Donderdag 10 Augustus. 43e Jaargang. 1905. Sï Van week tot week. FEUILLETON. 'sUVEHS fi Ei VLOtö. Binnenlandsche berichten, 'Ml No. 186. VlISSINGSCEE COURANT. Prijs per drie maanden f 1=30» Franco pee past 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, 1, 187. ADVERTENTIËNvan i4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleph jonimmuier 10. Abonnements-Advertcntiën op zeer voordeelige voorwaarden. rg V.Sli 50. - 11.-. 7.-. n.m. mise:) tarkt- 2.50, ihuifl: 3,15, i.id. y, 7.-. 10.10, 1,25* 6.10, 6.30, 10.30, 3-2.45, 0, 4.35. Totnogtoe hadden wij geene gelegen leid om eenige beschouwingen te hou den, naar aanleiding der berichten om trent het zevende Zionistencongres te Basel, waar het aanvankelijk nog al rumoerig toeging. Sinds lang bestonden er twee par tijen, waarvan de eene de emigratie verlangde der joden naar Zion (Pales tina), het andere naar eene andere der wereld, en wel naar Uganda, men weet, daar te kunnen reke nen op den steun der Engelsche regee- ring. Het ligt evenwel in den aard der zaak (de naam duidt het reeds aan) dat de Zionistenbond slechts die joden kan omvatten, welke als gebied voor een nieuwen joodsehen Staat alleen Pales tina in aanmerking willen nemen (of schoon het zeer onwaarschijnlijk is dat zij hierin ooit zullen slagen), en op het congres werd dan ook eene verklaring in dien geest afgelegd, waarvan het noodzakelijk gevolg was, dat eene kleine minderheid zich afscheidde. Het Zionisme is nu voor goed ge handhaafd als een joodsch-nationale be weging, die zich herwinning voor oogen stelt van het oude moederland voor het Joodsche volk. Het bleek intusschen, de meeningen zeer uiteenliepen over vraag, hoe men langzamerhand in vasten voet zal verkrijgen, wij reeds opmerkten kan men uitzicht op de verwezenlijking van wenschen der Israëlieten niet bij zonder groot noemen. Palestina is I Turksch en de christenen bezitten er het heilige graf, waarover de geestelij ken van verschillende gezindheden zoo onchristelijk mogelijk twisten. De joden er waarschijnlijk heel wat meer I eerbied voor hebben dan vele christe- I nenmaar het is toch niet waarschijnlijk dat de Turken voor de Israëlieten het veld zullen ruimen en de christen- i dit in de hand zouden I werken. In dat opzicht hebben de af- icheidenen van het Zionisten-eongres i meer practischen weg bewandeld er was dan ook op het congres duidelijk eene strooming waar te nemen [die, ofschoon als einddoel Palestina en omstreken willende, volstrekt niet zou zijn om een geschikt elders te overwegen, nu het Ileven den Israëlieten in verschillende Naar het Duitscb. alt» «Hoe men zich zoo kan laten mede- '®pen," fluisterde zij, terwijl zij meteen loek de duidelijke sporen van tranen ■eekt uit te wisschen. Daarop ijlde zij 'est de keuken om voor een eenvoudig 'rrtbijt te zorgen. Een blik in de etens deed haar bijna het hoofd verliezen, (®dat zp zoo weinig bevatte voor een stsoenlijk ontbijt, maar het hoofd der l'Pjernante wist raad te schaffen, beu kwartier later stond dan ook de in het gemeenschappelijk woonver tek heel sierlijk gedekt, hier en daar nrsierd met bloemen in sehoone, doch Wdkoope bekers. Het geheel zag er 1 ^""burgerlijk uit. Ook een fiesoh wijn J "ak niethet was dezelfde, die de keukenmeid veertien dagen geleden W stad had medegebracht, omdat deelen der aarde zoo ondragelijk wordt gemaakt. Dat nu langzamerhand vele joden zich in Palestina zullen vestigen, is wel waarschijnlijk men beschikt over middelen in overvloeddoch, met het eigenlijke Zionisme staat dit slechts in een verwijderd verband. De gemachtigden ter vredesconferentie van Portsmouth zijn nu aau de c re- monieële bezigheden, waarmede alle vredesconferenties aanvangen. Sergius "Witte, de man van nederige afkomst, die zich met vallen en op staan een hooge positie in bet Czaren- rijk verzekerde, de tegenstander van den oorlog, die door de omstandigheden in alle opzichten in het gelijk werd gesteld, zal ongetwijfeld de voorname man van het congres wezen. Maar, of hij slagen zal Of hij zulke gunstige voorwaarden zal kunnen be dingen, dat de keizer toehapt Men