erend. Maandaj 18 September 'sLllNl Ei Ei VLOED, No, 219, 43e Jaargang. 1905. 3D, )de HDIEMST. Gemeentebestuur. FEUILLETON. Een gewichtige dap. Binnenlandsclie kricMen. 'E POLL. Expeditii )N en J, Hoofd- erdam ONGEVAll iootongevallen\ n premie, van trams in or ongelukkig HAARSAIA, i s? vS s T 1 ii tl ideibarg t.t. e m i s ev.ffl. en) 5.50. I >5, 9.30, 11.-, 1 30, 5.—, 7.-, d h u i sn.m. 9.30. aar Remise:) j Zeilmarkt: .in, 1.20, 2 50, tar 8adhuis: 05, 7.05, 8,45, 10.35, 11.15. 6.20, 7.-, 10.20, 10.40, 0,1.—*, 1.25*, 25, 4.50, 6.10, m. 6,10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 40, 4.10, 4.35, 8.30. uit. IKStOfr 23 en 6,10 c) ,50 en 6,40. a) en 4,45. 23 en 6,10 c)f) a het vertrek uzen vm. 8,30 Neuzen ten wachten. Boraaele en i4 ScptoBiX*. VLISSINGSCHE COURAST. Prijs per drie maanden 1.80„ Idnnoo j»» jposi 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle. Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIEN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliüoiniummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. BRANDWEER. Ter inzage liggen van het inschrijvings register van de brandweer. Burg. en Weth. van VlissiDgen gelet op art. 408 der algemeene ver ordening van politie voor deze gemeente maken bekend dat het inschrijvingsregister voor de brandweer van de mannelijke ingezete nen, die op den eersten Januari van het loopende jaar hun 36e levensjaar zijn ingetreden en zij die sedert de laatstgehouden inschrijving in de ge meente zijn komen wonen en hun 35e levensjaar hebben volbracht, doch hun 56e nog niet hebben bereikt, ter Secre tarie dezer gemeente (bureau bevolking) ter inzage ligt vanaf den 18en tot en met den 30en dezer maand (Zondagen uitgezonderd) dat zij, die beweren, dat hun leeftijd niet overeenkomt met dien op het re gister vermeld, verplicht zijn gedurende de ter visie ligging daarvan bewijs over te leggen, terwijl bij niet voldoening daaraan, ter beoordeeling van Burge meester en Wethouders, die inschrij ving voor geldig zal worden gehouden en gehandhaafd dat het register den laatsten dag van deze maand wordt gesloten en daarna geen reclames meer worden aangenomen. Ylissingen, den 16 September 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. BRANDWEER. Oproeping van vrijwilligers bij de Brandweer. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op de artt. 405 en 425 der Al gemeene verordening van politie voor maken bekend dat zij, die genegen zijn als vrij williger bij de brandweer geplaatst te worden, zich daartoe van af heden dagelijks tot en met 30 September e.k., uitgenomen des Zondags, ter gemeente secretarie (bureau bevolking) kunnen aanmelden dat men, om vrijwilliger te zijn, den leeftijd van 25 jaar bereikt moet hebben, niet ouder zijn dan 50 jaar, geene plichten ten aanzien van de militie, de schutterij of de brandweer te vervullen hebben, en vrij zijn van hinderlijke lichaamsgebreken, een en ander ter beoor deeling van burgemeester en wethouders; en dat de diensttijd voor vrijwilligers op slechts tien jaar gesteld is. Vlissingen, den 16 September 1905. Burg. en Weth. voornoemd, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Naar het Duitsch. 41.) „God geve dat uw besluit ernstig gemeend zij", zeide hij hartelijk. En nu reikte hjj Hannchen zijne hand en zeide „Als hij maar eerst zijn oogen opslaat, ik hem zonder hulp weder op de heen brengen ik breng hem de beste tijding11, voegde hij er met een eenigszins gedwongen lach bij. „Gij weet immers 'u welke hoedanigheid ik heden voor hem opgetreden ben en ik zeg het Het eenige trots, dat -mijne zending mij volkomen gelukt is, want Martha ötillfried legt hare hand vol vertrouwen 111 die van uw broeder." Twee paar oogen hadden, toen hij de serste woorden sprak, met koortsigen aan zijne lippen gehangen thans «onk van twee paar lippen een kreet zalige verrukking en terwijl Niet met 1 September, zooals alge meen was verwacht, zijn de sinds lang in het Staatsblad geplaatste kinderwet ten in werking getreden, en zulks on danks herhaalde verzekering van de regeeringstafel, dat dit wèl het geval zou zijn. Het zou weinig baten, daarvan het afgetreden bewind nog een grief te maken en het nieuwe bewind mag men er geen grief van maken, dat het enkele weken