2 October. De openstelling dei grenzen. No. 23 L 43e Jaargang. 1905. Maandag BS to Coral liehoort een liiivoeasel. Abonneert 1! op de FEUILLETON. Vtisstttgscbc Courant wet (MIL ZMUpMaé, Binnenlandsclis berichten jticnwc Metólad Muzikale §loe»lezi#g. Prijs per drie maanden LSft fMane par ,posi ,i 1.50. Afzondeilijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Ui tg a ver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, 1.187- COURANT ADVüRTENTIËNvan i4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verschuilt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli oon nummer 10. Abonnements-Advertentien op zeer voordeelige voorwaarden. In ons „Van week tot week" hebben wij gezegd den verlangden maatregel der openstelling van de Duitsche gren zen voor den invoer van ons vee, daar niet te kunnen of te willen beoordeelen. Deze maatregel is echter belangrijk ge noeg om opzettelijk te worden onder zocht en stof te leveren voor eene af zonderlijke beschouwing. Men weet dat in Duitschland vleeseh- nood heerschtdat wil zeggenhej deel van het volk dat in staat en ge. woon is, vleesch te gebruiken, kan dit niet in voldoende mate, tegen een rede lijken prijs. De door de groote grond bezitters gewenschte protectie werkt leerrijk voorbeeld juist het tegen overgestelde uit van wat men er van verwachtte. Van buiten komt geen fok- vee inde Duitsche veestapel gaat daardoor achteruit, en de boeren, sla pende onder den bedriegelijken zegen der afwezigheid van concurrentie, aan gelokt bovendien door de hooge prijzen, leggen zich niet op verbetering en uit breiding van den veestapel toe. Men hoopt echter de regeering van het onhoudbare van den toestand te overtuigen en dan zal het Deensche en het Hollandsche fokvee weer over de Duitsche grenzen gaan. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, of Duitschland zal daar wèl bij varen. Het is echter een zeer geoorloofde en bovendien zeer natuurlijke vraag welke gevolgen zullen er voor ons land uit voortvloeien Wij dienen ons bij de beantwoording dier vraag te stellen op het standpunt, dat het wenschelijk is dat het vleesch volks- voedsel worde. Zooals men weet wordt die wenschelijkheid niet algemeen toege geven. Het vegetarismo staat nog maar in zijn beginmaar ontegenzeggelijk wint het veld en de resultaten der wetenschap op dit gebied vallen niet uit in het voordeel van het vleeschge- bruik. Intusschen, voor 't tegenwoor dige kan men daarmede nog geen rekening houden en zijn er dus, ter Naar het Duitsch. 53.) Thans, nu het heldere morgenlicht warm op haar gezicht en hare gestalte viel, zag men eerst welke verwoesting de zware ziekte had aangerichtmaar Z1J zelve moest er wel geen vermoeden °P hebben dat de engel des doods reeds achter haar stond, want zij glimlachte Mo gelukkig en zonder vrees Een uur later legde Kurt Riimming behoedzaam de werktuigen zijner kunst de handen en de oogen van het "me kind, dat thans, bewusteloos van hetgeen er om haar gebeurde in haar 'loei zat, met een verband bedekkende, Mide hij diep ademhalende „Ge kunt gelukwenschen, vriend, het werk is gelukt 1*' Weder tot bewustzijn gekomen, wilde «uata, op hare geestkracht vertrou- beoordeeling van deze quaestie, twee factoren in rekening te brengen het landbouwbelang en het volksbelang. De landbouw, verkeert in een veel be teren toestand dan een vijfentwintig jaren geleden. De wetenschap heeft wonderen gedaan en de mensehen wakker en wijs gemaakt. De landbouwproducten hebben een goeden marktprijs het vee wordt tot een vrij hoogen prijs verkocht. Dit is een voordeel voor den veefokker een voordeel voor het volk is het niet, althans geen direct voordeelwant al is een gunstige toestand van den land bouw in het algemeen volksbelang, een nog beter toestand is het, wanneer het landbouwbelang met het direct volks belang hand aan hand gaat. Wat wij hiermede zeggen willen is dit. Het is goed dat de koopman een hoogen prijs voor zijn slachtvee maaktmaar beter ware het, wanneer het volk goedkoop vleesch at, op zoodanige wijze dat de verdiensten van den