B KJ V O E G S E L, van Maandag 2 October 1905, no, 231® Vervolg Binnenland. Gemengd Nieuws. Gemeentebestuur. Kerk- eu Sclioolnieuws. Kechtszafeen. BEHOORENDE BIJ DE VLISS1HI6SCHE COURANT Vlisslztgen, 30 Sept. BRANDWEER. Kennisgeving. De Opperbrandmeester van Vlissin- gen gelet op de in den laatsten tijd her haaldelijk voorgekomen verzuimen van brandweerplichtigen ten opzichte van hot volbrengen van hun dienst, herinnert epn ieder wien zulks aangaat aan de desbetreffende strafbepaling, vervat in art. 469 der Algemeene Verordening van Politie dezer gemeente zullende belanghebbenden het aan zich zeiven te wijten hebben, indien bij ver onachtzaming van bovenstaande ver ordening op hen de daarbij bedreigde straffen worden toegepast. Ylissingen, 30 September 1905. De Opperbrandmeester, D. K R U G. Een nuttige wenk. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft de volgende dienst order ter kennis van het personeel ge bracht Herhaaldelijk blijkt bij het onderzoek van klachten, dat door som mige ambtenaren, bij de toepassing der voorschriften tegenover het publiek op weinig oordeelkundige wijze wordt te werk gegaan. Hoewel het de plicht der ambtenaren is, om de voorschriften, waarvan hun de uitvoering is toever trouwd, nauwkeurig en stipt op te volgen, zoo behoort nochtans door een ruime opvatting van de bepalingen te worden zorg gedragen, dat het publiek niet noodeloes wordt bemoeilijkt of lastig gevallen. De ambtenaren mogen geen gelegenheid laten voorbijgaan, om, indien hun blijkt, dat het publiek niet voldoende bekend is met sommige be palingen, op de meest welwillende en duidelijke wijze daaromtrent inlichtingen te verschaffen. Daardoor zal meerdere samenwerking tusscben publiek en ambtenaren ont staan, hetgeen de taak van de- laatsten verlicht en waardoor veel geschrijf en omslag wordt voorkomen. Eenvormige en gelijkmatige toepassing der verschil lende voorschriften behoort te worden bevorderd. Opvolging van het boven staande wordt dringend aanbevolen, ook om bij voortduring den regelmatigen gang van den dienst te verzekeren en dezen steeds meer te doen beantwoorden aan de eischen van het verkeer. Het stoffelijk overschot van den offi der-machinist Nuboer is met veel plech tigheid te Hellevoetsluis ter aarde be steld. Alle in de directie aanwezige offi cieren van zee- en landmacht, machi nisten, ook die der reserve, en werk lieden van 's Rijks-werf waren op de begraafplaats aanwezig of begeleidden den stoet. Toespraken werden gehouden door den schout-bij nacht, dr. Rust, ds. Teljer en den schoonvader van den ge storvene, Vele bloemkransen en bloem stukken sierden de lijkkist. De kapel van de „Buffel" voerde treurmuziek uit. Door het hoofdbestuur van den Volks bond tegen drankmisbruik, is een com missie benoemd tot het instellen van een onderzoek naar den aard en het gehalte van de oonserveeringsmiddelen, voorkomend in de hier te lande gebruikt wordende dranken, als limonade e. d., welke door den handel aangekondigd of door het publiek beschouwd worden als „alcoholvrije". Deze oommissie bestaat uit de heeren dr. Oh. H. Ali Oohen, hoofdinspecteur v. d. Volksgezondheid 'e Utrechtdr. J. D. Pilippo, directeur- scheikundige van den keuringsdienst van eet-, en drinkwaren, te Leiden; dr. A. Dam, scheikundige van den keurings dienst van voedingsmiddelen, te Rotter dam dr. H. G. Ringeling, directeur v. d> Gezondheidsdienst te Amsterdam dr. L. Th. Reicher, scheikundige v. d. Gezondheidsdienst te Amsterdam, en L. D.Wal burgh Sehmidt,arts te Amsterdam. Door het gemeentebestuur alhier is het volgende adres aan de Prov. Staten dezer provincie gezonden „Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Gemeentebestuur van Vlis- singen dat naar bet vernomen beeft de be handeling der aanvrage tot het bekomen van een Provinciaal subsidie voor de oprichting eener Avondschool voor Handwerkslieden alhier tot Uwe eerst volgende vergadering is uitgesteld dat het zich daarom veroorlooft nog maals Uwe aandacht te vragen voor deze voor onze gemeente zoo hoogst belangrijke zaak dat het met leedwezen heeft gezien dat hieromtrent door h.h. Gedeputeerde Staten een ongunstig advies is uitge bracht onder verwijzing naar Uwe be slissing ten opzichte van de aanvragen van andere gemeenten dat het met bescheidenheid meent hiertegen te moeten