Maandag M EN NEEF. No. 165. 43e Jaargang. 1905. 17 Juli. ttrattrt V <t EUILLETON. Vltobpdk (wrat net Grill. ftefefsMii jfteawt JMlid a Muil^k Bloemlezing. Bij te Curat bekoort eeii Mivsepl, 4* le. HD1EJIST. VLISSIMSCBE tOIIKAAIT Prijs per drie maaades j l.SDo Franeo jpesp [post Jf 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADYERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. -Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. I Verschijnt dageips, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleplioonmiinmer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. emeentebestirar* BEKENDMAKING, angifte van nieuwe leerlingen voor de openbare lagere scholen. Burg. en Weth. van Vlissingen 1! brengen ter kennis van belangheb- .jende ouders of voogden, die hunne hinderen of Pupillen met 1 September •jenschen toegelaten te zien tot eene der openbare lagere scholen in deze j dat vanaf "Woensdag 19 Juli tot en met Woensdag 9 Augustus e.k., uit sluitend ter gemeente-secretarie (griffie) ièderen werkdag van des voormiddags 9 tot 12 uren gelegenheid tot aangifte van nieuwe leerlingen voor die scholen gegeven wordt en dat ingeschreven kunnen worden alle kinderen, die vóór 1 September g,8. den 6-jarigen leeftijd hebben be reikt, en voor zooverre de beschik bare plaatsruimte zulks toelaat zij die in den loop van dit jaar 6 jaren moeten worden. Bviissingen, den 15 Juli 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. fr- f êt>- voor g; staande ft BEKENDM AKIN G. ding sluitingsuur der tapperijen gedurende de kermisweek. van Vlissingen art. 150 der algemeene ver ening van plaatselijke politie, vast- den 8 Mei 1903 irengt ter algemeene kennis lat het sluitingsuur der tapperijen, gedurende de kermisweek, door hem is .aid als volgt Dinsdag en Woensdag op 1 uur en Donderdag, Vrijdag en Zater dag op 2 uur na middernacht, terwijl ens een half uur te voren reeds iet zijn opgehouden met het maken muziek. torenhoven wórdt in herinnering tracht, dat tapperijen niet voor het iliek geopend mogen worden dan na morgens 5 uur. liasingen, den 14 Juli 1905. De Burgemeester voornoemd, DOORN VAN KOUDEKERKE. LANDWEER. De Burgemeester der gemeente Vlis- sstraat 135, b e r een avonds tus- EIST elburg v.v. ise:) v.m. 5.50. 9.30, 11.—, 5.—, 7.—, huis: n.m. 30. Remise:) eilmarkt: 1.20, 2.50, Badhuis: 7.05, 8,45, L35, 11.15. Bezien het 3de lid van 10 der «dweerinstructie I Vrij naar het Duitsch. 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, 1.—*, 1.25*, 4.50, 6.10, 6,10, 6.30, 10.10, 10.30, 1.2.10, 12.45, 4.10, 4.35, 1.30. ndags uit. '6 woning van den adjudant stond de andere zijde der vesting en men rt om er te komen een gedeelte n wal passeeren. Het weer was i onaangenaam, de koude herfst- I® oeroofde de boomen van hun bla- en verstrooide ze in dartel spel tand naar alle kanten. De hemel waar en drukkend, zonder zonne- °ver de met de tinten van den aarde, en even grauw [donker als zij, was de gansche om- Men kon van de wallen de stad Z1®nj slechts een deel van de bui- Wten der vesting was zichtbaar en (per heen strekte de blik zich uit 1 stroom, op een smalle streep der met enkele dorpen en buurten voorgrond en donkere water- brengt ter kennis van een ieder, wien zulks lo. de dienstplichtigen bij de militie te land, die in den loop van dit jaar een achtjarigen dienst bij de militie te land hebben volbracht, dat zijn in het algemeen zij, die behooren tot de lich ting van 1897, zullen op 1 Augustus a.s. overgaan naar de Landweerecb ter gaan niet over naar de Landweer de plaatsvervangers, de nummerver- wisselaars, zij die behooren tot een der bereden korpsen of tot het korps torpedisten en zij, die in het genot zijn van ontheffing van den werkelijken dienst 2o. zij, die overgaan naar de Land weer, moeten zich vóór 31 Augustus a. s. in persoon aanmelden bij den bur gemeester hunner woonplaats en daarbij inleveren hun zakboekje met daarin geheckten verlotpasde verlofgangers evenwel, die buitenslands verblijf hou den, behoeven zich niet in persoon aan te melden, doch zullen hun