Vrijdag i September. Ho. 205 43e Jaargang. 1905 tbode Biiüienlandsche berichten. FEUILLETON. UK E§ El VLOED. Trouw, Bureau der Courant" be- iet de plaat- vertentiën len. n de Velde Jr., tbode. Teleph DoiiHiiHiiner 10. 31 AUGUSTUS. CHOEISEI,? i 4.SO 4.50 - 4.5O - 3.5O - B.SO iwerfi. ïogelijken tijd net, leü. lLAQE. il^, Len op No. 385, i Tijk gevraagd: worden opgeleid, ak békend genieten salaris. Pr. brieven Vlissingsche Court. 11 e Zeeuwsche lureau Yliss. Court tegen 1 November 30DE. Wasch bui- Palingstraat. JD1ESST bn-Middelburg v.v. [N (Remise:) v.m, dagen) 5.50. r.m. 7.55, 9.30, 11.-, 3.30, 5.—, 7.—, an Badhuis: n.ra. p, 7.50, 9.30. IG (naar Remise:) Naar Zeilmarkt: 1.45, n.in. 1.20, 2.50, Naar Badhuis .35, 5.05, 7.05, 8,45, 's av. 10.35, 11.15. HiFEtlOIENST. Tm. 6,6.20, 7. 0, 10—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25*, 55, 4.25, 4.50, 6.10, 0. Luis: vm. 6,10, 6.30, 15, 9.50, 10.10, 10.30, Nm. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4.35, ,5, 8.—, 8.30. vallen Zondags uit. SR-SCHEU3E. 1905. nm. 3,23 en 6,10 c) a) nm. 3,50 en 6,40. m. 1,55 a) en 4,45. nm. 3,23 en6,10c)f) inuten na het vertrek rke n. Neuzen vm. 8,30 )i*ssele en Neuzen ten minuteu wachten. Breakena, Boraaele en m 14 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per- drie maanden 1,30» franco jjsen' post 3 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek7 handelarenPostdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliches naar plaatsruimte. Versehynt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Gemeeniebest uur. PUBLICATIE. Afsteken van vuurwerk. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 122deralg. verordening van politie voor de gemeente Vlissingen maakt bekend dat bet op Donderdag 31 Augustus 1905 geoorloofd zal zijn vuurwerk af te steken uitsluitend op de Bierkade, Beurs plein, Ruyterplein, Noordzee-boulevard en Betje Wolffsplein uiterlijk tot des avonds 10 uur. Vlissingen, 31 Aug. 1905. De Burgemeester van VlissingeD, TAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het zij ons vergund op dezen natio» nalen feestdag Hare Majesteit de Ko ningin onze eerbiedige gelukwenscben aan te bieden. Moge het haar gegeven zijn nog lange jaren, geschraagd door de liefde van bet Nederlandsohe volk, dat zijn Koningin zoo hoogelijk waar deert, aan het hoofd van den Staat te staan. Moeilijke dagen heeft H. M. vooral den laatsten tijd doorleefd, doch de Koningin heeft bewezen dat zij zelfs in critieke omstandigheden haar roeping, om boven alle partijen te staan, voor beeldig weet te vervuilen. Het is te hopen dat nu een tijd van kalme rust moge aanbreken en H. M. weer meer gelegenheid zal krijgen om met haar gemaal nog nauwer met het volk in aanraking te komen. Want daarom juist wordt H. M. zoo op de banden gedragen omdat zij overal toont haar volk oprecht lief te hebben. Wij zagen het nog Dinsdag. Minzaam nam de Koningin de haar gebrachte huldebetoogingen in ontvangst en den regen trotseerende wensohte zij allen die langs den weg stonden ge schaard gelegenheid te geven haar van nabij te zien. H. M. weet dat ook de Zeeuwen weer opnieuw blijken wilden geven van hon liefde en toewijding voor het Oranje- buis en zij heeft het kunnen waarnemen bat deze liefde niet verflauwt, doch integendeel de banden tusschen haar en bet volk steeds nauwer worden toege- Naar het Duitsch. 27.) »Zeg gij haar het gelukkige woord", duisterde hij zijn vriend toe, en Erich von Wilden boog zich vol liefde tot 29ne zuster en nadat hij een oogenblik met zijne lippen de hare had aangeraakt, 2eide hij op innigen toon„Amata I p.6''8 binnen drie dagen zal dokter I humming in mijne tegenwoordigheid de °peratie kunnen doen. Gij zult ziende "orden, wy kunnen u dat bijna met «erheid beloven." 