Woensdag 13 September. No* 215 43e Jaargang. 1905 LljfreiU a c a O® ist Binaenlandscho berichten. FEUILLETON. Lies EB EN VLOED. mum, S. R Dr,«lelijk ingaande Janrlijksche Iljlrouto 100 gestort kapitaal r oor mannen. Toor t j» i 9 10 13 n. lozen, ïpapieren. n. iserdoozen, bij het teekecea sorteering voor- L*ck's heobromin-gehalte] lig! 'oeder-Caeao in hart| irsd. ijne geur, deliciense| igheid des dranfcs. •harten=45cent.| 1 kop Cacao. Confiseurs, Banket-1 Mattenklodt, irstvaat 103. ■Middelburg f.'. (Remise:) v.n, dagen) 5.50. 7.55, 9.30, 11.-, -, 3.30, 5.—, 7.-, I Badhuis: n.m. 7.50, 9.30. 1 (naar Remise:) laar Zeilmarkfc: n.in. 1.20, 2.50, Naar Badhuis: 5.05, 7.05, 8,45, av. 10.35, 11.15. üYEiDIENSl a. 6.—, 6.20, 7.-, I L0 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25*, 4.25, 4.50, 6.10, vm. 6,10, 6.30, J.50, 10.10, 10.30, lm. 12.10, 12.45, 0, 3.40, 4.10, 4.35, 3.—, 8.30. lein Zondags uit. -SCHSLÖE. n. 3,23 en 6,10 c) m. 3,50 en 6,40. 1,55 a) en 4,45. n. 3,23 en 6,10c)f) ten na het vertrek n. Neuzen vm. 8,30 sla en Neuzen tea ïuten wachten, skens, Borssele 6° net 14 Septertïhe?> VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden f 1=30» Franco g)e> post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. YAN DE YELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. AD VERTENTIËNvan 14 regels ƒ0,40» Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioomiwmuier 10. Abonnenients-Advertentiën op» zeer voordeelige voorwaarden. Sluiting van da zitting Staten-Generaal. der Bij Kon. besluit is bepaald Art. 1. De tegenwoordige zitting van de Staten- Gteneraal zal worden gesloten op Zater dag 16 September 1905, des namiddags te drie uur. Art. 2. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een ver- eenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te duiten. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1905, benoemd J. E. N. baron Schim- melpenninck van der Oye van Hoeve laken, lid van die Kamer. Naverkiezingen, De verhouding der stemmencijfers bjj de naverkiezingen geeft aanleiding tot enkele opmerkingen. Men weet dat in alle drie de districten waar gesterad is, de stemmencjjfers van alle groepen achteruit gingen, behalve die van de socialisten, die vooruit gingen. In dat laatste ziet „De Tijd" een teeken, dat het nieuwe ministerie niet erg in den smaak valtde democratische elementen schijnen van dit kabinet niet veel te verwachten. Het „Centrum" zegt, spre kende over Rotterdam I In Rotterdam I scheelt het niet veel meev schrijft het of zij worden verdrongen door de partijgenooten van den heer Spiekman. Zoo dreigt maar è.1 te zeer in vervul ling te gaan, wat tijdens de verkiezings campagne van Juni werd voorspeld. De liberalen hebben door hun samen gaan met de socialisten vele kiezers eraan gewend op de roode oandidaten hun stem uit te brengen. Zij hebben voor de socialisten het pad meer effen gemaakt en zien nu hun volgelingen dien kant uitgaan. Zoo 3traft het kwaad zichzelf. En de „Residentiebode" constateert het volgende In Rotterdam I was de verhouding van het aantal uitgebrachte stemmen gunstiger voor de anti-revolutionairen dan dezen zomer. In Rotterdam Y waar thans een katholiek tegen-candidaat was der rech terzijde was daarentegen de ver houding van het aantal uitgebrachte «temmen gunstiger voor de liberalen 1 u dezen zomer, toen er een anti revolutionair in herstemming stond. Overal nam het aantal stemmen op en sociaal-democraat uitgebracht toe. Vooral in Rotterdam I. Naar het Duitscb. 