twijfelt er aan maar wij zullen het spoedig weten. Slaagt Witte niet, dan zal het voorloopig met hem gedaan zijn. Maar dan zullen nieuwe rampen het Russische rijk treffen en Rusland dwin gen ook de meeste vernederende voor waarden aan te nemenwaarbij dan nog komt dat geen der mogendheden zich meer tot tusschenkomst zal willen leenen. Wij willen dus maar hopen dat president Roosevelt's wenschen in ver vuiling zuilen gaan. Aan hem zal het zeker niet liggen als er geen vrede komt. Wanneer het spaak loopt heeft hij misschien nog wel een ernstig woord in petto, op de manier van zijn toast aan boord van de „Mayflower." Onze meening, dat de Noren de candidatuur van een Bernadotte voor den troon van Noorwegen slechts aan grepen als een middel om de ver langde scheiding gemakkelijker te be werkstelligen, en dat zij anders ernstig over de republiek zouden gedacht heb ben, wordt door de geruchten bevestigd. Men is volstrekt niet van plan om naar een koning te zoeken, wanneer het met de meest voor de hand liggende candidaturen niet wil vlotten. In het manifest, door alle partijen aan de kiezers van alle richtingen ver zonden, wordt er nog eens uitdrukke lijk de aandacht op gevestigd, dat het nu alleen maar de vraag is vindt gij lieden de ontbinding goed of niet P Van den toekomstigen staatsvorm is thans geen sprake. Maar wanneer, ongetwijfeld met verpletterende meerdtrheid, het ant woord der natie in bevestigenden zin zal gegeven zijn, treedt de vraag naar den staatsvorm onmiddellijk naar voren, en is het volstrekt niet onwaarschijnlijk dat de kiezers zich ook nog eens zullen moeten verklaren over de quaestie eonstitutioneele monarchie of republiek Dat de vredesvoorwaarden, indien partijen het daarover eens mochten ge raken, nog wel aanleiding zuilen geven tot bemoeiingen met derden, hebben wij ten aanzien van China reeds betoogd. Wat dit rijk betreft is zulks volstrekt onvermijdelijk, daar niemand over eens anderen mans goed te beschikken heeft maar het blijft niet bij China. Zeer duidelijk is dit gebleken uit de verkla ringen van den Engelsohen minister van buitenlandsehe zaken in het Lagerhuis. Bovendien zal na den vrede het verbond tussehen Engeland en Japan gehand haafd blijven. I)it schijnt reeds vast te staan en het is dus onwaarschijnlijk dat thans de vredes-onderhandelingen van de zijde van Japan geheel buiten En geland om gaan. Overigens kan men uit de mededee- lingen van den minister opmaken, dat de staatkundige hemel van Europa weel een weinig is opgehelderd, al schijnt Dilke's meening, dat er geen reden be staan heeft voor de buitèngewone onrust van voor eenige weken, ons een weinig te optimistisch getint. Hoe dit ook zij, Duitsehland en Frankrijk gaan nu samen, in conferentie met de overige mogend heden,het Marokkaansche koekje bakken maar dan naar eene andere bakwijze, dan waarop zijne Hoogheid de Sultan van het Moorenrijk stellig gehoopt had, als een gevolg van de verdeeldheid zijner vrienden, die hij zonder twijfel allen wenscht waar de peper groeit. De hervormingen in Marokko zullen er komen denkelijk heel wat gauwer dan in Turkije, en Frankrijk krijgt het politietoezicht als het niet gauw ge noeg gaat. Men zal zien dat de Ma- dridsehe conferentie niet uitdraait op een wonder van opknapperij van den Afrikaanschen tuinmaar het wordt wel een beetje tijd, wanneer men in aanmerking neemt dat er van des Sultans troepen steeds kwade noten worden gekraakt. Geheel uit de lucht gegrepen zullen die alarmeerende be richten wel niet zijn. Anders is het waarschijnlijk met die omtrent de geduchte versterkingen der vestingwerken te Metz, die bij de ope ning der conferentie gereed zouden moeten zijn. Men moet altijd maar denkenwe zijn in den komkommer tijd en dan moet men het met die dingen niet al te nauw nemen. De crisis. "Volgens het „Vad." heeft jhr. Dir. De Marees van Swinderen, gezant te Washington, gisterenoehtend medege deeld, dat hij op zijn voorwaardelijke toezegging terugkwam, en heeft ook prof. Van Hamel te Amsterdam, zich teruggetrokken. Het blad meldt verder, dat de gep. vice-admiraal F. J. Stokhuijzen, gewezen commandant der zeemacht in Ned.