Zaterdag 1© September. 's LEVENS EB f BE», No, 218, 43e Jaargang. 1005. Binnenlandsche berichten. (,N. Ct") VLISSIXmilE COURANT. Prijs per drie maanden !=S0„ ïïaneo jte* posi 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitga ver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Kon- en feestdagen. Teleplooiiiiummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. laara—''imnrwtpng Herstemmingen Tweede Earner. ROTTERDAM I. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-G-eneraal in het district Rotter dam I, (vacature mr. D. Pock), tusschen de heeren S. van den Bergh Jr. (lib.) en mr. D. P. D. Pabius (anti-rev.) zijn uitgebracht 5883 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Van den Bergh 2998 stemmen en de heer Fabius 2885 stemmen, zoodat gekozen is de heer Van den Bergh. Bij de stemming op 7 September werden uitgebracht 5750 geldige stem men. Hiervan verkreeg de heer Van den Bergh 1899 stemmen, mr. Pabius 2831 stemmen en de heer Spiekman (soc. dein.) 1520 stemmen. ROTTERDAM V. Bij de herstemming in het district Rotterdam V (vacature mr. E. E. van Kaalte) tusschen de heeren P. R. Mees (vrijz.-dem.) en Jac. P. van Term (r.-kath.) werden uitgebracht 3725 gel dige stemmen. Hiervan verkreeg de heer Mees 2249 en de heer Van Term 1476 stemmen, zoodat gekozen is de heer Mees. Bij de stemming op 7 September werden uitgebracht 3693 geldige stem men. Hiervan verkreeg de heer W P. Gt. Helsdingen (soc.-dem.) 494 stemmen, de heer Mees 1827 stemmen en de heer Van Term 1372 stemmen. ARNHEM. Bij de herstemming in het district Arnhem (vacature mr. P. Rink) tusschen de heeren K. Eland (lib.) en mr. S de Vries (anti-rev.) werden uitgebracht 5339 geldige stemmen. Hiervan ver kreeg de heer Eland 2935 stemmen en de heer De Vries 2404 stemmen, zoodat gekozen is de heer Eland. Bij de stemming op 7 September werden uitgebracht 5017 geldige stem men. Hiervan verkreeg de heer Eland 2198 stemmen, de heer W. P. Gr. Hels dingen (soc.-dem.) 960 stemmen en de heer De Vries 1859 stemmen. De herstemmingen hebben tot onze vreugde aan de vrijzinnige candidaten de overwinning bezorgd, zegt de „N. R. Ct.", en in de numerieke verhouding der verschillende vrijzinnige fracties in de Kamer is daardoor geen wijziging gekomen. De opkomst is bij deze herstemmingen beter geweest dan bij de eerste stem mingen, maar niet veel. Zij was merk baar geringer dan bij de algemeene verkiezingen, toen bij de herstemmingen te Rotterdam I 6652, in Rotterdam V 4637 en in Arnhem 6137 stemmen werden uitgebracht. In Rotterdam I behaalde ditmaal de Naar het DuitBcb. 40.) Nauwelijks was hij in zijn slaapka- merlyegegaan, of de deur der woonkamer werd luid opengetrokken en de barones stormde in letterlijken zin binnen. „Hannchen", riep zij geheel buiten zich- zelve uit, met de oogen nog vol tranen, „ik zeg u, dat ik die sohaamtelooze kokette, die Martha, niet langer in huis duldhet is afschuwelijk te moeten aanzien hoe zij letterlijk de hulde van Kurt te voorschijn roept" thans brak zij in een luid snikken uit „maar zij moet het huis uit en als papa haar niet met schimp en schande van onzen drempel wil stooten, ga ik." Verder kwam zij niet. Hannchen was verschrikt van haar plaats opgestaan en hield haar den mond dicht, uit welke zoo onbedacht de leelijkste laster vloeide. liberale candidaat slechts 113 stemmen meer dan zijn anti-revolutionaire tegen stander, op 28 Juni jl. 540 meer. In Rotterdam V daarentegen had de vrijzinnig-democratische thans 773 stem men meer dan de roomsch-kathoüeke, op 28 Juni jl. 405 meer dan de anti revolutionaire. In