37.) Zij wilde deze woorden met een Wonend gelach gepaard doen gaan, maar J': proef mislukte zoo geheel en al, dat in plaats van in een gedwongen 1 'roolijkheid in een hartstochtelijk snik- jien uitbarstte. „Laat mij naar buiten |8Wn, papa", smeekte zij en toen de I ritmeester, om aan de scène een einde |'e maken, toestemmend met de hand I Wenkte, wierp zij haar stoel omver en I'telde, zich niet bekommerende in welke 1'temming zij den kleinen tafelkring Achterliet, de deur uit. Do maaltijd liep dan ook zwijgend ®t eindetoen de tafel zooals gewoonlijk ®°or den ritmeester opgeheven werd, Bjtoette de dokter en zeide „dat hij eene jkjne siesta wilde gaan houden." 1 deur had zich achter hem geslo Hoe men ook het verhoogde stem- mencijfer op de socialisten moge ver klaren, één ding is zeker, de socialisten hebben gewerkt, en ze blijven frisch en krachtig aan den arbeid, ook in districten waar zij zelfs geen kans van slagen hebben. En dat kunnen de onzen zeker niet het minst waardeeren, omdat ook zij bij ervaring weten hoeveel in spanning de verkiezing vordert. De candidatuur Van Term. Den vooravond van de Kamerstem ming in Rotterdam Y is een politieke rede uitgesproken door den Roomschen candidaat der rechterzijde, den heer J. P. .van Term, welke rede voor „De Maasbode" een zoo „groote teleurstel ling" is geweest, dat het blad besloten heeft de candidatuur van haar partij genoot verder niet meer te steunen, bij de herstemming zich te onthouden. Een positief christelijk beginsel miste „De Maasbode" in deze rede en verder ont moette zij daarin „dubbelzinnige, ge waagde, onware, onhistorische uitspra ken en beweringen, die den katholiek onaangenaam aandoen of hem op ge wichtige punten in het duister laten, beweringen vooral, die, misschien on schuldig op zichzelf, met elk gezond party begrip in conflict komen." Tariefwetsherziening. Aan „De Tijd" werd Zaterdag van betrouwbare zijde medegedeeld, dat in de Troonrede een ontwerp tot herzie ning van de Tariefwet zou worden aan gekondigd. Wij meenen met de meeste stelligheid te kunnen zeggen, dat onze collega verkeerd is ingelicht. Het be richt is onjuist. („Hbl,") Het negende departement. In het „N. v. d. D." moveert A. C. v. J. een quaestie, die de instelling van het negende departement doet rijzen. Hij stelt n.l. de vraag, uit welken begrootingspost de nieuwe minister en de nieuwe Secretaris-Generaal zullen worden bezoldigd, een vraag die natuur lijk ook in 1877 bij de instelling des tijds van het departement van waterstaat had kunnen rijzen, maar waaraan men toen g een aandacht geschonken heeft. De schrijver in het „Nieuws" zegt hiervan dit Hoofdstuk elf stelt ter beschikking van de regeering een bedrag, gewoonlijk van vijftig duizend gulden, ten einde uitgaven te bestrijden, in den loop van het jaar onvoorzien opkomende. Aan de regeering wordt dus door hoofdstuk XI een crediet gegeven, om in onvoor ziene omstandigheden de beschikking over die gelden te hebben, onafhankelijk van een bedrag, eveneens van onvoor ziene uitgaven, op ieder hoofdstuk der begrooting voorkomende. O ver dat laatste bedrag kan toch slechts beschikt wor tende ritmeester en Martha waren alleen in de kamer De heer Yon Rümming had zich in den laatsten tijd tegenover de gouver nante op een grooten afstand gehouden en daarom viel het te meer in het oog, dat hij niet met den dokter dadelijk weggegaan was. Overigens moest hij met deze handeling een bepaald doel gehad hebben, want hij ging met haas tige schreden het vertrek op en neer, terwijl Martha, schijnbaar zeer bedaard, zich bezig hield met de tafel af te nemen. Daar bleef de ritmeester plotseling voor haar staan. „Laat dat werk voorloopig maar staan!" zeide hij en het scheen Martha toe als klonk eene bedwongen ontroering in zijne anders zoo vaste stem „ik zou gaarne eens met u spre