Donderdag 3 Augustus. No. 180. 43e Jaargang. 1905. ïan week tof week. FEUILLETON. vim Binnenlandsche berichten. Gemeentebestuur. VlISSINGSCHE ('01IIAM. Prijs per drie maanden 1,80» Franco jses» post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert, zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 1ST. ADVERTENTIES van 1-4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dageljjlts, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Tele pli aonnuminer 10. Abonnements-Advertentien op zeer Toordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING, ter benoeming van een lid van den Gemeenteraad. Burg. en "Weth. van Vlissingen maken bekend dat, tengevolge van de op heden plaats gehad hebbende candidaatstelling voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad op den 10 Augustus e.k., van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 5 uur, zal gehouden worden eene stemming tot benoeming van een lid van den Gemeenteraad in kiesdistrict no. II, omvattende de wij- E,~ F, G, H en I, waarin oandidaat zijn gesteld de heeren BEIJERMAN, H. 0. MEER, H. J. VAN DER Wijders zij herinnerd aan het be paalde bij art. 128 van het wetboek van strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eeno krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven ver kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste één jaar." Vlissingen, den 1 Augustus 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. PASPOORTEN. Verkrijgbaarstelling paspoorten Zeemacht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de miliciens der Zeemacht lichting 1900 dezer ge meente, dat de paspoorten wegens ge- eindigdeu militiediensttijd door belang hebbenden ter Gemeente-Secretarie kun nen worden afgehaald dagelijks van den vooriniddags 10 tot des namiddags 4 ure, uitgezonderd Zon- en feestdagen. Vlissingen, 2 Augustus 1905. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Rusland is toch een zonderling land Datgene, waaraan in een minder auto cratisch bestuurd of in een constitutio neel Rijk niemand zou durven denken, is mogelijk in dit land vol contrasten. Door de omstandigheden gedrongen, in zonderheid door de rampspoeden van !ger en vloot, ziet de keizerlijke re- eering zich genoodzaakt een bemidde- ngsvoorstel aan te nemen en afgevaar digden te zenden ter vredesconferentie, ®n wanneer die afgevaardigden op het Naar het Duitscb. 2.) Langzamerhand de tijd maakt een eind aan elke nieuwsgie- liet men de geheimzinnige rustenmen hield op te zijn en de praatjes van «ag keerden zich tot andere onder- ?0n, tot zichtbare verlichting van ij® '''meester, die nu bevrijd was van pehing om ontwijkende antwoorden P lastige vragen te geven. e Meimaand vertoonde zich dit jaar dare liefelijkste gedaante het schoon Uclu k'eur(te Lij na onafgebroken de terwijl andere kleurschakeeringen "ks merkbaar waren de zon s in haar schoonsten glans, en hare brandende stralen weerwil van den vroegen ochtend, 9 loodrecht op de rijk met knoppen punt staan hun moeilijke en waarschijn lijk zeer ondankbare taak aan te van gen, voor hun eigen persoon overtuigd dat gered moet worden wat nog te redden valt, dan komt het legerhoofd op het oorlogstooneel met een telegram van leedbetuiging over de aanstalten tot vrede, met andere woorden, met een afkeuring van de regeeringspolitiek Maar 't is waar ook, men kan moeilijk van politiek spreken waar, zooals in Rusland, elke leidende gedachte ont breekt en het hoofd der regeering in zooverre aan een marionetten-theater herinnert, dat hij telkens buigt naar den kant, waar men het hardst aan het koord trekt. En op dat telegram van ongepaste inmenging in een andermans zaken, antwoordt de Czaar met een hoffelijke en vleiende betuiging van instemming, waarin nogmaals van een voor Rusland gunstig einde wordt gewaagd. Trouwens, nog erger heeft de Czaar het gemaakt tegenover de geestelijken van Orenburg, toen hij op pafchetischen toon verklaarde, dat het Russische volk zich op hem verlaten kan en hij nooit zal overgaan tot het sluiten