31 Juli. No. 177. 43e Jaargang. 1905. Maandag OOM EN NEEF Binnenlandsche berichten. Gemeentebestuur. FEUILLETON. De maatschappelijke verschijnselen. VLISSINtSSCHE COURANT Prijs peT drie maanden icSCSk feneo jpe? post 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgev er F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- A D VERTEN Tl ËNvan I4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephsoim timmer 10. Abonneinents-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. de BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe leerlingen voor openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissiugen brengen ter kennis van belangheb bende ouders of voogden, die hunne kinderen of Pupillen met 1 September wenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze dat vanaf "Woensdag 19 Juli tot en met Woensdag 9 Augustus e.k., uit sluitend ter gemeente-secretarie (griffie) iederen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor dieBcholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die vóór 1 September a, s. den 6-jarigen leeftijd hebben be reikt, en voor zooverre de beschik bare plaatsruimte zulks toelaat zij die in den loop van dit jaar 6 jaren moeten worden. Vlissingen, den 15 Juli 1905. Burg. en Wetb. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. PERSONEELE BELASTING. 'Afkondiging van de kohieren der personeels belasting No. 6 en 7, dienst 1905. Do Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op beden bij hem ontvangen en aan den Rijks-ontvanger is gezonden de executoir verklaarde kohieren we gens de personeele belasting no. 6 en 7, dienst 1905 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van ver en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter be koming van ontheffing ingeval van ver huizing, moeten worden gedaan bij den directeur der directe belastingen, in wiens directie de aanslag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van iet perceel. Vlissingen, den 29 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEDRIJFSBELASTING. ging van een kohier der be drijfsbelasting, dienst 1905/1906. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en Vrij naar het Duitsch. 21.) Het verbond dat beiden eens gesloten sadden uit afschuw van elkander, werd ®ut maar in een gansch tegenovergestel- f® zin en onder eenigszins veranderden !*m, opnieuw bezworen en door eene wnhelziiig bezegeld. Da schreden van den generaal in de °°ritamer deden het jonge paar op bikken zij stoven snel uit elkander Wtoen de vader binnentrad, stond Ste kte in den eenen hoek van de kamer 1 sen bloementafel en boog zich met gloeiend gezicht over eene camelia- ,Ir- heen, terwijl Felix in den anderen °l' zich bezig hield niet in een mu- J'ad te lezen, dat hij omgekeerd in 1 hand hield. Hunne houding was wel geschikt om "in het vermoeden te ver- aan den Rijks-ontvanger is gezonden, een door den directeur der directe be lastingen te Middelburg executoir ver klaard kohier wegens de bedrijfsbelas ting, dienst 1905/1906 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE, Hun ontstaan en hunne gevolgen,, XI. Zooals wij reeds opmerkten, is het oorspronkelijke doel der beschermende rechten geweest, om producten, welke èn in het buitenland èn ook binnen 's lands worden vervaardigd, en uit het buitenland hier worden ingevoerd, zoo veel mogelijk te weren, om den bin nenlander een beteren afzet te verze keren. Ook wij, Nederlanders, zijn echte protectionisten geweestmaar dat is nu niet meer het geval. Vele reeh ten zijn in den loop der tijden verlaagd andere afgeschaft. Het beginsel van „vrijhandel" heeft hier groote vorde ringen gemaakt. Het zoogenaamde tarief wordt in hoofdzaak nog uit een fiscaal oogpunt in stand gehouden. Kan de Staat de opbrengst der rechten niet missen, dan moet het tarief in ieder geval van tijd tot tijd worden herzien, want langzamerhand komt er verande ring in de buiten- en