8 Juli. 1905. Zaterdag mmiimi No. 158. 43e Jaargang. aeao Binnenlandsck berichten. igmeid Jienstbode Meisje, ID1ESSÏ FEUILLETON. VLISSIMSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1801 Ba» iter post jr 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- 11 ADYERTENTIËN: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepïi Donnuwmer 10. Ahonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. vil, de Echte I ngentesamen- üfnemingen in den naam des uitvinders ardigd op de be ibercBmde étabbliss* lwerck te Keuilea, chaiHi^ met melk gekookt e drank voor dage- theelepels van 't olade) Ala genees- vu disrrliee slechts umat to B. H. Apo- S». grmfbnsjes l 0,90, t. 0.36 Kederland enklodt, •Iveratraat 108 ndspersoneel OLLANDSCHE ei VEZEN wordt be- zich kunnen de .Onderlinge van «Eigen beeld afkeuren, te 's-Gravenhags, beantwoorden, Wat nu I „De Residentiebode" geeft een nade- ïte verklaring van haar aangegeven op lossing. Wat wij ons dus als mogelijk maar et weDschelijk hebben gedacht is dit een Kabinetsformateur, die persoonlijk de rechter- of linkerzijde kan behoo- ■en, en zal komen tot de vereenigde rechterzijde en haar zeggen ik kan natuurlijk geen liberale politiek voeren. De Eerste Kamer toch is in meerder heid anti-liberaal en de Tweede Kamer in meerderheid niet liberaal. Ik kan ij dus bepalen tot het afdoen van inkele dringende onderwerpen, die op "het gebied der neutrale zone liggen het arbeidscontract, de arbeidswet, de administratieve rechtspraak, de regeling der gemeente-financiën enz. Zijt gij, achterzijde, in uw geheel bereid daar- ;oe mede te werken, waar het, zooals u ziet, onderwerpen geldt, voor een ;root deel afkomstig van eigen Kabinet? Wij hebben nu alleen het niet on mogelijk genoemd, dat in dit geval het antwoord bevestigend zou kunnen luiden, aar op den voorgrond gesteld, dat het bevestigd zou moeten worden door de geheele rechterzijde. Mocht dit ge beuren, dan hebben wij weer twee mo gelijkheden aangegeven, altijd na over- \eg met de geheele rechterzijde en wel de vorming van een zuiver liberaal Kabinet of de vorming van een gemengd Kabinet. f Waar blijkt, dat de antirev. hiervan niet willen hooren en de katholieken evenmin, daar heeft men onze denk beeiden niet meer te bestrjjden, want daar is deze strijd een gevecht tegen windmolens. Zonder instemming van alle groepen van rechts, willen wij daar van zelf niets weten. Intusschen mogen zij, die ons denk- voor zich eens de vraag wat er zal gebeuren, ingen te bekom et 01 EEK, Bps- ESTVEER, wasch buitens- IANSEDamavï.|-,< DNING, Badhuis, t tegen 15 Juli of?! indien hetgeen wij als mogelijk bespra ken na overleg, geschiedde zonder over leg. Stel eens, dat een liberaal Kabi netsformateur buiten het parlement óm een liberaal óf een gemengd Kabi net vormt, zooals vroeger méér is ge beurd, en zich houdt binnen de neutrale Jiónp (Jelqoft men dan daf de rechterzijde aaneengesloten zal stemmen tegen ar beidscontract, tegen administratieve rechtspraak, tegen invaliditeitsverzeke ring, tegen een regeling der gemeente- financiën, enz. Men denke eens aan -.a het Kahinet-Borgesius, dat tegen ons, huiten ons om heeft geregeerd. Maar nogmaalswaar de antirev. en een groot deel der Katholieke pers onze oplossingen afwijzen, vervalt de voorwaarde sine qua non, die wij stel den voor de aanneembaarheid. [^Middelburg v.t. oom en neef (Remise:) v.w> srkdagen) 5.50. m. 7.55, 9.30, 11.-, 3.30, 5.—, 7.-, Badhuis: n.ffl. 7.50, 9.30. tG (naar Remise:) Naar Zeilmarkt:® 45, n.m. 1.20, 2.50, Naar B adhuis; 35, 5.05, 7.05, 8,45, - av. 10.35, 11.15. vm. 6.6.20, 7.-", 10.—, 10.20, 10.40, -,12.30,1.—*, 1.25*, 55, 4.25, 4.50, 6.10, s: vm. 6,10, 6.30, 9.50, 10.10, 10.30, Km. 12.10, 12.45, 1.10, 3.40, 4.10, 4.35, 8.—, 8.30. den Zondags uit, Vrij naar het Duitsch. 