per ons. HOOG SPEL. I Maandag 19 Juni. No. 141. 43e Jaargang. 1905. mm. Telepliaonn immer 10. Gemeentebestuur. De maatschappelijke ïerschijnselen. FEUILLETON. Binnenlandsciie berichten. tenste capsula nenste Tubes. n-winden- Paling- j ENEN. tpeditie- en en J. VAN loofd-Agant 'Outawl tu atie iwjjf I 1. 18 ijst, It is gebracht: wa va-Rijst jbaar gesteld -verkrijgbaar idden der burg v.t. se:) v.m. 5.50. 30, 11.-, 7—, lis: n.m. Seinise:) 1 m a r k t -20, 2.50, adhui s '.05, 8,45, 11.15. ■20, 7.~ 30, 10.40, 1.25*, 50, 6.10, 10, 6.30, 0, 10.30, 0, 12.45, 10, 4,35, gs uit. VLIS E COURANT Prijs per drie maanden 1,30. Franco p& poet s 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt, I. 187- ADVERTENTIËN: van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent.Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en cüché's naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Abonnements-Advertentiën op zeer voordeelige voorwaarden. GEWAPENDE DIENST. Collecte ten behoeve van bet fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de gewone jaarl jksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland, zal gehouden wor den Maandag 19 Juni e.k., en noodigen een ieder uit om door milde bijdragen mede te werken tot verzachting van het ongelukkige lot van zoovele oude en gebrekkige krijgslieden, die na hun leven te hebben gewijd en hunne krach ten en gezondheid ten offer gebracht aan de verdediging des vaderlands, in kommervolle omstandigheden hunne overige levensdagen slijten. Vlissingen, 15 Juni 1905. Burg. en Weti. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Hun ontstaan en hunne gevolgen. V. Een vorm van verdeeling van arbeid is ook de zoogenaamde coöperatie. Wij bedoelen nu niet de coöperatie in het algemeen, die meer een tijdelijk geneesmiddel is tot wegneming van maatschappelijke misstanden, en, wan neer die misstanden door een doelma tige wetgeving en andere maatregelen z ij n weggenomen, niet meer behoort te worden aangewend en anders in een gewone concurrentie ontaardt. Wij hebben hier werkelijk het oog op het zoogenaamd coöperatief wer ken, waarvan men, in den landbouw vooral, zulke uitstekende resultaten ziet kleine landbouwers vereenigen zich, om het land te bewerken en de producten te bereiden in vereeniging en onder bekwame leiding, daarbij brekende met de oude sleur en gebruik makende van de nieuwste ontdekkingen en uitvin dingen op hun gebied. Door het ge meenschappelijk gebruik van al wat voor hun bedrijf noodig is, waarbij ook elk onderdeel zooveel mogelijk door de bekwaamsten en geschiktsten wordt be arbeid, hebben zij minder uitschotten, en tevens meer en beter voortbrenging, 52.) Dit doorzag Snoward oogenblikkeljk. Zijn oogen begonnen te schitteren niet van vrees, niet van toorn, maar van duivelsche vreugde. „Pas op, leugenachtige knaap", riep bij zijn tegenstander boonend toe, „dat ik niet vergeet, dat ik met een krank zinnige te doen heb..." Een kreet van woede kwam over Sehwerdtner's lippen, terwijl bij met den vuist dreigend op den Amerikaan toesprong. Mot verbazende vlugheid week Snoward terug tot aan den schoor steen, greep een der zware armluchters van den schoorsteenmantel en sloeg den ongelukkige neer. Deze gebeurtenis word zoo snel af gespeeld, dat in bet tumult niemand der aanwezigen de bewegingen der twee nauwkeurig had gadeslagen, iaat staan dat iemand, er tusschea had kunnen waarvan de voordeelen aan allen zamenlijk ten goede komen. Reeds in ons vorig opstel hebben wij iets opgemerkt met betrekking tot de werktuigen of machines. Men kan dit woord in tweeërlei beteekenis opvatten, maar in welke het ook zij, steeds zijn de werktuigen onmisbare voorwerpen geweest en steeds zullen ze bet blijven. Zelfs de wilden gebruiken werktui gen. Om een boomstam van zijn plaats te bewegen gebruiken zij b. v. ruwe, dikke stokken bij wijze van hefboomen. Hieruit volgt duidelijk dat men werk tuigen gebruikt omdat bet noodzakelijk is. Zij komen aan de menscheljke kracht te hulp, of verrichten werkzaam heden die door het menschel jk lichaam alleen niet kunnen worden verricht. Hoe oud zijn niet het