rs ai, ik. m ML 1 Augustus. OOM EN NEEF. No. 178. 43e Jaargang. 1905. deel Dinsdag Binnenlandsche berichten» D: VOO! I N, welke I >p Etiket, Ansticl I 1ION." IiSTINGS, Poppen oud. ii iliage, IIELDE5 stuitkee- ja gratia EB. Issingen.) |jen f 1.20 f 0.80 ■heid. 50. Prijs per drie maanden lo80a Franco §3ei> jpos£ L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgev er F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- E COURANT. I) V ERTENTI KMvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend, Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepliooniiummer 10. Abonnements-Advertentiün op zeer voordeelige voorwaarden. De crisis. „Be Stand." schrijft in een driestar, dat de „adat", waarop het constitutio nele staatsleven drijft, gebiedt „dat een leidend staatsman, die in samenwerking' met andere staatkundige groepen het op den val van het kabinet toelegt, en er in slaagt dit in minderheid te brengen, zelf aan het hoofd trede van een nieuw kabinet, dat steunen zal en kan op diezelfde partijen, door wier samenwerking het zittend kabinet viel. De verantwoordelijkheid hiervoor rust, volgens die „adat", op hem en op de erkende leiders der overige met hem aaamwerkende partijen. Zoo wees nu die „adat" Borgesius als kabinets-formateuf aan, en rust op hem de zedelijke plicht om zelf aan het hoofd van het kabinet te treden en het zóó te vormen, dat het rusten kan op de meerderheid van 52, niet op de 45, en minder nog op de 34. Eenvoudig, wijl dat geen meerderheden zijn. Schiet hij hierin tekort of omdat hij zelf niet wil, óf omdat anderen niet willen, dan zal de aetie die hij tegen het kabinet op touw zette, hiermede geoordeeld zijn. Er zal dan een toestand ontstaan van geschonden, „adat." De „N, Ct." merkt naar aanleiding hiervan op: lo. dat de heer Goeman Borgesius niet als leidend staatsman van samenwerkende groepen het zittende kabinet ten val heeft gebracht, zooals bv. dr. Kuyper, aan het hoofd der „christelijke coalitie" het deed in 1901. Zelfs aan het hoofd van de vrijzinnige groepen zonder de sociaal-democraten is de heer Borgesius niet opgetreden de vrije liberalen hebben zijn leiding niet aanvaard. Samenwerking tusschen deze laatsten en de Liberale Unie heeft reeds op 16 Juni plaats gehad maar tusschen vrije liberalen en vrijzinnig- democraten slechts in enkele districten. tusschen vrijzinnigen en il-demoeraten op 16 Juni nergens. 2o. dat uit wederzijdschen steun aan elkanders candidaten bij de herstem mingen, geen constitutioneele verplich tingen voor eenige partij voortvloeien, daar herstemmingen vrijheid van be- aan een partij uiteraard ont- en haar stellen voor een alter natief, een keus tusschen „twee kwaden." "i houding van partijen zoowel als van szers bij herstemming tusschen twee niet-geestverwanten wordt nagenoeg renbrug. FEUILLETON. om tot rrden op- ven ondei Vrij naar het Duitseh. »srg TA. je:) v.m. 5.50. - .30, 11.-. 7--. n.ffl. itemisC')' lmarkt: '..20, 2.50, adhuis; T.05, 8,45, 11.15. 3.20, 7.-, .20, 10.40, 1.25*, 1.50, 6.10, 3,10, 6.30, 10, 10.30, LO, 12.45, 4.10, 4.35, s nik. 22.) „Ik heb vroeger met Stephanie een ck over dit punt gehad," verklaarde jjjji «en wij meenden dat wil zeggen PJ zijn tot de overtuiging gekomen [vat het 't beste is, dat wij u gehoorzamen, |™ve oom". «Ja zeker, wij zullen u onder alle i™istandigheden gehoorzamen," verze- .kerde Stephanie met treffende onder Reicfaenbaeh keek van den een naar anderen. «Wat moet dat beduiden Niet lan- !er geleden dan gisteren waart ge van sok tegenovergesteld gevoelen, r dan nu zoo plotseling die te- pred, die manie om te ge roorzamen, rffS' ik