'ben onbeschrjfeljk geluid, een luide Jubelkreet ontwrong zich aan hare lippen, Z1j lachend en weenend haar broeder „En wat zullen zij nu tehuis -o—voegde zij er in de handen I uppende bij. „Ach Erich", liet zij er L'ect op volgen, „zal mijnheer Willms "'up, als ik weder zien kan, niet f Want ook zij waardeeren steeds dieper het groote voorrecht van in het bezit te zijn van een zoo in elk opzicht voor haar taak berekende vorstin. Lang leve onze Koningin Kamerverkiezingen. Ten raadhuize te Rotterdam had giste ren de verkiezing plaats van twee leden van de Tweede Kamer, ter voor ziening in de vacatures, ontstaan door het uittreden van mr D. Fock en mr. E. E. van Raalte. Candidaat gesteld werden in distriet IS. van den Bergh Jr. (lib.), mr. D. P. D. Fabius (anti-rev.), H. Spiekman (soc.-dem.)in district V W. P. G. tlelsdingen (soc.-dem.), P. R. Mees (vrijz.-dem.), Jac. P. van Term (r, k.). De stemming zal plaats hebben Don derdag 7 September en de eventueele herstemming Donderdag 14 September. Te Arnhem zijn officieel candi daat gesteld de heeren K. Eland (lib.), Helsdingen (soe.-dem.) en mr. 8. de Vries (a,-rev.). Gisterenmorgen is te Arnhem plotse ling overleden de heer C. W. graaf van Limburg Stirum, lid der Eerste Kamer voor Gelderland. Een woord tot de Friesoh-ohristelijk- historischs kiezers. Dr. Ph. J. Hoedenmaker heeft eene brochure laten verschijnen onder den titel: „Het eerstgeboorterecht vooreen schotel moes Een woord tot de Friesch- Christeljk-historische kiezers." Schrijver komt op tegen de leuze „Niet Protestantsch maar Christelijk", aangeheven om de roomschen in het bondgenootschap op te nemen. Langs dezen weg is men gekomen tot een Christendom boven geloofsver deeldheid op politiek terrein in zijnen meest vitieusen vorm. Wat meer zegt men heeft deze monstruositeit belichaamd in een partij verband, dat door en door onwaar en verderfelijk is. En wat hier alles afdoet. Men heeft hiervoor zijn eerstgeboorte recht ingeruild ter wille van een schotel moes. De leus „Niet Protestantsch maar Christelijk" gaat aldus betoogt schr. lo. buiten de werkelijkheid om is 2o. een leugen leidt 3o. tot het meest ondragelijk Phariseïsme, het meest ge vaarlijke Fanatismebelet 4o. de waar heid aan het licht te komen en onder mijnt het geloof bij voor en tegenstan ders beiden. Wat den prijs betreft, waarvoor men zijn eerstgeboorterecht als christen, pro testant, hervormde verkoopt, zegt schr., dat, wanneer men vraagt, welk voor deel de christelijke coalitie belooft en biedt, het antwoord moet luiden Voor des te meer bij mij aandringen om met hem te trouwen Het gelaat van haar broeder ver duisterde. „Denk maar niet om hem, lieve, in ieder geval hangt de beslissing van u af. In onze dagen kunnen de ouders hunne kinderen niet meer naar het huwelijksaltaar slepen en vrijwillig gaat ge toch niet met hem mede, niet waar Nu kwam ook mevrouw Ilse hare gasten uitnoodigen de thee bij haar te gebruiken, en dezen durfden die uitnoo- diging beleefdheidshalve niet afslaan, ofschoon zij wel wisten dat mevrouw Ilse den morgen na een onthaal altijd in een kwade luim was. En toch be hoefde zij zoo spaarzaam niet te zijn, aangezien de familie Bloch tot de ver- mogendste lieden der stad behoorde. Toen vier en twintig jaar geleden de kieine griffier Bloch aan Ilse zijne hand en een gegrond vooruitzicht op den titel van kanselarijraad aanbood, bracht hem de magere, gele, kijfzieke apothe kersdochter, wie men ais serenade op den verlovingsavond openlij k het