binnenlandsche toestanden en de onderlinge verhou dingen. Het staat in ieder geval vast dat de bescherming de verbruikers belast met de hoogere prijzen der beschermde ar tikelen. Ten deele althans zullen het altijd deze verbruikers zijn, die de belasting betalen, welke onder den naam van invoerrechten in de schatkist vloeit. Wanneer echter de nationale welvaart door de bescherming toenam, dan zou men zich dit kunnen getroos ten, want dan zou het eene het andere weer ongeveer goed maken. Dit is ech ter niet het geval, want bescherming van het eene artikel moet noodwendig voeren tot benadeeling van andere, van sterken, dat de oorlogzuchtige stemming van gisteren nog voortduurde en de verlegene, verwarde morgengroet, dien zij hem schonken, was ook niet geschikt om zjjne dwaling te doen verdwijnen. Hij zag de dochter en den neef eenige seconden lang zwijgend aan en wendde zich toen tot laatstgenoemde. „Wij waren overeengekomen dat gij mij heden uw bepaald besluit omtrent de afreis zoudt mededeelen. Ik wensch het nu te vernemen." De officier verkeerde in de grootste verlegenheid, maar hij herstelde zich zoo goed het kon. „Ik heb de afreis voorloopig uitge steld", antwoordde hij, voorzichtig te rugtredende. „En daar ik weet, dat gij gaarne hebt dat ik blijf, lieve oom, onderwerp ik aan uwe beslissing hoe lang mijn verblijf zal duren." „Dat heb ik wel gedacht", zeide Reichenbach met de grootste gelatenheid. „Gij kiest in ieder geval de verstandigste partij, want ik ben voornemens de zaak tot eene alle partijen bevredigenden, zij het dan ook een anderen afloop te bren gen, dan ik in het eerst bedoelde. Stephanie, kind, kom bij mij Stephanie gehoorzaamde, maar hare zulke industrieën n.l., die het bescherm de, dus duurdere artikel noodig- hebben als grondstof, of als werktuig voor de voortbrenging. Die benadeelde nijver heidsondernemingen zonden ook weer moeten worden beschermdmaar ten slotte zou de uitvoer naar het buiten land daardoor worden belommerd. Wan neer geene goederen worden ingevoerd, doch alleen uitgevoerd, dan is daarvan het gevolg, dat, door de toestrooming van het geld, de prijzen stijgen, of, met andere woorden, de waarde van het geld daalt. Men kan echter niet uitvoeren, wanneer de binnenlandsche prijzen hooger zijn dan de buitenland- sche. Er zijn bepaalde nijverheidson' dernemingen, die producten leveren voor den uitvoer. Deze zouden dus worden gedrukt en deze ondernemin gen hebben de minste voortbrengings- kosten noodig. Een gevolg zou zijn werkloosheid in deze takken van in dustrie. Wanneer men een tak van nijverheid beschermt, dan beteekent dat werkverschaffing in dien tak, maar daarentegen werkloosheid in andere takken, die de bescherming niet van noode hebben en wanneer op die wijze de meer voordeelige arbeid door den minder voordeeligen arbeid vervangen wordt, dan kan men bezwaarlijk zeggen dat de welvaart toeneemt. De staathuishoudkundigen leeren, dat er ook eene gerechtvaardigde bescher ming bestaatnamelijk wanneer indu- striën, die een goede toekomst hebben, zich niet kunnen ontwikkelen zonder geldelijken steun van Staatswege maar dergelijke subsidies worden niet in het algemeen toegekend, maar slechts in bijzondere gevallen aan bepaalde onder nemingen tijdelijk geschonken. In den eigenlijken zin des woords kan daarom van bescherming in zoodanige gevallen geen sprake zijn. Verschillende invoerrechten kunnen op verschillende wijze werken, maar over 't algemeen zal de zaak toch steeds hierop neerkomen, dat de prijzen der producten hooger zullen wezen dan zij zouden zijn indien er geen invoerrechten geheven werden. Koopt men belast buitenlandsch fabrikaat, dan betaalt men ongemerkt een kleine belasting aan den Staat, en ook aan den binnen- landschen voortbrenger betalen de ver bruikers, die bij hem koopen, belasting omdat zijne industrie door de werking van het inkomend recht wordt bevoor deeld. Hot behoeft ons echter niet te