Dinsdag 27 Juni. HOOG SPEL. Berichten. 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. lijke Stand. No. 148. hei volgende: „Er liepen peaasimistische geruchten isch Duitache conflict. Rou- de in de wandelgangen der deze geruchten volstrekt aren. De onderhandelingen leest normale verloop". Telegraaf. YHAGE. De correspondent Volk" te Batavia aeint rnietigde het vonnis inzake •hout, hoofdredacteur van ef" die in gijzeling was loende te weten te komen n- in dat blad over leger- geschreven. gelastte zijn onmiddellijk gijzeling met laat dat de itie te Samarang als Hof doen en de gegrondheid >n van de redenen, waar- rierhout verschoond wordt en van getuigenis. 1cn in Rusland. teren had hier een ver- traatgevecht plaats. Het jarricades op en wierp ie kazerne, waardoor 20 id en gewond werden, des morgens werd in de werk gestaakt. Kort de troepen charges uit bn vuurden op het volk, erschoten antwoordde, siers en van de daken ol geworpen. Het gevecht inschen dag en men be leer dan 2000 dooden en Het vuren duurde tot De soldaten schoten op op straat vertoonde. Vlissingen 12124 Juni. KIEOUWD: jm. 26 j., en M. D. 23 j. P. Post, jm. Vos, jd. 25 j. ÏEOOWD: Ier, jm. 27 j., en S. M. Ij. H. L. de Vries J. M. van Hoepen, jd, rALL EN lin, geb. Geensen, z. geb. Meerman, z. Steen, geb. van der C. W. Kesteloe, geb. G. R. Zonneveld, geb. |RLEDEN: fes, z. 3 m. A. de an J. Gabrielse, 66 j. VLISSIMSCHE COURANT Prijs per drie maanden f ISA Banco p8ï post Jr 1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cliclié's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telephaonnuininer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. Zij, die zicii met 1 Juli a. s. op dit blad abonneereu, ontvangen de van beden tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Herstemmingsadvles der Friesch chriBtslijk-Mstorisclien. Ds. G. H. "Wagenaar den„Yolksbode" de houding der Friesch- cfcristelijk-historischen bij de aanstaande herstemmingen en wijst erop, dat de omstandigheden het hebben gewild dat de verlenging of afsnijding van de levensdraad van 't kabinet van de hou ding der Friesch-christelijk-historischen afhangt. De schrijver meent dat de anti-revo lutionairen hoog spel hebben gespeeld, door de Friesch-christelijk-historischen te verbitteren, terwijl hij het tevens een niet bijster verstandige tactiek noemt, dat de anti-revolutionairen het zeer billijk gebleken verzoek om een tweeden zetel, betzij in Sliedrecbt, hetzij in Kampen, aan de Friesch-christelijk- historischen af te staan, smadelijk hebben afgewezen. Ds. Wagenaar verzekert, dat als de anti revolutionaire partij niet, terwjjl het nog tijd is, haar verkeerde tactiek wijzigt, zeer vele zijner geest verwanten, ondanks zijn advies, b.v. in Sliedrecbt, waar de keuze staat tusschen een volbloed Kuyperiaan en een zeer respectabel oud-liberaal, hetzelfde zullen doen, wat zij bij de eerste stemming, toen daar slechts te kiezen viel tusschen mr. Yan Andel en mr. Pierson, in Gorinchem gedaan hebben. De tijd is voorbijgaat de schrijver voort om met de gebruikelijke argu menten, die bij de verkiezing tegen de liberalen zijn aangewend, deze kiezers naar rechts om te buigen. Alleen de loyale betuiging, dat met deze groep ernstig rekening zal worden gehouden, zal hen kunnen bewegen, om ditmaal de politieke zelfverloochening zóó ver te drijven, dat zij over de grieven heenstappen en voorloopig aan de rechterzijde 't roer in handen laten. Ons komt het, alles overwegende, in het belang van bet land voor, dat het ministerie aanblijft, al is er zeer veel, dat hiertegen kan worden aangevoerd. Daarom raden wjj aan in deze distric ten, namelijk: Sneek, Sliedrecht, Kam - pen, Gouda en Dordrecht de ministerieele candidaten te steunen. Allicht blijft 't kabinet dan over 52 a 53 stemmen bt schikken en dus een voldoende meerderheid behouden, om, parlementair