;uu«- JDDING DING Maandag 21 Augustus. erQ&ts j'sLEVEMS EB El VIDEO. No. 195 43e Jaargang. 1905 1MDI88ST FEUILLETON. Binnenlandsche berichten. J. 6. H. Dommi Gemeentebestuur. k maatschappelijke lerschijnselen. 5 ons 70 ots. iO ons f 1.35. K, fabrikant, idrog. r aanst. een nieuw. VING, van alle gj elegen aan den Oprit nrit A 149. en afgeroomde versoh verkrijgbaar i om een heerlijke jfl te bereiden, iSTMANN, Melkinrichting, fG I van NG 't Bijenpark j „Adelshoeve'j IAAT I Apeldoorn es voorradig bij vLissiNScnn ïosmk Prijs per drie maanden 1.30» Ïïaneo fat 'post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephdonnummer 10. Ahonnements-Advertenticn op zeer voordeelige voorwaarden. BRANDWEER. Beproeving der brandspuiten. De Opperbrandmeester te Vlissingen brengt ter kennis van het personeel bij de brandweer alhier dat een beproeving der spuiten, be paald bij art. 439 der algemeene ver van politie, zal plaats hebben Maandag 21 Augustus 1905, des ten 5 uur, op den Nieuwen- dijk, van de spuiten A en B en op lag 23 Augustus d. a. v., op 't uur op de Wijnbergsche Kade, yan de spuiten C en D dat zij zich tot dat einde op de voor hen bestemde dagen, telkens des na middags ten 4.45 uur, zullen moeten bevinden aan hunne respectieve brand- ipuithuizen en dat bij ongunstige weersgesteld- id op die dagen, des namiddags tus- ichen 3 en 4 uur, een roode vlag van toren zal worden uitgestoken ten teeken dat de beproeving tot den vol- dag en 't zelfde uur zjjn uit- bepaald p Oats, ie dat gij ontvangt er pondspak. vele soorten geen enkele net Quaker rgelijken. en-Middelburg v.v. _1N (Remise:) v.m. werkdagen) 5.50. v.m. 7.55, 9.30, 11.i 2.—, 3.30, 5.—, 7.-, ran Badhuis: n.m. 0, 7.50, 9.30. TRG (naar Remise:) Naar Zeilmarkt: LI.45, n.m. 1.20, 2 50, 5. Naar F adbuia: 3.35, 5.05, 7.05, 8,45, 's av. 10.35, 11,15. vm. 6.6.20, 7.—i 0i 10.—, 10.20, 10.40, 12.30,1.—*, 1.25*, 3 55, 4.25, 4.50, 6.10, luis: vm. 6,10, 6.30, 15, 9.50, 10.10, 10.30, X Nm. 12.10, 12.45, 3.10, 3.40, 4.10, 4.35, 15, 8.—, 8.30. valloa Zondags uit. 'EB-SCtfBhöfr 1905. nm. 3,23 en 6,10 o) 0 nm. 3,50 en 6,40. m. 1,55 a) en 4,45. nm. 3,23 en6,10c)f) inuten na het vertrek rke n. Neuzen vm. 8,30 >rasele en Neuzen ten minuten wachten. Breakena, Borssele en nwt 14. Septemkft Viissingen, den 19 Aug. 1905. De Opperbrandmeester voornoemd, D. KRUG. Hun ontstaan eis hunne gevolgen. XIV. Zooals wij opmerkten zijn de uit drukkingen„loon" en „rente" zeer na aan elkander verwant, ofschoon men feitelijk alleen rente noemt, de opbrengst kapitaal. Vandaar dat men van een rentenier iemand die van de opbrengst van zijn kapi- Dat kapitaal wordt verhuurd. Het er van wordt tijdelijk aan an- fgestaan. De huurprijs is de rente. Die zijn kapitaal, bier in den van geld opgevat, aan anderen ten gebruike afstaat, noemt men een crediei- ver. Zoo spreekt men van het crediet.van ffl Staat, om daarmede aan te duiden geldleeningen, die de regeering ge sten heeft om in de buitengewone losten der staatshuishouding te voor den, De Staat neemt dit geld niet op er winst mede te behalen. Waar particuliere personen geld opnemen is meestal juist andersom. Vandaar ook dat men het crediet de basis 'an handel en nijverheid noemt. Wan- Deer ieder slechts over zijne eigene Naar bet Duitsch. 