It. Zaterdag S Augustus. 's LEVENS EB Ei VLÜEO. No. 182. 43e Jaargang. 1905. Ns he Binnenlandsclie berichten. FEUILLETON. G Land- en Tuinbouw, n ®eiiiJ idui2( -0 c Cie., en. iu i(| do btsJ etabfjluj I tfc Ke Jlk geialll Ivoor. dage. 1 Pe_t" vao»J itë g'QTiey. •hat alK|||i| EL- ApoJ prjirbunic.l 0.35" N«cleilaiJ 103 JDEN vj|i BALAïJ IEN, iSS, oekhoudetl 18 den ion. 3 Harless, I jn, Jieescli- s-organen ^arme en nbevelens- cent. as3age, 9, s eT.m. 5.50. - .30, 11,-, 15,-, 7.-, mis: h.di< p. R a m i s 0 1.1 m a r k t 1.20, 2.50, adhuis: 7.05, 8,45. i, 11.15. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco gei- poot 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicli bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- Uitgever ADVERTENTIES: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en ciické's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonnuinmer 10. Abonnenicnts-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. De crisis. Een der bladen meldt, dat de eergiste ren gedane mededeelingen waarbij, in yerband met een oplossing der crisis namen werden genoemd, onjuist is. Mocht dit bericht doelen op mede deelingen in „Het Vaderl.", dan willen wij nog wel even bevestigen, aldus zegt genoemd bladlo, dat een oplossing der crisis in voor vrijzinnigen gunstigen zin binnen enkele dagen te wachten is 2o. dat bet vrijwel zeker is, dat de heeren Staal, Veegens en Rink deel zullen uit maken van een te vormen Kabinet3o. dat de heer Goeman Borgesius heden aan H. M. de Koningin het resultaat beeft medegedeeld van zijn voorberei dend werk om tot een oplossing der crisis te geraken. Arbeidersverzekeringswetten. Het orgaan van „Patrimonium" deelt mede, dat door het verbondsbestuur van „Patrimonium" in overleg met de Pa- troonsvereeniging „Boaz" is besloten om aan een commissie op te dragen een onderzoek in boeverre tusschen de ver schillende arbeiders verzekeringswetten, die thans aanhangig zijn, verband ge legd behoort te worden en in boeverre de werking voor de arbeiders in de Bteden en op bet platteland verschillend kan zijn. Woorden en daden. Wanneer men de actie der gezamen lijke liberale partijen nagaat, blijkt, hoezeer aan die zijde woorden en daden verschillen. Een der liberale grondbeginselen was van ouds geestelijke vrijheid. Maar de schoolstrijd beeft geleerd, hoe weinig daarvan in de practijk terecht kwam. Yoor dien allereersten eisch van geestelijke vrijheid, dat de ouders zelf mogen uitmaken in welken geest hunne ltii deren zullen worden opgevoed, voelde oen niets. Zelfs nu nog wordt een wet telijke maatregel, waardoor die eisch voller bevrediging vindt, beschouwd als een willekeurige greep uit de schatkist ten bate van vriendjes. Een ander liberaal grondbeginsel was de handhaving van den „rechtstaat." Maar toen het er op aan kwam, dien rechtstaat door aanvulling der wetgeving te beveiligen tegen anarchistische woe lingen, waren het de liberale politici die, onder suggestie van soc.-dem. ru moer, allerlei moeielijkheden opwierpen, en was het de aaneengesloten rechter zijde, die onlangs deze afmattende vrij zinnige tegenwerking kloekmoedig op de bres stond en de zaak tot een goed einde bracht, derde grondbeginsel was de ver en het weren van ker Naar het Duitscb. 