'-Mk HOOG SPEL. lien. Zaterdag 24 Juni. is de tlspak over- ohter ats. No. 146. 43e Jaargang. 1905. njNG G emeentebestimr Binnenlandsche berichten. FEUILLETON. DIENST Sb Ghristan-domoeraten, ontvangt wereld. ER EH. 4.17 Y, tot 12.00 j, 20 tot 0.37% 5, 7.80 tot 20.80 1.05 tot 24.00 95, 5.50 tot 9.00 17, 24 tot 0.45 0 R. M. SMITS te digste gevraagd een refter - Druk te Trappers. )am F161, fSTBAAT. BURO, van oen mar tot EN, Bellamykade fSULiTJEE- n Massage, No. 39, ele behandeling rkrommingen en r Hheumatische varlamming enz. ling op Medisch Iddelbnrg v.r. temise:) v.m. Jigen) 5.50. .55, 9.30, 11. 3.30, 5.—, 7.—, adhuis: n.m, T), 9.30. naar Remise:) r Zeilmarkt: p.m. 1.20, 2.50, 'aar Padhuis: '■05, 7.05, 8,45. 10.35, 11.15. WENST. 6.20, 7.—, 10.20, 10.40, 10,1.—*, 1.25* 25, 4.50, 6.10,' 6,10, 6.30, 10.10, 10.30, 12.10, 12.45, 140, 4.10,4.35, '18.80. ndaga uit. E COURANT. Prijs per drie maanden 1=80. Franco pes- poet j 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever P. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en cliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Teleploonnummer 10. Abonnenients-Advertentiën op zeer voordeclige voorwaarden. zy, die zich met 1 Juli a. s. op dit blad abonneercn, ontvangen de van heden tot dien datum ver schijnende nummer, gratia. DRANKWET. Verzoek om vergunning tot verkoop van Sterken Drank in het klein. Burgemeester en Wethouders vanVlis- singen gelet op art. 12 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van L. 0. DONSEN alhier, om vergunning tot den verkoop van Sterken Drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop en zulks in perceel G 58, gelegen aan de Lange Walstraat dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen der gevraagde ver gunning kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 23 Juni 1905. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Es herstemmingen. „Het Volk" schrijft: Het centraal comité van anti-revolutionaire kiesver eenigingen heeft voor de districten Amsterdam Hl, Leeuwarden en Zaan dam den liberaal uitverkoren boven den sociaal-democraat. Het maakt zich dus op, om in de Kamer de liberale partij met drie man te versterken. Hierop zijn allerlei gissingen te bouwen. Ten eerste, dat Kuyper van een flinke regeeringsmeerderheid zeker is, en hij dan maar liever liberalen dan socialisten in de oppositie ziet. Maar die flinke regeeringsmeerderheid is juist buitengewoon twijfelachtig. Ten tweede, dat de clericale heeren hopen, in Enschedé, Appingedam, Hoogezand, Schoterland, Weststelling werf en Franeker nu ook den steun der liberalen te krijgen voor hun candi- daat, die daar in herstemming is met den socialist. Maar het eenig ver- kiezingsdoel der liberalen isKuyper onder, wij boven in één week tijds is de stroom die nu in gang is in die richting, niet te keeren. Voor het koeste ren van die ij dele hoop zijn de anti revolutionairen veel te gewikste stem buskenners. De derde gissing is, dat het anti revolutionair comité den tijd zeer nabij ziet, dat coalitie en antithese onbruik- 57.) Wat Wilden die kerels hem bo vendien nog laten „spartelen", zooals Von Döbel had geschreven de vensters van dit vertrek gaven geen uitzicht op de straat, hij zou in een andere kamer moeten gaan om naar den mulat uit te zien en een angstig gevoel hield hem terug in deze kamer, hij durfde zich zelfs in zijn stoel niet bewegen. Als hij deze kamer verliet, moest deze zaak voor altijd uit den weg geruimd zijn. In gedachte volgde hij John Archer op zijn schreden nu was hij de trap af, nu