thans uwe gehoorzaamheid lle' meer verlang Ik herhaal het, ik wijn plannen op. Het staat u vrij, :i dadelijk te vertrekken, wanneer er verblijf pijnlijk is en uw jicht voor altijd vaarwel te zeggen." «urn s hemels wil nietriep Ste- r'Hc met ware zielssmart uit en Felix f' driftig uit «bat zou verschrikkelijk zijn jjfln wordt mij de zaak al te gek i""0 de generaal vol ergernis uit,„Wilt steeds door afkeer, zelden door sym pathie bepaald. Negatieve motieven werken dan, niet positieve. Bovendien is er in casu samenwerking tusschen vier politieke groepen van links bij de herstemmingen niet geweest. Liberale Unie en Vrijzinnig-democratische Bond hebben adviezen van algemeenen steun uitgevaardigd de Liberale Commissie vau Advies en het bestuur der S.D.A.P. hebben het niet gedaan. De geheele verkiezingaactie heeft dus geen band hoegenaamd gelegd tusschen de sociaal democraten en de drie vrijzinnige groe pen tusschen de twee verbonden vrij zinnige groepen en de vrije liberalen geen band die regeerens-verplichtingen oplegt, nu zij gezamenlijk niet de meer derheid in de Kamer hebben. Dit laatste wordt trouwens door „De Standaard" erkend. Noch de actie welke de heer Borge sius, noch die welke anderen tegen het kabinet Kuyper op touw zetten, zal derhalve geoordeeld zijn, indien eerst genoemde er niet in slaagt een ministerie te vormen. De constitutioneele „adat" waarvan „De Std." gewaagt, heeft op de huidige crisis geen vat, aldus eindigt het Haag sche oud-liberale orgaan. Nader vernemen wij, dat het dezer dagen vermelde besluit der oud-liberale staatslieden met betrekking tot het te vormen ministerie, slechts in dezen zin moet worden geïnterpreteerd, dat daarbij alleen sprake is van hen, die behooren tot de fractie van dien naam in de Tweede Kamer, zoodat zeer zeker de mogelijkeid blijft bestaan dat het ko mende ministerie leden zal tellen die naar hun politieke overtuiging tot oud liberalen zijn te rekenen. („Hbl.") Den Helder. Men seint uit Den Helder aan de „Stand." dat de anti-revolutionnairen in dat district vrij algemeen hebben besloten, tot wering van den heer mr. Z. van den Bergh, bij de aanstaande Ka merverkiezing hun stem op den heer Staalman uit te brengen. Men acht in den schoolstrijd op den heer Staalman te kunnen rekenen, en in elk geval hem nu te moeten kiezen, wijl herstemming uitgesloten is. Ook de „Tijd" adviseerde in dezen geest en de „Stand." verklaart dit te begrijpen. Het anti-revolutionair hoofdorgaan noemt wel de houding van den heer Staalman beneden alle critiek en achtte het dan ook beneden de waardigheid der partij steun en hulp te zoeken bij ge eindelijk wel zoo goed zijn mij te zeggen wat ge eigenlijk wilt Ik be grijp geen woord van de ganscke ge schiedenis." Hij begreep ze wezenlijk niet, maar spoedig zou hem alles duidelijk worden, want Felix sloeg zijn arm om zijne bruid en geleidde haar tot den vader. „Het was een dwaas, rampzalig mis verstand, dat ons van eikander scheidde", zeide hij hartelijk, „maar het had ten minste deze goede zijde dat daardoor onze gevoelens jegens elkar der aan het licht werden gebracht. Ik heb Stephanie bemind van het oogenblik dat ik haar wederzag en ben nu van hare weder liefde zeker. Wij gaan gaarne en vrij willig eene bestemming tegemoet, welke ons onuitsprekelijk gelukkig maakt." Generaal Beiehenbach keek zeer ver baasd op bij deze verklaring. Hij scheen nog niet ten volle aan dat „onuitspre kelijk geluk" te gelooven, maar het kwam te zeer met zijne wenschen over een, om er eene tegenwerping op te maken. Hij sloot dus zijne dochter in zijne armen en schudde zijn neef de