Woensdag 9 Augustus. illVENS Ei EN VLOED. No. 185. 43e Jaargang. 1905. 0 N. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. J lo. Zijn de gekozenen ook werkelijk |de meest begeerden Land* en Tuinbouw, VlISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maande® ?330o Fraaoo pe® jposfc 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. 1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepluonmimmer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. De crisis. liet nieuwe departement, aan het hoofd waarvan mr. Veegens zal komen te staan, zal den titel dragen van departement van nijverheid" en omvat ten landbouw, handel en nijverheid en de af deeling arbeid (thans bij binnen landsche zakeD). Het departement waarvan prof. Kraus (de rector-mognificus der Technische Hoogesohool te Delft), het hoofd zal zijn zal den naam voeren van „departement van waterstaat" en omvattenwater staat, spoorwegen en posterijen en te legrafie. De aanstaande minister van marine Cohen Stuart is sedert eenigen tijd be vorderd tot kapitein ter zee. Ssrbied voor do Eroon. Niets was in de oppositie tegen het kabinet-Kuyper zoo verregaand stuitend en ongerijmd schrijft de „Stand." als het laf gepraat, als zou dit kabi net zijn tekort geschoten in eerbied yoor de Kroon. Maar vooral na zulk een oppositie klonk niets zoo dwaas, als hetgeen de oppositie daarna zelve deed. We spreken nu nog niet van het opmerkelijke feit, dat ze door haar treuzelen met de kabinets formatie de Koningin dwong, na een vermoeiend jaar, van den voorgenomen uitstap naar Dobbin af te zien. Maar wel wezen we op deze twee feitenlo. dat ze de Kroon wilde be letten een wet uit te vaardigen, waar aan beide Kamers der Staten-Generaal haar goedkeuring hadden gehecht, al leen omdat het kiezerskorps eerlang de wet zou stellen. En 2o op het feit, dat men de Koningin zedelijk dwingen wilde, om onverwijld weer van haar recht tot benoeming van een voorzitter in den ministerraad afstand te doen. Twee krasse stukken. Kras vooral daarom, wijl men, op het tweede met nadruk gewezen, blijk baar den eerbied voor de Kroon zóó en bagatelle" opvat, dat men zich niet eens, ook niet met schijn van ernBt, tegen deze aanklacht verweert. Evenredige vertegenwoordiging. De heer C. E. van Koetsveld, redac- deur van het tijdschrift „Evenredige Vertegenwoordiging," schrijft het vol- Lgende naar aanleiding der jongste Ka- i Herverkiezingen. De verkiezingen geven aanleiding tot |het stellen van enkele vragen, die door |de cijfers op uiterst zonderlinge wijze Iworden beantwoord. Nemen wij eerst enkele districten Kaar het Duitseb. 'O «Och heertje!" zij viel naast de Machtigen kachel op een bankje neder p wischte zich met haar voorschoot het weet van het gerimpeld gelaat, „en wh heeft juffrouw Martha mij naar het WP gezonden en zwaarbeladen ben ik aai' huis terug gekeerd het ging '"gzaam genoeg, dat moet ik zeggen, ;aar ,mea ontmoet wel eens vrienden, 10 willen weten hoe het met je gaat on dat helsche zand. Maar- het ging ?l vot)ruitdaar hoor ik op eens het 1311 van oen koets, dicht langs mij. wee heeren zaten er in, de een, Ik heb 'B1 goed herkend was de dokter a«eHollanders, mijnheer Von Wilden he ander ik verschrok geducht Idle geleek op u, jonkertje, als twee water, dat wil zeggen, hij zag waar het pleit reeds bij eerste werd beslist Gekozen werd den 16 Juni in het district Rotterdam III een candidaat met 2093 st. Amsterdam IY 1680 Niet-gekozen op 16 Juni in het district Gorinchem een candidaat met 3401 st. Middelburg 3542 Amersfoort 3593 Ridderkerk 3676 Doetinchem 4042 Sterker nog spreken de cijfers zoo wij ons afvragen hoeveel stemmen 16 Juni werden uitgebracht op de den 28 Juni, bij herstemming gekozenen of geval lenen. De bij herstemming gekozen candi daat in het district Schoterland verkr.op 16 Juni 2085 st. Amsterd. YII 1667 Utrecht II 1351 Amsterd. VIII 1336 Zevenbergen 1325 Amsterdam II 722 Maar, zoo werpt men ons wellicht tegen nu vergelijkt gij verschillende districten met elkander. Dat deugt niet. De vraag is maar of een gekozene in zijn district de meest begeerde is. Welnu het antwoord op die vraag geve dan het volgend lijstje van de districten