NEL. 8 September. No. 211, 43e* Jaargang. 1905. Jurg. SES. P.G. jode ID1 H T Binnenlandsche berichten. HiVfiÉDIESST. I FEUILLETON. 2B-3CtHU3E. en sene fatsoenlijke 112, beneden- da van 6—9 uur, r tegenwoordige, Dotober, bij Mej, kt. it (n gezondheid voedende kwall- n, en niet van de ;y eet. Quaker ledsel, niets van uil. De gesloten het versch ea je voordeel van —kwantiteit. i-llddolbnrg t,t. (Remise:) v.m. Jrkdagen) 5.50. m. 7.55, 9.30, 11.-, 3.30, 5—, 7.—, n Badbuis: n.m. 7.50, 9.30. ■Gr (naar Remise:) Naar Zeilmarkt: .45, n.m. 1.20, 2.50, Naar Badhuis: 35, 5.05, 7.05, 8,45, av. 10.35, 11.15. COURANT Prijs per drie maanden 1,3©» ftaneo pm post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groots letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepluoiiniimmer 10. Abonnemcnts-Advci'tentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Be ministers van oorlog en marine. De „Militaire Gids" verwacht in den minister van oorlog een voorstander van een leger-ontwikkeling in de rich ting van een volksleger j voorts, dat hij de gewenschte zuinigheid zal weten te betrachten, en eindelijk, dat hij zich geen tegenstander zal toonen van het geen men overeengekomen is de nieuwe richting in het leger te noemen. Zoolang de minister nog geen ge legenheid heeft gevonden in de Kamer zijn standpunt uiteen te zetten, blijft het echter afwachten. In de Kamer zal hij vaak stuiten op wanbegrip en tegenstand, en dan is veel overredingskracht noodig om den leden te beduiden, hoe het door hen zelf begeerde stelsel maatregelen eischt, voor welke op aller sympathieke mede werking thans nog niet kan gerekend worden. Maar ook tegen de vijandige meeningen in het leger zelf zal hij zich hebben schrap te zetten. Bij de hoop, dat de minister den strijd in Kamer en leger met succes moge doorzetten, voegt de „Militaire Gids" de verzekering, dat de aanschrij ving, waarmede hij zijn ministerieel leven aanving, als een schoone belofte is begroet gewordon. Over den minister van marine heeft in hetzelfde tijdschrift de oud-kapt. ter zee J. H. van Rossum een opstel ge schreven. De benoeming van kolonel Cohen Stuart was hem een niet aange name verrassing, aangezien hij dezen beschouwt als een voorstander van eene op de spits gedreven centralisatie en van veel geld kostende plannen. Hoe dit laatste is overeen te brengen met den geest van een Kabinet, dat, krach tens zijn oorsprong, naar bezuiniging moet streven, begrijpt de schrijver niet. Ofschoon wij bezwaarlijk groote ver wachtingen kunnen hebben van dezen minister van marine, op grond van diens verleden, zoo kunnen wij toch hopen, dat zijn bekende arbeidzaamheid heip gelegenheid zal geven belangrijke diensten aan den lande te bewijzen door het bestuur in andere richting te leiden en een betere organisatie van materieel en personeel der zeemacht voor te be reiden. Te onderstellen, dat hij zelf de reorganisateur onzer zeemacht zal wor den, ware te stout. Hiertoe worden eigenschappen vereischt, waarover deze minister niet beschikt. Gewend om alle aandacht op de boomen gevestigd te honden, kan niet verwacht worden dat heer Cohen Stuart voortaan het ch zal overzien. De heer Van Rossum meent voorts, dat de minister als jong kapitein ter- waardoor hij de onmiddellijke chef wordt yan oudere officieren, wèl zal doen met den dienst te verlaten, in het voorbeeld volgend van de vm. 6.6.20, 7.-, 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.1.25*, 55, 4.25, 4.50, 6.10, Lis: vm. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 1.10, 3.40, 4.10, 4.35, 8.-, 8.30. .-allen Zondags uit. )05. nm 3,23 en 6,10 c) nm. 3,50 en 6,40. 1,55 a) en 4,45. nm. 3,23 en 6,10 c) f) nuten na het vertrek ke n. Neuzen vm. 8,30 ssele en Neuzen ten minuten wachten, ïreskens, Borsaela en 14 SsiAeiftlwï'. Naar het Duitsch. 