Arnhem kreeg de liberale candidaat nu 531 stemmen meer dan de anti revolutionaire, op 28 Juni jl. 655 meer. Da Rijksmiddelen, De maand Augustus 1905 heeft als opbrengst van de middelen aan 's rijks schatkist een bedrag opgeleverd van f11,290,204 86', d. i. f487,601.42 meer dan in Augustus 1904, toen het totaal bedrag f 10,802,603.44° was. Meer hebben opgebrachtde grond belasting f 202,374.98s, de invoerrechten f43,329.026,desuikeraccijnsfl 32,378.18° het zout f9,899.76, bier en azijn f5,729.78, het geslacht f 35,047.68, be lasting op gouden en zilveren werken f 1,949.82, de zegelrechten f 29,615.725, de successierechten f 138,611.50°, de posterijen f 30,532.31°, de rijks telegraaf f 28,462, de jacht- en vischaeten f673.50, en de loodsgelden f18,880.236. Minder leverden opde personeele belasting f28,526.253, de bedrijfsbelas ting f60,235.83, de vermogensbelasting f31,704,73, het recht op de mijnen f 382.36°, de wijnaccijns f 2,660.07, het gedistilleerd f 49,840.43, de registratie rechten f 10,797.15, de hypotheekrech ten f348.34, de domeinen f 5,338.94° en de Staatsloterij f 48.93. Vermelding verdient nog, dat de op brengst van den accijns op de suiker in de laatste drie maanden van dit jaar wasf 5,067,002.60°tegenf 4.984,863.25s in gelijk tijdvak van 1904. Blijkens de opgaven over de opbrengst over de eerste acht maanden van dit jaar, vergeleken met de eerste acht maanden van 1904, hebben meer opge bracht de volgende middelen grondbe lasting f 194,770.83, personeele belasting f270,738.655, f436,764.20 bedrijfsbe lasting, invoerrechten f 407,893.82°, ac cijns op het geslacht f 218,534.01, be lasting op gouden en zilveren werken f 12,695.49, zegelrechten f393,982.35, hypotheekrechten f 12,690.38, successie rechten f 1,137,007.36, f 130,530.37 do meinen, posterijen f426,770.516, rijks telegraaf f213,301, jacht en vischaeten f2,495.50 en loodsgelden f 81,843.50°. Minder brachten in hetzelfde tijdvak op de vermogensbelasting f 86,764.815, het recht op de mijnen f6,598.196, de suikeraccijns f24,365.78, de wijnaccijns f' 1,100.02, hetgedistilleerdf465,487.075, de zoutaccijns f24,778.47, bier en azijn f23,116.045, f 157,249.975 de registra tierechten en de Staatsloterij f 6,775.41, Hot totaal oyer de eerste acht maan den van 1905 was f 95,951,325.555, te gen f92,967,604.095 in gelijk tijdperk van 1904, d.i. dus f 2,983,721.46 meer. „Stil, baronesje om Godswil, wees stil", fluisterde zij daarbij het opgewon den kind in het oor„Felix is immers te huisals hij hoort wat gij daar zegt, geloof ik dat het hem den dood zal aandoen." Maar toch kwam, helaas, hare goedgemeende waarschuwing te laat, de slaap had de oogen van Felix nog niet gesloten. "Vol ontzetting hoorde hij aldus elk woord van de aanklacht van Wanda en nu stond hij reeds doodsbleek op den drempel. „Is dat alles waar, barones kwam het bevend over zijne lippen. Het jonge meisje greep verschrikt naar de leuning van den haar naastbij- staanden stoel en blikte nu angstig in het door smart vertrokken gelaat van den jongen onderwijzer. Had zij vermoed dat hij tehuis was, dan zou zij zeker niet die scherpe woorden gesproken hebben, want zij wist met welke warmte Felix bare gouvernante vereerde, maar nu, het was gebeurd en wat zij gezegd had kon niet meer ongesproken gemaakt worden, misschien was het nog mogelijk den indruk van hare booze woorden te ver zachten, maar waardoor waardoor „Barones, gij antwoordt niet, is Martha, hetzelfde meisje, voor wie uw Hst nieuws ministerie. Dr. Bronsveld schrijft in zijne „Stom men voor Waarheid en "Vrede", na opgemerkt te hebben