aanvoeren, dat z. i. iedere aanvrage op zich zelve behoort te worden beschouwd en onderzocht en dat daaruit zal blijken, dat de toestand in onze gemeente, die de oprichting eener Avondschool voor Handwerks lieden hoogst wenschelijk maakt, eene gansch andere is dan in de overige gemeenten dat toch de bronnen van inkomst voor een zeer groot deel der bewoners, bestaan in de alhier gevestigde groote Maatschappijen in instellingen bij welke tal van handwerkslieden zijn geëm- ployeerd dat het daarom van bet hoogste be lang moet worden geacht, dat die breede kring van personen in de gelegenheid zij om eene goede vóór-opleiding voor hun ambacht te verkrijgen dat deze reden de oprichting van eene Avondschool voor Handwerkslieden al hier dringend noodzakelijk maakt dat de gemeente finantieel niet bij machte is om eene dergelijke inrichting alleen tot stand te brengen en zich daarom tot het Rijk en de Provincie heeft gewend om finantieelen steun dat blijkens schrijven van Zijne Ex cellentie den .Minister van Binnenland- sehe Zaken dd. 1 September jl. op de ontwerp-Staatsbegrooting voor 1906 een bedrag van f 1500 ie uitgetrokken, als Rijkssubsidie voor de op te richten school onder mededeeling dat de even- tueele toekenning dezet subsidie afhan kelijk wordt gesteld van het eveneens toestaan van subsidie door de provincie dat het gemeentebestuur zich mits dien veroorlooft bij dezen nogmaals een dringend beroep op Uwe medewerking te doen en U beleefd verzoekt om de gevraagde subsidie wel te willen ver- leenen. De miliciens der lichting 1905, voor korte oefening ingelijfd, zijn heden met verlof huiswaarts gegaan, ten einde, voor wat de miliciens betreft die tot geen der ploegen van het blijvend ge deelte behooren, in het genot van groot verlof te worden gesteld. De sergeant-majoor Verhage van het 4e bat. 3e reg. alhier wordt op 9 Oc tober a.s. als sergeant-schrijver overge plaatst bij het le reg. vesting-artillerie te Utrecht. Het Zweedsche stoomschip „Berg- holmen" dat te Middelburg een lading hout heeft gelost voor de firma I. de Broekert Co. aldaar, is heden alhier aangekomen om een lading cokes in te nemen met bestemming naar Gothen burg. Op de aanbeveling ter benoeming van een gemeente-secretaris te West- kapelle komt als no. 1 voor de heer L. J. den Hollander, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. Men schrijft ons uit Middelburg Het muziekkorps der dd. schutterij gaf gisterenavond zijn laatste concert in dit seizoen in de tent op het Molen water. Dat dit concert honderden naar het Molenwater zou lokken was wel te verwachten nu bekend was dat de „Slag van Waterloo" zou worden gespeeld en ook de kleppermarsch zou worden uitgevoerd. Het was dan ook rond de tent als bet ware éen menschenzee. Toen de „Slag van Waterloo" begon viel dadelijk een opmerkelijke stilte waar te nemen, bewijs dat dit no. met aandacht gevolgd werd. Het vuurpelo ton dat dicht bij de tent was opgesteld deed luide schoten knallen. Bij het slotgedeelte van deze pakkende potpourri werd aan do rond den muziektempel staande boomen Bengaalsoh vuur ont stoken, wat een prachtig gezicht op leverde. Een luid applaus volgde na afloop van dit nummer. Hierop kwam de beurt weer aan de jeugd, de klakkers werden voor den dag gehaald en op de maat van het muziekkorps konden wij nogmaals de vroolijke klakkermarsch booren en al klakkerende verliet de jeugd het Molen water. In Januari werd door eenige indu- strieelen uit Goes, Middelburg, Vlissin- gen en andere gemeenten een adres gezonden aan den minister van binnenl. zaken, waarin grieven werden kenbaar gemaakt tegen het optreden van den adjunct-inspecteur van den arbeid, H. J. Scholte. Aan de onderteekenaars van dit adres werd d. d. 28 September het volgende schrijven van den minister van landbouw,handel en nijverheid gezonden „Naar de gegrondheid van de grieven, die bij het ook door u onderteekend adres d.d. Januari 1905 tegen den adjunct inspecteur H. J. Scholte ter kennis van den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken werden ge bracht, werd een onderzoek ingesteld. Bij dit onderzoek is niet gebleken, dat deze ambtenaar zich aan afkeurens waardige handelingen heeft schuldig gemaakt. Sommige van de ingebrachte grieven bleken haren grond te vinden in de onbekendheid van de klagers met de bevoegdheden