2.) IEene kleinigheid gaf aanleiding tot een twist, waaraan Bergfeld in het ge heel geen deel man, maar hij beschermde een der jonge mannen met kracht tegen j den overmoed van ïtobert en nu ont stond tusschgn beiden een bittere heftige woordenwisseling. Reeds kwam het tot eene uitdaging en hiermede zou de twist, tenminste voor het oogenblik, geëindigd zjjn, maar weder tartte mijn neef zijn tegenstander met eene uitdrukking, die hem buiten zichzelven van woede bracht. Er werden woorden gewisseld, grenzen- loozeen doodelijke beleedigingen. Robert trok zijn degen, dien Bergfelt hem uit de hand rukte. Wat toen eindelijk ge schiedde en hoe het geschiedde, kan ik niet zeggen, ofschoon het voor mijne oogen plaats had, want alles volgde met lm oordsel van Fransche bladen over de Kabinets-crisis. De Parijsche „Temps" noemt deze ministerieele crisis van groot belang. Gedurende de vier jaren van Kuyper's beheer, heeft de harde en heerschzuch- tige persoonlijkheid van dezen vroege- ren predikant aan de Nederlandsche Staatkunde een duurzamen stempel ge geven. Onmiddellijk na het vormen van zijn j kabinet, heeft Kuyper getoond, dat hij een meester zijn zou. Hij vorderde 1 iets nieuws in Nederland voor zich titel en macht van voorzitter van den ministerraad. En sedert heeft hij met bijzondere geestkracht van zijn bevoegd heid gebruik gemaakt. Zich overal in mengend, zijn collega's terugdringend tot een schaduwpost, welke voor enke-. len hunner oorzaak was van een ge dwongen aftreden, gretig de verant woordelijkheid op zich nemend, steeds klaar om de oppositie te woord te staan, met hoofden van staten ont moetingen zoekend, waarvan hij later het staatkundig karakter loochende, heeft de heer Kuyper zoo'n buitenge wone plaats ingenomen, dat heel de staatkunde zich vormde vóór of tegen hem. Het land heeft hem ongelijk ge geven de nederlaag van een man en een stelsel. Om dit stelsel te kenschetsen, citeert de „Temps" een verklaring, door Kuy- per gedaan, waarin de levensopvatting, volgens welke de menschheid genoeg heeft aan zichzelve, gesteld werd te genover een levensbeschouwing met God boven de menschheid. De „Temps" ziet in deze anti-revolutionaire staatkunde een uitzondering. Een uitzondering in Europa. Het was de partij van het dogmahier de christenen, daar de heidenen, Een criterium van grooten eenvoudMaar waarmee de haat en nijd van het verleden herleefde, dat de meest achtenswaardige overwinningen van den modernen geest loochende en het parlementair debat terugbracht op het gebied der belijdenis. De staatkun dige overtuiging werd ondergeschikt gentaakt aan het godsdienstig geloof het was innig reactionnair werken, in den sléchtsten zin van het woord, waar van de beteekenis aan kracht heeft ver loren. Gok de „Débats" wijdt een lang ar tikel aan den staatkundigen toestand in ons land en zegt daarbij o. a. „Het zal nu uit zijn met de politiek der laatste jaren die zich vooral bewoog op godsdienstig terrein. Dr. Kuyper heeft in dit opzicht nooit geveinsd of gehui cheld. Hij beschouwde zich belast met de zorg de goddelijke wet in Nederland te doen eerbiedigen. Hij voelde zich geroepen de menschheid te herinneren, dat zij niet genoeg heeft aan zich zelf, maar dat het doel der menschheid bqven de menschheid zelf gaat. Hij was de kampioen van het verzet de snelheid der gedachte op elkander. Toen wij tussehenbeide kwamen om de vechtenden van elkander te scheiden, was het ongeluk reeds gebeurd. Robert lag bloedend op den grond en gaf een half uur later den geest. „Een vreeselijk voorvalzeide Wei- denau, „dat op den generaal wel een Overweldigenden indruk moet gemaakt hebben." „Ongetwijfeld moet mijn oom daar onder vreeselijk geleden hebben. Ik heb, toen hij op het vernemen der Jobs tijding naar ons garnizoen ijlde, hem wal ontvangen eq toen te