17.) ZÜ zeide dit zoo zichtbaar opgewon- 1 en met zulk eene merkbare trilling nare stem, dat Felix baar bevreemd net bleeke gelaat staarde. „Gij toont wn erg yeel belang te stellen in die 'llanders en bet spjjt mij, dat ik u 'et in alle opzichten inlichtingen kan eraohaffen. Ik weet zoo goed als niets ®n dien Deen, die, geloof ik, niet aan a®''r0 verwant is. Het volkspraatje a or een huwelijk op til is, maar niet) dat de vrouw van den fflmerzienrath zoo spoedig haar blind tk Inten gaan. Do mensoben zeggen 'eiland' PaPaer*'ab"ek'> d® h®er reeds bezit, bestemd is als agift voor Willms Bialdrup men zegt, het gebrek van te bedekken, middelen te beschikken had, dan zou de maatschappelijke voortbrenging zeer weinig beteekenis hebben en uit dat oogpunt is het zeer gelukkig dat zoo velen niet over voldoende middelen kunnen beschikken, daar bet anders zeer vaak aan ondernemingsgeest ont breken zou. Thans is de ondernemings geest zeer groot, omdat zeer velen, in bet produeeeren of bandelen op groote schaal, een middel zien om hunne maatschappelijke stelling te verbeteren. Zij moeten echter, zoodra de onder neming eenige uitgebreidheid verkrijgt, in den regel geld opnemen van anderen, die het tijdelijk niet behoeven. Die een ander crediet geeft stelt ver trouwen in hem. Dit wordt door het woord zelf aangeduid. Onder crediet geven verstaat men daarom ook bet aan iemand verkoopen zonder dadelijke betaling, in het vertrouwen dus, dat hij later wel betalen zal. Bij bet wer kelijke crediet geven, het leenen van geld, is van vertrouwen veel minder sprake. Men vertrouwt wel iemand zijn geld toe, maar eischt in den regel eenige zekerheid dat er later teruggave zal plaats hebben. Men kent twee soorten van zeker heid persoonlijke en zakelijke. Onder persoonlijke zekerheid verstaat men borgtocht, onder zakelijke het verbinden van zijne goederen. Bij afstand van goederen tegen "be taling op termijn of zoogenaamd ver koopen op crediet wordt schijnbaar geene rente berekend, doch dit is niets meer dan schijn, daar degene die op crediet verkoopt, feitelijk zijn geld gedurende eenigen tijd uitleent. Hij berekent daar voor eene rente in den vorm van ver- boogden prijs. De rente of intrest van geleend geld is meestal gedurende geruimen tijd vrij algemeen even boog. Nu en dan ont staat er verbooging of verlaging, waar toe verschillende omstandigheden aan leiding kunnen geven. Den stand der rente op een gegeven oogenblik, dat wil zeggen hoe hoog of hoe laag, noemt men rente-standaard. Evenals bij den prijs der zaken en bij de loonen, neemt men veelal aan dat de rentestandaard afhangt van de verhouding tusschen vraag en aanbod, Is er overvloed van te beleggen kapi taal, dan zal het geld goedkoop, dat wil zeggen de rente laag worden. Wordt er veel meer gevraagd dan men be schikbaar beeft, dan zal het geld duur of de rente hoog worden. welk besluit men prijzen moet, daar hjj toch maar haar stiefvader is." Onwillekeurig trok Martha haar arm uit dien van Feld en bleef plotseling staan. „En denkt gij dan dat deze edelmoe digheid niet uit een anderen grond kan ontstaan dan uit genegenheid voor zijn stiefkind Ik ken dien man niet, maar ik kan hem niet uitstaan met zijn lee- lijke, gloeiende, gluiperige oogen. Zou hij soms geene verplichting aan hem hebben ging zij voort en streek met de hand over haar voorhoofd, waarop groote zweetdroppels parelden, „maar laat ons van dit onderwerp afstappen", zeide zij, omdat de jonge onderwijzer haar hier van geen dienst kon zijn „wat gaan mij eigenlijk die lieden aan, dien parvenu en zijn vreemde gast er bij. En toch heb ik medelijden met