van de ambtenaren der arbeidsinspectie en met de aan die ambtenaren opgedragen taak voor an dere kon geen bewijs worden bijgebracht. Tevens kwam aan het licht, dat ver scheidene onderteekenaars van het adres bij rechterlijk vonnis zijn veroordeeld wegens overtreding van de Arbeidswet of Veiligheidswet, nadat door den ad junct inspecteur Scholte deswege proces verbaal was opgemaakt. Bij dit onderzoek ia bovendien ge bleken, dat velen het bovenbedoeld adres, waarin zoo ernstige beschuldigingen te gen een ambtenaar worden ingebracht, op lichtvaardige wijze hebben onder teekend. Sommigen konden zich slechts met enkele daarin geuite grieven ver eenigen, anderen ondertéekenden zonder zich behoorlijk rekenschap te geven van de zaak of den persoon, waarom het ging- Bij Kon. besluit is met ingang van 13 October benoemd tot-burgemeester der gemeente Clinge D. Ph. E. Ver- cauteren. Voorts is bij Kon. besluit een pensioen van f107 verleend aan Th. H. van Dijk, wed. A. O. A. de Jong, schippersknecht op een rijksvaartuig te Middelburg. De spoorlijn MeehelenTerneuzen heeft geene waggons genoeg om al de aangevoerde bieten te vervoeren. Daar door blijken vele los- en laadplaatsen aan die lijn te klein. Zoo stonden de vorige week aan het station Kijkuit (gem. Axel) niet minder dan zeventig geladen boerenwagens, welke moesten wachten op plaats tot lossing. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Goes H. J. Couvée te Cortgene, J. C. Schuller te Amerongen en Job. de Voogd te 8t. Annaland. Bedankt voor bet beroep naar 9t. Maartensdijk door ds. J. de Bruin te Bleskensgraaf. Dr. j. Tb. de Visser, predikant bij de Ned. Herv Gemeente te Amster dam, hoopt op 5 December a. s. den dag te herdenken, waarop bij vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. Dr, de Visser begon zijn ambtelijke loopbaan op 4 December 1880 te Leusden, ging in 1884 naar Almelo, vertrok in 1888 naar Rotterdam, en deed op 4 Mei 1892 in de Nieuwe Kerk zijne intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam. Ger. Kerken. Ds. A. Littooy, predi kant bij de Ger. kerk A te Middelburg hoopt morgen zijn 40jarige evangelie bediening teherdenken. Des voormiddags zal in de Gasthuiskerk dit jubileum herdacht worden door ds. J. H. Don- ner uit Nieuwendiep, terwijl de jubi laris zelf des avonds 6 uur als spreker zal optreden. Mej. T. B. Braat alhier is be noemd tot onderwijzeres aan de open bare school te Heinekenszand. Tot hoofd der te openen christe lijke Bchool te Coiijnsplaat is benoemd de heer A. Kes, onderwijzer aan het doofstommen-instituut te Dordrecht. Voor de rechtbank te Maastricht stond een allergevaarlijkst individu terecht, zekere Fr. E., 24 jaar, venter aldaar, beklaagd van poging tot dood slag op F. W., zijn handelsgenoot, door op dezen met een revolver eenige scho ten te lossen, gelukkig zonder doodelij- ken afloop, hoewel de man aan voor hoofd, neus en arm getroffen werd en dus als door een wonder aan den dood ontsnapte. "Wegens dit misdrijf werd tegen E. een gevangenisstraf van 5 jaar geëischt. 't Merkwaardige van dit zaakje was echter 't strafregister, dat van dit 27-jarig jongmensch werd voorgelezen. Met deze 5 jaar mede heeft hij name lijk kans gezien van 1895 af, dus in 10 jaar tijd, 13 jaar en 10 maanden straf op te loopen. Zijnde deze als volgt verdeeld4 en 8 maanden wegens diefstal en inklimming, 6, 8, 8 en 12 maanden wegens diefstal, 5 jaar wegens aanranding en nu een eisch van 5 jaar wegens poging tot doodslag. Een lief heer inderdaad De Amsterdamsche bestnurdersbond heeft met 47 tegen 1 stem en 1 blanco afwijzend beschikt op een verzoek om steun te verleenen aan de metselaars- en opperliedenvereeniging. Eindelijk is de heer Domela Nieu- wenhuis dan toch op vrije voeten ge laten. Hij werd gisteren uit de preven tieve hechtenis ontslagen en naar de Nederlandsche grens getransporteerd, nadat van onze regeering de door de Pruisische overheid verlangde verklaring was ontvangen, dat zij bereid was den arrestant binnen haar grondgebied toe te laten. De Duitrche bladen geven verschil lende berichten omtrent het wedervaren van Domela Nieuwenhuis in de jongste dagen. Zoo deelt de „Vorwarts" mede, dat hij Woensdagochtend in gezelschap van een prostituee en andere gevangenen in een donkeren celwagen 'te Keulen naar het Schepengerecht