hand, maar kon toch niet nalaten op te merken „Welnu, dan hadt gij u den twist van gisteren en mij de zelfverloochening kunnen sparen, die mij zwaar genoeg viel." Deze huiselijke scene werd afgebroken door het binnenkomen van den adjudant, die, niet vermoedende dat hij eene ver loving stoorde, in de kamer trad en na een korten groet aan allen, zijn chef na derde. hem, zoolang het om het behoud vau het Kabinet, ging. Maar thans is deze zaak van eer niet in het spel. En daarom zegt de „Standaard" dat „de vrienden in Den Helder" hun voornemen kunnen volvoeren, zonder jegens de anti-revo lutionaire partij in trouw tekort te schieten. De„Ned." kan zich in dezen verkie zingsstrijd geen partij stellen. De heer Staalman heeft bij de jongste herstem ming zelfs de heeren Drueker en Bor gesius tegenover de rechtsche candidaten aanbevolen. Daardoor is bij dat blad elke reden om voorkeur te toonen ver vallen. Ook het „Centr." beveelt bij de ver kiezing op 4 Augustus onthouding aan. Zelfs in zjjn qualifceit van „christen democraat" acht dit orgaan den heer Staalman geen steun waardig, Predikant en Kamerlid. De „N. R. Ct." komt op tegen het artikel van di'. de Visser in „De Neder lander" over deze aangelegenheid en tegen een hoofdartikel van „De Stand." in denzelfden geest. Nu spreken schrijft het blad dr. de Visser en „De Stand." wel van liberale theologen, die, vroeger of later, in de Tweede Kamer zitting hebben genomen. Maar die afgevaardigden heb ben er niet aan gedacht tevens hun predikambt waar te nemen Zij logden dat ambt neer en kwamen in de Kamer, los van alle kerkelijke banden. Dat maakt een groot verschil. Van meten met twee maten - zooals men het liefst wil voorstellen kan geen sprake zijn- En dan is er nog een ander zeer groot verschil, dat vooral niet uit het oog mag worden verloren. De liberale theologen, die 't „politieke erf" betraden en op wie dr. de Visser en „Stand." zich met veel vertoon beroepen, wacht ten zich wèl, godsdienst en politiek te vermengen. Zij legden niet alleen het kerkelijk ambt neer, maar legden ook het karakter van theoloog af. Op het politieke erf verschijnende, was er aan hen niets meer, wat den bedienaar des Woords" teekende. Wie kon in Van Hoëvell, den eersten ex-predikant, die in de Kamer zijne verschijning maakte, den theoloog her kennen Hij had zich niet alleen for meel, maar ook in geheel zijn wezen volkomen losgemaakt van zijne vroegere quaiiteit. Hij was geheel staatsman, en een staatsman van den allereersten rang, aan wien Nederland en Indië onnoem „U liet mij roepen, generaal?" „Ja," zeide deze, zich snel tot hem wendende. „Ik wilde u mededeelen dat de gevangene Bergfeld dezen voormiddag een bezoek van zijne moeder ontvangt. Ik heb het verlof daartoe gegeven, maar laat het aan de dame over, zich persoon lijk bij mij aan te melden en gij zult mij bij dat onderhoud vervangen. Me vrouw Bergfeld heeft onbeperkt toegang tot haar zoon, die bovendien niet lang meer hier zal zijn." „Dat weet ik", zeide Weidenau. „Hij moet naar eene andere vesting." „Neen!" viel de generaal hem met de meeste beslistheid in de rede. „Hij zal begenadigd worden." Weidenau trad verbaasd eene schrede terug en Felix liet de hand zijner bruid los, terwijl hij levendig uitriep „On mogelijk „Het is integendeel zoo goed als zeker. Het verzoek om genade wordt van invloedrijke zijde zoo ondersteund, dat ik, wat mij betreft, er niet aan twijfel of het zal toegestaan worden. Natuurlijk zal Bergfeld het land moeten verlaten, waar hem toch door het ge beurde den weg om carrière te maken is afgesneden, maar de wereld is zoo groot, hij