vergeefs be proefd hem te bewegen recht te doen of slechts naar de ware toedracht van het voorval te luisteren, Hij hoorde niets, wilde naar niets hooren dan van zijn woedenden haat tegen den „moordenaar van zijn zoon" en deed alles wat maar in zijn macht stond om het lot van den ongelukkige te verergeren. Openhartig gezegd, ik heb dien wilden, bijna waan zinnigen haat nooit kunnen begrijpen. Als men weet hoe Bergfeld gezocht is geworden en misschien in zijne verde diging slechts ééne enkele schrede te ver is gegaan, kan men hem niet zonder versohooning veroordeelen. Mijn oom het hedendaagsche materialisme. Het heftig en eenzijdig drijven van dezen man, die altijd het liberalisme J met de revolutie verwarde, doet levendig denken aan een Combes, maar dan een beschaafden Combes, die de monnikskap niet zou hebben afgelegd. Men overdrijft j weinig, wanneer men dr. Kuyper be- j schouwt als een soort van calvinistischen j Pobjedonostsef in Nederland. Na releveering der strenge wetten tegen dronkenschap en spel en voor de Zondagsrust,zegt de„Debats,"dat dr.Kuy per als voorstander van de christeljjke vrije school tegenover de neutrale openbare school, van bovenaf wilde beginnen en de vrije universiteiten wilde losmaken van de voogdijschap van den Staat. Door zijn wet op het Hooger Onderwijs kende hij die univer- j siteiten het recht toe diploma's uit te j reiken, die zelfs gezag hadden tegen- j over de openbare macht. Men zegt, dat hij met dezen maatregel zijn liefde toonde voor de vrije universiteit van i Amsterdam,aan welker stichting dr.Kuy- J per een belangrijk aandeel heeft gehad. 1 I)it ging evenwel niet zonder ont- j binding van de Eerste Kamer. Dat de 1 verkiezingen voor de Eerste Kamer een meerderheid voor dr. Kuyper oplever den, bewijst, dat het land niet in den 1 grond afkeerig was van zijn politiek. Zonder twijfel hebben zijn steilheid en de onverbiddelijke logica van zijn staatkunde hem zelfs onzer zijn partij- genooten vijanden gemaakt. Met het debat over het ITöoger Onderwijs scheidden zich 'de domino's van Amster dam van hem af. Zijn wetten om de menschen moraal bij te brengen, ston den een massa burgers teqen in Neder land evenmin ais elders "is men er op gesteld deugdzaam te worden tegen wil en dank. De laatste verkiezingen zijn echter zoo uitgevallen, dat een reactie tegen de politiek van het ministerie Kuyper onmogelijk is. De taak van het komende kabinet zal moeilijk zijn Het zal de gemoederen tot bedaren moeten brengen en de wets ontwerpen, die te veel verzet werkten, iaten vallen, zooals b.v. het ontwerp- tariefwet. Tot heden wordt er dan aok nergens anders aan gedacht dan aan een „cabinet d'affaires," kieswet van '87, evenzoo onder de kies regeling, en zoo bleef het na '98, onder de kieswet-Van Houten. Niet enkel in 1901, maar ook nu in 1905. Dat dit in de Kamer niet op even redige wijze altijd doorwerkt, ligt aan de indeeling. Immers juist die indee ling maakt dat over de meerderheid beslist kan worden door drie districten, waar de krachten bijna gelijk staan, zooals in Leiden en Enkhuizen. Dit,nu heeft ten gevolge, dat in zulke balan- ceerende distrieten een kleine, groep, die links of rechts afschilfert, het lot van het district, en daarmee het lot van de Kamer, in handen heeft. De groep van Staalman in Enkhui zen en de groep van ds. Plug stond er zoo voor in Leiden. En of dan al de groote massa zich afslooft en uitput, het baat niet. Een 50-tal kiezers, die in plaats van Rechts, Links gaan, ver ijdelen al uw pogen. Zulk een kleine groep voelt in zulk een district haar macht, en die macht wil ze n doen voelen. En of er dan al 600.000 kiezers opkomen en den strijd met geestdrift voeren, ten slotte zijn het deze kleine groepjes, die met een 2 a 800 stemmen over het lot van land en volk beslissen. Zonder