Dinsdag 19 September. 's LEVENS EB EN VLOED. No* 220* 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. ÏHSSISeSCME COURANT. Prijs per drie maanden 1=30= Wtaaoo f» jposi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfda advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teloph jo li n u m me r 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Da sluitingsaitting der Staten-Generaal. De belangstelling voor de „plechtige" sluiting van het parlementaire zittings jaar stond ook Zaterdag weder in ab normale verhouding tot de belangrijk heid en de bezienswaardigheid van deze ceremonie. Wanneer men van de vrij talrijke menigte die zoowel in de omgeving van het paleis in het Noordeinde, vanwaar de minister van binnenlandsche zaken zich volgens het aloude gebruik in een hofkoets, geëscorteerd door een peleton huzaren, naar het binnenhof begaf, als op het buitenhof, waar de hoofdmacht in het geweer kwam en in het heerlijk Binnenhof waar men 't altijd plech- tig-stil zou wenschen bij den ingang Tan het gebouw der Tweede Kamer, waar de Kamerwacht de militaire hon neurs aan den minister der Kroon be wees, was samengestroomd, aftrekt de genen die hun nieuwsgierigheid bevre digen met alles wat er op straat gebeurt dat maar eenigszins van het gewone afwijkt, dan mag men die groote be langstelling veilig op rekening schrijven van het feit, dat er een nieuw ministerie is opgetreden, en men dus verlangend was den nieuwen minister van binnen landsche zaken op zijn eersten offieieelen gang in gala-ambtsgewaad te zien. Ook de leden van de beide Kamers waren in grooter getale opgekomen dan bij vorige gelegenheden het geval was. Behalve de leden der commissie van in- en uitgeleide, de heeren jhr. Van Beyma en Van Waterschoot van der Gracht, leden van de Eerste Kamer en de heeren Van Indsinga, Van de Velde, Roessingh en Smeenge, leden van do Tweede Kamer, (evenals het bureau in ambtsgewaad gekleed), waren aanwezig van de Eerste Kamer de ledenVan Houten, Laan Godin de Beaufort, van Wassenaer van Rosande, Woltjer, Heerkens en Eranssenvan de Tweede Kamer de leden Röell, Aal- berse, Brum meikamp, Kolkman, Rood- huyzen, Treub, Lieftinck, Marchant, Dolk, Van Veen, Van Wiehen, Pas- stoors en voor het laatst waren ook verschenen in 's Lands vergaderzaal de afgetreden voorzitter die voor geen her kiezing als Kamerlid meer in aanmer king wenschte te komen, de minister van Staat Mackay, en de heer Krap, de niet herkozen afgevaardigde van 's-Gravenhage I. Op de publieke tribune was het vol op de gereserveerde minder dan men onder het kabinet-Kuyper gewoon was daar bij dergelijke gelegenheden op te merken. Een paar vertegenwoordigers van geïllustreerde bladen maakten van die gunstige gelegenheid gebruik om de primeur te hebben van een kiekje van minister Rink in ambtsgewaad, staande achter de ministerstafel. Naar het Duitsch. 42.) Als vreesde zij te veel gezegd te hebben, brak zij echter haastig dit on derwerp af en zeide„Maar wat zijn wij toch ontzettend baatzuchtig, wij den ken altijd en alleen maar aan ons zeiven en toch is het ons beiden niet ontgaan, geloof ik, dat Hannchen tegenwoordig geheel hare gewone kalmte kwijt is naar ik meen tengevolge van een brief, dien zij ontvaDgen heeft. De zieke glimlachte even. „Wij heb ben ons aan eene groote nalatigheid schuldig gemaakt", beweerde hij, „maar lieve, het is niet zoo erg, of wij kunnen die zonde weder herstellen." Hannchen was lang in de keuken bezig geweestzij had wafelen gebakken tot eene verrassing voor de geliefden en nu kwam zij met het koffiegoed binnen, Toen