ver verlegenheid verdween om plaats te maken voor verbazing over den zachten, liefdevollen toon, dien zij niet gewoon was van haar vaders lippen te hooren en toen zij nu voor hem stond, zag zij dat op zijne gelaatstrekken eene geheel a' dere uitdrukking lag dan gewoonlijk. Do strengheid, welke vroeger altijd daarvan de grondtrek uitmaakte, was wel niet verdwenen, doch op den ach tergrond gedrongen. Er lag een rustige ernst op zijn gelaat en een onmisken bare teederheid in de beweging, waar mede hij het hoofd zijner dochter om hoog hield. „Ge hebt geweend", zeide hij. „Gij zult geene tranen meer vergieten, mijn kind. Uwe hartstochtelijke verklaring van gisteren, de woorden, waarmede gij uw ouders zulk een zwaar verwijt deedt, hebben mij tot de erkentenis gebracht, dat ik u misschien ongelukkig maak, waar ik met volle overtuiging uw geluk meende te grondvesten. "Wanneer gij het werkelijk zoo diep en smartelijk gevoelt dat aauuwegenegenheiddwang werd aan gedaan, wanneer het u onmogelijk is uw neef een warmer gevoel toe te dragen, dan doe ik van mijn wenschen af stand. Misschien hebt gij gelijk dat ge hazen, dat er steeds stemmen opgaan om den Staat met zijne handelspolitiek den weg van bescherming te doen op gaan. Het is geheel eene quaestie van eigenbelang, en daar de Staat altijd voordeel geniet, onmiddellijk voordeel althans, van protectionistische maat regelen, is het geen wonder, dat de voorstanders van het beschermend stel sel nu en dan wel eens een gewillig oor vinden. Nog op dit oogenblik het is ons allen bekend ligt een wetsontwerp gereed, houdende herziening van het tarief van invoerrechten. Dat nieuwe tarief zou niet eens zeer protectionis tisch, het zou grootendeels slechts fiscaal wezen, (zie de verklaring daar van in ons vorig opstel) en toch zouden, als een gevolg ervan, de verbruikers van verschillende artikelen tien millioen meer aan den Staat moeten betalen dan tot dusver. Die tien millioen zijn dan een on middellijk voordeel voor den Staat maar het is hoogst twijfelachtig of er ook van een blijvend voordeel sprake zou wezen en bovendien zou de onge lijkmatige druk der belastingen er door worden verhoogd. Invoerrechten kunnen alleen dan een blijvend voordeel voor de schatkist op leveren, wanneer de algemeens wel vaart er door verhoogd wordt. Boven hebben wij aangetoond waarom be schermende rechten het nationaal ver mogen verminderen. Op dezelfde wijze wordt de welvaart verminderd door ongelijkmatigen be lastingdruk, dat wil zeggen door het heffen van belastingen waarin de een meer betaalt dan de ander, naar even redigheid van zijn draagkracht. In dit geval betalen alleen de verbruikers. Vooral graanrechten bij ons in 1877 afgeschaft zouden in dit op zicht noodlottig werken, natuurlijk in de eerste plaats omdat zij de prijzen van de voornaamste volksvoeding doen stijgen maar vooral omdat de meerdere prijs in hoofdzaak betaald zou worden door de minder gegoede volksklassen. Die het meest verbruikt betaalt na tuurlijk ook het meest. Duur graan beteekent bovendien ver hooging van pachtprijzen, en daar de meeste graan verbouwers pachters zijn, zouden dus ook zij geen voordeel ge nieten, maar dat voordeel bijna uit sluitend aan het groot-kapitaal ten deel vallen. vreest voor een echt zonder liefde. Ik wil u er niet toe dwingen 1" De avond van gisteren moest wel eene zeer groote omwenteling in het gemoed van Reichenbach bewerkt hebben, dat getuigden deze woorden. Stephanie en Felix stonden als wezenloos van ver rassing zij konden zich deze plotselinge verandering van gemoedsstemming niet verklaren, maar nouit werd ook de zelf overwinning van een anders zoo stijf- hoofdigen, de goedheid van een anders zoo strengen vader met minder dank baarheid aangenomen dan hier. „Wat u betreft, Felix", wendde zich de generaal tot dezen „ik weet dat gij u bij het toegeven aan mijn wensch volstrekt niet door dwang maar meer door uw verstand liet