van een smadelijken vrede. Zóó zijn het de feiten zei ven, die den toestand veroordeelen want welke ver - antwoordelijke regeering zou zich ooit op die wijze uitlaten, tijdens het voeren van onderhandelingen over den vrede Zulke uitlatingen kunnen een eer vollen vrede slechts schaden Overigens behoeft men voor een over haasten vrede, waarvoor 's keizers vrien den hem waarschuwen, niet bevreesd te zijn. Het gaat van Russische zijde toch niet van harte en de Japanners werken zoo kalm voort aan hun plan, dat het waarlijk aardig is om te zien hoe zo zich nestelen, terwijl ze, zeiven hunne mannetjes zooveel mogelijk sparende, het groote Russische leger tot werke loosheid doemen. Over den tegenwoordigen stilstand in den oorlog, die eigenlijk slechts een schijnbare stilstand is, begint men zich hier en daar te verbazen maar het is toch duidelijk genoeg, dat de Russen, indien zij met hoop op voldoenden uit slag konden opereeren, hun vijanden niet stil hun gang zouden laten gaan. En wat de Japanners betreft, zij hebben in den tegenwoordigen stand der zaak geen belang bij een veldslag, die hun gemakkelijk een vijftig duizend man kan kosten. Groote voordeelen kunnen zij daarbij niet meer behalen. Het is getooide en met welriekende geuren bezwangerde aarde en namen met nieuwsgierigen ijver een kijkje in den wonderlijken tuin van den Rümmings burg met zijn reusachtig groote vreemd gevormde grasperken, die nu eens den vorm van vledermuizen schenen na te bootsen, dan weder als ouderwetsche, gekronkelde letters gevormd waren. De beide personen, die daar tegenover elkander aan een steenen tafel zaten, deden niets om de brandende zonnestra len af te weren, want noch het trotsch opgeheven hoofd van den nauwelijks veertig jaren tellenden man, noch het aanvallige goudlokkige kopje van het jonge meisje daar tegenover hem, sche nen bedekt te zijn. Ongehinderd konden dus de stralen, die door het bladerendak der oude boomen drongen, op hunne hoofden spelen, ja, zóó verdiept schenen beiden in de bladeren, boeken en af beeldingen van geslachtwapens die voor hen op de tafel lagen, dat zij geen letsel schenen te hebben van den bijna bran denden zonnegloed. „Ziet ge, papa", zeide thans het jonge meisje levendig en vroolijk, terwijl zij met de courant in de rechterhand op eene afbeelding wees, die het dichtst bij hun te doen om Sachalin en zoo mogelijk om "Wladiwostok, het laatste zonder al te groote opofferingen en misschien heb ben ze nog wel wat anders in hun doos. Wij kunnen niet anders zien dan dat de Japanners met groote zekerheid bezig zijn een toestand voor te bereiden waarin de vrede noodzakelijk moet volgen maar J wij zijn nog niet zoo ver, en de harde koppen der Russische regeerders zullen het er wel op aanleggen, de bittere pil, door hen te slikken, zoo lang mogelijk bij den dokter in casu de bijeenkomst der gemachtigden te laten, Overigens bevinden wij ons zoo on geveer midden in den politieken kom kommertijd. De parlementen zijn mee- rendeels naar huis, de ministers op reis, de ambtenaren met verlof, en die thuis zijn nemen het er eens van. Het is te heet in de wereld en het is niet te verwonderen dat de staatkundige disch zoo slecht voorzien is. Zoo is het dan ook nog altijd onbe slist of een Bernadotte op den splinter- nieuwen troon van Noorwegen komen zal. Men begint in Zweden aan het aas te ruiken en zal ten slotte wel bijten. Ware dat aanbod van een Bernadotte den Noren niet voorgekomen als een geschikt middel om hun zin te krijgen, dan zijn wij vast overtuigd, dat het kalme, stoere Noorsehe volk, dat vrij slechte herinneringen houdt van de con stitutioneels monarchie, eens de proef met de republiek zou genomen hebben, waarvoor het land, de omstandigheden waarin het verkeert en de volksgeaard heid zich zeer wel leenen. Intusschen nadert de zaak hare be slissing. De uitslag der stemming van 13 Augustus is niet twijfelachtig. Zonderling noemen wij het artikel van den bekenden schrijver Björnson, waarin hij opnieuw eene unie tusschen de drie staten voor het