am. 21 Juli. Vrijdag OOM EN NEEF. No. 169. 43e Jaargang. 1905. il aw te! 1ST BinnenlandsGhe berichten. FEUILLETON. deel iüT nm VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. franco fieff post 1,50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreek» bij den Uitgever F. VAN DB VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. m AD VERTENTIËN: van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts Weemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. O 7 Miff) 5. >laats\ vélen ND. ftesch, ne-Peper, 'EE. straat. ben f 1.20 f O.80 •heid. 3HOEN- 50. lenbrug. »urg v.v. je:) v.m. 5.50. 30, 11.—, 7.—, tis: n.m. t e m i s e lmarkt: ..20, 2.50, adhuia: '.05, 8,45. 11.15. 5.20, 7.-, 20, 10.40, 1 25*, 1.50, 6.10, ,,10, 6.30, L0, 10.30, .0, 12.45, ,10, 4.35, uit* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplüxmnümmer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. 3e crisis. De schijnbare tegenspraak tusschen de berichten betreffende hetgeen mr. Goeman Borgesius na tweemaal door Hare Majesteit de Koningin ont vangen te zijn, verricht ter oplossing van de crisis, wordt door den schrijver der Haagsehe brieven in de „Zaan landsche Courant" vermoedelijk terecht als volgt verklaard Br is alle reden om te meenen dat de Koningin den heer Borgesius de samenstelling van een ministerie heeft aangeboden, maar dat die vereerende opdracht door hem nog niet is aan vaard, althans niet definitief. Waar schijnlijk is het dat hij zich bereid ver klaard heeft eenige voorbereidende stappen te doen om te zien of hij in 't tot stand brengen van een goede combinatie zou kunnen slagen. Want sedert hij van 't Loo terug keerde is er druk geconfereerd en vergaderd. Zaterdagavond was de nieuwe Liberale Unie-club der Kamernieuw, in zoover ook de pas gekozen nieuwe Kamerleden van die fractie er bij ge- noodigd waren vergaderd. Vooraf hield mr. Borgesius met verscheidene leden van de vrijzinnig-democratische partij en met een der hoofdmannen van de oud-liberalen, langdurige bespre kingen. Da samenhang rsohts, De „Nieuwe Ct." meent, dat het niet anders kan, of de opdracht aan den heer Borgesius verleend om een Kabinet te vormen, moet mede het gevolg zijn van de adviezen aan Hare Majesteit de Koningin gegeven door de geraad pleegde leiders der vechtsche groepen. Die opdracht is in overeenstemming met het standpunt, door de pers der rechter zijde nagenoeg eenstemmig ingenomen en hierop neerkomende de vrijzinnigen en de socialisten hebben gezamenlijk ons in de minderheid en het Kabinet ten val gebracht, op hen rust de ver antwoordelijkheid voor den geschapen toestand. Het woord is aan de linkerzij. Of de heer Borgesius zelf deel van het te vormen Kabinet zal uitmaken, doet hieraan niets toe of af. Hij is een hoofdleider geweest in den strijd tegen het Kabinet. Dat hij erin zou slagen of zelfs maar zou beproeven een ministerie te vormen, dat voor een deel uit anti liberale ministers zou bestaan, schijnt uitgesloten. Hij kan een scherper of minder scherp genuanceerd vrijzinnig Kabinet vormenhij kan als uitgangs punt van zijn pogen het verkiezings program van 21 Januari of wel een zoogenaamd neutraal program aanne men hij kan hoofdzakelijk tot mannen buiten of wel tot mannen binnen het parlement zich richten. Maar indien hij Vrij naar het Duitsch. 