spinnewiel en bet weefgetouw Maar de klachten over de machines zijn eerst begonnen met de uitvinding van den stoom niet om den stoom, maar omdat men zag dat zij banden- arbeid overbodig maakten. En toch is dit niets dan een groote dwaling ge weest. Men zag slechts wat voor oogen lag. De stoomschepen en spoorwegen brachten weldra alle deelen der aarde met elkander in aanraking. Zij openden tal van nieuwe handelswegen, schepten tal van nieuwe behoeften, waaraan weder door nieuwe werktuigen moest worden voldaan. De eene uitvinding volgde op de andere en er ontstond een volkomen omkeer in de maatschappelijke toestanden, die weldra van dien aard werdeD, dat, zonder het gebruik der werktuigen, vooral der groote stoom machines, bet wereldverkeer zou heb ben moeten stilstaan. Ook hier dus niets dan noodzakelijkheid. Voor verschillende werkzaamheden is tegenwoordig een krachtsaanwending noodig, die zelfs een reuzenvolk als de oude Egyptenaren, niet zonder werk tuigen zou kunnen tot stand brengen. Behalve dat de arbeid van den mensch er dus door wordt mogelijk gemaakt en verhoogd, wordt bij er ook gemakkelijker door. In vele gevallen behoeft de mensch slechts te denken en lichte werkzaam heden te verrichten, om de machine te laten arbeidenmaar deze kan niet denken en neemt daarom bij voorkeur den meest eentonigen en geestdoodenden arbeid der menschen over. Van de andere werkzaamheden kan des te beter partij komen. Eerst de doffe slag bij het vallen van den getroffene bracht allen tot het besef van hetgeen er gebeurd was. Snoward veegde zijn gelaat met een zakdoek af en scheen eveneens nu tot bezinning te komen. „Ge hebt allen gezien... het was zelf verdediging", sprak hij, met gebogen hoofd zich tot de aanwezigen wendende. De krankzinnige wilde mij worgen. Het zou mij spijten, als ik hem... in den drang van het oogenbiik ge kwetst mocht hebben." Allen weken ontsteld terug eenige dames vielen flauw en moesten wegge bracht worden. Mannen, die in menig tweegevecht hun moed hadden getoond, stonden daar nu op hun beenen te beven, kortom, de ontsteltenis was groot bij allen, „Mijn hemelriep de heer des huizes, over alle ledematen bevend en radeloos in het rond ziende. „Help Help De aanwezige geneesheer van de familie, die zich had bezig gehouden met Elvira, kwam er nu bij en knielde bij den jongen geleerde neer. Hij lichtte het hoofd op en zag een gapende wonde. Het bloed stroomde er uit en bevocht tigde het tapijt in 't rond» worden getrokken en een en ander ver oorzaakte een steeds toenemende en steeds verbeterende productie. Ja, het was een ware revolutie, die de stoom machines hebben veroorzaaktlater is de toepassing der elet'ATciteit daar ook weer bijgekomen, en wellicht zal het zoo voortgaan. Nu maken alle revoluties slachtoffers. Wanneer in zeker stadje eene .gasfabriek wordt opgericht en grooten bijval ondervindt, dan geraken een aantal venters van olie ten deele hui ten bedrijfook de levering der gewone brandstoffen vermindert, enz. Maar men moet den blik verder laten gaan, en dan ziet men dat er wel ver plaatsing van arbeid, maar geen ver mindering van arbeid door de machines is te weeg gebrachtdat integendeel de mensohelijke arbeid op reusachtige wijze is vermeerderd. Een en ander wordt trouwens ook door statistieken bewezen. Toen de stoom was uitgevonden kwam er veel meer aanvraag om ijzer. De houten schepen kwamen later ten deele in onbruik en de arbeid op de oude werven verminderde. Spoorwegen en stoomschepen overdekten weldra de wereld en in de werkplaatsen snorden de machines. De steenkool verving het hout. De ingewanden der aarde wtrden alom geopend, Yoor het mijnwerk, het vervoer der grondstoffen, het vervaar digen, onderhouden en behandelen der machines waren weldra veel meer menschen noodig aan voorheen het werk eischte. De producten vonden overal een markt en deden nieuwe behoeften ont staan, waaraan dan weder voldaan moest worden. Nu zag men dat er wel eens tijdelijk en plaatselijk menschen werkeloos wa ren gewordenmaar dat dit niet de schuld was van de machines in het algemeen slechts van de aanwending ervan in een bepaald