had hij de straat bereikt, nu sprak hij zijn „goeden vriend", nu genoten zij zeker lachend de vreugde over het gelukken van het plan. Nu giDgen zij op weg naar hem, zij kwamen nu de trap op, nu stonden zij nog eens af te spreken, wat ze zeggen zouden, nu... Maar verduiveldwaar bare meubelen zijn, en dat het terug keert tot de antithese die uit de maat schappelijke verhoudingen zelf opkomt: de tegenstelling tusschen kapitaal en arbeid, tusschen kapitalisme en socialis me. Dat het comité bij die tegenstelling de zijde van het kapitalisme kiest, kan niemand verbazen. Een vierde gissing echter is, en daarop willen wij even den nadruk leggen, dat wel voor de leus de liberale candidaten in deze drie districten door de clericalen worden gesteund, maar dat er van feitelijken steun weinig zal terecht komen. De antirevolutionai ren ontkomen evenmin als de liberalen aan de strooming die zij zelf bij deze verkiezingen in gang hebben gebracht. Het gaat tot Woensdag om clericalis- me of anti clericalisme, en daarbij zullen bij menig anti revolutionair de daden der liberalen den doorslag geven. De liberalen zijn de mannen van de scherpe resolutieop hun rekening staat de anti-clericale schoolstrijd. Nog pas heeft Borgesius voorgesteld, dat de bijzondere school nooit meer dan twee derden barer kosten uit de openbare kas mag ont vangen. Tegenover de historie met haar feiten missen de socialistische citaten van mr. Aalberse en „Allemaal Socia list" het gewenschte gewicht, en onze Groninger schoolmotie, die de bijzondere school geheel uit staatsgeld wil betalen, mits de waarborgen worden gegeven dat zij goed zij, is van anti-clericalisme geheel vrij, en ligt juist als zoodanig in de lijn van heel ons streven, dat op maatschappelijke, niet op filosofische doeleinden gericht is. Het is dus de vraag, of het advies van het comité groote beteekenis heeft. Het is de vraag, of de arbeiders en de kleine luyden onder de anti-revolutio naire kiezers het en bloc zullen opvol gen. Zij staan niet uiteraard aan de zijde der bezittende klasse, en nu in deze districten hun geestelijke belangen buiten spel zijn, hebben zij alle reden, hun stoffelijke belangen toe te ver trouwen niet aan de vertegenwoordigers der bezittende, maar aan die der ar beidende In „Nederlandsche Stemmen" het orgaan der Nationaal-historische partij, wordt het in een beschouwing over de plaats gehad hebbende stemming en de a. s. herstemming wenschelijk geacht, dat de rechterzijde over het doode punt heenkomt en dat zij dus in de vierjarige periode op meer dan 50 leden kunne rekenen. „Yroeg men ons om advies" heet het in dit artikel „dan zouden wij onzen geestverwanten in overweging geven om bij de herstemmingen hunne stemmen bij voorkeur te geven aan candidaten der rechterzijde, met name in die districten waar tusschen deze en unie-liberalen, vrijzinnig- of sociaal democraten gekozen moet worden." bleven de schoften Ha, eindelijk Ja, daar klonk de schelDe kamerdie naar snelde heen om de deur te ope nen Wat was dat voor een gepraat en gemompel 1 Was de „goede vriend" van Archer misschien zoo armoedig gekleed, dat de bediende zwarigheid maakte om hem bij zijn heer toe te laten Snoward stond op, hij hoorde de voetstappen naderen van drie mannen de kamerdienaar vergezelde hen zeker,, omdat die hen niet vertrouwde. Daar werd op de deur geklopt. „Binnen He, dat waren de verwachte personen niet. Een bejaard heer met achtbaar voorkomen, in het zwart gekleed, met den hoed in de hand, trad binnen. De twee andere personen, met donker ern stig