83.) Dat was zelfs voor het alles verdra gende karakter van mevrouw Anna te de doek viel van hare oogen fff en zij zag zonder vrees op naar het elijke gezicht van haar man. „Gij .overdrijft, Georg," zeide zij bedaard „de pnderen van den overste Von "Wilden en niet aan de deuren der rijken behoeven te bedelen, hunne moeder zou gaarne en met blijdschap voor hen gewerkt hebben."-Zij haalde diep adem. t>Eu dan, Georg", ging zij bijna plechtig loort „hebt gij ook gedwaald in eene •odere aangelegenheid. Anna von Wil ton heeft hare hand niet gegeven aan ['ea onbeminden man alleen uit zondige ibaat integendeel, zij meende, "et opoffering van zichzelve, al ware P dok een groot offer te moeten bren heeren De Roo van Alderwereld en Idenburg. Justitieels statistiek over 1904. Aan bovengenoemde publicatie, on langs door het Centraal bureau voor de Statistiek in het licht gezonden, zijn de volgende gegevens ontleend Bij den Hoogen Raad zijn in 1904 in strafzaken aangebracht 371 eischen in cassatie of 25 minder dan in 1903, terwijl op 1 Januari nog 24 zaken aan hangig waren. Afgedaan bij arrest werden 372 zaken, waarvan 335 op voorziening van de veroordeelden, 36 van het Openbaar ministerie en 1 van den minister van financiën. Yan de 372 rechterlijke uitspraken werden er 87 of bijna 23ya pet. ver nietigd ten aanzien van 276 of ruim 74 pet. werd de eisch verworpen en in 9 gevallen of bijna 2pet. werd het beroep niet-ontvankelijk verklaard. Bij de gerechtshoven werden in straf zaken aangebracht 1093 voorzieningen in hooger beroep of 99 meer dan in. 1903, terwijl 157 voorzieningen op 1 Januari aanhangig waren. Er werden in hooger beroep 1070 arresten gewezen 1307 personen ston den in 1904 voor de gezamenlijke Hoven terecht. De vonnissen van den eersten-rechter werden bevestigd ten aanzien van 692 personen of bijna 53 petgeheel of ge deeltelijk vernietigd ten aanzien van 613 personen of bijna 47 pet.van 4 personen werd het beroep niet ontvan kelijk verklaard. Bij de arrond.-rechtbanken werden in strafzaken (in eersten aanleg) in 1904, 16283 zaken aangebracht of 1106 meer dan in het voorgaande jaar, 201 zaken waren op 1 Januari nog aan hangig. Er werden 16643 vonnissen gewezen het aantal personen die te rechtstonden bedroeg 19067 of 348 per 100,000 inwoners. Veroordeeld werden 17393 personen of ruim 91 pet., vrijgesproken 1291 of ruim 6V2 pet. en ontslagen van rechts vervolging 224 of ruim 1 pet. In hooger beroep werden bij de recht banken 546 zaken aangebracht of 89 meer dan in 1903. Er waren 68 zaken nog aanhangig. 555 eindvonnissen werden in hooger beroep gewezen, 635 personen stonden terecht. Bevestigd werden de vonnissen der kantongerechten ten aanzien van 226 personen of ruim 35l/s pet., geheel of gedeeltelijk vernietigd ten aanzien van 394 personen of ruim 62 pet. Ten aanzien van 6 personen is het beroep niet-ontvankelijk verklaard. In den loop van 1904 werden 4043 personen voorloopig aangehouden op bevel van den officier van justitie of rechter-commiésaris en 3991 personen in hechtenis genomen krachtens bevel van de rechtbank tot gevangenneming gen, om daarmede de schuld der dank baarheid te kwijten en zij deed het gaarne, want zij geloofde dat, ofschoon het haar niet mogelijk was den vriend van haar ongelukkigen echtgenoot te beminnen, met volkomen achting zich aan hem te kunnen hechten. En moogt gij mij ook ruw en wreed behandeld hebben, in den grond van mijn hart noemde ik u toch nog altijd achtens waardig totdat dit uur aanbrak, George." De kommerzienrath had haar een oogenblik in het opgewonden gelaat aangestaard, tot hij opeens in een scha terlach uitbarstte, waaraan