13.) „Wat zou mijn lot zijn aan de zijde 'an een man, die reeds nu zoo den baas speelt dat hij mij bezoeken bij mijne liefste vriendin verbieden wil, die bet is afschuwelijk 1" Snikken ver stikten hare stem en zij begon hardop te weenen. Dit maakte toch eenigen indruk op en tirannieken neef. Hij trad op haar toe en zeide op zachteren toon „Ste- nie, beloof mij op dit uur niet meer naar mevrouw Von Weidenau te gaan. Dp elk ander uur kunt gij" gaan, slechts |°p dit uur niet." Den nieuwe stroom van tranen was antwoord van Stephanie, zij zich te diep beleedigd en ge- om met weenen op te houden. «Ik verlang alleen deze belofte. Ik slaagt, zal men een vrijzinnig ministerie zien optreden. Het blad wijst op de vrees, die de „Stand." bekropen heeft dat een der drie partijen van rechts op particulier avon tuur zou uitgaan, en alzoo de „christe lijke" coalitie zou uiteenvallen, en de blijdschap van Kuyper's orgaan, toen door dr. Nolens' verklaring die vrees werd weggenomen. Wat de voorstelling van de „Stand." betreft, dat de conti nuatie der coalitie de antithese tot grond slag zou hebben, zegt de „N. Ct." Men kan deze voorstellingswijze aan het blad gunnen en toch staande houden, dat niettemin het optreden van een ministerie, hetwelk uit mannen van rechts en links gemengd zou zijn sa mengesteld, in de tegenwoordige om standigheden zeer wel mogelijk, ja in het belang des lands gewenscht zou zijn. Immers, al bestaat de antithese, zij behoeft daarom nog geenszins het re- geeringsbeleid en de partijgroepeering te beheerschen. Zij heeft het in de vier jaren van het Kuyper-bewind gedaan en de kiezers hebben duidelijk gezegd dat dit uit moest zijn. Stembusbecijfe ringen welke uitwijzen dat de meerder heid eigenlijk nog steeds aan rechts toekomt, baten tegen die waarheid niets. Want terwijl de strijd van links unaniem tegen de antithese ging, is de verdediging rechts niet onder die vaan gevoerd. Niet slechts de Friesch-christelij k-historischen en de conservatieven, maar ook de christelijk-historischen van Lohman en de Visser en, naar men mag aannemen, een groot deel der katholieken, stonden pal voor den Kuyper burcht, niet wijl van zijn top de antithese-vlag wapperde, maar desondanks en op allerlei motief. Dit komt trouwens niet voor het eerst sterk uit in de wijze waarop in verscheidene rechtsche bladen het samenblijven aangeprezen wordt. De meest verbreide voorstelling is deze, dat het hier de voldoening van een „eereschuld" jegens dr. Kuyper geldt, die tot nu toe zoo verdienstelijk ge slaagd is in het bijeenhouden der coalitie. Een op zich zelf prijselijk ge voel van ioyauteit is hier tot politiek motief van den eersten rang geworden. Wij nemen het waar in de roomsch- katholieke pers, maar nergens sterker dan in „De Nederlander" „Een grove ondank zou het zijn, indien één derge nen, voor wie hij (Kuyper) mede dien arbeid verricht, zijn zetel ging innemen naast hen, die hem juist om dat werk zoo fel hebben bestreden. Na vervolgens gewezen te hebben op het voorbehoud, dat „De Ned.", en dat ten slotte ook „De Tijd" maakte, besluit de „N. Ct." Al betreuren wij dus, dat de partijen van rechts onder den eersten indruk van dr. Kuypers nederlaag zich hebben meenen te moeten aaneensluiten tot een Kuyper-bloc, wij gelooveiY- niet dat deze ongezonde politieke gedachte smeek er u om, ik eisch het van u. Stephanie, gij zult antwoorden." Stephanie bleef even hardnekkig over hare vastgesloten lippen kwam geen enkel woord. Felix stampvoette van woede. „Goed, dan vertrek ik Morgen,neen, nog van daag, op het oogenblikVaar wel Hij stormde de kamer uit, juist op het oogenblik toen de generaal de te genoverstaande deur opende. Deze zag zijn neef verbaasd aan, keerde zich toen van hem af en wendde zich tot zijne dochter, die hij nog in tranen vond. „Wat scheelt er toch vroeg hij. „Wat is er tusschen u beiden voorge vallen Stephanie