21 Juni. HOOG SPEL. Woensdag No. 143s 43e Jaargang. 1905. Binnenlandsclie berichten FEUILLETON. VLISSIVONI HE COURANT Prijs per drie maanden 1.30» Franco per pod ,i 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en eliché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Telepli aomi iiïiiitier 10. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeeiige voorwaarden. Ds uitslag der verisieziagea. Wij laten hier nog enkele persstem men volgen Het „Utr. Dbl." schrijft: Over 't geheele land zal er in de partijgroepee- riDg niet veel verandering komen. Misschien zal de sterkte der antire volutionairen een weinig slinken maar men zal toch goed doen daaromtrent niet te hooge verwachtingen te koes teren. De christen-demokraten hebben bij de eerste stemming den antirevolutio nairen afbreuk gedaan en zelf hun afgevaardigde in de Kamer verloren maar bij de herstemming komen zij natuurlijk zich weer berouwvol scharen als de kiekens om de hen. Zóó zal de einduitslag in elk geval wel niet zijn, of het ministerie zal, zij het dan ook met iets geringere meerder heid achter zich, kunnen blijven. De „Zutph. Ct." zegt Zoo oogenschijnlijk maken de lieden van rechts een goede kans, daar hun nog slechts 5 zetels ontbreken om de meerderheid te verkrijgen. Doch gaat men de uitgebrachte stem men na, dan blijkt, dat het hun niet gemakkelijk zal vallen, die 5 er bij te verkrijgen. In 34 van de 38 districten waar een man van links in herstemming komt, staat onze kans gunstig. Van de ijver der onzen en van de leiding die de besturen van de Lib. Unie, de Yrijz. Democr. Bond en de S. D. A. P. aan de herstemming geven, zal alles af hangen. Intusschen, ook in het gunstigste ge val zal de Kamer niet verder komen dan op of even over het doode punt. De „N. Arnh. Ct." zegt Wat de slag van Moekden was voor de Russen en Japanners, dat was de stembusslag van den 16den voor de Coalitie en de Vrijzinnigen. Een ge voelige nederlaag rechts, welke de in genomen positie onhoudbaar maakt een niet geringe overwinning links, zonder uitputtende verliezendoch de definitieve beslissing uitgesteld tot den 28sten, bij de herstemming, onder gun stige omstandigheden voor links. „Plet Huisgezin" schrijft: Al ver bloemen wij onze teleurstelling niet, al valt eenige achteruitgang niet tegen t© spreken, er is geen reden voor moedeloosheid. Met inspanning van alle krachten is hetgeen de dag van gisteren niet gaf op den dag der herstemming te berei ken. Dit is geen luchthartig optimisme. De hoop, die wij ditmaal op de her stemmingen bouwen, berust op de cijfers. Indien in de districten Sneek, Kampen, Sliedrecht, Leiden en Enkhuizen de anti-revolutionair niet bij eerste stem ming gekozen werd, ligt dit eenvoudig 54.) De baron wilde zich losmaken en haar vermanen bedaard en verstandig te zijn, maar zij klemde zich aan zijn hals vast, zoodat hij bijna geen adem kon scheppen. „Vader", snikte zij hartstoch telijk, „als ge werkelijk uw dochter liefhebt, bid dan zoo vurig als ik, dat hij niet sterft, want ik ik zou hem gedood hebben en dan zou ik geen minuut meer te leven hebben!" De baron stond versuft, hij begreep nog niet geheel welke verandering er in het gemoed van zijn dochter had plaats gegrepen, maar hij zag toch in, dat hij niet beter kon do n dan zwijgen, als hij haar niet nog meer wilde opwin den. Hij repte daarom geen woord over Snoward, aan wien Elvira volstrekt niet scheen te denken, en voerde haar met ssaehten drang naar haar slaapkamer terug. hieraan, dat niet al wat christelijk is één lijn trok, dat hier de Friesch chris- telijk-historischen, ginds de volgelingen van den heer Staalman met een eigen candidaat uitkwamen en zoo de kracht der rechterzijde verbrokkelden. Gaan bij de herstemmingen al de anti-liberalen samen, dan kan den 28sten Juni worden goedgemaakt wat gisteren werd bedorven en blijft de meerderheid voor de rechterzijde behouden. „De Geld." zegt, dat de uitslag voor de rechterzijde beslist ongunstiger is dan in 1901. Het is bijna zeker, dat Amsterdam IX, Den Haag I en Zierikzee voor haar verloren zullen gaan. Kam pen, Sneek en Sliedrecht zullen, als alles niet tegenloopt, behouden kunnen worden. We hebben heel goede kansen, om de districten Enschedé op de socialisten, Haarlem, Leiden en Franeker op de liberalen te veroveren, maar we ioopen evenveel gevaar de antirev. distrieten Amsterdam