volgende versje voor haar venster toezong De booze Ilse, Niemand wil ze. het volksleven als één geheel weinig of niets. Het eenige, wat ook den her vormde door de coalitie ten goede schijnt te komen, is het voordeel, dat de chris telijke school verkrijgt door de bevoor rechting van het christelijk onderwijs. De christelijke school is de afgod van ons christenvolk geworden. Zij heeft ook onder de hervo-'mden vele slacht offers van de Neo-Antirevolutionaire idealen, maatregelen en stellingen ge maakt. Indien men niet spoedig voor het recht Gods opkomt, zal dat eigen chris telijk onderwijs, waarvan ons volk den zegen heeft ervaren, het gewicht zijn, dat het naar de diepte trekt. Die subsidies, uit de staatskas door een compromis èn met Rome, èn met het ongeloof, dat zich in onze staats inrichting heeft vastgezet, verkregen, vormen den schotel moes, waarvoor men zijn eerstgeboorterecht verkoopt. De Vrije Universiteit heeft haar jus promovendi duur betaald met de con cessie, dat er eene indifferente weten schap is en mag zijn, en dat eene universiteit zonder theologische facul teit, waarin het beginsel „de rede voor gelicht door de opbariug!" is belichaamd, denkbaar is. Maar de groote vergissing van ons christenvolk ligt in de meening, dat het christelijk onderwijs als zóódanig redding kan brengen, terwijl het chris telijk gehalte van ons volk verwaterd is en dat een christelijk volk in eene onchristelijke maatschappij en eenen niet- of anti-christelijken staat, op den duur kan blijven bestaan. De groote zonde v.-a „de christelijke groepen", d. i. - iion, die rekenen met het feit d» Ma.j.y. -niet eene godsdienstlooze, maar eene christelijke, protestantsche, hervormde natie is, vindt men in de omstandigheid, dat zij dit beginsel pro memorie hebben uitge trokken, maar overigens in de practijk spandienst voor „de christelijke coalitie" verrichten. Vervolgens herinnert de schrijver aan de vergadering, in April 1902 te Utrecht gehouden, waarin „de vereeniging tot handhaving van het christelijk historisch karakter der natie" tot stand kwam en hoe hij daar de bezwaren tegen de roomsch protestantsche coalitie heeft uiteengezet en getracht heeft aan te toonen, dat het zuiver hervormd stand punt het eenig ware was, en dat het staatkundig stelsel, dat hiervan uitging, in plaats van onpractisch te zijn, het eenig houdbare was. TVaar in de bedoelde vergadering aangenomen werd scheiding te maken tusschen de theorie en de practijk en als vereeniging buiten de actueele poli tiek te gaan staan, adviseert schrijver de vergsidering, die in September staat gehouden te worden, ernstig, niet op nieuw in dezen strik te vallen. Eerst wanneer men tegenover het standpunt der doleantie een eigen hervormd stand- Toen kwam hij toch De lieve Bloch En nam ze nog, behalve haar eerbiedwekkende veertig jaren, een nog veel meer eerbiedwek- -kend kapitaaltje van twintig duizend thalers en groeide deze som door het merkwaardig talent voor kooggedreven zuinigheid van zijn vrouw tot het dub bele aan. Aan goud hangt toch alles, en alles verdringt zich om het te hebben!! Toch had het geld onzen kanselarij- raad niet gelukkig gemaakt, maar hij werd zoo genoemd door degenen, die niet wisten hoe het in zijn huishouden toeging en rijkdom als gelijkluidend met geluk beschouwden. Hoeveel hartzeer veroorzaakte hem niet reeds de lichaamsgebreken zijner beide jongste kinderen en de ongeneese- lijke gaikwaal zijner vrouw Bovendien had Bloch in onzen tijd van twijfel, het geloof aan eene eeuwige rechtvaardig heid bewaard in eenzame uren als hij over het treurige lot zijner jongste dochters nadacht, moest hij