Woensdag 28 Juni. HOOG SPEL. No. 149. 43e Jaargang. 1905. Gemeentebestuur. Binnenlandsclie berichten. FEUILLETON. Onderzeesche torpedobooten. VLISSIMLVCIIE COURANT Prijs per drie maanden L30» Franco pes' post j 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitga ver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËK: van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli join! iimmer 10. Abonnements-Advertcntien op zeer voordeelige voorwaarden. Zq, die zich met 1 Jnli a. s. op dit blad abonneeren, ontvangen de van beden tot dien datum, ver schijnende nummers gratis. SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs maakt bekend, dat de OPENBARE LESSEN aan de verschillende gemeentescholen dit jaar zullen gehouden worden als volgt Vrijdag 30 Juni, 24 uur, school A, 12e klasse. Hoofd de heer Landsman. Maandag 3 Juli, 24 uur, school B, 12e klasse, Hoofd de heer Op den Zieke. Dinsdag 4 Juli, 24 uur, school C, 6e en 7e klasse. Hoofd de heer Jurry. Vrijdag 7 Juli 24 uur, school D, 6e klasse. Hoofd mej. Beijerman. Maandag 10 Juli, 24 uur, school E, 6e klasse. Dinsdag 11 Juli, 24 uur, id. 7e, 8e en 9e klasse. Hoofd de heer Frijling. Donderdag 13 Juli, 24 uur, school F, 12e klasse. Hoofd de heer v. d. Slikke. Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden worden uitgenoodigd deze lessen bij te wonen, terwijl aan hen op diezelfde uren gele genheid wordt gegeven tot bijwonen der lessen in alle klassen. De Oommissie voornoemd, JOS. VAN KAALTE, Voorzitter. A. E. DUDOK VAN HEEL, waarn. Secretaris. Frieseh-christslijk-Mstorischen. Het comité van leiding der Friesch- christelij k-historische kiesvereenigingen in Holland zijnde de heeren dr. H. Schokking, dr. P. J. Kromsigt en mr. J. Sehokking geeft in „de Ned." met het oog op de herstemmingen het volgend advies Gezien het manifest „Aan de Her vormde kiezers" van dr. Ph. J. Iloe- demaker, wiens uiteenzetting van de positie in verband met de huidige keuze het met dankbaarheid aanvaardt Gelet op de bijna algemeene voorkeur van liberale zijde thans aan de sociaal democratische candidaten boven alle van rechts gestelde candidaten geschonken In overeenstemming met het advies van den Frieschen Bond om in Sneek en Kampen de heeren Okma en Noordt- zij te steunen Overtuigd, dat de overwegingen, die tot onze vroegere adviezen geleid hebben, thans meebrengen dit kabinet te steu nen, opdat het christelijk element in de regeering niet worde verzwakt meent het comité met aandrang te 60.) Dat de aangeklaagde zou worden ver oordeeld, betwijfelde men nietmaar de verwachtingen waren zoo hoog gespan nen wegens de belangrijke onthullingen, die zouden gedaan worden de cou ranten hadden slechts vluchtige aandui dingen kunnen geven, en dan kwam nog de vraag hoe zou de houding van den beklaagde zijn Sedert langen tijd had een terecht zitting niet zooveel toeloop gehad. Reeds vroeg in den- morgen stond het publiek opeengedrongen te wachten, tot de deur zou worden geopend om het binnen te laten en de biljetten van toegang werden met grove wist verhandeld. Het was doodstil in de zaal, toen de rechters binnentraden ;toen de beklaagde werd binnengeleid, ontstond er groote beweging, doch slechts voor een oogen- blik. Begeerig luisterde men naar ieder moeten aanbevelen in de districten bij het genoemd comité aangesloten, in het district Sliedrecht mr. Th. Heemskerk in het district Dordrecht ds. A. S. Talma, terwijl het, wetende geestverwanten te hebben ook in andere districten, waar herstemming is, ook voor die de candi daten van rechts met nadruk aanbeveelt. Ten slotte meent het de kiezers in Amsterdam III, in afwijking van het advies van het antirev. districtsbestuur aldaar, te moeten aanbevelen zich niet te onthouden bij de herstemming, maar hun stem te geven aan den heer Eland. De „Nieuwe Cfc." meldt Ons kwam een ernstig gerucht ter oore, volgens hetwelk thans officieuze onderhandelingen gaande zouden zijn tusschen sociaal-democraten en anti revolutionairen met het doel de ver kiezing van mr. Troelstra in Amster dam III met antirevolutionaire hulp te verzekeren en daartegenover sociaal democratische onthouding in een of meer andere districten waar herstemd wordt te bewerken, met het gevolg dat daar de candidaat van rechts de over winning behalen zou. Maatschappij van Nijverheid, In de Zaterdag te Arnhem voortge zette algemeene vergadering der Mij. kwam in de eerste plaats aan de orde een voorstel van het departement