voorkomen, bleven dicht bij de deur Mr. Ralph Tobias Jefferson Snoward. „Die ben ik. Waarmee kan ik u dienen „In naam der wet moet ik mij van uw persoon verzekeren." Snoward vertrok geen spier. Hij ver- j moedde reeds zoo iets. „Ik begrijp u. Ik word in verzekerde bewaring genomen, totdat is vastgesteld, Doorvlosiïng, Merkwaardig is, zegt „de Ned." hoe de „Nieuwe Ct.", die nu en dan nog betere opwellingen heeft en dan zeer besliste uitspraken doet, op den duur steeds door de Unie-lib'i-alen en vrijzin nig-democraten wordt meegetrokken. Vóór de verkiezingen heeft zij zeer uitdrukkelijk en beslist verklaard, dat het bij herstemmingen tusschen rechts en socialist voor haar geestverwanten uitsluitend de vraag zou zijn klerikaal- stemmen of onthouding. In geen geval op den sociaal democraat. Thans daarentegen is zij reeds zoover, dat zij de vraag aldus steltonthouding of vóór den sociaal-democraat. Zij geeft voor beiderlei de argumenten, doet geen keus, en laat 't aan haar lezers over. Men voelt de scherpe tegenspraak. Toch was zij in haar vroegere uitlating na tuurlijk volkomen te goeder trouw. Ze meende toen wezenlijk, dat ze dit zou volhouden. Maar hieruit blijkt nu, hoe weinig men op dergelijke zoogenaamd besliste uitspraken aan kan. Het zuigt naar links in de liberale partij, en zelfs dit gematigd blad is er de dupe van. Thans beweert zij in geen geval een op socialisten steunende linksche regee ring. Maar straks, als de 51 zetels behaald zijn, komen de heeren Borgesius en Drucker, maken dit zoet gefluit non- actief, en de „N. Ct." past zich bij den nieuwen toestand aan en laat noodge dwongen opnieuw een, te goeder trouw gegeven, uitspraak in den steek. overeenkomstig dit besluit aanstonds met de actie te beginnen. Gisterenavond heeft te Amsterdam een langdurige algemeene vergadering plaats gehad van het partijbestuur (be- stuurderen der afdeelingen met het hoofdbestuur) der christen-democraten, met het doel de houding bij de her stemming voor de Tweede Kamer te bepalen. De heer Staalman, bracht namens het hoofdbestuur rapport uit, waarin, reke ning houdende met de beginselen der christen-democratische partij, werd gead viseerd de volgende candidaten te steu nen in Amsterdam III mr. P. J. Troel stra in Amsterdam VII mr. Th. Heems kerk in Amsterdam VIII P. Nolting en in Amsterdam IX den heer Van Deventer in Enkhuizen mr. Borgesius, in Enschedé II. van Kolin Gouda mr. De Vries in Den lïaag I. mr. J. Lim burg in Den Haag III J. C. Jansen in Groningen mr. Drucker en in Sneek mr. Okma. De vergadering heeft zich na lang durig beraadslagen met dit advies ver- eenigd, behalve wat Enschedé betreft, waaromtrent besloten werd de afdeeling vrij te laten. Aan de afdeelingen is opgedragen dat ik Erederik Schwerdtner uit wettige zelfverdediging heb gedood." „Hierover kan ik u geruststellen", zei de commissaris van politie met een fijn lachje, terwijl hij elke beweging van den bankier scherp in het oog hield. „Die zaak laat zich beter aanzien, dan aanvankelijk scheen. Doctor Erederik Schwerdtner leeft." Snoward zette groote oogen op en zeide zeer bedaard: „Dat doet me ge noegen." „Ik kan het bijna niet gelooven." „Hoe bedoelt ge dat „Later zal ik u dat wel eens ophel deren, maar nu verzoek ik u deze twee mannen onmiddellijk te volgen." „Ik moet dringend noodig nog eenige zaken „Zonder eenif uitstel." Snoward wilde naar de schrijftafel gaan, doch de commissaris verhinderde dit door hem bij den arm te grijpen, en tegelijkertijd schoten de twee mannen toe, die bij de deur waren blijven staan. „Ah, denkt ge dat ik meteen wapen in de hand weerstand zou bieden oi mij zelf het leven benemen Snoward lachte spottend. „Ik wilde slechts de schrijftafel afsluiten. Ik ben mij geen De Fr'esch-Christ.