zichzelven altijd toeroepen Dat is mijne straf, o, mijn God, omdat ik in mijne jeugd het trouwste hart dat ik op aarde kon vinden en voor wie ik alios was, van mij ge punt inneemt, staat men zuiver en ont wikkelt men kracht. En dan zegt hij weder, dat men op moet_ komen voor het recht Gods, dat de Staat niet voor theologie mag uit geven wat godsdienstwetenschap is, dat men de theologie moet herstellen en dat men dan het beginsel in de univer siteit zal hebben aangebracht, dat de wetenschap een ondergrond geeft, zon der de vrijheid van iemand aan banden te leggen. Het gaat zoo zegt hij aan het slot om het beginsel, en de vrien den hebben het in hunne hand, een positie in te nemen, die de christelijke partijen zal dwingen, niet alleen met hunne groep, maar met hun beginsel te rekenen. j B:omscli-Kath. Universiteit. Het weekblad „Stemmen onzer Eeuw" berekent het stichtingskapitaal, noodig voor een r.-kath. Ned. universiteit met een volledig stel faculteiten, op circa tien millioen gulden (rentende 4 ton gouds). j „Ook wanneer men een blik werpt in de jaarlijksche begrootingen van het departement van binnenlandsche zaken, j moet men bekennen, dat dit eindcijfer niet te hoog is geschat. De rijksuniver siteit te Leiden b.v. kost aan jaarl jkseh onderhoud f 934,000, de Utreehtsche f 805,000 en de Groningsche f 500,000". j De steller komt dan ook tot de con clusie, dat een katholieke universiteit in de naaste toekomst niet mag worden verwacht. „Maar zij kan er komen. Het katho lieke volk is in zijn offergeest verre van verzwakt. En nu het door de „St. Radboudstichting "hot hoogs ideaal een ar eigen hoogeschool zooveel nader tot zich ziet gebracht, mag men nog groote dingen verwachten". De pantserdekschepen „Utrecht," „Gelderland" en „Noord-brabant" zijn gisterenmorgen te Nieuwediep binnen gekomen en met veel hartelijkheid ont vangen door duizenden menschen die in weerwil van den regen op den haven- dijk opeengepakt stonden. De sleepboot „Hercules" met de muziekvereeniging „Winnubs", aan boord, stoomde de divisie ter reede tegemoet, terwijl de marinekapel zich bij binnenkomst op het havenhoofd liet hooreri. De stranding van da „Evertsen." Het dagblad „Het Volk" heeft een beschrijving gegeven van het gebeurde in den nacht van 18 Augustus, tenge volge waarvan een onzer pantserschepen, de „Evertsen," bijna op onze kust ver gaan is. Het „Hbld." schrijft naar aan leiding daarvan Onze pogingen om meer bijzonderheden van de stranding te vernemen waren niet geslaagdde personen die door ons om inlichtingen werden gevraagd waren niet geneigd om een gedetailleerde beschrijving te geven. Wij meenden echter dat dit van minder belang was, vertrouwende dat van bevoegde zijde een onderzoek, zou worden ingesteld en dat wij spoedig zouden vernemen hoe het mogelijk was dat de „Evertsen" bij een storm, zooals toch zoo vaak op onze kust losbarst, op het strand gezet is. Ons gekeele volk is diep getroffen door die gebeur tenis, en meent dat die schipbreuk op eigen kust ten aanschouwe van een Britscbe vloot een smaad op onze ma rine werpt. In elke marine, met tik schip kunnen ongelukken plaats hebben, doch evenals bij de stranding van een handelsstoomer de Raad van Tucht voor koopvaardijschepen onderzoekt of „gebrek aan zeemanschap" den bevel voerder verweten kan worden, evenzoo behoort bij de oorlogsmarine in een dergelijk geval onderzocht te worden of de bevelvoerder aan wien 't leven van honderden mannen en een kostbaar schip was toevertrouwd, het vertrouwen van zijn volk waardig was. Misschien waarschijnlijk wordt de zaak reeds onderzocht. Maar dan behoort spoedig bekend te worden