ikte Ham, .IJK BEZOEK. 's LtVENS ES EN VLOED. MA, lileoLMÉleeril s i. Iiisirpi ÏJPË" tilpWllfd No. 198. Konderdag 24 Augustus. FEUILLETON. 43e Jaargang. 1805. Binnenlandsche berichten. A?/a per ons n 11 97 11 BEVELEND. nede heb ik de eer het publiek kennis te ge. lening mijner zaak in. NEN, 5UREN enz. linder dan 2 dL. uitgezonderd van Bit', iet afgeleverd. Aanbevelend, .10/s. OVA 4, C 4. BUSTEN van H. M. Ko. fna, Z. K. H. Prins Hea- gin-Moeder in verschil, tegen zeer concur- jzen. IS. PELS ZOEK. Aemarktstr. 12, BEEDA iheid der Kermis Feesten ,dag 27 Aug., ;ig bekende Salonboot gr voor het Postkantoor uit de Sluis, uiterlijk Donderdag 24 har. Eerste Klasse (Salon) e Klasse 1.—, bij den gAKEL, St. Jacobstraat, filheimina". Biljetten. J. DAALHUIJZEN. tuigen voorzien, tegen 1 Brussel, als Meid alléén Hollandsch gezin zon- Salaris 12 Gulden per kunnende koken strekt Uitvoerige brieven on- Bureau dezes ÏR4MDIENST slngen-Middelbarg v.v. 'NGEN (Remise:) v.m, p werkdagen) 5.50. ct: v.m. 7.55, 9.30, 11.—, 30, 2.—, 3.30, 5.—, 7.—, - Van Badhuis: n.m. 5.50, 7.50, 9.30. LBURG (naar Remise:) Naar Zeilmarkt: 5, 11.45, n.m. 1.20, 2.50, 9.35. Naar B ad hu is 05, 3,35, 5.05, 7.05, 8,45, se: 's av. 10,35, 11.15. M H4YENDIENSÏ. gen: ra. 6.6.20, 7. 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, m. 12.—, 12.30,1.—*, 1.25*, 25, 3 55, 4.25, 4.50, 6.10, 3, 8.20. itensluis: ra. 6,10, 6.30, 0, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.50. Nm. 12.10, 12.45, .50*, 3.10, 3.40, 4.10, 4.35, 5, 7.25, 8.—, 8.30. irten vallen Zondags uit. faroa—cUMMM»—WS :STEB-SCK2LOE. er 1905. ijks. a) b) nm. 3,23 en 6,10 c) 2,25 a) nm. 3,50 en 6,40. 25 nm. 1,55 a) en 4,45. 3 a) b) nm. 3,23 en 6,10c)f) 30 minuten na het vertrek enskerke n. Neuzen vm. 8,30 ar Borssele en Neuzen ten ;e 20 minuten wachten, naar Breskens, Borssele en tot en met 14 September, VLISSINSSCHE COVRANT Prijs per dria maanden 1=89» Franco j)er posi j 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTÏËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent". Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Gróote letters en cliehé's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliooniïummer 10. Ahonnements-Advertentlën op zeer voordeelige voorwaarden. Dr, A. Kuyper. Het „N. v. d. D." bevat een zeer waardeerend hoofdartikel over dr. Kuy- per, waarin hem hulde wordt gebracht als theoloog, historicus, literator, rede naar, docent, journalist, partijhoofd en staatsman. f Het keurig geschreven artikel eindigt aldus: Kuyper had door zijn niet-anti- revolutionnaire landgenooten meer ge- eerd kunnen worden dan is geschied. Tot honoris causa doctor in de letteren, in de geschiedenis, in de staatsweten- schappen, tot lid van de Koninklijke Academie van "Wetenschappen zijn er wel minderen benoemd dan hij. Ook 1 had men hem niet moeten bestrijden j met kleine middelen, geen ergernis moeten nemen aan persoonlijke eigen aardigheden, die de heer Kuyper even wel zoo wijs is van niet af te leggen, zich niet storende aan wat dezen of genen klein-stedeling in hem misha gende is. Maar toch, aan erkenning van zijn buitengewone beteekenis, ook buiten den kring zijner getrouwen, heeft het Kuyper niet ontbroken. En door zijne aanhangers zelf wordt Kuyper op de handen gedragen. Die uitdrukking is in haar banaliteit niet juist, en ware zij juist dan niet sterk genoeg. Zjjn ge trouwen in den lande zijn getrouwen. En zij dragen hun Kuyper niet op de handen, maar in het hart. Zij bidden voor hem. Voor de liberale partij is het bestaan der anti-revolutionaire partij een wel daad. Tegenover zich te hebben een partij, zoo geniaal aangevoerd, zoo vast aaneengesloten, zoo bereid tot offers, als de partij van Kuyper, ziedaar een prikkel tot eigen werkzaamheid, tot eigen in spanning, waarvoor de liberalen dank baar hebben te zijn. Indien de liberalen neiging hadden tot inslapen