dat de nieuwe ministers een tamelijk desolaten boedel vinden, het volgende Het nu afgetreden ministerie, dat door dr. Kuyper werd voortgedreven, heeft wetten doen aannemen, waarvan de uitvoering millioenen kosten zal, en de tamelijk onbeholpen minister van financiën deed geene, of geen proef houdende maatregelen aan de hand, om in de klimmende uitgaven te voorzien. En nu zal men 't waarschijnlijk ba leven, dat de oppositie van heden den minister van financiën er een verwijt van gaat maken, als hij niet terstond al die gaten in onze schatkist stoppen kan. Daar is nog iets, waarop wij de aan dacht vestigen willen. Men zal (en men begon er reeds mede) de gemoederen van een groot deel van ons volk aan houdend tegen dit ministerie ophitsen door te herhalen, dat niet éen van zijn leden een belijder is van Christus. Ik oordeel niet over de innerlijke en wezenlijke verhouding, waarin de af getreden en de opgetreden ministers staan tegenover den hoogen God. Het spreekt van zelf, dat ik in waarachtig geloof des harten een aanbeveling zie. Maar wanneer men nu terstond begint met aan ons volk de nieuwe ministers voor te stellen als menschen, die God niet vreezen, dan zet men den onheili- gen en onzaligen strijd voort, waarvan wij nu vier jaar lang getuigen en slacht offers zijn geweest. Dan zet men de heillooze vermenging van godsdienst en staatkunde voort, en werkt de uiteen scheuring van ons volk op droeve wijze in de hand. Wij komen er eerlijk voor uit, dat wij in het nieuwe ministerie met groot leedwezen het conservatief element maar zwak vertegenwoordigd vinden. De dag van 21 Januari 1905, waarop de Unie-liberalen een soort verbond sloten met de vrijzinnige democraten is een noodlottige dag, een dies ater ge weest. Eerstgenoemde fractie had, indien zij versterking zocht van krachten tegen over het ministerie Kuyper, zich in de eerste plaats moeten wenden tot de oud liberalen. Aan zich zeiven overgelaten vermogen de vrijzinnige democraten niet veel, en zij zouden, in de gegeven omstandig heden, geplaatst voor de keus tusschen een elericaal en een oud- of Unie-liberaal aan laatstgenoemden de voorkeur hebben gegeven. Dan was met het nieuwe ministerie niet dat blanco-artikel het Binnenhof ingetreden, dat nu een ge ducht wapen worden kan in de handen zoowel der rechterzijde als der sociaal- demoeraten. Het algemeen stemrecht (de vrouwen in- of uitgesloten) zal niet op het programma staan der nieuwe regeering, zonder bedenking en wan trouwen te wekken. Wij kunnen ons haast niet denken, dat de nieuwe ministers zoo roekeloos en zoo blind voor de werkelijkheid zullen zijn. Noch de Eerste, noch dc Tweede Kamer is, wat haar meerderheid betreft, voor uitbreiding van het kiesrecht. Wil men dan met zijn hoofd tegen een muur loopen En verklaart men, dat men met die uitbreiding niet beginnen maar er op aansturen wil dan prikkelt men immers reeds terstond tot verzet. Laat de nieuwe regeering kalm en verzoenend optreden. Laat haar zaken en belangen aan de orde stellen, die door alle partijen zonder hartstochte lijkheid overwogen kunnen worden. Er valt in die zoogenaamde neutrale zóne genoeg te doen. Wat ons aangaat, wij danken God, dat wij ontheven werden van de taak, om gedurig te velde te moeten trekken tegen mannen, aan wier zijde wij staan als het geldt de keus tusschen geloof en ongeloof. "Wij achten het niet noo- dig telkens te verklaren, hoe moeilijk het ons viel, ons te moeten verzetten tegen het optreden van oude en jonge vrienden en broeders, met wie wij sa men werkten en nog werken aan de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Maar