en8 43e Jaargang.- 1S05. EN HEUVFL. >1NU FEUILLETON. No. 214. skens JANSEN, I 162.) Dinsda 12 September. Binnenlandsche berichten. 1. e is uitsluit*^ twerpeu. (Meo met 10 jaïea van de Ouda loordstraat „DE VLAAK. iNKEL." reiend, ng- Bellamykade. linnen ierwinden- E, Paling- XIX 10 20 10 35 10 40 10 45 li lt 05 [11 20 •,11 25 1130 11 35 ichter VLISSIMSCBE COURANT. Prijs per drie maanden feaneo per post 1,50. Afzondeilijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr.. Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIES: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph xinnummer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordcelige voorwaarden. Een negende departement. liet ministerie is thans aangevuld door de instelling van een nieuw depar tement, dat voor „Landbouw, Nijverheid en Plandel", waarvan mr, J. D. Vee- gens tot hoofd is benoemd. Het „Ilbl." herinnert, dat sedert 0 Nov. 1877, toen op voordracht van het kabinet-Kappeyne het departement van „waterstaat, handel en nijverheid" werd ingesteld, met den heer Tak van Poort vliet als eerste hoofd, het Nederlandsch ministerie uit een achttal leden heeft bestaan. Onder het kabinet-Kuyper werd de afdeeling „landbouw" van binnenland sche zaken naar waterstaat overgebracht in ruil voor de afdeeling' „arbeid". De groote omvang welken allengs de zorg voor die beide afdeelingen heeft erlangd, is een zeer afdoende reden voor de splitsing, die thans wordt ingevoerd en de behartiging van de hoofdbronnen der volkswelvaart toevertrouwt aan een afzonderlijken minister. De staatsbegroo- ting voor 1906, welke eerstdaags wordt aangeboden, zal dus een hoofdstuk meer tellen. Het is te verwachten dat de Staten Generaal de uitvoering van dezen goeden maatregel zullen mogelijk maken door het toestaan van de daartoe be- noodigde middelen. Herziening der Tariefwet. Naar van betrouwbare zijde aan „De Tijd" wordt medegedeeld, zal in de eerlang te verwachten Troonrede de indiening worden aangekondigd van een nieuw ontwerp tot herziening der Ta riefwet, hetwelk hoofdzakelijk het ka rakter zal dragen van een belasting op den invoer van artikelen van weelde. Onder meer zullen bij invoer zwaarder belast worden sigaren en gemaakte iioederen. Secretarissen generaal. Naar de „Avp." verneemt, moet er sprake van zijn, de traktementen van de secretarissen-generaal bij de depar tementen van algemeen bestuur te ver- hoogen van f 5000 op f 6000. Het blad laat echter onmiddellijk hierop volgen, dat het nieuw opgetre den kabinet deze verhoogingen wel niet zal voorstellen, omdat op verschillende hoofdstukken der begrootingen bezui nigingen moeten zijn aangebracht om het tekort der aanstaande Staatsbegroo- ting iets te verminderen. Hervormd anti revol. partij. Op de geruchten aangaande de wor ding dezer nieuwe partij en het desaan- gaande geschrevene reageert de „Stand." in de volgende woorden De anti-revolutionnaire partij heeft Naar het Duitscb. 36.) Juffrouw Martha volgde evenzoo vol geestdrift den arbeid van dokter Rüm- nffng het was immers hare eenige ontspanning, wanneer zij in de weinige ledige uren die haar overbleven, een goed boek in de hand kon nemen en immers was er zoo weinig op den Rüm- mingsburg, dat geschikt was voor haar 'ijken diepdenkenden geest. Daarom moest de gouvernante met vreugde de als 't ware uit haar graf' verrezene bibliotheek begroeten, waarvoor de barones slechts een verachtelijk schouder ophalen over had. Kurt beweerde echter dat „petit diable" hem hiermede slechts boos wilde maken, want voor zoo geesteloos hield