s KLERK, No. no. Zatcrdai 22 Juli. OOM EN NEEF. MaC 43e Jaargang. 1905. L E Binnenlandsche berichten. I» ei telliil rusr, pijp- IDIE8ST. Gemeentebestuur. CHSM nkhuijzen. Nooit aft |L ACHES; 0,25. |u f Ullf It. OOK, enisfonds, uwigheid lis !LD DE >nts. rplichtend, JENEVEE, OJIS, 4 55 evelend, ND EE, elburg t.t. lise:) W> i) 5.50. i, 9.30, 11.—, 5.-, 7.-, h u i 3 1.30. r Remise:) eilmarkt: 1.20, 2.50, B adhuis: L 7.05 8,45, 35, 11.15. 6.20, 7.-, .0.20, 10.40, Bl.—*, 1.25*, 4.50, 6.10, 6,10, 6.30, «0.10, 10.30, i.10, 12.45, 4.10, 4.35, Ldagi uit» E COURANT Prijs per drie maanden 1=3®. SVanoo pest posé 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonuumuier 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Vlissingen Gezien de artt. 6 en 7 der Hinderwet Geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. P. WBMELSFELDER, om ver gunning tot het oprichten en in wer king brengen van een dubbelen heeten- luchtoven in het perceel gelegen aan de Dijkstraat wijk MM. no. 41, kada straal bekend in sectie C. no. 1236 dat dit verzoek met de bijlagen, ge durende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den 21 Juli 1905 op de gemeente-secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 4 Augustus 1905 ten Raadbuize, des namiddags ten 2 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, terwijl gedu rende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kan geno men worden. Vlissingen, den 21 Juli 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTE VEEN. Tarief. Het ia nu toch opmerkelijk, hoe in het buitenland de vreugde over den val van het Kabinet zich vooral baseert op het wegvallen van het ontwerp tot tariefsverhooging, zegt „de Stand". Sprak men in dien geest alleen in Engeland, men zou het verstaan. Dan toch zou men zeggen kunnen, dat in den val van het Kabinet de triomf lag van een ideaal dogma, het dogma van den vrijhandel. Maar zoo is het niet. Men juicht in Frankrijk, en niet minder in Duitsch. q land en Amerika, dat ons tarief nu niet zal verhoogd wordend.w.z. in landen die zelf een zóó hoog tarief hebben, dat het ontwerp-Harte er bij in het niet verzinkt. En waarom juicht men in die landen Eenvoudig wijl men daar het dubbele profijt wil hebbenlo. van tegen ons eigen markt te beschermen, en 2o. op onze markt vrije levering van eigen overproductie te behouden. Het is dus een puur materieele vreug de, die opkomt uit de wetenschap, dat het buitenland bij den val van het Kabinet profiteert en de Nederlandsche nijverheid on de Nederlandsche werkman er schade bij lijdt. Natuurlijk komt de verhooging van ons tarief toch. Vrij naar het Duitsch. 14.) „Gij bezit beiden geen aard om elkan der het leven moeilijk te maken en wat de hoofdzaak is, gij hebt nog geen verleden te overwinnen." Die laatste woorden werden op een eigenaardigen toon, met iets wat naar bedwongen toorn of smart geleek, uit gesproken. Stephanie wilde antwoorden, Joch de vader viel haar reeds bij de eerste woorden in da rede Genoeg, ik wil niets meer hooren heb Felix uwe hand toegezegd en ben gewoon mijn woord tè houden. Het besluit is genomen na rijpe overweging en tot uw welzijn, want daardoor alleen Wordt uw toekomst verzekerd en kunt Ei) op denzelfden voet als tot heden |8T® voortleven. Geen tegenspraak, Stephanie, gij kent mij en weet dat ik Geen enkel land kan op den duur tegen den wereldstroom oproeien. Het eenig verschil is nu maar, dat ds zaak is uitgesteld, en dat het buiten land van dit uitstel gebruik zal maken, om er ons nog dieper onder te houden. Gelukkig niet aan ons de verantwoor delijkheid, als ons volk welhaast uit zijn vrijhandelsdroom tot nuchter inzicht in de harde realiteit ontwaakt. Da minister van justitie. Het „Weekbl. van het Recht" gaat na, wat er in de 4 jaar, die achter ons liggen, geworden is van de plannen, waarmede de tegenwoordige minister van justitie het bewind aanvaardde, en wat hij heeft kunnen tot stand brengen ter hervorming en verbetering onzer oude en verouderde wetgeving. Het blad komt daarbij tot de slotsom, dat onder leiding van minister Loeff aan het departement van justitie hard ge- werkt is, maar dat het werken weinig succes had. Onze verouderde codificatie bleef wat zij was er is werk voorbe reid doch niet afgedaan. Dat moet eindelijk anders worden, betoogt het blad, en daarom geeft het een paar adviezen aan den aanstaanden minister van justitie. Naar onze meening