Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken, Gemengd Nieuws» Hoe echter autoriteiten op land- en tuinbouwgebied over deze zaak dachten, was vrij wel onbekend. Daarom was het een goede gedachte van het hoofd bestuur van den Bond van Ned. onder wijzers, hiernaar een onderzoek in te stellen, met het doel uit de in te zen den antwoorden een verslag samen te stellen voor het internationaal onder- wijs-congres te Luik. Benige desbetref fende vragen werden gericht tot onder scheidene bladen, aan alle Rijkslaud- en tuinbouwleeraren, benevens aan ver schillende personen, wier namen op dat gebied een goeden klank hebben. O.m. werd gevraagd „Wat zou de lagere school direct voor het land- en tuinbouwonderwijs kunnen doen en op welke wijze „Als de school slechts indirect kan werken, wat zou dan naar uwe meening in de tegenwoordige leerplannen ver anderd moeten worden P" De ingekomen antwoorden loopen nog al uiteen, een gevolg ook hiervan, dat de vragensteller verzuimd had een definitie te geven van land- en tuin bouwonderwijs. Wij waren daarom reeds op teleurstelling voorbereid 5 om deze en om andere redenen verwachten we van het verschenen verslag niet veel heil. Evenwel achten wé het niet van belang ontbloot op eenige uitspraken de aandacht te vestigen. Yan het 7-tal bladen heeft alleen het tuinbouwblad „Sempervirens" ge antwoord. Daarin betoogt de heer C. v. Vrijberge de Coningh uit Lisse, dat land- en tuinbouwkunde voor de lagere school van geen practisch nut zijn, uit een vakoogpunt bezien. Hij wenschte een schooltuintje om de meest gewone planten uit land- en tuinbouw te leeren kennen. Vooral de plantennamen kun nen dan geleerd worden. Veel nut ziet hij in schoolwandelingen, die grooten- deels aangewezen zijn om lessen in land- en tuinbouw te worden waardoor netheid en eerbied voor de natuur wordt opgewekt. Met de particuliere correspondentie waren de vragenstellers gelukkiger. De heer P. van Hoek, inspecteur van het land- en tuinbouwonderwijs, schreef o.m. dat dit onderwijs naar zijn meening niet op de lagere school kan worden onderwezen. „Wanneer het leervakken nis der natuur op deze inrichtingen goed tot zijn recht komt en dit bij uitbreiding van 't leerplan of door 't geven van hooger onderwijs nog in hoogere mate het geval wordt, dan heeft de lagere school het hare en reeds zeer veel voor het land en tuinbouwonderwijs, dat volgen moet, gedaan". Uitvoeriger antwoordde de heer J. K. Budde, hortulanus aan de Rijks universiteit te Utrecht, die een pleidooi hield voor de schooltuinen. „Het spreekt van zelf, dat wij ons geen schooltuinen voorstellen van hectaren groot, neen wij zouden zeggen, dat op een terrein van honderd MA al heel wat gekweekt worden kan. Behalve eenige van onze bekende vruchtboomen, die in het voor jaar door een deskundige, ten aan- schouwe van de hoogste klasse, gesnoeid moesten worden met verklaring van het waarom en daarom, zouden wij een in 't oog vallende plaats aanwijzen voor de vergiftige gewassen, nuttige planten als het vlas, rogge, boekweit, hennep, suikerbieten, aardappelen, enz. mochten niet ontbreken, terwijl ook een aantal vertegenwoordigers van onze flora, waaronder eenige klimplanten, aanwezig moesten zijn. Een bed werd voor groenten bestemd, waarop bekende groentensoorten alsworteltjes, sla, kool, radijs, enz. gekweekt worden." Over het nut van schooltuinen spre kende, noemt de heer Budde als zoo danig dat de leerlingen verschillende verrichtingen, als spitten, bemesten, zaaien, zaad winnen, enz. leeren kennen, voorts nuttige en schadelijke insecten, de opvoedende kracht, welke