zal wel ergens anders terecht komen." Beiehenbach sprak den kortelings nog zoo vurig gehaten naam thans volkomen rustig uit, maar hem ontging in het geheel de zwijgende verbazing van zijne toehoorders niet en daarom ging hij, zonder hun den tijd te geven tot eene vraag, snel tot een ander onderwerp over. lijk veel verplichting hebben. En juist omdat hij zich eene politieke taak had opgelegd, liet hij, wat er nog van den theoloog in hem mocht overgebleven zijn, buiten de Kamer. En niet anders was het met Blaupot ten Cate, met Moens, en wie men nog verder mocht willen noemen. Ook zij hielden steeds in het oog, dat zij het kerkelijk kleed hadden uitgetrokken. Evenzoo de ex-predikanten, die buiten de Kamer in vergadering oi pers voor de liberale staatkunde optraden, j Wat daarentegen ziet men voor de theologische heeren uit de school van S dr. Kuyper In de Kamer, in de pers, in de poli tieke vergaderingen blijven zij „bedie naren des goddelijken Woords". Zij kennen geen onderscheid tusschen de politieke tribune en den preekstoel. In 's lands raadzaal, in het dagblad, in de kiezersvergadering, zoeken zij hunne politieke overtuiging ingang te doen vinden door middel van godsdienstige leuzen en kerkelijke klanken. En het is ook dit, wat velen bezorgd maakt nu „het politieke erf" meer en meer overstroomd wordt door theologen uit deze school. Om meer bepaald op de vereeniging van het Kamerlidmaatschap met het ambt van predikant nog even terug te komen en hiermede te besluiten Die combinatie zegt dr. de Visser moet gewenscht worden door allen, die erop gesteld zijn, dat de verhouding van kerk en Staat eene zoodanige blij ve, waardoor de laatste steeds de baan effent voor het werk der eerste. Zoo er ooit een argument kon ge bezigd worden, dat sterker tegen de samenkoppeling der beide ambten pleit, dan is het wel dit Om van den Staat te verkrijgen, dat hij de baan zal effenen voor het werk der kerk, dat is dus om de staatsmacht dienstbaar te maken aan de kerk, moe ten de dominés naar het Binnenhof Boni. De correspondent te Batavia van de „N. B. Ct." seint De landing benoorden Badjowa is ge lukt. De versterking is opgeruimd en in onze handen vielen 260 gesneuvelde Boniërs. Aan onze zijde is gesneuveld luitenant Potharstgewond zijn twaalf minderen. Met luitenant Potharst zal bedoeld zijn de tweede-luitenant der infanterie F. Potharst, geboren in 1879. „En nu, beste Weidenau, heb ik nog wat nieuws voor uGij ziet hier een bruidspaar, dat zoo even verloofd is en van u een gelukwensch begeert." Dit bracht de door hem bedoelde afleiding aan. De adjudant wenschte hun, ofschoon de zaak zelve geen nieuws meer was, allerhartelijkst geluk. Ste phanie zag er daarbij zeer bevangen, maar erg gelukkig uit en Felix vergat al hetgeen gebeurd was toen hij in het bevallige blozende gelaat zijner bruid staarde. Er ontspon zich nu een uiterst vroolijk en levendig gesprek, dat dit maal zelfs door de tegenwoordigheid van den arnstigen vader niet gehinderd werd. Het was een kruisvuur van scherts en plagerij, plannen voor de toekomst werden gemaakt en prachtige kasteelen in de lucht gebouwd. Bijna onophoude lijk klonk daartusschen het zilverhelder gelach van Stephanie, terwijl Felix zich uitputte in beminnelijkheid en lieve attenties voor zijne bruid. Generaal Beiehenbach greep de eer ste gelegenheid aan, welke zich voor deed, om naar zijn kamer te gaan. Er lag iets in dat jeugdige, zoo vroolijk en overmoedig ontwakend geluk, dat hem neer drukte. Hij was, wel is waar, zeer tevreden en zeer verheugd dat zijn lievelingswensch vervuld was en toch vertoonde zich een