merkt het „NV", v. h. R." op zal het zijn eerste taak zijn het werk van zijn voor ganger op te nemen, waar deze het liet liggen. Begint hij met de intrek king der aanhangige ontwerpen om deze na een studie van eenige jaren gewijzigd of ongewijzigd weer in te dienen, dan gaat veel kostbare tijd ver loren. Hij moet over bijzonderheden van uitwerking heenstappen en slechts vragen, of hij voor de aangenomen be- j ginselen de verantwoordelijkheid aan vaarden kan. Licht zou hij het werk anders, misschien beter, gedaan hebben. Hij behoort zich over die door de men- schelijke ijdelbeid ingegeven gedachte heen te zetten en zich aan te sluiten bij hetgeen zijn voorganger trachtte tot stand te brengen. Dan moet hij zich ervan rekenschap geven, dat ook hij in het gunstigste geval we! op niet meer dan vier jaren ministerieel leven zal te rekenen hebben. Wil hij een resultaat van zijn arbeid zien, dan mogen zijn voorstellen niet later dan in het tweede zittingjaar in komen. In dit opzicht gaf de minister Cort van der Linden met zijn reeds in het eerste jaar ingediende Kinderwet geving een gelukkig voorbeeld. Einde lijk ziet hij om het streven naar alge heele herzieningen het onmiddellijk be reikbare niet voorbij. Nuttige maatre gelen, die hij wil tot stand brengen, mogen niet ingelascht worden in uitge breide ontwerpen, die de Kamer slechts met moeite verteert. Wat ware er van het loterijwetje geworden als onderdeel van de strafwet novelle Ook wij zijn geen bewonderaars mijn wil zal doen eerbiedigen dus richt u daarnaar." Die bijna dreigende vermaning miste haar indruk niet op het jonge meisje, dat klaarblijkelijk er niet tegen opge wassen was om aan den vader ernstig weerstand te bieden. De vastberadenheid verdween in hare gelaatstrekken en hare oogen vulden zich weder met heete tranen, terwijl zij verslagen het hoofd liet zakken zonder een verder antwoord te wagen. De generaal wachtte dit ook in het geheel niet af, maar verliet het vertrek en liep snel door dj beide aan grenzende kamers waar hij zijn neef even verstoord en opgewonden en met een donker uitzicht ontmoette. „U komt van Stephanie, oom", aldus begon Felix op een met moeite bedwon gen toon. „Zij zal u wel medegedeeld hebben, wat gij reeds lang hadt moeten zien, dat het ons beiden onmogelijk is uwe wenschen op te volgen. Ik kan mijzelven en u dus de moeite sparen van een verdere verklaring." „Wat overkomt u riep de generaal verstoord. „Neemt gij misschien de kin derachtige luimen van het jonge meisje voor ernst op? Overigens begrijp ik u niet. Gij moet uw liefde aan haar op van het stelsel der partieele wijzigingen, doch aanvaarden het als een noodzake lijkheid. Er blijft voor den aanstaanden minister ontzettend veel te doen. Hij spiegele zich aau zijn voorgangers, man nen van hooge bekwaamheid en groote werkkracht. Wil hij meer tot stand brengen, dan zij, en meer gevolg zien van zijn arbeid, hij zal moeten zoeken naar een andere m..bode. Den Helder, „De Christen-Democraat", het blad van den heer Staalman schrijft Ellis de beelddrager van de antithese. Minister Ellis, alzöó te zien voor gesteld, het moet immers den lachlust wekken bij ieder die weet dat Ellis nooit of nimmer behoord heeft tot de partijen rechts. In de Kamer door Staalman gevraagd naar zijn politieke geloofsbelijdenis, gaf hij een antwoord dat de heeren links deed schateren van lachen en dat de coalitie-mannen rechts met de hand voor de oogen deed afdruipen, maar dat, ge lezen in de Handelingen, zelfs dat wei- nigje beteekenis nog miste, wat bij goeden wil de hoorder er in had kunnen ontdekken. Ellis schaart zich zonder aarzelen rechts", zoo prevelt „De Standaard" nu zijn menschen voor en kijkt niet op een leugen, wanneer het doel, d, i.Staal man naar omlaag, moet worden bereikt. Inderdaad schandelijke houding. Op de eene bladzijde verkondigend de hoogheid en de heiligheid van den strijd „voor of tegen den Christus," waarin zelfs bij de zwaarste nederlaag het „volk van God" nog zingen kan. „Gij toch, Gij zijt hun Cod, de kracht van hunne kracht", en op de andere blad zijde een admiraal vau de vloot gesto ken in christelijke jas, voorgesteld als een beelddrager van die machtige anti these. O „Standaard", hoe zijn uw kleu ren verbleektGe zijt geen „Standaard" meer. Gij zijt een verflenste coalitie-lap. Mr. Troeistra. Uit een artikel van rnr. Troelstra in „Het Volk" blijkt, dat de sociaal democratische leider lust gevoelt het Kamerlidmaatschap er aan te geven. In verband hiermede maken wij mel ding van een voor eenige maanden in Friesland loopend gerucht, dat ons des tijds onwaarschijnlijk leek dat nl. de heer Troelstra de politiek den rug zou toekeeren en een betrekking aanvaarden bij deBrandwaarborgmaatscbappij„Neer- landia." („Vad.") Frieseh-ehristelijk-historisphen. Door een groot aantal leden der chr.