veefokker toch niet minder waren en dit zou daarvan het gevolg kunnen zijn, dat de vee-aanfok op veel ruimer schaal plaats had, waar door, tegen goedkoope prijzen, door het volk in het algemeen vleesch kon wor den gebruikt. Het heeft ons altijd een raadsel toe geschenen, waarom van onze zijde over die sluiting der grenzen zoo geklaagd werd. Zeker, wanneer de openstelling der grenzen tengevolge heeft dat de veefokkerij wordt uitgebreid door ge regelde levering aan het buitenland, dan. zal er heel wat te verdienen val len maar twee dingen zullen er niet het gevolg van zijn de binnenlandscke verbruiker zal het vleesch niet minder duur moeten betalen en het vleesch zal niet meer dan tot dusver een algemeen volksvoedsel worden. Een feit is het toch, dat de aanwezige voorraad vee voor de binnenlandsche tegenwoordige vraag nauwelijks vol doende is. Gaat nu bij openstelling der grenzen het beste voor veel geld naar het buitenland, en ontstaat in het bin nenland schaarschte en duurte, dan is dit geen zegen, maar een ramp. De openstelling der grenzen zouden wij een geluk achten, wanneer wij de zekerheid hadden, dat slechte markten en achteruitgang van den veestapel in Nederland zelf daarvan niet het gevolg waren, en wanneer wij met zekerheid wisten, dat de veefokkers er zich op wende en met de gedachte „ik zie we der", het verband verwijderen, maar de dokter legde er dadelijk zijne hand op. „Nog niet, Amata", zeide hij, „thans zijn uwe oogen nog te veel aangedaan om het licht te kunnen verdragen ja, gij moogt er zelfs niet aan denken het verband binnen de acht en veertig uren op te lichten. Maar daar gij anders zulk eene goede, gehoorzame patiënt zijt, geloof ik wel dat gij u onvoorwaar delijk aan het bevel van uwen dokter zult onderwerpen 1" Zij glimlachte en overwon haar gren zeloos ongeduld. Toen Kurt echter twee dagen later naar haar kwam zien de lucht was juist bewolkt en dit licht kwam hem gewenscht voor, om haar nu zelf het verband van de oogen te nemen en haar een blik op haar omgeving te doen werpen toen vloog zij hem werkelijk, in weerwil van hare toene mende lichaamszwakte, te gemoet „Ik was bijna van opgewondenheid be zweken en als mama, die nu alles weet, bij mij niet bepaald aangedrongen had uw wil te doen, wie weet wat dan zou gebeurd zijn. En nu, nu bid ik u, smeek ik u, doe het verband weg Het was geschied. Zij had den eersten zouden toeleggen, het buiten- en het binnenland beiden op ruime schaal te voorzien. Anders niet. Naar wij vernamen zou de meening van het landbouw-comité, dat de re geering in dergelijke aangelegenheden moet of kan voorlichten, deze zijn, dat eene tijdelijke openstelling der gren zen, na afloop van zekeren termijn, wan neer het Duitsche fokvee weer was aan gevuld, gevolgd door een langdurig tijd perk van sluiting, niet in ons belang zou wezen een blijvende openstelling daarentegen wèl. Het comité de meeste leden althans schjjnen van meening te zijn, dat, bij tijdelijke ope ning, de veefokkers hun bedrijf niet zullen kunnen uitbreiden en anderen hun bedrijf niet zullen kunnen wijzigen, om zich op den aanfok van vee te gaan toeleggen. Dit klemt te meer, wanneer men bedenkt, wat wij hoven reeds op merkten, dat de toestand van den land bouw volstrekt niet zoo ongunstig is als voorheen. Yan alle kanten heeft men getracht den landbouw weder uit zijn kwijnenden toestand op te heffen en werkelijk is dit gelukt. De veehou der heeft, waar daartoe de mogelijk heid bestond, de zoogenaamde gemengde buishouding ingevoerd, dat wil zeggen hij heeft ook andere middelen aange grepen om zijn grond productief te maken. Deze verbeterde toestand zal er na tuurlijk toe leiden, dat men het on zekere niet voor het zekere wenscht te nemen. Men houde intusschen in het oog, dat van openstelling der grenzen, eens en voor altijd, nimmer sprake kan wezen. De Duitsche regeering heeft, ook wanneer de openstelling geen tijde lijk karakter draagt, toch altijd het recht, de grenzen onder het een of ander voorwendsel op nieuw te sluiten. Met het oog hierop golooven wij dat men