noodig heeft om over alles het oog te laten gaan. En zoo zullen die wetten, die zulk eene beduidende wijziging brengen in ons burgerlijk en strafrecht, tegen of op 1 November, dan nu feitelijk be ginnen te werken. Het is zeer noodig, zich van dien geest dier wetten een weinig te door dringen, waartoe door verschillende een voudige bewerkingen ervan, overvloedig gelegenheid is. Yan groot gewicht vooral is het feit dat, op den dag der inwerkingtreding een zeer groot aantal jonge menschen, thans nog onderworpen aan de macht van ouders en voogden, meerderjarig wordtdat dit voortaan met allen het geval zal zijn die den leeftijd van een en twintig jaren hebben bereikt en dat ouders en voogden wederkeerig, twee jaren vroeger dan tot dusver, ontslagen worden van de verplichting tot onder houd en opvoeding hunner kinderen en pupillen. In vroegere tijden werden bij ons te lande de kinderen eerst op vijf en twintig jarigen leeftijd mondig. Het Eransehe reeht, zich grondende op de vroege ontwikkeling der zuidelijke vol ken, vereischte slechts den een en twin tigjarigen leeftijd, een grens die ook bij ons, zoolang het Eransehe recht hier van kracht was, heeft gegolden, dus gedurende meer dan het vierde eener eeuw. Men wenschte zich bij ons echter op een standpunt te stellen, dat meer het oud-Hollandsch gebruik na derde en bepaalde daarom de meerder jarigheid op 23 jarigen leeftijdeen grens, die men thans weer heeft laten varen, met het oog zoowel op de andere ons omringende staten, voor zoover daar dezelfde regel geldt, als op de ver anderde levenseischen. Immers, de maat schappelijke omstandigheden brengen mede dat velen al vroeg gereed moeten zijn voor de intrede in de wereld, dat zij op eigen beenen moeten staan en Hannchen vroom hare handen samen vouwde en God oprecht uit haar rein geloovig hart voor het geluk dankte, waarvan de trotsche ritmeester zelf de overbrenger was, (hoewel hij tot nu toe nooit een voetstap gezet had in haar nederig huisje), had zich Wanda opnieuw tot haar vader gewend en gevraagd „Papa, is het waar, wil Martha werkelijk zijne vrouw worden en maar een brandend rood deed plotseling het liefelijke kindergezicht gloeien en zonder den begonnen volzin verder te eindigen, drukte zij haar hoofd vast en innig aan zijn borst. In de ziel van den ritmeester werd het plotseling licht, en het blonde hoofd van zijn kind tot zich opheffende, staarde hij diep in haar wonderbaar stralende oogen. „Ik heb niets dan de waarheid gesproken", zeide hij langzaam, „en mijn dochtertje verliest aldus alle reden tot ijverzucht op eene vrouw, die waarlijk meer verdient door haar geliefd te worden dan het schijnt." De zieke had ondertusschen op zijn bed eene zachte beweging gemaakt in het volgende oogenblik deed hij de oogen open en toen deze den blik van den ritmeester ontmoetten, lag er eene Reeds op de lagere school en, zal het wel zijn, nog vroeger, in het gezin, moet het kind zien dat alles gaat naar zekere orde of regelmaat en soms ge voelen dat ieder zich daarnaar schikken moet. Maar er moet niet meer dwang worden gebruikt dan dringend nood zakelijk is. Er moet vrijheid wezen zooveel als met een goede orde bestaan baar is. Dan zal het kind, grooter ge worden, gaan inzien dat alom, in allerlei maatschappelijke verhoudingen en in allerlei omstandigheden, de dingen beter gaan, wanneer de groote massa zieh vrijwillig gedraagt naar.de regelen, die door het openbaar gezag zijn gesteld of anders als het ware bij onderlinge af spraak zijn aangenomen, zooals b.v. de regelen van het fatsoen, van den goeden toon, enz. Gedraagt de groote meerder- angstige vraag in. Konrad Rümniing was in den grond week van karakter, ofschoon het dikwijls verstaald werd onder de ij dele vooroordeelen van zijn stand en dus dacht hij er in de verste verte niet aan, den armen man lang op de pijnbank der onzekerheid te houden. Met een vriendelijken groet legde hij zijn rechterhand op den schouder van Felix en zeide „Ik feliciteer u, jonge man, de vesting heeft zich overgegeven." Als met een heldere zonnestraal werd het gelaat van den jongen onderwijzer overtogen, in een oogwenk had hij zich, ofschoon met moeite, met het bovenlijf hoog opgericht en stamelde „Heeft zij ja gezegd, Martha Stillfried heeft dus