noorden aan beveelt eene nieuwe unie van Kalmar. Men mag o. i, niet vergeten, dat de unie van Kalmar (1797) bepaalde, dat de drie rijken door één hoofd zouden bestuurd worden en elk rijk zijne eigene staatsregeling en wetten zou behouden maar juist dat geregeerd worden door één gemeenschappelijk gekozen koning is het groote struikelblok geweest en toen in 1814 Zweden en Noorwegen de nieuwe unie sloten, wilden de Noren heel wat anders dan wat later gewor den is. Ook is het lokaas, dat Björnson voor- haar lag „dat is nu alles, wat wij weten moetenDeze van als uit den hemel nedergedaalden Kurt is, volgens den stamboom derRfimmingen, uwbloed- verwant. Zie hier", ging zij met nog meer vuur voort, „tot dezen tak van het oude geslacht, waarvan wij den naam dragen, behoort hij en hier", zij wendde zich haastig van het blad af en sloeg een ouden daar naastliggenden, in perkament gebonden foliant op „en hier staat het duidelijk zwart op wit Anno ja papa, zonderlinger wijze is het jaartal zóo gekrabbeld, dat het niet te ontcijferen islaat ons dus zeggen anno 1600, zoolang zal het toch wel geleden zijn trad Richard Konrad von Rümming op den Rümmingsburg tegenwoordig ons paradijs", voegde zij er spottend bij „met de hoog adellijke freule Etelinde von Barening in het huwelijk. Deze verbintenis werd met drie zonen gezegend. De oudste, jonkheer Martin, papa, is onze voorvader. Gij hebt mij dat immers zelf op den stamboom gewezen", viel het meisje zich zelve in de rede, maar ging dadelijk daarop weder voort„nam na den dood des vaders het riddergoed over. De derde echter, de schoone Joachim, zooals de houdt, beveiliging tegen Rusland, thans vooral van heel weinig beteekenis. Rus land is van zijn voetstuk gevallen en wan neer het ooit verder voort mocht willen dringen in het noorden, dan zou het Duitschland even goed tegenover zich zien staan. Het schijnt wel dat de Duitsche diplomatie, hare overwinning, in de Ma- rokkaansche aangelegenheden behaald, tracht voort te zetten. Aan Frankrijk's verlangen in zake de politie aan de grenzen van Algerië en het regelen der financiën van het Moorenrijk heeft de Duitsche regeering niet alleen niet willen toegeven, maar het is zeer waarschijn lijk dat zij bezig is de Franschen in de geldquaestie een vlieg af te vangen. Immers, leent Marokko van de Duit- schers geld, en deze schijnen er veel voor over te hebben om deze operatie alvast maar tot stand te brengen, dan is daarmede Frankrijke wensch om uit sluitend Fransche leeningen in Marokko te plaatsen, niet eens meer voor ver vulling vatbaar en behoeft men er op de conferentie niet meer over te rede neeren. Duitschland wil de Mooren in deze vrijlaten en daar is veel voor te Ook het leger zal wel niet uitsluitend door Fransche officieren worden ge organiseerd. Ook deze pil zal de Fransche regeering moeten slikken en zoo zal het einde van de conferentie wel zijn dat keizer Wilhelm in het wiel van het mooie Fransche plannetje een spaak gestoken heeft en de Noord- Afrikaansche boedelscheiding voor een goed poosje wordt uitgesteld, totdat.... de loop der geschiedenis die boedel scheiding beveelt. Er schijnt nu nog één redmiddel te wezen, om de dreigende scheiding tusschen Oostenrjjk en Hongarije te bezweren. In tijd van nood is alle hulp welkom en houdt men zich zoo gaarne vast aan een stroohalm. Thans verluidt dat de Oostenrijksche regeering de socialisten in 't gevlei zal komen, door het gehate algemeen kiesrecht in de hand te werken, door welks invoering de tegenwoordige oppositie-partijen in de minderheid zouden komen. Men zal wel doen, acht te slaan op de nieuwe phase, welke de hoogst interessante quaestie hierdoor dreigt in te treden. Wanneer er geen kruit voor een ziekte blijkt gewassen te zijn, buren en de onderhoorigen hem noemden, gaf aan de familie handen vol works maar hjj beminde de schoone kunsten meer dan een zoo hooggeboren heer betaamthij ging even vaardig met den beitel als met palet en penseel om :ja, hij was zelfs dichter en zong minnelie deren als een