EEN AUTO ZOEK. Dinsdag 4 Juli p noodig is. No. 154. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. I FEUILLETON. Stand. 'agens en 2 loeo- "Drontheim naar hedenmiddag een een torpedojager ngeii -1 Juli. U WD: |edr. 43 j. en L. J. Polderman, Schoonis, jd. 32 wedr. 47 j. en 33 j. - H. van M. J. Yerhoeff, Jong, jm. 35 j. 30 j. R. Rom- Corré, jd. 21 j. WD: jm. 24 j. en R. .ER: jkijdwegt z. M. d, d. C. Die- en, z. T. van DER: 2 m. VLISSIK6SCHG COURANT. Prijs per drie maande® f 1=S@D Franoo jpsv post j 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zieh bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËR: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 eent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaoniiumiiiier 10. Abonnements-Advertentlën op zeer voordeelige voorwaarden. Dr. Kuyper, Raar het „Hbl." uit zeer goede bron verneemt ia dr. A. Kuyper na zijn af treden als minister beslist voornemens vier jaren zich geheel terug te trekken uit het openbaar leven en rust te nemen. „Ik ga wat reizen en wat leeren", aldus heeft de premier zich uitgedrukt, „en na vier jaren zullen we dan verder eneeskraclit jalsam, Kloos- Pauto. 1EER was ma- lingsche logger, het want ge- iets te repa- iit en bezeerde anen zoodanig, ïen van de pijn, herinnerde lijn vertrek uit potten Klooster- 'genomen. Hij zijn makker te aet platte hand (jen en den vol- Janmaat even ilsem Klooster eneest oude en brand- en snij- \tiek, kneuzin- de ledematen idtnpijn, pijn De ministerieels crisis. Rauweljjks was de uitslag der ver kiezingen bekend, of reeds werden tal van namen genoemd van meer of minder bekende staatsmannen, die in aanmerking zouden komen voor Kabinetsformeerder. De „R. Arnh. Ct." noemt ook den burgemeester van den Haag, baron Sweerts en verder worden genoemd de oud-minister jhr. Röell, het Kamerlid voor Utrecht II en mr. C. Pijnacker Hordijk, oud Gouverneur-Generaal. Ratuurlijk zijn dit fantasieën zonder een reëelen grond en is het misschien overbodig er op te wijzen, dat nog geen enkele beslissing, ook over de politieke richting van het nieuwe Kabinet defi nitief vaststaat, ai is het overigens niet onwaarschijnlijk, dat een staatsman van de richting Röell en Pijnacker Hordijk met de formatie zal belast worden. Ru er geen besliste meerderheid is, geen bepaalde partij sterk domineert en daardoor is aangewezen de leiding op zich te nemen, zal het dubbel moeilijk zijn een combinatie te vormen, die bij voortduring op den steun van een meer derheid in de Kamer rekenen kan. Voorloopig is dus geen oplossing van de crisis te verwachten. In 1901 hadden de herstemmingen op 27 Juni plaats. Op 11 Juli kreeg dr. Kuyper de op dracht tot vorming van een ministerie. Hij aanvaardde haar den 13n en den 27n deed hij zijn voordracht aan de Koningin. In de Staatscourant van den 29n wer den toen de namen van het ministerie gepubliceerd. Bij vorige Kabinetsverwisselingen was het ongeveer denzelfden tijd. („Vad.") wintervoeten. cent, 75 cent, leen de echte ÜM geneest aan een rooden waarop de hand- iKKER, Rotter- alle andere ia ,e Vlissingen bij Lepelstraat 124; Middelburg Goes. Dc uitslag der herstemmingen. „De Banier" (Friesch christ.-histo- risch) schrijft, na den uitslag der her- #i stemmingen vermeld te hebben Ai liet deze uitslag zieh om meer dan één reden wachten, wij hadden een anderen gewensebt. Een kleine meerderheid S rechts had den lande een rekenen met het chr. beginsel kunnen waarborgen cn tegelijk het kabinet voor excessen A hebben bewaard. Ru valt het moeilijk te gissen, wie onze geëerbiedigde Koningin zal moeten roepen om 't roer van Staat in banden te nemen en nog moeilijker laat zich denken, wat het kabinet zal doen, in dien het niet alleen „cabinet d'affaires" zal wezen. Gematigd in zijn optreden zal 't stel- Raar het Engelseh. 