en Frankrijk, Rusland en Duitsch land te zamen. Engeland en Japan bezitten 36 slagschepen met 144 l/3- inch-kanonnen Frankrijk, Rusland en Duitschland te zamen 23, met 90 12- inch- kanonnen. Deze schepen loopen meer dan 15 knoopen in het uur en zijn de meest geduchte weermiddelen in een modernen zee oorlog. Dan hebben Engeland en Japan 12 slagschepen met 48 12-inoh-kanonnen, die minder dan 15 knoopen loopen. Met inbegrip van reserve- en tweede- klas- slagschepen, hebben de beide bondgenooten 69, de drie andere mogendheden 74 oorlogs schepen. Wat gewapende kruisers betreft, bezitten Engeland en Japan een enorm overwicht met 50 schepen tegen 38 van de 3 mogendheden. Beschermde kruisers en verkenningsschepen 97 tegen 54. Zelfs met de Yereenigde Staten van Noord-Amerika er bij zouden de andere mogendheden slechts 39 slag schepen met 144 12-incb-kanonnen in actie kunnen brengen tegen Engeland en Japan 36 met 144 12-inch-kanon- nen. Met de trager dan 18 knoopen loopende schepen mee, bezitten Engeland en Japan meer groote schepen dan Frankrijk, Duitschland, Rusland en de Vereenigde Staten samen. Getallen, die bewijzen welk een geduchte macht het Engelsch-Japansch verbond is. HONGARIJE. Tegen alle verwaeh ting, dat de crisis zou overgaan in een stadium van politiek van strijd tusschen kroon en oppositie, schijnt een andere keer in de zaken gekomen te zijn. Fejervary verklaarde aan een persman, dat punt 3 der koninklijke voorwaarden van 23 Sept. volstrekt geen beteekenis hadden om Hongarije te verontrusten. Konden Oostenrijk en Hongarije het niet eens worden over een andere rege ling der maatschappelijke betrekkingen, dan nog was Hongarije's zelfstandigheid op dit gebied door de Hongaarsche wetten gewaarborgd. Aldus de „Kölnische". Maar over de quaestie der legertaal sprak nog niemand in voornoemden geest. j ii RUSLAND. Tolstoi heeft zich tegen over een bezoeker op Jasnaja Poljana uitgelaten over den huidigen binnen- landschen toestand van Rusland. Van de Rijksdoema heeft hij geen groote ver- j wachtingen. Over de gebeurtenissen tg Bakoe en in den Kaukasus in het alge- j meen verzamelt hij ijverig gegevens en den broederoorlog die daar gevoerd wordt, slaat hij met spanning gade. Het bedroevendst vindt Tolstoi het, dat het ontzettende bloedvergieten onder de leus van nationalisme geschiedt. „Dit gif", zeide de groote schrijver, „is een van de ergste euvelen van onzen tijd. Men- j schen, die zichzelf in verschillende soorten indeelen, zjjn even groote non- sens als de in afzonderlijke Staten verdeelde aardbol." ZWEDEN en NOORWEGEN. Gelijk te verwachten was, zijn de groote Noorsche bladen tegen het voorstel van de tien Stortingsleden om de kwestie van Noorwegen's toekomstigen staats vorm nu aan de orde te brengen. Hun argumenten zijn, dat het oogenblik slecht gekozen isde unie is nog niet afgewikkeld de eendracht onder het volk zou verbroken worden en zij is nog zoo noodig de grondwet, waaronder de Noren nog leven en die hun kracht is, schrijft het koningschap voortegenover de mogendheden zou het hoog spel zijn, nu aan het koning schap te geraken. „Verdens Gang" zag dezer dagen nog het vraagstuk van de republiek onder de oogen. Welke republiek wil men dan P vroeg het blad. De republiek, zooals de soeiaal-democraten die verlangengeen afzonderlijk staatshoofd, maar het mi nisterie als opperste gezag P Of een republiek met een president En dan rijst weer de vraag of men een president wil, door de volksvertegenwoordi ging gekozen, gelijk in Frankrijk, of door het volk zelf, gelijk in de Yer Staten. Yerder moet men dan nog kiezen tusschen een republiek met een presi dent, die veel macht heeft, en een, waar zijn gezag slechts in naam bestaat. Het vraagstuk is