die groepjes zon al de stem- busrazernij van Links geen doel hebben getroffen. Nu zij met Links tegen de christelijke partijen optrokken, gaven zij den doorslag. Dat dit geen gezonde toestand is, lijdt geen tegenspraak. Maar het is zaak het feit hoe en van wie de doorslag komt, helder in te zien. Ds doorslag. In een driestar onder dit opschrift zegt „de Stand." In ons land staan, als het principieel gaat, de twee deelen van ons volk bijna in gelijke getalsterkte tegenover elkaar. Als men eenerzijds stelt al wat libe raal, socialist of anarchist is, en an derzijds al wat aan de Christelijke tradi- tiën op grond van persoonlijke belijdenis vasthoudt, dan staat da evenaar van de weegschaal bijna in het huisje. Niet geheel. Het Christelijk bestanddeel heeft beslist een doorslag. Dat bleek vóór de vernam dat alles hij bleef echter wer keloos en toch verloor hij in zijn zoon slechts den erfgenaam van zijn naam werkelijk lief heeft hij hem nooit gehad." De adj udant maakte epne toestemmende beweging, „Ik heh er ook van gehoord. Zij kon den het niet goed met elkander vinden en hunne verstandhouding werd van jaar tot jaar slechter. Bovendien was de levenswijze van uw neef zoodanig, dat elkeen en niet het minst de generaal zich daarover ergeren moest. Hij is, niettegenstaande zjjne gestrengheid, een door en door eerbiedwaardig man, die nauwgezet zijne verplichtingen vervult en zijn zoon was juist het tegendeel." „Hij is dood", zeide Felix ernstig. „Dat verzoent veel, wat hem als hij leefde niet zou te vergeven zijn, maar ik heb door zijn dood reeds te veel gewonnen om niet te vreezen niet goed begrepen te worden, wanneer ik mijne overtuiging uitspreek dat hij door eigen schuld viel. Ik kon toen geen besliste getuigenis afleggen, want het gansche voorval duurde slechts enkele seconden. Of Bergfeld werkelijk toegestooten heeft, of Robert in woede zelf in zjjn degen Se uitslag der ?erkiezingen. Het orgaan der nation.-hist, partij, „Nederlandsche Stemmen", wijst erop, dat honderden op de candidaten der linkerzijde gestemd hebben enkel om te protesteeren tegen dr. Kuyper's bewind Deze negatieve actie, waarbij menig- 'een zich niet of nauwelijks rekenschap heeft gegeven van het daaruit te ver krijgen positieve resultaat, heeft de ver kiezingen in hooge mate onzuiver ge maakt. Wat de groote meerderheid der kiezers eigenlijk wél gewenscht heeft, weet men niet, Dit wordt aan de linkerzijde ook blijkbaar gevoeldhoe anders te ver klaren, dat daar stemmen opgaan, om een, zij het gereconstrueerd, Kabinet uit de rechterzijde te verlangen Was het ministerie met meerdere gematigdheid opgetreden, had het zich beijverd het niet-christelijk gezinde deel der bevolking met de „christelijke" po litiek te verzoenen, dan zouden met name de middenstand en de arbeiders, zich niet, in het gezicht van de inge diende sociale wetten, in de armen heb ben geworpen der oppositie. Het overbrengen van de antithese, op godsdienstig gebied onloochenbaar bestaande, op staatkundig terrein, waar het integendeel onzes inziens de roeping der overheid is om meeningsverschillen en gedaehtenstroomingen onder het volk niet te aeoentueeren maar te ver zachten, heeft zijn straf niet ontloopen. Laten wij hopen dat inzonderheid de antirevolutionaire partij heeft leeren inzien, dat gerechtvaardigde invloed niet mag ontaarden in prikkeling van den andersdenkende. De wrevel, door het markeeren van tweeërlei levensbeschouwing door het bewind opgewekt was verklaarbaar en heeft doen vergeten, dat in tijden van spanning en gevaar dit ministerie blijk gaf van vastberadenheid en energie en in zijn wetgevenden arbeid een open oog toonde te hebben voor de behoeften van den middenstand en de arbeiders- Het weekblad klaagt er voorts over dat, hoewel men afdoende principieel© wapens had om de