geval. Men bedacht dat het in vroeger tijden maar al te vaak voorkwam, dat geheele streken gedurende eenigen tijd werkloos waren en dat er dikwijls veel ellende op groote schaal geleden werd. Niet de machine dus is nadeelig voor den arbeid. Slechts de overgang is dat van den eenen toestand in den anderen. Dat komt nu ook nog wel voor doch waar men intijds eenige voorzorgsmaat regelen neemt, om den overgang zonder al te groote schokken te doen plaats hebben, daar kan in onze dagen van benadeeling van belangen nauwelijks meer sprake zijn. „Is hij dood vroegen een paar om standers. „Ik vrees het", antwoordde de ge neesheer, terwijl hij met zakdoeken, die hem in grooten getale werden toege worpen, trachtte het bloed te stelpen. „God sta me bij kreunde Snoward met ontsteld gelaat. „Datheb ik niet gewild En gij gij allen moet er keDnen, dat ik er geen schuld aan heb. Waarom hebt gij den krankzinnige zoo ver laten komen Waarom heeft nie mand hem tegengehouden, toen hij me naar de keel vloog Ik stel u allen mede verantwoordelijk voor dit groote ongeluk Hij bedekte zijn gelaat met de handen en scheen zeer aangedaan. Vervolgens richtte hij zich met mannelijke beraden heid op. „Waar is mijn arme vrouw P" Niemand antwoordde op deze vraag, evenals ook niemand op zijn algemeene aanklacht had geantwoord. Doch men zag op vele gezichten een uitdrukking van vriendelijk medelijden. Baron Von Bllerich drukte hem zwijgend de hand en knikte hem deelnemend toe. Elvira was door eenig dienstpersoneel naar haar kamer gebracht. Robert knielde Onder de grieven die men tegen de machines heeft ingebracht behoort ook deze dat zij oorzaak zouden zijn van de zoogenaamde overproducties. De machines zijn het middel geweest om zeer veel voorttebrengen en men heeft dan ook vaak de productie over dreven, niet in evenredigheid van de bestaande behoefte, voor zoover men die kenda. Dikwijls trachtte men juist op die wijze het verbruik te doen toe nemen, b. v. door aanvankelijk tegen lage prijzen aan te bieden. Gelukte dat niet, was er dus feitelijk te veel ge produceerd, dan daalden de prijzen en, meestal ook de loonen. Gelukkig, zoo men wil, is ook hier het bewijs geleverd, dat de machines er niets mede te maken hebben en het zelfde verschijnsel zich meermalen heeft voorgedaan in zoodanige takken van nijverheid, waarin van de aanwending van werktuigen voor de productie in het geheel geen sprake is. Be uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamer heeft gisteren tengevolge gehad dat gekozen zijn 23 katholieken, 13 anti-revolutionairen, 7 christelijk historischen, 11 liberalen, 5 vrijzinnig-democraten en een 1 Eriesch chr. hist. De rechterzijde heeft dus 44 zetels bij eerste stemming behouden. Daarbij komen nog 2 (Grave en Zevenbergen), waar twee katholieken met elkaar in herstemming komen. Dat is dus 46. Voorts komen de anti-revolutionairen in 26 districten in herstemmingde Christel jk-historischen in 6 de Friesch- chr.-hist., de nationaal-historischen en de roomsch-katholieken (behalve de twee bovengenoemde) elk 1 district. De rechterzijde in het geheel dus in 35 districten. Zij heeft het daarvan in vijf districten te winnen, om boven de 50 te blijven. Men kan dus niet zeggen, dat dr. Kuyper den slag gewonnen heeft. Hij heeft Gorinchem en Den Helder verloren en loopt groote kans er op 26 Juni nog meer kwijt te raken. In 1901 be zette de meez-derheid op den eersten stemmingsdag dadelijk 53 zetels. Dat de dag van gisteren gunstig voor het ministerie is geweest, kan dan ook zeker niet beweerd worden. De 13 gekozen anti-revolutionairen zijn allen aftredende leden. Bij de 23 gekozen katholieken zijn twee nieuwe mannen, de heeren Ruys van Beren- brouok en Duynstee (beide reeds in katholiek zijnde districten). De roomsch- katholieken behouden dus Grave en nu ook bij Schwerdtner neer en be weende wanhopig zijn vriend en leer meester. Langzamerhand werd de kamer leeg, de gasten maakten zich stii uit de voeten. In het groote salon, waar de meesten zwijgend door liepen, stond nog een troepje officieren, vrienden van den oudsten zoon des huizes. „Op mijn woord", zei