waar de op 28 Juni gekozene den 16n Juni achterstond bij den met hem in herstemming komenden mededinger Rotterdam II 28) I 33) Leeuwarden 42) Amsterdam VIII 55) Enkhuizen 78) Amsterdam YII 104) Alkmaar - 145) Leiden 170) Utrecht I 201) Lochem 215) Gouda 300) Rotterdam I 367) Dordrecht 385) Amsterdam II 455) Den Haag I 469) Zuidhorn 471) Eraneker 710) Zevenbergen 763) Utrecht II 1071) Enschede 2083) 2o. Heeft mijn woonplaats invloed op de waarde van mijn stem? Enschede telt 14,396 kiezers. Kwa men die allen ter stembus, dan zouden 7199 stemmen noodig zijn om de meer derheid te halen. Elke stem heeft dus als het ware voor 1/7199 over den uitslag te beslissen. In Amsterdam II echter, waar 1741 de grootst noodige meerder heid vormt, beteekont elke stem 1/1741 van het succes. In Amsterdam II heeft dus een stem ruim viermaal meer waarde dan in Enschede. Maar men behoeft niet van de eene gemeente naar de andere te verhuizen om de waarde van zijn stem geweldig te zien stijgen. Eene verhuizing van de eene straat of gracht naar de andere is daartoe er juist uit, zooals gij er voor tien of vijftien jaren hebt uitgezien. Daar, waar de weg zich opeens in tweeën deelt, hield de wagen plotseling stil. De vreem deling jonkertje, ik meen den heer, die zoo merkwaardig op u gelijkt sprong er uit en reikte, op den grond staande, aan Yon Wilden de hand met de woorden „Vaarwel, waarschijnlijk zien wij elkander spoedig weder, want gij kunt ervan verzekerd zijn, dat ook op mij de antipathie mijner bloedver wanten geen invloed zal hebben." Wat de andere antwoordde, verstond ik niet hij sprak zacht en ik durfde niet zoo dicht bij den wagen komen toen schudden zij elkander nog eens de hand, de wagen reed verder, den weg naar de Hollanders op de vreemde bedacht zich ook niet lang en trad rustig voorwaarts ik spande al mijn krachten in, om vroeger dan hij op den Rümmingsburg te zijn, maar ik zie het al, ver ben ik hem niet vooruit, want daar, kijk maar eens uit het venster, daar komt de jonge heer reeds de dorpstraat af," „Onze gast", vulde de ritmeester aan, die met een betrokken gelaat naar de vertelling der oude keukenmeid had geluisterd. ook reeds voldoende. Men vergelijke maar eens met elkander de Amsterdam- seke districten, uiteenloopend van 12,748 tot 3481 kiezers 3o. Kunnen even groote kiezersgroe- pen evenveel, en grooteren méér dan kleineren bereiken Een groep van 6000 kiezers in Am sterdam IX is er volstrekt niet zeker van iets te kunnen uitrichtenmaar diezelfde groep gelijkmatig verdeeld over de districten Amsterdam IY, VIII en II verovert drie zetels. Dit is een theoretisch voorbeeld. Thans een ontleend aan de praetijk. Een groep van 6201 kiezers in Enschede bracht één candidaat in herstemming en die candidaat viel. Een over de districten Zevenbergen, Utrecht II, Amsterdam YII, VIII en II verdeelde groep van 6401 kiezers (dus niet noemenswaardig grooter), bracht vijf candidaten in her stemming, en die vijf werden allen ge kozen. Even sterke kiezersgroepen bereiken dus niet evenveel. Zouden sterkeren méér vermogen dan zwakkeren Als men in Enschede, Amsterdam IX en Beverwijk neemt de helft 1 der kiezers en die cijfers bijeen telt, dan krijgt men een totaal van 16,750. Als men in Amsterdam IY, VIII en II sa mentelt de helft -j- 1 der kiezers, dan krijgt men 5635. Welnu, de 5635 zullen drie afgevaardigden kunnen kiezen, en de 16,750 geen enkele. Men noeme dit geen overdrijving der theorie. De praetijk heeft ons nog wel iets sterkers geleverd. In Zevenbergen, Amsterdam II en YHI brachten 3383 kiezers drie candidaten in herstemming, die alle drie gekozen werden. In En schedé, Enkhnizen ca- Gouda brachten 14,453 kiezers óók slechts drie candi daten in herstemming, maar... die niet gekozen werden. Ons kiesstelsel houdt er eene zonderlinge logica op na. Het heet een meerderheidsstelsel. Toch acht het 3383 hooger dan 4 X 3383 13332 4o. Van hoeveel stemmen kan het verwerven of verliezen, de versterking of verzwakking der Kamermeerderheid met de vorigen samen dus 1420 kiezers, ■WS=SSiS^iirS3tgi^SSSahB',tSU!Mf. dan ware de verhouding in de Kamer gebleven rechts 58, links 42. Bovendien nog in Rotterdam II 243 