er van kan uitgaan, vooral wanneer de onder wijzer iemand is, die behalve de noodige grondige kennis, ook veel liefde voor de natuur bezitdat deze zijn leerlin gen in den tuin beter leert kennen zij zullen zich in die gemeenzame gesprek ken weer geven en laten blijken, wat er in zit. De heer H. D. S. Hassel- man, rijkslandbouwleeraar voor Utrecht, acht de taak van de lagere school in de eerste plaats te zorgen, dat de leer lingen zooveel mogelijk bedreven wor den in het schrijven, lezen en rekenen, ten einde hun, die bestemd zijn voor land- en tuinbouw, in staat te stellen het onderwijs, dat op land- en tuinbouw- wintercursussen gegeven wordt, behoor lijk te volgen. Ook de heer Leendertz, rijkstuin- bouwleeraar te Leeuwarden, wil een schooltuin, maar niet zoozeer om ver schillende planten te leeren kennen, als wel om meerdere cultuurproeven te nemen met verschillende groenten. Lang niet altijd wordt, zegt hij, uit de burger tuintjes zooveel gehaald, als daarin ver bouwd worden kan. Hij wil daarom en kinderen laten zien, hoe meerdere groenten naast elkaar kunnen worden gekweekt op een akker, en hun daar door verschillende groenten leeren kennen. De heer J. v. Dam, directeur van de rijkslandbouwsehool te WageniDgen, is mede van gevoelen, dat de lagere school zelve, vooral te platten lande, genoeg heeft aan de gewone vakken van lager onderwijs. Hier moet, dunkt hem, de herhalingsschool, aan lager- en tuin bouwonderwijs dienstbaar worden ge maakt. En ook de rijkstuinbouwleeraar voor Gelderland, de heer N. Nobel, vindt het wenschelijk, dat in 't algemeen op de lagere school geen bepaald tuin- of landbouwonderwijs wordt gegeven, voor al niet, waar dit volgens de tegenwoor dige regeling althans, niet onder des kundig toeziclV zou staan. Een krachtig geargumenteerd schrij ven waarmee we ons ten volle ver eenigen zond de heer C. H. Klaassen, rijkstuinbouwleeraar. Het bevat de vol gende stellingen 1. De schooltijd wordt al zoozeer versnipperd, dat er eer van ontlasting der vakken dan van toevoeging sprake behoort te zijn. 2. Het land- en tuinbouwonderwijs is in ons land met recht uitsluitend theoretisch, uitgaande van de stelling theorie op de school, practijk op het bedrijf. 3. Daarom eischt dit onderwijs zeker school en eenig vakkennis. 4. Hierom kan het eigenlijke land en tuinbouwonderwijs ook niet op de lagere school gegeven worden. 5. Om voldoenden tijd te vinden voor practische voorbereiding is het ook ge- wenscht, dat het geweerd blijve van het terrein van het herhalingsonderwijs. 6. Hoe meer het beginsel der directe aanschouwing, het aansluiten bij de kennis der naaste omgeving, de ont wikkeling der z.g. „heimat kunde" voor de lagere school werkelijkheid zal wor den, hoe meer de practijk der omgeving, lucht en licht van het dagelijksch leven, voedsel en kracht aan ons lager onder wijs zullen geven, des te meer zal de lagere school hare leerlingen voorbe reiden voor het latere leven, voor het latere vakonderwijs. 7. Plant- en dierkunde moet niet uitsluitend morphologie zijn. Cultuur- dieren en cultuurplanten, nuttige en schadelijke dieren moet men tot voor werp van het onderwijs maken. 8. Schooltuin niet beplanten met speenkruid, doove netel, euz., maar met groenten, land- en tuinbouwgewassen, vruchtboomen, enz. In de vensterbanken niet slechts kikkerdril en aquarien met salamanders en waterschorpioenen, maar ook de meest geliefde volksbloemen. 9. Men leere kamer- en vollegronds- planten kweeken bezoeke met de leer lingen fabrieken, bedrijven en tentoon stellingen in de omgeving. 