over het algemeen zeer voorzichtig zal wezen en in geen geval zoo licht tot uitbreiding of wijziging van het bedrijf over zal gaan, waaruit echter noodzakelijk moet volgen, dat de openstelling der grenzen voor den binnen- landschen verbruiker op nadeel zal uit- ioopen. Hoe de zaken ook loopen, het ware, zooals wij boven opmerkten, te wensehen dat er eene poging werd gedaan om de behartiging van het algemeen volksbe- blik geslagen in den groenen, bloemrij ken tuin, maar geen kreet van vreugde kwam over hare lippenintegendeel, hare lippen bewogen zich zenuwachtig, als wilde zij zeggen „Dat is dus de wereld, en dat zijn mijne bloemen En een blik op zijn gelaat wagende en zóó zien de menschen eruit!" Zij schudde met het hoofd en plotse ling in een hartstochtelijk weenen uit barstende en zich aan de borst van den dokter werpende, klaagde zij „Kurt, Iturt, waarom hebt gij mij dit niet te voren gezegd Ach, de wereld en de bloemen en de menschen, die er op groeien en leven, zijn in lange niet zoo schoon als ik ze in mijne droomen had voorgesteld 1 Och, wees zoo goed weder dadelijk het verband op mijne oogen te leggen misschien kan ik dan vergeten wat ik gezien heb en verder in mijne droomen leven." Hij gevoelde hoe de slanke gestalte, om welke hij zijne beide armen geslagen had, steeds zwaarder werd en greep verschrikt hare hand. „Nu is het schoon!" kwam met moeite van hare lippenzachtkens nam hij haar in zijne armen en droeg haar naar den divan en toen hij zijne bevende hand op haar lang met dat van landbouw en veeteelt te doen samengaan, en zulks afgeschei den van het vraagstuk der grensopen- stelling, die, op welke wijze ze ook moge geschieden, anders niet zal wezen in het algemeen belang en ook aan het bijzonder belang veel teleurstelling kan bereiden. Se politieke toestand. In zoover het adresdebat licht ge worpen heeft op den politieken toestand, is dit niet bemoedigend voor de kracht en de levensvatbaarheid van het kabinet, merkt „de Ned." op. Het ministerie hinkt op twee gedach ten. Het heeft, om niet een partijminis- terie te zijn, den heer Goeman Borge- sius buiten zijn midden gehouden. Maar het heeft tegelijkertijd het centrale punt van het program-Borgesius, de „schoon ste uitvinding dezer eeuw" waarom heel de Borgesiaansche politiek thans draait, tot hoeksteen der regeeringspolitiek ge maakt. Dit gaat zich blijkbaar wreken. Levensvatbaar ware in de huidige omstandigheden waarschijnlijk geweest een vrijz, kabinet, dat zich uitsluitend binnen de neutrale zóne wilde bewegen en daar het vele werk afdoen dat er op allerlei terrein opgestapeld ligt. Maar in de plaats daarvan bindt het kabinet zich van den aanvang af een politikken molensteen om den hals, die het naar de diepte dreigt te trekken. De allures van neutraliteit worden reeds terstond bedorven door de neiging naar grootsoheepsche politiek. De gedachtengang hierbij schijnt te zijn, dat behalve de Unieliberalen en vrijzinnig-democraten ook de rechts-li beralen wel vanzelf zullen meegaan (er wordt blijkbaar meer op hen dan met hen gerekend), en dat de socialisten zullen gewonnen worden door hen zoo veel doenlijk in het gevlei te komen. De rechts-liberalen het moet er kend schijnen echter voorshands niet op deze wijze zich te willen laten ge bruiken. En dan moet deze berekening natuurlijk falikant uitkomen. Nadat minister de Meester zich Dins dag zeer gevoelig had getoond voor de zweep van Troelstra, stond de heer v. Karnebeek op, om te toonen dat hij en de zijnen er ook nog zijn. En de „N. Ct." steunt onmiddellijk dit optreden door te bevestigen Niet alleen de socialisten, ook wij zitten op de wip. „De geleverde schermutseling toont aan, dat het niet alleen de sociaal-demoeraten zijn, die, midden op de wip geplaatst, haar naar de een of andere zijde kunnen doen hart legde, toen had Amata von Wilden opgehouden te leven. Zonder een laatst, smartelijk doods- gereutel, zonder den minsten strijd,zacht, zooals eene bloem hare bladeren laat vallen, had haar geest zijne banden ge slaakt en haar reine ziel zich in de