het gold een strijd niet tegen personen, doch tegen beginselen. Wij hopen, dat nu wij de vruchten meer en meer zullen zien van het wer ken des ministers Kuyper, velen zullen terugschrikken en terugkeeren. Wil men, dat Nederland een protestantseh land blijft, wil men, dat hier de gewe tensvrijheid onverminkt zal blijven ge handhaafd, dan moet gevormd en ver sterkt worden een protestantsche mid denpartij. Zoolang zij er niet is, bestaat het gevaar, dat wij zullen worden over geleverd aan dezelfde ellende, als waar onder België gebukt gaat. Dan zal men hoe langer hoe meer heengedreven worden naar het dilemma roomsch of sociaal-democraat. En daarvoor moge God ons bewaren. Laat ons de nieuwe ministers niet a priori veroordeelen en bemoeilijken, maar ons volk voorbereiden op de vor ming van een regeering, die steunen kan op de kern van onze natie, welke den strijd, en den religie-strijd moede is. In ieder geval is op 't oogenblik reeds dit gewonnen, dat het voortaan bij het dingen naar een ambt niet meer een aanbeveling zal zijn roomsch of „gereformeerd" te wezen. Het farizeïsme ziet nu zijn groote kracht gebroken. Da Friesch. Ghr, Historischen. Gisteren werd te Utrecht de ver gadering gehouden van de vereeniging tot handhaving van het ckristelijk- kistorisch karakter der natie, onder voor zitterschap van mr. J. Schokking, lid der Tweede Kamer. De vergadering, die maar matigjes bezocht werd, was EJ niet voor de pers toegankelijk. Ook de vergadering op heden van den bond van kiesvereeniging op christelijk his torischen grondslag zal geheim zijn. (»st.«) Verkiezing Prov, Staten. In het district Amsterdam II is gis- teren tot lid van de Prov. Staten ge kozen de heer J. Douwes (anti-rev.) met 1184 stemmen. De heer mr. M. Mendels (soc.-dem.) verkreeg er 1114. In Amsterdam IX werd gekozen de heer Th. M. Ketelaar (vrijz.-dem.) met 2952 stemmen, terwijl de heer T. H. van Eegken (anti-rev.) er 2112 verkreeg. In Rotterdam III moet voor een lid van de Prov. Staten herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. van "Wijn gaarden (chr.-hist.) met 1276 stemmen en C. Kolff (oud-lib.) met 860 stemmen. De heer mr. C. P. Zaaijer (unie-lib.) verkreeg 841 stemmen. Bij de gisteren in het kiesdistrict Amsterdam II gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad werd gekozen de heer W. E. Bijvoet Jr. (lib.) met 1244 stemmen. De heer F, J. A. M. Wierdels (kath.) kreeg 880 stemmen. Post sa tslegrsfia. Aan het thans verschenen verslag betrekkelijk den dienBt der posterjjen, der telegrafie en der telefonie in Ne derland over 1904 is het volgende ont leend Het aantal ambtenaren bij het hoofd bestuur der posterijen en telegrafie ge plaatst bedroeg einde 1904 210, zijnde een vermeerdering van 20 personen vergeleken met het aantal einde 1903. Postdienst. Het aantal gewisselde stukken heeft in 1904 bedragen 449 millioen, waarvan 120 millioen brieven, 76 millioen briefkaarten en 217 millioen nieuwsbladen, en andere gedrukte stuk ken, Het aantal dienstbrieven was ruim 10 millioen, dat der postpakketten bijna 6 millioen stuks. De aan de post ter overmaking of ter invordering toevertrouwde waarde bedroeg in 1904 384s/s millioen gulden, waarvan op brieven met aangegeven waarde 222 millioen, op postwissels 85 millioen, op quitanties en wissels ter invordering 65 millioen gulden vallen. Het aantal behandelde stukken is in 1904 met ruim 26ys millioen stuks toegenomen, terwijl de aan de post ter overmaking of ter invordering toever trouwde waarde iets minder heeft be dragen dan in het voorafgaand jaar. Dagelijks