zoo moeilijk, meende het blad, dat men best deed zich aan het beproefde koningschap te houden. MACEDONIË. Op het Balkan schiereiland is weder een nieuw con flictje uitgebroken, thans tusschen Griekenland en Bulgarije. De quaestie loopt namelijk over de uitlegging der capitulatie-rechten, die Bulgarije inder tijd van Turkije heeft overgenomen Feitelijk is het den opvolgenden Bul- gaarschen regeeringen gelukt, de groote mogendheden en wel in de eerste plaats Oostenrijk-Hongarije, dat het meeste belang bij deze zaak heeft, te weer houden in de practijk gebruik te maken van het recht der consuls om de civiele rechtspraak uit te oefenen. En binnen kort, als de nieuwe handelsverdragen worden gesloten, zullen die capitulatie- rechten wel geheel en al worden af geschaft. Maar nu heeft te Philippopel een Grieksch onderdaan zijn betalingen ge staakt. De schuldeischers zijn voor 't meerendeel Bulgaren, De Grieksche consul liet beslag leggen op den fail lieten boedel en wilde de zaak onder zijn jurisdictie houden. De Bulgaarsche schuldeischers verzetten zich daartegen en riepen de hulp van de Bulgaarsche rechtbank in. Deze liet de door het consulaat gelegde zegels verbreken en beval den verkoop van den faillieten boedel. Daarop antwoordde de Grieksche consul-generaal Zalakosta, met een ta melijk kalm gestelde protest-nota, waar in hij verzocht de zaak op te schorten, tot er over de bevoegdheid een princi- pieele beslissing zal zijn genomen. Te Philippopel is men echter niet gezind aan dit verzoek gehoor te geven en daardoor zou de toeh reeds bestaande spanning tusschen de beide landen en regeeringen wel eens tot een diploma tieke breuk kunnen leiden. Per Telegraaf. Het Konlnbiyk eehtpaar op reis. 's GRAVENHAGE. Hedenmorgen heel'vroeg hebben H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik de residentie verlaten, om geruimen tijd door te brengen op het slot Dobbin. {Spoorwegongeluk te Paruiereud. PURMEREND. De heer en mevr, Clarion, die bij het spoorwegongeluk te Purmerend ernstig gekwetst werden, zullen de volgende week het ziekenhuis alhier kunnen verlaten. Hr. Ms. „Evertsen". AMSTERDAM. Volgens een bericht in de „Tel." zou de herstelling van de „Evertsen" welk schip, zooals bekend tijdens het bezoek van het Engelsch eskader aan IJmuiden, van zijn ankers sloeg en ernstige schade opliep niet minder dan f250.000 koste. ran Vlissingen Van 2730 September. GETROUWD: A, Lambooij, j.m. 27 j., en J, A Hilst, jd. 31 j. A. van Roekei'ij," 26 jen J. C. de Groot, j.d. 29 j. V>' F. Lauret, j.m 23 j., en E. L. van Som.' j.d. 21 j. G. van Ceule, j.m. 26 j 1' O. Koppejan, j.d. 23 j. J. W. Lo'ek meijer, j.m. 24 j., en J. C. Luijtea, j.j, BEVALLEN: M Loek-meijer, geb. Pape, z. J, p Steketee, geb. Beaufort, z. OVERLEDEN: C. Piera, z, 9 m. A. Verhoef, wed,, van J. Meijer, 80 j. A. Schrijver, d.' 11 m. O. Charpentier, man van' J Tholenaar, 71 j. Trekking van 29 Sept. 8e trekk. 5e kl, Prijzen van 100 en hooger. Nos. 5496, 6633, 9155, 9411, 10653 12243, 145 54, 18581, 18967, 19333' 19787, 100. Nos. 2900, 7905, 13328, 16657 19832, 200. Nos. 78, 16176, ƒ400. Nos. 2378, 11208, 1000. tint,zonder Zomersproeten, Vetwormpjes jes, Puisten, enz., krijgt men bij een geregeld gebruik van van BERGMANN Co., Radebeu', echte fabrieksmerk „Stokpaardjes," a 50 cent per stuk. Verkrijgbaar bij ANTON SALET, Nieuwendijk en P. DE LANGE, Walstraat. i bij Hoest, Heesohheid, Slijm-, Be- klemming der Borst, Hals-, Borst en Longziekten, Kuch- en Kinkhoest der kinderen, opgeven van bloed, vluimen, longtering in de beide eerste graden, verder tot versterking van zwakke kinderen en reconvalescen ten, is de B^nlandsohe reeds sedert 38 jaren in de geheele wereld ongeëvenaard en eenig Alleen echt