kiezers, dus totaal 1663, dan ware de verhouding geworden rechts 59, links 41. Hadden daarentegen links in plaats van rechts gestemd in het district Steenwijk 5 kiezers Ridderkerk 10 Middelburg 53 Tietjerksterad.235 samen 303 kiezers, dan ware de verhouding in de Kamer geworden rechts 44, links 56. Er waren dus verschuivingen noodig over slechts 1663 -(- 303 1966 kiezers om de samenstelling der Kamer te doen varieeren tusschen 59 rechts en 41 links tot 44 rechts en 56 links Indien bij de stemming van 16 Juni anders gestemd hadden (nl. rechts in plaats van links) in het district Gorinchem 53 kiezers Amsterd. VII 68 "'.li. samen 199 kiezers, dan was de verhouding in de Kamer geworden rechts 51, links 49. Als verder nog rechts hadden gestemd in plaats van links in het district Enkhuizen 78 kiezers Amsterd.VIII107 Dordrecht 178 Zierikzee 187 Rotterd. IV 201 Leiden 235 Gouda 235 Ofschoon het geene aanbeveling voor Kurt Rümming was, Jat hij met den zoon van den Kommerzienrath saamge reden had,verhelderde toch 's ritmeesters gelaat, toen hij bij een blik door het ven ster, de opene gelaatstrekken van den vreemdeling aanschouwde, die met luch- tigen krachtigen tred helthuis naderde. Lisbeth had overigens gelijk, hij geleek op den ritmeester zooals zij zeide, als twee droppels water op elkander het was dezelfde hooge, sierlijke gestalte, als die van den anderenvoornaam en indrukwekkend. De bloedverwantschap met „dien" liet zich niet loochenen, dacht de oude, „dat is een echte Rüm ming en als de oude heeren daarboven in de galerij uit hunne lijsten konden treden, zouden zij zich verheugen over de krachtige loot, die uit den ouden boom ontsproten was." Daarna snelde hij, alle vooroordeelen op zijde zettende, den gast tegemoet, en heette hem met een stevigen handdruk welkom op den Rümmingsburg. Weinige minuten later opende zich de deur der woonkamer weder, welke de ritmeester zoo even gesloten had en liet beide mannen binnen. Daar hebben w| den verwachten gaat", zeide de Nieuwe torpedobootan. Bij de „Maatschappij van scheeps- en werktuigbouw Feijenoord" te Rotterdam worden de vier nieuwe torpedobooten gebouwd, welke voor versterking van onze torpedoflottille worden aangeschaft. De lengte bedraagt ruim 45 M. en de waterverplaatsing is ongeveer 150 ton. De bewaping dezer nieuwe booten, welke gebouwd worden naar bet type der bij de firma Yarrow in Engeland in 1900 gebouwde torpedoboot „Ophir", bestaat j uit drie lanceerinrichtingen voor de i nieuwste soort van torpedo's en verder j uit 2 snelvuurkanonnen van 5 cM. De snelheid dezer booten zal bij een ver- mogen van ongeveer 2000 paardekrach- ten minstens 25 mijl bedragen. De be manning zal bestaan uit 25 koppen. Niet alleen de ïïollandsche torpedo- vloot zal worden uitgebreid, maar ook voor de Indische torpedoflottille worden bij de Koninklijke maatschappij „de Schelde" te Vlissingen 2 nieuwe boo ten gebouwd, welke vaartuigjes zijn van het type „Hydra", welke in 1900 bij Yarrow werd gebouwd. Deze nieuwe booten zijn ongeveer 40 M, lang, bij een waterverplaatsing van 100 ton, terwijl de bewapening bestaat uit drie lanceer inrichtingen voor torpedo's en 2 snel vuurkanonnen van 3.7 cM. Bij een ver mogen van ongeveer 1200 paardekrach- ten zal de snelheid 24 mijl bedragen. De bemanning bestaat uit 20 koppen. Op 22 of 23 Aug zal door het 5e reg. inf., onder bevel van kolonel De Meester, in de omstreken van Amers foort een manoeuvre worden gehouden, welke dienstbaar zal worden gemaakt voor den geneeskundigen dienst in het verzorgen, verplegen en vervoeren van gewonden enz. van het gevechtsveld naar de alsdan in het leven te roepen ver bandplaats-afdeelingen. Leider hiervan zal zijn de dirigeerende officier van ge zondheid 2e klasse luit.