4.) „Als wij de wapenkamer eens schoon lieten maken en de kisten met al de geleerde, nog nimmer in orde gebrachte boeken naar de keuken transporteeren, War zij de kachels nog een vol jaar brandstof zouden opleveren. Dat vertrek laat zich goed opknappen. Martha stopt feeds sedert drie weken aan het vuile gordijn dat zij, de hemel weet in welken hoek, gevonden heeft. Bovendien heeft Z1j eene massa overoude meubels opge poetst en daardoor de sporen van den ouderdom vernietigd. Het gansche ge bouw is doortrokken van de lucht van lak en tincturen, die zij daarbij gebruikt beeft. Zij heeft er echter haar doel mede bereikt, want de oude meubelen zien er bu weder frisch en jeugdig uit. Gij kunt biet hegrijpen wat Martha voor ons huis kelijke geschillen van het terrein der politiek. Maar nog de jongste stembus heeft geleerd, hoe er ter linkerzijde geen kwaad in wordt gezien, wanneer dit aan een partijdoel dienstig schijnt, de ééne kerk tegen de andere en de andere tegen de ééne in letterlijken zin op te hitsen en heel het land door het vuur van ker kelijke onverdraagzaamheid totkookhitte aan te blazen. Zelden heeft een partij in de practijk zóózeer haar beste theorieën te grabbel geworpen, als de liberale partij ten onzent. („De Ned.). of als ontoerekenbaren. Hoofdzaak is, dat zij er behandeld worden, zooals hun abnormale psychische gesteldheid het vordert. Het blad hoopt dat dit geval voor de regeering aanleiding zal zijn om aan dit moeilijk vraagstuk haar volle opmerkzaamheid te schenken. Onze marinevloot. Strafrecht en maatschappelijke veiligheid. Naar aanleiding van het ontslag van rechtsvervolging door de Haagsche rechtbank aan den zeventienjarigen Br.ouwers verleend, bespreekt het Week blad van het Recht" de begrijpelijke ontroering in verschillende kringen door deze uitspraak en het overeenkomstig requisitoir gewekt. De ang9t is gewet tigd Immers na verloop van het proef jaar in het krankzinnigengesticht kan Brouwers ontslagen worden. En dan is het niet onmogelijk, dat hij opnieuw komt onder denzelfden drang, waarvoor hij nu bezweek, en een nieuw slacht offer maakt. Men kan het gevaar, in dergelijke gevallen gelegen, zoeken te bezweren door voor ongelukkigen als Brouwers de quaestie der toerekenbaarheid minder streng op te vatten en zoo een veroor deeling tot langdurige vrijheidstraf mogelijk te maken. Slechts indien die straf" zou bestaan in bewaring in een speciaal ingericht, onder psychiatrische leiding beheerd gesticht, zou men er zich praotisch mee kuunen verzoenen. Theoretisch juister en het rechtsgevoel beter bevredigend is de andere oplos sing. Indien de deskundigen als hun oordeel te kennen geven, dat de daad gepleegd is onder den invloed eener 1 gebrekkige ontwikkeling der verstande lijke vermogens, dan behoort de rechter hun te volgen en een niet toerekenbaar 1 uit te spreken. Doch dan moet de voor de maatschappij gevaarlijk^, in het j krankzinnigengesticht geplaatste, niet tot de vrijheid kunnen terugkeeren, j tenzij de rechter daartoe zijn toestem- ming gaf. Hij moet, laten wij maar zeggen, bewaard, wil men opgeborgen, blijven in het krankzinnigengesticht, totdat het gevaar voor recidive ge- I noegzaam geweken is. Zegt men het krankzinnigengesticht is voor die be waring niet geschikt, dan ligt de con clusie voor de hand, dan moet er zijn een bijzonder gesticht, voor dergelijke individuen speciaal ingericht. In de vestiging van zoodanig gesticht ligt de kern der quaestie. Is zulk een gesticht er, dan is het betrekkelijk van onder- geschikt belang of individuen als Brouwers er komen als toerekenbaren Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. pantserschepen „Piet Hein" en „Evert- sen," respectievelijk onder bevel van de kapiteins ter zee 11. Backer en P. O. Swaan, den 3den Augustus van Kings town vertrokken en is de divisie, be staande uit Hr. Ms. pantserdeksche- pen „Gelderland", „Noord-Brabant" en „Utrecht", onder bevel van den schout bij-nacht J. G. Snethiage, den 2den dezer Malta gepasseerd. Op verzoek van den minister van marine worden, door tusschenkomst van de burgemeesters der gemeenten, aan de hoofden van openbare en bijzondere scholen, van wie de noodige medewer king kan worden verwacht, circulaires tot bevordering van dienstneming van jeugdig scheepsvolk bij de marine ter verspreiding uitgereikt. Boni. Aan de „Tel." werd gisteren uit Ba tavia geseind De vijand verloor bij de landing te Badjowa 1000 dooden, waaronder vele hoofden. De vorst -"an "Watampone vluchtte, achterlatende kostbaarheden. De troepen rukken voort naar Palakka. doet. Zij schijnt werkelijk te vergeten, dat hetgeen heel goed voor een burger meisje past, eene vernedering is voor de adellijke jonkvrouw, In weerwil van mijne zestien jaren, hangt zij nog gaarne de gouvernante uit. Nog onlangs wilde zij dit ik een overoud, geborduurd doekje zou stoppen, omdat zij dacht dat het heel goed zou staan op de ronde tafel van rozenhout, die boven in de rommel kamer staat. Ik vond deze opdracht natuurlijk in den grootsten graad im pertinent ik zou gaarne weten of ooit een barones Von Riimming door de mot aangetaste doeken heeft gestopt Ik nam echter stilzwijgend het werk aan maar toen zij geheel verdiept was in haar moeitevol werk, nam ik de schaar en knipte den doek in honderden Btukken en liet dezen het venster uit vliegen." Bij de laatste woorden was zij van haar vaders knieën afgesprongen en stond toen met een dartelen lach voor hem. Maar papa", zeide zij toen plotseling na een blik op zijn gelaat geworpen te hebben, op geheel veranderenden toon, vindt gij nu, dat ik niet goed gedaan heb „Ja, duizendmaal ja! Het was eene Schadevergoeding voor onschuldig veroordeelden. Als een bewijs hoe dringend noodig een voorziening is in de quaestie van schadevergoeding aan onschuldig ver oordeelden, kan weer eens blijken uit het volgende, dat Anna De Savornin Lohman in „De Hollandsche Lelie" schrijft „Yoor eenige weken riep een inge zetene uit Z., oen werkman, mijn hulp in, daar hij gedurende drie maanden onschuldig in hechtenis was geweest en geen schadevergoeding kan verkrijgen, omdat de wet dit niet toelaat. Hij ver wees mij voor inlichtingen naar den predikant uit zijn woonplaats, en van deze vernam ik de volgende bijzonder heden De bedoelde persoon, een zeer oppassend werkman, woonde vroeger te Amsterdam en werd daar in preventieve hechtenis gezet wegens het stelen van een handkar. Zijn besliste ontken ning baatte niet. Drie maanden lang moest hij wachten in de gevangenis, vóór hem op zekeren dag de mede- deeling gedaan werd, dat hij nu wel weer kon heengaan. omdat men den waren schuldige had ontdekt. In dien tusschentijd had zijn vrouw ten behoeve van haar en haar klein kindje alles, zegge alles, tot het bed onder haar lijf, moeten verkoopen, omdat haar kost winner in de gevangenis zat.... onschul dig. Zich als werkvrouw aanmelden baatte haar niet. Haar man „zat" im mers. En wie vertrouwt de vrouw van een „misdadiger" in zijn huis Toen nu die man, buiten eigen toedoen, door een dwaling der justitie, drie maanden lang van zijn vrijheid en zijn eer be roofd, eindelijk onschuldig bewezen, terugkeerde in de maatschappij, was hij broodeloos in den letterlijken zin. Ver geefs klopte hjj aan bij den minister van justitie om schadevergoeding. „De wet laat dat niet toe", werd hem geant woord. Publieke liefdadigheid moest zich ten slotte ontfermen over dezen man, die geen schuld heeft aan de maatschappij, maar jegens wien de justitie zondigde