zakboekje met daarin geheehten verlofpas bij aan geteekenden brief (met duidelijke ver melding van hun volledig adres buiten het Rijk) hebben toe te zenden aan den Burgemeester hunner laatste woon plaats binnen het Rijk 3o. zij, die overgaan naar de Land weer, zijn vanaf 1 Augustus a, s. onder worpen aan alle voorschriften voor de Landweer gegeven. Vestigt met nadruk de aandacht op de navolgende bepalingen der Land- weerwet Art. 24. De verlofganger van de Laudweer meldt zich binnen dertig dagen na den dag van zijn overgang naar de Landweer of na dien, waarop hem de verlofpas is uitgereikt, bij den burgemeester zijner woonplaats aan, ten einde deze den verlofpas, hem bij de Landweer of laatstelijk bij de militie uitgereikt, voor gezien of opnieuw voor gezien teekene. De verlofganger van de Landweer, die buiten het Rijk woont of verblijf houdt, of die zich bij zijn vertrek met verlof buiten bet Rijk begeeft, kan, ter vervulling van de verplichting in het vorig lid omschreven, binnen den daarin vermelden termijn zijn verlof pas bij aangeteekenden brief ter af- teekening toezenden aan den burge meester zijner laatste woonplaats bin nen het Rijk. De verlofpas wordt hem door dien burgemeester bij aangetee kenden brief teruggezonden. Art. 25. De verlofganger van de Landweer, die zich in eene andere ge meente gaat vestigen, geeft daarvan kennis aan den burgemeester zijner woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag, waarop hij komt in de ge- meente, waarin hij zich vestigt, meldt hij zich aan bij den burgemeester dier massa's aan den verwijderden horizon. Maar alles lag daar droefgeestig in den nevel als een kleurloos, half overstroomd landschap, waarin grauw de hoofdtoon was. Hoe weinig uitlokkend ook het uit zicht heden was, scheen bet toch den jongen man te boeien, die, diep in zijn mantel gewikkeld, tegen een muur leun de, welke ten minste eenigermate be schutting tegen den scherpen wind ver leende. Ook zonder de als bewakers aangestelde soldaten, zou men geraden hebben dat het een gevangene wasde blik, die met zulk een verteerend, ho peloos verlangen, zoo vol heimwee in de verte gericht was, verried het. Al hulde de verte zich ook in nevel en schaduw, voor den gevangene verborg zij toeh de vrijheid en daarmede het hoogste, wat de wereld daar buiten hem geven kon. Men zag het den man daarboven aan dat hij maanden en misschien jaren lang de gevangenislucht had ingeademd. Het was een slanke, jeugdige gestalte met een gelaat, dat wel niet schoon, maar uiterst innemend was in weerwil van de bleekheid, die er over verspreid was, en de donkere kringen om de oogen, gemeente, ten einde deze zijn verlofpas voor gezien teekene. Art. 27. De verlofganger van de Landweer mag zich zonder toestemming van onzen minister van oorlog niet langer dan gedurende een jaar buitens lands begeven. Aan den verlofganger van 3e Land weer, die niet in verzuim is, wordt deze toestemming, wanneer zij gevraagd wordt en blijkt noodig te zijn ter zake van uitoefening van of opleiding tot landbouw, handel of nijverheid, in ge wone tijden niet geweigerd. Bij de toestemming kan de verlof ganger worden vrijgesteld van de ver plichting tot deelneming aan de oefe ningen in art, 11 vermeld, tot het bij wonen van het bij art. 29 voorgeschre ven onderzoek en tot het komen in werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. [Aan de toestemming kunnen overigens zoodanige voorwaarden worden verbon den, als in het belang van den dienst noodig worden geoordeeld. 