lot. 5 EEN AUTO ZOEK. TelepliDOïimiimiier 10. ,25. No. 153. 43e Jaargang. 1005. >1. ?hikt tot FEUILLETON. Maandag a juii. 100TE '1. deren De maatschappelijke verschijnselen. leden d zijn en te till* J on goede ;n en leger eviot Ka- |Ljzena *den9 re en ;n in 1 ge. uit JUttiKrt V ®j? ilt Vlissiiigsctu Courant Mt Gtïll. ZiMUpWti, Binnenlandsche berichten. ftiem JtfeÉM a Mvzifrie itoesi«?feg. VLISSINGSCBE ©«MANT Prijs pet drie maanden 1=30= franco pat poet 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN van i—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Ahonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Hun ontstaan en hunne gevolgen. VII. De behoefte aan kapitaal en kapitaal vorming doet zich misschien nog het gevoelen in het landbouwbedrijf, vroeger hebben wij opgemerkt dat het in den nieuweren tijd nagenoeg onmogelijk zou wezen, dat iemand zich zelf voedde en onderhield alleen door de bewerking van den grond. Maar de meesten kunnen dat in het geheel niet en, aangelokt door de behoefte en de vraag naar producten, is er dus aan leiding om den landbouw dit woord nu weer in den ruimsten zin genomen op grooter schaal uit te oefenen, teneinde op die wijze meerdere winsten te behalen en desnoods zich een eigen kapitaal te vormen, door besparing van een deel der bekomen vruchten. De kapitaalaanwending is vooral daar om in den landbouw van zoo groot gewicht hetzij men den eigen grond dan wel dien van een ander bewerkt hetzij men dit doe met eigen dan wel met opgeschoten kapitaal omdat de macht der omstandigheden hier zeer groot is. Men kan de natuur, die hier de hoofdrol vervult, wel te hulp komen men kan door allerlei middelen, door wetenschap en ervaring aan de hand gedaan, de productieve kracht van den bodem verhoogenmaar men kan de natuur zelve niet veranderen, noch de vaste wetten wijzigen, waarnaar zij werkt. Ja, zoodra men in de aanwending van kunstmiddelen te ver gaat en met de natuurwetten geen rekening houdt, met andere woorden binnen den kortst mogelijken tijd de meest mogelijke vruchten aan den bodem wil onttrek ken, wordt de productieve kracht uit geput en geene middelen zijn in staat dit gebrek te verhelpen, dan alleen een zeer langdurig tijdperk van rust. Men noemt die wijze van bebouwing roof bouw, omdat men den grond van zijne natuurlijke hulpmiddelen tot voortbren ging berooft. In lateren tijd heeft men ingezien dat de kracht van den landbouw Naar het Engelsch. 2.) Zoudt u de dame ook herkennen Ala u haar gezien had, meneer, zoudt u haar nooit vergeten. Ik heb nog nooit van mijn leven zoo'n mooie vrouw gezien. Ik begrijp het niet. Er werd mij toch bepaald getelegrafeerd, dat zij kwam met deze boot. Hier is de lijst van de besproken hutten, meneerwe kunnen ons gauw overtuigen Waarachtig, daar is de naam mejuifrouw Mary Lea. Dit is een vreemd toevaltwee dames van denzelfden naam, die een week na elkaar uit Australië komen. 't Is meer dan vreemd, vooral nu u de eerste juffrouw Lea in verband brengt met mijn vermiste auto. Op 't oogenblik snap ik er nog niets van behoudens wellicht enkele uitzonderin gen gelegen is in de zoogenaamde intensieve cultuur. De' intensieve cultuur is de zoodanige, waarbij men er zijn kracht in zoekt om, door bewerking van eene beperkte uitgestrektheid grond, maar dan met toepassing van de beste hulpmiddelen, op wetenschappelijke wijze, zoovele pro ducten van de beste qualiteit aan den bodem te onttrekken, als met de natuur zelve in overeenstemming is. Men be spaart daardoor veel arbeidskrachten, behoeft zich minder in te spannen en mag toch op veel beter resultaten hopen. Eerst in den nieuweren tijd is de landbouw een wetenschappelijk beoefend vak geworden, eene richting waarvan echter velen, tot hun eigen schade, nog afkeerig zijn. Yoorheen grondde men zich uitsluitend op ervaring, waarbij echter onwetendheid en bijgeloof een voorname rol speelden men bewerkte den grond bij voorkeur op groote schaal, met