door hem onschuldig te laten zitten, drie lange maanden. Eere zij hier ge bracht aan de inwoners van Z., waar heen de man verhuisde, die dank zij het liefdevol een beroep op hen doen van hun predikant, het beklagenswaardig gezin met gaven en hulp overstroomden, het voorzagen van beddegoed, kleederen, geld, en den willigen en ilinken werk man blijvend arbeid in hun midden verschaften..." schande, waartoe gij door uw heet bloed werd aangezet, eene afschuwelijke boos heid, die aan eene Von Rümraing in 't geheel niet paste 1" De anders zoo rustige man toonde zich zeldzaam opgewonden en stond snel van zijne plaats op. „Gij hebt mijn stemming geheel bedorven, kind", ging hij voort, terwijl hij met een bijna zenuwachtigen haast de papieren op de tafel in eene nevenliggende tasch begon te rangschikken. „En toch" ging hij voort, toen dit werk was afgeloopen „zijt gij in den grond daarvan niet de schuld en het is hoofdzakelijk mijn in vloed op u, die u zoo onvrouwelijk heeft Nog een en ander voor fruitteler». In ons vorig artikel gaven we eenige mededeelingen betreffende de belangrijke proeven, sinds eenige jaren op de ter reinen van de Woburn-Experinental- Pruit-Earm met vruchtboomen genomen. Enkele feiten en beschouwingen moeten we er nog aan toevoegen. We vermeldden, dat de oogst van de kroonboomen, omgeven door gras, was 87 pet. en van de onkruid-kroonboomen 55 pet. beneden de open-grond-boomen. Worden deze getallen vergeleken met de uitkomsten van de verkregen oogsten over 4 jaren van boomen, die geheel verwaarloosd zijn, dan blijkt, dat deze laatste 82 pet. ten achter zijnOok leerrijke cijfers Niet minder leerrijk dan het resultaat van de grootte van het fruit van der gelijke verwaarloosde, niet bemeste boomen. Dit fruit bleef in grootte niet minder dan 56 pet. achter. Hieruit volgt dus, dat niet bemesten en verwaarloozen der boomen nagenoeg even slechten invloed heeft als wanneer men hen in een grasvlakte laat groeien. Ook niet te vergeten Waar gebleken was, dat de onkruid vlakte om de boomen weinig minder nadeel deed dan de grasvlakte, had men in de laatste jaren alleen maatregelen genomen ten einde den invloed na te gaan van grootere of kleinere grasvlak ten rondom de boomen. Zij waren den weg naar huis inge slagen en terwijl zij zoo kalm over den zandweg liepen, traden voor de herin nering des ritmeesters de jaren, welke sedert den dood zijner gemalin verloopen waren. Hij had ze lief gehad, die zachte, stille vrouw, recht hartelijk lief, maar de liefde, van welke de dichters zingen, was het niet die hen samenbond. Des niettemin betreurde hij haar verscheiden, want zij was toch de moeder van zijn klein, lief meisje, dat zij hem in de laatste ure aati zijn hart legde. „Konrad," fluisterden toen de bleeke lippen, „bemin haar dubbel, niet met uw hart alleen, maar ook met het mijne." Wat hij toen beloofde, was hij ook trouw nagekomen en toch lag er een grenzeloos egoïsme in de afgodische, liefde, welke hij zijn kind bewees. De kleine Wanda was zijn alles, zijn oog appel en op weg en steg, in het woud of op het veld, altijd bij hem. Hij leerde haar de jacht, leerde haar Latijn, Jas met haar Homerus in het oorspronke lijkeja, hij liet hare teedere gestalte in mannenkleeren steken en gaf haar onderricht in de gymnastiek en het zwemmen. Evenals hare voorvaderen, wier verweerde portretten in de afgele gen schilderijenzaal van het oude kasteel hingen, leerde hij haar schermen, maar wat zij later niet wilde leeren, toen de ritmeester eindelijk begon in te zien dat het tijd werd zijne dochter eene andere opvoeding