hij het jonge meisje niet, dat zij een geslagen vijandin van die prachtige er steeds haar eere in gesteld geen kerkelijke partij te zijn, geen voorkeur in eenig opzicht te geven aan tot haar behoorende leden van de Hervormde kerk en de Gereformeerde kerk. Ieder, die haar program kon onder schrijven, was en is nog welkom onverschillig tot welke kerkelijke ge zindte hij behoort. Bij verkiezingen bleek dan ook keer op keer, dat de Gereformeerden voor een Hervormden candidaat en dat de Hervormden voor een Gereformeerden candidaat warm in het vuur gingen. Soms verluidde wel, dat onze kiesver- eenigingen eenige voorkeur gaven aan Hervormde eandidaten, d. w. z. anti- rev. eandidaten, die tot de Hervormde kerk behooren. Thans echter vertelt men aan de „N. Ct.," dat pogingen worden aangewend om de Hervormde anti-revolutionnairen van onze partij los te maken en te vereenigen tot een anti- revolutionnaire partij, wier leden Her vormd zijn. En wel om deze reden, dat bij de verkiezingen Gereformeerden steeds meer kans hebben te worden gecandideerd dan Hervormden. Die reden is volkomen ongegrond. Als men de lijst naziet van onze ean didaten bij de jongste Kamerverkiezin gen, zal het blijken, dat de meerderheid der eandidaten behoort tot de Herv. kerk en in de nieuwe Kamer hebben zitting 15 anti-revolutionnairen, waar van 8 Gereformeerd en 7 Hervormd. Die reden vervalt dus. En overigens zouden wij 't zeer be treuren, indien bleek, dat het vertelseltje aan de „N. Ct." eenige waarheid be vatte. Do anti-revolutionnaire partij is een staatkundige, geen kerkelijke partij. Dat moet zoo blijven. Friesch christelijk-historischen. De „"Volksbode" bevat de volgende circulaire, aan de Er. chr. hist, kies- vereenigingen en verschillende geest verwanten rondgezonden en door dr. H. Schokking en dr. P. J. Kromsigt onder teekend „Den 15en September a.s. hoopt de Bond van Kiesvereenigingen op Chris telijk- Historischen grondslag in de pro vincie Friesland een vergadering te houden te Utrecht. Het hoofddoel van die samenkomst is, te geraken tot een organisatie van kiesvereenigingen, op den grondslag der christelijk-historische beginselen, zooals die in de statuten van genoemden bond zijn uitgedrukt voor het geheele land. Zooals u bekend is, bestaat reeds een dergelijke organisatie in Holland, die den vorigen winter is opgericht. Daar nevens bestaan nog verscheidene tot dus ver niet aangesloten kiesvereenigingen. Bovendien is het ons bekend, dat door meerdere personen en groepen gewacht wordt op een sein om tot krachtiger optreden te geraken. Dat is niet te ver werken kon zijn Overigens was de verstandhouding tusschen Kurt en zijne nicht eenigszins dragelijk geworden, d.i. onze jonge dame hield zich niet meer alsof hij niet be stond, zooals in de eerste veertien dagen na hare nederlaag in den tuin ja, zij sprak nu en dan zelfs een woord tot hem en dus kon hij heden reeds zich de vrijheid veroorloven, op een barer gewone uitvallen op de bibliotheek lachend te zeggen „Weet gij wel, lieve nicht, dat ik in het geheel niet geloof wat gij daar zegtJa, doe maar moeite om cp uw jeugdig, helder voorhoofd recht booze rimpels te trekken, ik blijf bij hetgeen ik gezegd heb ik begin u, „ma belle cousine" zelfs te doorgronden Ik weet nu zelfs heel goed, dat gij van begeerte brandt om stuk voor stuk die oude vodden, zooais gij die schoono boeken golieft te noemen, iu uwe handjes te nemen; het kon immers zijn, dat er onder al die eerwaardige oude heoren ook een jeugdige knaap gevonden wordt, b.v. een moderne roman, waarnaar