gesproken, te kunnen regeeren. Een sterk overwicht achten wij echter niet noodzakelijk voor 't ministerie en voor onze groep niet wenschelijk ook. "Wij hebben daar onze redenen voor. 59.) Het was verbazend, hoe in deze om standigheden haar ware inborst aan bet licht kwam j zij was de vrouw, die do gelukkige taak heeft baar omgeving een gevoel van huiselijkheid en vrede in te storten. En terwijl zij met bezorgdheid den loop der ziekte van Schwerdtner volgde, scheen ook in haar binnenste een heilzame verandering te zijn geko men. Nu eerst leerde zij zich zelf ken nen. Zij wist het nu hot was liefde geweest, die bij haar was ontkiemd misschien reeds bij de eerste ontmoeting met Frederik haar hoogmoed had zich echter verzet tegen iets, dat haar toe scheen'als een juk, hetwelk men haar te dragen gaf. Opzettelijk had zij zich zelf voor oogen gesteld, hoeveel zij in de maatschappij hooger geplaatst was dan die gouverneur yan haar broeder, en zij had zich vast Na voorts do eandidaturen van dr. De Yisser en dr. Van Vredenburch in 's Gravenhage II en III te hebben aan bevolen, zegt ds. "Wagenaar het in 't belang van het land te achten, dat mannen als mr. Van der Vlugt, mr. Röell en mr. van Karnebeek, hun plaats, die ze in onze volksvertegenwoordiging met eere bekleeden, behouden. Ons land heeft behoefte aan mannen, die met breeden blik en groote kennis van zaken, voor de volksbelangen opkomen. Ten slotte spreekt hij den wensch uit, dat het beginsel der Frieseh-chris- telijk-historischen dieper moge door dringen, zoowel rechts als links. Ds Christen-democraten, Blijkens de „Christen-Democraat" deed in de vergadering, waarin het door ons gemelde herstemmingsadvies van het ehr.-dem. partijbestuur werd vastgesteld, de voorzitter, de heer Staalman, mede- deeiing van een onderhoud tusschen hem en het centraal comité der anti-rev. partij op 19 dezer en van een daarop ge volgd schrijven, waaruit blijkt dat het centraal-comiié, hoewel hoogen prijs stellende op den steun der christen democraten ten bate der regeerings- meerderheid, de voorwaarden door den voorzitter gesteld, niet wenschte te aan vaarden, terwijl de basis waarop dit comité de onderhandelingen wilde voe ren, prijsgeven van de zelfstandigheid der christen-democraten zou vorderen. In de vergadering werden voorts klachten geuit over de wijze van be strijding, zoowel van vrijzinnige zijde te Den Helder als elders van anti.-rev. en katholieke pers en sommige leiders door de chivdera. ondervonden. Aan het bekende herstemmingsadvies gingen de volgende bij acclamatie aan genomen overwegingen vooraf: „van oordeel dat tot geen prijs aan de zelf standigheid der chr. dem. partij mag worden te kort gedaan, gezien de uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waardoor een coalitie op den tegen woordigen grondslag, zoowel van rechts ais van links feitelijk reeds is veroor deeld, overwegende dat alleen het belang van land en volk, thans vooral ook met het oog op de naastbij zijnde toekomst, richting mag geven aan de houding der christen-democraten, gezien de beginselverklaring en het program van actie der partij, waarbij in het verleden der candidaten waar borgen worden gevraagd, enz." Op deze overwegingen berust dus het besluit tot het steunen van de heeren Heemskerk, 8. de Yries en Okma van rechts en de heeren Troelstra, Nolting, Yan Deventer, Borgesiua, Limburg, Jansen en Drucker van links, bij de herstemmingen. Enschedé liet men over aan de beoordeeling der chr.