verkrijgbaar in fles- schen :i li. 2,4 fl. 1,on a 65 cent, voorzien van capsule met on derstaand fabriek stempel. yHootddepAt voor Nederland bij de firma II. SAHOEMA ViV te Emmerik a/d B. en Zeve naar. Te Vlissingen bij Wed. J. Q. H. DOM MISSE, Bellamykade 5 Goes bij de Firma Wed. J. .P. VAN DER DOES Sz.St. Maar tensdijk bij JOH. PEELS; Middel burg bij W. H. GRAVE3XEIN. „01 ZOOM," anti de rivier „De Zoom," BEflOEK- 3P-ZOQM. ONOVERTROFFEN. Inlichtingen enz., worden op anyrage gratis verstrekt bg ndergeteekende. P. J. ASSELBEBGS Co. Prijs per drie Afzonderlijke nummers handelaren, Postdireci F. VAN DE VELDE Verschijnt dagelijks, uitgezi Staatsbegroting 1906. Aan hoofdstuk marine der Staatsb grooting voor 1906 ontleenen wij b volgende.1 De minister betoogt in zijn toelichtil tot de marinebegrooting, dat het he aangenaam zou geweest zijn, wanDe bij dit ontwe|p' konde doen vergeze gaan van eene volledige uiteenzettij zijner denkbeelden aangaande de Dienstelling en organisatie der zeemac zooals die tot richtsnoer zouden moei strekken zoowel voor den aanbouw materieel als voor de recruteering opleiding van het personeel en and organieke maatregelen ten opzie daarvan te nemen, maar dat de tijd v raadpleging van tal van gegevens, we alleen bij het departement van mar: aanwezig zijn, sedert 's ministers treden klaarblijkelijk vaak tekort geweest. Hierbij teekent de minis aan, dat het programma of werkp voor den aanbouw van de vloot i de daarop steunende organisatieplan! voor het personeel, bij 's ministers treden niet zoodanigen vorm had a genomen dat daarop door hem zou k nen worden voortgebouwd. Te min kan op het oogenblik een uitgewe plan worden medegedeeld, aangezien taak der zeemacht met die der la macht, bij de verdediging der Nee landsehe zeegaten en kusten, in bela rijke mate in elkander grijpt en derhs de aan de zeemacht voor dit doe stellen eischen niet volledig kun worden vastgesteld zonder te gelijk aard en den omvang der onder departement van oorlog ressorteere verdedigingsmiddelen te bepalen, trent welk hoogst belangrijk onderw uit den aard der zaak in den koi tijd sedert 's ministers optreden de noodige overeenstemming met oo kon worden verkregen, zij het ook beide ministers beschikken over advies der commissie inzake san werking van land- en zeemacht. Het voor nieuwen aanbouw aai vraagd bedrag strekt uitsluitend voortzetting van den bouw van een p serschip, hoofdzakelijk bestemd voo verdediging van het rijk in Eur tot welken bouw bij de behandeling begrooting van het loopende diens! werd besloten. Hoe gaarne nu ook de minister r dadeljjk op deze begrooting gelden hebben aangevraagd voor het in bouw brengen van ander mater laat de toestand van 's lands finan op het oogenblik een dergelijke aanv niet toe. In een enkel opzicht wenscht minister op het algemeen plan eei sins vooruit te loopen door aan te digen dat thans naar zijne overtuij welke ook die was van zijn voorgai Naar het Duitsch va n A. D VEE TEN TIËN in alle Oouranten. AdresEu roau Vltasingsohe Oouraat. 54.) En terwijl hij zoo dacht en mort rijn ziel met rouw werd vervuld, hij onwillekeurig op de knieën er schoone, zoo trotsch gedragen mar hoofd boog zich naar de bloemen o graf van het meisje,dat hem zoo grei loos had bemind, otsehoon zij daarvan onbewust was geweest. H rijn gemoed lucht in een gebe eindelijk verdween het bang gevoe 21jne ziel bezwaard had. Toen hij au niet meer met zichzelven ontevr oprichten wilde, werd eensklaps hand op zijn schouder gelegd, en bikkende in smartelijk zuchten, 'orde hem eene zachte stem in het ik zou ook gaarne sterven, slechts om door u zóó betreurd te wö Maar dit zult gij immers niet t

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 6