VII, Gouda en Enkhuizen en het ehristelijk-historische Amsterdam II aan de tegenpartij te verliezen. Be houden we deze, dan behouden we ook het ministerie. Het is mogelijk, dat we op het doode punt zullen komen te staan. Maar met flink werken is er wel overheen te raken. Als alle teekenen niet bedriegen,zullen we echter met een geslonken meerder heid uit den strijd komen. bedoeling om de invoering van alge meen kiesrecht langs den kortst moge lijken weg te verkrijgen Zij zal gericht worden tot de can- daten O. Lely, P. Nolting, C. Th. van Deventer, P. Rink, mr. S. M. H. van Gijn, mr. H. Goeman Borgesius, jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, mr. J. Limburg, mr. W. Dolk, J. 0. Jansen, mr. H. L, Drucker, K. Reyne, G. Jan- nink, mr. D.Fock, D. de Klerk, A. Plate, mr. E. E. van Raalte, mr. E. A. Smidt, mr. R. J. H. Patijn en G. Zijlma. Zondag woonden H.M. de Koningin en Z.K.H. den Prins de godsdienstoe fening bij in de Hervormde Kerk te Apeldoorn. De voorganger, ds. Van Rhijn, wees in zijn leerrede op den voor Nederland zoo beteekenisvollen Waterloo-dag, gaf daarvan een historische beschouwing en herinnerde o. m. aan de zegenrijke regeering van het Oranjehuis. Koningin en Prins volgden den prediker met veel aandacht. De herstemmingen, In „Het Volk" is een manifest op genomen van het bestuur der sociaal democratische arbeiderspartij, gericht aan de partijgenooten met het oog op de aanstaande herstemming voor de Tweede Kamer. Onder herinnering aan het jongste congres-besluit, wordt er op gewezen dat de beteekenis van dit besluit is, om „den steun der partij bij de herstem mingen te geven aan de candidaten der burgerlijke partijen, die voorstanders zijn van algemeen kiesrecht en die de urgentie of de noodzakelijkheid van zoo spoedig mogelijke invoering erkennen." Het manifest deelt verder mede, dat aan de candidaten der liberale concen tratie hun meening zal worden ge vraagd omtrent de urgentie van het kiesrecht. Die vraag zal niet gesteld worden aan de candidaten der rechterzijde, „omdat de kerkelijke coalitie beslist anti-democratisch is," en ook niet aan de vrije liberalen, „omdat in hun manifest van 18 Februari jl. wordt ge- gezegd, -dat op den voorgrond brengen van een nieuwe regeling van het kies recht met een daaraan voorafgaande en daarvoor noodzakelijke grondwetsher ziening thans niet gewenscht is," De vraag luidt als volgt„zijt gij voorstander van het algemeen kiesrecht en hebt gij met het blanco-artikel de HOOFDSTUK IX. Als Guido had kunnen zien, hoe kalmpjes Snoward in het rijtuig zat, dat hem naar huis bracht, dan zou hij be halve de deelneming „die hij hem niet kon onthouden" ook nog be wondering gevoeld hebben voor zooveel geestkracht. Het paleis „Excelsior" was schitterend verlichtbij de aankomst van het rijtuig stond het bediendenpersoueel in gelid geschaard langs de fraai met bloemen versierde trap. Dat was zoo verordend voor de ontvangst der jonge meesteren. Snoward gelastte dén lakei, die naast den koetsier op den bok meegereden was, de bedienden bekend te maken, dat mevrouw Snoward door een opgekomen onpasselijkheid verhinderd was om met hem haar feesteiijken intocht te houden. Hij liet allen naar bed gaan en bereikte langs een bijzondere trap zijn eigen vertrekken. De kamerdienaar, die hem in de slaapkamer afwachtte, kreeg dezelfde mededeeling te hooren als de andere bedienden. Vervolgens liet Snoward zich zijn feestkleeding uittrekken en zijn nachtgewaad aandoen. Uit vertrouwbare bron deelt men mede, dat door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie maatregelen worden beraamd, ten einde alle lagere beambten in de gelegenheid te stellen de rangen van kantoorknecht, adsistent of hoofdbesteller te bereiken. Thans zijn de beambten der kleinere kantoren fei telijk van elke bevordering tot die ran gen uitgesloten. Provincial® Staten» De raad dezer gemeente heeft het volgende adres aan de Prov. Staten gericht Geeft met versahuldigden eerbied te kennen de gemeenteraad van Vlissingeit dat in deze gemeente groote geboefte bestaat aan vakonderwijs tengevolge van de samenstelling der bevolking-, die voor een overgroot deel bestaat uit per sonen, die in de fabrieks- en handwerks- nijverheid hun brood moeten verdienen dat de eenige gelegenheid om derge lijk onderwijs te ontvangen thans aan wezig is op de Burgeravondschool met 