-dem. af- deeling aldaar. geklemd aan de gedachte, dat hij een huichelaar of in het gunstigste geval, een verwaande zedenmeester moest zijn. Op den duur kon zij haar betere inzich ten echter niet onderdrukken, en als zij dan bemerkte, hoe zij zich blootgaf in den dwazen strijd, dien zij in haar binnenste tegen Schwerdtners grondbe ginselen voerde, dan kwam bij haar de eigenaardige trots boven, die haar zelfs bracht tot eon verloving met den be jaarden Amerikaanschen millionair. Daarop kwam liet vreeselijk ontwaken tijdens de huwelijksplechtigheid, het hartverscheurend berouw, toen zij op het kinderlijk gelaat van haar broeder de taal van een onbedorven gemoed kon lezen en plotseling inzag, hoe onwaardig dit huwelijk was, waarvan de wereld niets anders kon denken, of het was slechts een overeenkomst van koop en verkoop. En ten slotte de ontmaskering van den schurkachtigen - echtgenoot, tegelijkertijd met de diepe smart over den vermeenden dood van den man, dien zij plotseling met volle bewustheid be minde Dit waren krachtige middelen genoeg om de verkeerde beschouwingen uit haar hart te verbannen en haar „beter ik" de overwinning te doen be De aap uit ds mouw. Onder dit opschrift schrijft „de Tijd": Toen „Het Yolk", vóór de stemming- te velde trekkend tegen de liberalen en zwerend bij eigen beginselvastheid, telkens en telkens verzekerde, dat de socialisten in herstemming komende liberalen niet mochten steunen,tenzij die, welke zich, overeenkomstig het socialis tisch CoDgvesbesluit, verklaarden voor urgentie van algemeen kiesrecht, be loofden wij het te gelegener tijd, zoo noodig, hieraan te zullen herinneren. Heeft het dan nu, in strijd met het eerste advies, aangeraden liberalen te steunen, die zich niet onomwonden voor die ur gentie verklaarden Neen, officieel ge droeg het zich correct. Met beslistheid houdt het zich ook nu aan het Con- gresbesïuit, van de met „kerkelijken" in herstemming komende liberalen te vorderen een afdoend antwoord op de bewuste kiesrecht-vraag. Maar zooals we voorzagen, nam het bij de officieele correctheid desniettemin zijn niet offici- eeien draai. Na in een nieuw artikeltje, getiteld „Onze houding", te hebben gezegd „Als men het kapitalisme in een zak gooit, weten wij werkelijk niet wat boyen zal komen (wij zouden zoo zeg gen het kapitalisme Red.) de partij heeft geen reden, om een keuze to doen, behalve waar vaste verzekeringen zijn van democratische bedoelingen", gaat het aldus voort „Onze leden overwegen voor zich zeiven (m. a. w. houden zoo veel en zoo weinig rekening met ons officieel advies als ze willen.) Onthouding werd wijselijk door het Congres niet opgelegd, omdat een politieke stroom vaü den aard van onze 65000 tot alles kan besluiten, behalve tot een plotselingen stilstand, nadat er zulk een vaart tegen het ka pitalisme in is gebracht." Hier gluurt de aap uit de mouw Nu geeft het blad weliswaar niet met zooveel woorden te kennen, dat in 's hemels naam alle liberalen moeten worden gesteund, en in géén geval „clericalen", maar veilig mag aangeno men, dat hot niet-offieieele advies in eerstgenoemden zin zal worden begrepen en uitgevoerd. Het Congresbesluit en het officieel advies van „Het Yolk" zijn dus weinig meer dan wassen neu zen. Als afdoend bewijs daarvan kan gelden o. a. de houding aangenomen door het Centraal Comité der Arbeiderspartij te Dordrecht, waarhij ook zijn aangesloten de afdeelingen Dordrecht en Zwijndrecht der S.D.A.P. Al kon de organisatie de candidatuur van den liberaal Yan Gijn, wegens de vaagheid van diens antwoord op de hem gestelde vraag in zake het kiesrecktvraagstuk, niet steunen, deed de vergadering toch duidelijk blijken, dat de verkiezing van den heer Yan Gijn wenscbelijk was, en dat men in dividueel ieder, die op den heer Zadelhoff halen. Dan had zij ook zwaar geleden onder de gedachte, dat Schwerdtner haar moest verachten en haar geen wederliefde kon schenken, en zonder die wederliefde zou zij niet meer kunnen leven. Doch in den laatsten tijd was ook deze smart gele nigd. Zij zag, dat hij haar niet verachtte en dat zijn scherp ziend oog haar hopelooze liefde had ontdekt (naar zij meende), beschouwde zij als een verne dering, die zij wel verdiend had. Zij had nu geen verlangens