3.) De advocaat komt vanmiddag, zei Maryik hoop, dat alles in orde is Zoo vast als een huis, antwoordde Caspar. Derk is te Cross Hounds, en ik denk wel, dat elke hindernis van daag is verwijderd. De rest van 't gesprek kon David niet verstaan maar 't was zeker erg grappig want hij hoorde hen duidelijk lachen. Voortwandelend naar het parkhek zag hij een fietsier aankomen in record-vaart, 't Was John Smith. Ik kreeg uw briefje gister en ben lig zijn, gelet op de samenstelling der Kamer en dat is althans iets goeds, dat wij er van wachten mogen. Overigens gaan de gedachten onwillekeurig naar 1901 terug en zal het wel moeilijk te ontkennen zijn, dat het eenzijdig op treden van het ministerie Kuyper van grooten invloed op dezen uitslag is ge weest. In vele districten besliste een kleine meerderheid en vooral de antir. partij leed. Wat evenwel opnieuw in het oog valt is het ongelukkige van ons parlemen tair stelsel, dat aan zijn vrucht wordt gekend. Welk kabinet zitting neme, het zal er een zijn, dat geen enkele partij in de Kamer bevredigt. Men zal het dra gen en steunen, uit gebrek aan beter, omdat het niet anders kan. En intus- schen zal het landsbelang opnieuw de proef ondergaan van weer uit een ander beginsel te worden behartigd en daar door den patiënt gelijken, die, object van allerlei proefnemingen, nu eens deze dan weer gene geneeskundige be handeling heeft te ondergaan. De „Hervorming" zegt dat „Kuyper- af!" de beteekenis is van den uitslag der herstemmingen op 28 Juni. En dan schrijft dit blad Wij herinneren ons niet dat een ver kiezingsstrijd met zoo groote felheid is gevoerd als thans bet geval was. Er zal heel wat tijd noodig zijn eer de booze hartstochten zich hebben neergelegd, die erbij werden opgewekt. Een politieke strijd van groote beginselen moet de geestelijke gezondheid en de politieke mondigheid van het volk ten goede komen. Zoo behoorde het altijd te zijn. Maar zeker moet dit anders uitkomen, wanneer aan den strijd leiding wordt gegeven door een man van Kuyper's natuur. Hij, de hartstochtelijke partijleider bij uitnemendheid is ook als minister steeds partijleider gebleven, in zulk een mate, dat bij ook wanneer hij het tegen deel betoogde, bij niemand die niet tot zijn blinde volgelingen behoorde, geloof vond. Zoo hij als politiek persoon ooit andere en hoogere aspiraties heeft gehad, boven het partijbelang uitgaande, dan heeft hij ze moeten vaarwel zeggen van het oogenblik af, dat hij zich in een coalitie begaf, wier onnatuur hij alleen kon verbergen door een leuze aan te heffen, onwaar in zichzelve, onbestaan baar in de politiek en verderfelijk voor het land. De coalitie moeht hem de gelegenheid openen, om aan zijn heersch- zucht te voldoen, zij doemde hem tevens een conservatisme te dienen, waarover hij vroeger de fiolen van zijn heftigen toorn heeft uitgegoten. Wij erkennen dat Kuyper's nederlaag vooralsnog enkel negatieve winst be- teekent. Wat er positief mee gewonnen is, moet de toekomst leeren. Maar ook de negatieve winst is er reeds eene van belang. Da olifant in de loterij. De „Residentiebode" bespreekt onder er dadelijk na 't kantoor op uit gegaan. Ik kon den. man niet vinden^ maar laat in den avond vertelde de kaartjesklerk aan 't station mij, dat hij een kaartje had verkocht aan een man met een geschonden oor. En wist hij nog waarheen Raar een plaatsje dat Cross Hounds heet. Cross Hounds Ja, meneer, er ging zoo laat geen trein meer daarheendaarom nam ik de fiets ik kwam er nu drie uur ge leden. 