ken, juffrouw Martha." Zij legde gelaten de servet die zij pas opgevouwen had weder op de tafel terug. „Gij kunt over mij beschikken, heer ritmeester", zeide zij met moeilijk bedwongen bitterheid. Hy staarde haar een oogenblik in het bleeke gelaat, wees toen op zijn zetel in de vensternis en zette zich toen tegenover haar neder, zoodanig dat zij slechts door een klein werktafeltje ge den voor onvoorziene uitgaven be treffende een bepaald departement van algemeen bestuur. Aan de departements hoofden ten tijde van do totstandkoming i der begrooting wordt dus als blijk van vertrouwen de beschikking over het bedrag van hoofdstuk XI toegekend. Zij, maar ook zij alleen, zijn o. i. ge rechtigd uit dien post te putten. Den nieuw benoemden minister komt o. i, dat recht niet toe. Immers de volks vertegenwoordiging kon bij het vast stellen van dien post met hem geen rekening houden. Een minister de be schikking te geven over begrootings- posten, zonder dat de volksvertegen woordiging daarin is gekend, komt ons inconstitutioneel voor. Wij zijn dan ook van oordeel, dat mr. Tak van Poortvliet de kosten van zijn departement niet had mogen putten uit het hoofdstuk onvoorziene uitgaven voor 1877. Een suppletoire begrooting, of liever een credietwet, gedurende de resteerende maanden van 1877 ten behoeve van zijn departement, ware o. i. de meest regelmatige wijze geweest om in de nieuwe uitgaven te voorzien. Aan de Kamer ware dan gelegenheid gegeven om vertrouwen in zijn beleid gedurende de resteerende maanden van 1877 uit te spreken. Wij achten, gelijk gezegd, alleen de collega's van den nieuwen minister door de Kamer met het vertrouwen begiftigd om uit hoofdstuk XI te putten. Hadden nu dezen het noodige geld daar uit niet kunnen bekomen, ten einde het te besteden ten behoeve van het nieuwe opgerichte departement Hierop moet het antwoord ontkennend luiden. Geen hoofdstuk immers der begrooting van uitgavon kan meer dan die voor één departement van algemeen bestuur behelzen (art 125 Grondwet). De pen ningen, voor een departement toegestaan, kunnen alleenlijk en bij uitsluiting wor den gebruikt voor uitgaven tot dat de partement behoorende (art 127 Grond wet '15). De bedoeling der Grondwet is deze, dat geen vermenging plaats hebbe van de gelden, toegestaan voor het ééne departement, met die bestemd voor het andere. Hieruit volgt, dat de minister van binnenlandsche zaken in 1877 de te zijner beschikking gestelde oredieten slechts voor zijn departement mocht gebruiken, m. a. w. dat genoemde be windsman die gelden niet mocht aan wenden ten behoeve van bet departe ment van waterstaat, handel en nijver heid. Het zal ons benieuwen welken weg de regeering thans zal inslaan om de kosten te bestrijden ten behoeve van het aanstaande Negende departement. De 2;esreehtbetoogmg Ingevolge opdracht van de algemeene vergadering, zal 't uitvoerend comité een motie onderwerpen aan het oordeel scheiden waren. Het was Martha's gewoonte niet ledig met de handen in den schoot te zitten en daarom nam zij nu ook naald en vingerhoed in de hand en spreidde een stuk fijn linnen voor zich uit. De man tegenover haar, met het trotsche aristo cratische gelaat en grenzeloos aristocra tische gevoelens, volgde met eene zon derlinge opmerkzaamheid elke beweging van deze werkelijk schoone handen, die hij wilde zijne eigene oogen niet vertrouwen onderzijn scherpe blikken op eene merkwaardige wijze beefden.... Minuten lang werd geen woord ge wisseld tusschen deze beide menschen, die daar zoo vreemd tegenover elkander zaten in eene verhouding, die hier be paald onnatuurlijk scheen. De ritmeester verbrak het eerst dit stilzwijgen en zeide op gedwongen toon: „Ja, ik wilde met u spreken, over iets zeer gewichtigs" en zijne stem miste weder alle vastheid. „Zijt gij in eene stemming, juffrouw Martha, om dit alles aan te hooren „Hoe kunt gij dat vragen, heer Yon Rümming Mag de betaalde gouvernante, de huurlinge, wel eene stemming hebben Hij drukte zijne lippen op elkander. van de Nationale betooging voor alge meen kiesrecht, die 17 September a. s. gehouden wordt te Utrecht. Bij den voorzitter van den minister raad zal audiëntie aangevraagd worden ten einde deze motie, ingeval ze aange nomen wordt, aan te bieden aan den ministerraad en ze tevens toe te lichten. Zondagsrust. De Nederlandssche Yereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal op Woensdag 27 September haar algemeene vergadering houden te Dordrecht. De agenda bevat o. a. een voorstel van de afdeeling 's Gravenhage om tot de regeering liet verzoek te richten een wetsbepaling uit te lokken, dat geen wisselprotest Zaterdagmiddag mag ge schieden een voorstel van dezelfde afdeeling om een onderzoek in te stellen bij werkgevers- en werklieden-vereeni- gingen, wanneer de loouen worden be taald en of er bezwaar zou bestaan, dat dit vóór Zaterdagmiddag geschiede, als dit niet plaats heefteen voorstel van de afdeeling Dordrecht om aan het hoofdbestuur in overweging te geven bij de regeering erop aan te dringen, dat het internationaal goederenvervoer te water des Zondags zooveel mogelijk worde beperktvoorstel van de af deeling 's Hertogenbosch, dat het hoofd bestuur zich tot den minister van land bouw, nijverheid en handel wende met verzoek postzegels in te voeren, die aanduiden dat het daarmede gefrankeer de stuk op Zondag niet behoeft te wor den besteld; voorstel van de afdeeling Rotterdam tot het bespreken van de wenschelijkheid om vanwege de Yer eeniging tot bevordering van Zondags rust maatregelen te beramen tot het bevorderen van de Zondagsrust voor de winkelbedienden in het confectievak voorstel van den correspondent te Almelo, dat het hoofdbestuur kaarten of bordjes doe vervaardigen voor win keliers met verzoek om Zondags niet te koopen, als waarmede blijkens het jongste jaarverslag de afdeelingen Gouda en Utrecht nogal succes hebben gehad, en stellen die kaarten of bordjes tegen den kostenden prijs beschikbaar voor afdeelingen en correspondenten. De algemeene vergadering zal worden gevolgd door een openbare ^vergadering des avonds te 8 uur, waarin als sprekers zullen optreden de heeren mr. A. I. M. J. van "Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer en A. J. A. Vermeer, predikant te 's Gravenhage. De spreekbeurten zullen worden af- door muziek en zang. Trekhonden hij de past. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie is van plan een proef te nemen met het gebruik van trekhonden voor den postdienst ten plattelande. Het doel moet zijn lichte voertuigen met een „Eigenlijk niet", zeidö hij barsch. „Maar laten wij ons niet in zulke beschouwin gen verdiepen en dadelijk ter zake komen. Mij is opgedragen geworden", hij haalde daarbij diep adem, „of liever gezegd, men heeft mij verzocht voor spraak bij u te zijn voor de vervulling van een verzoek, waarvan naar het mij schijnt het levensgeluk van een jong mensch geheel afhangt." Deze laatste woorden had hij met zeldzame haast uitgesproken. Toen voegde hij er met gedwongen spot bij, terwijl hij werk tuigelijk een garenkluwen van de tafel opnam en den draad op- en afwikkelde. „Mij dunkt dat hij tot wien gezegd wordt: „van een enkel woord uit uw mond hangt het gansehe geluk van een ander af, ja misschien nog meer zijn leven 1" zich wel trotsch moet gevoelen." Martha had geen oogenblik haas- arbeid gestaakt en toch