1 Art. 28. De verlofganger van de Landweer, die art. 24, 25 of 27 niet naleeft, wordt in werkelijken dienst geroep.en en daarin gedurende ten hoog- 1 ste eene maand gehouden. De duur van dezen dienst wordt bepaald door onzen minister van oorlog, die tevens het korps van het leger aanwijst waarbij de I werkelijke dienst moet worden vervuld. Vlissingen, den 14 Juli 1905. De Burgemeèster voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De maatschappelijke verschelen. Hui» ontstaan heessme £g@wnslff@is* IX. De handel, waarvan wij aan het slot van ons vorig opstel spraken, wordt wel eens bewaar- handel genoemd, eene onjuiste benaming', daar het natuurlijk niet om het bewaren te doen is. De bewaarhandel doet de nadeelen, aan het groot kapitaal verbonden, buitengewoon sterk uitkomen. Immers, waar de krach ten van een enkel persoon ontoereikend zijn, daar kan men zich tijdelijk ver eenigen en dergelijke handelingen, als het opkoopen en vasthouden der waren voor gemeenschappelijke rekening ver richten. En niet alleen dat op zich zelf staande personen zich kunnen samen voegen de ervaring van den nieuweren tijd heeft zelfs geleerd, dat reeds be staande lichamen zich daartoe tot één groot lichaam op min of meer duurzame Wel is waar had het leven er diepe en onuitwisbare sporen op achtergelaten, maar daarmede paarde zich eene uit drukking van fierheid, welke zich in geen dwang schikt, niet wil onderliggen enzelfs het lichamelijke lijden beheerseh- te, dat uit de matte houding evenals in het geheele wezen duidelijk was te be merken. Luitenant Reichenbaeh stond op het punt den wal te betreden, toen hij opeens terugdeinsde en stil bleef staan. Eenige seconden draalde hij en was het bijna alsof hij omkeeren en den omweg door de vestingpoort wilde nemen, maar deze aarzeling duurde niet lang. De jonge officier wierp nog een blik naar het huis van zijn oom, toen hief hij vastbe- raden, zelfs eenigszins trotsch het hoofd op en ging snel naar den gevangene toe. Deze schrikte op bij het gedruisch der naderende voetstappen en keerde zich om. De plotseling op'oruischende vroolijke verrassing, welke zieh op zijne gelaatstrekken vertoonde, verdween weder even snel en maakte voor eene uitdruk king van schrik plaats, toen hij uitriep „Gij hier, heer Yon Reichenbaeh". „Bergfeld waarom zoo deftig sprak Helix op zaeht verwijtenden toon. wijze kunnen samensmelten. Vooral in Amerika zagen wij de werking der zoo genaamde handelsbenten of trusts, op het gebied van handel en industrie. Zij kunnen een wezenlijk gevaar opleveren j voor den ongestoorden loop der zaken en zouden slechts door zeer krachtige wetsbepalingen in bedwang kunnen wor den gehouden, j Het is zeer natuurlijk dat ieder tracht wat hij bezit en niet zelf behoeft, zoo j duur mogelijk te verkoopen en dat de kooper daarentegen traoht voor den minst mogelijken prijs de meest mogelijke j hoeveelheid van de beste soort te ver- krijgen. Zijn er meerdere verkoopers, dan ont staat mededinging, wordt het aanbod grooter en daalt de prijs. Neemt daaren tegen het aantal koopers toe, wordt dus de vraag grooter, dan worden de zaken duurder. Ieder kan dit waarnemen en op die waarneming heeft men de econo mische stelling gebouwd, dat de prijs der zaken bepaald wordt door de ver houding tusschen vraag en aanbod. Deze stelling is echter dstn alleen juist, wanneer men de woorden vraag en aan bod in den allerruimsten zin opvat. Door het verzamelen van allerlei gegevens, omtrent den stand der gewassen, omtrent den oogst, bet verbruik en de producten, met andere woorden door de handels statistieken, weet men van een vrij aan zienlijk aantal artikelen, in hoofdzaak verbruiks-artikelen, hoeveel er in den eerstvolgenden tijd van te verwachten is, welke voorraden nog aanwezig zijn, enz, Men brengt deze zaken in verband met de normale behoefte, of met te verwachten bijzondere omstandigheden, welke die behoefte zouden kunnen wij zigen, en bepaalt daarnaar zoo mogelijk den prijs, ook voor het tegenwoordige. Zoo zal b. v. mislukking der koffie- oogsten den prijs der koffie doen stijgen, niettegenstaande de aanwezige voorraden nu nog meer dan voldoende zijn. Zoo zou de mogelijkheid bestaan dat te mid den van een hongersnood de prijzen daalden op het bericht van ruime oogsten in de toekomst te verwachten. Het is bij eene aandachtige beschouwing hier van vrij duidelijk, dat, althans in den nieuweren tijd, het zoogenaamde aanbod, betgeen verwacht kan worden en het geen aanwezig is, voor een zeer aan zienlijk deel den prijs bepaalt, zoodat daarbij in bet algemeen aan de vraag „Ik hoorde reeds toen ik aankwam