zeer verouderde hulpmiddelen en werktuigen. Toen kwijnde de landbouw, ook omdat men altijd op dezelfde wijze doorwerkte en niet lette op de vraag naar producten op de wereldmarkt, waarmede de landbouw ter dege reke ning heeft te houden. Zij die meenen dat de productiemid delen het gemeenschappelijk eigendom van allen belmoren te zijn en ten ge- meenen bate behooren te worden aan gewend, begrijpen daaronder natuurlijk in de eerste plaats den bodem. Zij geven echter toe, dat het grondbezit niet gelijkelijk kan worden verdeeld. Yooreerst omdat de voorziening in an dere behoeften onmogelijk zou wezen, waar allen een stuk grond bewerkten maar ook omdat de noodige productie op meer ruime schaal daardoor onmo gelijk zou worden. Er zou dus geen ander middel wezen, dan alle grondbezit te brengen in han- van den Staat en door dezen de uitgifte te doen plaats hebben aan de belang hebbenden, bij wijze van pacht. De Staat zelf zou zich met het bedrijf niet kunnen inlaten. Trouwens, dit zou feite lijk ook niet uitvoerbaar wezen, dooi de omslachtige en kostbare admini stratie en controle, die hiervoor zou noodig wezen en door het enorme be drijfskapitaal, hetwelk de Staat zou be hoeven. De bebouwing zou dus altijd Apropos, hoe 13 uw naam, meneer John Smith. Hier heeft u mijn kaartje, 't Zal niet in uw nadeel zijn, als u voorloopig geheim wilt houden wat u weet. Doe uw best, den chauffeur uit te vinden en telegrafeer mij onmiddellijk als u nieuws heeft. Heel graag meneer. Ik ga juist vanavond met verlot, en ik had al ge dacht, te fietsen van hier naar Malling, in de hoop een spoor van de vermiste autocar te ontdekken, 'n Goed idee. Kom mij aan mijn huis bezoeken, en spreek er intusschen met niemand over. Mag ik u dit briefje van tien pond aanbieden in afkorting op uw premie Een uur later stond Tresham op 't dek van de „Orinoco" en monsterde scherp de passagiersal informeerende gelukte 't hem eindelijk, juffrouw Mary Lea te vinden, Men wees hem een vrij groot meisje, dat er tamelijk goed uitzag, met een overvloed van rossig haar en een zeer beslisten trek om den mond. Ze kon tusschen de drie en twintig en dertig zijn. Tresham's eerste gewaarwording was teleurstelling. door particlieren en voor particuliere rekening moeten geschieden, maar, wilde men het doel bereiken, dan op zoo danige wijze, dat niet al het voordeel ten bate van den onderremer kwam. De Staat of, zooals men wil, de gemeen schap, zou ook een deel van de winst moeten opvorderen. Behalve de nadeelen aan het pacht stelsel verbonden, zou men dus ook missen de energie, die de ondernemer noodig heeft om zijn bedrijf die vruchten te doen dragen, waarvoor het bij vol hardenden ijver en inspanning vatbaar is. Hij zou toch gedeeltelijk voor ande ren werken Dat nog daargelaten het is trou wens een hoofdbezwaar vergete men niet dat het van een pachter nimmer te verwachten is, dat hij aan den ge bruikten grond dezelfde zorg besteedt, die men in redelijkheid van den eigenaar kan verwachten. En hier zou het pachtstelsel algemeen wezen. Par ticulier eigendom zou niet meer worden gevonden. Er zijn bovendien nog andere be zwaren. Zijn aan het al te groote grondbezit ontegenzeggelijk bezwaren verbonden, met het al te kleine is het evenzoo. Wij hebben daar vroeger reeds op gewezen en dit is geheel iets anders dan intensieve cultuur. Hoogstwaarschijnlijk toch zou de Staat de uit te geven gronden voort durend moeten splitsen >m aan alle aanvragen te voldoen. "V erschil tusschen den een en den anderen zou de Staat, bij voldoende geschiktheid en soliditeit, toch niet mogen maken. Deze voort durende verbrokkeling zou echter de voordeelen van het kleine landbezit de verstandige aanwending van den bodem met de minst mogelijke aan wending van kapitaal en arbeidskrach ten geheel wegnemen. Ten slotte zou het geheel toch neer komen op de willekeurige toepassing van even willekeurig aangenomen ver- deelingstelsel en op een Staatscontrole, zoowel op de productie zelve, als op de aanwending en de bestemming dei- producten en op de verantwoording der kosten en verkregene winsten, van zoo uitgebreiden om vang,dat daardoor alleen een groot gedeelte der voordeelen voor de gemeenschap zou verloren gaan en de bebouwing zelve van den grond zoodanig aan banden zou worden ge - Juffrouw Lea, zeker f Mag ik mij even voorstellen David ïresham. O, heel vriendelijk, dat u mij komt afhalen. Ik was al zoo zenuwachtig en bang. 