geen einde scheen te komen. „Zijt gij nu klaar met uwe kostelijke voorafspraak vroeg hij, „zoo niet, dan moet ik u verzoeken dit zoo spoedig mogelijk te doen, want ik zou gaarne een einde maken aan deze stichtelijke zitting, maar dat kan niet vóór Amatahaar wil heeft uitgesproken." Een oogenblik drukte bet jonge meisje hare kleine hand op het stormachtig kloppende hart, daarna stond zij op en zeide met eene wilskracht, die niemand vroeger in haar ontdekt had en zacht kens, doch een weinig sohroomvallig voegde zij er bij„gij kunt nu aan de of gevangenhouding na voorloopige aan houding. Bij de kantongerechten zijn 139896 strafzaken aangebracht of 13233 meer dan in 1904, terwijl op 1 Januari nog 1220 zaken aanhangig wai-;*a. Er werden 139806 eindvonnissen gewezen 151219 personen stonden terecht. Veroordeeld werden 146174 personen of ruim 961/,, pet. vrijgesproken 3038 of ruim 2 pet. en ontslagen van rechts vervolging 653 of nog niet 1 pet. In den loop van het jaar werden 1519 verzoeken om gratie iDgediendop 1 Januari waren er 78 aanhangig. Behou dens de verzoeken die buiten beschikking bleven, werd op bijna 1274 of bijna 80 pet. afwijzend beschikt, en werden 142 of ruim 9Va pet. geheel of' gedeeltelijk ingewilligd. Bij den militairen rechter werden 1049 zaken met 1070 beklaagden berecht. 997 beklaagden of 91 Ya pet. werden veroordeeld, 78 of ruim 7 pet. vrijge sproken of ontslagen van rechtsvervol ging, terwijl 15 werden verwezen naar de bevoegde militaire autoriteiten ter disciplinaire bestraffing. In burgerlijke zaken werden bij den Hoogen Raad aangebracht 62 zaken, alle afkomstig van Nederlandsche col leges, of 2 meer dan in 1903, terwijl op 1 Januari nog 35 zaken aanhangig waren, waarbij 2 van Koloniale Hoven afkomst'g. Er werden 59 zaken bij arrest afgedaan terwijl in 3 zaken af stand van de voorziening werd gedaan of de verweerder ontslagen werd van de instantie. Verworpen werden 45 eischen of 727a pet. terwijl 13 uitspraken of bijna 21 pet. werden gecasseerd. Bij de gerechtshoven werden 368 burgerlijke zaken aanhangig gemaakt of 7 minder dan in het voorgaande jaar. Op 1 Januari waren nog aanhangig 461 zaken. Bij arrest werden 299 zaken afgedaan, door afstand of verval van de instantie 53. Bij 193 eindarrestanten of ruim 647a pet. werd het vonnis a q u o bekrachtigd bij 101 of bijna 34 pet. geheel of ge deeltelijk vernietigd, terwijl in 5 ge vallen niet-ontvankelijkverklaring werd uitgesproken. Bij de arrondissements-rechtbanken zijn aangebracht 8681 burgerlijke zaken of 480 meer dan in het voorgaande jaar op 1 Januari waren nog aanhangig 3705 zaken. Bij vonnis werden 6316 zaken afgedaan, terwijl in 2125 gevallen afstand of verval van instantie of roye ment van de rol plaats had. 878 vonnissen werden gewezen na gehouden pleidooi313 na getuigen verhoor en 65 na verhoor op vraag punten. Bij de kantongerechten zijn aange bracht 20436 burgerlijke zaken of 1111 meer dan in 1903. Op 1 Januari waren er aanhangig 1079. Afgedaan werden 18018 zaken bij eindvonnis en 2306 door afstand of verval van de instantie. Het aantal faillissementen in 1904 gansche wereld zeggen, dat uwe dochter de bruid van den heer Bialdrup is geworden." Een blijde glans kwam op het gelaat van den ouden heer, het was alsof een centenaarslast van zijn borst was gewenteld. Hij stond op, wenkte den gast hetzelfde te doen en leidde hem naar Amata, wier lichaam bij de haar nade rende voetstappen door een zenuwachtig trillen bewogen werd. Hare blinde oogen hadden zich wijd, bijna spookachtig geopend en toen nu haar stiefvader hare hand nam om ze in de breede, zware reohterhand van den kleinen, alles be halve schoonen Deen te leggen, barstte zij in een bijna krankzinnigen lach