HOOG SPEL. 26 Juni, No. 147. 43e Jaargang. 1905. Montert V o; tit FEUILLETON. Jüsttwt JSsfeMii ti Binnenlandsche berichten. IDIENST Maandag VEIDIENST. Bij ütze Coaraci beton gen bpepl. Gemeentebestuur. De maatschappelijke ïerschijoselen. VUssUfsckt Cinrut ffift fefil MifSlfel, MizüEiU iteaitótj. HULP," Gravenhagen pKADE 3. VOORBEELDEN •rijke "Winstuitken. kerden, zijn gratis Agent lücieep. ren te Viissingeti.' te MIDDELBUES loten verkrijgbaar de trekking der la isSa aanst. relt's j a c Si o. iheobromin-gehaJte. iüg! i?oeder-Cacao Iu hart fersd. ijne geur, delicieuse ligheid des dranks. ao-harieR=45c8nt. I'd kop Cacao. Oonfcenrs, Banket- I inz. s Mattenklodt, I irstvaat 103. Middel borg v.v. (Remise:) v.m. dagen) 5.50. 7.55, 9.30, 11.-, 3.30, 5.—, 7.—, Badhuisn.m. 50, 9.30. (naar Remise:) aar Zeilmarkt:*' n.m. 1.20, 2.50, Naar P a d h u i s 5.05, 7.05, 8,45. 10.35, 11,15. VLISSIMSCHE COURANT Prijs per drie maanden 11.80. Franco pgr post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgaver F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. LEVERtHQ 'o. 117. ADVERTENTIËHvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliehé's naar plaatsruimte. 6.—, 6.20,. 7.—, 10.20, 10.40, 2.30,1.—*, 1.25*, 4.25, 4.50, 6.10, vm. 6,10, 6.30, 50, 10.10, 10.30, i. 12.10, 12.45, 3.40, 4.10,4.35, ,8.30. Zondags uit. Verschijnt dageljjks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli ooniiumraer 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. zy, die zich met 1 Juli a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de van beden tot dien datum ver- scbyneude nummers gratis. SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs maakt bekend, dat de OPENBARE LESSEN aan de verschillende gemeentescholen dit jaar zullen gehouden worden als volgt Vrijdag 30 Juni, 24 uur, school A, 12e klasse. Hoofd de heer Landsman. Maandag 3 Juli, 24 uur, school B, 12e klasse, Hoofd de heer Op den Zieke. Dinsdag 4 Juli, 24 uur, school C, 6e en 7e klasse. Hoofd de heer Jurry. Vrijdag 7 Juli. 24 uur, school D, 6e klasse. Hoofd mej. Beijerman. Maandag 10 Juli, 24 uur, school E, Dinsdag 11 Juli, 24 uur, id. 7e, 8e en 9e klasse. Hoofd de heer Frijling. Donderdag 13 Juli, 24 uur, school P, 12e klasse. Hoofd de heer v. d. Slikke. Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden worden uitgenoodigd deze lessen bij te wonen, terwijl aan hen op diezelfde uren gele genheid wordt gegeven tot bijwonen der lessen in alle klassen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN KAALTE, Voorzitter. A. E. DUDOK VAN HEEL, waarn. Secretaris. Hun ontstaan en hunne gew&Sgeni VI. De economie leert dat de vruchten van den arbeid, welke niet worden ver bruikt, doch verzameld en bespaard, noodzakelijk zijn voor de productie op groote schaal. Dat vergaderen en op sparen noemt men: „kapitaal vormen". Vandaar de stelling dat het kapitaal be staat uit door arbeid verkregen vruchten. Die stelling is vaak aangevallen, door te wijzen op menschen, die om zoo te zeggen slapende rijk werden of hun bezit eenvoudig door erfrecht, of op welke wijze dan ook, van anderen ver- 58.) De tijdingen van hetgeen er 's nachts ten huize van baron Ellerich en 's mor gens in het paleis „Exelsior" gebeurd was,verspreidden zich in den voormiddag als een loopend vuur door de stad, en in de avondbladen werden de ongelooflijke tijdingen niet alleen bevestigd, maar werden er nog bijzonderheden aan toe gevoegd. Men wist nu te vertellen, dat die zoogenaamde mr. Snoward volstrekt geen Amerikaan, doch een Duitscher, een Rijnlander was, geboortig uit de zelfde stad als de vermoorde Von Döbel, die vroeger zijn vriend en speelmakker was geweest. Dezelfde couranten, die den gevierden mr. Snoward te voren hadden bewierookt als een man van groot talent en heden de aanklachten tegen hem zeer kort vermeldden, lieten een dag later een kreet van verontwaardiging hooren. kregen ook door er aan te herinneren, dat in overoude tijden ieder maar nam wat hij krijgen kon en het grondbezit daarin zijn oorsprong vindt. Dat bezit werd dan ook, zegt men, volstrekt niet aangewend in het algemeen belang, maar eenig en alleen in het eigen be lang. Nu moge dit oorspronkelijk zoo ge weest zijn, dit bewijst toch niets tegen den zedelijken grondslag