Woensdag 30 Augustus. PUBLICATIE. HtVENi EB EN VIOEO. No. 203 43e Jaargang. 1605. Bmnenlandsche berichten. FEUILLETON. Gemeentebestuur. VlISSIMSCIE COIIRANIT. Prijs per drie maanden 1.80» Franco pet post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent.. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den U i t g a v e r F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaa,! berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. bb= Verschuilt dageljjks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TelepliDonnummer 10. Ahonneinents-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. De Burgemeester van Vlissingen vervult den aangenamen plicht, om mede te deelen, dat H. M. de Koningin hem bij het afscheid ne men heeft opgedragen, Hoogstder- zelver dank over te brengen aan de ingezetenen van Vlissingen, die lieden morgen, in weerwil van het slechte weder, op velerlei wijze bewijzen van verknochtheid aan H. M. en Prins Hendrik hebben gegeven, hetgeen door II. M. op hoogen prijs wordt gesteld. Vlissingen, den 29 Aug. 1905. De Burgemeester van Vlissingen, van DOORN VAN KOUDEKERKE, Da circulairs van dsn minister van oorlog. Deze kan velen niet behagen. Het „Volk" begon met te spreken van een mooien brief met een beden kelijk staartjeeen brief zoo mooi, dat tjj wel door een dominee kon geschre ven zijn 5 er klinkt iets uit van den ethischen zin en de sociale rechtvaar digheid, waarvan ons onder Pierson— Borgcrius de ooren zoo tuitten. Maar het blad is in zake den goeden wil van het militairisme altijd wat wan trouwend. De staart van den mooien brief vindt het blad daarom bedenke lijk, omdat hij den indruk wekt, alsof al die zalvende woorden eigenlijk maar geschreven kunnen zijn om de onder tooge lggpr-pppies boven alles gehate couranten-sphrijvende militairen met eep schijn van recht bij de kladden te kunnen nemen. Het „Volk" bewaart daarom ?ijn gesstdr ft tot het resultaten ziet. De „Tijd* vindt eveneens dat 't hoofd van het departement van oorlog optreedt „minister-dominee". Maar hij in zijn vermaning de plichten der minderen voorbij. Hij komt dus de roode vrienden in 't gevlei. Als hij nu echter meende daarmede een pluimpje i verdienen van de sociaal-democraten, in wijat het blad op wat wij zooeven uit het „Volk" overnamen en wat hem vergissing wel zal doen inzien, leen zegt de „Tjjd" „met e-briefjes krijgt de" minister van oorlog de sociaal-demoeraten niet op zijn hand. Spitzmaulen hilft nichts, da Mas gepfiffen werden Naar het Duitsch. 25.) Hen kon zien dat zij haast hadden f" voor Erieh scheen die haast nog niet >eg te zijn, want telkens liet hij ontvallen„wat zal mijn zuster "geduldig zijn »Eq hoe ongeduldig zijt gij zelf Kurt lachte goedaardig. „Zijt gij 't 811 geheel vergeten, "Wilden," ging hij °°rt, „hoe gij mij eens in een ver ouwelijk oogenblik van uwe jongens- 'oomen verteldet, waarin het bruine «osje van den heer kanselarij raad toch ■oarlijk geene geringe rol speelde Nu !j~' zeker het roosje een roos gewor- 80 zijn. Pas maar op, dat gij met uw ""8 verlangen naar dat liefelijke roosje "iot brandt aan de heete Mokka. Nu", 886<k hjj er goedaardig bij, „ik meen *oo kwaad niet en opdat gjj zien En ook de „Maasbode noemt het rondschrijven des ministers „half werk". Het geheele stuk richt zich alleen tegen de overheid, terwijl de militair er af komt met een tiental regels, waarin hem alleen op het hart gedrukt wordt geen anonieme klachten in couranten aan te heffen. Ieder begrijpt, dat zulk een schrijven misschien alleen bij eenige zeer goed willige naturen effect zal hebben, maar dat het overigens als geheel eene mis lukking is. De discipline in het leger zal -er maar weinig baat hij hebben. Maar dat verwondert de „Maasbode" niet. "Want de liberaal, die alle gezag uit God Degeert, legt heel het zwaarte punt van zijn gezagstheorie op de hu maniteit van overheid of chef, aan wie dan de mindere, uit gebrek aan hooger dwingend beginsel, zijn gehoorzaamheid heeft te toonen om wille van het hu maan en welwillend optreden dier over heid. Bij het telkens meer opdringen van het weerspannige element in leger en vloot ziet de „Maasbode" niet zonder bezorgdheid een minister van oorlog in het kabinet aangeland geljjk de heer Staal, die blijkens zijn schrijven den slechten geest in het leger eenig en alleen wijt aan het min tactisch