10. Dat alles eischt een land- en tuinbouwkundige voorbereiding daarom is het gewenscht, dat althans aan elke school minstens één onderwijzer verbon den is, die in het bezit is der acte land- of tuinbouw. Als conclusie werd door den rapporteur aangenomen Niemand wenscht land- of tuinbouw-kunde als vak in het leerplan opgenomen. Alge meen is men van oordeel dat de na tuurlijke historie, plantkunde, enz., in één woord Kennis der natuur op de lagere school niet voldoende tot haar recht komt en dit verbeterd kan worden door een meer land- en tuinbouwkun dige voorbereiding van den onderwijzer. Vlisslngen, SO Sept. De aan de werf der Kon. Mij. „de Schelde" alhier gebouwde onderzeesche torpedoboot is in het droogdok opge nomen om geschilderd te worden. Naar wij vernemen zullen binnenkort de duikproeven een aanvang kunnen nemen. Hedenmorgen is alhier binnengeko men en naar Middelburg vertrokken de Noorsche driemastschoener „Haa- bets", kapitein Andersen, komende van Frederikstad, met een lading planken voor de firma I. de Broekert Co. Het circus—-Wilke. Wanneer men gisterenmiddag een kijkje op het Molenwater te Middelburg had genomen, zou men zeker niet heb ben kunnen denken dat het circus van den heer P. Wilke daar des avonds reeds een voorstelling zou moeten geven. En toch was alles tegen 8 uur geheel in orde en kon dan ook op dat uur de voorstelling reeds een aanvang nemen. De ruime, luchtige tent was zeer goed bezet en wij gelooven wel dat hetgeen te zien werd gegeven over het algemeen goed voldeed, want een luid en soms krachtig applaus was daarvoor het beste bewijs. Wat men in een circus in de aller eerste plaats mag verwachten goede paardendressuur, daarvoor behoeft de heer Wilke niet voor de grootste in richtingen op dit gebied uit den weg te gaan. Dit bleek vooral in de door de heeren Bauer en Wilke gepresenteerde vrij- heidsdressuren. De directeur zelf liet kranige dressuur zien. Ook de evolutiën te paard door enkele artisten vertoond, zijn goed te noemen. De jockey-rijder, de heer William Wallis, toonde zich een stout ruiter en de heer Otto Schumann, die het paard „Mikado" in de hooge school bereed, mocht luiden bijval ver werven. Het fiere paard maakte op de maat van de muziek verschillende passen en een groote hond, die eerst op zijn gemak in de manege had plaats geno men, maakte dezelfde passen als „Mi kado", terwijl ten slotte deze hond het paard naar den stal geleidde. Deze verschillende nummers werden afgewisseld door het optreden van een paar clowns. Men kan zich nu eenmaal geen paardenspel zonder clowns denken. Echter werden nog enkele nummers vertoond die men niet in een circus zou verwachten en die werkelijk niet het minst schenen te voldoen. De „clou" is zeer zeker de vaart in den doodsring, door de „internationale renn-company." Dit is een geheel nieuw nummer en men verbaast zich over de ijzingwekkende evolutiën op het „stalen ros" in een zoo beperkte ruimte verricht op een hellend hekwerk. Dit nummer, dat door 2 heeren en een dame wordt uitgevoerd met een gemakkelijkheid alsof het zoo eenvoudig mogelijk was, is zeker alleen reeds een bezoek aan het circus Wilke waard. De tand-athleet Riehardy is de ge lukkige bezitter van een gebit, waar mede hij tafels oplicht en in het rond draait, een zware ton optilt en ten slotte een ongeloofelijke toer verricht door 2 personen op een ton gezeten, met zijn tanden op te nemen en dit kolossale vrachtje zoo vasthoudt. Deze athleet kreeg eenigen tijd gele genheid om gedwongen rust te nemen, daar tijdens zijn optreden het acetyleen- licht plotseling uitging, en enkele minu ten verliepen eer men het weer kon ontsteken. De