te geven, was vrouwe lijke arbeid. En ofschoon zij dagelijks het beste voorbeeld aan hare opvoedster had, wilde zij maar niet begrijpen dat al die kunsten, die zij van haar ridder lijken vader had geleerd, waarop zij zoo trotsch was, moesten vergeten worden voor het afschuwelijke kousenstoppen of Een 30-tal kroonboomen, voor de eene helft Cox's Oranje Pippeling en voor de andere helft uit het Wonder van Newton bestaande, waren in December 1898 geplant met en zonder gras om den stam. Yoor elke proef werden drie boomen aangewezen. Het gras nam een grootere of kleinere vlakte rondom den stam in, met dien verstande, dat er een kleinere of grootere open ruimte om den stam werd gehouden bij de verschillende proeven met drie boomen, en wel zoo danig, dat die open ruimte vermeerderde van niemendal tot pl.tn. 5 M. En wat was het gevolg Dat de boomen, die gras hadden rondom de stam en wel in de onmiddellijke nabij heid reeds na één jaar dood waren of zoo goed als dood, en dat alle boomen, die meer dan een 60 c.M. vrijen grond hadden om hun stam, leefden en zich gezond vertoonden. Deze werden in Eebr. 1903 opgenomen en opnieuw ge wogen. Uit het volgende tabelletje blijkt de gewichtsvermeerdering De grasvlakte begon op een afstand van Het gewicht van den boom was toegenomen bij Cox's ïljjemu: Wonder y. newton: 0 M. 0,6 M. "1,2 M. 1,8 M. allen dood allen dood 36 43 114 160 206 228 Uit deze getallen volgt ongetwijfeld, dat, als de open ruimte om de boomen grooter wordt, de boomen sterker groei en en naar verhouding meer groeien dan de ruimte vergroot wordt. In het derde verslag worden de proeven beschreven, welke genomen zijn om te weten te komen, welke om standigheden in de eerste plaats in aanmerking komen als vermoedelijke oorzaken der achteruitgang. Gebrek aan voedsel Gebrek aan water Gebrek aan luebt 't Ia den proefnemers niet mogen gelukken een beslissend antwoord te kunnen geven. Zij schijnen de slechte inwerking van de grasvlakte te willen toeschrijven aan een zeker vergift, dat zich onder de graszoden in den grond ontwikkelt. Dr. Cattie merkte echter terecht op, dat de schade, door onkruid veroorzaakt, in de meeste gevallen weinig minder was dan die door gras, en vroeg met het oog daarop„Zou men ook hier de inwerking van een giftige stof op den voorgrond willen stellen Hij onderschreef dan ook niet de meening der proefnemers, dat geen der drie bovengenoemde vermoedelijke oorzaken de ware zou zijn. Hem scheen het toe, dat vooral rekening moet worden gehouden met het berooven van den bovengrond van voedsel en water. Kroon- en struikappelboomen halen toch vooral hun voedsel uit den boven grond, nl. jonge boomen missohien meer het vervelende naaien. Een diepe zucht steeg op uit de be kommerde mannenborst en toch blikten zijne oogen met vergeeflijken trotseh weder op het feeachtige schepseltje naast hem met de zachte goedige gelaatstrek ken en de trotsche gebiedende oogen daarbij. Of zij vermoedde wat in zijn gemoed omging Misschien wel, want zij legde lachend haar arm in den zijnen en zoo schreden zij zwijgend, langs de verwil derde kruisdoornhaag, naar het slot. „Kijk eens naar uw mooi kleed," riep de ritmeester plotseling uit, want hij had bemerkt hoe de sleep der japon van Wanda, het laatste geschenk van zijn zuster, in de doornen was blijven hangen. Hij was zeer op oen net uiterlijk gesteld en dat zijne dochter daaraan zoo ver van hem verschilde, deed hem leed. „Gij zijt zoo onachtzaam als een milli- onair op uwe garderobe", zeide hij toen. f Wordt Dernnlgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1