uit, rukte zich los en snelde naar de deur. Do nieuwverloofde volgde haar ver schrikt. „Wees eens lief, Amata" zeide hij en wilde hare gestalte omvatten, maar weder ontvlood zij, rukte de deur open en rende voort, steeds voort, de breede steenen, met tapijten belegde trappen op. „Amata, blijf om Godswil staan", schreeuwde Willms Bialdrup, terwijl stomme ontzetting zich op zijn breed, geesteloos gelaat afteekende; de haren rezen overeind op zijn hoofd en daar uitgesproken bedroeg 1611 aanhangig waren er op 1 Januari 1521 afgedaan werden er in 1904 1480, waarvan 58 of bijna 4 pCt. door vernietiging 194 of ruim 13 pCt. door akkoord 1892 of ruim 60 pCt. .door vereffening en 336 of bijna 23 pCt. door opheffing. Ten aanzien der rechtspraak inzake de Ongevallenwet blijkt o.a. het volgende Bij den Centralen Raad van Beroep werden in 1904 aangebrecht 419 zaken, terwijl er op 1 Januari nog 89 aan hangig waren. Van de aangebrachte hoogere beroepen waren er plm. 68 ingesteld door het bestuur der rijks verzekeringsbank 16Vs pCt. door den werkman of zjjn nagelaten betrekkingen en 67j pCt. door den werkgever. Af gedaan werden 414 hoogere beroepen, waarvan 213 of bijna 517a pCt. gegrond verklaard. Bij de raden van beroep werden 1401 zaken aangebracht terwjjl op 1 Januari 248 zaken aanhangig waren. Van de aangebrachte beroepen waren er 57 pCt. ingesteld door den werkman of zijn nagelaten betrekkingen, 3073 pCt. door den werkgever. Er werden 1431 beroepen afgedaan, waarvan 525 of ruim 361jl pCt. gegrond verklaard. Ingevolge Kon. besluit van den 1 dezer wordt Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland" met 14 September a.s. te Willemsoord in dienst gesteld, met be stemming voor buitenlandsehen dienst. Bij gemeld besluit is het bevel over dezen bodem alsdan opgedragen aan den kapitein ter zee J. B. Snethlage, onder eervolle ontheffing van het tijdelijk door hem gevoerde bevel over het wacht schip te Willemsoord en is het bevel over genoemd wachtschip tijdelijk op gedragen aan den kapt.-luit. ter zee H. C. A. Schliiter. Onder voorzitterschap van j hr. mr. O. Q. van Swinderen uit Groningen vergaderde gisterenmiddag te Utrecht de „Bond voor Evangelisatie ten bate der Ned. Ilerv. kerk." Deze bijeenkomst werd voorafgegaan door een vergadering met gemeente leden, waarin de heeren Imante van Beekbergen en Kuipers van Hoogezand- Sappemeer mededeeling deden over hun arbeid. Deze bijeenkomst was vrij goed bezocht. De heeren jhr. mr. O. Q. van Swin deren, mr. W. H. J, Royaards en J. H. Blum, werden als bestuursleden herkozen. Het geheele bestuur bestaat thans uit de heerenjhr. mr. O. Q. van Swinderen, Groningen mr. W. H. J. Royaards, Utrecht, penningmeester ds. E. Syperda, Tjamsweer, le secr. ds. A. J. Montijn te Haarlem, 2e secr. ds. E. Barger, te Amsterdam J. H. Blum, Vlissingen mr. H. J. H. baron van Oosterhout, te Soesterbergjhr. dr. L. de Geer, te Velpds. J. C. het was hem onmogelijk haar tegen te houden, ook de ouders konden het niet nog een schrede verder en het arme, gepijnigde kind stortte eensklaps van de trappen af tot op de benedenste ver dieping. Daar lag zij nu bewegingloos, met marmorwit gelaat, gesloten oogen, terwijl het bloed haar uit den mond stroomde. Zooveel wat de gebeurtenissen van gisteren betreft eerst des avonds was Erich te huis teruggekeerd, de bedienden hadden hem reeds in den tuin van het kasteel met het voorgevallene bekend gemaakt en zoo voorbereid trad hij zachtkens in de ziekenkamer, waar zijn moeder zijn arm zusje met moederlijke liefde verpleegde. Amata bad hem hooren komen en breidde hare armen naar hem uit. Met het moede hoofdje tegen zijne schouders gedrukt, fluisterde zij „Erich, ze hebben den dokter uit de stad laten