Maandag 4. September. 's LEVENS EB EN MB. No. 207. 1905. FEUILLETON. 43e Jaargang. Gemeentebestuur. De maatschappelijke verschijnselen. Gemeenteraad Yan Vlissingen. Binnenlandsche berichten. VLISSIMSCIE COUMiT. Prijs per drie maanden 1=30» Franco fat post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I.' 187- ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40» Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tiveemaal berekend. Groote letters en ciiché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph joiiii timmer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. HINDERWET. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. 8 der hinderwet brengen ter algemeens kennis dat bij hun besluit van heden vergunning is verleend I. aan J. E. WEMELSFELDER tot het vervangen van een gewonen door een dubbelen beeten lucbtoven in per ceel aan de Dijkstraat M M 41 II. aan het bestuur der coöperatieve vereeniging „EIGEN HULP" tot het uitbreiden van eene bakkerij met een gasmotor in perceel O 418 aan de Glacisstraat. Vlissingen, 1 September 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. HOOFDELIJKE OMSLAG. Aanzuivering hoofdelijke omslag. De Gemeente-Ontvanger van Vlis singen herinnert belanghebbenden aan hunne verplichting tot aanzuivering van het verschuldigde wegens hoofdelijken om slag, ter voorkoming van vervolging. Vlissingen, 2 September 1905. De Gemeente-Ontvanger, J. I. DE BACK. Naar het Duitsch. 29.) „En ik zij glimlachtehaar gelaat werd als door een zachten gloed «vertogen, „ik heb natuurlijk Wanda von Riimming vergeven, zooals ik ieder vergeven zou, die berouw heeft over het lij gedane onrecht." Het gesprek eindigde hiermede, daar het onderhoud aan het benedeneinde der tafel zoo levendig was geworden, dat het onmogelijk werd het verder voort ie zetten. Vooral Bruin Roosje scheen bijzonder geanimeerd te zijn en kon op dit oogenblik niet met lachen uitscheiden. „Mijnheer Rümming!" riep zij tot den jongen dokter, die tegenover haar zat, terwijl zij zich alle moeite gaf om tan minste eenigszins haar uitgelatene vroolijkheid te bedwingen, „verbeeld u dat een man, die zijne toekomstige vrouw OPENBARE VERGADERING VAN DEN op Dinsdag den 5 September 1905, des namiddags ten 2 uur. A. Installatie van gekozen en her kozen Raadsleden. B. Mededeelingen. C. Over te leggen stukken. D. Benoemingen 1. Van twee Wethouders. 2. Van een ambtenaar van den Bur gerlijken Stand (vacatureKalbfleisch). 3. Van leden in de vaste commissies van den gemeenteraad. 4. Van tijdelijke leeraren aan de Burgeravondschool. E. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot het opnieuw aanvragen van bevoegdheid tot heffing eener plaatselijke accijns op het gedistilleerd. 2. Idem tot wijziging der verordening regelende het getal scholen en den om vang van het openbaar lager onderwijs. 3. Idem tot vaststelling der rekening over 1904 en der begrooting voor 1906 van de commissie van den Vlissingen- Koudekerkschen straatweg. Hun ontstaan en hunne gevolgen. XVI. Bij het credietwezen heeft ook de Staat een rol te vervullen. Immers, de credietinstellingen zijn lichamen, ingesteld met het doel om winst te behalen en daarin is niets on geoorloofds gelegen. Bij instellingen, die naar vaste grondslagen werken, be staat ook weinig gevaar voor woeker rente, die door den particulieren geld schieter vaak wordt geëischt, en tegen dezen zou een woekerwet toch niet baten, omdat er toch middelen bestaan om, in anderen vorm, den in nood ver keerenden schuldenaar te doen betalen wat bij de woekerwet verboden is. Door werkelijke credietinstellingen zal het economisch doel van het crediet altijd het best worden bereikt. Zij maken het verkeer gemakkelijker en verhoogen de voortbrengende kracht van het kapitaal. Zij werken er dus toe mede dat aan de maatschappelijke behoeften beter kan worden voldaan zij verhoogen de algemeene welvaart. Deze instellingen behooren echter waarborg aan te bieden, dat zij de verplichtingen, die zij tegen over anderen op zich nemen, behoorlijk kunnen vervullen. Immers, de instel