ge maakt dat men „doende" is. Want het vertrouwen niet in den éénen be velhebber, niet in enkele officieren maar in de geheele marine wordt ge schokt, wanneer men meent te zien dat zulk een ernstige gebeurtenis niet behoorlijk onderzocht wordt, dat men het zoo erg niet vindt. Naar wij vernemen zouden de ern stigste grieven tegen de verantwoorde lijke personen zijn lo. de keuze van de ankerplaats 2o. dat het schip tijdens het booze weer niet voldoende stoom op had 3o. dat niet eerder een tweede anker was uitgebracht. Wij kunnen natuurlijk niet beoor- deelen of die grieven juist zijn. Maar zijn wij wel ingelicht dan is voor de keuze vau de ankerplaats al thans geen der officieren van de „Evert sen" verantwoordelijk, doch is da „pei ling", waarin men ten anker moest komen, uit Den Haag of Amsterdam voorgeschreven. Wij vertrouwen, dat, mocht zulks juist zijn, dat op een grondig onderzoek geen invloed zal hebben. Want nog eensvoor deze marine en voor het vertrouwen in onze marine is een streng onderzoek dringend gewensc-ht. Meer nog dan verzuim, wekt straffeloosheid van verzuim wantrouwen. De zaak-Toering, Op last van den minister van oorlog wordt omtrent het geval, dat zich te Utrecht heeft voorgedaan met het uit j do ouderlijke woning naar het militair hospitaal overbrengen van een zieken milicien, die kort daarna is overleden, door den inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht een ernstig onderzoek ingesteld. stooten heb, omdat zij haar uiterlijk schoon verloor." Uit ijdelheid, omdat hij zich schaamde eene door de pokken geschonden vrouw aan zijne zijde te hebben, had hij het goede Hannchen afgewezen om, slechts weinige maanden later, onbekommerd een meisje naar het huwelijksaltaar te voeren, dat jaren lang het voorwerp was geweest der algemeene bespotting en dat alleen om het ijdele goud. Aan deze gedachten gaf zich echter de kieine man thans niet over, want door het voorname bezoek werden ze hoogst bescheiden naar den achtergrond gedrongen, bovendien was de vroolijk- heid, die in den kleinen tafelkring heerschte, volstrekt niet daartoe geschikt. Men lachte en schertste daar, als gold het de viering van een bijzonder feest en het gansche gezelschap was als ge- electriseerd.Erich vooral was de vroolijk- ste onder de vroolijken en scheen ver rukt door de beminnenswaardigheid van het bruine Roosje, dat nu, eindelijk te huis gekomen, tegenover hem zat met al de bekoorlijkheden eener frissche jeugd. Daarbij staarde zij hem met hare donkere kijkers zóó vrijmoedig en vrien delijk in de oogen, dat zijn hart begon te popelen en hij het bekoorlijk schep seltje wel aan zijn borst had willen drukken. j Zooals gezegd, amuseerde men zich boven verwachting alleraangenaamst hij den kanselarijraad, dank zij de bemin nenswaardigheid van het „bruine Roosje", ja zelfs de ernstige Amata had een paar malen werkelijk luid gelachen, wat haar broeder zeer verwonderde, want hij kon zich niet herinneren haar ooit zoolang hij leefde zoo vroolijk gezien te hebben. Een half uur later hadden allen hunne thee gedronken en de broodjes gegeten. Amata zat rustig met het hoofdje ge bogen op haar plaats naast Kurt met haar servet op den schoot en maakte van deze stoffe merkwaardig schoone figuren, beelden harer fantasie, want in de natuur en het leven kon zij deze niet gevonden hebben. Eensklaps richtte zij hare oogen op Kurt, die haar deelne mend beschouwde en vroeg hem haar iets van den Rümmingsburg te verhalen. „Gij weet niet", voegde zij er bij, „welk een levendig belang ik er voor mijn familie in stel." Wordt vervoL

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1