Dor drecht om een adres aan de regeering te zenden, ten einde door 'subsidies aan genootschappen of vereenigingen de vakopleiding door het aangaan van leercontracten te bevorderen met waar borgen in die contracten en voldoende controle. Dit punt werd aangehouden totdat de beslissing van het adres in zake het arbeidscontract gevallen zou zijn. Omtrent het voorstel-Arnhem, dat zich voor rechtbanken van koophandel uitsprak, werd op advies van het hoofd bestuur besloten, eerst nog een onderzoek naar deze materie in te stellen. Daarna werd de behandeling van het arbeidscontract voortgezet. De heer Fokker verdedigde zijn motie om het door het hoofdbestuur voorgestelde adres niet te aanvaarden, omdat 12 departementen, die zich over deze zaak uitgesproken hebben, niet gerekend worden de meerderheid te vormen. Deze motie werd met 158 tegen 55 stemmen verworpen. Het adres zelf werd ten slotte na een uitvoerige behandeling, waarbij ook tal van amendementen gesteund moesten worden, met eenige wijzigingen vast gesteld met 137 tegen 37 stemmen. De na 1 Juli te benoemen adsisten- ten der posterijen zullen een uniform van rijkswege ontvangen, bestaande uit colbertjas, vest, pantalon, pet en over- woord, te beginnen bij de gewone vragen naar naam, geboorteplaats, ouderdom enz. Het was een lang zondenregister, dat men den zoogenaamden Ralph Sno- ward voor oogen hield de overheid van zijn geboorteplaats, van Londen en ver scheiden plaatsen in Amerika hadden daartoe verschillende gegevens verschaft. Als een steenen beeld zat de beklaagde er bij, terwijl de officier van justitie zijn voortreffelijk uitgewerkte akte van be schuldiging voordroeg. De man was tijdens zijn voorloopige gevangenschap volstrekt niet veranderd hij was precies dezelfde gebleven. Hij had een houding, ja, zeer geschikt om een vergadering van aandeelhouders te presideerendie houding was geheel ongekunsteld en bewees, dat hij een man zonder zenuwen was. Omstreeks zeven en twintig jaren geleden kwam Heinrich Starkhorst, toen twee en twintig jaar oud, in het bezit van een kleine erfenis later bleek, dat hij door meineed zijn mede-erfgenamon van hun aandeel had beroofd. Met dit kapitaal ging hij naar Londen, waar hij plaatsing verkreeg op een bankierskan toor, waar zijn schoolkameraad Otto von Dijbel als beambte werkzaam was. In jas. De op dien datum in functie zijnde adsistenten, zullen mede, indien zij het verlangen daartoe te kennen geven, ge leidelijk van uniformkleeding worden voorzien. In de te Utrecht gehouden vergade ring van den Bond van Yereenigingen van den handeldrijvenden en industriee- len middenstand is met algemeene stem men besloten,dat 't hoofdbestuur van den Bond aan de regeering een adres zal zenden met het verzoek de instelling te bevorderen van een afzonderlijke afdeeling voor den middenstand aan een der departementen, evenais reeds het geval is met de afdeeling landbouw. De adjudanten-onderofficier, die op 1 Juli bij de infanterie overcompleet komen, zullen worden opgeleid tot adj.-onderofficier-kwartiermeester en in November bij gebleken geschiktheid in dien rang worden aangesteld. Op 1 Augustus a. s. zal onder leiding van een officier de gelegenheid worden opengesteld om, gedurende 26 dagen, een afzonderlijk ingericht kamp te be trekken op de heide bij Larenberg in het Gooi. Om hieraan te kunnen deel nemen, moet men met gunstigen uit slag examen hebben gedaan voor de vierde of een hoogore klasse van een hoogere burgerschool of gymnasium, op auderen grond vrijgesteld zijn van het toelatings-examen voor het reservekader, dan wel met gunstigen uitslag het ad- missie-examen daarvoor hebben afgelegd. Aan het einde van den kamptijd wordt aan hen die zulks verlangen en blijkens gehouden onderzoek daarvoor in aanmerking' komen, het getuigschrift uitgereikt noodig voor de verbintenis bij het reservekader der infanterie, vesting-artillerie of genie. De minister van oorlog biedt aan hen die niet tijdig aan het voorbereidend onderricht deelnemen, de gelegenheid hun verzuim door het betrekken van dit kamp geheel of gedeeltelijk in te halen. In de „Avondpost" komt een beschrij ving voor van onderzeesche torpedoboo ten en wij meenen dat, waar op de „de Schelde" zulk een boot op stapel staat, velen van onze lezers het wel op prijs zullen stellen, daaromtrent iets meer te weten te komen, waarom wij het stuk in zijn geheel overnemen In het begin van het vorige jaar is op de werf van de Koninklijke