de minister de zaal was binnen getreden in het schitterend gala ambts gewaad gekleed, boog hij vriendelijk naar alle zijden de leden waren van hun zetels opgestaan. Met eenige trilling in zijn stem en op aanvankelijk onverstaanbaren toon las de minister de vrij lange sluitingsrede voor kalmer en duidelijker was zijn stem aan het slot der rede, toen hij de Kamers namens H. M. de Koningin dank betuigde voor haar arbeid. Met een even plechtige buiging ver liet de minister de zaal. In de zaal waren tijdens het groote reces geen belangrijke veranderingen aangebracht. Ingetrokken wetsontwerpen. De minister van financiën is door H. M. de Koningin gemachtigd de volgende aanhangige wetsontwerpen in te trekken lo. dat tot afschaffing der Staatsloterij2o. dat tot vaststelling van een nieuwe tariefwet, en 3o. dat tot verhooging van den accijns op het ge distilleerd. Met vertrouwen. Wanneer de na-stemmingen in Arn hem en Rotterdam minder bevredigend waren uitgevallen, wanneer bijv. wat niet ondenkbaar scheen Rotterdam I door prof. Fabius was vermeesterd, dan zou dit principieel geen wijziging in den politieken toestand hebben ge bracht, zegt het „Yad." Toch zou zulk een uitslag natuurlijk te bejammeren zijn geweesthij had voor de rechtsche oppositie een moreel succes beduid. Maar de uitslag is gebleven in de lijn der Juni-vérkiezingen. Het kiezerskorps in deze drie districten is in meerderheid trouw gebleven aan dezelfde beginselen als drie maanden geleden en met te meer moed kan dus het kabinet bij monde van H. M. de Koningin morgen van zijn plannen verslag doen. Het weet, dat in de overtuiging der kiezers, waaruit het geboren werd, nog geen kentering valt waar te nemen. Broeders Kamerleden. Men maakt het „Hbl." opmerkzaam dat het feit, dat twee broeders tegelijk leden der Staten-Generaal zijn, thans geenszins voor 't eerst in ons land voor komt. Hetzelfde geval heeft zich, gelijk ons wordt medegedeeld, voorgedaan met de heeren A. en T. Mackay, met de hee ren Brantsen van de Zijp en Brantsen van Wielbergen, en veel vroeger waren de heeren Yan Asch van Wijck (vader en zoon) en later twee broeders van dien naam Kamerleden. Ook zijn de heeren J. Prins en A. Prins gelijktijdig lid van de Eerste Kamer geweest. Of zoo nauwe verwantschap echter bestond tusschen Kamerloden, die te gelijk voor 't eerst zitting namen, heb ben wij niet kunnen nagaan. zoo vriendelijk als altijd, en toch had Martha gelijk er lag iets onrustigs in haar wezen en thans, nu zij de tafel dekte, hoe beefden de kleine handen, waarlijk, men moest bezorgd zijn voor de bontbeschilderde kopjes, die nog in den tijd. harer ouders gediend hadden. Martha was hij de komst der aan staande schoonzuster snel opgestaan en bood hare diensten aan, maar Hannchen wees dit beslist af en zeide met haar goedigen lach, terwijl zij den schotel met het lekkere gebak nederzette „Gij komt hier niet om te werken, lieve, gij hebt ginds in uwe betrekking genoeg te doen." Weldra zaten zij rond de groote ronde tafel, waarop de heldergeschuurde koffie kan prijkte, en liet zich het gebak tot vreugde van Hannchen goed smaken, maar na verzadigd te zijn vroeg Felix zonder omwegen waarom zijne zuster zoo veranderd was. „Zoo, broertje, hebt ge reeds bemerkt dat mij iets schort F" Zij sloeg hare handen verwonderd samen. „En toch is het mij in den grond niet onaangenaam, dat gij het eerste er over spreektik heb mij reeds den ganschen dag het hoofd warm gemaakt over de beste wijze De nieuwe gouverneur van Suriname. Het „Hbld." zegt: De benoeming van den heer Idenburg zal algemeen