niet geweigerd zij wil zeker en waarachtig mijne vrouw worden Hij wilde den ritmeester danken en opstaan, maar met pijnlijk bevende lippen zonk hij dadelijk weder in de kussens terug daar binnen in zijn borst woelde opnieuw de akelige, martelende pijn, die hij zich niet verklaren kon, misschien zich niet wilde verklaren. Tien minuten later verliet de ritmeester met zijne dochter het huisje. Felix had zich ondertusschen eenigszins hersteld, maar durfde er voorloopig niet aan dan is het billijk en zelfs noodig, dat zij ook zelfstandigheid verkrijgen voor de wet. Het laat zich echter zeer goed be grijpen dat, waar de vervroegde meer derjarigheid voor allen geldt, in het vervolg de meeste jongelieden welke dien leeftijd bereikt hebben, ook zelf standig zullen willen zijn en hun eigen weg zullen willen gaan. En een verschil van twee jaar op dien leeftijd is waarlijk geen kleinigheid. Hierin ligt voor alle ouders en op voeders een zeer ernstige vingerwijzing. Hun schoone, maar dikwijls zware en moeilijke taak, wordt nu dubbel zwaar. Hunne verantwoordelijkheid wordt aan merkelijk vergrootwant zjj behooren er alle op te rekenen, dat het kind op den 21jarigen leeftijd volkomen gereed is, om, waar noodig, als zelfstandig, wiilend en handelend wezen op te treden, zijne eigene rechten uit te oefenen en zjjne eigene belangen waar te nemen. En wij allen weten hoe hooge eisehen het maatschappelijk leven in onzen tijd stelt De twee groote vereischten voor eene goede opvoeding treden dus nu met verhoogde kracht op den voorgrond de zorg dat het kind zich vrij ont wikkelt, de zorg dat het zich gewent aan een verstandige tucht. Men meent soins, dat die twee din gen tegenover staan of el kaar uitsluiten. Het tegendeel is waar. Aan tucht gewend te zijn, dat wil eenvoudig zeggen, zich de gewoonte te hebben eigen gemaakt van zich vrij willig te schikken in zekere gestelde heid zich daar niet naar, dan, het wordt hem evenzeer duidelijk, moeten tal van belangen noodzakelijk schade lijden. In dit inzicht is dus tevens gelegen de erkenning van de noodzakelijkheid van macht en gezag, van overwicht en van rang. Geen macht die persoonlijke vrijheid en gepaste zelfstandigheid ver nietigt, maar eene die in den aan tucht gewenden mensch toch den vrijen mensch laat bestaan, die zich niet blindelings aan iets overgeeft of iets volgt door dik en dun, maar binnen zekeren kring denkt en handelt. Verstandige tueht is, wel beschouwd, niets dan opleiding tot zelfstandigheid. Hoe zal iemand staan in de vrijheid, als men van hem gemaakt heeft een riet dat door den wind ginds en her waarts bewogen wordt Zoodra iemand zich ontwent aan de goede gewoonte om in alles stipt en ordelijk te zijn, met andere woorden, zoodra de tucht verslapt, loopt de opleiding tot zelf standigheid gevaar. Omgekeerd vordert de tucht geen verlagende onderwerping, maar laat zij in elk individu den vrijen mensch be staan. Zij streeft naar rechtvaardigheid, wenscht vertrouwen in te boezemen, handelt boven alles naar het beginsel der liefde. Waarlijk, opvoeders, twee jaren op een jeugdig menschenleven, het is zoo weinig nietLaat ons dat bedenken, ials straks de nieuwe wetten onze kinderen op zoo jeugdigen leeftijd tot zelf standigheid zullen roepen. (kwernear van Suriname. Bij Kon. besluit van 14 September 1905 is benoemd tot gouverneur van Suriname de oud minister van koloniën A. YV. F. Idenburg. Be Kamerverkiezingen, De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn thans, behoudens nog on voorziene omstandigheden, afgeloopen. De nakeuzen, voor Arnhem en voor twee Rotterdamsche districten noodig, hebben geen verandering gebracht in de cijfers van 20 Juni52 links tegen over 48 rechts. De opkomst der kiezers is in alle drie districten belangrijk minder geweest dan bij de herstemmingen van 28 Juni. In Arnhem verschilde het bijna 800 stemmen. Generaal Eland werd gekozen met een meerderheid van 531, terwijl die van den heer Rink 655 had bedragen. denken om zijn bed te verlaten. De heer Von Rümming had derhalve besloten hem dokter Kurt te zenden en Martha over te halen haar verloofde den eersten kus te brengen misschien wel het beste geneesmiddel voor den lijder. Twee weken lang moest Felix Feld zonneschijn en vrije lucht ontberen en