-Historischen. Het provinciaal bestuur van den „Frieschen Bond van christelijk-histo- rische kiesvereenigingen" adviseert den kiesvereenigingen bij de herstemmingen te steunen in het distriet Leeuwarden Thomson (U L.). in het district Sneek mr. Okma (a.-r.), in het district Frane- ker ds. Ankerman (Fr. chr.-hist.), in het district Schoterland Iluizinga (a.-r.) en in het district Weststellingwerf van der Molen (a.-r.) Aan de chr.-hist. districtsbesturen, staande op den grondslag van den Bond, in de districten Kampen, Sliedrecht en Dordrecht is niededeeling van dit advies gedaan, met verzoek resp. de candida ten prof. Noordtzij (a.-r.), mr. Heems kerk (a.-r.) en ds. Talma (a -r.) te helpen slagen. Loterij wet. De wet van 6 Juni 1905 (Staatsblad no. 171), welke thans is afgekondigd en op 1 Juli e. k. in werking treedt, luidt aldus Art. 1. Deze wet verstaat onder lote rijen elke gelegenheid, door iemand opengesteld om, tegen voldoening aan zekere voorwaarde, mede te dingen naar prijzen of premiën in geld of goed, uitgeloofd ten behoeve van de deelne mers, die als winners wórden aange wezen door het lot of eenige andere kansbepaling, waarop zij geenen over wegenden invloed kunnen oefenen. Onder loterij in den zin dezer wet worden niet verstaan 1. de kansovereenkomsi van levens verzekering, mits zij is aangegaan met inachtneming -van de wettelijke bepa lingen, op het oogenblik van het sluiten der overeenkomst op het stuk van levensverzekering bestaande 2. de tegen eenen niet hoogeren dan den pari-koers voor het publiek open gestelde premieleening, die eene jaar- lijksche rente geeft van ten minste drie ten honderd 3. de tegen eenen niet hoogeren dan den pari-koers voor het publiek open gestelde premieleening, die eene jaar lij ksche rente geeft van ten minste twee ten honderd, en waarvan de premiën voor gezamenlijk gelijke bedragen zijn verdeeld over de jaren, gedurende welke de leening loopt. Art. 2. Het is verboden 1. eene andere loterij aan te leggen of te houden dan de zoodanige tot het aanleggen en houden waarvan de bij deze wet vereischte toestemming is verleend 2o. aandeelen in eene loterij, tot het aanleggen en houden waarvan de bij deze wet vereischte toestemming niet is verleend, en aandeelen in eene loterij, die buiten het rijk in Europa ia aange legd of wordt gehouden, te verkoopen, schuld bewust." „Des te beter! Voor het regelen van uw zaken hier in huis zal ik zelf zorgen, terwijl ge onder veilig geleide uw nieuwe bestemming tegemoet gaat." De commissaris wenkte de beide man nen, die den bankier in hun midden namen, zette zijn hoed op de schrijftafel en begon dadelijk de papieren te door snuffelen. Snoward beet zich op de lippen zoo gaarne had hij willen vernemen, of John Archer en zijn „goeden vriend" zich uit de voeten hadden gemaakt doch hoe zou hij een praatje maken om die vraag terloops te kunnen doen Men leidde hem de kamer uit. In de voorkamer mocht de ontstelde kamer dienaar hem slechts zijn hoed en zijn pelsmantel geven, en toen moest hij de trap af. Snoward bleef staan, toen hij voor de straatdeur een menigte menschen zag. "Wat Wist men dan reeds Daar kwam Gartner, de deurwachter, met triomfantelijk gelaat haastig aan- loopen, en zonder zich door de politie mannen te laten verhinderen, riep hij zijn heer toe: „Ziet u wel, dat ik gelijk had De mulat, die