-Indië, is aangezocht geworden de portefeuille voor marine te aanvaarden. De heer Stokhuijzen had,evenals reeds een vorige maal, daarvoor bedankt. it zij meende dat een glaasje goeden wijn Martha weder wat opfrisschen zou. De ritmeester keek met zichtbare bevreemding, waaraan zich angst en wantrouwen paarden, naar de flesch. „Lieve hemel, als Kurt'Riimming eens een wijnkenner was en den wijn, die hem aangeboden werd, van de azijnzure soort was, dien de kelder slechts bevatte." De beer Von Riimming wist dat de juffrouw nu eu dan een flesch door den herbergier van het dorp aangeboden werd. Hij zweette van angst, maar ge lukkig las hij op het etiket „Tokaier" en hij ademde verlicht op„maar hoe komt zij er aan Hij zag Martha wantrouwig aan zij bemerkte het niet, want de gast had reeds een leven dig gesprek met haar aangeknoopt. Zij schenen beiden er veel belang in te stellen, toen de ritmeester met ongewone scherpheid in de rede viel, terwijl hij zijn hand op den arm van den nieuwen bloedverwant legde „Ge behoort dus werkelijk tot de linie van Joachim Riim ming ook uw vader verloochende het zwerversbloed niet, dat in zijn geslacht ligt ook hij verliet het sehoone Zwitserland, zijn vaderland, om in Ame rika zich een nieuw te stichten, niet waar Kurt f" Kurt Riimming antwoordde, glim lachend den ritmeester aanziende: „Gij hebt volkomen gelijk, oom, ik ben de echte zoon van dezen man mij bevalt het ook niet lang op dezelfde plaats. In Amerika had ik het heimwee naar Europaik wilde op Duitschen bodem studeeren ik was altijd een warm be wonderaar en vereerder van Duitsche geleerdheid." Kurt had zich bij deze woorden weder tot de juffrouw gewend den ritmeester scheen dit te verdrie ten en hij zeide, misschien wel om den jongen man te dwingen alleen met hem te spreken „Gij hebt u dus een Euro peeschen een Duitschen doktorshoed opgezet." De aangesprokene boog lachend „Dat wil zeggen, dat dit niet van daag of gisteren is geschied. Ik heb reeds op den ouderdom van twee en twintig jaren het diploma van geneeskundige verwor ven en sedert dien tijd jaren lang in alle Europeesche landen gereisd. Naar Duitsehland lokte mij de groote naam, dien zich professor Werner te L had verworven. Vergeef'mij, oom, ik heb toeh zoo weinig van mijne bloed verwanten gehoordvau u slechts door Dg herstemming in Sutphan. Gisteren had de herstemming plaats voor een lid van de Tweede Kamer in het district Zutphen ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van mr. H. Goeman Borgesius. Het aantal kiezers bedraagt 8175; het aantal geldig uitgebrachte stemmen was 6801. De heer F. Lieftinck (lib.) verkreeg 3838 stemmen de heer R. P. J. Tutein Noltkenius, candidaat der rechterzijde, 2963 stemmen. Zoodat gekozen is de heer Lieftinck. Bij de stemming op 1 Augustus be haalden de heer Lieftinck 3025, de heer Helsdingen (soe.-dem.) 917 en de heer Tutein Nolthenius 2835 van de 6787 stemmen. Bij Kon. besluit is met ingang van 8 Aug. 1905lo. op het door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer jhr. mr. W. M. VanWeede, als minister van buitenlandsehe zaken, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bewezen 2o. het beheer van het departement van buitenlandsehe zaken ad interim opge dragen aan Harer Majesteits minister van marine, den vice-admiraal A. G. Ellis. Bij de Kon. marine is vastgesteld en treedt met 1 October a.s. in werking- een regeling voor den overgang van personeel der zeemacht in burgerbetrek- kiugen, die onder het departement van marine ressorteeren. Naar deze regeling zullen de vaca turen in een 42-tal bij de regeling aan doetor Yon Wilden, een medestudent, dien ik in de residentie van dit duo decimostaatje heb wedergevonden." „Zoo, zoo!" den ritmeester ont ging het „Von Wilden" niet „ik neem het u volstrekt niet kwalijk, maar gij zijt ook zeker in onze vorstenstad aan Zijne Doorluchtigheid voorgesteld geworden P Een prachtige charmante man, nietwaar?" Een spottende lach vertoonde zich om de hoeken van den mond van den jon gelinghet was alsof hij medelijden had