wischte hare tranen af en nam eene zeer vastberaden houding aan. Mocht het haar tot nog toe aan den moed ontbroken hebben om hare wei gering uit te spreken, toch overwon in dit oogenblik hare opgewondenheid elk ander gevoel, zelfs de vrees voor den toorn des vaders. „Ik heb Felix zoo even gezegd dat ik nooit of nimmer onder eenige voor waarde zijn vrouw word!" antwoordde zij op hoogst energieken toon, maar eenigszins duurzaam kan zijn en ver wachten dat zij, wellicht eerder dan men zelf denkt, zal worden prijsgegeven. De antithese moge niet geheel ge bannen zijn uit het politieke veld zij is onttroond. De vorming van een Kuyper-bloc zou alleen ten doel kunnen hebben haar op den troon te herstellen de coalitie zou een pretendenten partij worden die 's lands belang bij zekere bijzondere aanspraken achterstelt. Wat het land thans noodig heeft, is politieke rust en wetgevende arbeid. Dit moet de leidende gedachte zijn bij de oplossing der crisis en bij hetgeen daarna volgt. Wordt dit inzicht niet algemeen of althans overheerschend, dan gaat het land nieuwe politieke troebelen tegemoet. Slechts op buit be luste partijen kunnen dat wenschen. Prs&ikant-Kamariid. Het „N. v. d. D." is het er mee eens, dat een predikant geen lid van de Tweede Kamer kan zijn, zonder dat zijn werk als predikant er onder lijdt. Om dit aan te toonen, zet het uiteen, wat een lid der Kamer zoo al te doen heeft, en plaatst daarnaast wat het ambt van predikant eischt. Al ware hij een genie, dan nog zou de predikant die lid is van de Kamer, zijne verplichtingen niet kunnen nakomen. Neen de dienstdoende predikant kan geen lid zijn van de Tweede Kamer. Drijven zijn neigingen en bekwaamhe den hem daartoe, goed maar dan legge hij vooraf zijn predikambt neder. Dat de Staat het Parlement voor bedie naren van den godsdienst niet sluit, daarin heeft de Staat gilijk. De godge leerdheid is eene zoo veelzijdige weten schap, en de practijk van den predi kant is zoo rijk aan ervaringen, dat de Tweede Kamer er niet anders dan bij winnen kan, wanneer er onder hare honderd leden eenigen zijn, welke die wetenschap beheerschen en die practijk achter zich hebben. Maar wanneer de Kerk tot hare dienaren zegt„indien gij een zetel begeert in de Kamer, gij dient alsdan te kiezen tusschen die Kamer en mij," dan is ook de Kerk in haar recht, meer, dan vervult zij niets meer dan haar schuldigen plicht. Mr. Van der Vlugt. Ondanks de goede berichten in som mige bladen verschenen, gaan, naar wij bemerkten, nog allerlei verontrustende geruchten betreffende den gezondheids toestand van den afgevaardigde voor Leiden. Wij achten het derhalve niet over bodig nog eens met de meeste stellig heid te verzekeren, dat mr. Van der Vlngt geheel hersteld isdat de slape loosheid en oververmoeidheid, welke hem in het begin van Juni noopten zich tijdelijk aan alle werkzaamheden te onttrekken, volkomen zijn geweken dat hij, te Tongeren vertoevende, veel hield dadelijk op,alsof zij zelve verschrikt scheen te zijn over hare stoutmoedigheid. Maar het beslissende woord was eenmaal gesprokenhet kon niet teruggenomen worden en met een gemengde gewaar wording van vrees en trotsch wachtte zij nu den onfeilbaar losbarstenden storm af. Maar de jonge dame was nu eenmaal niet gelukkig met hare pathetische ver klaringen. Reeds Feiix had de verzeke ring van haar afschuw op een beleedi- gende humoristische wijze opgenomen en de generaal maakte het zoo mogelijk nog erger. Hij zag zijne dochter ver wonderd aan, schudde toen met het hoofd en antwoordde met vernederende onverschilligheid „Kinderklap 1" „Neen, het is mij