toch waren die dagen van opsluiting de gelukkigste zijns levens. Zoo dikwijls haar tijd het haar vergunde, kwam Martha van den Riimmingsburg naar het dorp en, mocht zij wel is waar geene teedere bruid zijn, zij was toch altijd liefderijk en minzaam jegens hem. En als hij een blik sloeg op het wonderschoone ernstige gelaat, dat helaas in den laatsten tijd nog Meeker scheen geworden te zijn, had hij het liefste zijne handen willen vouwen en zachtkens zeggen„O, God, hoe dankbaar moet ik zijn En heden zaten zij weder tegenover elkander zij had hem zooeven een half uurtje lang uit Lessing's Nathan voorgelezen, van welken schrijver hij zoo hield, maar nu lag het boek dicht geslagen op de tafelzij praatten over zijne betrekking in de stad, welke hij In Rotterdam I heeft het gespannen. Er kwamen 769 minder op dan 28 Juni, toen de heer Fock met een meerderheid van 540 stemmen werd gekozen. Thans haalde de heer Van den Bergh slechts 113 stemmen meer dan prof. Fabius. Veel grooter was het verschil in Rotterdam V, waar de opkomst zeer traag was 3725 (van de 5431) tegen 4637 op 28 Juni. De heer Mees kreeg een meerderheid van 773 stemmen boven het cijfer van den heer Van Term, nadat op 28 Juni de voorsprong van mr. Van Raalte slechts 409 had bedragen. De candidaat der rechterzijde ging dan ook met slechts 104 stemmen vooruit, blijk baar een gevolg van de afkeuring door „De Maasbode" uitgeproken over de vrijmoedige wijze waarop deze katholiek over het afgetreden bewind en zijn aan hang had gesproken. Ten gevolge van de verkiezing in Rotterdam I doet zich thans het geval voor, dat in de volgende week twee broeders in de nieuwe Kamer tegelijk en voor 't eerst zitting zullen nemen de heer S. van den Bergh Jr. voor Rotterdam I en het Amsterdamsche raadslid mr. Z. van den Bergh voor Den Helder. Voor zoover ons bekend is, heeft dergelijk geval zich nooit in de Nederlandsche Vertegenwoordiging voor gedaan. Ook in het buitenland zal het wel tot de. hoogst zeldzame uitzonderin gen behooren. Wij herinneren dat de Grondwet bij de Staten-Generaal geen onverkiesbaar heid kent wegens bloedverwantschap van leden. Anders is het wat den gemeenteraad betreft, waar de gemeente wet nauwe verwantschap verbiedt. („Hbld".) Ontwerp arbeidswet. De Maatschappij van Nijverheid heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin zij, naar aanleiding van het ontwerp-arbeidswet 1904 als hare mee ning te kennen geeft lo. dat alle beperkende bepalingen omtrent den arbeidsduur van volwassen arbeiders in de verschillende bedrijven voor eiken tak van industrie op zich zelf behooren te worden vastgesteld en zulks niet voordat de door deze maat regelen te treffen takken van bedrijf zullen zijn gehoord2o. dat zij beter acht dat de Zondagsrust huiten deze wet worde gehouden en daarmede ge wacht wordt totdat de Zondagsrust op nieuw bij de wet geregeld zal worden dat, mocht nochtans aan regeling bij deze wet de voorkeur worden gegeven, dan a. de uitzonderingen, die in elk geval zullen moeten worden toegestaan, in de wet behooren te worden genoemd b. aan den werkgever het recht moet worden verleend op eigen gezag des Zondags het noodige reparatie- en der gelijk werk te doen verrichten, opdat de werkzaamheden in het hoofdbedrijf des Maandags ongestoord kunnen aan vangen o. de algemeen erkende Chris- reeds na verloop van veertien dagen moest aanvaarden en hij sprak met ingenomenheid over de schoone ambte lijke woning en hoe schoon hij alles wilde inrichten voor zijne jonge vrouw en drukte daarbij teeder hare hand aan zjjne lippen en sprak „Martha, ge zult, niet waar, altijd goed zijn en mij niet te lang alleen laten in die groote ver trekken P Als de herfst komt, maakt onze Hannchen voor u de bruidskrans en mag ik u van hier bij mij halen." Sedert zij hem het verbindende woord had gegeven, was er eene roerende innigheid in het wezen van den jongen onderwijzer gekomen - in elk woord, dat hij tot zijn verloofde richtte. Dit trof haar en dus legde zij ook thans vriendelijk hare hand in de zijne. „Zoo- als gij wilt, beste Felix", antwoordde zij, „hoe eer hoe beter, zeg ik ook, want zij die geen tehuis bezit smacht er naar een eigen haard te bezitten." Wórdt veroolydt)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1