uw klein hartje in stilte zoo innig verlangt. De jonge burgfreule zou immers gaarne een van die roerende geschiedenissen lezen, die slechts over liefde handelen wonderen. Er zijn zeer velen, die zich niet kunnen vereenigen mot de gang- j bare opvatting van christelijke politiek, zooals die tot heden onder aanvoering voornamelijk van de anti-revolutionaire en meerendeels ook christelijk-historische (vroeger vrij-anti-revolutionaire) partij wordt voorgestaan. Sommigen hebben bezwaren van bijkomstigen, anderen van meer principieelen aard. Een partij, die een beslist christelijk, protestantsch, hervormd (gereformeerd) standpunt inneemt, is wat zij vragen. Onze bond heeft het beginsel, dat bewust of onbewust bij velen hunner leeft en dat slechts uitwerking en orde ning behoeft, om bij meerderen weer klank te vinden. Wij stellen ons tegenover het libera lisme der practijk, en het revolutionaire beginsel van heel de linkerzijde, dat in de staatkunde met God en Zijn Woord, met den goddelijken grondslag van recht en gezag, met de eigen plaats der kerk en met de historische ontwikkeling van ons yolk geen rekening houdt. Juist daarom kunnen wij ons ook niet vereenigen met het huidige anti revolutionaire stelsel. Dit heeft veel goeds laat vele ook door ons beleden uitspraken hooren maar de grondslag daarvan, dat de overheid als zoodanig niet met de Schrift kan rekenen, en de praetische toepassing daarvan, dat het christelijk beginsel alleen in bijzondere inrichtingen plaats kan vinden, kunnen wij niet aanvaarden, j Wij wenschen, dat de overheid als zoodanig in haar optreden God en Zijn Woord niet ter zijde late, en dat de openbare instellingen niet noodwendig neutraal zullen zijn De bezwaren tegen onze wenschen in gebracht komen gewoonlijk hierop neer le. Wij zouden een staatskerk be geeren. Dit ontkennen wij volstrekt. Wij wenschen slechts, dat het publiek rechtelijk karakter van de kerk erkend worde. Wij houden rekening met het feit, dat de kerk gescheurd is, en ko men dus niet alleen voor de hervormde kerk opmaar wij schamen ods niet ook voor het recht der hervormde kerk op te komen. 2e. Wij zouden anderen in hun ge wetensvrijheid aanranden. Wij willen echter niernands recht in dit opzicht verkorten. Alleen wanneer er botsing is op het openbaar terrein, vragen wij, dat Christus in het openbaar beleden wordeen wie zich daarmee niet ver eenigen kan, behoudt niettemin zijn voile persoonlijke vrijheid voor het bijzondere terrein. Een nadere overweging van deze punten hopen wij in uwe tegen woordigheid te kunnen houden. De or ganisatie onzer groep dient met kracht ter hand te worden genomen. Thans is de tijd er voor. Rechtmatige bezwaren tegen de anti revolutionaire of ook tegen de tot heden gevolgde coalitie-politiek, welke nog al te veel met christelijke politiek vereen en zoo heerlijk eindigen Tot nu toe was hot eigenlijk heel barbaarsch van juffrouw Martha, om te beweren dat romans niet pasten voor uw zestienjarig hoofdje 1" De dokter had zijne toespraak nog aan tafel zijnde opgesteld, waar de rit meester juist bezig was met de grootste behondigheid een gebraden eend voor te suijden. Thans was hij hiermede klaar en reikte den schotel aan Kurt over. Deze bood echter met de woorden „voor uw zestienjarig hoofdje" hot gebraad aan Wanda. Het scheelde niet veel of do schotel ware met den gebraden eend op den grond gevallen, zulk eeno ruwe, onhandige beweging maakte hot jonge meisje. „Ma," zeide zij mat bliksemende oogeu. „Gij schijnt met medelijden op mijne jeugd neder te zien en waarlijk