fabriek „de Schelde" te Vlissingen een onder zeesche torpedoboot in aanbouw gebracht. Dit vaartuig begint nu, naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zijn vol tooiing te naderen menigeen zal er nu zeker belang in stellen het een en ander vereeniging met dezen speculeerde hij heimelijk op de beurs en maakte daarbij gebruik van vertrouwelijke beschikkin gen van den patroon, waarvan de twee vrienden dooi' strafbare middelen inzage wisten te verkrijgen. Hieruit bleek alzoo, dat Von Döbel al niet veel beter was geweest dan zijn vriendhij was ook een schurk, doch die minder durfde. Hij begeerde alleen rijkdom, een titel en waardigheden, dat bewees zijn latere levensloop, toen hij als aanzienlijk man liever eerlijke zaken deed en zijn „jeug- .dige misstappen" zelf zeer toegevend beoordeelen kon. Hij trok zich ook voor zichtig terug, toen de schurkerijen van Starkhorst hem te erg werden. Na verloop van een jaar kwam de meineed van Starkhorst aan het licht en vroeg men bij de Engelsche over heid zijn uitlevering aan. Hij rook echter lont en ging op de vlucht toevallig had hij bij de laatste speculatie al zijn geld verloren, daarom nam hij een hem toe vertrouwde som gelds naar Amerika mee. WaL hij de volgende twee jaren had uitgevoerd kon men niet ontdekken waarschijnlijk had hij in Canada rond gezworven en het gestolen geld verteerd en verspeeld. Op vijf en twintigjarigen omtrent een dergelijk vaartuig te ver nemen, vooral ook omdat deze boot, welke gebouwd wordt voor rekening van do Amerikaansche Electric boat Company na het voldoen aan zekere vooruit vastgestelde voorwaarden, zal worden aangekocht voor de Nederland- sche marine. Deze bouw is het gevolg van onderhandelingen, welke sedert ge ruimen tijd zijn gevoerd door de maat schappij „de Schelde", die in deze voor de Electric boat Campany optrad, met het ministerie van marine, en het resul taat dezer onderhandelingen was, dat voor de boot zal worden betaald, met inbegrip van de kosten van proefnemin gen, f 430,000, wanneer zij voldoet aan de hierna te noemen eischen De boot moet ingericht zijn tot het voeren en achtereenvolgens laneeeren van drie Whitehead torpedo's van 0,45 meter diameter en 5.04 meter lengte. Zoowel in horizontale als in verticale richting moet de boot geheel bestuurbaar zijn ten genoege van een commissie, die benoemd wordt door den minister van marine. Zij moet genoeg lucht aan boord hebben .om zonder bijlading te voorzien in de behoefte der bemanning, in de behandeling van het vaartuig gedurende minstens 12 achtereenvolgende uren, en om de drie torpedo's te laneeeren. De sterkte moet voldoende zijn om een waterdruk van 30 meter hoogte te kunnen verdragen. Vaartproeven zullen gehouden worden tusschen de Uiterton van het Westgat van Nieuwediep en het lichtschip „Haaks." Daarbij zal gevaren worden aan de oppervlakte gedurende 12 achtereenvolgende uren mot een ge middelde vaart van minstens acht mijl met gebruikmaking van den gasolise- motor. Verder zal worden gevaren in de zoogenaamde Awash-condition", dat is gereed om te duiken behoudens het vullen van de ballast-waterkamer, weder gedurende 12 achtereenvolgende .uren met een gemiddelde vaart van minstens 7 mijl De vaartproef onder water zal drie achtereenvolgende uren duren daarbij moet de boot gedurende het eerste uur worden gebonden op een diepte van 6 a 7 meter, en gedurende de beide volgende uren op een gemid delde diepte van 3 meter. Gedurende deze proef mag de boot tweemalen, met een uur tusschenruimte, gedurende 5 minuten boven water komen. Om de bruikbaarheid in dienst te bewijzen, dient de volgende proef, te nemen met eenigszins onstuimig weder. Onder die weersgesteldheid wordt ver staan een toestand van wind en zee, waarbij een gewone torpedoboot, van het type „Ardjoeno" veilig in en buiten de zeegaten kan varen en hare torpedo's kan laneeeren. De boot moet dan in „awash" toestand een afstand van 10 mijlen afleggen met een gemiddelde vaart van minstens 7 mijl, terwijl moet blijken dat onder die omstandigheden behoorlijk koers kan worden gestuurd. Onmiddellijk na afloop moet een tocht leeftijd dook'hij geheel onbemiddeld op onder den naam van Ralp T. J. Snoward dat was in het westen der Vereenigde Staten. Hij was toen knecht in een ker mistent spoedig daarna werd hij op zichter in een paardespel en trok naai de goudmijnen van Californië om daar zijn geluk te beproeven. Van dien tijd af kon men zich op de