ling werkt met het kapitaal van ande ren, hetzij dan dat kapitalisten als aandeelhouders tot haar toetreden, hetzij dat zij de penningen aanwendt van hen, die overigens op geenerlei wijze tot haar in betrekking staan. De oredietbank b.v. is vaak ook de- positobank. Zij neemt, voor korter of langer tijd, geld op van anderen, die dat tijdelijk niet behoeven, tegen ver goeding eener rente, welke hooger of lager is naarmate van den termijn van opzegging. Hoe korter deze is, hoe lager de rente. Het zijn deze banken, die het middel van betaling verschaffen, dat men cheque noemt. Wanneer A. b.v. eene som gelds bij de bank heeft staan en aan B. iets schuldig is, dan geeft hij aan B. eene aanwijzing op de bank of cheque en B. gaat dan zijn geld bij de bank halen. Wanneer er nu vrees bestaat, dat op financieel gebied moeielijke tijden zullen aanbreken, dan ziet men vaak dat een groot deel der depositohouders plotseling hun geld komen opeischen, ook dan wanneer er geene redenen be hartstochtelijk lief heeft, als hij ge trouwd is niet aan den leiband zou loopen P Ziet, mijne heeren, daar recht tegenover in het schoone statige gebouw woont de controleur Hahn, die man was ook een voorstander van de leer dat de man het hoofd moet zijn, en eene mijner oudste vriendinnen, Louise Nestelman, stemde hem dit zoo volmondig toe dat hij dol verliefd op haar werd en bij haar tehuisbrengen haar reeds hand en hart aanbood. En hoe is het nu Daar zij geene blonde mannen verdragen kan, omdat een van dat soort, toen zij nog een jong nufje was, haar liet zitten, duldt zij niet dat hij een enkel vriendelijk woord wisselt met collega's, die het ongeluk hebben niet zoo zwart als Othello en zij zelve te zijn. Maar dat daargelaten. Onlangs, toen ik eens bij haar op bezoek was, het was kort voor hij naar zijn kantoor moest, verzocht hij, beleefd als altijd, hem zijn gewone kop koffie te schenken. Welnu, ik zag hoe zij de bruine vloeistof uit den ketel in zijn kop schonk, daarbij wat melk deed, maar de room voor zichzelve hield en de suiker vergat, terwijl zij het verlangde met een onverschillig gezicht voor hem zette. Natuurlijk maakte hij staan om te duchten dat de bank niet aan hare verplichtingen zal kunnen voldoen. De depositohouders zijn er nu zelf oorzaak van, wanneer dit laatste werkelijk gebeurt, want de bank, die zooveel te gelijk betalen moet, kan het geen zij anderen bij r. ij ze van crediet verschafte, eerst na verloop van tijd terug verkrijgen. Het in depositio nemen met slechts een of zeer weinige dagen opzeggens is daarom bedenkelijk. Ook werken vele instellingen met veel te gering eigen kapitaal. Het bedrag der vlottende schuld van de bank behoort tevens altijd voor een deel door werke lijk aanwezige waarden gedekt te zijn en er behooren wettelijke bepalingen te wezen, die elke instelling daartoe noodzaken. Daardoor kan, in moeilijke tijden vaak een paniek worden voor komen, die dikwijls ook instellingen, welke zeer goed werden beheerd, mede- sleepen in den val van eene, bij welke dit niet het geval was Vooral instellingen van volkscrediet zijn zeer aan te bevelen, maar zij be hooren aan nog scherpere wettelijke bepalingen onderworpen te zijn en ver- eischen bijna een nog nauwlettender beheer dan andere. Zoo kan b.v. de hulpbank uitnemende diensten bewijzen aan minvermogende handelaars en neringdoenden, welke te goeder naam en faam bekend staan en eenige per- soonlijke zekerheid kunnen verschaffen, tot het bekomen van geringe geldelijke voorschotten in hunne zaken welke voorschotten tegen eene zeer lage rente worden verstrekt en op eene gemak kelijke wijze kunnen worden terugbe- j taald. Deze en dergelijke instellingen zijn echter min of meer van weldadi- gen aard het behalen van winst staat hier niet op den voorgrond en zij stel len hen, die geene genoegzame finan- cieele krachten hebben, in staat om het weinige wat zij bezitten, tijdelijk met goedkoop,gehuurd kapitaal aan te vullen. Wij kunnen hier ook een woord wijden aan de instellingen van weldadi- gen aard, welke dagteekenen uit een tijd, toen het