besturen. Daar ik het nu ben, die u uw woord terug sf, zal dit geene breuk tusseheu ons doen ontstaan en de verwachtin gen, die ik bij u opgewekt heb, zullen ten minste gedeeltelijk vervuld worden. Ik zal u in staat stellen uw tegenwoordige positie als erfgenaam van het mojaraat in de maatschappij op te houden, ook dan als de nauwere band, die ons vereenigen moest, wordt losge maakt en geef u en Stephanie volle Onderzoek naar het vaderschap. Aan de memorie van antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van het Burgerlijk Wetboek, ter opheffing van de bezwaren, waar toe het bestaande voorschrift betreffen de het onderzoek naar het vaderschap aanleiding geeft, ontleenen wij nog het volgende De minister verdedigt nader het hoofdbeginsel van deze Wetsvoordracht „het natuurlijk kind erlangt enkel een actie tot onderhoud tegen zijn vader, den verwekker. Gedwongen erkenning is te diens aanzien uitgesloten. Het kind kunne bij rechterlijke uitspraak als zoodanig worden erkend en, eenmaal erkend, bezitte het tegenover zijn vader wel niet de positie van wettig kind, maar dan toch eene nabootsing daarvan. Er ontsta, op vordering van het kind eene zekere familie rechterlijke relatie." Deze beschouwing werd tegenover het stelsel der wetsvoordracht geplaatst. De minister Iaat de juistheid daar van in het midden, maar betoogt, dat om zijn consequentie veeleer de voor keur verdient het standpunt van hen, die eenvoudig gelijkstelling van echta en onechte kinderen begeeren, omdat het andere stelsel halfslachtig is en niet alleen inconsequent, maar ook in de keuze van haar uitgangspunt faalt. Im mers een familierechterlijke relatie ver onderstelt een familie gezindheid. Waar genegenheid ontbreekt, is de familie- rechterlijke verhouding een band, die eex- wrevel dan liefdevolle gezindheid wekt. De wetgever, die deze feiten voor oogen houdt, moet er zich dus voor hoeden het onechte kind een vaderschap in uitzicht te stellen dat toch een jjdele klank zou blijken. Dit ware méér dan verkeerd begrepen menschlievendheid. Het is, uit gebrek aan inzicht, de bescherming van het buitenechtelijk kind te laten aanvangen, niet als het verwekt staat te worden maar te laat eerst als het reeds geboren ishet is gewis ter goeder trouw een miskennen van het chris telijk ideaal, dat geen kind zal worden ontvangen buiten echt, buiten de hechte vereeniging, die alleen in staat is een wettelijke feitelijk voortdurende verzor ging zoowel van vaders- als van moeders kant afdoende te waarborgen. Dit sluit evenwel niet uit de toelating van de gedwongen erkenning tegenover de na tuurlijke moeder. Tegenover haar staat het buitenechtelijk kind in een geheel andere feitelijke verhouding dan tegen over den verwekker en de gedwongen erkenning, voor zoover de moeder be treft, werkt buitenechtelijke verbinte nissen niet in de hand. Dit eischt de eerbied voor de hoogheid des huwelijks, terwijl anderzijds de voorgestelde rege- vrijheid weder voor u zeiven eene keus te doen." Hij zweeg en scheen een antwoord of eene dankbetuiging te verwachten, maar er volgde niets van dien aard. Integen deel keek het jonge paar elkander met recht treurige blikken aan, waarin in het minst geen verrukking over de grootmoedigheid des vaders te lezen was. „Lieve oom begon Felix ein delijk, maar bleef dadelijk steken. „Lieve papa kwam ook uit Ste phanies mond, maar verder dan deze inleiding kwam zij evenmin. „Gij zijt onuitsprekelijk goed", ging de jonge officier voort, „maar het zou onvergeeflijk van ons zijn een groot onrecht „Als wij van uwe goedheid misbruik wilden maken", ondersteunde hem Ste phanie. De vragende blik van den generaal, waaruit de grootste verbazing sprak, toonde dat hem deze raadselachtige uit drukkingen in het geheel niet vol leden. Felix nam daarom zijn toevlucht tot de waarheid, die toch eeumaal gezegd moest worden. Warli '«-"wyi.J;

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1