van het bezit, waarop het kapitaal zich baseert. Bij het ontstaan van meer maatschappelijke samenleving, bij de vorming van Staten en de ontwikkeling der regeeringsvor- men, was er al spoedig geen gelegen heid meer om algemeen aan de bloote zucht naar bezit bot te vierenmeer zekerheid verving de onwisse toestan den en daardoor werd natuurlijk ieder bevestigd in het bezit van hetgeen hij eenmaal had.. Van het oorspronkelijk genomen of geroofde grondbezit is in handen van particulieren niets meer overgebleven en het tegenwoordig par ticulier bezit grondt zich dus werkelijk op arbeid, al is bet nu ook juist niet altijd van den bezitter z e 1 y e n. Dat de wetgever in het verzekeren van de rechten op het eenmaal bezetene in het algemeen belang niet te ver moet gaan, hebben wij vroeger reeds opgemerkt. De zucht naar bezit is een natuur lijke eigenschap van den mensch en bet is duidelijk genoeg dat die zucht door verschillende omstandigheden versterkt wordt, b. v. door de onzekerheid der toekomst, door de noodzakelijkheid om ook voor anderen te zorgen, enz. Maar het staat vast dat reeds de bloot natuur lijke aandrift van groote beteekenis is. In zooverre kan men zeggen dat ieder mensch een geboren kapitalist is, in den oneigenlijken zin van het woorden zelfs zij die de leer verkondigen dat de productiemiddelen (grond en kapi taal) aan de gemeenschap moeten ko men om ten bate van allen te worden aangewend, verwerpen niet eens alle privaat bezit. De onmisbaarheid van het kapitaal zelf wordt niet ernstig betwistmaar een groote fout is hierin gelegen, dat men veelal een verkeerde beteekenis hecht aan het begrip der uitdrukking „kapitaal" en zich dit al te vaak voor stelt als een groot vermogen, waardoor de bezitter in staat wordt gesteld om naar welgevallen te handelen en het lot Men sprak van een bende schurken, die door een gebrekkige wetgeving in staat was gesteld om in een beschaafde maatschappij ongestraft allerlei slechte praktijken uit te oefenen. Men roemde zijn eigen eerlijkheid en vroeg wanhopig om betere -bescherming tegen zulke schurkende regeering, de justitie en de politie werden verantwoordelijk ge steld voor al het gebeurde. Gering in aantal waren de stemmen, die eerlijk genoeg waren om naar waar heid de schuld van het gebeurde te geven aan de geldzucht, het verlangen naar ijdel genot en de begeerte om zonder arbeid zich te verrijken. Daardoor alleen kon een man als Snoward in zijn plannen slagen men begon hot verderfelijke van zijn gansche systeem eerst in te zien, nu hij gevat was wegens een misdaad, die niemand zich kon verklaren en waarvan de samenhang met Snoward's zaken slechts kon vermoed worden. Nu kwam er eiken dag nog meer aan hot licht, en wat het gerechtelijk onder zoek opleverde, van zijn geboortestad uit tot heden, verkreeg zulk een omvang, dat rvolstrekt nog niet was te bepalen, wanneer de verzameling bewijsstukken volledig genoeg zou zijn om den be- van anderen in handen beeft, zoodat er een natuurlijke, onverzoenlijke strijd bestaat tusschen kapitaal en arbeid. Niets echter is onjuister dan dit. Een kleine werkbaas is economisch wel degelijk een kapitalistmaar het zou niet voldoende wezen, wanneer de mo&tschappij slechts kleine werkbazen en neringdoenden be zat. Een eigenlijke industrie, die niet alleen grondstoffen op groote schaal verwerkt of bestaande voorwerpen voor verder gebruik geschikt maakt, zou on denkbaar wezen en van handel of land bouw zou evenmin sprake zijn. Veel wat thans onze oogen zien zou absoluut niet kunnen bestaan, ook omdat er veel geld, voel opgespaarde vruchten voor noodig zijn. De grond zou op zeer kleine schaal worden bewerktveeteelt zou bijna niet worden gevonden verzameling en verspreiding van de weinige beschik bare vruchten zou hoogst gebrekkig wezen, eu bij zulk een gering ruilver- mogeu konden achteruitgang en verar ming niet wegblijven. Men klaagt veelal over overvloed van werkkrachten, maar vroegere eeuwen hebben bewezen dat juist in zulk een toestand, die overvloed een doorgaand verschijnsel kan wezen, dat soms hoogst gevaarlijke vormen aanneemt. Juist het werken door ieder op zich zelf en op kleine schaal, zou ten gevolge hebben dat verdeeling van arbeid niet mogelijk zou wezen, en bovendien mag men