gebroeders Ferronie, driedrubbele rek-turners zijn „up-to-date" acrobaten. Het slotnummer bestond uit de boe- ren-post, gereden met 6 ongezadelde paarden, door een staanden ruiter be stuurd, terwijl een zevende paard voor afging, dat door „Little Bill" bereden werd. Alles bijeengenomen kunnen wij ge rust tot een bezoek aan het circus Wilke aansporen, te meer daar de prijzen zeer billijk zijn te noemen. Uit de advertentiën kan men zien dat de voorstellingen tot en met Zondagavond voortduren. ■«>- - G- - Men schrijft ons uit Middelburg Naar wij vernemen zal nog een open bare muziekuitvoering door het mu ziekkorps der dd. schutterij op het Mo lenwater worden gegeven. Deze is be paald op Vrijdag 29 September en is definitief de laatste in dit seizoen. Als slotnummer zal dien avond worden uit gevoerd „De Slag van Waterloo", groote militaire fantasie van Wijsman, De uit voering zal op dezelfde wijze worden ingericht als bij de concerten in het Schuttershof, dus met medewerking van een vuurpeleton. De aanvoer van beetwortelen voor de Belgische suikerfabrieken was in de laatste dagen in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen zóó groot, dat de landbou wers bericht gekregen hebben de ver zending voorloopig te staken. Dit is voor velen een tegenvallertje. Vooreerst krijgen zij volgens het contract iederen dag een dubbeltje minder en ten tweede liggen de eenmaal gerooide beetworte len op het land uit te drogen. Men schrijft ons De exportslachterijen van Zuiddorpe en Overslag, die gedurende de warme zomerdagen gesloten waren, zijn thans weer in werking gekomen. De vorige week werden reeds ettelijke geslachte zwijntjes naar Engeland verzonden. Wij schrijven „zwjjntjes", want het gewicht dezer „Engelsmans", zooals ze in den volksmond heeten, is meestal ver be neden 100 K.G. Veel arbeiders, die gedurende den zomer een paar varkens aangekocht hebben, verknopen thans voor Engeland en zetten naar gelang het voêr al of niet meegegroeid is, één of meer biggen weer op. Het aantal te koop staande „Engelsmans" moet thans zeer gering zijn, waarom de kooplui ook zware biggen van 12 en meer weken oud aankoopen, waarvoor 30 tot 35 franks per stuk betaald wordt. Ook wordt er wel per K.G gekocht, om des te meer waarborg te hebben, dat de biggen goed vet gemaakt worden. Wij hoorden, dat men 90 centimes per K.G. besteedt. Vroeger toen de smok kelhandel met België niet zoo moeilijk of liever bijna onmogelijk was als thans, was de varkensfokkerij voor onze grens bewoners een goede bron van inkom sten. Wellicht, dat deze kweekerij tot welzijn van velen thans herleeft. Het met steenkolen geladen ijze ren aakschip „Ebenhaëzer" schip per van Eek, komende van Pruisen en bestemd naar België is gisteren middag te Ilansweert in de voorhaven aange varen door een sleepschïp en is zwaar lek geworden. Door de sleepboot „Hans- weerd" is het schip binnengesleept en op de slikken gezet. Men is bezig do lading over te laden in een tjalkschip. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Eikerzee (toez.) door den heer W. Reus, candidaat te Amsterdam. De heer ds. L. C. Terneden, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oost en West-Souburg, heeft gisteren onder vele blijken van belangstelling zijn 25 jarig ambts-jubileum herdacht. Den beminden herder werden meerdere geschenken aangeboden, waaronder een boekenkast van zijn ambtgenooten uit den ring Vlissingen. Ds. Terneden aanvaardde de evange lie-bediening te Brakel en stond ach tereenvolgens te Maasdam, Hoek en sedert 5 Februari 1899 te Oost- en West-Souburg. Waalsche kerk. De heer