7 26 Augustus, 'süM EB Ei VLOÉO. Bgenlijfre, 10 A 0e ^ouis 1904. ELDE Jr. No. 200. 43e Jaargang. 1905 'uddimq! che Slaolie «f Zaterdag Binnenlandsche Berichten. FEUILLETON. TIMMERMAN, n Dadelijk jaarlijksche lihvAn^ Ou.ler.lom. f lOOWoiT £«.l Kit] roor mannen. 45 6 83 £0 54 55 8 39 60 9 57 65 11 18 70 1^ 51 Ma ■2ïï>i, an Handels, prijzen. MARKT. ,HT P6R PAKJE :DTPËR3PAKJE& miAk FABRIKANt 'ütMtV.QROMinoól en 55 cent p. Yj fleaob, bij H. LOOiS. gens opheiBng der zaak ILE UIT VERKOOP van alle voorradige Aanbevelend, Paiingstraat. verkoop duurt slepht 14 Koopjes ALLÉJanszen vraagt mber, om mede naar den een nnende werken en goed en. Zich te vervoegen 45, 'a morgens tusschen iUIDISm ingen-Jüidelbnrg v,v. IGEN (Remise:) v.m, werkdagen) 5.50. t: v.m 7.55, 9.30, 11. -, 10, 2.—, 3.30, 5.—, 7.—, Van Badhuis: n.m. 5.50, 7.50, 9.30. .BURG (naar R mi se:) Naar Zeilmarkt: 11.45, n.m. 1.20, 2 50, 9.35.-Naar badhuis: 3.35, 5.05, 7.05, 8,45. 's av. 10.35, 11.15. IS HAffilDIEHST. n: vm. 6.—, 6.20, 7.—, 9.30, 10.-, 10.20, 10.40, 12.— ,12.30,1.—1.25*, 3 55, 4.25, 4.50, 6.10, 8.20. ensluis: vm. 6,10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10,30, .50. Hm. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4.35, 7.25, 8.—, 8.30. allen Zondags uit. 3* ïTEH-SCHELOE. 1905. ks. _b) nm 3,23 en 6,10 c) 25 a) nm. 3,50 en 6,40. nm. 1,55 a) en 4,45. ib) nm. 3,23 en6,10c)f) minuten na het vertrek skerke n. Neuten vm. 8,30 Borssele en Neuzen ten 20 minuten wachten. Breskens, Borssele en en 14 VlISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1,30. Efaneo pat post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgev er F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels 0*4:0. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Inconstitutioneel De „Residentiebode" doet de volgende vraag „Toevallig in de buurt van het ministerie van justitie, zagen wij daar Dinsdag te vier uur de nieuwe bewinds lieden binnengegaan tot het houden van een ministerraad. Maar met hen, een portefeuille onder den arm, ging er ook in, een die geen minister is, al zal hij het wellicht worden, de beer Veegens. Op informatie uitgegaan, werd ons mede gedeeld dat de heer Veegens de verga dering van den ministerraad geregeld bijwoont. Is dit niet voorbarig of liever is dit constitutioneel wel in orde De heer Veegens is geen minister. Zijn be noeming is door de Kroon nog niet be krachtigd. Hebben dan de raadslieden der Kroon bet recht een vreemde in hun vergadering op te nemen P Zeker, op zichzelf en practiseh is de zaak van niet veel beteekenis. Het ligt voor de hand, dat men bet advies ook verlangt te hooren van den aanstaanden collega, doch men make dan liever wat en kandele niet inconstitutioneel. Predikant- Kamerlid. De „Nederl." bevat een ingezonden artikel van dr. J. Tb. de Visser, over de beslissing der Synode in zake de combinatie predikant-Kamerlid. Deze schrijft onder meer De kerk moet over bet door de Synode genomen besluit worden gehoord. Voor dat zulks geschiedt, zal er nog ruim schoots gelegenheid zijn, de beslissing der Synodu aan kritiek te onderwerpen, wat eerst mogelijk zal wezen, als de „Handelingen" verschenen zijn. Evenwel wil ik nu reeds op het vol gende de aandacht vestigen. 1. Dat de orthodoxe Synode van 1901 precies het tegenovergestelde besluit nam van de moderne Synode van 1905. 2. Dat da huidige beslissing genomen is, op het advies der twee moderne kerkelijke hoogleeraren, den modernen voorzitter Ohavannes en mijn zeer ge- achten ambtgenoot Loeff, wien ik geen onrecht doe als ik hem indeel bij de Bronsveldianen. 3. Dat de niet-modernen en niet- Bronsveldianen Leenmans, van Dis en Crriffijn zich krachtig voor bet verieenen van dispensatie hebben verklaard, welke bovendien door 4 andere leden der Sy node werd begeerd. 4. Dat een en ander bewijst, hoe het hier eene principiëele kwestie geldt, die het volgend jaar door de Ciassicale ver gaderingen als zoodanig moet worden behandeld. 