dat gij hier waart, maar tot nu toe was het mij onmogelijk u te zien." „Gij hadt dat nu ook moeten nalaten was het bits klinkende antwoord. „Onze ontmoeting wordt, hetzij toevallig of niet, toch aan den commandant gemeld. Gij zult u bij hem over deze onvoor zichtige toespraak te verantwoorden hebben." „Waarschijnlijk wel! Maar ik wilde in weerwil daarvan u niet als een vol slagen vreemdeling voorbijgaan." De gevangene sloeg zijn blikken op den grond en zijn stem klonk dof en mat toen hij antwoordde „Gij ten minste hebt er recht op gij draagt toch ook den naam van Rei chenbaeh." „Desniettemin betreur ik het ongeluk, dat voor ons even als voor u zulke ge wichtige gevolgen gehad heeft", ant woordde Felix met nadruk. „Maar mijn oom vat de zaak niet aldus op." „Dat heb ik ondervonden", zeide Bergfeld in eene opwelling van groote bitterheid. „Ik ben nu reeds twee maan den in zijne handen en in de gelegen heid hem te leeren kennen, ofschoon ik hem vroeger bjjna nooit gezien heb." een ondergeschikte rol kan worden toegekend. Dat dit in vroegere tijden anders was, mag echter wel als zeker worden aangenomen. De hier bedoelde prijzen noemen wij marktprijzen, omdat zij nu eens rijzen, dan weer dalen en voortdurend aan schommelingen onderhevig zijn. Er zijn echter normale prijzen, die slechts bij uitzondering aan verandering onderhevig zijn. Vooral bij enkele artikelen van dagelijksch verbruik merkt men dit verschijnsel op. Men is. er langzamerhand toe gekomen om de voorraden naar de behoefte te regelen, en waar dit niet het geval is tracht men toch den prijs te behouden, zoodat nu eens met meer, dan weer eens met min der winst of zelfs met verlies wordt omgezet, hetgeen op den langen duur toch geen verschil maakt. Men verbaast zich dikwijls over de enorme afmetingen, die do gebeurte nissen in den wereldhandel soms aan nemen. Millioenen worden gewonnen en weder verloren. Sommigen weten zich tijden lang allerlei voorrechten en monopolies te verzekeren. Anderen stellen het publiek in staat zich de be geerde zaken tegen fabelachtig goed- koope prijzen te verkrijgen maar indien men deze dingen in hun oorsprong en verloop kent en de gewone gevolgen ervan nauwkeurig gadeslaat, dan ziet men dat ook in het klein en in de dageiijkscke samenleving, dezelfde oor zaken dezelfde gevolgen hebben, en dat veel, zoo niet alles, van tijdelijke omstandigheden en verhoudingen af hangt en van de vraag of iemand daar van kan en weet gebruik te maken, of daardoor gedwongen wordt om iets te doen wat hij in andere omstandig heden zou nalaten. Het monopolie, en vooral het kunstmatig monopolie, speelt daarbij een beduidende rol. Die alleen verkoopt heeft, zooals men dat noemt, een monopolie en kan doen wat hij wil. Men moet dit nu echter niet al te letterlijk opvatten, want alleen verkoop in den engen zin van het woord komt weinig meer voor. Maar wanneer in een kleine plaats ver van alle grootere verwijderd, de kooplieden in zeker vak overeenkomen om den prijs van zékere waren onderling te regelen, dan hebben zij werkelijk een monopoliewant het publiek is ge dwongen om bij een van hen te Het gesprek werd nu verder op ge- dempten toon gevoerd, ofschoon er geene getuigen bij waren. De soldaat, die hem bewaken moest, en die in een ander geval wel toegetreden zou zijn, kende den jongen officier, den neef van den commandant zeer goed en hield zich op een eerbiedigen afstand desniettemin liet Felix zijne stem nog meer dalen toen hij voortging „Uw verblijf hier zal niet meer van langen duur zijn. Kijk mij maar zoo ongeloovig niet aan. Ik bega geene onbe scheidenheid met het bericht, dat u nog heden zal medegedeeld worden, ter uwer kennis te brengen. Uw vervoer naar eene andere vesting is een besloten zaak." De gevangene richtte zich met eene hartstochtelijke beweging op. „Weg? Moet ik weg van hier Moet ik K. verlaten Uit dien uitroep sprak geene vroolijke verrassing, veeleer schrik en verbazing. Felix merkte dit met de grootste be vreemding op. Wordt vm'Mlgd,)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1