Guido, „in dit aangrijpend oogenbiik durf ik het open lijk bekennen, dat ik dien Snoward nooit goed heb mogen lijdenmaar nu kan ik hem mijn oprechte deelneming niet onthouden. Hij heeft slechts gehandeld uit zelfverdediging; hij kon van den ongelukkige het ergste verwachten. Juist die aanval zonder reden bewijst zonneklaar, dat Schwerdtner het ver stand had verloren, en wie kan zich verweren tegen de reuzenkracht van een razende Nu trad ook de heer des huizes nader met een zwijgend gebaar beantwoordde hij de vraag, die in aller oogen te lezen was. „Is hij werkelijk dood P" fluisterde Guido. De baron knikteen wisohtezja oogen af. De officieren namen nu. afscheid van Zevenbergen medegerekend, hun volle aantal zetels. Vrj goed is de ehristeljk-historische groep eraf gekomen. Zeven van haar negen leden zjn dadeljk herkozen (de heeren Van Bylandt, Van Idsinga, Van Veen, Lohman, Van Wassonaer, Van Limburg Stirum en Van Dedem). Voor den zetel van baron Maekay was de a.-r. Noordtzj candidaat gesteld, die met den liberaal Reyne in herstemming komt. Dr. De Visser komt in herstem ming in Amsterdam II, Rotterdam II, Den Haag II, de heer Lohman in Groningen, jhr. van Lennep in Haarlem en jhr. Van Weiier in Utrecht. Wat de liberalen betreftzij behielden bj eerste stemming Amsterdam I (Hu- brecht), IV (IJzerman, in de plaats van den heer Cremer), VI (De Beaufort, in de plaats van den heer Den Tex), Brielle (Roodhuyzen), Emmen(Roessing), Hoorn (Ferf), Meppel (Smeenge), Oostburg (Hennequin). Rotterdam III (Verhey) en Tiel (Tydeman) Zj wonnen Gorin chem, waar de anti-revolutionair Seret aftrad en mr. Pierson diens zetel in neemt. De liberalen komen in niet minder dan 26 distrieten in herstemming, waar van in 17 met een anti-revolutionair, in 5 met een ehristeljk-historische, in 3 met een soo.-dem en in 1 met een nationaal-hist. De vrijzinnig-democraten hebben geen reden tot klagen. De heeren Ketelaar, Treub, Marehant en Bos werden her kozen de heer Gerritsen veroverde Den Helder op Staalman, die ook nergens elders in herstemming komt. Voorts komen de vrjzinnig-democraten in zes districten in herstemming, waar van zj op vier Amsterdam IX, Gro ningen,Rotterdam V en Veendam stellig, op Amsterdam VIII waarschjnljk en op Den Haag I misschien mogen re kenen. Evenals in 1901 is geen enkele so ciaal-democraat bj eerste stemming ge kozen en evenals in dat jaar komen zj in 9 distrieten in herstemming. Maar zj leden een verlies, doordat Lochem (Helsdingen) hun ontviel een verlies dat misschien opgewogen wordt, doordat zj in Franeker in herstemming komen met den Friesch ohr. hist. ds. Ankerman. In Zaandam zal de heer De Boer zjn zetel wel tegenover den heer Mendels kunnen behouden. Te Enschedé komt de katholiek Engels met den heer Van Kol in herstemmingAmsterdam III zou door den heer Eland zeer wel aan mr. Troelstra ontnomen kunnen worden; in Leeuwarden mag op de verkiezing van kapitein Thomson worden gerekend. Waarschjnljk zal hun aantal in de Kamer van 8 tot 6 afnemen. Dat het op enkele stemmen kan aan komen is reeds zoo herhaaldeljk aan getoond. Dat bleek weer te Steenwjk, Daar werd de heer L F. Dujmaer van Twist (anti-rev.) herkozen met 3211 stemmen, terwjl de liberaal de heer J. hem, betreurende, dat zjn huis het tooneel van zulk een treurige ge beurtenis had moeten worden. Vader en zoon waren nu alleen. Alle gasten hadden het huis der droefenis verlaten. De baron liet zich zuchtend in een leuningstoel neer. „Waar is Schwerdtner P" vroeg Guido. „Boven in de kamer van Robert. Dr. Boheim wil hem dadeljk naar het ziekenhuis laten overbrengen hj zegt, dat dit zjn plicht is. O, hemel, wat een verschrikkeljke gebeurtenis De diep geschokte man verborg het gelaat in de handen en kermde hoorbaar. „En Snoward „Hj is naar huis gereden, nadat Boheim hem had verzocht Elvira aan zich zelf over te laten. Die weet nog niets van het ongeluk. Haar kamenier zegt, dat z j slaaptnu, dat zal haar goed doen." Snoward was vertrokken langs de achtertrap, om de nieuwsgierige gezich ten der bedienden bj de voordeur te ontloopen. Wordt

Vlissingse Courant | 1905 | | pagina 1