werden in het verkeer met Beigië verzonden 105, ontvangen 130 brievenmalen, met Duitschlaud. resp. 243 en 213, met Frankrijk 17 en 13, met Groot-Britannië 19 en 17, enz. Arn het einde van 1904 waren ér 301 postkantoren (waarvan 4 spoorweg postkantoren,) 53 bijkantoren en 1030 hulpkantoren. opgewonden voort. „Geloof mij, dat ik niet wist hoe afschuwelijk ik gedurende mijn geheele leven voor elkeen geweest ben, ik wist niet dat „cousin" Kurt het volle recht bezat mij „petit diable" te noemen, maar" zij hield een oogen- blik vol grenzenlooze verbazing op, want de deur was opengegaan, zonder dat beiden het bemerkt hadden en haar papa, die zoo even was binnengekomen, stond plotseling voor haar. Wanda staarde hem verward aan, toen wierp zij zich aan zijne borst en sta melde „Het is mijne schuld o, papa, gij zult immers alies doen wat in uw vermogen is, om het onrecht, dat door uw kind begaan is, weder te herstellen Daarom beloof ik u neen, ik zweer bij de nagedachtenis mijner moeder, ik zal van nu aan anders worden I en nu, papa, haast u haast u en haal Kurt hier opdat hij hulp verschaffe." De ritmeester sloeg verwonderd en geroerd den blik op het bleeke gelaat van Felix Feld en dan weder op de bewogene gelaatstrekken zijner dochter en streek toen liefkoozend langs haar blonde haren. Wordt vervoi^d.j vader dezen morgen aanzoek voor mij deed, niets meer dan eene kokette De hand der barones gleed van de leuning van den stoel af; een bijna vroolijke uitdrukking helderde haar gelaat op zij trad snel van haar plaats naar de deur en terwijl zij haar hand als om hem te bedaren op zijn arm legde, zeide zij „Heeft vader voor u aanzoek aan Martha gedaan Haar boezem hijgde, toen voegde zij er zachter en beschaamd bij „Misschien heb ik het te donker ingezien, ja, ik ben overtuigd groote hemel", viel zij zich plotseling in de rede, toen zij het zenuwachtige beven bemerkte, dat de zwakke gestalte van den jongen onder wijzer deed trillen en zag, hoe zijne hand krampachtig naar een steunpunt zocht en, toen hij dit niet vond, zeker op den grond zou zijn gevallen, als niet beide vrouwen hem onder de armen ondersteund en met al hare kracht naar zijn bed in de kamer gedragen hadden. „Wanda, wat hebt gij gedaan jammerde Hannchen, terwijl zij met eau de cologne de slapen van den bewuste- looze wiesch. Het treurige gelaat der goede ziel klaarde echter oogenblikke lijk op, want zij had immers tranen in de oogen van Wanda gezien tranen van het oprechtste berouw. En nu kon zij onmogelijk langer boos blijven, of schoon haar hart bijna brak, toen zij een blik wierp op de lijdende gestalte van haar broeder. De barones stond met gevouwen han den voor het rustbednooit in haar leven had zij zulk een hevig zielsver driet ondervonden als op dit oogenblik zij huiverde werkelijk voor zichzelve. Als hij nu eens stierf 1 was zij dan niet zij drukte de hand op het hevig kloppende hart was zij dan niet zijne moordenares 1 Een zachte kreet ontsnapte van hare lippen zij zonk voor het bed op hare knieën wie zou zoo iets vroeger van de hoogmoedige burgfreule "verwacht hebben en drukte in naam- loozen angst hare brandend heete lippen op de smalle witte handen van den lijder. „Almachtige", fluisterde zij, „wees barmhartig en bewaar hem in het leven ik, ik zweer U in dit uur dat ik anders wil worden" en meteen sprong zij op en wierp zich hartstoch telijk aan de borst van Hannchen. „Gij zijt een engel van goedheid", fluisterde zij. „Och, ik bid u, leer mij u na te volgen, Hannchen", ging zij nog meer

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1