de arme Amatazij schijnt de moederzorg, waar aan men haar reeds onttrekken wil, nog zoo noodig te hebben." Al pratende waren zij voor het ouder- wetsche portaal van den Rüminingsburg gekomen. „Daar zijn wij er", zeide zij gedwongen lachend, terwijl zij er bijna spottend bijvoegde„Ziet u, mijnheer Feld, wij zijn niemand tegengekomen, Het is echter bij de economen een bekende waarheid dat in deze de vraag naar geld vooral, beslissend is bij de bepaling van den rentestandaard en dat het aanbod zich naar de vraag re gelt. Herhaaldelijk hebben de feiten dit bewezen. In ons land is derenteatandaard gedurende lange jaren in normale om standigheden bepaald geweest op vijf ten honderd. Door de verlaging dei- rechten op den overgang van vaste goederen, door de uitbreiding der steden en door het oprichten van veie nijver heids- en handelsondernemingen nam de vraag naar geld zeer sterk toe. Desniettegenstaande daalde de rente standaard zeer aanmerkeljjk. Dit werd niet daardoor veroorzaakt dat tegenover de vermeerderde vraag plotseling vele kapitalen ontstonden of, liever gezegd, het kapitaal vermeerderde of het natio naal vermogen toenam. Het is zelfs zeer waarschijnlijk dat in dien tijd het na tionaal vermogen verminderde, omdat veel geld verloren werd met speculatiën in vreemde fondsen en omdat het voor landbouw en industrie geen tijd van bloei was. Hoogstwaarschijnlijk moet het ver schijnsel hieraan worden toegeschreven, dat de vermeerderde vraag bij de kapi talisten welkom was. Zij waren nu niet langer verplicht hun geld te beleggen in vaak onbetrouwbare buitenlandsche fondsen en boden het dus tegen ver laagde rente aan ter belegging ,in, hy potheken of in aandeelen in binnen- landsche maatschappijen van geld of koophandel.Hierbij kwam nog de achter uitgang van den landbouw, de daarmede gepaard gaande daling der pachtprijzen en den als een gevolg daarvan gestaak- ten aankoop van grond door het groot kapitaal. Is de toenemende behoefte aan ore- diet ten gebruike voor de nijverheid en den handel, een gunstig, dan wel een ongunstig teeken voor de maatschappe lijke welvaart Bij de beantwoording dier vraag dient men te onderscheiden. Wanneer een particulier persoon ver liezen lijdt en genoodzaakt is crediet op te nemen of zijn crediet te vergroo- ten, dan is dat voor hem geen gunstig teeken. Wanneer echter algemeen de vraag om geld toeneemt, zonder dat de rente standaard hooger wordt, dan bewijst dit dat de productie toeneemt. Het is een gunstig verschijnsel, want men vindt meer en beter gelegenheid tot belegging dan voorheenomdat er meer gelegen- gij hebt u dus voor niets aan de nacht lucht blootgesteld." Hij haalde diep adem. „Juffrouw Martha, kwel mij niet," zeide hij met trillende stem, „met de herinnering eener zwakte, die ik niet gevoel. Gij zijt an ders zoo teergevoelig dat ik niet begrijp waarom gij mij per se tot een ziek mensch wil maken, terwijl ik mij in het bezit gevoel van jeugdige kracht. Mede lijden op te wekken is altijd een pijnlijk gevoel voor den man, maar vooral wan neer het komt van hen, die hij „Bemint", wilde hij zeggen, maar met zichtbaren angst verbeterde zij het ge lukkig nog niet uitgesproken woord in „acht" en voegde er haastig bij „Ja, heer Feld, ik weet dat gjj mij acht en dat doet mij genoegen. Maar wat hoor ik daar", zeide zij plotseling, „slaat het daar niet reeds elf uren. Dan moet ik mij haasten om mij ter ruste te begeven, want morgen moet