2 jarigen cursus, waarvan een druk gebruik wordt gemaakt dat bedoelde inrichting, ook na de onlangs tot stand gebrachte reorgani satie, onvoldoende is om te voorzien in de behoefte aan voldoend vakonder wijs, aangezien de cursus van twee jaren veel te kort moet worden geacht, volgens eenparig oordeel van alle auto riteiten, om de theoretische en prac- tische vakopleiding tot haar recht te doen komen dat de gemeenteraad daarom, inzien de dat de stichting van eene Ambachts school hoezeer ook gewenscht, de finan- tieele krachten der gemeente verre zou te boven gaan, te rade is geworden om „O, ja, dat zou ik bijna vergeten hebben", zei de kamerdienaar opeens, „van avond is er een zonderlinge man hier geweest. Hij noemde zich „kapitein Murle" en verlangde u te spreken. Hij zei, dat hij u reeds in uw vorig hotel had opgezocht en dat men hem naar hier had verwezen." Snoward keek verbaasd op kwam die John Archer nu alweer P Hoe durfde hij het wageu hem onder de oogen te komen P Of zou hij dwaas genoeg zijn om te gelooven, dat de verdenking van den diefstal met inbraak niet op hem was gevallen „Een poos lang wilde hij niet geloo ven, dat hij u vandaag niet meer kon te spreken krijgen", vervolgde de be diende. „Hij zou morgenochtend al vroeg weer hier zijn." „Wat wil die kerel dan toch?" „Ik moest u zeggen dat hij u een goudenhorloge tekoop wilde aanbieden." Die woorden ontroerden Snoward niet weinig maar dit duurde niet lang, het volgende oogenblik had hij zijn zelfbe- heersching weer geheel herkregen. „Zoo, zooNu, ik wil eens zien „Mag ik den man bij utoelaten?" „Och, als ik in een goede luinr daar- te komen tot oprichting eener avond school voor handwerkslieden met driejari gen cursus aansluitende aan de bestaande Burgeravondschool doch finantieei hier van geheel gescheiden en toegankelijk voor hen die den tweejarigen cursus van de Burgeravondschool met vrucht hebben doorloopen dat de bedoeling is om op deze school teekenwerk op groote schaal te doen uitvoeren teneinde de a. s. timmerlieden te leeren om uitslagen te maken van j trappen, kappen, enz. op ware grootte voorts bij a. s. smeden den smaak voor I kunstsmeewerk op to wekken door hen I op ware grootte uithangborden, hek- j werken, windvanen enz. te laten teeke- nen vervolgens de a. s. schilders oog te doen krijgen voor schoone lijnen en j daarom het lettervormen en decoratief schilderen te leeren j dat waar andere gemeenten in onze provincie, die van gelijken of geringe- j ren omvang zijn, zooals Middelburg, Goes en Zierikzee, in het bezit zijn van eene ambachtschool, het zeker geen onbillijke eisch mag worden genoemd, dat onze gemeente, met hare nijvere bevolking, in het bezit kome eener avondschool voor handwerkslieden dat de behoefte hieraan ook ten volle wordt erkend door de plaatselijke com missie van toezicht op het middelbaar onderwijs, gelijk o. a. uit haar laatste jaarverslag kan blijken dat de finantieele toestand der ge meente echter van dien aard is, dat zij niet bij machte is, om de kosten van eene dergelijke inrichting van onderwijs alléén te dragen en dat de totstandko ming hiervan derhalve geheel afhanke lijk is van het verleenen van subsidie door provincie en Rijk dat blijkens een vroeger schrijven van Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken er uitzicht bestaat op een Rijks-subsidie ter tegemoetko ming in de exploitatiekosten eener avond school voor handwerkslieden, mits ook door het provinciaal bestuur een subsi die worde toegezegd dat de Raad hoopt, dat waar destijds door uwe vergadering de oprichting van eene Zeevaartschool beschouwd is als te zijn van provinciaal belang en daar voor door U subsidie is toegestaan, ook voor ds op te richten avondschool voor handwerkslieden finantieele steun zal worden verleend dat de bedoeling is om gebruik te inaken van de leslokalen der Burger avondschool en de verder benoodigde localiteit te verkrijgen door eene ge deeltelijke verbouwing,waartoe zeer goed gelegenheid bestaat dat volgens de ontwerp-begrooting de uitgaven worden geraamd op f3775 per jaar, terwijl de ontvangsten tot een ge lijk bedrag zijn uitgetrokken in de hoop dat de aan te vragen subsidies tot de daarbij vermelde bedragen zullen wor den verleend dat tot nadere toelichting aan dit voor ben." De kamerdienaar „Heeft mijnheer nog iets te bevelen „Wacht nog een poosje in de kamer