-koionel A. van de Moer te Assen. huisheer levendig en, naar de gouver nante wijzende, die snel was opgestaan, voegde hij er op een gemaakten achte- loozen toon bij „Juffrouw Martha Stillfried, de gouvernante mijner dochter." Het was duidelijk, dat hij Kurt Rüm ming wilde beduiden, dat hij geene bijzondere opmerkzaamheid wenschte voor de jonge dame, wier verschijning zulk een indruk maakte, maar hem toonen wilde, welke afstand er lag tus schen zijn huis en de bezoldigde gou vernante. Of de jonge man den ritmeester niet verstaan had, of niet wilde verstaan, genoeg, hij boog zich eerbiedig, zóó ridderlijk voor de juffrouw, dat hij zijne hooge gestalte geen duim dieper had kunnen buigen voor de hofdame der keizerin. Zeldzaam scherp was de blik, dien de ritmeester op hem sloeg - eendogen- blik trokken zijne wenkbrauwen zich samen, toen nam hij echter zijn gast bij den arm, leidde hem naar de oude kanapé en verzocht met eene vriende lijke beweging der hand plaats te nemen en zeide daarna tot de juffrouw, die weder aan het venster was gaan zitten sM.aar beate ÖtiilfrieJ, zoudt gij onzen. In de te Utrecht gehouden jaarver gadering van den „Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren" werd meegedeeld, dat het hoofdbestuur op audiëntie is geweest bij den minister van oorlog, om in het belang van het kapitulanten- stelsel werkzaam zijn de minister gaf te kennen, dat een onderzoek daarnaar ingesteld was, doch dat de commissie haar rapport nog niet had uitgebracht, zoodat een afwachtende houding moest aangenomen worden. Aan rentelooze voorschotten werd in het afgeloopen jaar aan 29 leden een bedrag verleend van f2761. Aan ondersteuningen werd ten behoeve van 22 leden een bedrag verstrekt van f 526,60, terwijl aan kosten voor het plaatsen van kameraden in betrekkin gen uitgegeven werd een bedrag van f 200,95 en een som van f 57,45 aan rentelooze voorschotten werd afgeschre ven, te zamen f785. liet vorige jaar bedroeg dit te zamen f 484,63. Yan 42 weduwen met of zonder kinderen kon in het afgeloopen jaar een bedrag van f707 worden uitge keerd, d.i. f210 meer dan in 1903. Volgens het verslag van het Uit- keeringsfonds bij overlijden (Dubbeltjes- fonds) is er bij dit fonds een winst behaald van f704,351/,,, en steeg het belegd reservefonds tot f2521,50. Het voorstel om bij deelname van minstens 200 deelnemers een weduwen- fonds op te richten, werd met alge- meene stemmen aangenomen. Aan het hoofdbestuur werd opgedra gen, te trachten een wetswijziging te verkrijgen, waardoor uit de gagements- en pensioenakten de bepaling vervalt, dat wanneer gagement of pensioen met het salaris van het rijk genoten, meer dan f 1000 bedraagt, dit meerdere van het gagement of pensioen wordt afge trokken. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserschip „Evertsen", onder bevel van den kapitein ter zee P. C. Swaan, 6 dezer te Lerwick aangekomen. De commandant meldt dat eene reddingboei, van genoemden bodem afkomstig, is verloren geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft derhalve geene aan leiding te geven tot ongerustheid. Eemestlng der Stoppel vrachten. Van hoe groot belang is voor den boer in den herfst een rijke oogst van groenvoer, en hoe treurig ziet het er voor hem uit, waaneer hij, bij gebrek daaraan, reeds vroegtijdig zijn hooivoor- raad moet aanspreken. Dit ondervond hij inzonderheid het vorige jaar, toen de droogte spurrie- en knolgroen deed mislukken. Ook nu zijn alle schuren lang niet ruim van hooi voorzien en hoopt de landbouwer op een ruim gewin gast niet een kleine verversching aan- bieden Zij stond schielijk op en de beleefde opmerking van Kurt, dat hij op dit oogenblik werkelijk aan niets behoefte had, slechts met een glimlach beant woordende, die echter aan het bleek gelaat een wonderbaro bekoorlijkheid verleende, verwijderde zij zich. Diep ademhalende bleef zij een oogenblik op den drempel staan, terwijl bare oogen zich met tranen vulden en haar gansche gelaat de uitdrukking van onuitspreke lijke treurigheid aannam. „Helaas, altijd die vernederingen", fluisterde zij „maar waarom maak ik er geen einde aan", voegde zij er opgewonden bij en het schoone hoofd richtte zich op met een plotseling ontwaak gevoel van eigen waarde. „Waarom ga ik niet weg van hier 1 Ja waarom?" Haar hoofd zonk weder op hare borst „Omdat ik een zwak, recht zwak schepsel ben" zeide zij toen smartelijk „omdat" Zij hield plotseling op zou zij dan aau de vier wanden van den gang een geheim toevertrouwen, dat zij nog nooit gewaagt had aau iemand, wie ook te doea

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1