meer, geen heimwee zij had met haar hart ieeren begrijpen, zooals zij dat noemde en dagelijks gevoelde zij al meer en meer den troost dien een rein gemoed smaakt bij do vervulling van zijn plichten. Hun verhouding tegenover elkaar, in den beginne voor haar nog al pijnlijk, werd langzamerhand vanzelf beter. De ommekeer in Elvira's gemoed ontging natuurlijk niet aan Schwerdtners aan dacht hij begreep, dat zij door den schokkenden afloop van haar huwelijks- avontuur was bestraft en gelouterd - dat zij daardoor gekomen was tot een ernstige, meer edele levensopvatting. Hij dankte haar voor haar zorgvuldige ver pleging door zijn dagelijksche bewijzen had gestemd, zou adviseeren, den heer Yan Gijn te stemmen. Mooie beginselvastheid 1 Nieuwe historische ontdekking, Mr. Pierson, een kundig financier, maar die bij zijn uitstapjes op alge meen politiek gebied zich steeds ver galoppeerde, heeft, half bedwelmd door Gorkumsche wierook een spiksplinter nieuwe ontdekking gedaan. Wat dan die ontdekking is Ge raadt het in tienen niet. Hij heeft namelijk ontdekt, dat de wortel, waar uit het liberalisme is opgekomen, te zoeken is in het geloof der harten. Welk geloof, zei hij er niet bij. Waar geloof ooit anders zou kunnen zetelen dan in het hart, heeft hij niet uitgelegd. Maar waar dusver alle historische studie tot het resultaat had geleid, dat het liberalisme op was gekomen uit een wijsgeerige theorie, die opzettelijk alle geloof buiten de deur sloot, is thans door het Kamerlid voor Gorkum ont dekt, dat dit altemaal kool en larie was. Neen, het liberalisme heeft met „de groote Revolutie," zooals Thorbecke het leeraarde, niets uitstaande. Wijsbegeerte zit er voor geen steek in. Het is een gemoedsproduct, vrucht van het geloof des harten Bij de overgroote meerderheid van de staatslieden, die het liberalisme ge grondvest hebben, is nooit anders dan geredeneer en theoretische deductie vernomen maar Pierson is or nu achter gekomen, dat dit alles valsche voor stelling was. De grondleggers van het liberalisme zijn „geloovige" mannen geweest, echte geloovigen, mannen met het geloof des harten, en uit dit hun geloof hebben ze het liberalisme opgebouwd. Natuurlijk zal nu deze ontdekking welhaast in een breeden wetenschappe- lijken-historischen arbeid uiteen worden Een man als Pierson mag niet on dersteld worden zoo iets te zeggen, of hij moet er secuur van zijn. Doch naar dat boek zijn we dan toch benieuwd. Het liberalisme, dat door den Etat atkée groot werd, opgesproten uit het geioof des harten, We wachten tot het hoek er is, met onze critiek (»Ee Stand,") Cntwerp-ziektevorzeksring. Door den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, is een commissie benoemd, bestaande uit de heeren prof. dr. K, Ileilhronner, Utrechtdr. M. W. Pijnappel, Zwolle A. S. van Reesema, 's Gravenhage, en mr. E. v. Ketwich Verschuur, Zwolle welke commissie de vraag zal onderzoeken, op welke wijze de wettelijke regeling van de ver plichte ziekteverzekering, welke eerlang door de Tweede Kamer wordt ter hand genomen, in overeenstemming is te van oprechte hoogachting en bewaarde natuurlijk een gepast stilzwijgen over het verledene. In Mei, toen de lente al haar pracht en heerlijkheid ten toon spreidde, ver trok Schwerdtner op uitdrukkelijk ver langen van den baron met de familie naar het landgoed bij Berghausen, Hij mocht de studie nog niet horvatten en de geneesheer achtte zijn verblijf op het land volstrekt noodzakelijk voor zijn volledige genezing. Voor hij afreisde, kwam de gerech telijke commissie eerst nog ten paleize van den baron om de getuigenis van Schwerdtner te vernemen in zake den moord op den heer Von Döbel. Dit was de eerste maal, dat hij weer uitvoerig over dit geval kwam te spreken, daal de geneesheer en de baron hem slechts het allernoodzakelijkste hadden meede- gedeeld, om den stand van zaken te