't Is een vreemd karweiop reis te gaan om te trouwen met een man, dien ik nooit gezien heb. Ja, aangenaam is het zeker niet. Doch laat ik u naar mijn hotel brengen daar kunnen wij beter praten. Ze waren nog niet ver, toen een man, hard loopend, hen inhaalde. Pardon, juffrouw, u heeft dit taschje laten vallen. O, dank je I Hoe dom van mij. Heb je klein geld bij je David Het onmiddellijk gebruiken van zijn doopnaam overblufte Tresham een beetje hij zocht naar geld, maar de man schudde ontkennend het hoofd en verdween in de menigte. Maar Tresham had nog even gelegen heid, op te merken, dat die man een stuk van zijn linker oor miste. Erg nonchalant van mij, dat taschje te verliezen, 't Bevat mijn pa pieren, geboorte-akte en de hemel weet wat al meer. Mijn advokaat ginds heeft dat allemaal opgemaakt. Zonder die papieren zou je mij wel voor een be legd, dat zij voor velen ondragelijke lasten en onoverkomelijke bezwaren zou medebrengen. "Wat hier gezegd is betreft alleen den bodem, doch is met geringe wijzi gingen, toepasselijk op het zekere stelsel, dat a 1 l e productiemiddelen in handen en ten bate der gemeenschap wenscht te Bs uitslag der herstemmingen. Wij laten nog enkele persoverzichten volgen. Het „Yad". schrijftDe val van het ministerie-Kuyper is wel een juichtoon waard. En de uitslag van stemming en herstemming wijst op niets zoo duidelijk als op een heengaan van het huidig bewind. Een flinke meerderheid in het kie zerskorps heeft zich onomwonden voor wijziging van koers verklaard, tegen Kuyper's onderwijswetten, tegen Kuy- per's persoonlijk gouvernement, tegen Harte's tariefwet. Die onderwijswetten staan helaas in het Staatsblad, maar de heerschappij van den president-minister heeft uitgewerkt en de tariefwet is van de baan. Dit beduidt stevige winste. Graat men de cijfers der verschillende districten na, dan ontwaart men, dat de uitspraak der kiezers een geenszins twijfelachtige, veeleer een hoogst be sliste ia geweest. De meerderheden zijn flink, en dat zelfs Kampen werd gewon nen, doet de deur toe. De schrijver van „Yan Dag tot Dag" in het „Hbl." zege ondermeer; Nooit had ik gedacht datdr. Kuyper zoo slecht, zoo partijdig zou hebben ge regeerd. Hoe wilwillend is hij door de geheele pers ongeveer, aanvankelijk begroet en zacht beoordeeld. Maar hij heeft alleen voor zijn partij gewroet en geld bijeen gebracht hij heeft de orde gehandhaafd, gelijk ieder minister zou gedaan hebben, al had zeker elk ander minister vroeger en cordater ingegrepen maar hij heeft tevens noodeloos verbitterd en ergernis gegeven, want verdeeldheid en gods diensttwist heeft hij gekweekt. Zijn opzichtig en aanstellerig ingrij pen in buitenlandsche staatkunde maakte bezadigde mannen ongerusthg be dreigde scheepvaart, handel en nijver heid met een oude blunderbus, die der protectie zijn benoemingen waren vaak hoogst partijdig en aan het ko ninklijk gezag bracht hij ernstig nadeel toe, door hooghartig de souvereiniteit van de Kroon te miskennen. Geen wonder dat overal in de straten driegster kunnen houden. Tresham antwoordde verstrooid. Hij dacht aan de vermiste Panhard en de andere Mary Lea, die een week geleden gekomen was. Ze dineerden samen in 't hotel, en nu werd het discours wat vlotter. Begrijp jij dat testament van Iliraly Tresham, David Verbeeld je dat ik al getrouwd was of weigerde jou te trou wen wat dan In elk geval zoudt u dan 2000 pond per jaar krijgen. Niet slecht. Eu als jij mij eens niet wou