- hist. kiesvereeniging te Leeuwarden is, naar gemeld wordt, een adres ingediend bij het bestuur, waarin zij kennis geven, dat zij bedanken voor het lidmaatschap der vereeniging. een zeer eigenaardige en zeer ongeschikte wijze verklaard hebben, want anders zou Stephanie zoo niet buiten zichzelve geraakt zijn over eene zaak die zij reeds lang wist." De jonge officier beet zich op de lippen. „De verklaringen, die wij tegenover elkander aflegden, waren altijd eenigs- zins eigenaardig", antwoordde hij vol bitterheid. „In ieder geval zijn wij echter tot de overtuiging gekomen, dat het het beste is, het reeds gemaakte plan op te geven. Ik van mijne zijde zie ten volle van een verloving af, die op zulk eene wijze opgenomen en afgewezen werd. U staat mij toch toe dat ik morgen vroeg vertrek en naar mijn garnizoen terugkeer". Eene dreigende uitdrukking vertoonde zich op het gelaat van Reichenbach en een trotsche koude blik trof den neef. „Zooals het u gelieftDaar het de hand mijner dochter geldt, zal ik, zooals van zelve spreekt, geen moeite doen om u hier te honden. In uw eigen belang raad ik u echter de zaak tot morgen eens bedaard te overdenken. Gij weet het beat wat gij bij eene verbintenis te winnen en wat gij te verliezen hebt, gevoelen geen vrijmoedigheid", zoo schrijven zij aan het bestuur, „langer lid dezer vereeni ging te blijven waar één harer invloed rijkste leden, zonder protest uwerzijds, in de „Volksbode" van 21 Juni 1.1. onder het opschrift „Onze houding", bedoelende de houding door de Fr. chr. historischen aan te nemen bij de her stemmingen, openlijk adviseerde in Leiden mr. v. d. Vlugt en in Utrecht I on II mr. Van Karnebeek en mr. Röell te steunen een advies dat naar hunne meening ten gevolge had, dat niet alleen Leiden, Utrecht I en II voor de liberale partij behouden bleef, maar dat ook Kampen, Gouda, Amsterdam II en VII en Enkhuizen verloren gingen, en alzoo de meerderheid kwam aan de liberalen en sociaal-democraten, van welke partijen toch zeker de handhaving van het chr.-hist. karakter niet te ver wachten en in wier handen de begin selen van onze partij niet wel veilig te achten zijn." Semeentsraads-verkiezingen. Bij de herstemmingen voor den ge meenteraad te Amsterdam is gisteren in het derde district de heer mr. F. S. van Nierop, aftredend liberaal, die reeds 26 jaren in den raad zitting heeft, ver drongen door den soeiaal-democratisehen eandidaat, den heer Jos. Loopuit. Verder werd in het tweede district tegenover een aftredend liberaal een anti revolu tionair gekozen. De totale uitslag der verkiezingen in de hoofdstad is dat de kerkelijken een zetel hebben verloren en de sociaal democraten één gewonnen. Drankwet." De minister van financiën heeft aan de directeurs der registratie en domeinen de volgende circulaire gericht„Door een gemeente-secretaris werd inlichting gevraagd omtrent de toepassing van art. 34, no. 5 der Drankwet, of nl. de dakr verleende vrijstelling van zegelrecht kan worden toegepast op de aan belangheb benden uit te reiken afschriften van de genomen besluiten. Bedoeld wetsartikel stelt van zegel vrij „het verzoekschrift waarbij het ver lof wordt gevraagd en de beschikking daarop". Het komt mij voor, dat het in de bedoeling van den wetgever heeft ge legen om daaronder te begrijpen het aan de belanghebbenden uit te reiken af schrift der beschikking de minuut toch valt onder de algemeene vrijstelling van art. 27 A no. 3 der Zegelwet, Ik verzoek u deze beslissing mede te deelen aan de daarbij betrokken ambte naren in uwe directie". De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën verzocht bovenstaande aanschrijving van zijn indien zij ontbonden wordt. De weigering van Stephanie komt niet in aanmerking. Ik sta u borg dat zij haar jawoord zal geven als het op eene beslissing aan komt, maar ik zal in dit opzicht u vrij laten. "Wilt ge werkelijk vertrekken, dan staat u niets in den weg. Ik hoop morgen uw besluit te vernemen." Hierop ging hij heen. Felix