Kuyper zou het hun wel afleeren. Zal Kuyper's Calvinisme het eenmaal winnen Kuyper's Calvijn was van de zestiende eeuw, en wij leven in de twintigste. Maar in ieder gevalvoor en aleer het aannemelijk is, dat, zij het ook in een verre toekomst, het Calvinis me zou komen te heerschen in Staat en Maatschappij, zou komen te heerschen in de hoofden en in de harten van gansch de Nederlandsche natie zou er eerst iets moeten gebeuren, dat, had Kuyper er kans toe gezien, al voor lang ware gebeurd. De geschriften namelijk van Abraham Kuenen zijn nog niet wederlegd door de geschriften van Abraham Kuyper tot op dezen dag. Hst nieuws kabinet. In de anti-rev. „Rotterdammer" be spreekt nu ook prof. Fabius het nieuwe Naar het Duitsch. 20.) „Dat zult ge niet doen en wel omdat !k de zorg voor uw welzijn niet aan hem, maar aan een ander op zal dragen. Dij verstaat mij, Amata", voegde hij er Kj, „in de handen van uw echtgenoot." „Vader!" Het jonge meisje verborg haar gelaat in hare handen, hare ge stalte trilde, zij zou misschien gevallen ajn, indien hare moeder haar niet op gevangen en naar de sofa geleid had. Dokter Erich had intusschen zijne plaats verlatenzijn geduld, dat hij zoolang ter wille zijner moeder bewaard bad, was ten einde en het bloed kookte .o in de aderen, toen hij hartstochtelijk uitbarstte„En ik zeg u dat ik niet zal dulden, dat gij het arme kind ver koopt 8Zoof" De Kommerzienrath brak in. kabinet, dat door de ^vooruitstrevend linksche pers als „geavanceerd-vrij zinnig" wordt aangekondigd, van welk etiket de oud-liberalen echter weinig willen weten. Hunnerzijds was hetzij een coalitie-ministerie, hetzij een ge matigd-liberaal Kabinet verlangd, en het antwoord waseen geavanceerd- vrijzinnig ministerie. Trouwens de boog- leeraar had niet anders verwachteen vrijzinnig bloc immers glijdt telkens meer in radicale richting weg. Het nieuwe Kabinet meent prof. Fabius kan dus rekenen op een steun van 34 leden in de Tweede Kamer, en van een zeer kle'ne min derheid in de Eerste. Dat deze oplos sing een kunststuk is, zal, aan hoeveel deuren dan ook moge zjjn aangescheld, wel niemand beweren. De „Arnh. Ct." gaf onlangs te kennen, dat mr. Goe man Borgesius wellicht niet de ge schikto man was voor het werk, dat hij op zich had genomen, en merkte voorts op, dat het in elk geval, zoo hij niet genoeg toeschietelijkheid ont moette, het 't best ware met zijn be moeiingen op te houden. Een en ander kan hebben samengehangen. Naar het schijnt, weigerde mr. Bor gesius om reden van privaat belang in een ministerie zitting te nemen. Welnu een oordeel daarover voegt mij niet. Maar wèl kan de vraag wor den gedaan of hij, die zelf zich genoopt gevoelt wegens dergelijke reden zich te verontschuldigen, de geschikte man is om de meest gewenschte personen voor een ministerieelen zetel te zoeken, waarbij het moeilijk kan uitblijven, dat persoonlijke offers moeten worden ge bracht. Men heeft dan nu een Kabinet, parlementair minder gerechtvaardigd dan het afgetredene, en waarvan de formateur achter de schermen zital thans er niet toe behoort. En dan verderEen geavanceerd- vrijzinnig Kabinet, dat steun zal moeten zoekenen veel meer dan het ministerie- Knyper noodig gehad zou hebben bij groepen, die tot de formatie niet hebben meegewerkten aan het hoofd een politiek geheel onbekend persoon men kan niet zeggen dat het voor uitzicht rooskleurig is. Daarbij juist justitie en het nieuw te vormen Kabi net voor arbeid enz. in vrijzinnig-demo cratische handen. Terwijl aan binnen landsche zaken mr. Rink het algemeen stemrecht zal voorbereiden. „Noorman" verklaart in den „Tijdsp." van deze maand, blz 346, het lijden van de nederlaag door de liberalen in 1901 aldus „Men zag de liberale meerder heid steeds verder naar links drijven, alsof de politiek voortaan alleen zou bestaan in concurrentie met de socia listen." En bet resultaat van de