ik weder vroeg op zijn er is altijd werk voor mij in het oude gebouw te vinden en dat is goed ook, want onder den arbeid denkt men aan geene onnoodige dingen en gevoelt men zich gelukkig." Bij deze woorden had zij reeds den ijzeren klopper op den stevigen eiken heid is gekomen om door het huren van kapitaal in nieuwe of zich uitbrei dende ondernemingen nieuwe bronnen van bestaan te vinden. De sterk» toegenomen behoefte aan crediet is zelfs een oorzaak van nieuwe welvaart geworden. Zij heeft het aanzijn geschonken aan een geheel nieuw maat schappelijk verschijnsel, bekend onder den naam van credietwezenhet als beroep of bedrijf verschaffen van de gelegenheid tot het bekomen van voorschotten voor allerlei doeleinden. Het nieuwe ministerie. De „Vaderlander" (orgaan der Unie liberalen), de samenstelling van het kabinet mededeelende, voegt daaraan alleen toe De tijd ontbreekt ons om in beschou wingen omtrent het kabinet te treden. Slechts teekenen wij aan, dat mr. Goeman Borgesius, die de eer had, van de Koningin de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie te ontvaugen, met voldoening het welslagen van zijn moeilijke taak kan aanschouwen. Een woord van hulde voor den wakkeren liberalen leider I De crisis heeft lang geduurd, maar de oplossing is zeer bevredigend. Eind goed, alles goed. In „De Volksbode" (Friesch-christe- lijk-historisch) wijdt W, (ds. "Wagenaar) een artikel aan het nieuwe ministerie. Voorop zet hij De namen der ministers, die thans voor de moeilijkheid staan van het schip van staat te bemannen en te sturen in een nieuwen koers, zonder de zekerheid te bezitten van de medewerking der meerderheid in het parlement, luiden Van Tets van Goudriaan, Van Raalte, Rink, Cohen Stuart, De Meester, Staal, Kraus, Fock en Veegens een negental, waaronder mannen van erkende be kwaamheid. Aan het slot zegt hij, dat de rechter zijde thans allerminst het recht heeft, het n.'euwe ministerie te verwijten, dat het aan de socialisten met handen en voeten gebonden is. Want zoo heeft men het van die zijde gewild. Zoo ge wild, om straks zijn slag te kunnen slaan. Politiek iszaken doen, schreef een roomsch blad. Doch daarmee wordt de utiliteitsvlag in top geheschen. Wij hopen, aldus laat ds. W. volgen, dat straks, als het koninklijk woord de richting en den omvang der taak, die dit kabinet zich heeft gesteld, zal hebben uitgesproken, de Tweede Kamer een politiek van verzoening zal volgen, die de scherpte der antithese althans ver zacht. deur laten vallen. „Goeden nacht!" zeide zij toen vrien delijk tot Felix Feld en reikte hem de hand, „ik hoor de oude Liesbeth reeds sloffen en nu bekruipt mij opeens de vrees of Wanda reeds te huis is." Zij behoefde niet lang in deze onze kerheid te blijven. De deur werd geopend en in het volgende oogenblik stond de oude Liesbeth met een ontzettend hooge nachtmuts, waarvan de spits bijna op haar neus hing, op den drempel. „God dank riep zij de gouvernante, bevende van vreugd, tegen, „dat gij ook hier zijt. Ons baronesje ligt al lang achter de gordijnen en gij liet mij zoo in den angst zitten maar God dank, gij zijt weder hier." Een oogenblik later had zij afscheid van Felix genomen, van dien ongeluk- kigen jongeling, wiens jeugdig' leven bestemd scheen spoedig afgesneden te worden. De groote deur had zich reeds lang gesloten achter de hooge gestalte van Martha Stillfried en nog steeds stond de jonge onderwijzer op dezelfde plaats, waar