worden toegejuicht. Hij zal nu uit eigen aanschouwing de ko lonie leeren kennen, waarvan hem als minister het algemeen bestuur uit de verte reeds eenige jaren was opgedragen. De krachtige pogingen, toen in overleg met den gouverneur in het werk gesteld om haar tot meerderen bloei en ont wikkeling te brengen, zullen stellig onder zijn rechtstreeksch bestuur on verzwakt worden voortgezet. De „Stand." schrjjft Met bijzondere ingenomenheid zal men onder ons van het feit dezer be noeming kennis nemen. De heer Iden burg is een van die mannen, wier namen leven in het hart van ons Christenvolk. Dat bij het aftreden des heeren Lely de heer Idenburg voor dezen belang rijken post de aangewezen man was, zal wel niet worden ontkend zelfs de vrijzinnige pers, die van de onzen maar heel moeilijk een vriendelijk woord kan zeggen, vond, voorzoover ze zich uitsprak, het denkbeeld van de benoeming des heeren Idenburg toe te juichen. De kolonie Suriname, die moeielijke dagen beleeft, kan met deze benoeming worden geluk gewenscht, want in Iden burg ontvangt ze een gouverneur die met al den ernst van zijn hart en met de vele hem geschonken talenten zal trachten het goede te zoeken voor deze kolonie. En verder Het valt ons niet zwaar te erkennen, dat deze benoeming een blijk van onpartijdigheid is, door het nieuwe kabinet gegeven en daarvoor zelfs waardeering uit t: spreken. Het ministerie toont daardoor dat het, evenals het vorig kabinet, in de allereerste plaats heeft gevraagd naar het belang der kolonie. Toen onder het vorig kabinet de heer Lely benoemd werd, hebben we uiteen gezet, dat het belang van Suriname bij deze benoeming natuurlijk den doorslag bad gegeven zoo behoort het te zijn en met dat belang is nu blijkbaar ook rekening gehouden. Frieseh Christelijk historischen. De bond van kiesvereenigingen op christelijk-historischen grondslag (Friesch Christ-hist.) hield Vrijdag te Utrecht eene vergadering tot stichting van een christelijk-nationalen bond. De voorzitter, ds. Eyk van Heslinga uit Berlicum (Fr.), opendede vergadering met gebed en 't voorlezen van psalm 33. Hij sprak ter opening der vergadering een woord van welkom, ontwikkelde in korte trekken den oorsprong en de his torie van den bond en ontvouwde 't leidend beginsel en het onderscheidend streven van de chr. hist, richting. De bond is in 't Noorden geboren uit verzet tegen de auti-revolutionaire politiek, heeft behoefte gevoeld zich om u mijne nieuwstijding mede te deelen. Nu gij mij echter zoo vlug geholpen hebt om op de been te komen, wil ik er niet langer mede wachten. Welnu", ging zij voort, „daar heeft mij de post bode vandaag een brief met rouwrand en zwart zegel nit P. gebracht. Ik was bijna omgevallen van schrik toen ik het adres las. Ik kende dadelijk de hand, ofschoon er meer dan vijf en twintig jaren verloopen zijn sedert ik het voor de laatste maal zag. Ik wil wel bekennen dat mijne handen beefden toen ik het zegel verbrak, maar toch vatte ik weder moed en las met groote aandacht wat hij ik meen Bloch mij daarin schreef. Zijne vronw is gestorven, schreef hij, te vroeg voor zijn beide jongste ongelukkige kinderen, die de trouwe moederzorg nog zoo noodig hadden en nu trekt maar niet zoo'n gek gezicht, een huwelijksaanzoek is het niet, dat ik u melden moet en nu smeekt hij mij om de booze woorden, die ik hem jaren geleden toevoegde, te vergeten en en" hier draalde zij weder, „in zijn huis te komen, om daar voor eenigen tijd, tot zijne dochter getrouwd ia, de vrouw des huizes te vertegenwoordigen. En nu weet ge waarom ik zoo ingetogen rekenschap