credietwezen nog geene rol van beteekenis in het maatschappelijk verkeer vervulde en van een eigenlijk gezegd volkscrediet zelfs geen sprake was. Wij bedoelen de banken van lee ning, welke geld schieten op roerende zaken, tegen rente en vergoeding van administratiekosten, op voorwaarde dat de in pand gegeven goederen, bij ge breke van terugbetaling binnen zeke ren termijn, ten bate en schade der haar dadelijk op haar verzuim opmerk zaam. Maar daar had men de poppen aan het dansen 1 Mijne zachte, schoone, beminnelijke vriendin, die ais meisje zoo prachtig' over de goddelijke spreuk „En hij zal uw heer zijn" kon redenee ren, geraakte in zulk eene woede, dat zij op mij den indruk maakte van eene volkomen Xantippe. Wat, heb ik er geen suiker bijgedaan P" en daarbij greep zij als de beleedigde onschuld naar het corpus delicti en zette het zelve aan de lippen, „hoe durft gij zeggen, dat ik de suiker vergeten heb de koffie is zoet, zelfs meer dan zoet maar zoo is hij 1" En daarbij sloeg zij bewogen hare handen naar boven en begon werkelijk bitter te schreien. Gij moogt mij gelooven, ik heb tranen in haar oogen gezien. En hij, natuurlijk, hij kuste haar en noemde haar herhaaldelijk „mijne lieve vrouw, mijn hart, mijn engel." En nu dronk hij zijn koffie uit, terwijl de beminnens waardige pantoffelheldin met welbehagen haar kopje met een geduchte hoeveelheid suiker en de daarbij behoorende room opslorpte." Allen lachten, slechts Amata bleef ernstig. „Maar dat is slecht, heel slecht," zeide zij zaohtkens, „zoo zou ik niet instelling zullen worden verkocht. Is de bank van leening eene instelling, van overheidswege opgericht en beheerd, zooals ten onzent veelal het geval is, dan mag zij als volkomen betrouwbaar worden aangemerkt. Tegenover derge lijke ondernemingen van particulieren aard behoort de wet echter streng op te treden en waarborgen te eischen in het belang van hen die er hun goed aan toevertrouwen en daarop in den regel slechts een gering bedrag tegen zeer hooge rente kunnen bekomen. Trouwens, instellingen van dergelijken aard, meestal als philantropisehe in stellingen beschouwd, kunnen daaronder onmogelijk gerangschikt worden en zoo er al een tijd geweest is, waarin ze in meerdere of mindere mate nuttig of noodig waren, dan is dat in elk geval nn anders geworden. Als volkscrediet- instellingen hebben zij geenerlei waarde en ook in menig ander opzicht zijn zij bedenkelijk. Men noemt ze instellingen ter voor koming van armoede maar slechts een hoogst gebrekkig begrip der maat schappelijke samenleving heeft ze dien naam kunnen schenken. Men noeme ze liever instelling tot bevordering der armoede. Zij komen niet te gemoet aan de behoefte van handel en nijverheid, doch staan, als er maar onderpand is, gereed om aan ieder geld te geven, al ware het ook dat de voldoening aan de laagste hartstochten er toe dreef om zijn eigendom te beleenen. Trouwens, de instelling zou niet kunnen treden in een onderzoek naar de hulpbehoevend heid van den persoon die zich tot haar wendt. Meestal wordt dan ook in tijd van nood gebruik gemaakt van deze oredietinstelling, door hen die, ofschoon ze wisten dat werkloosheid of andere rampen hen konden treffen, in tijden van voorspoed zorgeloos waren. Niet zelden ook is de bank het middel om voor alles behalve edele doeleinden aan geld te komen en het is algemeen be kend dat eerlijke armen zich vaak voor het gebruik maken van de instelling schamen. Deze werkt het zorgen en sparen vierkant tegen, in plaats van die deugden aan te moedigen. Dit alles nog daargelaten, staat het vast dat de bank economisch verwerpe lijk is, omdat het den leener, die geld op neemt tegen een rente, die uiteraard zeer hoog moet wezen, terwijl het on mogelijk is dat hij het geringe door hem genomen bedrag productief kan maken, altijd armer maakt. Het geld is veel kunnen handelen." Dit klonk zoo onbe schrijfelijk ongekunsteld van hare lippen, dat het gelach opnieuw uitbarstte, dit maal echter ten haren koste. Bedeesd, zenuwachtig als het arme kind was, gevoelde zij zich, zij het wel niet