regeeringspartijen te bestrijden, men zich meermalen niet ontzien heeft zijn aanvalskracht te zoe ken in laster en verdachtmaking be treffende pressie op ambtenaren, benoe mingen enz. en dat daartegen niet voldoende is geprotesteerd. Ook aan do zijde der regeeringspartijen werd even wel, volgens het weekblad, gezondigd door verkeerde voorstelling van het streven der liberalen, op onderwijsgebied vooral, en door aan den strijd het er gerlijk karakter te geven van een kamp vóór of tegen Christus. De ramp, 23 jaar geleden op den monitor „Adder" overkomen, is Woens dag te den Helder op de gebruikelijke wijze herdacht met een bezoek van depu taties der onderofficiers-vereonigingen Admiraal de Ruyter en Yan Speijk aan het Adder-monument op de begraafplaats te Huisduinen, het hechten van een nieuw nationaal lint aan de krans van de vereeniging Admiraal de Ruyter en een toespraak van den president dier vereeniging, waarin de bij het vergaan van den monitor omgekomen kameraden werden herdacht. Namens de nabestaanden van de ver ongelukten werd de vereeniging Admi raal de Ruyter voor de betoonde belang stelling bedankt door den heer H, F. Theewis, wiens broeder indertijd ais matroos 2de kl. op de „Adder" diende. Vllssingen, 7 Juli Zooals in een gedeelte der vorige op laag nog kon worden gemeld werd in het Ie kiesdistrict in de vacature-Gewin tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer J. P. Vermaas (lib.) met 378 stemmen, terwijl de heer P. Merckens (anti-rev.) er 246 verkreeg. De kermis zal toch, naar wij nader vernemen, door de stoomoaroussel van G. Vincken bezocht worden. Vincken heeft nl. genoegen genomen met de geloopen is, weet geen der getuigen dat weet misschien zelfs de dader niet eens en toch hing daarvan alleen de beslis sing af- Als men aanneemt dat noodweer ge oorloofd is, dan zijn alle mogelijke ver zachtende omstandigheden voor hem bij te brengen bestond er opzet, dan moest hem de zwaarste straf treffen. Men heeft het laatste aangenomen 1 Misschien zou den de gezworenen anders beslisthebben, maar Bergfeld was sedert den laatsten oorlog tot officier bevorderd en dus werd zijne zaak voor den krijgsraad behandeld. De invloed van mijn oom is daar niet te vergeefs werkzaam geweestgenoeg, zjjn vonnis was zoo hard, als het maar zijn kon, Hier werd het gesprek voor een poos afgebroken en toen zeide Weidenau met een blik op de vesting, die zij thans naderbij kwamen „Weet ge dat de veroordeelde hier is „Hier in K. ging Felix voort. „In de vesting, waarvan mijn oom comman dant is Onmogelijk „Hebt gij mijn oom reeds gezien vroeg de officier haastig. „Zoover ik weet, slechts een enkel maal, toen hij bij het aanvaarden van zijn ambt de gansche vesting en ook de gevangenis inspecteerde. Toen verried hij wel is waar met geen enkelen blik of een enkel woord dat hg dien eene gevangene kende, maar die eene moet het goed ondervinden in wiens handen hg gevallen was. Het heet, dat hg binnen kort naar een andere vesting zal ver voerd worden. Op den duur kan men hem, al ware het alleen voor de praatjes van het publiek, niet in de handen van een man laten, die zijn bitterste vijand moet zijn, maar ten slotte is nog niets zekers daaromtrent bepaald." Felix staarde peinzend voor zich, plot seling richtte hij zich met een snelle beweging op, als wilde hg eene pgnlgke herinnering van zich afschudden. „Goede hemel, mooie gesprekken voor iemand, die in het eerste kwartier als minnaar moet optreden! Ik moetal de beminnenswaardigheid, waarover ik be schikken kan, bijeenroepen en ondertus- schen verdiepen wij onsin lang verledene droevige geschiedenissen stappen wij er van afMaar nog een enkele vraag, die gg mij als vriend en niet als edelman moet beantwoorden. (Wordt vervolgd,}

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1