komen, is het dan in het geheel onmo gelijk dat gij mij onder uwe behandeling neemt. Gij en dokter Rümming", voegde zij er met een lichten blos bij. Op het gelaat van den jongen arts vertoonde zich een pijnlijke trek. „Ik geloof het wel", zeide hij liefdevol. „Zooals ik gehoord heb, gaat vader Montijn, te Velpdr. P. J. Roscam Abbing, te Middelbnrgjhr. W. F. Trip van Zoudtland te Prinsenhage. Medegedeeld werd dat er 51 evangeli- satien zijn aangesloten. Het financieel verslag werd door den heer Royaards uitgebracht en deze voor het beheer gedechargeerd. Het algemeen verslag werd uitgebracht door ds. E. Syperda te Tjamsweer, waaruit bleek, dat de Bond in bloeienden toestand verkeert. De bijeenkomst welke te halfvijf ein digde, was zeer geanimeerd. De vergadering was niet voor de pers toegankelijk. Bestrijding der tuberculose. Door het bestuur van het Ned. Centraal Comité tot bestrijding der tuberculose is No. 2 van het tijdschrift, dat op ongeregelde tijden verschijnt, in het licht gegeven. Het bestuur heeft dit nummer, behalve aan de leden, ook ge zonden aan alle hoofden van scholen. Onder de besluiten van de conferentie te Kopenhagen is er één betreffende het- onderwijs in het tuberculose-vraagstuk, dat de conferentie verplicht wilde ge steld zien. Zonder vooruit te loopen op de wijze waarop de aanstaande algemeene vergadering van het comité aan dit be sluit uitvoering zal meenen te moeten geven, heeft het bestuur gemeend goed te doen reeds dadelijk de aandacht van onderwijzers op dit groote volksbelang te vestigen. „Wij kunnen hun hulp in den strijd niet ontberen. Op het kind moet aller aandacht worden geconcentreerd, om het vrij te houden van besmetting, als het kan, en het flink en gezond te doen opgroeien, met krachtig weerstandver- mogen tegen de besmetting die het toch mocht bereikenom een geslacht te kweeken dat de gevaren kent en, door vermijding van al wat verkeerd is, uit eigen kracht zal meêwerken tot het be vechten van de overwinning. Meer dan iemand anders kan tot bereiking van dit doel de onderwijze/invloed oefenen ten goede. Niet door opzettelijk daarop gericht onderwijs zoozeer, als wel door zijn voorbeeld en zijn gansche persoon lijkheid, door met woord en daad de kinderen te doen zien hoe zij moeten leven om gezond te blijven en het steeds meer te worden." Be Nieuwe Waterweg on Antwerpen. De „N. R. Ct." schrijft Zoools wij reeds dezer dagen gemeld hebben, zijn in de acht eerste maanden van 1905 in den Nieuwen Waterweg binnengeko men 5705 schepen, metende 5.629.350 ton, terwijl in datzelfde tijdvak te Ant werpen binnenkwamen 3960 schepen, metende 6.310.793 ton. Daar echter te Antwerpen de berekening van de ton- nenmaat nog volgens de ouderwetsche methode geschiedt, moet het cijfer van de Antwerpsche tonnenmaat met on geveer 15 pet. verminderd worden om vandaag met Willms Bialdrup een langen tijd op reis en als mama het toestaat en haar goedig lachje zegt mij dat zij het wil, breng ik mijn vriend mede." Amata telde de uren en eindelijk hoorde zij den reiswagen van den kom merzienrath op de plaats. Erich, die den ganschen dag bij haar was geweest en met de bekommerde moeder het arme schepsel opgepast had, jubelde met haar mede. Toen verliet hij ijlings zijne plaats. „Ik moet hem toch nog eens even spre ken", zeide hij, „een zijner pachters heeft mij om zijne voorspraak bij hem ge smeekt en ik mag dien braven man niet mijn woord breken." Aldus verliet hij met snelle schreden het slaapvertrek van zijne zieke zuster en snelde voorbij den gang de trappen af naar de kamer van zijn vader. De kommerzienrath bewoonde een suite van vier weelderig ingerichte vertrek ken. Wordt varvolyd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1