5. Dat, wanneer geen dispensatie wordt toegelaten, de Ned. Herv. kerk van het recht, door de Grondwet aan hare voor gangers gegeven, onvoorwaardelijk af stand doet, ook voor tijden en omstan- Naar bet Duitscb. 22.) „Ik kan in waarheid niet begrijpen op welke verhoudingen en welke perso oen ge in uw ongetwijfeld zeer geestige redevoering doeltoverigens schiet mij 'ijd te kort om hier over na te denken naar ik zie, komt daar uwe beminnens waardige opvoedster. Ook uw papa volgt en daarmede is de gansche familie bij Hij stond op en snelde de komenden tegemoet. "Weinige minuten later vorm den die vier personen op de bank van graszoden onder den donkeren vlierboom ®et zijne wijd uitgespreide takken een schoone groep. De ritmeester was in de Troolijkste luim, zooals altijd, sedert Kurt op den Rümmingsburg was. Hij bad zoo iang den omgang met beschaafde fflannen ontbeerd, omdat hij te trotsch digheden, waarin zulks kan blijken voor haar zeer nadeelig te zijn. Te zonderlinger wordt het besluit der Synode, als men in aanmerking neemt van hoe verschillende zijden in anderen geest was geadviseerd. De beer Gooszen, bekend Groninger, wenscbte de dispen satie de liberale hervorming begeerde thans geen beslissing ds. Bakhuizen van den Brink, verdienstelijk redacteur der „Ned. Kerkbode," pleitte voor aan schrijving aan kerkeraden en cl. bestu ren zonder meer. Bij dezen stand van zaken acht ik het te onverstandiger dat de Synode hare beslissing van 1901 door die van 1905 vernietigde. Maar tevens wordt daardoor de hoop verle vendigd, dat de Synode ditmaal op haar besluit niet de onvoorwaardelijke goed keuring der kerk ontvangen zal. Er zijn nog genoeg mannen in onze kerk, die zullen beletten dat de Ned. Herv. kerk eigenwillig hare publiekrechterlijke po sitie verzwakt. Daar ligt het fond van den strijd. Ds aanvullings verkiezingen. Yoor de Tweede Kamerverkiezingen, noodig geworden door de benoeming van de heeren Rink, Fock en Van Raalte tot ministers, zijn van vrijzinnige zijde candidaat gesteld in Arnhem gene raal Eland, in Rotterdam I de heer S. van den Bergh en in Rotterdam V de beer P. R. Mees. De vrij-liberalen, Unie Liberalen en vrijzinnig-democraten zullen ook voor deze verkiezingen weer samenwerken. Een-verzoek en een tegenverzoek, Do pert maakte dozer dagen bekend, dat door den minister van marine aan de burgemeesters van alle gemeenten in Nederland circulaires waren verzonden, met betrekking tot de werving bij de marine, om deze door te zenden aan hoofden der lagere scholen. Aan hoof den en personeel dezer scholen is thans een circulaire gericht door het hoofd bestuur van de intern, anti-militairis- tische vereen., waarin over het „onzede lijke" dezer werving groote woorden worden gebruikt, terwijl het ten slotte heet „Wij vertrouwen dat U deze zaak met den meesten erast zult overwegen en we houden ons er van overtuigd dat na ernstige overweging U geen enkele stap zult doen om ook maar op eenigorlei wijze de onzedelijke en onredelijke kin derwerving te bevorderen." Het openbare scboolpersoneel staat dus nu tusschen twee uitersten een ministeriëele aanschrijving en een anti militaristisch verzoek om aan die aan schrijving geen gevolg te geven. Wat zal het doen, vraagt „de Ned." Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 October 1905 lo. den hoofdinge nieur der marine P. J. Turk, hoofd van was die onder menschen van een min deren rang te zoeken, dat hjj het grootste genoegen vond in de gesprekken met zijn rijkbegaafden en goed bereisden neef. Beide mannen waardeerden elkan der, al liepen hunne gevoelens tamelijk wijd uiteen, en Kurt zou zich, niette genstaande de schermutselingen met zijne nicht, op het oude riddernest op zijn gemak bevonden hebben, indien niet de vijandschap met de Hollanders tus schen beide ware gekomen. Het ergste was, dat hierdoor de omgang met zijn vriend bemoeilijkt werd, terwijl het doel zijner reis, de blinde te zien, ter wier wille hij uit de residentie gekomen was, verijdeld werd. Hij bedacht nu, maar te laat, dat hij bij het begin onder een aangenomen naam had moeten optreden. Nu moest aan het toeval overgelaten worden dat de Kommerzienrath van zijn kasteel afwezig was, of het meisje moest zelf het verlof krijgen om een reisje te doen naar de naaste stad, waarin haar broeder een korten tijd wegens onge noegen met zijne familie zijn intrek genomen had. De familie bij welke hij toen was, woonde er nog en zou Amata met liefde opgenomen hebben. Maar aan dat Telepli joiimimmer 10. het vak van scheepsbouw bij 's rijks werf te Willemsoord, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst2o. de hoofdingenieur der ma rine F. S. C. M. Wijs overgeplaatst naar 's rijks werf te Willemsoord en hem opgedragen de betrekking van hoofd van bet vak van scheepsbouw aldaaren 3o. bevorderd tot hoofd ingenieur der marine J. 't Hooft en hem opgedragen de betrekking van hoofd van het vak van scheepsbouw bij 's rijks werf te Hellovoetsluis. Abonneincnts-Advertentiën op zeer roordeclige voorwaarden. Blijkens aanschrijving van den minis ter van financiën, d.d. 17 dezer, zijn er maatregelen genomen ter bevordering eener goede circulatie van Nederl. pas munt. Op de kantoren van de ontvan gers der directe belastingen is dienten gevolge voortaan pasmunt verkrijgbaar tegen bankpapier of specie. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 September a.s. de ge legenheid zal worden gegeven om, bij kosteloos daartoe aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar te stellen for mulieren, frankeerzegels, briefkaarten enz. bij elke hoeveelheid, doch gezamen lijk tot geen mindere waarde dan van f 5, aan to vragen bij het post- of hulpkantoor, binnen welks bestelkring de aanvrager woont. De bezorging der postwaarden aan huis zal zoodra mogelijk, doch in geen geval voor den eerstvolgenden werk dagmorgen geschieden, tegen betaling van het voor de bestelde zegels enz. verschuldigd bedrag. De ingevulde en onderteekende formulieren belmoren aan de kantoren te worden afgegeven of kunnen ongefrankeerd in de plaatse lijke brievenbussen worden geworpen. Land- en Tuinbouw Een Tentoonstelling op een tentoonstelling. Aldus noemdo Ericus in „De Tele graaf" de inzending van den bekenden paardenfokker H. A. Pauwen te Panner- den op de onlangs te Zutphen gehouden landbouwtentoonstelling. Zeker met niet minder recht mocht zoo genoemd wor den de inzending der Ned. Heide-Maat- schappij aldaar, welke wij zelfs zonder de minste vrees voor tegenspraak het glanspunt heeten van de thans tot het verleden behoorende tentoonstelling, waardoor de Mij. aanspraak beeft ge maakt op de erkentelijkheid van allen, die in haar doel en arbeid, een natio nale zaak betreffende, belang stellen. Een nationale zaak Haar drieledig doel toch is a. het ontginnen van heidevelden, duinen en andere woeste gronden, b. het aanleggen van bevloeiings- en grond verbeteringswerken, alles dacht hij thans niet. Wat hem bijzonder in den kleinen kring waarin bij zich nu bewoog aantrok, waren de bedaarde verstandige woorden der gou vernante. „Ik geloof, juffrouw", zeide bij tot haar, vol bewondering over de beminnelijke wijze, waarop zij baar weerspannige leerlinge terecht wees, „ik geloof, dat het u niet mogelijk is van harte boos op iemand te zijn. Vergeef mij", ging hij voort en wierp een vasten, onderzoekenden blik op het bleeke majestueuse gelaat der gouvernante, „maar gij schijnt mij zoo volkomen rustig en bedaard te zijn, dat ik geloof dat ge nooit oen wezenlijk onrecht zult begaan nooit wezenlijk haten, maar ook nooit met volkomen hartstocht liefhebben". Een oogenblik zweefde om haar mond een trek van onuitsprekelijke smart, doch antwoordde „Ge gelooft dat niet jarenlange