te geven van de christ-hist. richting en zich saam te binden tot versterking der kracht. Hij gelooft dat er in Holland velen zijn, die wachten op het sein dat de Friesche bond thans geeft en hoopt deze dag de aanvang zal zijn van nieuw leven. De presentielijst, die vele namen uit vele plaatsen bevat, werd voorgelezen, waaruit bleek dat vele afdeelingen ver tegenwoordigd zijn. De secretaris deed daarna mededeeling van de ingekomen bewijzen van sym pathie. De voorzitter gaf vervolgens het woord aan ds. Wagenaar, om namens het prov. bestuur een rapport uit te brengen. Spr. begon met zijne erkentelijkheid uit te spreken voor 't feit, dat de organisatie in hem, ondanks zijn aangevochten positie, zoodanig vertrou wen stelt, dat hem de eervolle taak te beurt valt den eiseh van het oogenblik te vertolken. Hij wenschte veel te zeggen. Er is zooveel te zeggen, te getuigen, te pro testeeren, te onderrichten en op te helderen. Spr. ging daar dieper op in. Zich verder bepalende tot de vraag wat nu F kwam spr. tot de volgende conclusion, die hij in 't breede toelichtte lo. Wij moeten 't christelijk-historisch beginsel zuiver houden op politiek ter rein tegenover de partijen der rechter en der linkerzijde2o. Wij moeten het christelijk-historisch beginsel belichamen in eene nationale organisatie 3o. Wij moeten door samenvoeging van de in de hervormde gezindheid politieke ele menten dezer organisatie tot invloed brengen ter verovering van den sleutel der positie bij den electoraten strijd. Spr. eindigde met aan de vargadering voor te stellen over te gaan tot stichting van een Chr. nat. hond van kiesver eenigingen op chr. hist, grondslag. Verschillende sprekers voerden het woord. De quaestie van de coalitie lokte breedvoerige besprekingen uit. Ten slotte nam de vergadering de volgende motie aan„De vergadering, gehoord de discussie, verklaart zich te organi- seeren tot een Chr. Nat. bond van kies vereenigingen op ehr. hist, grondslag dat de bond geheel zelfstandig zich or ganiseert op den grondslag van het bestaande program van den Erieschen bond en dus onafhankelijk aan de tegen woordig bestaande coalitie van de rech ter- en de linkerzijde." Benoemd werd een voorloopige com missie van informatieadres ds. J. Ankerman te Wommels. Mr. Schokking achtte zich genoopt ten slotte een woord van afkeuring uit te spreken over het ostracisme dat op ds. Wagenaar is toegepast. Hij sprak een woord van hartelijken dank uit voor den arbeid, die ds. Wagenaar in de pers ver richt. De persquaestie lokte daarna breedvoerige bespreking uit. De voorzitter stelde voor een tele- was en nu bedaard naar uw gevoelen in deze zaak kan luisteren. Ik wil bij voorbaat bekennen, dat ik bij dezen voorslag in het eerst een gevoel van bitterheid ondervond ik moest zelfs weenen, en thans verlangt hij van mij dat ik zijn huishoudster zij. Maar deze christelijke gedachten liggen, Gode zij dank, allen achter mij thans zie ik slechts den armen, eenzamen man met zijne ongelukkige gebrekkige stumperts van kinderen. Daarbij komt, dat mijn heer Yon Wilden mij ook schreef en zijn verzoek bij dat van den armen man voegde. Reeds ter wille van Roosje zou ik gaarne gaan, want zij is juist op den leeftijd, dat zij de raadgevingen van eene trouwe vriendin het meest behoeft. Ten slotte bekent hij mij, dat hij voor nemens is om, zoodra de eerste smart in de familie over is, aan het lieve, hartelijke meisje, zooals hij haar noemt, zijne hand te bieden." „Ik zou bijna zeggen dat gij uw be sluit reeds genomen hebt," wierp hier Felix tegen, en het klonk eenigszins mismoedig „ik, in uwe plaats „Zou niet gaan!" Zij schoof haar bril met reusachtige glazen hoog naar hoven en hare, trouwe oogen staarden gram van hulde te zenden aan H. M. de Koningin. Hij bracht een woord van dank aan verschillende personen. Mr. Schokking sloot daarna de zeer druk bezochte en zeer geanimeerde ver gadering met dankzegging. Naar wordt gemeld heeft de nieuwe minister van oorlog besloten den para depas bij het leger af te schaffen. Nedsrl. longlijders te Davos. Onder voorzitterschap van den heer P. H. J. IJssel de Schepper vergaderde te Arnhem het hoofdbestuur van het „Sanatorium voor weinig-vermogende Nederl. longlijders te Davos-Platz." Als dagelij ksch bestuur werden her kozen de heeren P. H. J. IJssel de Schepper te Arnhem en P. Plantenga, vice-consul der Nederlanden te Davos- Platz. De exploitatie van het Nederl. Sana torium te Davos gaf in het afgeloopen jaar reden tot groote tevredenheid. Het aantal verpleegdagen over 1904 bedroeg 2000 meer dan in het vorige jaar, een aanwijzing, dat in medische kringen in ons vaderland wederom een reactie be gint in te treden ten gunste van het zenden van longlijders naar het hoog gebergte. Niettegenstaande door de patiënten van het Sanatorium een gemiddeld lagere verpleegprijs werd betaald dan in 1903, bedroeg het exploitatiedéficit over 1904 belangrijk minder dan in de voorafgaande jaren, welke uitkomst voor een overwegend deel te danken is aan de uitmuntende leiding van den geneesheer, den heer H. C. Schuurman, hierin bijgestaan door de directrice, zuster J. Meesters. De contributies ondergingen in 1904 een kleine vermeerdering, aan giften werd ontvangen fr. 6728.40, waaronder een bijdrage van H. M. de Koningin moeder, en een som a fr. 4000 van den anoniemen landgenoot in Zwitser land, die reeds gedurende vier jaren de inrichting op zoo edelmoedige wijze steunt. Yersterking der geldmiddelen blijft zeer dringend gewenscht, tot aflossing van den zwaren hypothecairen schul denlast. De verpleegprijs voor het nieuwe jaar werd wederom vastgesteld op f 2.90 per dag, terwijl ook thans reductie tot op een minimum a f 1.80 zal kunnen verleend worden, zoo de geldmiddelen dit toelaten. Besloten werd tegelijk met het jaar verslag aan de leden en begunstigers toe te zenden het in de geneeskundige bladen verschenen artikel van den heer dr. H. Buringh Boekhoudt te Velp moet niet de borstlijder uitsluitend in zijn eigen vaderland genezing zoeken F Aangenomen werd het voorstel, in 1907 bij het 10-jarig bestaan van het smeekend in de zijne. „Welnu, zooals gij verlangt", zeide zij terneergeslagen, maar toen sloeg zij plotseling hare ar men om zijn hals en fluisterde, terwijl de tranen haar uit de oogen rolden „Zie, Felix, als gij mij eenmaal verlaten en een eigen huishouden hebt, dan zal ik voor niemand te zorgen hebben, want ik laat mij nooit of nimmer bepraten om later bij u te komen. Een afgeta kelde oude vrijster zooals ik, die op zieh- zelve staat, past niet bij een jeugdig huwelijkspaar, en gij weet toch dat ik in menig opzicht gelijk ben aan uwe Martha, dat wil zeggen dat ik niet leven kan zonder voor anderen te zorgen en te arbeiden. Daarom geloof ik, dat de goede God zelf aan Bloch de gedachte heeft ingegeven om in zijn nood zich tot mij te wenden en, broertje, uw hart is immers niet van steen j zeg gij nu ook „ja en amen" en laat mij naar de moe- derlooze kinderen gaan, daar, waar ik ernstige plichten te vervullen heb en zelve niet het middelpunt van al mijne gedachten behoef te zijn." Wórdt vervolgd,)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1