't Is niet meer dan een gehucht en ik kon er niets ontdekken. Maar een kwartier buiten 't dorp zag ik iets in een sloot liggen. Ik stapte af en vond dit. Uit zijn fietstasch haalde hij een stuk hout, waarop stond geschilderd A. R. 9821. 't Merk van mijn Panhard. Juist, mijnheer. Dit vuurde mij aan ik begon den omtrek te verkennen, en ten slotte kwam ik aan een vervallen gebouw. Eerst leek 't mij verlaten, maar dit opschrift in een hoofdartikel de samenstelling van het toekomstige minis terie en schrijft daarbij o. a. „Maar zoo wij onsj^'eslagen erkennen, wij begrijpen toch niet goed, hoe de groote bladen der linkerzijde over den uitslag der verkiezing juichen kunnen. Uit een zuiver constitutioneel standpunt zitten wij toch vrijwel in een impasse. Er is geen meerderheid voor een kabi- net-Kuyper, maar er is nog minder een meerderheid voor een ministerie-Bor- gesius. Indien dezé thans een kabinet moest vormen, dan zou bij geen stap kunnen doen, zonder ter rechter of ter linkerzijde een blauwe plek op teloopen." „De rechterzijde heeft dan ook maar te willen om binnen acht dagen het eerste het beste iiberale kabinet te doen "tuimelen". „De verwachting is daarom reeds uitgesproken, dat een nieuwe partij- groepeering zou worden gevormd door concentratie van gauche en droite" der liberale en anti liberale partijen." j Ra daarna betoogd te hebben dat, behalve wat de onmogelijkheid van de j vorming van een linksch kabinet betreft, j ook de beginselen der liberalen met den j nieuwen koers niets te maken hebben, gaat het blad aldus voort „Er is dus geen zuiver liberaal kabi net mogelijk, noch de uitvoering van een liberaal program. Het heeft er dus veel van, alsof de prijs, welke zooveel vreugde geeft, merkwaardige overeen komst heeft met den olifant in de loterij gewonnen." „In verband met de samenstelling van de Eerste Kamer laat zich zelfs con stitutioneel een concentratie-ministerie ender leiding van een lid der rechter zijde even gemakkelijk denken als een cabinet d'affaires onder liberale leiding." „Het heeft er veel van, als men ook rechtsche uitlatingen hoort, alsof een „cabinet d'affaires" per se een liberaal kabinet moet wezen." „Maar gesteld dat een liberaal door H. M. de Koningin als kabinetsforma teur werd aangewezen, dan zien wij nog niet in, waarom bij de vorming van het kabinet geen mannen van rechts zouden kunnen medewerken." Alléén moet één ding daarbij vast staan, dat een kabinetsformateur den steun van rechts zich niet verzekert alleen door enkele mannen van rechts in zijn midden te nemen. Het moet een overeenkomst zijn op soliden grondslag, die natuurlijk reke ning houdt met het feit, dat de onzen in de minderheid zijn. De verschillende groepen van rechts mogen daarom wei de oude banden aanhouden en vooral niet optreden tegen elkander. Men moet niet aan een formateur overlaten om er te komen door laveering, door nu eens de oud-liberalen te beiieven met hulp van de anti-liberale droite en dan weer de socialisten ter wille te zijn door de voldoening van meer democrati sche groepen." Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 6 Juli 1905, benoemd in de commissie van toezicht, bedoeld in art. 201 der hooger-onderwijswet, tot lid en voor zitter, mr. C. Pijnacker Hordijk, oud- gouvernour-generaal van Rederlandseh Indiëtot leden, dr. H. W. Bakhuis Roozeboom, hoogleoraar aan de gemeen- i telijke universiteit te Amsterdam jhr. 1 mr. P. J. van Beijma, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalmr. J. W. II. M van Idsinga, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en dr. P. J. F. Vermeulen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De Rederlandsehe bond van gemeen te-ambtenaren houdt, zooals gemeld, 27 I Juli een buitengewone algemeene ver- i gadering te Amsterdam, ter behandeling i van het voorstel der provinciale afdee- 1 lingen Koord-Holiand en Groningen, l om een commissie te benoemen in zake i de pensioneering der gemeente-ambte naren. Die afdeelingen achten het noodig, dat den bond steeds een commissie op bedoeld stuk ter zijde staat en dat zij in de eerste plaats advies zal uitbrengen over de door de vereeniging voor ge meentebelangen ontworpen pensioen regeling. Het bestuur van den bond heeft een uitvoerig praeadvies uitgebracht, waarbij aan het slot wordt te kennen gegeven, dat het geen aanbeveling verdient op het voorstel van Roord-Holland en Gronin gen in te gaan. volking van uitsluitend zeevarenden sedert het beBtaan der Kweekschool nog nimmer een jongen aan de inrichting leverde, wat van de Roordzee-eilanden ook zelden voorkwam. Onbekendheid met de vooruitzichten, die inderdaad goed zijn, schijnt daarvan een reden. De gezondheidstoestand der jongens was uitmuntend, er kwamen geen ern stige ziekten voor. Van de tweejongens die uit den dienst werden ontslagen was er een hij wien dit om gezondheidsre denen geschiedde. Het gedrag der jongens gaf alle reden tot tevredenheid, ernstige vergrijpen bleven achterwege. De vierde stichting, die de Vereeni ging van Christelijke verzorging van Krankzinnigen voornemens is te openen, zal gebouwd worden te Lunteren. De raming der benoodigde kosten bedraagt f 800,000. Zaterdag had aan het departement van marine de onderhandsehe aanbe steding plaats van den bouw van vier torpedobooten type G., ten dienste van de Rederlandsehe Marine. Hiervoor werd het laagst ingeschre ven door de Maatsch. van Seheeps- en werktuigbouw „Feijenoord" te Rotter dam voor f 812.000. I Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Aan het verslag van den toestand der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden, gedurende het jaar 1904 is het volgende ontleend i Het aantal jongens dat zich ter plaat sing aanmeldde bedroeg 557 tegen 571 in het vorige jaar. Riettegenstaande dit lagere cijfer van aanmeldingen klom het aantal indiensttredingen tot 241 tegen 201 in 1903. Dit kwam door het lagere percentage afkeuringen, dat slechts 56.7 bedroeg tegen 76'/a vorige jaar. De provinciën Drente en Limburg leverden gedurende een tijdperk van 10 jaar geen jongens aan de Kweekschool. Roord- en Zuid-Holland zorgen hoofd zakelijk voor de bevolking der Kweek school. Het aantal jongens, afkomstig uit Friesland nam belangrijk af, een verschijnsel dat blijkbaar verband houdt met den meerderen bloei van den land bouw in deze provincie. Eigenaardig is zeker dat het eiland Urk met een be- aan de achterzijde merkte ik een stapel nieuwe boonenstaken. Er was iets aan dien stapel, dat mij nieuwsgierig maakte de vorm leek zoo vreemd. Ik trok er een paar bundels af en er onder vond ik uw vermiste auto. Goede hemelmaar Pardon, meneerde tijd is kost baar. Het huis nauwkeuriger bekijkend, merkte ik, dat een der bovenvensters getralied wasde kalk om de tralies leek nog nieuw. Ik zocht zoo lang, tot ik op 't erf een ladder vond. Toen ik op die ladder stond en door 't venster kon zien, zag ik een vrouw liggen op een bed, aan handen en voeten gebonden. Een vrouw Ja, en ze draaide haar gezicht naar mij toe. En ik herkende haar Mary Lea van de „Alano". O, wat een schurkenstreek Wat deed u verder Ik probeerde de tralies te forcee- ren maar dat ging niet, ik knikte haar geruststellend toe en daalde de ladder *^agBe£aazgaa5«Bg