trouwen In dat geval krijg ik het jaargeld, u de rest. Dat is goed. En wat stel je voor te doen Ik stel voor, u naar Malling te rijden, om daar te logeeren dan kunnen wij er een paar weken over nadenken. Mij best I Maar 't zal je eigen schuld zijn, als je de erfenis verliest. Ik zou met iedereen trouwen voor zoo'n kapitaal. Je hebt 't dus enkel met je-zelf uit te maken. Tresham verliet de kamer om orders te geven voor zijn auto. Meteen schreef hij een. briefje aan John Smit en stuurde van steden en dorpen het opgeluchte volk feest vierde. Een looden last is van ons wegge nomen. Eet Kuyperianisme in de staat kunde is ten val gebracht. God geve voor altijd. "Want voor ons land ware niets zoo noodlottig als hernieuwing van de Pha- rizeesehe splitsing van ons volk in chris - tenen en anti-christenenDus komen volken te vallen Het „N. v. d. D." zegt, dat te con- stateeren valt dat de vrijzinnigen in den lande na de nederlaag van 1901 tot - bezinning zijn gekomen, zich hebben aangegrepen en het geloof hebben her kregen in zichzelf. Wanneer na de vacantie de nieuwe Tweede Kamer samenkomt dan heeft de linkerzijde vóór alle dingen hieraan te denken, dat haar overwicht een over wicht is van niet meer dan vier stem men, en dat allen zich dus hebben te beijveren, te laten rusten wat verdeelt, en te zoeken wat vereenigt. De (antirevolutionaire) „Rotterdam mer" zegtHet doel der verbonden vrijzinnigen is bereikt. Het ministerie- Kuyper is weg. We zijn geslagen over heel de linie. Nauwkeurig en in den breede behoeven thans de oorzaken van deze overwinning der vrjjzinnigen en de nederlaag der christeljjke partijen niet te worden nagespeurd. Yoor wat onze partij aanbelangt, wenschen wij, dat zij de hand in den boezem steke en be- kenne, dat er zeer stellig in haar midden schuld wordt gevonden, zonder dat we nu daaraan verder ook maar een enkel woord wijden. Ook zullen we maar weinig, of liever niets zeggen van de christeiijk-democratische partij en van sommigen der Eriesch-christelijk-histori- scheu. Hat is do tijd daarvoor nu niet. De hoofdoorzaak immers, dat het volk van Nederland, overwegend christelijk van overtuiging en wandel, zich des niettemin weer zal hebben te bukken onder een liberalistisch-socialistisch re gime, is de schandelijke wijze, waarop van vrijzinnige zijde deze thans tot be slissing gekomen stembusstrijd is ge voerd. De „Prov. Gron. ©t." zegt, dat de verkiezingen een zeer besliste overwin ning hebben gegeven aan de vrijzinnige partij, die in Nederland zoowel als daarbuiten reeds ten doode opgeschreven heette. Niet dat de vrijzinnigen er overal met eigen krachten gekomen zijn. Natuurlijk niet, natuurlijk zijn zij hier en daar gesteund, gelijk zij zelf elders zooals in het Noorden, b.v. in Appingedam en Hoogezand een beslissenden invloed hebben gehad op de verkiezing van de voor hen het minst verwerpelijke can didates Doch over het geheel mogen wij wel degelijk spreken van de over winning van de vrijzinnigen, zelfs in het naar 't kantoor. „Halfoor is nog te Southampton. Als u hem kunt vind'en, volg dan zijn spoor en sein mij. Ik vermoed schurkerij." Onder de thuisreis nam Tresham's teleurstelling aanhoudend toe, en toen ze Malling bereikten, zag hij haar al aan met zekeren tegenzin. Caspar Crewe ontving hen met een eerbiedige welkomst, die Juffrouw Lea genadig aanvaardde. Te zeggen, dat David Tresham ver bijsterd was, zou heel onvoldoende zijn gemoedstoestand weergeven. De Mary Lea van zijn verbeelding was een heel ander persoontje dan de bazige, eeniga. zins vulgaire gast op 't kasteel Malling. Hij was gewoon vroeg op te staan, en toen hij, na een slapeloozen naoht, uit zijn venster in den tuin keek, zag hij daar twee personen in ernstig gesprek, 't Waren Crewe en Mary Lea. Hij sloop naar beneden en door een zijdeur naar buiten tot achter een perk heesters, waar hij ongezien kon luisteren. Slot volgt.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1