rondreizenden muzikant. Natuurlijk dreef men den spot met zulke liefhebberijen de ouders waren er ver toornd over, en toen de hoogadellijke moeder en de gestrenge heer vader hem ernstig op de grenzen wezen, binnen welke zich een edelman moet houden, meende hij toch, dat hij niets kwaad gedaan had en lachte met de denkbeelden zijner ouders en van de geheele wereld. Daar men echter niet ophield hem over zijne neigingen te kwellen, maakte hij korte metten en op zekeren dag was Joachim van den Rümmingsburg ver dwenen. „Waarheen was hij gegaan Niemand wist het en jaren lang hoorde men niets van den schoonen jonker. Maar, (er waren ondertusschen jaren verloopen), daar verscheen plotseling een magere, bleeke man, in kostbare, buitenlandsche kleeding, op den Rümmingsburg, bege leid door eau wouderschooneu knaap. dan wil de kwakzalver nog wel eens gehaald wezen. Zou het in het Oostenrijksch Ilon- gaarsche proces niet evenzóó gesteld zijn Verkiezing in Zutphen. Gisteren had de verkiezing plaats voor een lid van de Tweede Kamer in het district Zutphen ter vervulling der vacature, ontstaan door het bedanken van mr. H. Goeman Borgesius. Het aantal kiezers bedraagt 8175; het aantal geldig uitgebrachte stemmen was 6787. Hiervan verkregen de hee ren Er. Lieftinck, liberaal, 3035, W. P. G. Helsdingen, soo.-dem., 917 en R. P. J. Tutein Nolthenius,oandidaat der rechterzijde, 2835, zoodat herstemd moet worden tusschen de heeren Lieftinck en Tutein Nolthenius. Bij de verkiezing op 16 Juni j.l. werden uitgebracht 7496 stemmen, waar van op de heeren Borgesius 3485, ds. Talma 3388 en F. van der Goes 623, terwijl bij de herstemming op 28 Juni werden uitgebracht 7613 stemmen, waar van op den heer Borgesius 4137 en op den heer Talma 3476 stemmen. Ee crisis. Men deelt aan „L. en V." met bevestiging van een desbetreffend be richt in „De Telegraaf" van welin gelichte zjjde mede, dat thans aan mr. Gort van der Linden, lid van den Raad van State en oud-minister van justitie, door H. M. de Koningin de vorming van een nieuw Kabinet is opgedragen. Het Haagsche correspondentiebureau meldt echter, dat „zelfs aan de beste bron" niets bekend is van zulk een opdracht. In walk beschaafd land? De groene „Amsterdammer", den politieken toestand besprekende, meent dat het struikelblok voor de nieuwe Regeering vooral ligt in de Eerste Kamer. Het blad zou willen, dat elke Kabinetsformatie werd geweigerd, waar bij niet als eerste aller eisohen op het programma staat„grondwetsherziening tot vaststelling van de ontbindbaarheid der Prov. Staten". „Immers in welk beschaafd land duldt men op den duur zulk een parodie op de volksvertegen woordiging, en, vermeenen wij te mogen vragen, waar elders dan ten onzent zou het mogelijk zijn onder zulk een ont wrichting van het wetgevend organisme nog mannen te vinden, die bereid zijn de opheffing van dit anachronisme te verschuiven tot een.... lateren tijd Deze vragen geven, dunkt ons, blijk van een zeldzame vrij moedigheid, zegt „de Ned." Hoe verwonderde men zich echter, toen hij zich als de verstootene Joachim be kend maakte en zijne geschiedenis ver haalde. In vreemde, verre landen, in Indië, was hij met een zeer lieftallig meisje gehuwd, eene rijke dame, de dochter van een aanzienlijk man, wiens reusachtig vermogen op Joachim over ging. De Duitsche jonker heeft jaren lang het grootste geluk gesmaakt. Maar daar werd hem eensklaps door eene uitterende ziekte de schoone vrouw van zijne zijde weggerukt en haar vader stierf ook. Joachim treurde de plaats, waar hij zoo gelukkig en onuitsprekelijk ellendig geweest was, was hem onuit staanbaar geworden en zijn hart trok hem naar het vaderland, waar hij zijne kinderen, het getrouwe beeld van zijne gestorven vrouw, wilde brengen, voor hij de reis aannam naar de plaats, van welke niemand wederkeert." - - Het meisje sloeg de oogen op, en ontmoette den blik des vaders. „Brengt, deze Joaohim ons niet op het spoor, papa?" vroeg zij met iets meer ernst. Wordt vernq'jd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1