overwinning in 1905 een ministerie nog verder naar links gedreven een luiden lach uit. „Dat is wat moois, mijnheer de dokter schijnt geheel ver geten te zijn, dat hij voor den man staat aan wien hij de grootste dankbaarheid schuldig is misschien komt er nog wel eens een dag dat hij dit begrijpen zal, maar, voor het oogenblik, jongen, ver zoek ik meer respect en duld niet, dat gij er eenigermate in te kort komt. Ik ben rijk en kan zeggen dat ik dat alles verworven heb." „Gij hebt gelijk, volkomen gelijk, vader, mits er natuurlijk aan zulk een verworven rijkdom geen enkel spoor van onrecht kleeft." Wat had dan toch de jonge arts met die alledaagsche woorden voor onzaligs gezegd Wat was het, dat die beende- rige gestalte van den Kommerzienrath tot in het merg bewoog P De oogen van den ouden man traden akelig uit hunne kassen een oogenblik was het alsof hij. verpletterd was, maar ook even snel herstelde hij zich. „Wat zegt gij daar krijschte hij, „wilt gij mij verwijten dat ik onrecht gedaan heb P Dwaas die ik ben, om mij over zulken onzin te er geren. Met al dat heen- en weerpraten" aldus wendde hij zich tot zijne vrouw, die zelve bleek als de dood de half Verbanning van een Nederlandsoii jonrnaliet uit Pruisen. De Berlijnsche correspondent van het „Alg. Handelsblad" Aaisterdam, de heer L. Catz van Aaiten, die sedert 4 jaar deze betrekking vervult, heeft van de Pruisische regeeri.ig aanzegging ge kregen om als „lastiger Auslander" binnen veertien dagen het grondgebied van den Pruisischen Staat te verlaten. Het „Handelsblad" getuigt van den heer Catz van Aalte», dat deze groote sympathie gevoelde voor Duitsohland en het Duitsche volk. Zijn brieven heb ben nooit den indruk gegeven van iets, dat hem als „lastiger Auslander" zou kunnen doen kenschetsen. Hij critiseerde soms met eenige ironie deze of gene daad van ambtenaren, maar steeds op gemoedelijke wijze en zonder de scherpte, waarmede enkele Du ache bladen zulke daden beoordeelden. Het „Hbl." gelooft, dat de Pruisische regeering verkeerd is ingelicht en dat onschuldige, niets kwaads bedoelende uitdrukkingen on juist vertaald of voorgesteld werden. Het blad hoopt, dat, mocht dit blijken, bet verbanningsdecreet ingetrokken zal worden. Blijkens een schreven van den cor respondent aan zijn biad had hij reeds voor twee jaren een waarschuwing ont vangen om geen „Deutschfeindliche" correspondenties te schrijven, maar was het toen bij die waarschuwing gebleven. Benige wenken. In de Augustus-affi.-vering van de „Militaire Spectator", worden eenige voorstellen gedaan., dié met het oog op de naderende periode van de najaars manoeuvres van belang zijn. In de eerste plaats vraagt de schrijver of het ook overweging zou verdienen het in de rust marcheeren der infanterie uit ODze reglementen en voorschriften te schrappen. Wat ziet men toch bij marsehen gebeuren Zoodra de troep buiten de bebouwde kom eener gemeente gekomen is, mogen de manschappen in de rust loopen, een ieder wandelt er nu zoo gemakkelijk mogelijk bij, het tempo wordt daardoor aanmerkelijk vermin derd, de marschdiscipline op onze zoo smalle wegen is het een eerste plicht, deze zeer streng te handhaven is veel moeilijker te onderhouden, alles praat dooreen wordt er een commando gegeven, zoo duurt het eenigen tijd voor een ieder het gehoord heeft. Daarom zou het wenechelijk zij adat de troep nooit in de rust en steeds in den pas loopt. Bij oefeningen in het polderterrein wordt alleen gebruik gemaakt van pols- bruggen. Het nadeel dezer overgangs middelen is, dat zij van uit de verte zeer duidelijk zichtbaar zijn en een tamelijk gewicht vertegenwoordigen. Is het ook mogelijk, om door een drijvend onder- steuningsvlak te nemen, de zichtbaarheid bewustelooze Amata in bare armen hield „vergeet ik bijna waarom ik hier gekomen benik wilde u verzoeken, Amata", voegde hij er bij, met nadruk op het woord