niet vergeten bet nauwe verband tusschen de verschillende takken van nijvarhoid, waaronder wij verstaande eigenlijk gezegde nijverheid, de landbouw en den handel. De bewerking van den bodem, om daarvan de vruchten te trekken, meestal noodig tot instandhouding van het menschelijk lichaam, is stellig het meest onmisbaar. Dat in onze nieuwere sa menleving' niet allen door bewerking van den grond zich zelf zouden kunnen voeden, veel minder in hunne verders behoeften zouden kunnen voorzien, be hoeft wel niet opzettelijk te worden aangetoond. Een blik op onze groote, moderne centra van bevolking is vol doende om te bewijzen, wat in dit op zicht van het kapitaal gevorderd wordt en hoe productie op groote schaal geen oogenblik meer zou kunnen worden De economie kan zich zelfs niet meer bepalen tot eeue beschouwing binnen sehuldigde voor den rechter te brengen. Intusschen liet de beurs zich niet on betuigd de koers der aandeelen in alle ondernemingen, die Snoward op touw bad gezet, daalde ontzettend, zoodat zijn millioenen merkbaar wegslonken. "Weldra bleek ook, dat Snoward eigenlijk Heinrick Starkhorst zijn bewijs van Amerikaansch burger te zijn was een valsch document reeds van te voren heimelijk een daling had voor bereid in den koers der effecten, die bij in den handel bracht. De zaak werd in zooverre nog komiek, dat Snoward's kapitaal, hetwelk nog in die onderne mingen stak, nu ook verloreu ging door het onverwachte dalen van de koersen, In Argentinië dreigde nu weldra een staatsbankroet, daar door de snelle daling van de koers van uitgegeven schuldbrie ven reeds de rentebetaling moest worden uitgesteld. Een iedereen wist, dat een algeheele staking der schulddelging on vermijdelijk was en alzoo millioenen kapitaal verloren waren en weder was het de middenstand, die daarbij het zwaarst moest bloeden. Baron Von Ellerich, die door Snoward uit den dringensten nood was geholpen, zou zich nu wel weer hebben kunnen de grenzen van het eigen land. Geen land kan geheel in eigen behoefte voor zien. Gesteld dat het zich zelf voeden kon, dan zou het in andere opzichten toch weer van naburige volken afhan kelijk zijn en het ruilvermogen der ver schillende volken onderling zal onge twijfeld het grootst wezen, waar bij elk volk elke tak van nijverheid gevonden wordt en elk land zijne eigene en eigen aardige producten beeft. Slechts op die wijze kunnen allen te zamen in alles voorzien. Zoodra de landbouw dit woord natuurlijk in zeer algemeenen ziu ge nomen, zoodat er ook veeteelt, bosch cultuur en tuinbouw, wijnbouw enz. onder begrepen zijn eenige de minste uitbreiding ondergaat, moet het kapitaal krachtig te hulp komen. De economie leert dat de rol van het kapitaal is om voorschotten te doen en feitelijk is dit ook zoo, onverschillig of de ondernemer zijn eigen kapitaal dan wel dat van anderen ten dienste van zijn bedrijf aan wendt. De behoefte aan hulpmiddelen, zooals vee, grondstoffen en gereedschap pen, is hier zeer groot. Indien ieder voor zich slechts een klein stukje grond te bewerken had, dan zou alles van het toeval en van tijdelijke omstandigheden afhangen. Iedere mislukking, elk mis gewas, zou terstond behoefte doen ont staan. Zonder stapelproducten is gebrek onvermijdelijk, zoodra er van eerste levensbehoeften sprake is, en gebrek bestaat volstrekt niet daar alleen, waar g e e n e producten aanwezig zijn, maar ook daar waar ze niet tot een voor allen bereikbaren prijs tot ieders beschikking staan. Het gemis van kapitaal, toege past op de groot-industrie was in vroeger tijd meermalen oorzaak van de hevigste hongersnooden. Er was toen wezenlijk gebrek. "Waar thans vau een dergelijk treurig verschijnsel sprake is, is dit uit sluitend nog daarvan een gevolg, dat men,door onvoldoende verkeersmiddelen, niet ten bekwamen tijde de producten kan brengen ter plaatse van behoefte en ze daar ter feitelijke beschikking stellen van iedereen. Waarschijnlijk zal eenmaal de tijd aanbreken, waarin ook deze oorzaak van rampen zal ophouden te bestaan. staande houden. Hij gruwde thans echter van vele zaken, die hij vroeger wel met zijn eer had kunnen overeenbrengen. Om in zijn eigen oogen weer een eerlijk man te worden, trok hij zich uit alle zaken terug, ofschoon daaronder de on eerlijke