hiernaast. Ik heb misschien nog iets voor je te doen, daar valt me juist nog iets in De bediende gehoorzaamde aan dezen wenk om heen te gaan, en nu begon Snoward peinzend in de kamer rond te loopen. Na een poosje trad bij zijn schrijfvertrek binnen hij had een besluit genomen. „Ja", mompelde hij, „het is,., voor geval van nood." In het schrijfvertrek stak hij licht aan, verwisselde zijn slaaprok voor een ander kleedingstuk en ging aan zijne schrijf tafel zitten. Uit een loket nam hij eenige telegram-formulieren en vulde twaalf daarvan in. Het waren dringende lastgevingen aan zijn agenten te Frankfort, Parijs, Milaan en in andere buitenlandsche beursplaat- sen, dat zij het geld, verdiend met de laatst verrichtte speculation, niet naar hier doch naar zijn bijkantoor te New- York moesten zenden. Toen hij gereed was met schrijven schalde hij den kamerdienaar- adres is toegevoegd een rooster van te geven lesuren voor de 3 leerjaren dat op grond van al het voorgaande de gemeenteraad van Ylissingen zich tot uwe vergadering wendt met het drin gend verzoek om voor eene op te rich ten avondschool voor handwerkslieden met ingang van 1 September 1906 aan de gemeente eene jaarlijksche subsidie uit de provinciale fondsen toe te kennen i van vijf honderd gulden (f 500). Ged. Staten merken naar aanleiding hiervan op "Volgens het daaromtrent door ons van het gemeentebestuur ingewonnen bericht ligt het niet in 's Raads be doeling om de bestaande Burgeravond school op te heffen. In aansluiting aan de door ons ten opzichte van gelijke aanvragen voor de gemeenten Zierikzee en Goes gedane voorstellen zijn wij van meening, dat ook hier geen termen tot inwilliging van het verzoek aanwezig zijn, waarom wij voorstellen het volgend besluit te nemen afwijzend te beschikken op het verzoek van den gemeenteraad van Ylissingen dd. 21 April 1905 om een subsidie uit de provinciale fondsen voor eene aldaar op te richten avondschool yoor handwerkslieden. Het bestuur der afdeeling Ylissingen van den Nederlandschen Militairen Bond heeft zich bij adres tot de Prov. Staten gewend met verzoek om, evenals aan de afdeeling' Middelburg van voor melden Bond en aan de R. K. Miiitairen- Yereeniging „St. Mauritius" te Ylissin gen, ook ten behoeve van het Tehuis voor Militairen aldaar een subsidie te verleenen, zoo mogelijk ten bedrage van f 150. Zooals blijkt uit den staat van ont vangsten en uitgaven over de jaren 1903, 1904 en 1905, moeten de laatste drie posten van uitgaaf op de rekening, welke uitgaven betrekking hebben op de eigenlijke exploitatie van het Tehuis, geregeld worden naar het subsidie van het hoofdbestuur van den Nederland schen Militairen Bond. Volgens een bij de begrooting over 1905 overgelegde toelichting werd nu onlangs van wege het hoofdbestuur medegedeeld, dat het subsidie, hetwelk laatstelijk toch reeds verminderd was, geheel zou worden ingehouden, wanneer geen nieuwe bronnen van inkomsten gevonden werden. Bij dezelfde nota van toelichting vestigde het bestuur er nog de aandacht op, dat het onder „Giften en Collecten" op de rekening 1904 voorkomende be drag van f 142,375 door bijzondere om standigheden (collecte-reis in Zeeuwsch Vlaanderen) werd verkregen, waarop in het vervolg niet meer gerekend kan worden. Blijkens bericht van het gemeente bestuur van Ylissingen wordt het Tehuis als eene zeer nuttige inrichting be schouwd, waarvan het aantal bezoekers „Breng deze telegrammen dadelijk naar het hoofd-telegraafkantoor." „Zeer goed, mijnheer!" Snoward ging weer in zijn slaapkamer. Hij legde zich echter niet ter ruste, maar wachtte, totdat hij den bediende het huis zag verlaten. Toen trad hij weer in het schrijfvertrek, stak een kaars aan en liep een kleine wenteltrap af, die naar zijn kantoor voerde. Daar snuffelde hij geruimeu tijd in den lessenaar en in de brandkast. Alvo rens naar zijn slaapkamer terug te keeren verbrandde hij in den haard verscheiden boeken en een paket papieren. Zijn gelaat bleef daar al dien tijd zoo effen mogelijk bij. Als iemand hem hier bij dit werk overvallen had, zou hij heel bedaard gezegd hebben,dat hij wegens de gebeurtenissen van dezen avond rekening moest houden met de mogelijkheid dat hij werd in hechtenis genomen, en dat in elk handelsbedrijf geheimen voor komen die men tracht verborgen te houden. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1