bittere trek om zijne lippen toen hij half luid zeide „En dat noemen die kinderen nu liefde. Zij zullen wel nooit de stormen en de diep ten der hartstocht leeren kennen. Die gelukkigen Hij had gelijk en toch verhief zich Amsterdam in 1904. Verschenen is het gemeenteverslag over 1904, een lijvig en zwaarwichtig boekdeel. Omtrent de geldmiddelen wordt ge zegd, dat de ontvangsten bedragen f 40.490.571, waaronder f 7.941.653 buitengewone de uitgaven f 33.874.958 waaronder f 7.019.358 buitengewone, sluitende derhalve met een batig saldo van i 6.615.612, de batige saldo's van vroegere diensten daaronder niet be grepen. Op 1 Januari was het bedrag der schuld f 126.152.500. Voor de ontwikkeling van het gas bedrijf was 1904 in vele opzichten zeer gunstig. In 6 jaren is de productie na genoeg verdubbeld nl. van 31.220.473 kub. meter in 1898 tot 62.238.730 in 1904. Na voldoening van rente, af schrijving en bijdrage van de gemeente blijft f 300.000 als reserve beschikbaar. De exploitatie-uitgaven der gemeente tram geven uit den aard der zaak nog geen zuiver beeld van hetgeen voor de toekomst mag verwacht worden, evenzoo de gemeente electriciteitswerken. Vlissingen, 31 Juli. „Ds Meiboom." Ieder, die belang stelt in den bloei van de plaats zijner inwoning en vooral, als die plaats aanspraak kan maken op algemeene bekendheid, zal wel met gretigheid onder het vele, dat bekend gemaakt wordt, een jaarverslag lezen van de Kamer van Koophandel. Zulk een verslag toch geeft hem gelegenheid een blik te slaan op de ontwikkeling en den gang van de verschillende tak ken van nijverheid, de bronnen van welvaart en leven in eene plaats. Voor Vlissingen mag na de Kon. Mij. „de Schelde" zeker wel genoemd worden de bierbrouwerij „de Meiboom," die in de nog weinige jaren na hare herboring eene inrichting is geworden, welke met de beste op dat gebied kan worden vergeleken en die door hare producten, de degelijkheid der bewer king, onder de uitstekende leiding van bekwame mannen, aan de overal heerschende zware concurrentie met succes het hoofd kan bieden. Met zeer veel genoegen voldeden wij aan de uitnoodiging van den vriende- lijken brouwmeester om eens een be zoek aan „de Meiboom" te komen brengen, ten einde in staat te worden gesteld de meest volledige inlichtingen in zijn binnenste een stem, welke niets wilde weten van dat dartelende, beu zelachtige geluk, dat zoo licht en zoo zonder moeite in den zonneschjjn des levens ontluikt en daarmede zoo vaak ten onder gaat. Hij had geheel anders liefgehad, daarvan getuigde de brief, welke op de schrijftafel gereed lag om verzonden te worden. Beiehenbach was aan het venster getreden en keek met over elkander geslagen armen naar buiten. De morgen bad een van die zachte, zonnige herfst dagen aangebracht, die nu en dan als een laatste echo van den voorbijgeganen zomer op de aarde nederdalen. Het in de droevige avondschemering zoo som bere landschap lag nu vóór hem als zich in den zonneschijn badende. Het verschiet verloor zich in de met wel riekende geuren doortrokken blauwe lucht en in de golfjes van den stroom flikkerden de zonnestralen. Helder door dit licht bestraald, vlood hij voort, ruste loos en krachtig als eene eeuwig frissche onuitputtelijke levensader der natuur en in zijn ruischen klonk zacht, maar ver staanbaar weder dezelfde stem, die gis teren uit de diepe duisternis naar boven klonk en fluisterde van het onverander lijke en onvergankelijke bij al het ver gankelijke rondom. Ér zijn zulke stem men in de natuur en ook in het hart van den mensch I EINDE

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1