ernst 1" riep Ste phanie uit, meer geërgerd over deze onverschilligheid dan over de heftigste uitbarsting van toorn. „Papa, het geldt hier mijne gansehe toekomst, het geluk of het ongeluk van mijn leven en daarin kan ik u niet gehoorzamen, ik kan mij niet laten opofferen voor eene koude berekening." De generaal trok ongeduldig zijne schouders op. „Ik bid u, Stephanie, verschoon mij lichaamsbeweging in de vrije natuur neemt en zich op wielrijden heeft toe gelegd, en dat hij dezer dagen heeft deelgenomen aan een politieke bijeen komst in een besloten kring. Er bestaat dus niet de minste reden meer tot eenige ongerustheid. („N. Ct.") Gameenteraads-verkiezingen. De totale uitslag der verkiezingen voor den gemeenteraad te Rotterdam is dat de anti-revolutionairen en ehristelijk- historisohen ieder een zetel hebben verloren, en de katholieken en sociaal democraten er ieder 1 hebben gewonnen. De gemeenteraad aldaar bestaat thans uit 30 liberalen, 5 anti-revolutionairen, 4 christelijk-historischen, 4 roomsch- katholieken, 1 vrijzinnig-democraat en 1 sociaal democraat. VlissingenSO Juli. 2warta ©riet. Dit tooneelspel van Rosier Faassen schetst op zeer getrouwe wijze perso nen en toestanden, zooals men die nu nog vinden kan langs de zuidelijke grenzen van Noord-Brabant en die aan hen, welke met die streken niet bekend zijn, waarlijk ongelooflijk moeten voorkomen. Toen wij verleden jaar omtrent de leden van het gezelschap Delmonte in onze verslagen bijzonder den nadruk hebben gelegd op de typeering der personen, hebben wij niet te veel ge zegd, want schitterend komt die eigen schap ook in dit stuk uit en de vele bezoekers zullen moeten beamen, dat de schrijver zeer hooge eischen stelt aan de acteurs, die dit tooneelspel op hun repertoire durven zetten. De rollen zijn aan uitstekende krach ten toevertrouwd allen, en in 't bij zonder de hoofdfiguur, de beruchte heks in. het dorp en in den geheelen omtrek bekend als „Zwarte Griet," wekten de bewondering van de zeer velen, die gisteravond in de zaal Stofkoper aan wezig waren. 't Moge waar zijn, dat men naar de kermis gaat, om zich te vermaken, evenwaar is ook, dat het goed doet langs den weg van het tooneel een kijkje te nemen in het leven en zich te door dringen van de beteekenis eener les, eenvoudig in woorden, schoon in ver klaring, aangrijpend in voordracht. Want zoo werd door mevr. Math. Kiekl op zeer loffelijke wijze het schoone woord, haar door den een- voudigen pastoor voorgehouden, ver tolkt „De haat komt van de mensehen, de liefde komt van God," sprak de waardige herder en de ongelukkige moeder heeft daarvan al de bitterheden, maar ook de zoetheid gesmaakt. Wij brengen, zeker ook namens de talrijke bezoekers een eeresaluut aan mevr. M. Kiehl en allen, die met haar zoo ge van die phrases, die gij ergens gelezen hebt zonder ze te verstaan. Wat weet gij van geluk of ongeluk, wat van het leven over het algemeen Het betreft hier eene familieverbintenis, waarvan ik u de noodzakelijkheid reeds verklaard heb. Mijn eigen vermogen is onbedui dend, mijn gansehe rijkdom zijn de majoraatsgoederen. Zoolang deze in het zeker bezit van mijn zoon waren, kon ik onbezorgd zijn wegens uwe toekomst, want de broeder moest onder alle om standigheden voor zijne zuster optreden. Nu is dat anders geworden. Bij mijn dood komt het majoraat aan een zijtak en de goederen, die ik ais het uitslui tende eigendom mijner familie be schouwde, waaraan ik groote sommen besteed heb, gaan in andere handen over. Dat mag echter niet gebeuren, minstens één van mijne kinderen moet erfgenaam zijn en daar dit slechts mo