optre den der militaire overheid. Het negende departement. De „Nieuwe Courant" herinnert er aan, dat in 1877 bij de instelling van het departement van waterstaat niet eerst de Raad van State is gehoord. Toen echter, zoo schrijft het blad, in de Tweede Kamer het wetsontwerp, houdende voorzieningen omtrent dit ministerie in behandeling kwam, be toogden verschillende leden, met een beroep op het gezag van Thorbecke, dat de Raad van State had moeten worden gehoord. De minister Kappeyne voerde hiertegen aan, dat in dit geval van een algemeenen maatregel „van in wendig bestuur" geen sprake was. Niet een koninklijke verordening van legis latief karakter, maar alleen een besluit tey uitvoering van artikel 73. (thans 77) der Grondwet (de Honing stelt minis- terieele departementen in enz.) was uitgevaardigd. Laatstgenoemde opvatting, volgens welke een maatregel nog niet „alge meen" behoeft te zijn, ook al is zijde lings daarbij het geheele publiek be trokken, vond steun bij Buys (1 p, 350). Diens wensch, dat de te wijzigen Grond wet tusschen algemeen en bijzonder een duidelijk waarneembare grens zou trek ken, is echter in 1887 niet in vervul ling gegaan. Tegen ongeoorloofde of ongewenschte uitbreiding van het ko ninklijk verordeningsrecht heeft men giph eenigijzing gewapend pet de ge brekkige redactie van art. 56 (Bepalin gen door straffen te handhaven, wor den in die maatregelen niet gemaakt zoudt dat ik steeds uwe beste vriend ben, zullen wij spoedig op weg gaan om dat roosje in persoon te gaan zien".. De kanselarij raad Bloch bewoonde in eene der beste en drukste straten van P. een schoon huis van twee verdie pingen met een goed aangelegden tuin er om heen. De benedenverdieping was aan een ambtenaar en zijn gezin ver huurd, maar de bovenste verdieping bewoonde hij met zijne familie geheel alleen. De twee aangenaamste kamers had zijne „lieve Ilse", zooals bij haar steeds noemde, in bezit genomenin de daaraangrenzende logeerde zijne oud ste dochter „het bruine Roosje" met de twee jongere zusters, waarvan de eene doofstom en de andere lam was. Het vierde vertrek behoorde zonder tegen spraak aan den kanselarijraad, terwijl het vijfde een zoogenaamde pronkkamer was, met alle artikelen overladen, welke de dochters, nichten en bekenden meen den dat noodig waren bij iemand van zoo'n hoogen stand als de bewoners. In deze kamer, een voorbeeld van smaak en wansmaak dooreengemengd, had mevrouw Ilse onze Amata inge kwartierd, waarschijnlijk zonder te be- dan krachtens de wet. De wet regelt de op te leggen straffen). Maar het be grip algemeene maatregel van bestuur is niet nader gepreciseerd. Het is dus waarschijnlijk dat de nieuwe regeering het ininklijk besluit tot instelling van een nieuw departe ment wel als „algemeenen" maatregel beschouwt. Maar evengoed mogelijk is het dat zij, Kappeyne's raeening deelend, tóch den Raad van State hoort, waartoe de laatste alinea van artikel 75 haar de uitdrukkelijke bevoegdheid verleent. Voor een gebruik maken dezer bevoegd heid valt stellig veel te zeggen. Immers de instelling van eert nieuw departe ment brengt uitgaven mede die bij een nieuwe begrootingswet moeten worden goedgekeurd (art. 125 G. W.) en op dat wetsontwerp moet het advies van den Raad van State natuurlijk worden ingewonnen. Of de regeering het Kon. besluit tot instelling van een nieuw departement al dan niet als algemeenen maatregel beschouwt, zal derhalve eerst kunnen blijken uit den vqrm, waarin het wordt uitgevaardigd. Verder zegt het blad Vrij zonder ling is de ergernis van sommige bladen, dat de heer Veegens de zittingen van den ministerraad zou bijwonen. Ons dunkt, een ministerraad kan alleen uit ministers bestaan. Indien de politicus Veegens inderdaad wel eens op het Plein met de tegenwoordige bewinds lieden samenkomt en over politieke zaken beraadslaagt,volgt daaruit slechts dat op die oogenblikken de minis terraad niet vergadert. Hij zal, on getwijfeld, op de ad vit ,;'-rvan de raads lieden den Kroon invloed kunnen oefenen. Maar dat kan iedere meening immers Of gelooft men werkelijk dat in de vergaderingen van den raad van mi nisters de heer Veegens reeds nu toe gang heeft en zijn adviezen worden genotuleerd Ned. vereeniging voor gemeente- j belangen. Zaterdagmiddag vergaderde te Utrecht de „Ned. Vereeniging voor Gemeente belangen" onder voorzitterschap