Duproix, predikant bij de Waalsche gemeente te Middelburg, die reeds geruimen tijd wegens ziekte in het buitenland vertoeft, heeft opnieuw voor herstel van gezond heid een verlof van drie maanden aan gevraagd. Kantongerecht te Middelburg. Heden zijn veroordeeld wegens straatschenderij A. H. R., tot f2 b. s. 2. d. h.overtreding kieswetA. M. K., F. N. d. R., J. J. K., F. v. d. V., J. R., W. S., J. H. H., J. J. K., J. T., tot f 2 b. s. 1 d. h., G. C. B., tot f 2 b. s. 2 d. h.plaats nemen op een met een hond bespannen voertuig J. v. d. V., Koudekerke tot f 1 b. s. 1 d. h.rijden met een rijwiel op den Noordzeeboulevard H. W. v. E., W. M. D., Middelburg, W. B. D., Dom burg, tot fl b. s. 1 d. h. rijden met een rijwiel op een trottoir F. S., tot f2 b. s. 1 d. h.als geleider van een voertuig daarmede rijden, niet voorzien van een licht uitstralende lantaarn C. W., tot f 1 b. s. 1 d. h.zijn hond laten losloopen zonder muilkorf op den openbaren weg G. B., tot f 3 b. s. 1 d. h.zijn trekhond niet voorzien van een aan den halsband bevestigd metalen kenteeken J. S., Koudekerke, M. K., Nieuw en Sint Joosland tot f 1 b. s. 1 d. h.en wegens dronkenschap J. S., Middelburg, L. P. B., tot f2 b. s. 2 d. h W. J. S., tot 3 dagen h. Achter wier namen geen woonplaats vermeld staat wonen alhier. In een gangetje bij de Betuwe- straat te Arnhem is gisterenmorgen het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Op de kermis te Schoonoord (Dr.) is een 18jarig jongmensch uit een lucht schommel gevallen en voor dood opge nomen. Een 22jarige leerling-machi nist te Leeuwarden is bij 't koppelen van nog een in beweging zijnde locomotief aan een stilstaanden trein tusschen de buffers geraakt en op slag gedood. Te Udenhout is een werkman bij het lossen van een zwaar kozijn gestruikeld en onder het hout geraakt. Zwaar ge kneusd en bewusteloos werd de onge lukkige opgenomen, en ofschoon on middellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is hij aan de gevolgen zijner kneuzingen bezweken. Verleden week kreeg te Gemert een oppassend werk man bij het eten van vleesch een beentje in de keel. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingoroepen,doch het mocht niet gelukken het been te verwijderen, en de man is na eene week van hevige pijnen aan de gevolgen bezweken. Te Bozum is de vrouw van een vee handelaar, terwijl zij in den stal eenig werk verrichtte, door een koe zoodanig tegen den muur gedrukt, dat zij leven loos neerviel. Zaterdagnamiddag over kwam een heer, die met een automobiel van Elburg kwam, een ongeluk. Toen hij in zeer snelle vaart was brak een der veeren en kantelde het voertuig om, met het gevolg dat de berijder onder de auto terecht kwam en bewusteloos werd weggedragen.Een onderzoek bracht aan het licht dat hij, hoewel ernstig gekneusd, niets gebroken had. Hij mocht echter niet vervoerd worden en is nu onder geneeskundige behandeling. Op den Rijn is een met steenkolen geladen schip aangevaren door een sleep, boot. Door den schok viel de schippy overboord en verdronk. Gisteravond werd door de Gooische stoomtram, ko. mende van Muiden, bij de Hartsvelder- brug onder Diemen een man overreden. De ongelukkige werd per tram naar een gasthuis te Amsterdam vervoerd en daar opgenomen. Het linkerbeen van den patiënt moest worden geamputeerd, het- geen onmiddellijk geschiedde. De over- redene bleek te zijn een schipper wonende te Hillegom. Roof. Maandagavond ont moette de aardappelkoopman P. S. te Rotterdam in het bierhuis van K. in de Lange Torenstraat R. P. S., uit de Bagijnenhofstraat, die voorgaf zaken met hem te willen doen. Van