armen des geliefden, uit het zwakke, hulpelooze lichaam losgemaakt. De kommerzienrath was met Willms Bialdrup uit de residentie ter begrafenis gekomen. Hij was werkelijk bewogen en ook in de gelaatstrekken van den ver loofde vertoonde zich oprechte smart. Amata's moeder scheen daarentegen bij zonder bedaard te zijn en in waarheid treurde zij bijna niethaar kind, haar arm kind was daar in den schoot der aarde immers gelukkiger, dan wanneer zij door het woord eens priesters met een onbeminden man voor het leven verbonden ware geweest. Men had met al de praal, die aan den rijkdom des kommerzienraths voegde, het stoffelijk overschot van Amata ter aarde besteld. Van heinde en ver kwam men om aan de doode de laatste eer te bewijzen, en bij het nederlaten van de kleine zwarte kist in de diepe groeve^ overslaan. Er zitten er ook nog anderen." Dat het kabinet naar links boog, wordt in bladen van de meest uiteen- loopende richting erkend. Het hoofdorgaan van de vrij anti revolutionaire partij eindigt haar be schouwing over den politieken toestand aldus De regeering, die zich door het blanco-artikel tracht heen te worstelen door de geheele grondwet overhoop te halen, doet denken aan den man, die in drijfzand geraakt is en er zich nu, door zijn reddingspogingen, steeds die per inwerkt. Wij kunnen dan ook begrijpen, dat de „Nieuwe Ct." na de zitting van Dinsdag constateert, „dat de fout der geboorte van dit kabinet en de zwak heid van zijn positie tegenover de Kamer scherper is uitgekomen dan bij een eerste ontmoeting aangenaam geacht kan worden. Er is nog niets onherstel baars gebeurd, maar de barometer staat verre van bestendig." De fout ligt in het blanco-artikel. Zoo men meenen mocht, dat dit on vermijdelijk was na den uitslag der verkiezingen en door dien uitslag ge- eischt werd, blijkbaar de meening van minister de Meester en de zijnen, dan ligt de fout aan den uitslag, d. w. z. aan de kiezers, die zich mede door de politiek van de „Nieuwe Ct." en hare vrienden in den doolhof heb- laten brengen waartegen wij hebben gewaarschuwd, besluit de „Ned." „Yan een zijde, die volkomen op de hoogte is", verzoekt men aan de „Stand aard" tegen te spreken het bericht van de „Zutph. Ct.", volgens hetwelk bij de jongste verkiezing voor een Eerste- Kamerlid in Gelderland een krachtige aandrang door de anti-revolutionaire fractie zou zijn uitgeoefend om ais zoo danig te benoemen dr. A. Kuyper. Staatsbegrooting. De stukken der Staatsbegrooting 1906 bevatten nog het volgende De desbetreffende post der begrooting van binnenlandsche zaken is verhoogd met f2500 voor noodige bijzondere on derzoekingen, als ontratting van zee schepen, adenoïde vegetaties enz. Op de begrooting van binnenlandsche zaken zijn gelden aangevraagd voor inrichting van de sedert eenigen tijd gereed zijnde nieuwe quarantaine-ge bouwen aan den Nieuwen Rotterdam- schen Waterweg. Overeenkomstig de voorstellen der inspecteurs over het Staatstoezicht op krankzinnigen is eenige verbetering ge bracht in de voeding der verpleegden, die niet alleszins voldoende gebleken was. Aan de Technische Hoogeschool zullen was deze bijna overladen met prachtige guirlandes, kransen en palmtakken. Toen echter de oude, waardige geestelijke zjjn zegen over haar uitsprak, waren aller oogen met tranen gevuld. Kurt evenwel dacht aan het uur, toen Amata hem haar droom verhaalde en zij van de verre reis sprak, de reis, die zij nu in wer kelijkheid aangevangen had. Eindelijk hadden allen, treurenden en niet treurenden, deelnemenden en zjj die slechts uit nieuwsgierigheid gekomen waren, het kerkhof en het met bloemen getooide grat verlaten. Slechts Kurt bleef alleen achter, en wat hem in het bijzijn van zoovelen onmogelijk was ge weest, thans kon hij weenen, terwijl een gevoel van onuitsprekelijk leed zijne ziel vervulde. „Waarom kon ik haar niet beminnen vroeg hij zich af „waarom heb ik niet gedaan zooals dat meisje, dat om één menschenleven te redden, hare gansche toekomst opofferde P" Wordt vervolydi)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1