werd overge bracht. Bij het verlaten van den gevangen wagen pakte een agent hem bij de mouw van de jas, zoodat men den in druk kreeg, alsof hem handboeien waren aangedaan. Daarna werd hij gebracht in een kleine ruimte, waar meestal landloopers en dergelijk volk verblijven. Men behandelde den Hollandschen ge leerde schrijft het blad gelijk men zelfs een misdadiger niet zou trakteeren. Het „Volk" meldt, dat een der nieuwe Kamerleden eens het papier heeft gewogen, dat hij tot dusver reeds in huis gekregen heeft. Het was 33 kilo De „Kampioen" maakt gewag van een nieuwe uitvinding, een zéér prac- tisch apparaat, dat de wielen van fietsen, automobielen, kinderwagens en alle an dere soorten rijtuigen, ook de veeren daarvan, geheel zal vervangen, boven dien geheel en al de gummibanden daar van, en toch dezelfde diensten doet. En meer dan datbovendien kan met dit wiel, of wielapparaat, geheel zonder hinder, zonder de minste beschadiging, over splinters glas, spijkers, sintels, steenen, enz. gereden worden het wordt niet door modder in zijn werking ge stuit of benadeeld men kan er niet mede slippen of vallen, is daarnevens zéér goedkoop en buitendien geen on derhoud aan verbonden. Wanneer in dezen tijd een stroo- per voor het kantongerecht moet ver schijnen, doet hij dit alleen dan, als hij kans ziet de dagvaarding te ontze nuwen. In het tegenovergestelde geval is het hem veel voordeeliger zich bij verstek te laten veroordeelen, daar hij dan, vooral als boete wordt opgelegd, veel langer op vrije voeten kan blijven. Die boete toch behoeft eerst betaald te worden 2 maanden nadat het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan, alzoo na 2 1/3 maand. De veroordeelde wacht nu tot aan het eind van dien termijn, teekent dan verzet aan tegen het von nis, wordt meestal 14 dagen daarna gedagvaard, heeft tot zijn verdediging natuurlijk niets in te brengen, zoodat de kantonrechter het vonnis bevestigt, doch heeft dan weer 2'/3 maand tijd met betalen, alzoo ruim 5 maan den bijeen. Dan is de goede tjjd voor het stroopen voorbij en betaalt mijnheer of gaat „of verbaliseeren", d. i. zitten in strooperalatijn. Dit heet gebruik maken van de voordeelen die de wet aanbiedt!l („O.H.") Eerbiedtvoor de wet! Voor den kantonrechter te Rotterdam was een man gedagvaard tot ontruiming van zijn woning. Gedaagde kon niet verschijnen, omdat hij zooals zjjn weduwe mededeelde reeds lx/3 jaar dood is. Alsnu werd verstek tegen hem verleend met zijne veroordeeling om binnen acht dagen zijne woning te ver laten, zoo noodig met behulp van den sterken arm. In een van de laatste nachten vond een lantaarn-uitdoover, die om streeks 1 uur de Sóphiasfraat te Breda doorging, voor een der huizen een slordig neergeworpen hoop kleeren en ondergoed. Terwijl hij diepzinnig deze artikelen beschouwde, hoorde hij boven zich roepenvang me op I vang me op De man keek naar omhoog en zag een vrouw, die op het punt was zich uit het raam te storten. Ik kan je niet vangen, riep hij angstig terug, laat je niet vallen hoor Ik wil er uit, gilde de vrouw weer en maakte aanstalten om omlaag te komen. Op dat oogenblik kwam een tweede man de straat in en met deze versterking verklaarde de eerste zich bereid om samen de vallende vrouw op te vangen. Deze liet zich inderdaad vallen en beneden werd haar val door vier armen gebroken. Zij ver telde toen aan haar op vangers, dat zij dienstbode was in het huis dat zij op zoo ongewone wijze had verlaten en dat een der huisgenooten haar betiteld had met een scheldwoord, waardoor zij zoo bitter gegriefd was, dat zij besloot on middellijk haar dienst te verlaten. "Waar om zij dat deed op zoo omslachtige en gevaarlijke wijze, vertelde zij er niet bij. Gisteren werd op school te Lek- kerkerk een kind gemist en bij navraag thuis bleek, dat ook de moeder het vermiste. Het was een knaapje van 9 jaar, dat om een stuk appel het ouder lijk huis ontloopen was en de wijde wereld wilde ingaan. Hij had n.l. een heelen appel gekregen en moeder ge lastte hem te doelen met zijn zusje. Dit was de reden waarom hij wegliep, en zijn zusje van 4 jaar ging met hem mee. Na lang zoeken werden de twee kin deren nabij Krimpen aan de Lok ge vonden en per hondenkar naar huis teruggevoerd. Dj postbode M. te Rijsasa

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 5