meer op te hebben met antiquiteiten te vereeren I Martha wees zoo goed eerst te nemen in den bijbel staat het im mers al, dat de jeugd zich voor den ouderdom moet buigen." „Voor een grijs hoofd, nichtje", lachte Kurt, en zijn lachen klonk zoo natuurlijk en was daarbij zoo aanstekelijk, dat ook de beleedigde Martha en de ritmeester instemden, ofschoon de laatste in geen zelvigd wordt,mogen niet aan een nieuwe overheersching vau het liberalisme ten goede komen, zooals thans helaas weer het gevaar schijnt te zijn. Doch voortkomende uit een christe lijke overtuiging behooren die bezwaren tot een eigen politieke ontwikkeling te leiden, waarvoor naar onze meeniug het beginsel van den Frieschen bond den gewensohten grondslag biedt." Niet alleen te dezer stede, ook te Kampen is een nieuw gekozen raadslid dadelijk tot wethouder benoemd. De nieuw benoemde wethouder is anti revolutionair en verkreeg 9 stemmen, terwijl de aftredende liberaal 8 stemmen behaalde. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat, om het publiek in de gelegenheid te stel len in brieven voor de na te noemen landen een frankeerzegel voor antwoord te kunnen insluiten, door bemiddeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie postzegels zullen verkrijg baar zijn van Ned.-Oost-Indië, van 10 en van 15 centCurasao, van 10 en van 127a cent; Suriname, van 10 en van 121/, cent; België, van 20 centi mes Frankrijk, van 25 centimes Zwit serland, van 25 centimes; Duitschland, van 20 pfenningGroot-Brittannië en Ier land, van 21/, penny Rusland, van 10 kopeken Oostenrijk, van 25 heller. Het voornemen bestaat eerlang mede verkrijgbaar te stellen frankeerzegels van de Vereenigde Staten van Noord Amerika van 5 Am. cents. De prijs der koloniale zegels komt overeen met de daarop uitgedrukte waardon, die dor Belgische is 10 cent, en van de overige soorten 13 cent per st.uk. De aanvraag der zegels behoort te geschieden bij de kantoren der poste rijen, onder bijvoeging van het ver schuldigde bedrag. De levering zal steeds zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Nadere inlichtingen ter zake zijn aan de kantoren der posterijen te verkrijgen. De nieuwe cursus voor de opleiding van adspiranten-machinist te Hellevoet- sluis is aangevangen met 71 leerlingen, waarvan 25 in het jongste studiejaar, 29 in het tweede en 17 in het laatste. "Vlissingen, 11 Sept. JAABVEBSEAG KAMER VAS KOOPHANDEL. Binnenl. Scheepvaart. Vervolg.) De Zeeuwsche Stoombootmaatschappij onderhield geregelde stoombootdiensten met de „Valk I" en „Valk II" op Breskens, Dordrecht, Botterdam en erg goede luim scheen te zijn. „Och Kurt", voegde hij er bij „twist toch niet eeuwig met dat meisje 1 En nu treft gij haar nog wel op de teerste plek Gij weet immers, dat zulk een nufje smacht om de akelige jaren achter den rug te hebben, die men met zulk een zonderlingen naam aangeduid heeft. Maar Wanda", aldus viel hij zichzelven in de rode en een tamelijk dreigende rimpel verscheen op zijn breed voorhoofd. „Gij zijt toch niet van plan nu reeds de tafel te verlaten." Het jonge meisje was werkelijk op gestaan, maar ging, nadat zij haar vader even had aangezien weder zitten. Maar op haar gelaat was een zekere onrust merkbaar, en hare frissehe lippen ver trokken zich alsof zij wilde weenen. Op het oogenblik echter, toen dokter Rüm- ming haar weer den schotel toereikte, die door Martha niet was aangeroerd, wierp zij het schoone blonde hoofd fier in den nek en sprak, terwijl zij een stukje op haar bord legde „Eigenlijk is het toch belachelijk, als ik aan een