van den heer F. B. s'Jacob uit Rotterdam. Medegedeeld werd dat naar aanlei ding der motie van het Kamerlid Drucker betreffende de pensioenquaes- der gemeenteambtenaren, aan de nieuw gekozen Kamerleden een afdruk ge zonden is van het rapport over deze materie door de vereeniging uitgebracht. Ingekomen is een schrijven van de leden Komijn en Zaalberg, waarin deze aandringen op een uniforme registra tuur voor de gemeente-ad;ministratie. Voorts wag eeq schrijven ingekomen van dp archivarissen, waarin deze ter overweging geven aan de vereeniging om nategaan welke archiefstukken ge voegelijk zoudpq kunnen vernietigd denken dat de arme blinde van al dat heerlijks toch niets genieten of bewon deren kon. Daarbij had men het arme kind reeds uren lang met hare gedach ten alleen gelaten, want Roosje was op het college en niet te huis, toen Amata met hare kamenier binnenkwam. Daaren tegen had mevrouw Ilse door het zeld zame van een bezoek in haar huis, zoo veel in de huishouding te regelen, dat zij den gansehen dag met op- en neder te rennen doorbracht, zonder dat zij eigenlijk iets uitvoerde dat zulk een groote drukte rechtvaardigde, want het middagmaal was met de grootste spaar zaamheid klaargemaakt en het zetten van koffie met cichorei en geroosterde beschuitjes kon toch zooveel tijd niet in beslag nemen. Zooals gezegd, moest Amata geheel alleen blijven daar aan haar kamertje den toegang geweigerd was, kon zij niet van haar plaats gaan uit vrees van een der tallooze artikelen rond haar te zullen breken. Nu, Gode zij dank, werd zij eindelijk uit haar pijnlijken toestand verlost. Het scheen dat mevrouw Ilse toch ook moede kon worden. Zij had, thans, daar de heeren elk oogenblik konden verwacht worden en het reeds tegëu den avond liep, worden, met het oog op te groote op- eenhooping Den heer Raupp is opgedragen om eomité's te vormen in den kring van gemeenten om te overwegen of het mogelijk is een gemeenschappelijke regeling te ontwerpen, ddar waar zie kenhuizen noodig zijn. De begrooting 1906 en de rekening over 1904 werden goedgekeurd. Het examenverslag 1905 werd voor kennis geving aangenomen. Aan de orde was hierna het examen reglement. Door den heer Bredée wer den op dit stuk wenschen ter kennis gebracht, hoofdzakelijk bedoelende meer specialeering der exameneischen. De voorzitter meende dat vooral de eischen niet dienden verminderd te worden, doch dat wel degelijk het diploma een aanbeveling mocht heeten, bij benoe mingen e. d. Daarom moesten de eischen in geen enkel opzicht worden vermin derd. Nadat nog door verschillende per sonen het woord was gevoerd, deelde de voorzitter mede dat met de gemaakte opmerkingen rekeningen zal worden ge houden. Ter tafel kwam tenslotte het rapport van het bestuur betreffende 2 der "Woningwet (aangifte omtrent het aan tal bewoners). De conclusie van dit rapport luidt, om eenige verbetering op dit stuk in een adres te heliehamen en aan de regeering kenbaar te maken. De verplichting tot het doen van aangifte zou o. a. zioh niet verder be- hooven uit te strekken dan tot die ge meenten, waar voorschriften zijn vast gesteld omtrent het aantal bewoners in verband met de ruimte der vertrek ken. In de gemeenten waar zoodanige voorschriften eenmaal bestaan, moet op iedere woning, die slechts door een beperkt aantal personen mag worden betrokken aan de buitenzijde duidelijk zijn aangegeven het maximum getal volgens de verordening toe te laten bewoners. Wordt dan hetzij aan de eigenaren, hetzij aan de huurders van de onder de toepassing dezer voorschriften vallende woningen de verplichting opgelegd om aangifte te doen van het getal bewoners, zoowel bij het betrekken der woning als bij voorvallende mutatiën in het gezin, dan zal een groote vereenvoudi ging worden verkregen. Ten slotte, na uitvoerige besprekingen, besloot men in algemeenen zin over deze zaak te adresseeren. De heer Wagtendonk meende dat de techniek der in den laatsten tijd uitge komen sociale wetten, zooveel te wen schen overlaat. Spr. wenschte dat eerst de praotici werden geraadpleegd, alvo rens de knappe theoretici de wetten in elkaar zetten. Nadat de voorzitter had gewezen op het moeilijke van wetten maken, vooral als het een terrein be treft, dat nag nooit werd betreden, werd onder het applaus der vergadering de oud-voorzitter de heer jhr. mr. W. Six tot