verzoeken u voor te bereiden een gast te ontvangen een vriend van den heer Bialdrup is gekomen en ik wil dat hij met de uiterste voor komenheid ontvangen worde. Hij zal overigens slechts dezen middag bij ons doorbrengen als het, zooals ik vermoed, mijnheer uw zoon niet aanstaat met den vreemdeling samen te eten, kan hij op zijn kamer zijn diner gebruiken. En", zeide hij verder tot zijne gade, „ik ver zoek u aan uwe kamenier te zeggen, dat zij meer zorg besteedt aan het toilet uwer dochter; ik wil dat zij gekleed zij, zooals bet de dochter van een millionair past. Gij zelve", voegde hij er sarrend bij, „weet u zoo met smaak te kleeden en u jeugdiger te maken dan gij wer kelijk zijt, „kunt gij dan die kunst ook voor uwe dochter niet in toepassing brengen Sombere kleuren passen", hier wierp hij een boozen, vernietigenden blik op den dokter, „niet voor eene aanstaande bruid." Nog een lichte spottende neiging van het groote onbehouwen hoofd voor de en, door b.v. bamboe te gebruiken, het gewicht te verminderen In Uost-Indië worden bamboe-bruggen gebruikt, die zelfs voor bergartillerie begaanbaar zijn. Wanneer zal men er toe overgaan onze infanterie rijglaarzen en slobkousen of beenstukken te geven De lage schoenen, nu in gebruik, bezorgen den man dadelijk natte voeten, waardoor deze veel spoediger doorgeloopen worden. Des zomers houden enkele oorlogs schepen, bemand met zeemiliciens, oefo- ningstochten langs de kust. Kunnen deze reizen ook dienstbaar gemaakt worden aan het nu en dan houden van gecombineerde oefeningen tusschen die schepen en de nabij zee gelegen garni zoenen, alsIJmuiden, Haarlem, Leiden, Den Haag, Hoek van Holland, zonder dat men dadelijk aan manoeuvres, met daaraan verbonden toelagen, denkt Door draadlooze telegraphie of post duiven zouden b.v. de commandanten der beide partijen met elkaar van ge dachten kunnen wisselen. Oefent thans een troep aan het strand, dan moet de afdeeling, die geland is, door een vlag worden voorgesteld de werkelijke landing geeft een geheel ander aanzien aan zulke oefeningen, die alsdan door beidé partijen vol ambitie gehouden zullen worden. Be minister van financiën. Het „Weekblad voor de administratie der directe belastingen enz." neemt van de kabinetsverandering vooral notitie om den nieuwen minister van financiën, en zegt omtrent dezen en zijn voor ganger Laat ons hopen, dat het aan don nieuwen minister gegeven mag zijn in onze belastingwetgeving de zoo drin gende verbetering aan te brengen door zijn voorganger wel voor een gedeelte beproefd maar zonder dat deze er in mocht slagen de voorgestelde wijzigingen tot stand te brengen. Naar onze meening bestaat toch meer behoefte aan ingrijpende verbeteringen van de bestaande heffingen, dan aan bet zoeken naar nieuwe middelen om in de toenemende behoeften der schatkist te voorzien en verwachten, dat ook in die richting het werkveld gekozen zal worden. Het past ons aan den afgetreden mi nister een woord van hulde en erken telijkheid te brengen voor de verkregen eenheid in organisatie van ons dienstvak, welke wij aan zijn initiatief te danken hebben en waaraan zijn naam met eere verbonden zal blij ven. De nieuwe minister van oorlog heeft bij zijn optreden aan de inspecteurs van wapens en chefs van diensten een hoogst belangrijke circulaire gericht betreffende de wijze waarop hij wensebt dat de goede geest in het leger zal worden bevorderd. beide dames en George Hollander ging naar de deur en verdween. Eenige minuten lang heerschte er een pijnlijke stilte in den kleinen kring, dien de huisdespoot zooeven verlaten had. Erich kwam eerst tot zichzelf na eenige malen de kamer op en neer gewandeld te hebben, en vroeg toen met al de opge wondenheid die zijn gemoed bewogen had „Mama, hoe is het mogelijk, dat gij dat alles zoo rustig verdraagt en u zoo laat tyraniseeren door dien man En plotseling hare handen hartstochtelijk