zag men aan het lichte beven om de hoeken van haar mond, dat het inwendig ook bij haar stormde. „Gij spot met mij, heer Yon Rüm ming", zeide zij slechts, „bovendien ben ik niet zoo gelukkig u te verstaan." „Niet P" De ritmeester lachte. „Dan moet ik my dus duidelijker uitdrukken trekhond bespannen aan postboden in gebruik te geven. Aan het bestuur van den „bond tot bescherming van den trekhond in Nederland" is om inlich tingen gevraagd. Blijkens het pas uit gekomen jaarverslag van den bond keurt deze die proef niet af, maar geeft o.a. in overweging, dat aan een goeden trek hond niet meer dan 200 K.G, te trekken wordt gegeven. Het gevaar van den invoer van on deugdelijke en vervalschte waren. In het „M. t. d. V." schrijven de. heeren Van Hamel Roos en Harmens Wij achten het van groot belang voor de openbare gezondheid, op het gevaar te wijzen van den invoer van vervalsch te of ondeugdelijke waren, en wel speciaal uit Engeland. Reeds vroeger waarschuwden wij op grond onzer er varing tegen artikelen, die hier zonder eenige bemoeilijking van de zijde der douane ingevoerd en op verschillende plaatsen verkocht kunnen worden waar geen gemeentelijke keuring bestaat. In verband met deze waarschuwing, verkrijgen mededeelingen als wij dezer dagen in de „Daily Telegraph" lazen, een zeer bijzondere beteekenis. Er werden nl. op één dag in de City niet. minder dan 1200 blikjes geconser veerde vruchten en kreeften afgekeurd, benevens 1400 bussen gecondenseerde melk. Waar gaan deze afgekeurde zaken, die nergens in Engeland verkocht mogen worden, heen Ligt hierin geen ernstige vingerwijzing om op den invoer van levensmiddelen een nauwkeurig toezicht uit te oefenen, zoo als dit in eenige dei- voornaamste steden, met name Amster dam, Rotterdam, Leiden en Maastricht op den kleinhandel geschiedt P Het aan tal gemeenten in ons land, waar straf feloos slechte waren verkocht kunnen worden, is daartegenover natuurlijk zeer groot en het gevaar voor de publieke gezondheid derhalve daaraan evenredig. Wy dringen er ernstig op aan, dat van Regeeringswege maatregelen genomen mogen worden, om in deze groote leemte, nl. afwezigheid van voldoende wettelijke maatregelen, speciaal by den invoer van geconserveerde levensmid delen, te voorzien, daar anders zoowel hygiënische als industrieels belangen in ons land ernstig gevaar kunnen loopen. Vliasingeiii 13 Sept. Gisteren is alhier een aanvang ge maakt met het plaatsen der telefoonpa len voor de tramlijn MiddelburgYlis- singenDomburg. Naar wij vernemen zijn de werkzaam heden voor den aanleg van deze tram reeds zoover gevorderd dat het voor nemen bestaat den dienst reeds op 1 Ja nuari te openen en niet op 1 Juni 1906 zooals aanvankelijk het voornemen was. en waarom zou ik dat niet PDe rol, die men mij opgedragen heeft, is wel is waar niet voor mij geschikt, maar de ritmeester Yon Rümming zou zich in eiken toestand kunnen voegen, doch voor die van koppelaar schijnt hij evenwel niet geschapen te zijn. Vergun mij dus kort te zijn, juffrouw Martha." Hier hield hij eene poos op en vervolgde toen „Mijnheer Felix Peld verzoekt door my om uwe hand. Hij staat hoog aangeschreven by aanzienlijken de hemel weet, hoe hy aan die relaties gekomen is genoeg, de oppercon- sistorieraad Bielefeld in de residentie heeft zich bij den minister van eere- dienst voor den jongen man geïnteres seerd en aldus kreeg hij dezen morgen onverwachts de benoeming van rector aan de meisjesschool te P.Door deze zeldzame protectie is hij nu vol komen in staat een huishouden te be ginnen en vraagt u, zooals gezegd is, daarvan de kroon te willen zijn." Wordi Vêfoolyd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1