niet de meerderheid hadden, hem ook geen gegronde verwijten konden treffen. Bij deze verandering verspeelde hij een aanmerkelijk deel van zijn vermogen; maar hij verkreeg daardoor een gerust gemoed wat hij van zijn kapitaal had overgehouden, besteedde hij aan verbe teringen van zijn landbezit bij Berghau- sen, waar bij weer hoopte te worden, wat hij vroeger geweest was, namelijk een degelijk, tevreden landheer. Het paleis van den baron in de re sidentie werd verkocht, en Ellerieh zou zeker onmiddellijk dit huis met zijn smartelijke herinneringen verlaten heb ben, als hij er niet was teruggehouden door een gast, die daar noodzakelijk moest blijven vertoeven. Dit was doctor Erederik Sehwerdtner, die er langzaam maar zeker herstelde. Hij bad nog een volle week bewusteloos gelegen, terwijl wondkoortsen geen hoop op herstel meer gaven. Doch zijn krachtig gestel behield Van Houten's Staatkundige brieven. In no. 20 zijner Staatk. Brieven geeft mr. S. van Houten, daartoe aan gezocht, zijn meening over de vraag, of de vrije liberalen bij de herstemmin gen tegenover een aanhanger van Kuyper een sociaal-democraat behooren te kiezen. Hier is zegt hij te handelen naar het beginsel, dat men van twee kwaden aan het kleinste voorkeur moet geven. Hierbij moet er niet enkel op gelet worden, of men in beginsel verder van den sociaal-democraat of van den Kuyperiaanschen candidaat af staat, maar moet de vraag beslissen, wiens verkiezing onder de gegeven omstandigheden het grootste kwaad kan veroorzaken. Juist die omstandigheden moeten beslist de schaal ten gunste van den sociaal-democraat doen overslaan. Krijgt Kuyper een ook maar geringe meerderheid, dan blijft zijn wil gedu rende de vier volgende jaren wet, om dat ook de geringe meerderheid der Tweede Kamer hem in het bestuur handhaaft en op niets, wat die Kamer, zij het ook met een enkele stem meerderheid, goedkeurt van 't geen Kuyper haar zal gelieven voor te stellen, ernstige kritiek bij de Eerste Kamer zal geoefend worden. En hij kan een voldoende meerderheid krijgen, zoodra de liberalen traag zijn in het stsunen van do sociaal-democraten. "Wekt deze traagheid ook bij de sociaal democraten traagheid in het steunen van liberalen van diverse schakeering, dan krijgt Kuyper zelfs een groote meerderheid en is ons land geheel aan hem overgeleverd. Daarom stemme de oppositie Van van Karnebeek tot Troel stra als één man tegen Kuyper. Ik zou (schrijft hij verder) ook stellig een ander advies op de hier behandelde hoofdvraag geven, en dan niet alleen ten aanzien van sociaal-democraten, maar ook ten aanzien van vrijzinnig democraten en van Unie-liberalen, die voorstanders zijn van het Unie-rapport over het kiesrechtvraagstuk, indien de uitslag der herstemmingen gevaarlijk kon zijn voor het beginsel van artikel 80 en 127 der Grondwet ten aanzien van het rijks- en gemeentelijk kiesrecht. Maar ten dezen aanzien ligt men nog voor meerdere ankers. Vooreerst zijn de aüemans-kiesrecht- vrienden in de toekomstige Tweede Kamer stellig even machteloos als zij het in de tegenwoordige waren. Tegen over hun plannen is voorts de Eerste Kamer een afdoende rem, zoolang de democraten de Provinciale Staten niet zullen hebben omgezet. Die tijdsbepa ling is, dat weet een ieder, een ver- de overhand en eindelijk kwam de dag, dat de geneesheer durfde verklaren er behoeft geen vrees meer te zijn, dat Schwerdtners verstand door de zware verwonding gekrenkt zal worden. Luitenant Guido liet zich overplaatsen naar een afgelegen garnizoen, om niet dagelijks aan het schandaal te worden herinnerd, waarbij ook zijn familie be trokken werd. Robert, die zeer gaarne bij zijn geliefden leermeester gebleven was tot deze volledig was hersteld, moest gehoorzamen aan den wil van zijn vader, die het voor zijn studie beter achtte, dat die op de vroeger reeds gekozen kostschool werd voortgezet, Sehwerdtner miste daarom niets van zijn zorgvuldige verpleging. Elvira loste hierin haar broeder af. Zij, die nu weer baronesse Von Ellerieh was geworden, aangezien het huwelijk met Snoward ongeldig was wegens de valsche docu menten van den gewaanden Amerikaan zij betoonde den kranke de teederste zorg en oplettendheid. Wordt vervolgde

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1