zij hem verlaten had. De volle maan wierp haar tooverachtig licht op de slanke gestalte^ zijn fijnbesneden, Het land heeft, als wij wel zien, aller meest behoefte in dit oogenblik aan een bewind, dat door onpartijdigheid en bezadigdheid den partijstrijd binnen be paalde grenzen terug dringt. Wel wekt het opnemen van een man als mr. Rink in dit ministerie het ver moeden, dat de kiesrecht-quaestie binnen niet al te langen termijn aan de orde zal komen, doch het feit, dat opzettelijk zooveel mogelijk naar een stel ministers gestreefd is, die geen prikkelende antecedenten bezitten, doet toch ook de hoop koesteren op een ernstig streven naar pacificatie. Hoe het zij, wij zullen afwachten, welke plannen dit ministerie bezielt. 't Schijnt ons toe, dat het een zeer moeilijk en doornig pad heeft te gaan. Invoering der Kinderwetten. Er bestaat reden om te vermoeden zoo verneemt de „Haagsche Ct." dat de invoering van de Kinder wetten en daarmede ook de meerder jarigheid op het 21e jaar nog wel eenige dagen zal moeten vertraagd worden. Men neemt als waarschijnlijk aan, dat de datum, die 1 September zou zijn ge weest, ais de minister Loeff deze ge wichtige regeling nog had kunnen af doen, nu wel 15 September worden zal, Immers de benoeming van de voogdij raden, die de afgetreden minister meende niet meer te mogen voordragen, moet gelijktijdig geschieden, en 't is aanneme lijk, dat mr. Yan Raalte nog eenigen tijd zal behoeven om de voordrachten daarvoor na te gaan. 't Kan zijn, dat de nieuwe minister zich geheel met de gereedliggende voor drachten vereenigt, en dus het invoe- ringabesluit nog deze maand komt. Maar eenige zekerheid omtrent den datum van invoering is tengevolge dus van de ministerieele crisis, aan belanghebben den op dit oogenblik nog niet te geven. Aan de onderofficieren en manschap pen van het leger, die in de afgeloopen wintermaanden zich verdienstelijk heb ben gemaakt ais onderwijzer in het schermen, de gymnastiek of op de huis houdelijke school en aan hen, die daarbij als leerling hebben uitgemunt, zullen den 31 Augustus a. s., den verjaardag der Koningin, geldelijke belooningen worden uitgereikt. Viissingexig i& A.ug. ¥lis3iagea In 1904. (Uit het Gemeenteverslag.) Vervolg). Commissie van toezicht ophet lager onderwijs. Onderwijs nuttige handwerken aan de openbare en bijzondere lagere scholen. De lessen in do nuttige handwerken worden op de verschillende openbare scholen op verschillende dagen en uren lijdend gelaat scheen echter als verheer lijkt en de groote bruine oogen hadden een vochtigen glans toen hij zachtkens in zichzelf prevelde „Als zij mijn aan zoek eens mocht afwijzen En toch, o, mijn God, is mijn ziel geheel vervuld van haar beeld Was het oude slot het beeld van ver vallen grootheid, het nieuwe daarente gen was een waar meesterstuk van bouwkunst met zijne slanke, zich hoog in de lucht verheffende torens, gotische kostelijk beschilderde vensters en zijn kunstig besneden poorten en deuren. Uit alles blonk de smaak en de rijkdom van de Rümmingen, die het hadden laten bouwen. De omgeving met hare schoone boschpartijen, vijvers enz., maakte het verblijf tot een Eden voor den bezitter. Het was des morgens na den dag, waarop Kurt op den Rüinmingsburg aankwam. De Kommerzienrath zat be neden in zijn „studeerkamer", die men eer zijn kantoor had kunnen noemen, omdat hij hier zijne geldzaken behandelde. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1