tegen zijne borst drukkende, voegde hij er bij „Vat moed, moeder, wees sterk, verbrijzel de schandelijke ketenen en houd op het willooze werktuig te zijn van een man, die in beschaving van gemoed en geest zoo ver beneden u staat. Neem Amata mede en kom bij mij verlaat dia trotscho zalen en woon bij mij in mijn eenvoudig doktershuis en voor al die pracht, die ge zult moeten missen, bied ik u mijne grenzenlooze liefde, en de zorg, waarmede ik al uw wenschen zal voorkomen, zal u rijker maken dan de grootste weelde. Kom, moedertje", zeide hij geknield en met angstig smeekenden blik, „verlaat deze ellendige plaats ter wille van uwe Naar aanleiding van een desbetreffend voorstel van den hoofdintendant, is door den inspecteur der inf. bepaald, dat bij het regiment grenadiers en jagers en bij elk der regimenten inf. tot de op 1 October e. k. aanvangende opleiding tot adj .-onderofficier-kwartiermeester, in be ginsel, één adjudant-onderofficier of ser geant-majoor zal worden toegelaten. Bij wijze van proef zal dit jaar bij de a.s. manoeuvres der 3 divisie inf. een verplaatsbare veldpost worden op gericht, ten einde een regelmatige ont vangst- en verzending van brieven en pakketten te verkrijgen dan in andere jaren bij manoeuvreerende troepen kon plaats hebben. Vlisslngen, S3 A.ug, Heden zijn alhier met het tjalkschip „Trekvogel" aangebracht de twee oude kanonnen, welke op den Noordzee- boulevard bij het standbeeld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter zullen worden geplaatst. Zooals bekend zouden deze kanonnen eerst door de „Evertsen" herwaarts worden gebracht, doch dit schip ligt nog te Amsterdam. Gisterenavond is nog in verband met de terugkomst der uit Oost-Indië terug- keerende divisie pantserdekschepen, ter reede alhier gearriveerd het pantser schip „Piet Hein," onder bevel van den kapitein ter zee H. Backer. Het korps stafmuzikanten der marine, kapelmeester J. Koning wordt Zaterdag hier verwacht. tiet Spaansche oorlogschip „Princesa de Asturias" wordt hier ook binnen enkele dagen verwacht om tegenwoor dig te zijn bij het bezoek dat H. M. de Koningin aan de Java divisie zal brengen. Bij beschikking van den minister van marine zijn met den ln September a.s. bevorderd tot zeeloods, de loodskwee- keling le kl. J. Heeres, en tot loods- kweekeling le klasse, die der 2e kl, P. J. Gomes. In het Marinedok alhier is heden morgen aangekomen Hr. Ms. kanon neerboot „Dufa." De kanonneerboot „Bulgia," com mandant de luit. ter zee le klasse J. F. Hosang, welke in het droogdok te Hellevoetsluis heeft geiegen tot het ondergaan van enkele voorzieningen, heeft dit verlaten en keert binnen enkele dagen naar hier terug. Hedenmorgen is alhier aangekomen het Engelsche tankstoomsohip „Snow- flake," komende van Philadelphia met een lading petroleum. kinderen". „Gaarne zou ik dat doen mij verlokt ook het Edeu, dat gij mjj sohetst, mijn zoon. Ik gevoel ook de zwaarte van het juk, dat mij is opgelegd en de verne dering, welke ik van dezen man te lijden heb. Er zijn oogenblikken geweest, dat ik op het punt stond mij te verzetten tegen den tiran, dien het lot mij tot echtgenoot gaf, maar gij weet, Erich, dat de vrouw oneindig veel vergeet als zij weet, dat zij, hoe gekweld en ver nederd, toch nog bemind wordt door hem, van wien zij dit alles moest lijden. Gij, als man, kunt dat niet begrijpen, Erich En toch zijn er zulke karakters, die degenen, die zij liefhebben, gaarne smart veroorzaken." Erich was bij die woorden opgestaan en zeide: „Dit is het dus, moeder, dat u weerhoudt. Het zij zoo, ik zal niet verder bij u aandringen, maar gij moet mij één ding belovenZorg dat Amata niet opgeofferd worde. De avond viel weder, nadat de zon brandend heet geschenen had en daarom was de koelte, dio op de ganschc streek was nedergedaald, verkwikkend. Wordt MtuoLtjd.v

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1