getuigenissen verlaten, namelijk op die van John Archer, die een geruime poos met hem in dezelfde tent had gediend en naderhand zijn helper en bediende was geworden. Van een eigenlijk arbeiden in de mijnen was bij Snoward geen sprake geweest. Dat was hem te moeielijk en niet voordeelig genoeg. Hij begon met een gelukkige speculatie in claims, d. w.z. stukken land, waar goud te vinden is. Voor een spotprijs had hij die ge kocht hij verkocht ze met groote winst door valsche voorspiegelen van de goud opbrengst. Vervolgens werd hij bankier in de mijnen, als zooodanig kocht hij het ge vonden goud tegen contant geld, gaf voorschot 0Dz, Daarbij was zijn handel niet eerlijk het werd ontdekt, hij raakte in gevecht met de bedrogenen en onder water worden gemaakt over een afstand van minstens 2 mijlen en met een 7 mijls vaart in de richting van een schijf, aangegeven door boeien, die 45 Meter uit elkander liggen. Op het eind van dezen tocht zal door de boot, die daarbij 3 Meter onder water moet liggen, een torpedo worden gelanceerd, die de schpf moet treffen daarbij mag de boot de schijf tot op hoogstens 200 Meter naderen. Om zich nader te verkennen, mag de boot onder het afleggen van de laatste 2 mijlen eenmaal, gedurende niet meer dan één minuut, aan de opper vlakte van het water komen. De uitvinder dezer booten, naar welker type de te Vlissingen op stapel staande boot gebouwd wordt, is John P. Holland, een Amerikaan, die reeds tusschen 1860 en 1870 verscheidene proefnemingen verrichtte, en wiens patenten thans door de „Electric boat Company" worden geëxploiteerd. Lang zamerhand bracht Holland zijn booten tot ontwikkeling, en de eene verbetering volgde op de andere, totdat eindelijk een type verkregen was, dat zoo groote practische waarde had, dat het Ameri kaansche marinebestuur op de zaak in ging, en een aantal booten bestelde. Behalve deze booten bouwde de „Electric boat Company" nog een boot voor eigen gebruik, welke dienen moest om allerlei proefnemingen te doen. Dit vaartuig werd in het vorig jaar door da Russen gekocht, en bevindt zich thans te Wladiwostok. Naar het model van deze boot heeft men de boot te Vlissingen gebouwd, terwijl nog weer een aantal verbeteringen zijn aangebracht.De lengte bedraagt bijna 20 M., terwijl de water verplaatsing geheel ondergedompeld 120 ton is. Het is een sigaarvormig lichaam met voor en achter een stompe punt, ver vaardigd van stalen platen van bijna een centimeter dik. Alle dwarsdoorsneden van den romp geven cirkels, welke op het midden van de boot de grootste middellijn hebben, en naar voren en achteren steeds kleiner worden. Da voorste punt bevat da lanceerbuis voor de torpedo's, en wordt gesloten door middel van een zware naar boven schar nierende klep, welke van uit de boot door een met samengeperste lucht werkend werktuigje wordt geopend en gesloten. In den romp zijn verschillende gaten gemaakt, waardoor men door kleppen water in verschillende tanks kan laten toestroomen. Door de achterste punt loopt de schroefas, waarop een driebladige schroef bevestigd is. Een verticaal roer dient voor het gewone sturen, terwijl men de boot met een stel horizontale roeren kan op en neer sturen. Deze roeren worden door middel van trekstangen van uit de boot behan deld, en men heeft twee roergangers noodig, een voor het gewone roer en een voor het duikroer. Teneinde het slingeren te beperken, zijn kimkielen aangebracht, dat zijn schoot twee zijner aanklagers dood. Het bewijs, dat hij niet uit noodweer had gehandeld, kon niet geleverd worden, zoodat men hem moest vrijlaten. De mulat verhaalde vorder, dat Sno ward achtereenvolgens in Arizona, Ne vada en Sonora verschillende etablisse menten had gehouden, waaronder een opiumkit en een speelbank nog niet de slechtste waren. Ook hier had de man gelegenheid om te toonen, dat hij be dreven was in het hanteeren van de revolver. Na een gevecht met eenige Spanjaarden, die hem van yalsch spelen beschuldigden, ontkwam hij ternauwer nood aan de menigte, die hem zonder vorm van proces wilden ter dood brengen bij zijn vlucht nam hij het grootste deel van zijn roof mee. Bij deze gele genheid verloor John Archer zijn braven meester uit het oog lang daarna hoorde hij eerst weer van hem, toen hij zooveel opgang maakte en zich in de residentie had gevestigd. In dien tijd had Snoward vasten voet gekregen in Brazilië en Argentinia. Wordt veroolgd

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1