gelijk is door uwe verloving met den toekomstigen majoraatsheer, zult gij hem huwen." „Maar ik bemin Felix niet 1" viel Stephanie hem driftig in de rede. „Dat zult gij leerenin het leven leert men zooveel. Ook ik en uwe moe der zijn om familiebelangen met elkaa- trouw de intentie van den sohrijver hebben weergegeven. Het Duitsche slagschip Kaiser Karl der Grosse" kwam gisterenavond half zeven op de reede alhier aan en an kerde tegenover de buitenhaven. De Duitsche consul, de heer J. L. Gru- ber en de commandant van Hr. Ms. wachtschip „Bulgia", de luit. ter zee le klasse J. F. Hosang, begaven zich met een stoomsloep aan boord ter be groeting van de Duitsche officieren. Hedenavond wordt door den Duitsehen consul aan de officieren van het schip een diner aangeboden in het Grand Hotel des Bains alhier. Zaterdag vertrekt de Kaiser Karl der Grosse" naar Antwerpen, alwaar het schip blijft tot 31 Juli. Heden ontving de voorzitter van de vereeniging „Ylissingen Vooruit" eene medaille van H. M, de Koningin-Moeder bestemd als prijs voor de in de vol gende maand alhier te houden tentoon stelling van huisvlijt. Tot leeraar in de zeevaartkunde aan de zeevaartschool alhier is benoemd de heer O. D. Julius, luitenant ter zee aan boord Hr. Ms. „Zeehond" te Nieu- wediep De zandzuiger „Dredger", gebouwd aan de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier, heeft behouden het einddoel zijner reis, Shanghai in China, bereikt. Aan boord was alles wel. Zondag a.s. zijn de tooneel vereeni ging „Eendracht maakt Macht" en het fanfarekorps De „Scheldezonen" bei den uit Bergen op Zoom, voornemens een pleziertocht met een boot naar Vlissingen te maken. Zij denken ongeveer te 11 uur al hier te arriveeren om daarna, vooraf gegaan door het spelende muziekkorps zich naar het lokaal Stofkoper te be geven, alwaar eenige voordrachten door „Eendracht maakt Macht" en eenige muzieknummers door de „Scheldezonen" ten beste zullen gegeven worden, waarbij het Vlissingsche publiek uitgenoodigd wordt. Het Duitsche stoomschip „PallaB" vertrok den 18 dezer van Narva met eene lading balkan voor de firma Hout handel, voorheen G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg. Het Grand Panopticum Electric Modern" van den heer Fr. Spengler, staande op den Nieuwendijk alhier, mag zich voortdurend in een druk bezoek verheugen. Het fraaie uiterlijk, des avonds badende in een zee van electrisch licht, is geheel in overeenstemming met van binnen te aanschouwen der gehuwd. Ook bij onze verbintenis gaven dergelijke, ofschoon niet zoo drin gende, gronden den toon aan. Gij volgt daarin slechts het voorbeeld uwer ouders. „En ik zal ook hun lot deelen 1" zeide Stephanie zacht. „Wénscht u mij dit werkelijk toe, papa „Zwijg 1" riep de generaal en trad daarbij met zulke vreeselijke en drei gende blikken op zijne dochter toe, dat zij schuw terugweek. Het scheen dat hier een snaar getroffen was, die het beter geweest was niet aan te roeren. De moeder was reeds sedert jaren dood, maar in de herinnering van het meisje leefden nog al die stormachtige, hittere tooneelen voort, welke het kind reeds hadden doen vermoeden hoe ongelukkig het huwelijk harer ouders was. „Dat zijn zaken, die gij nog niet kunt beoordeelen", ging Reiehenbaeh met gedwongen koelheid voort, „en die in het minst geen betrekking hebben op uw eigene toekomst. In u w huwelijk zullen er geen stormen zijn, want gij bezit in weerwil van uwe hartstochte lijkheid, een week, toegeeflijk karakter en Felix is over het geheel genomen niet hard." (ïfeè 8êï«%ct|

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1