eere-lid benoemd. naast de blinde op de harde sofa plaats genomen. Een zonderlinge tegenstelling maakte de lange, magere vrouw, met haar benepen wasgeel gelaat, waarin het jarenlange lichaamslijden diepe rim pels gegroefd had, met de sylphenge- stalte der blinde, wier roerend voorko men heden nog bleeker, nog meer bo- venaardsch zouden wij bijna zeggen, scheen te zijn door de angst en vreug devolle verwachting tevens van de din gen die komen moesten. Of het jonge meisje, dat zoo god vruchtig haar zwaar ongeluk jaren lang gedragen had, ook indruk maakte op mevrouw Ilse Wij betwijfelen ditsterk; de lange vrouw had nooit met iemand medelijden gehad, nooit lijden gevoeld dan wanneer dit haar zelve betrof, maar toch deed zij haar best om vriendelijk en voorkomend jegens haar gast te zijn, en toen nu haar echtgenoot met zijn langen rok en een kolossalen das om den uitgedroogden nek in de kamer trad, zeide zij, haar sohelle stem tot de grootste zachtheid dwingende „Ziet u, beste Bloch, daar hebben wij de lieve Amata, de zuster van Erioh. Maar, Jeilieve, ging zij in denzelfden adem en op een merkwaardig veranderden toon De begrooting van oorlog. Men bericht, dat de minister van oorlog met den meesten ernst onder zoekt, op welke posten der begrooting aanzienlijke besparingen zijn aan te brengen. Kamerverkiezingen. In de vergadering der Algemeene Havenarbeidersvereeniging, gehouden op Zondag 27 Augustus in het Vereeni- gingsgebouw te Rotterdam, werd een motie aangenomen, inhoudend, dat bo vengenoemde vereeniging veroordeelt de houding der cargadoors in zake den ingedienden loonstandaard voorts over wegende, dat de cargadoors de „steun pilaren" zijn van de liberale partij te Rotterdam, dreigt, dat zij bij de aanst. verkiezingen bij eventueele weigering der patroons in zake den loonstandaard, alles in 't werk zullen stellen om de liberale candidaten in genoemde dis tricten niet te doen verkiezen, wijl toch de liberale candidaten hoofdzakelijk door arbeiders en kleine neringdoenden kun nen gekozen worden. Dr. A. H. van Andel. Te 's-Gravenhage is gisteren overle den dr. A. H. van Andel, sedert 1889 inspecteur voor het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestich ten. Vroeger was de overledene genees heer-directeur van het krankzinnigen gesticht te Zutfen, later van het rijks krankzinnigengesticht te Medemblik. Dr. van Andel was oprichter en eere lid van de Nederl. Vereeniging voor Psychiatrie en ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Esperanto. Zondag is te Utrecht opgericht de GelderlandseheEsperantisten-vereeniging „La estonto estas nia", die zich ten doel stelt de wereldhulptaal Esperanto in Nederland en Koloniën te verbreiden. De vereeniging beweegt zich niet op politiek, noch op kerkelijk terrein. De bedoeling is, dat plaatselijke en andere vereenigingen zich kunnen aansluiten. Met acclamatie werd tot eere-voor- zitter benoemd dr. L. Zamenhof te Warschau, de vader der taal en nog steeds de ziel der geheele beweging. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: Dreves Uitterdijk te Hilversum, voor zitter, D. F. Romein te Utrecht, secre taris, mr. P. S. Gerlings te Zwolle, penningmeester. Stappen worden gedaan om het tot nog toe door den heer Dreves Uitterdijk geredigeerde tijdschrijft „La Holanda Pioniro" tot orgaan der Vereeniging te maken. voort: „Gij hebt geheel vergeten uwe laarzen met uwe huisschoenen te ver wisselen en toch weet gij dat alleen het zien van die krakende dingen mij ziek maakt." De kleine heer kanselarijraad trok een onbeschrijfelijk verlegen gezicht. „Ik dacht, ik meende," stamelde hij, „lieve vrouw" ging hij voort, gelukkig dat hij eene gelegenheid zag om haar te ontwijken, „daar wordt gebeld. Gij vergunt mij immers dat ik open ga doen f Roosje is nog steeds niet te huis en de dienstmeid schijnt in de keuken bezig te zijn". Mevrouw Ilse gaf met hare leelijke, onbehouwen hand, waarmede zij bij ieder woord dat zij sprak gebaren maakte, een genadig toestemmend antwoord. Toen haar echtgenoot zich verwijderd had, legden zij denzelfden vinger, waar mede zij hem zoo even de verlangde toestemming gegeven had, op den schou der van het jonge meisje. „Hij is toch een beste man, die kanselarijraad, en vergeet nooit wat hij doir mjj gewor den is." Wordt «-r

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1