be- leedigd, dan toch in de hoogste mate gekweld en misschien zou zij in snikken uitgebarsten zijn, als niet Kurt schielijk hare hand zoo vol liefde gevat had, als ware hij haar vader eu zij zijn geliefd ongelukkig kind. „Wees niet boos op ons, Amata!" zeide bij deelnemend. „O, gij kunt niet gelooven", ging hij voort, „hoe het mij smarten zou, indien ik wist dat wij u door onze vroolijkheid beleedigd hadden, maar, niet waar, gij neemt het zoo ei'g niet op En reeds lachte zij weder en tastte in haar onschuld naar zijn gelaat. „Ik wilde mij slechts overtuigen of er ook tranen in uwe oogen staan", voegde zjj er als tot verontschuldiging bij, „maar zjj zijn droog en tranen waren er toch in uwe stem Zij sloot hare oogen alsof het geraas rond haar te vermoeiend was en toch bleef zij volkomen helder naar het ge sprek luisteren. Als echter de stem van te duur, en kan hij niet in tijds aflos sen, dan komt de zaak feitelijk hierop neer, dat de leener zijn goed, waarop hij immers slechts een deel van de waarde bekwam, beneden die waarde verkoopt. Het ware daarom wel te wenschen dat de wetgever deze en dergelijke in stellingen, als onnut en verouderd, uit de rij onzer sociale instellingen deed verdwijnen. De negende minister. Naar wordt gemeldt, heeft het advies van den Raad van State omtrent het koninklijk besluit tot instelling van een nieuw departement van arbeid, land bouw en nijverheid welk advies overeenkomstig den wensch van mr, Veegens is ingewonnen dat Hooge College tot heden nog niet verlaten, doch zal het weldra in handen worden gesleld van II. M. de Koningin, waarna de benoeming van den nieuwen titularis zeer spoedig te wachten is, vermoedelijk vóór het einde der volgende week. önderseheidiagen. Onder dit opschrift schrijft „Het Centrum" „Omtrent de onderscheidingen, welke dit jaar ter gelegenheid van Hr. Ms. verjaardag zijn toegekend, hebben in. de liberale pers verschillende berichten d6 ronde gedaan. O. a. werd verzekerd, dat de lijst, door het vorige Kabinet opgemaakt, in hoofdzaak door het nieuwe minis terie was overgenomen, maar dat, spe ciaal met .-betrekking tot binnenland sche zaken, verschillende benoemingen als zijnde van „te groote partijdigheid", waren geschrapt, Natuurlijk heeft men deze opmerking te nemen voor wat zij j ia. Het vorig kabinet heeft nimmer geaarzeld ook politieke tegenstanders ter onderscheiding aan H. M. voor te dragen. En van den anderen kant is zijn invloed op de samenstelling der jongste lijst ook in zoover merkbaar, dat men daarop tal van personen in nederigen staat vermeld vindt, wier trouwe plichtsbetrachting het onder ons christelijk ministerie een gebruik en een voortreffelijk gebruik werd officieel te erkennen. Of ook de ridde ring met den Leeuw van den radicalen onderwijzer afgevaardigde Ketelaar op voordracht van het vorig Kabinet is geschied, mag wellicht worden betwij feld. Het is in elk geval een benoe ming, die opvalt te meer wijl ook op deze lijst sommige namen ontbreken, die men zonder da minste verwonde- 1 ring daarop zou hebben gelezen, j Maar die zijn wellicht geschrapt als „te party digi" Kurt haar in de ooren klonk, trilden hare dunne lippen als van heilige vreugde en scheen het als wilde zij spreken, maar hoorbaar werd het niet wat in hare ziel zoo duidelijk sprak Hij heeft zulk eene zachte hand en zulk eene weeke stem o, zeker is hij een goed mensch 1 Het was reeds over tienen, toen men na een hartelijk vaarwel scheidde. Men bepaalde dat de operatie van Amata's oogen bepaald binnen drie weken in het huis van den kanselarijraad zou plaats hebben en mevrouw Ilse beloofde een voorwendsel te vinden om den kommer- zienrath te bewegen het verlof voor eene nieuwe reis aan zijne stiefdochter toe te staan. Met ongeveinsde vreugde verheugde zich Bruin Roosje in het vooruitzicht haar weder te zien Amata was im mers zoo'n hartelijk, beminnelijk meisje I Om de waarheid te zeggen, was hare blijdschap niet minder door het voor uitzicht met haar ook den broeder te ontmoeten Wordt ver cold.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1