af. Rergens vond ik een open deur alles was afgesloten. Opeens zag ik een man komen aandraven op 't pad, dat naar 't huis liep. Hij opende de deur en sloot die achter zich. Gelukkig had hij mij niet gezien, en begrijpende, dat ik niets kon doen alleen, rende ik hier heen uit alle macht om uw hulp in te roepen. Wacht mij hierIk ben dadelijk terug met mijn Darracq. Zonder iemand een woord te zeggen ging hij zelf de auto in orde maken en vijf minuten later ging het in volle vaart naar Cross Hounds. Smith wees met een enkel woord of teeken den weg de auto verslond den afstand. Op eens gaf Smit een waarschuwend teeken.., voor hen lag het oude huis... en op 't zelfde oogenblik was op den weg voor hen Treshams groene Panhard, die snel voortraasde op den straatweg, het huis ontvluchten. Een wilde jaoht begon. De auto's waren beide goed, maar de Darracq werd De le luit. M. F. Goldenberg van het Kol. werfdepot te Harderwijk, die benoemd is tot kapitein bij het 9e reg. inf., komt te Leeuwarden in garnizoen. Bij het Koniaal Werfdepot zijn in de maand Juni voor het O.-I. leger aan genomen 52 personen, onder wie 5 vreemdelingen, 1 onderofficier, die voor 4, en 18 miliciens, die voor 2 jaren gedetacheerd worden, terwijl van de Kol. Reserve 1 militair overkwam. Raar Oost-Indië vertrokken 2 detache menten, onder 5 officieren, samen sterk 6 onderofficieren en 60 minderenaf zonderlijk 3 officieren. Raar West Indië 1 detachement sterk 13 soldaten, onder 1 officier. Uit West-Indië keerde 1 soldaat terug, om den dienst met pas poort te verlaten. 'Vlissingen, 3 Juli. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van wijlen den heer Bos zal morgenmiddag te 1 uur plaats hebben. In ons vorig nummer konden wij nog vrij mededeelen dat door zijn over lijden een vacature is ontstaan in de Prov. Staten en den gemeenteraad. Voor de Prov. Staten was de heer Bos bij de eerstvolgende periodieke verkiezin gen, in 1907, aan de beurt van aftre ding, terwijl hij voor den gemeenteraad in 1909 moest aftreden. Hedenavond zal alhier arriveeren Z. D. H. Monseigneur A. J. Callier, bis schop van Haarlem. Bij zijne aankomst zal Z. D. H. ver welkomd worden door de heeren geeste lijken en het R K. kerk-en armbestuur, terwijl hem dan meteen eeu aubade gebracht zal worden door het muziek gezelschap „St. Ciecilia", dat zich op het perron zal opstellen. Even na de aankomst van Z. D. H. in de pastorie zal hem door eeu de putatie uit de leerlingen der R. K. Jongensschool een prachtig bloemstuk aangeboden worden, voorstellende het bisschoppelijk wapen, gevat in een passende omlijsting van Flora's kwee- kelingen, vervaardigd door den heer D. Witte alhier. Morgen om 8 uur zal de kerkprelaat de H. Mis opdragen, om daarna on kundiger bestuurd en won, steeds meer, tot ze den chauffeur voor hen konden zien. 't Was de man met het halve oor. Hjj wendde zieh om, verschrikt, nieuwsgierig. Dat werd zijn ongeluk een seconde verloor hij het stuur, de kar zwenkte, liep tegen een boom en de man werd er uitgeslingerd, Tresham stopte zoo gauw hij kon, sprong er uit en snelde naar de omge vallen automobiel. Raast het rijtuig, er uit geworpen, maar schijnbaar niet ge kwetst, lag een vrouw, het hoofd om wikkeld met een doek, die een weeë lucht van chloroform gaf. Met groote moeite haalden Treaham en Smith den chauffeur van onder de kar uit. 't Was duidelijk te zien, dat, zoo hij al tot bewustzijn mocht komen, dit voor korten tijd zou zijn, De vrouw gaf teekenen van weder keerend leven; Tresham wjdde zijn zorgen aan haar, en spoedig opande zij de oogen {Slot voly'.j.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1