uit dit bierhuis begaf de aardappelkoopman zich naar het bierhuis van N. v. D. op de Gedempte Binnenrotte, werwaarts E. P, 8. hem volgde. Daar vroeg 8. hem om zijn notitieboekje, ten einde daarin zijn naam en adres te kunnen schrijven, opdat hij dit weten zou als het tot zaken doen kwam. In dit notitieboekje was geborgen een bundeltje bankpapier tot een bedrag van f 500. Fluks greep S. dit er uit en ging op de vlucht, kort daarop gevolgd door P. K. uit de Nauwe Broedersteeg, die blijkbaar met 8. en den bierhuishouder Van D. in het com plot was. Ook Van D. had een goed heenkomen gezocht. Na aangifte bij de politie zijn daarop R. P. 8. en P. K, des nachts aangehouden in het bierhuis in de Lange Torenstraat, waar zij den aardappelkoopman het eerst ontmoetten, en N. v. D. in zijn woning op de Ge dempte Binnenrotteallen zijn opge sloten in het politiebureau in de Lange Torenstraat, doch van het gestolen bank papier is nog niets gevonden. Bij hun arrestatie had alleen Van D. ruim f 19 in zijn bezit en de beide anderen na genoeg niets. Lastige reizigers. In den trein van Nijmegen naar Arnhem nam een reisgezelschap van 4 personen in een 2e klasse coupé plaats, welke personen naar Rotterdam moesten. De conducteur maakte hen er bij het kaar tjes knippen opmerkzaam op, dat die trein geen gelegenheid bood voor va- cantiereizigers en raadde hun aan, nu het nog tijd was aan het loket bij te betalen. Hierin hadden ze echter geen zin en weigerden eveneens den trein te verlaten, hevig protesteerende. Ook de hoofdconducteur slaagde niet beter. On derweg verzochten zij echter den con ducteur hun kaarten te verschaffen, waarop zij konden bijbetalen, doch toen deze hun werden verstrekt, weigerden zij ze te accepteeren. Proces-verbaal werd hun toen aan gezegd. -Te Arnhem moesten allen den trein verlaten op last van den dienst- doenden stationschef. Onder hevig pro test van een der dames, geschiedde dit eindelijk, echter niet dan nadat ook een agent van politie ter assistentie was geroepen. De dame trad toen op den conducteur toe en bracht hem, uitroe pende „daar is die fielt ookeen he- vigen slag met de parapluie toe. Ook hiervoor bekwam deze driftige juffrouw een proces-verbaal. Allen moesten ten slotte nieuwe kaar tjes nemen naar Rotterdam om hunne reis te vervolgen. De groote kaden te Antwerpen, de trots der stad en welker bouw millioenen heeft gekost worden bedreigd j althans op eene plaats vertoonen zich verzakkingen welke tot groote bezorgd heid aanleiding geven. Te Esch, in Luxemburg, is een Italiaansch werkman, zonder eenige aanleiding, doodgeschoten door een boef van de ergste soort, die door drank opgewonden, met een paar kameraden had afgesproken, dat zij voor de aar digheid iemand van kant zouden maken. De Italiaan school, toen hij de drie geweldenaars in 't oog kreeg, achter een muur weg, maar het hielp hom niethij werd door een kogel in het hart getroffen. De man was naar Esch gekomen om daar den volgenden dag zijn vrouw af te halen, die uit Italië kwam en die hij in twee jaren niet gezien had. De smart der arme vrouw, toen zij den volgenden morgen bij hare aankomst den moord vernam, was hartverscheu rend. De moordenaar werd nog denzelf den avond door de politie gevat en naar de gevangenis gebracht. Zijn mede plichtigen liet men voorloopig op vrije voeten Overstoomingenin Span je Zoowel uit Saragossa als uit Murcia komen berichten van geweldigs plasregens, die de rivieren buiten haar oevers doen treden. Honderden huizen staan onder water, de spoorlijnen zijn op verschillende plaatsen, o.a. bij Gala- tajud, tusschen Madrid en