dienstbaarheid, ik heb mijne ouders reeds vroeg verloren en moest toen alleen in mijn onderhoud voorzien het rondtrekken van de eene familie naar de andere, eer ik hier een rustoord vond, heeft een sluier ge worpen over mijn gemoedsleven, waarin het soms ook brnischen kan. Gelooft gij ook niet dat men slechts datgene haat, c. de ontwikkeling en verbetering der zoetwatervisscherij. Wat punt c. betreft, hierover, d. w. z. over hetgeen de Mij. te dezer zoo gewichtige zake reeds heeft gedaan, spreken we in een afzonderlijk artikel. Men kan het doe! der Mij. steunen door lid te worden a f 2.-,of begunstiger a f 10.- of meer per jaar. Leden en begunstigers hebben het recht tot het ontvangen van advies, dat in den regel kosteloos wordt gegeven. Mogen de volgende regelen, welke eenig, lang niet eeD volledig denkbeeld geven van den arbeid der Mij. sommi gen, liever nog velen, opwekken dien arbeid te gaan steunen. Niet minder dan ongeveer een H.A. gronds was door de Mij. voor haar in zending op bovengenoemde tentoonstel ling in beslag genomen. De boofdlaan op het terrein wérd gevormd door een beplanting van verschillende houtsoor ten Amerik. eik, berk, lijsterbes, beuk, linde, esch, iep en kanstanje, welke beplanting diende om aan te toonen, op welke wijze een goede wegbeplanting moet aangelegd worden. Voor de grond bewerking zijn de bermen volgespit of zijn goede plantgaten gemaakt. De hees ters zijn recht, stevig en flink getakt met ongespleten top. Een zijlaantje rechts gaf een slecht aangelegde weg beplanting te zien slechte plantgaten en heesters zonder top. Rechts bevond zich een stuk hooge heide met verspreide opslagdennen, be ken, enz. Hierbij een bordje met bet opschrift: „600.000 H.A. van onzen bodem liggen nog woest. Een opper vlakte van ruim twee provinciën bieden dus woon- noch werkplaats aan een gedeelte van ons volk." Wat van zoo danige ongecultiveerde heide te maken is, toonde een goed aangelegd dennen bosch, waarnaast een slecht ontwaterd dennenbosch tot waarschuwend voorbeeld strekte tezamen een sprekend voorbeeld van bet groote voordeel van goede grond bewerking en doelmatige ontwatering. Merkwaardig was de in een hoek van het terrein aangebrachte voorstelling van zandverstuivingen, zooals die te Uffeite en in het Drouwenerzand door de Mij. worden vastgelegd en beboseht. De verstuiving bestond uit losse opge stoven hoogten en vaste uitgestoven laagten. Vóór de beplanting wordt bet zand vastgelegd met heideeen deel was beiegd met heiplaggen in vierkanten, volgens de oud-Dnitsche methode een ander deel met plaggen, naar de oud- Holl. methodeeen gedeelte met afge maaide heide, bedekt met een schopje zand, dit is de Juttandscbe methode, zooals die door de Heide-Mij gevolgd wordt. Een gedeelte zag men beplant. Er was een weg aangelegd door de ver stuiving, belegd met heide. Een goede, doelmatige grondbewer king is een eerste vereischte voor bet welslagen der bebossching. Naast een wat men baten wil, ja, dat ook de hartstoehtelijkste liefde zich laat bedwin gen, wanneer men bij zich zelve het besluit neemt zich niet door haar te laten overheerschen." Weder had zij hare blikken op haai' werk gericht, om ze in het volgend oogenblik weder op te slaan bij het luide, spottende gelach, dat Wanda liet hooren. „Dat noem ik nu recht burgerlijk denken, papa", zeide het jonge meisje, met bet schoone hoofd op den schouder van haar vader geleund misschien dacht zij wel dat de ritmeester dit met haar eens was. Toen zijn gezicht inte gendeel plotseling een hoogst ernstige uitdrukking aannam, zóó ernstig dat zij er van schrikte, ging zij voort, terwijl zij een naar beneden hangenden tak van den vlierboom met zenuwachtige haast brak en de takken voor zich wierp „Mijn hemel, wat zijn de mensohenkin- deren toch verschillend geschapen Ik, bij voorbeeld, wie zal ooit hooren zeggen Hier wil ik niet liefhebben en daar