zich kapiteia Murle te koop aan te bieden, af te leveren, uit te deelen of ten verkoop of ter uit- deeling in voorraad te hebben of op eenige andere wijze de deelneming in zoodanige loterij open te stellen of open lijk te bevorderen 3. certificaten, recht gevende op den gedeeltelijken eigendom van een oor spronkelijk aandeel in eene loterij of eene premieleening of op de aan zoodanig aandeel verbonden winkans bij trekkin gen, onder welke benaming ook, te ver koopen, te koop aan te bieden, af te leveren, uit te deelen of ten verkoop of ter uitdeeling in voorraad te hebben of op eenige andere wijze de deelneming door middel van zoodanige certificaten in loterijen en premieleeningen open te stellen of openlijk te bevorderen. Art. 3. Tot het aanleggen en houden van eene loterij, uitsluitend strekkende tot een liefdadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of een ander algemeen belang, en waarin de prijzen of premiën niet in geld of geldswaardig papier bestaan, kan toestemming worden verleend, indien de prijzen en premiën gezamenlijk geen grootere waarde dan van éénhonderd gulden hebben door burgemeester en wethouders der ge meente, waar de loterij zal worden ge houden, en indien die waarde meer dan éénhonderd gulden bedraagt door Ons, op voordracht van Onzen minister van justitie. Art. 4. Aan elke toestemming, als in artikel 3 bedoeld, is stilzwijgend de voorwaarde verbonden, dat op alle aan deelen in de daarbij toegestane loterjj in alle aankondigingen en andere voor openbaarmaking of verspreiding be stemde stukken, die loterij betreffende, worde vermeld, door welke macht toe stemming is verleend, onder aanhaling van de dagteekening van het betrekkelijk besluit. Andere voorwaarden kunnen door de macht, die de toestemming verleent, daaraan worden verbonden. Zij worden in het besluit, houdende toestemming, opgenomen. Art. 5. Het is verboden 1. eene loterij, tot het aanleggen en houden waarvan de bij deze wet ver eischte toestemming is verleend, zonder inachtneming van de bepaling van het eerste lid van artikel 4 of van eenige ingevolge het tweede lid van artikel 4 aan die toestemming verbonden voor waarde, aan te leggen of te honden; 2. aandeelen in zoodanige loterij te verkoopen, te koop aan te bieden, af te leveren, uit te deelen of ten verkoop of ter uitdeeling in voorraad te hebben, of door middel of met behulp van aan deelen of aankondigingen en andere voor openbaarmaking en verspreiding bestemde stukken, op eenige andere wijze de deelneming in zoodanige loterij open te stellen of openlijk te bevorderen, zonder dat de bepaling van het eerste lid van artikel 4 ton opzichte van die aandeelen, die aankondigingen en die noemde, en een vriend van hem, hebben destijds de inbraak gepleegd. Zij zijn zoo juist gevangen genomen, toen zij hier wilden binnengaan ze worden al weg gebracht Dat was dus de reden van den oploop voor de deur. Met moeite gelukte het den politie mannen om door de menigte heen te dringen naar het rijtuig, dat hen en hun gevangene zou vervoeren. Onderweg deed Snoward moeite om een helder begrip te krijgen van den stand van zaken. Dit gelukte hem ook. De mulat moest door zijn weelderig leven reeds lang de aandacht der politie getrokken hebben en zijn vriend was misschien een bekende inbreker, die ook reeds lang bespied werd. Men had hen rondom het huis zien sluipen, in hun bezoek bij den bankier iets verdachts gevonden en hen bij de deur gegrepen, toen zij wilden aanschellen. Wordt vervolgd

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1