Saragossa, onderbroken. Van slachtoffers wordt. van melding gemaakt, (Ach d schade is groot en zal z |,et"toch reeds zoo arme land d Een geweldige brand he de meelfabriek Catry te en-Baroeuil (N. Frankrijk) v Ben magazijn, inhoudende 2 kilo graan, verbrandde totaal. De wordt op 1 millioen geschat, afzenden van het bericht dui brand nog voort, voor langen ti men verwachtte. De correspondent van den je Rome seint, dat in de stre j0or de aardbeving getroffen ardsehokken telkens een nieuwe _eegbrengen. Ziekte en hong gkea thans meer slachtoffers "ardbeving zelf. Ben officieel bericht constate schokken waargenomen zijn provinciën, 4600 gebouwen verw waaronder 4 kasteelen en 90 ke; 70 000 mensehen dakloos maakte duizend personen kwamen om hf Maandag is een nieuwe sterl schok gevoeld te Monteleone en; teTiriolo in het district Catanr Cosenza is het telegraafbureau ii de beambten redden zich. Koning Yictor Emmanuel h minister Fortis bij zijn terugi Rome verklaard, dat hem van z door de geteisterde streek eei van verschrikking en lijden v geest staat zooals de verbeeld niet kan denken en geen pen schrijven. Het zal veel tijd ko de koning, en de vereenigde j het volk, om dit lijden de rouwenden te troo leven weder dragelijk te mak getroffen streek, en hoop terug gen in de harten. Wij moei daarvoor werken zonder draler rust. Ik heb beloofd, dat wjj di De regeering en de Kamers m helpen, mijn belofte te houdei De Paus heeft reeds een 50(J gegeven voor de slachtoffers e Vaticaan zegt men dat dit b een millioen zal worden gebri 1 In het dal van Biel, bij St Juragebied, trekt sinds eenige zonderling verschijnsel de aam hooge granietrotsen, waardoor ingesloten,zijn langzaam in bew de bewoners bemerken met se het landschap verandert. Voora is dat waar te nemen. Natuurl vele bezoekers het verschijnse De toestand in B Ofschoon schijnbaar de rustten is in de stad Bakoe, blijft d< toch zeer gespannen. Wel is keer eenigszins toegenomen, n dend, wel zijn enkele winkels doch dagelijks komen nog voor,waarbij dooden en gewond De inwoners bewegen zich op gevangenen. Zij worden door vergezeld. De fabrieken staan Vele arbeiders vertrekken mi jetten, welke zij van den g< krijgen. De Perzen worden land teruggebracht. De brand vernielde totaal pond naptha alleen uit de res< raden. En nog duren de bran Zelfs wordt aan de „Frai geseind, dat de burgerkrijg, die passief karakter had, erger Tartaren vergiftigden de vru ze dan aan de Armeniërs te Een ingenieur werd op klaarl op straat doodgestoken. Eei redacteur van een Armenisck werd vermoord. Aan hervatte werk kan eenvoudig nietgedac De bijzonderheden welke Petersburg thans hoort uit I de overeenkomst, noodgedw sloten tusschen de eigenaars leumbronnen en de roovers e aars, bewijzen hoe sterk de t dezer laatsten is. Door de onmacht van de den onwil, betalen de eige geld aan de roovers, die di bun eigendommen te zulle; Doch een overeenkomst met gesloten, geeft niet de ze een andere, concurreerende, plunderen en branden gaat. is zóo allerellendigst, dat de dl zich verzet heeft tegen een i verdediging van de zijde der omdat dan met de roovers geen huis meer te houden patroons kunnen officieel va sische regeering geen schade eischen. De wet toch zegt, d: uiet de verantwoordelijkhei neemt. Er blijft dus niets o vernielers zelf in staat van ging te stellen. En dat za helpen. -7- Het statistiek bureai eenigde Staten heeft zich gehouden met na te gaan, v verschillende volken het r gebruikt. Engeland staat bo\ zijn theein het Vereenigd went men 't verbruik per

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 2