wil ik niet haten. Ik bemin juist dan waar mijn hart bet mij leert, en met den haat gaat het mij eveneens, geloof ik. Zoo gaat het met alle m.eti» dennenboscb, gezaaid in de heide volgens de oude methode dat dan ook een slech ten groei vertoonde, zag men een ander, beter bewerkte, hetwelk zich dan goed ontwikkelde hier waren achtereenvol gens plantgaten gemaakt voortjes ge spit en dennen gezaaid strooken gespit geploegd volgespit, diep. Een kweekerij, zooals die, één of meer, op alle ontginningen van eenige uitgestrektheid wordt aangetroffen, was ook hier aanwezig om een denkbeeld te geven van de verschillende boschplaut- soenen. Voor bemesting wordt gebruik gemaakt van kunst- en groemnest. Wat kunstmest vermag, bleek hier bij een proeve van 2-jarig dennenboseh, gedeel telijk bemest, gedeeltelijk onbeinest. Overal trokken bijschriften onze aan dacht, waarin de bezoekers werden ge wezen op de noodzakelijkheid van ont ginning der woeste gronden en welke hun den zegen van cbn arbeid wilden doen verstaan. B.v. „Hot vormen van een nijvere, krachtige, tevreden platte landsbevolking, gehecht aan zijnen grond, is staatsbelang." Iets verder; „Niet in het oogsten van de padie is vreugd, maar in het oogsten van de padie, die men zelf geplant heeft." En weer ver derop De natuur iaat zich niets ont futselen, maar zij is niet karig met haar loon voor welbestuurden arboid." De z.g. spoorwegbranden zijn, voorat uit den drogen zomer van 1904, bij ons allen bekend. De spoorwegen vor men een steeds dreigend gevaar voor onze boaBcheh. Als bescherming tegen brand worden hier te lande meer of minder breede strooken langs de baan rauw gehouden. Deze bescherming is ochter bepaald onvoldoende. De Mij. gaf op haar inzendingeen voorstelling- van de methode Kieuitz, den aanleg van brandsingels zooals die in den Pruisischen staat voor alle nieuw aan te leggen spoorwegen verplichtend is gesteld. Volgens deze methode' wordt een plus minus 15 M. breede strook langs de baan op een bepaalde wijze beboseht en door rauw gehouden strooken in vakken verdeeld. Achter dezen singel volgt het bosch. Op dezen singel wordt naaldhout aangeplant, bij uitzondering loofhout. Zeer trok de aandacht een nabootsing eener vloei- weide, een combinatie van z.g. helling en rugbouw, gelijk die bij Loohein aan de Berkel is aangelegd Modellen in gips van de verschillende bevioeiinga- steRels vond men in het gebouw en neven. Tegen de tent kon men bewonderen de voortbrengselen van het landgoed. Staverden, van den heer F. B. 's Jacob, en landbouwgewassen van onderschei dene ontginningen, o. a. van de groote veelooze bedrijven in Limburg. Wij,gingen de tent binnen, 't Was haast niet mogelijk. De ruimte was ei vol. Wat een menschen, en wat een belangstelling bij aiienAlles was dan ook even interessant. In de eerste plaats schen, het komt er niet op aan tot welken stand zij bebooren of is het een bijzonder voorrecht van het burgerlijko element, dat men zijne diepste aandoe ningen bedwingen kan Zij keek hare gouvernante uitdagend aan, doch deze bleef over haar werk gebogen geen spier vertrok zich op haar gelaatliet was alsof hare gansche ziel verzonken was in haar werk, en bedaard trok de zwakke hand den zijden draad door de lichte stof. Wanda wist dat zij haar schoonen, vermoeienden arbeid verrichtte om aan een lang gekoesterden wensch haars vaders te voldoen, en hare oogen fonkelden van toorn, toen Kurt zich over het borduurwerk boog en zeide; „Wat een prachtige roos dat is een waar meesterstuk, juffrouw Martha!" En met oprechte bewondering voegde bij er bij „Ik bewonder uwe bekwame hand, en daarbij zijt ge steeds bezig, juist zooals het een Duitsch huismoe dertje betaamt." Wat was het dat het hart der jonge barones zulk eene pijn veroorzaakte, dat zij het wel luid had kunnen uit schreeuwen Wordt virooU/d.'j

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1