met den oom, die zoo vol geestdrift sprak over den regent van een der on- beduidenste staatjes, welke op de kaart te vinden waren. „Gij vergeet, beste oom", hernam hij, „dat ik als halve Amerikaan den adel heb afgelegd. Een eenvoudige dokter, zooals ik, kon het immers niet- wagen zijne oogen tot een vorst op te slaan. Om u de waarheid te zeggen, ben ik niet aan Zijne Doorluch tigheid voorgesteld en ik verlang er ook niet naar. Eén zaak slechts trok mij met magnetische kracht aan, nl. om leerling te worden van dien man hem de won deren af te zien die hij dagelijks ver richt, dat was het brandende verlangen dat mg steeds verder dreef naar hier geduide verschillende betrekkingen bij het departement van marine, bij de rijkswerven, bij het loodswezen en bij de kustverlichting, voor zoover daarin niet wordt voorzien door opklimming van in deze betrekkingen reeds dienende personen voortaan vervuld worden door onderofficieren en mindere schepe lingen der zeemacht, wier diensttijd van ten minste 10 jaren ten einde loopt en die zich door goed gedrag hebben on derscheiden. Elke schepeling, die aan de gestelde vereischten voldoet, kan tegen het tijd stip van het verlaten van den dienst, op zijn te kennen gegeven verlangen, ge durende 6 maanden worden opgenomen bij degenen, uit wie voor de vervulling der vacaturen in de vorenbedoelde be trekkingen een keuze moet worden ge daan. In geval van afkeuring wegens lichaamsgebreken, kunnen de schepe lingen in aanmerking komen binnen de gestelde grens van 10 jaren diensttijd. Door deze regeling zal bereikt worden lo. dat alle openvallende plaatsen in de genoemde betrekkingen zullen worden ingenomen door personeel der zeemacht, 2o. dat alleen zij, die zich door geruimen diensttijd en door goed gedrag zekere aanspraken hebben verworven, kunnen worden geplaatst. Est fsoisnstelssl bij de pest. Men herinnert zich dat er verleden najaar heel wat te doen is geweest over het verbod van het aannemen van fooien door brieven- en telegrambestel lers. Niet lang heeft het geduurd, of men kon zijn fooitje toch best weer kwijt worden aan den besteller die door voorkomendheid of vriendelijkheid menigen kleinen dienst aan het publiek bewijzen kan zonder dat zijn dienst er onder lijdt. Was 't verbod weer ingetrokken Werd het aannemen van fooien oog luikend toegestaan en bleef het vragen, zoogenaamd wenschen, verboden Uit een inlichting van den minister van waterstaat aan de Tweede Kamer op een adres van J. J. Bergmans, brie ven- en telegrambesteller, van Amster dam naar Steen wijk,voor straf verplaatst, blijkt thans het volgende De minister deelt mede, dat op 25 September 1904 door bestellers van de betrokken wijk in verband met het ver bod van fooienvragen, eene vergadering is gehouden, waarin de al of niet op volging van dit verbod is besproken, en beraadslaagd over het boven brengen van brieven aan kantoren, alwaar de bestellers de gebruikelijke hajaarsfooi niet meer zouden ontvangen. Besloten werd, dat, indien dit laatste plaats vond, de kantoren met ingang van Januari 1905, overeenkomstig art. 14 der in structie van de bestellers, hun bestelling ook slechts aan de voordeur in ontvangst zouden kunnen nemen. tot hem. En mijn verlangen zal bevre- digd worden. Toen ik in de residentie L kwam, hoorde ik van mijn mede student Erich von Wilden, dat de pro fessor een medehelper zocht en ik ijlde reeds den volgenden morgen naar Werner. In het eerst behandelde hij mij koel, zelfs bijna beleedigend, omdat hij mij voor een geboren Amerikaan hield, maar toen ik hem met mijne Duitsche afkomst bekend maakte, werd hjj vrien delijk en had ik na een grondig examen het genoegen mij zijn helper te mogen noemen." „Dan noem ik u een gelukskind", zeide de ritmeester en streek zich met de hand over den goed onderhouden, bruinen ringbaard, die hem tot op de borst hing, er tamelijk ondoordacht bij voegende „Nu wordt mij alles duidelijk en is hieraan de betrekking tussehen u en dokter Von Wilden, den stiefzoon van den Kommerzienrath op het kasteel te danken." Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1