verklaren. Toen hij den naam Starkhorst vernam,herinnerde hij zich onmiddellijk, dat dit de laatste uitroep van den heer Von Döbel was, het angstig gillend uitgesproken woord, waarvan Schwerdt ner ondanks zijn bedwelming toch een zwakken indruk had gekregentot lieden had hij slechts weifelend geloofd, brengen met de eischen eener deugde lijke bestrijding van het drankmisbruik. Maatschappij van Nijverheid. Te Arnhem is de jaarvergadering ge houden der „Maatschappij van Nijver heid", onder leiding van jhr. O. F. van de Poll. Deze klaagde er in zijn openings rede over, dat we nog altijd een consu laire vertegenwoordiging missen, die ook maar eenigermate „up to date" is, en dat de Kamers van Koophandel over geen inkomsten beschikken, waardoor ze zich in den regel niet voldoende kunnen laten gelden om te zijn een behoorlijke vertegenwoordiging van onze nijverheid, waar de regeering en belang stellenden desgewenscht hun licht kun nen ontsteken. Verder herinnerde hij er aan, dat de minister bij de behandeling der ongevallenwet ontraden had de aan neming van een amendement om het mogelijk te maken, dat voor zeer on beduidende kwetsuren de geneeskundige hulp zou worden ingeroepen het amen dement werd dan ook ingetrokken na de verklaring van den minister, dat het hem voorkwam, dat, indien deze zaak aan de practijk werd overgelaten, stellig vanzelf algemeen de opvatting zou ont staan, dat kleine onbeteekenende ver wondingen niet moeten worden be schouwd als ongevallen in den geest der wet. De practijk nu leert juist het omgekeerde. Volgens vele agenten zijn verreweg de meeste ongevallen van on- beduidenden aard, en zijn het dikwerf de behandelende geneesheeren die een schandelijk misbruik maken van hun ongevallen-patiënten ten bate hunner eigen beurs, zei de voorzitter. Het aantal controleerende geneeskundigen, is veel te klein om alle dergelijke misstanden te kunnen opsporen de eenige weg die aangewezen schijnt te zijn om het allerbe langrijkste werk naar behooren afdoend te regelen, schijnt wel te wezen dat vanwege het rijk vaste geneesheeren worden aangesteld voor een bepaalden kring, die alle ongevallen-patiënten te behandelen zullen hebben nadat door een ter plaatse aanwezigen geneesheer de eerste hulp is verleend. Uit het bovenstaande blijkt, meent spreker, dat, waar in het verslag der R. Y. B. over de jaren 1901, 1902 en 1903 de minister zegt, dat 38.194 aangiften van onge vallen zijn ingekomen tusschen 1 Febr, 1903 en 1 Jan. 1904 een veel grooter cijfer dan begroot was men rekening dient te houden met het feit, dat een zeer groot zoo niet het grootste deel van die ongevallen volgens den minister zelf geen ongevallen in den geest der wet zijn geweest. Uit het jaarverslag bleek dat de Maatschappij nu 2197 ledon telt en 62 departementen. Na langdurige discussie werd een crediet van f 1000 voor eene in 1906 te Amsterdam te houden internationale tentoonstelling van ambachtswerktuigen verleend. dat het een naam moest geweest zijn, een naam met een harden ruwen klank. Schwerdtner bracht een kostelijken zomer door op het landgoed van den baron en hervatte allengs weer de studie. Als een begin daarvoor beantwoordde hij de brieven, die Robert vlijtig aan hem schreef, en oefende zich in het schaakspel met Elvira, die hij lachend „zuster" noemde wegens de diensten als ziekenverpleegster aan hem bewezen. Hij was nu voornemens zijn profes soraat aan de Oostenrijksche universi teit eerst te aanvaarden bij den aanvang van het winter-halfjaar. Korten tijd daarvoor, in de laatste dagen van Sep tember, moest hij als getuige optreden in het strafproces tegen Heinrich Stark- horst. j Gedurende den langen tijd, die aan j de gerechtelijke nasporing was besteed, had men brandende van nieuwsgierigheid naar deze terechtzitting uitgezien. Wordt vervolgd.

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1