andere de eer overlaat die slechts mij toekomt." Uit het gelaat der gouvernante was allo kleur geweken, zij scheen zichtbaar Schiedam, hoofdzakelijk voor het ver voer van vrachtgoederen. Een wekelijksche dienst geschiedde met de stoomboot „Zeeland" voor hot vervoer van ren en vee naar Middelburg, Goes, Dordrecht, Gouda en Amsterdam, terwijl de stoomboot „Annie" het verkeer met Gouda, Utrecht en Amsterdam in stand hield. Met 1 November is do „Annie II" in dienst gekomen die wekelijks ook Zaan dam en Utrecht aandoet. Do havendienst van de stad naar de sluizen en omgekeerd werd uitgeoefend door een tweetal stoombootjes. Zij voorzien in eene groote behoefte. De communicatie met Breskens, Borsele, Terneuzen en Iloedekenskorka werd onderhouden door den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde. Tusschen Vlissingen en Breskens wordt zesmaal daags heen en terug gevaren (des Zondags vijf malen) en tusschen Vlissingen en Terneuzen vijf maal daags (des Zondags vier maal.) Gedurende de zomermaanden bestond een stoombargodienst op Middelburg. De afvaart in beide richtingen ge schiedde 15 maal per dag. Vervoerd werden 37,333 passagiers tegen 55,277 in 1903. De zeilvaart voor zooveel betreft de veer- en beurtschepen is van zeer veel belang voor den plaatselijken handel. Het vervoer geschiedde voor namelijk naar Breskens, Hoofdplaat, Biervliet, Terneuzen, Ellewoutsdijk, Axel, Hoek en Cadzand. De garnalen visseherij werd uitgeoefend door een vloot van ongeveer 60 vaar tuigen die van hier afvaren. De vangst was beter dan in 1903. Buiten 1. Scheepvaart. Het getal zeeschepen dat door de schutsluizen passeerde was iu 1904 grooter dan in het jaar te voren. Er werden namelijk in totaal 1558 zeeschepen in- en uitgeschut tegen 1434 in 1903. De gezamenlijke inhoud be droeg 642,951 M3. tegen 555,545 Ms. in het voorafgaande jaar. Onder de genoemde cijfers zijn be grepen 1384 schepen behoorende tot de Nederlandsche- en buitenlandsche ma rine, zoomede Nederlandsche- en Bel gische loodsvaartuigen. Na aftrek hiervan blijkt dat er 174 handelsschepen en zeesleepbooten met een gezamenlijken inhoud van446,561M3. zijn in- en uitgevaren. De soort van lading der handels schepen was als volgt 21 schepen beladen met hout, 2 met petroleum, 6 met steenkolen, 17 met cokes (export), 2 met ijzer idem, 1 schip met steenkolen voor de Duitscho oorlogsvloot. De overige schepen waren geladen met diversen zij kwamen alhier binnen wegens averij, voor het aanvullen der steenkolenvoorraad of als bijlegger. De stoomschepen van de Duitscho met zichzelve in strijd te zijn, of zij spreken dan wel zwijgen zou. Maar de inden laatsten tijd zoo dikwijls gekrenkte fierheid zegevierde toch over de gedachte aan haar afhankelijkheid. „Wanda", zeide zij „ik moet u verzoeken u «at te matigen. Gij beleedigt mij voor u- rend en verlangt dat ik alles zal dragen, omdat ik eenzaam in de wv> ben en vader noch melder heb om voor mij te zorgen." ..Wanda kreeg een kleur in haar hart trilde eene gevoelige snaar en onwille keurig strekte zij hare hand naar de beleedigde uit, maar daar keek zij plot seling naar haar buurman op en toen zij in zijne schoone gelaatstrekken het sprekendste medelijden met de gouver nante las, week plotseling alle berouw uit haar hart en de kleine vingers trokken zich terug. „Ha, Martha", zeide zij, en in hare stem trilde al de opgewondenheid van hare jonge ziel „het behaagt u, u als eene martelares te poseeren, gij zijt er op uit om medelijden to verwekken I" Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1