bleef eenige minuten besluiteloosaan zijn gelaat was niet te zien dat hij, zooals de generaal verlangd had, de zaak be daard overwoog. Het was een geheel ander gevoelen, dat den jongen man overweldigde en tot zijne nicht trok. Het fluisterde hem toe dat hij zich schamen moest zoo onrechtvaardig ge weest te zjjn, maar trotsch en ijverzucht behielden de overhand. Felix meende het aan zijne waardigheid, ja, aan zijne eer verschuldigd te zijn, niet de minste te mogen zijn. Aldus keerde hij vast beraden den salon den rug toe en ging toebereidselen voor de reis maken. Generaal Reichenbach was in zijne kamer teruggekeerd. Hij zag vluchtig de papieren door, welke op zijn schrijf tafel geduldig op lezing wachtten. Maar dit had den tijdhet was geheel iets ambtgenoot van financiën ter kennis van de gemeentebesturen te brengen. Middenstandscongres. De algemeene vergadering en het congres van den Nederlandschen Bond van vereenigingen van den handeldrij- venden en industrieelen Middenstand is te Maastricht gehouden in de voorma lige Dominieanerkerk. Nadat Woensdagochtend het bureau tot in ontvangst nemen der geloofs brieven zijn taak had volbracht, werd te halftwee de algemeene vergadering geopend. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter, opende de vergadering met een welkom aan de afgevaardigden en belangstellen den, er met groote vreugde op wijzende, dat de organisatie sinds de vorige jaar vergadering zieh in alle opzichten ont wikkelde en daardoor beantwoordde aan de verwachting, die van haar werd ge koesterd. Was dit voor allen een zeer verblijdend teeken, zoo was er toch nog iets anders in de beweging dat reden gaf tot nog grootere tevredenheid en wel het feit, dat die beweging blijk baar het goede spoor vond. Bleek het toch dikwijls dat men alleen heil ver wachtte van hulp van den Staat en voorts niets deed dan klagend jamme ren over den achteruitgang van den middenstand en met afgrijzen den dood te gemoet zag, die men dien stand van welbekende zijde voorspelde zoo zoo zag men door al de gelederen een wensch naar handelen ontstaan, die dank zij eendrachtige samenwerking, alleszins reden gaf om er de schoonste verwachtingen van te koesteren. Niet het minst daartoe bij de instelling der Staatscommissie voor den middenstand. Spr. zou gaarne eenige interessante mededeelingen omtrent den arbeid dier commissie doen, doch het lidmaatschap daarvan legde hem de verplichting op hierover te zwijgen, totdat het officieele rapport aan de Koningin openbaar mag worden gemaakt. Spreker ging hierna de oorzaken na van den achteruitgang van den middenstand, waarbij vanzelf de middelen tot verbete ring kunnen gevonden worden. ^De besprekingen die het congres wachten, aldus ging spreker voort, kunnen aanleiding geven dat er in de orde van werkzaamheden voor den a.s. winter in onze vereenigingen méér een heid komt. Ik mag op deze plaats niet laten een woord van dank te brengen aan de heeren die deel uitmaakten van de beide commissies op onze vorige vergadering te Utrecht benoemd en inzonderheid namens onzen Bond, de rapporteurs dezer commissies, de heeren Suiit en Barns, voor hot informatie wezen en den heer Gorris voor de on derlinge glas verzekering, hartelijk dank brengen voor de wijze waarop zij hun zeer moeilijke taak hebben volbracht. Vooral dat laatste rapport Over onder anders, dat hem bezig hield, toen hij de papieren terugschoof en in somber nadenken verdiept de kamer begon op en neer te loopen. Het gesprek met zijne dochter had bij hem eene pijnlijke gewaarwording achtergelaten, welke hij te vergeefs trachtte te overwinnen. Niet dat hij aan Stephanies weigering groote beteekenis hechtte of vreesde dat daar door zijn plan zou mislukkenhij nam die weigering even als het vertrek van Felix met even weinig ernst op. In zijn oogen waren beiden niets dan een paar dwaze kinderen, die van daag getwist hadden om zich morgen weder met elkander te verzoenen. Over dat alles bekommerde hij zich weinigmaar de onvoorzichtige uitdrukking, welke zich Stephanie omtrent het lot harer ouders had laten ontvallen, had een angel in het hart des vaders achtergelaten, waar van hij de scherpte maar al te wel ge voelde. Ja, wel was zijn echt ongelukkig geweestHoe diep ongelukkig, dat wist Reichenbach zelf het best, want het huwelijk had twintig jaar lang zijn leven verbitterd. {Wzt'M vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1